i 1 BUITENLAND. Belgie Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. Busland. BINNENLAND. r 53 i!i It V I'1!' onderhanden genomen wordenblijkt uit het antwoord van den voorzitter aan den heer Hoff- mans. Als de trottoirs gelegd worden zal dit zeker geschieden op den meest geschikten tijd. Men dient zich langzaam te haasten. Er zijn nog andere redenen waarom men niet al te haastig moet te werk gaan. Toen de trottoirzaak hier besproken werd meende de voorzitter dat de kosten zouden kunnen worden gedekt uit de gewone middelendit was misschien wel wat al te optimistisch maar nu die kosten tot een minimum zijn gereduceerdzou het misschien werkelijk 't geval kunnen zijnen dan is dit zeker verkieslijk. Als wij nu straks zullen zien welke uitkomst de rekening over 1883 zal hebben opgeleverd, als wij wellicht 14 dagen later de begrooting in handen krijgen voor 1885, waarbij B. en W. uit het thans besprokeneuit besprekingen met de commissie en nit eigen onderzoek tot een vrij juiste begrootiug van de kosten der trottoirs kunnen zijn gekomen als B. en VV. den raad dan zullen gelieren in te lichten omtrent de financieele uitkomsten van 1884, dan kan de raad de krachten der gemeente goed kennen dan is ook de tijd gekomen om te zien of soms nog meer kan worden uitgegeven in verband met den prijs der keien die op 't oogenblik niet juist bekend iseu of wij er soms niet toe zouden kunnen geraken om keien te leggen in plaats van klinkers. Als wij nu hierbij aannemendat nog ver schillende werkzaamheden den aanleg van trot toirs moeten voorafgegaan dan dunkt mij is het beste dat de raad in deze vergadering besluite dat er trottoirs zullen worden aangelegd langs de zuidzijde der straathet overige kan dan in een volgende vergadering worden afgedaan." De voorzitter „Wanneer het werkelijk mocht blijken dat er aan de gasfabriek nadeel werd gedaan dan zou uitstellen misschien wel goed zijn toch hebben B. en W. hiertegen bezwaar, omdat zij van de commissie voor de trottoirs vernomen heeftdat zij dezelve hoe eer hoe liever zou zien leggen. Nu wij van de gascom- missie gehoord hebben dat er gevaar aan ver bonden is om ze nu reeds te leggen, was mis schien beter te bëpalen, dat de aanleg zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Ik wenschte nu weJ van de commissie voor de trottoirs te vernemen, hoe zij er over denkt. B. en W. willen niets doen dan wat in 't voordeel der gemeente is." De heer Van Heijst„de commissie heeft in hare talrijke vergaderingen steeds op 't oog gehad voor weinig geld véél te doen. Op 't oogenblik staan alle steenovens stil; nooit zijn de steenen zoo goedkoop geweest als thans. Ook naar keien hebben wij geinformeerd. Die liggen opgehoopt. Dit zal echter niet zoo blijven. Daarbijhoe eer wij genot hebben van de trot toirs hoe beter. De meeste leden van den raad zijn niet meer zoo piepjongik wensch er ook nog wel gemak van te hebben ik voor mijhoe eer ze gemaakt worden hoe liever 't mij zijn zal." De voorzitter „wat gij daar zegt avoueer ik geheel en almaar als de gasfabriek er schade door zou lijden dan kan ik het minder goed keuren. Ik ben niet genoeg op de hoogte in hoeverre aan de gasfabriek schade zou kunnen worden berokkend. Die bezwaren der gascommissie heb ik gehoord en hecht daaraan groote waarde. Hoe gauwer wij trottoirs hebben hoe liever, maar eerst moeten wij verzekerd zijn dat de gasfabriek geen schade lijdt." De heer Quirijns „Ik meen dat de directeur der gasfabriek steeds in contact is geweest met de commissie voor de trottoirs en nooit heeft hij aan de commissie iets gezegd van schade aan de fabriek. De beide zaken zijn trouwens geheel afgescheidendaar de hoofdbuis onder den keiweg ligteen heel eind van de trottoirs af." De heer Hoffmans„er zal toch voor de trottoirs zeker peil genomen worden op de straat." De heer Timmermans Van Turenhout„er wordt peil genomen op zekere stoepen. De hoogste stoep wordt iets verlaagd en daarop peil getrokken. Met den straatweg hebben wij niets te maken. Eenige stoependie te breed zijn zullen wij inkrimpen en de straat verbreeden. Hierop baseert het zich, dat wij geen schade kunnen doen en het plan der gascommissie niet benadeelen." De voorzitter „meermalen heb ik de zaak met Van Dijk besproken maar nooit heeft hij observaties gemaaktzooals de heer Quirijns gezegd heeft, het zijn twee afzonderlijke werken." De heer Baijens „zeker is 't dat de trottoirs geen schade kunnen doen maar beide werken kunnen zelfs niet samen worden uitgevoerd, 't Zou wat moois zijn als de heele buizenleiding gere geld moest worden nagezien en men dan tegelijk de trottoirs onderhanden had. Veleden jaar hebben we in de Stationstraat gezien wat gemartel 't was met het nazien der buizen." De heer Van Es-. „wat gezegd wordt dat Van Dijk nooit bezwaar gemaakt heeft, dat zou ook op mij kunnen worden toegepast, omdat ik er nooit over heb gesproken in het dag. best. Ik geef gelijk aan die heeren, die er over hebben gesproken. A!s wij nu de keien giDgen liggen om ze 't volgende jaar weer op te breken dit zou dubbel werk zijn. Maar er bestaat alleen plan om den weg van af de Iioeksche steeg verder op eenigszins te verbreeden en dit kan dadelijk geschiedenverder wordt er nergens verbreed." De heer Timmermans Van Turenhout „dat is alleen een verbs van een paar daggelden." De heer Zijlmans „mijns inziens is het sei zoen te ver gevorderd om het werk voor den winter nog uit te voeren. Ik ben er sterk voor het zoodra mogelijk te doen. Maar eer de waarom de gasleiding nu niet kau nagezien hardsteenen banden klaar zijn zullen er wel 3 of 4 weken verloopen. Wie garandeert dat er half November nog iets zal kunnen worden gedaan De materialen moeter. worden aangevoerd en geborgen. Als we half Februari beginnen, hebben we misschien goed weer. Mijns inziens is de herziening der gasleiding even noodzakelijk als de trottoirs, Als de buizenleiding over de heele lengte wordt opgebroken krijgen we later natuur lijk verzakking en die kan niet anders dan na- deelig werken op de trottoirs. Ook zie ik niet in worden." (Gedurende eenige minuten zitten de leden onder elkander te praten en is het gesprokene niet door den verslaggever te volgen.) De voorzitter„op 't oogenblik zijn de mate rialen goedkoop te krijgen en als het dag. best. met de commissie werkzaam kan zijn zooals het best oordeeltdan zijn B. en W. ook niet aan banden gelegdwant dit is te lastig. Wij zul len doen wat wij kunnen en dan na rijp overleg beginnen. Ge kunt toch niet vorderen dat wij beginnen met kwaad ,weer. Als 't weer goed is kunnen wij goed klaar komen. Wilgers wil de trottoirs in één maand leggen en de materialen zijn gauw hier, wij zijn.goed op de hoogte waar wij ze moeten halen als we wachten tot het voorjaar dan moeten wij ze misschien weer duurder betalen." De heer van Heijst„daarbij komt dat we dan afhangen van personen,die geen vergadering willen beleggen ge kunt die lui dan maar achter de veeren zitten anders weigeren ze maarals we uitstellen dan zijn wij met kerstmis nog niet aan den gang; 'tis nu het juiste tijdstip om mate rialen te koopen en te vervoeren; de steenen ban den zijn dadelijk gereed en kunnen met open water gemakkelijk worden vervoerd en hier ge deponeerd. Ik zou huiverig zijn om langer uit te stellen, uit vrees dat er soms onwil in spel komt. Wat de gasfabriek aangaat 't is nog niet bewe zen dat die nadeel zal lijclen. In Maart en April hebben wij dikwijls veel slechter weer dan nu nu presseert het omdat de materialen goedkoop zijn.Een begin moet er gemaakt worden, anders komt er weer niets van." De heer Hoffmans „ik ben 't er mede eens zoo spoedig mogelijk materialen te koopen. Steen is uiterst goedkoopmaar om zoo te beginnen in den winter, vrees ik dat den burgers veel last zal worden aangedaan. Als alles onder één peil wordt gebracht zal er nog al verschil zijn. Ook heb ik van den heer van Es gehoord dat de weg aan den Hoek zai verbreed worden. Mag ik ook weten hoeveel er van de stoepen zal worden afgenomen De heer Van Es „dit kan ik niet zeggen alleen is er gezegd dat er een reepje af zou gaan. Ge heer Hoffmans „ik ben er wel voor dat die draai daar aan den hoek verbeterd wordt dat is hard noodig." De voorzitter „de zaak is nu genoeg toe gelicht ik zal dus het rapport der commissie in stemming brengen ik zou er willen bijvoegen om aan het dag. best., in vcreeniging met de commissie, over te laten wanneer te beginnen." De heer Zijlmans „ik stel voor te schrijven in t plaats van „Waalklinkers", „klinkers of keien."" De heer Van Es„Door de commissie is voorgesteld bij de opritten vlakke groote keien te leggen daar, waar de wielen der voertuigen loopener zijn echter zooveel opritten dat al die keien een misstand zouden veroorzaken B. en W. zouden die dus wenschen te laten ver vallen en overal klinkers willen leggen." De voorzitter „Ik geloof dat de commissie zich hiermede vereenigt." De heer Timmermans Van Turenhout„de commissie heeft dit overgenomen. Verder kan zij zich vereenigen met het voorstel van den heer Zijlmans." De heer Timmermans Wz.„daardoor blijft de gelegenheid open om keien te krijgen dit zal er van afhangen wat meest in het voordeel isik verzoen mij dus met het voorstel der commissie omdat de voorzitter gezegd heeft dat het niet noodig is direct te beginnen." De voorzitter „ik heb gezegd dat wij mpt de commissie zullen in overleg treden en beginnen als het 't meest in 't belang der zaak is." Hierna wordt het voorstel der commissie, zoo als het gewijzigd is in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter „De raad diende nu eene com missie te benoemen, of mag ik den raad ver zoeken dezelfde commissie bij acclamatie te kiezen De heer Timmermans-Van Turenhout„Ik ben zeer dankbaar en geloof ook in den geest der andere commissieleden te handelen, als ik den raad dank zeg voor het gesprokene. Het is zeer vleiend en vereerend dat de voorzitter voorstelt ons bij acclamatie te benoemen als commissie voor de uitvoeringtoch zouden wij wenschen dat anderen in onze plaats benoemd werden." Bij acclamatie wordt dezelfde commissie be noemd. De heer Baijens wijst het dag. best. op den slechten toestand der waterlossing in de Station straat na het beetje regen dat er gevallen is krijgen de bewoners weer last van het water. Spreker blijft deze aangelegenheid aan de zorg van burg. en weth. aanbevelen. De voorzitter antwoordt dat er zeker op zal worden gelet, wanneer men zal overgaan tot de verbetering van den weg en de waterlossing in die straat. De heer Baijens vreest dat dit nog lang zal durenmet kleine werkzaamheden kon bier groot nut worden gesticht. Hij acht zich verplicht nogmaals hierop te wijzen en dringt op spoed aan. Nadat de voorzitter beloofd had, dat het dag. best. het door den vorigen spreker gezegde zou in overweging nemen, sloot hij de vergadering. Viijdagavond laat zijn de namen der candi— daten welke voor den gemeenteraad van Brussel door de association libérale gesteld zijn, bekend geworden. Onder de candidaten zijn tien aftre dende leden van den gemeenteraad terwijl zes nieuwe candidaten zijn gekozenwaaronde- de heer Janson de aanvoerder der radicalen. Over één candidaat moet herstemd worden. Ook de katholieken en indepeuaenten hebben hunne gemeenschappelijke caudidaten voor de gemeentelijke verkiezingen te Brussel op 19 dezer benoemd. Dit is de eerste maal, dat de cleri- calen bij de bedoelde verkiezingen met eene volledige lijst te voorschijn treden. De socialisten zullen bij de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen vijf candidaten stellen. Rct werkliedenverbond en de association liberale zijn niet tot eenstemmigheid kunnen ko men. Naar de Roma Italia meldtheeft de Belgische regeering aan het Yaticaan medegedeeld, dat de wederaanknooping der diplomatieke be trekkingen eerst na den afloop der gemeenteraads verkiezingen kan geschieden en ook dan slechts, wanneer de overwinning der regeeringspartij schitterend is.^ Om deze reden ontving de pauselijke nuntius Rotelli te Konstantinopel het bevel zijn vertrek naar Brussel uit te stellen. De Chronique meldt dat er ernstige on lusten zijn geweest te Seuzeiles in de provincie Namen. Daar de gemeenteraad eene meisjesschool had opgeheven viel eene volksmenigte de ver gaderzaal van den raad binnen, verjoeg de raads leden en overlaadde hen met stompen en slagen. De menigte begaf zich daarop naar de pasto°rie, en begon deze te plunderen. De gendarmerie was onmiddellijk bij de hand. Men vreest voor nieuwe onlusten. lichte wond, die generaal Négrier heeft ontvangen bij het gevecht van Lang-kep op 8 dezer, eenige rust voor hem noodzakelijk maakt. Dat gevecht heeft den vijand omstreeks 1000 dooden gekost onder welke de bevelhebbers cn andere offleieren. Zondag had te Parijs iD de Salie Rivoli eene vergadering van Belgen plaats om eene ligue répubücaine beige te stichten. Er werden door Alfred Dcfuisseaux en Marchi heftige re devoeringen gehouden tegen den koning dei- Belgen en tegen het vorige en tegenwoordige kabinet in Belgie. Er is voorts een voorloopig comité van uitvoering benoemd. Eene dépêche van den viceadmiraal Courbet van 9 dezer meldt, dat de schout-bij-nacht Lespes een detachement troepen te Tamsui aan 'and heeft gezet, om den door de Chineesche torpuleurs bezetten post te verkennen. De omtrek werd verdedigd door een sterken troep, die in een dicht bosch in hinderlaag was. Het Fransche detachement had zes doodenonder welke een ofticier. Frankrijk vooral te Parijsheerscht algemeene ontevredenheid over den prijs van het brood die in verhouding met den overvloedigen oogst daar te lande en bijna overal elders, veel te hoog wordt geacht. Het bakkersbedrijf werd wel onder het keizerrijk vrij gemaakt van de officieel vastgestelde tarieven vau het brood, maar krachtens een wet van 1791 kunnen de gemeentebesturen nog, als zij dit noodig oordeelen een broodprijs vastellen. Ver scheidene gemeentebesturen maakten van het recht gebruik en van verschillende kanten wordt er op aangedrongen,dat andere plaatselijke overheden dit voorbeeld zullen volgen. De bakkers verlangen natuurlijk het tegendeel en vragen om afschaffing der wet van 1791. De minister van landbouw heeft een onderzoek omtrent de werking dier wet ingesteld. Intusschen hebben de bakkers te Lyon o. a. waar het bij de vele arbeiders zonder werk zeer te stade komt den prijs van het brood vrijwillig verlaagd. De kamer van koophandel te Lyon heeft met algemeene stemmen verklaard, dat de voor namen reden waarom de Lyonsche fabrikanten niet met het buitenlaud kunnen concurreeren gelegen is in de hooge invoerrechten op katoen. De verbruikers vragen tegenwoordig zware goedkoope zijden stoffenzij geven daaraan de voorkeur boven zuivere zijdeen de kamer van koophandel is van oordeel dat, als de invoer van katoen ter verwerking met zijde vrij van rechten werd gesteld, Lyon's van ouds vermaarde nijverheid een nieuwe vlucht zou nemen en de duizenden broodelooze arbeiders weer werk zouden vinden. Intusschen wordtzooals men weet, door een commissie van kamerafgevaardigden een onder zoek omtrent de oorzaken van den nood te Lyon ingesteld. Naar uit latere berichten uit Tonkin blijkt, hebben niet alleen de Chineezen maar ook de Fransche troepen in den slag bij Langkep veel geledenzoodat de veldtocht tegen Langson voorloopig uitgesteld moest worden. Bovendien moet het Fransche legercorps, dat tegen de Chi neezen optrekt niet sterk genoeg zijn om zich in de bergstreken te kunnen wagen daar het dan niet meer door kanonnen beschermd kan worden. Het betrekkelijk groote verlies aan officiereu dat de Franschen bij Langkep gele den hebben, wordt hieraan toegeschreven, dat zij wegens den hardnekkigen tegenstand der Chi neezen persoonlijk bijstand moesten verleenen. De president der republiek heeft de be noeming van den heer Bouvier tot minister van koophandel geteekend. Een telegram van generaal Brière de l'Isle uit Phulanthuan van 11 dezer meld dat de Uit Durban wordt gemeld dat de Transvaal- sche volksraad zijne goedkeuring hechtte aan Krüger s besluit tot intrekking der proclamatie betreffende de inlijving van Montsiva's gebied. Krüger blijkt zijn besluit rechtstreeks aan lord Derby te hebben geseind. Hij deed hem weten dat hij alleen gehandeld heeft om bloed vergieten te voorkomen en tot behoud van den vrede. Volstrekt had hij niet de bedoelingzich den handelsweg toe te eigenen. Integendeel wil hij met de Engelsche regeering samenwerken en hij hoopt dat de aanhitsers er niet in zul len slagen de vriendschappelijke verhoudingen te verbreken. De meeste Engelsche dagbladen betuigen hunne tevredenheid over den aanvankelijk gunstigen afloop van het geschil en schrijven dit toe aan het vastberaden optreden der Britsche regeering. De winter is op de Britsche eilanden bijzonder vroeg gekomen. Een hevige sneeuw storm die anderhalf uur duurdeheeft Vrijdag morgen te Birmingham gewoed. Ook in Noord V\ ales Noord Staffordshire Derbyshire en ver scheidene andere graafschappen viel veel sneeuw en hagel. Op verschillende plaatsen in Engeland, alsook in Schotland en West-Ierland, vroor het in de laatste dagen. Te Londen stortregende het onafgebroken Donderdag en Vrijda°-en woei een koude noordoosten wind. Te Dublin woont een heer, die een bijzonder schoone dochter heeft. Eenige studenten brachten der jonge dame dezer dagen een serenade. De vader scheen daarmede echter volstrekt niet ingenomen; hij schoot van het balkon een pistool afwaarop de bewonderaars der schoone snel het hazenpad kozen. Gelukkig bekwam geen hunner letsel. De zaak heeft in Dublin nog al opzien verwekt. Tegen den boozen vader is proces verbaal opgemaakt. De onderhandelingen met Nederland en an dere belanghebbende staten over de visscherij op den Bijn geven grond om te hopen, dat het verschil van inzichten weldra uit den weg zal geruimd zijn. Het wordt op nieuw bevestigd dat de bij de quaestie omtrent het Congo-gebied betrokken staten uitgenoodigd zijn tot het houden eener conferentie. Oostenrijk Busland en Italië zullen insgelijks uitgenoodigd worden, maar alleen om de besluiten der conferentie met hunne goed keuring te bekrachtigen. De onhebbelijkheid in kleine plaatsen van Duitschland om bij begrafenissen de dragers op wijn bier of brandewijn te onthalen heeft in het dorp Barbis tot een recht ergerlijk voorval bij de begrafenis van den koopman Seh. aan leiding gegeven. Toen de lijkstoet zich in be- weging zette bleek dat zoowel de dragers als de doodgraver bepaald beschonken waren. Slechts enkele passenhadden zij met de kist op den schouder zwaaiende gedaan toen de draagbaar met de kist op den grond viel. Gelukkig was de kist zoo stevig bewerkt, dat zij wel zwaar beschadigd was, maar niet uit elkaar viel. De schrik en de verontwaardiging van de familie die het lijk volgde kan men zich voorstellen. Vrijdag kwamen te Napels 120 cholera-ge- vallen voor en 45 overleden aan die ziekte. Het toenemen der ziekte wordt vooral toegeschreven aan het misbruik dat er gemaakt is van den nieuwen wijn. Naar men uit Catania bericht is de ver woesting door den vreeselijken cycloon aange richtnog grooter dan in de eerste berichten werd gemeld. Er zijn reeds behalve de 27 doo den 500 gewonde personen uit de puiuhoopen te voorschijn gebracht en er moeten nog velen bedolven zijn. Mea gaat ijverig met het red dingswerk voort. De stad moet het aanzien hebben van Casamicciola na de hevige aardbe ving. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in een mijn te Poolsch Ostrau. Twintig mannen hebben er naar men zeker weet het leven verloren; maar het juiste getal der dooden en gewonden is nog niet bekend. Uit St. Petersburg wordt de ontploffing van een kruitfabriek berichtwaarbij vijf werklieden om het leven kwamen. Waalwijk, 15 October 1884. Heden begint de winterdienst op de Neder- landsche spoorwegen. De nieuwe regeling vinden onze lezers op de laatste bladzijde van dit num mer. f

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2