Nummer 82. Donderdag lójOctober 1884. 7° Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Bekendmakingen li UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Bnrgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de reke ning der gemeente over den jare 1883 aan den raad is overgelegd en ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no 85) ter secretarie gedurende 14 dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 12 October 1884. Burgemeester en weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk Gelet op art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95), Brengen ter algemeene kennis, dat door lien is ingewilligd het verzoek van André van Roessel, vleeschhouwerwonende te Waalwijk, om op het perceel, kadastraal bekend iu sectie C., nos 220, 221 en 1158, eene rund- en varkensslachterij op te mogen richten. Waalwijk, 14 October 1884. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VERGADERING van Vrijdag 10 October namiddags 7 uur. Afwezig de heeren Van der Klokken burge meester, en Van der Heijden, lid. Voorzitter de heer J. B. de Haanoudste wethouder. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Adres van den onderwijzer van Langen verzoekende dat zijn salaris worde gebracht op 1600. De voorzitter: //na rijp onderzoek, M. H., zijn B. en W. van oordeel dat er verschillende redenen bestaan om het verzoek van adressant in te willigen. Bij acclamatie toegestaan. b. Schrijven der teekenschoolcommissic, waarbij aan den raad wordt medegedeelddat de prijs— uitdeeling en het feestbij gelegenheid van het 25jarig bestaan der teekenschool aan de leerlingen gegeven meer uitgaven heeft vereischt dan men aanvankelijk vermoedde de door den raad toe gestane subsidis van f 100 is met f45,06 over- 8ehredenwelke som de commissie den raad verzoekt bij te willen geven. De voorzitter ,/t komt mij voor dat het een exceptioneel geval isde kosten zijn veel booger geloopen dan een van ons allen gedacht heeft ik zou durven adviseeren het gevraagde toe te staan De heer van Heijst„de heerendie de teekeningen hebben beoordeeld, hebben daarvoor geen cent in rekening gebraehtde commissie achtte zich daarom verplicht hun een diner te offreerenwaartoe wij ook de beide leeraren hebben uitgenoodigdhierdoor zijn natuurlijk de kosten gestegen." De heer Timmermans Wz.„de grootste kosten zijn veroorzaakt door de prijzen en het feestdat den leerlingen is gegeven 50 perso nen hebben den namiddag en den avond prettig doorgebracht." De heer Hoffmans //zijn die kosten niet wat overdreven door dengenedie de rekening heeft gemaakt de commissie zal dit ook wel hebben hooren zeggen." De voorzitter,,'t kan wel zijn dat die iets te hoog heeft gerekend; maar 't slot zal toch zijn te betalen." De heer Hoffmans: „dit is zoo, maar als de commissie eerst zegt f 100 noodig te hebben en daarna bijna de helft meer besteedt, wordt het toch wel wat erg." De voorzitter „dit is wel zoomaar wij kunnen toch geen aanmerking op de rekening makenbetalen is het eenige wat er op zit." De heer Hoffmans „Ik heb er niets tegen die f45,06 voor dezen keer bij te geven, maar toch had de commissie wel wat meer naar de toegestane som behooren te handelen." De heer Timmermans Wz. „'t is niet zoo erg als men denkt; 't verschil komt wellicht van 't groot getal leerlingen ik geloof niet dat er misbruik is gemaakt't zit hem alleen in de groote deelneming aan het feest." De heer van Heijst„de harmonie heeft ook gratis hulde bewezen daarvoor hebben wij den leden noodwendig een flesch wijn geoffreerd." De heer Timmermans Van Turenhout„de commissie heeft een voorloopige begrooting ge maakt en zou daarmede ook zijn toegekomen maar tegenover de beleefdheden, die haar werden aangedaan, kon zij toch niet zoo stug zijn om niets aan te bieden." De heer Quirijns „Ik wil er wel in berusten omdat het een bijzonder feest geldtmaar toch zou in 't vervolg wat meer zorg aan te raden zijn want de subsidie is thans toch wel wat veel overschreden De voorzitter„had de commissie anders gekunnen zonder onbeleefd te zijn zou zij het zeker gedaau hebben maar dit was haar onmo- ;elijk. De heer Timmermans Wz.„zonder te spreken van andere opofferingen die de commissie zich heeft getroost, wil ik toch zeggen dat de kosten nog veel hooger zouden zijn geweestindien niet de president voor zijne rekening een gelijk getal medailles had gegeven als oorspronkelijk was bepaald." De heer Mombers „als de raad vooraf had geweten dat de kosten zooveel hooger zouden loopendan was misschien de eerste subsidie niet toegestaan." De heer Hoffmans „toen de subsidie ge vraagd werd verzocht de voorzitter der com missie den raad eens goed in den zak te tasteD, omdat het een buitengewoon feest betrof; met de toegestane f100 was hij toen zeer tevreden. Nu is bijna de helft meer uitgegeven hiervan had de raad toch wel vooraf iets dienen te weten. De voorzitter „alleen de reeds opgenoemde bijkomende zaken zijn hiervan de oorzaak. De zaak is nu genoeg toegelichtkunnen de heeren het verzoek der commissie toestaan „daar niemand er zich tegen verzet zullen wij het er voor houden dat het bij acclamatie is toegestaan." De heer Va'n Heijst„als voorzitter der teekenschoolcommissie kwijt ik mij van den aan- genamen plicht den raad hartelijken dank te zeggen voor de welwillendheidwaarmede hij de teekenschool heeft bejegend. De jongelui en de leden der commissie hebben mij verzocht hun tolk te zijn bij den gemeenteraad." (Applaus) II. De voorzitter dient aan den raad in de gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1883. Zij wordt ter onderzoeking gesteld in handen eener commissiewaartoe bij stemming worden gekozen de heeren MombersHoffmans en Timmermans Van Turenhout. III Aanleg van trottoirs. De voorzitter ,,'t zal niet noodig zijn M. H., te zeggen dat B. en W. hun uiterste best hebben gedaan om zich op de hoogte te stellen van deze belangrijke zaakde commissie heeft hare beste krachten ingespannen om een goed plan te leveren. Het dag. best. heeft gecon fereerd met de commissie en over algemeene zaken zijn zij het geheel eens met het rapport der commissieer bestaan nog slechts eenige kleine verschillen zonder de minste waarde." Ik zal dus het rapport laten voorlezen. Dit komt hoofdzakelijk neer op het velgende 1. Aanleg zooveel mogelijk onder één hoogte- peil. 2. bestrating met Waalklinkers en gekapte trottoirbanden behoudens voor de opritten daar kantkeien en waar de wielen der voer tuigen loopen vlakke groote keien. 3. de breedte l1/» meter maximum behalve den band, 4. de bestaande goede stoepen te behouden behoudens herstrating, waar zulks noodig ge oordeeld wordt tot het verkrijgen van het hoogte- peil. 5. dit jaar het zuidelijke gedeelte uit te voeren, ten opzichte noordzijde en Stationstraat nader overleg. De commissie vindt het denkbeeld aanbeve lenswaardig de booraen aan de Noordzijde te behouden en alleen die te rooien, die buiten de te aan te wijzen richting staan of hinderlijk zijn voor, het verkeer. In eigen beheer uit te voeren. De voorzitter „tengevolge van het rapport is ons ter oore gekomen dat grez-keien bijna tegen denzelfden prijs te krijgen zouden zijn als klinkerszonder kosten der gemeente heeft men on9 keien als monster gezonden met prijsopgaaf. Van beide wijzen van bestraten heeft Van Dijk begrootingen gemaaktde opgegeven prijzen der keien verschillen wel van andere ons verstrekte opgaven ik zeg dit een en ander niet omdat ik voorliefde heb voor keien maar opdat de raad kunne oordeelen. Mij dunkt de raad moest eerst uitmaken of hij klinkers of keien verlangtmisschien zullen dan later nog eenige wijzigingen in het voorstel der commissie noodig blijken. Er bestaat geen twijfel of allen zijn voor trottoirs, maar toch wil ik mij niet ontveinzen dat wij op moeilijkheden zullen stooten maar als B. en W. den steun mogen blijven genieten van de commissie en als de burgers begrijpen wat hun belang is en zich wat toegevend toonen dan zijn de moei lijkheden voor het grootste gedeelte uit den weg geruimd. Alvorens te eindigen wensch ik der commissie dank te zeggen voor haar belangrijk rapport. Zij is er niet luchtig overheen geloopen maar heeft zich met de meeste nauwgezetheid van hare taak gekweten als dezelfde commissie ons nu maar blijft steunen dan zal de zaak wei tot een goed einde komen vooral als de burgerij maar medewerkt." De heer Zijlmans„meermalen hebben wij reeds gegoorddat het prijsverschil tusschen klinkers en keien heel gering is en dan zijn keien veel solider't verschil in prijs moet nog al beduidend zijn anders zijn keien veel voor- deeliger." De voorzitter„zek§r keien duren lang maar klinkers duren ook langkeien zijn in den winter niet verkieslijk wegens de gladheid; volgens rapport van Van Dijk zou het verschil tusschen klinkers en keien voor de zuidzijde f2000 bedragen; overigens geef ik het geheel aan den raad overwil hij keien mij goed wil hij klinkers ook goed. Men moet altijd begrijpen dat de commissie, zoowel als het dag. best. steeds is uitgegaan van het beginselde ingezetenen zoo weinig mogelijk last aan te doen zoo weinig mogelijk van de gemeente financien te vergen en toch het voor gestelde doel te bereiken namelijk een goeden weg om over te gaan anders zouden de kosten zeker hooger zijn geweest. Als de leden nu maar decideeren wat zij willendan zullen wij het uitvoeren." De heer Timmermans Van Turenhout„De commissie, die voorstelt Waalklinkers te gebrui ken is uitgegaan van het princiep goed net maar ook degelijk werk te leveren. De markt is bestraat met Waalklinkersdie hebben reeds 14 jaar gelegen en zijn nog zoo goeddat zij er nog wel 2 X 14 kunnen liggen. De keien die men hier zou willen aanwenden, leveren een groot inconveniënt op in den winter bij sneeuw en ijs ik ben goed in de gelegenheid dit te beoordeelen omdat ik er zelf voor mijn 'nnis hebwaren ze er nietik zou er geeu willen hebbenalleen om den lastdien ze 's winters veroorzaken. De commissie heeft zich de moeite gegeven deskundigen te raadplegen volgens het antwoord, dat de commissie ontving, blijkt, dat het verschil tusschen Waalklinkers en keien veel grooter is dan hier gezegd isin hoeverre nu het. oordeel der door ons geraad pleegde deskundigen kan opwegen tegen dat der anderelaat ik aan den raad over. De com missie blijft dan ook bij Waalklinkers." De heer Mombers „dat keien langer duren dan klinkers neem ik aanmaar als men de stoepen, die goed zijn, laat liggen dan is het beter overal klinkers te gebruiken. Ik ben dus voor het voorstel der commissie." De heer Van Heijst„ook heb ik gehoord dat op sommige plaatsen, Breda o. a., de keien om de gladheid worden uitgebroken daar ge bruikt men nu ijzersteenen. Behalve de goede hoedanigheden die de Waalklinkers hebben mag men ook wel het sieraad in liet oog houden. Trottoirbanden met klinkers zijn mooier dan kei op kei. Daar nu het schooDe met het nut tige kan worden vereenigd ben ik sterk voor klinkers." De heer Hoffmans„zeker ben ik voor trottoirsmaar zooals ik meen te hebben ge hoord wil de commissie nog voor den winter beginnenmij dunkt dat het jaar daartoe te ver gevorderd is als eerst de aanbesteding van steenen en banden moet plaats hebbendan wordt het te laat voor de uitvoering. Maar de gascommissie heeft ook plan bij die gelegenheid de gasleiding te laten nazien en dit kan in den winter niet geschiedenik ben er ten minste niet voor dit in den winter te doen deze twee werken dienen in verband met elkander te worden verricht." De voorzitter „ik geloof niet dat het plan van den raad is te zeggen dan en dan moet het werk klaar zijn maar wel zoodra mogelijk; als 't niet kan dan kan het nietmaar anders zoo gauw mogelijk." De heer Timmermans Van Turenhout„de heer Hoffmans maakt daar eene gepaste op merking die uit een economisch oogpunt over weging verdient. Mag ik van den heer Hoffmans vernemen of hij alleen bedoelt de hoofdbuizen of ook de leidingen van de hoofdbuis naar de huizen De heer Hoffmans„de hoofdbuizen en ook de anderedie welke niet gebruikt worden be hooren te worden afgesneden." De heer Timmermans Van Turenhout„de aanleg van trottoirs kan aan dat werk geen schade toebrengen het afsnijden der buizen kan tege lijkertijd geschieden en wat de hoofdbuizen aangaater zijn maar enkele punten iD de ge meente, waar men door de verbreeding der straat in contact zal komen met de buizen. Het nazien der gasleiding is een heel zelf standig werk waarvoor 't wel wat gewaagd zou zijn eene zoo sympathieke zaak als de aanleg van trottoirs uit te stellen te meer omdat men slechts op eenige punten in aanraking komt. Moet men wachten tot den zomer dan is er weer een half jaar voorbijuitstel is tegen het gevoelen der commissie." De heer Hoffmans„het is mijn plan niet den aanleg van trottoirs tegen te houden; maar in de commisrie is dit punt besprokenvooral zouden de leidingen naar de huizen moeten worden afgesneden die niet worden gebruikt." De heer Baijens „Ik zou ze niet afsnijden, want dit zal veel geld kosten en geen nut stichten; laat men ze zitten dan kunnen ze later weer dienst doen als de eigenaars weer gas willen gebruiken." De heer Hoffmans „ik en de heer Timmer mans hebben bij onze huizen lekken gevonden waardoor een massa gas uitvloeidedie buizen kunnen niet meer dienen." De heer Baijens„dan begrijp ik niet dat juist die buizenwelke niet gebruikt worden, slecht zouden zijn, terwijl de andere, die gebruikt worden en dus meer aan oxydatie onderhevig zijn tengevolge vin het waterdat altijd in minder of meerder mate wordt afgezetgoed blijven." De heer Hoffmans„ze deugen geen van alle en dienen alle te worden nagezien." De heei Timmermans Wz. „ik zou meenen te kort te komen, indien ik den heer Hoffmans niet bijbleef. Ik constateer verder dat het door hem gezegde geen bepaalde tegenspraak heeft gevonden. Zeker is het aan te bevelen de buizen na te zien op den meest gelegen tijd en dit is zeker als er in de nabijheid wordt gewerkt. Den heer Baijens moet ik opmerken dat het hoog noodig is de buizen overal na te zien. Dat het leggen vau trottoirs niot dadelijk zal

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1