Wegens mandeling van affaire ^NTOoWfELÏJm te Antiverpen. Handelsberichten. ADYERTENTIEN. Helena van Yenrooij, TE KOOP: Hand-NAAIMACHINE, PLOOIMACHINE BIJ ANTOON TIELEN ~lÜ6de STAATSLOTERIJ. No. 4200 20250 f 1000; no. 1390 8765 12003 12480 15482 f400; no. 10166 17222 20760 f200; no. 1248 1927 2943 3763 4033 4110 7770 en 20884 ieder f100. EEN EN EEN Verkrijgbaar 60 cents neming van de controle Eindhoven; benoemd tot controleur te Coevorden E. J. W, Roemer, thans adjunct te Dordrecht. Tengevolge der inwerkingtreding der wet betreffende art. 198 der grondwet en de daaruit ontslaande ontbinding der kamers heeft de re geering de sluiting der tegenwoordige zitting bepaald op Zaterdag 11 October en de verkie zingen voor de nieuwe tweede kamer op 28 October, en die voor de nieu.ve eerste kamer op 5 November. De herstemmingen voor de tweede kamer zijn vastgesteld op 11 November en de opening der nieuwe zitting op 17 November. P. J., te Tilburg, werkzaam aa-n het huis van den heer Z. alhier, had gisteren het ongeluk van den steiger op straat te vallen. Ernstig ge kwetst werd de man opgenomen en ter verpleging naar het gasthuis gebracht. Schoon zijn toestand niet levensgevaarlijk schijntheeft de ongelukkige veel pijn. De bestekken plans en ramingen betref fende den schoolbouw werden tot dusver door de hulpvragende gemeentebesturen aan de goed keuring van den districts-schoolopziener onder worpen alvorens het verzoek om toepassing van art. 49 door hen aan den koning werd inge diend. Hierin behoort door de gewijzigde bepa ling der schoolwet van nu af in zoover veran dering te komen dat de bouwkundige stukken bij het adres aan den koning behooreu te worden overgelegdzonder dat zij door den districts schoolopziener zijn goedgekeurd. Worden geen termen tot inwilliging van het verzoek gevonden of het aangeboden subsidie niet aanvaarddan geschiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouwkundige stukken. Deze nieuwe wijze van behandeling, door den minister van binnenlandsche zaken voorgeschreven, is door de commissarissen der provinciën aan de gemeentebesturen bekend gemaakt. Men schrijft uit Heusden aan de N. R. Ct. Op de adressen van eenige ingezetenen van Heusden en omliggende gemeenten om aan dr.Van Gorkum, te Heusden, verlof te verleenen genees middelen te leverenis afwijzend beschikt. Adressanten meenden tot dit verzoek gerechtigd te zijn uithoofde de apotheek van den heer P. (de eenige apotheek die te Heusden bestaat) geen vertrouwen zo.u verdienen. Een ingesteld onderzoek heeft daghelder aan het licht gesteld, dat de adressen niets dan on waarheid behelsden en hun ontstaan aan broodnijd te danken hadden. De apotheek van den heer P. wordt zoowel door den geneeskundigen raadals door het gemeentebestuur vau Heusden geroemd. Geen enkele smet kan op den heer P. geworpen wor den. Het is voorts gebleken dat men ten einde handteekeningen op de adressen te verkrijgen op de meest onbeschaamde wijze is te vverk ge gaan er komen namen op voor van personen die reeds geruimen tijd overleden zijn, en namen van personen die ten stelligste ontkennen ge- teekend te hebben en waarvan enkelen niet eens kunnen schrijven. Naar men zegtzouden sommige ouderteeke- naars f 1 ontvangen hebben voor hunne handtee- kening. Een sterrenwichelaar meldt aan de Leidsche Ct.De maar. werd den 4den geheel verduisterd, gelijk beschreven is, hetwelk totale maaneclips wordt genoemd en in deze eeuw niet zoo vol komen meer voor dit gedeelte van den aardbol zal plaats hebben. Er waren te veel wolken aan de lucht om het midden het ware midden der verduistering te kunnen waarnemen, zoodat men zich met het einde moest vergenoegentoen de lucht veel opklaarde. Met eeuige verbeelding echter kwam de niet-oningewijde spoedig tot den totaal-indruk. Voor twee honderd jaar zouden de //eerwaardige doctoreu in de meaieynen" een ieder bekend gemaakt en gewaarschuwd hebben dat wegens de groote vurigheid der lucht vergifiigheid kon ontslaan zoowel schadelijk aan menschen als beesten. Men moest zich zeer matig en deuren en vensters gesloten houden de beesten op het veld inhalen liefst niet eten of drinken geen ooft plukken of groenten binnenhalen opdat men zich niet aan eene vurige ziekte zou bloot stellen. Met welke bezwaren het aanleggen van dijken en spoorwegen in ons land dikwijls gepaard gaatblijkt ten duidelijkste uit eenige cijfers medegedeeld in de Augustus vergadering van het kon. instituut van ingenieurs. In het ver slag omtrent de brug over de Merwede bij Baan- hoek en de aarden baan DordrechtGorinchem werd o. n. gezegd dat de bodem in den Al- blasserwaard voor een groot deel bestaat uit slap laag veen en derrie, waardoor belangrijke ver zakkingen hebben plaats gehad. Dikwijls gingen er weken voorbij, dat niettegenstaande krachtigen grondaanvoer geen duim in de hoogte werd gewonnensoms zelfs heel wat in de hoogte werd verloren. Volgens berekening bedroeg de kubieke inhoud van al de opboogingen boven het maaiveld in de sectie DordrechtGorinchem 2,215,000 M3, en op 1 Aug. 1884 waren reeds 4,000,000 M3 verwerkt, dus bijna tweemaal zooveel als geraamd was. Aan den noordelijken oprit vac de brug werd zelfs reeds 2,45 maal zooveel grond verwerkt als er nu nog boven het maaiveld uitsteektdus 145 pCt. van den grond is spoorloos verdwenen. Voor het hof te 's-Hertogenboech stonden verleden week te recht Benardus en Henricus Filbry kassier» en effectenhandelaars te Breda. Twee-en-dertig getuigen waren in deze zaak gehoord. De beschuldigden bekenden alle feiten, doch beweerden niet te kwader trouw te hebben gehandeld en zelfs zou volgens hun bewering de zaak nog geheel in orde zijn gekomen indien men hun nog slechts 8 dagen in vrijheid had gelaten. De oudste der twee beschuldigden Bernard Filbry trachtte dit in eene uitvoerige memoriedie hij aan het hof overlegdeaan te tootien. üe advocaat-generaal jhr. rar. P. van Meeuwen hield de aanklacht op alle punten vol en eischtc voor B. Filbry eene tuchthuisstraf van zes er. voor 14. Filbry van vijf jaren. Als verdediger trad op mr. Van Mens te Breda die in eene uitvoerige rede trachtte aan te toonen dat een noodzakelijk vereischte voor bedriegelijke bankbreuk hier ontbrak nl. kwade trouw. De beschuldigden wisten volgens hem niet, dat hunne zaak insolvent was; zij han delden onvoorzichtigroekeloos zelfs maar zij waren niet misdadig. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De aan gedeputeerde staten ter goedkeuring opgezonden gemeente-begrooting der gemeente Dongen voor 1885 bedraagt aan ontvangsten f 26,534,695 aan uitgaven f26,533,785. De kosten voor het onderwijs zijn geraamd op f7512,505. De schuldaflossing is f250,hooger dau in 1884 en bedraagt f 1500. John Adairoud 50 jaar, geboren te Belfortvan beroep hofmeesterwonende te Londen, James Lyons, oud 42 jaar, geboren te Londen en aldaar woonachtig 150 Montebelle Road Nor thin Hill, zijn bij beschikking der rechtbank te Amsterdam in raadkamer, dd. 24 Sept. jl. verwezen naar den proc.-generaal bij bet gerechtshof aldaar, ter zake van diefstal van f 55,400 ten nadeele van de firma Kol. Een kruidenier te Leeuwardenlid van de kamer van koophandel en fabrieken, heeft in hooge mate de verontwaardiging van zijne beroepsgenooten opgewektdoor zich te vergenoegen met eene matige winst en onderscheidene artikelen verre beneden den gewonen winkelprijs te gaan verkoopeno. a. beste witte suiker a 25 cent per half kilogram. Den ganscben dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laatwas bet in zijn winkel zwart van menschen, zeer ten nadeele van andere kruideniers. Yan dezen hebben nu echter ook reeds verscheidene hunne waren tot //concurreerenden prijzen aangeboden. Het publiek profiteert er niet weinig vanen de bedoelde kruidenier en de hem navolgende beroepsgenooten ten slotte waarschijnlijk ook op behoorlijke wijze. Te Breda hebben verleden week weder 17 personen terechtgestaan wegens zoutfraude; 15 zijn tot gevangenisstraf veroordeeld en 2 tot boete. De recbter-commissarisde officier van justitie en de griffier bij de arr.-recbtbank te Breda hebben zich naar Oosterbout begeven ten einde een onderzoek te doen omtrent een kindermoord gepleegd door eene ongehuwde moeder van 20 jaren. Plet lijkje is op aan wijzing van den vader dier vrouw in een scbaarbosch gevonden waar het reeds sedert eenige dagen verborgen was gehouden. Na schouwing is het lijkje teraarde besteld. De suikerfabriek van de beeren Laane, Rogier, Davervelt en Co., te Bergen op Zoomstaat stilwegens gebrek aan water. Verscheidene mannen en vrouwen zijn hierdoor zonder werk. De hoofdprijs van de tententoonstel- liugsloterijde rivière van diamanten, bevindt zich thans te Parijs. De trekking der laatste seriën en de hoofdprijzen schijnt nu zeker op 1 Oct. a. s. te zullen plaats hebben. Te Delfzijl is een jongetje in het water gevallen en verdronken. Men vermoedt, dat hij in een twist met een meisje, dat met hem denzelfden kant uitgingonder het vechten te water is gevallen. Te Schipluiden had Zondag avond een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een viertal personen die met rijtuig uit Rotterdam waren overgekomen om familie te bezoeken, geraakten door het .schrikken van het paard te water. Ofschoon er spoedig hulp geboden werd, zijn een man, eene vrouw en een kind verdronken. De man der verdronken vrouw een kind en de koetsier zijn gered.. Ook het paard werd dood opgehaald. Een winkelier in schoenen en laarzen, op den Zeedijk te Amsterdam klom Zater dagavond in eene vlaag van dronkenmans- waanzin aan den achtergevel van zijn huis uit het vensteren hangende aan een droog- hek liep hij groot gevaar den hals te breken. Uit zijn neteligen toestand gered door buren en politiebeambten bleekdat zijn toestand onmiddellijk overbrenging vorderde naar het gasthuis. Als kenmerkend staaltje van de wer keloosheid te Amsterdam strekke, dat een schoenmaker, die per advertentie een loop knecht vroegtegen f 5 per week aanbie ding in persoon, door 300 man werd bestormd, die zich allen op het vastgesteld uur (tusschen 12 en 2) ter plaatse bevonden. Het gedrang was zoo grootomdat ieder zich het eerst wilde aandienen dat de politie tusschenbeide moest komenom de orde te handhaven. Zondagnacht heeft op de Veemarkt te Amsterdam in het kantoor der accijnzen dief stal plaats gehad door middel van binnen— en buitenbraak. De daders hebben zichdoor tegen eene schutting aan de Nieuwe Ach tergracht op te klimmen toegang weten te verschaffen door het zolderluik van bedoeld kantooren na verder kastenlessenaars verbroken te hebben, eene waarde van f10 ontvreemden schijnen op dezelfde wijze het gebouw weder te hebben verlaten. Naar aanleiding van eene lezing, door den heer R. E. B. Crompton in het gebouw der gezondheidstentoonstelling te Londen onlangs gehouden over kunstlicht met betrekking tot de gezondheid, deelt de Stoom post het volgen de mede: Zijn wij goed ingelichtdan is het hoofd kantoor der rijkstelegraaf te Amsterdam sedert ongeveer vier jaren verlicht door electrisch booglicht en zulks ten vollen genoege van het personeel. Wel meende men aanvan kelijk bezwaar te zien in het heldere licht van de electrische regulatoren (differentiaal lampen van Siemens), en werd menig oog gewapend met een grijzen of blauwen brilof met een scherm of kapdoch van lieverlede verdwe nen deze voorwerpen en verheugde men zich in een lichtdat der gezondheid ten goede komt en tot opgewektheid stemt. Vele amb tenaren dit wordt ons van goed ingelichte zijde verzekerd verlaten nu des avonds na afloop van hun diensttijdliet kantoor zonder hoofdpijn en zonder de algemeene mailaise waarmede zij vroegervoor de in voering van het electrisch lichtwerden ge kweld. De voorkeur voor electrisch licht schijnt thans onder het personeel zod groot te zijn, dat met angst en beving wordt op gezien tegen het werken bij gaslicht, wanneer men bij uitzondering tot dit kunstlicht de toevlucht moet nemeningeval aan den motor (eene gaskracht-machine van 8 paar denkracht) liet een of ander hapert. En geen wonderAls men bedenktdat in de sein- zalen van bedoeld kantoor voor de invoering van electrisch licht zelfs bij de felste koude des avonds niet gestookt werd en dat niet temin de temperatuur ten ongeveer 8 ure was gerezen tot 85 zelfs tot 90° dan moet men zich afvragenhoe in zulk eene atmos feer, waaraan toch de noodige levenslucht ontbraknog kon worden gewerkt. Bij het electrische licht bleek de temperatuur op het zelfde uur 25 tot 30° lager te zijn. terwijl iedereen veel vrijer kon ademen. De gevolgen hiervan op de gezonnheid van het personeel zullen gewis wel niet zijn uitgebleven. Vorige week deelden wij het reglement mede voor de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Antwerpen in 1885. Uit de begeleidende circulaire van de hoofdcommissie blijkt, dat het haar is mogen gelukken voor de Nederlandsche inzenders nagenoeg even gunstige voorwaarden te ver krijgen als aan de Belgische inzenders zijn verleend. Waar aan de laatstgenoemden 30 francs per meter plaatsruimte wordt berekend (het officieel tarief bedraagt 70 francs) met vrij dom van vervoer heen en terug, zal de Ne derlandsche inzender vijftien gulden betalen en voor het vervoer vrijdom op de terugreis genieten. Op dit laatste punt na zijn de inzenders van beide landen geheel gelijk gesteld. De Frausche inzender zal een hooger bedrag moeten b Talen. De hoofdcommissie vestigt iri 't bijzonder de aandacht van belanghebbenden op art. 25 van het reglement. De bedoeling daarvan is, dat de inzenders, na ontvangst der bescheiden, genoemd in art. 8, de voorwerpen voor hunne rekening en risico zullen verzenden naar het Zuiderstation te Antwerpen. Aldaar neemt onze commissie de voor werpen over en doet ze kosteloos vervoeren tot op de plaats, in het gebouw of de machine galerij, enz., voor ieder inzender aangewezen. Alsdan dient deze of zijn vertegenwoordiger aanwezig te zijn om het goed zelf te ont pakken en verder voor de expositie in orde te maken. Is het goed uitgepakt, dan neemt de com missie de emballage weder over en zorgt voor de goede bewaring gedurende de tentoon stelling. Na afloop der tentoonstelling geschiedt hetzelfde in omgekeerde ordede commissie levert de emballage ter plaatse en vervoert de goederen, na inpakking door of vanwege de inzenders, naar het zuiderstation, van waar zij dau, als zij niet verkocht of verloot zijn, kosteloos (zie art. 26) terug worden vervoerd naar de plaats van afzending. Door deze maatregelen wordt aan de in zenders eene ordelijke en spoedige bezorging hunner goederen op de tentoonstelling ge waarborgd en zijn zij tevens vrij van alle moeielijkheden, die ten vorigen jare te Am sterdam met het vervoer door expediteurs zijn ondervonden. Tot een en ander ziet zich de commissie in staat gesteld door de toezegging der regeering tot het aanvragen van een rijks subsidie tot een bedrag van ten hoogste f150,000 en door de aanbiedingen der Bel gische staatsspoorweg-administratie. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e klasse. Trekking van 7 October. TILBURG6 October. Op de heden gehouden maandelijksche markt waren aangevoerd p. m. 150 runderenmeest jongvee; prijs 7» a 80 c. per kilo; p. m. 120 staakvarkens, prijs f8 a 26; 800 a 900 biggen die aan f3 tot 20 werden verhandeld. Overigens weinig handel. GORINCHEM, 6 October. Men besteedde voor: ristarwe f8,25 k 8,40. roode dito f 7,75 f 8,00witte dito f8,25 f8,75, inl. rogge f6,25 6,50 buitenl. dito f0,a 0. gerst f 5,50 a 5,75, haver f 3,75 k 4,25 beste kook- erwten f8,75 a 9,— beste mestingerwten f7,75 18,— duivenboonen f0,— k 0,— paardenboonen fÜ,— a 0,00 lijnzaad f0,00 k 00,00, alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 462 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f230 k 320. Kalfvaarzen f140 240. Melkkoeien f 1G0 k 230. Nuchtere lcalv. f 6 k 14. Ilokkeling ossen f 000 000. Aangevoerd 4 varkens van 20 a 23 c., vette dito k— c. per half kilo, 310 biggen van f4 tot f8 per stuk. Boter 75 k 85 cent per half kilo. Eieren fl.30 a f 1.50 per 26 stuks. ROTTERDAM, 6 October. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overra. De beste f7.40 k f7.90 Mindere en geringe f 6.50 7,30. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f6.20 k 6.50; dito mindere f5.50 5.70. Gerst. Zeeuws chFlakk. en Overm. Winter f5.10 a 5,50; mindere f4,60 a 5,00 beste Zomer f 4.90 a 5.30 mindere f 4,40 a 4.80. Haver. De beste f3.60 4.20. Mindere f2.50 a 3.50. Paardenboonen. De beste f6.50 k 6.80. Mindere f 6.00 a 6.40. Duivenboonen van f6.75 a 7.50. Mindere f0.00 k f0.00. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,50; Mindere f7,50 8.50. Witte boonen. De beste f 10.50 k 11.50. Mindere dito f7.00 a f8.75. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 8.50 k 8,75 mindere van f7.75 a 8.25. Voersoorten f6.75 k 7.25. Schokkers traag van f 8,50 k 9.50. Koolzaad naar qualiteit 48 it 52 pd. vl. waard. Hennepzaad bij gerijven f 00.00 a 00.00. Kanariezaad. Het beste f8.75 a 9.50, dito minder f7.50 5- 8.50. I® Heden overleed tot onze diepe droefheid, tijdig voorzien van de I IT. IT. Sacramenten der sterven den in den ouderdom van 65 jaren, onze dierbare moeder en behuwdmoeder Mejuffrouw weduwe van wijlen den heer ADRIANUS VAN SPRANG. Tilburg3 October 1884. i Namens kinderen en behmedkinderen, ANDRÉ VAN ROESSEL. Bevallen van een ZOON M. A. J. RITS-Hoogeweegen. Waahoijk5 October 1884. tegen zeer lage prijzen. Zich te adresseeren aan den uitgever dezer courant. lU'J IJl II1 i till Deze stiften verdrijven, wanneer men de pijnlijke plaatsen met dezelve bestrijkt, binnen enkele minuten schele hoofdpijn, tand-, kies- en aangezichtspijn. te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3