een flinke Meid STRAATKLINKERS. MENBIÜKIM, mmmm uit Notaris PANT, vooi 4 jaren Publiek Verhuren! ■fiiiviijyy BILJARTCONCOURS G. (i. VAN BULTEN S1N1GÜ® GOKJES Internationale Tentoonstelling WAALKLINKERS. Schoenmakersknecht, GKROOT ~ADTERTENTIËN. ANTWERPEN. op Dinsdag 21 October Tegen 1 November a.s. verzoekt prijsopgaaf HARDE VLAKKE publiek verkoopen Wei- en Bouwland onder Bezooien en Baardwijk. H. Winters, 20 Cent de 20 stooten voor den winterdienst 316de STAATSLOTERIJ. TE MUSIS SACRUM." Industrieelen uit Waalwijk en omstreken worden verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. wordt gevraagd De Burgemeester van WAALWIJK voor de levering van pl. m. twee honderd-vijftig-duizend VAN DER KLOKKEN. maken bekend: op Vrijdag 24 October 1884, des voormiddags elf uur, aan de Haven te Waalwijk ÖM CONTANT GELD, een bekwaam BEGIN Zondag 12 October 1884. EINDE: Zondag 7 December 1884. Ie prijs. Eene prachtige pendule met slagwerk. 2e prijs. Een massief notenbouten spiegeltafeltje. 3e prijs. Zes stoelen met Spaansch riet matten zittingen. 4e prijs. Vier prachtige schilderijen. Reglement ter inzage. ANTOÖN TIELEN De harmonie l'Espérance alhier omving dezer dagen een zeer vleiend schrijven van het bestuur der sociëteit Casino te 's Bosch, waarin haar dank wordt betuigd voor de uitvoering, in den tuin der sociëteit, op Maandag 29 September j.l., even belangeloos als welwillend gegeven. „Het genot," zoo schrijft het bestuur, „daar door aan onze leden en een aantal vreemdelingen verschaft stellen wij op hoogen prijsen wij geven u gaarne de verzekering, dat uwe welwil lendheid bij ons steeds in aangename herinnering zal blijven." v— Onder hen, die verleden weck te 's Bosch mét gunstig gevolg het ondersvijzersexamen af legden, behooit ook de kweekeling aan de open bare school alhier A. C. van der Heijden. In de najaarsvergadering der Prov. Stalen van Noord-Brabant komen o. a. de volgende onderwerpen in behandeling: Adres van ingelanden van den Bovenpoldcr van 's lands van Ravenstein om dien polder als afzonderlijk waterschap, af gescheiden van den Benedenpolder iu te rich ten. Een verzoekschrift van den gemeenteraad van Dinteloord om het gedeelte provinciale weg, in de kom dier gemeente hetwelk gedeelte-lijk als keiweg, gedeeltelijk als grindweg is aangelegd alsnog over eene lengte van 225 Meter grind weg aan te leggen. Een adres van het bestuur van het waterschap de Dommel, waarbij gevraagd wordt dat de provinciale staten zullen terugkomen op hun besluit van 16 Juli 1884 No. 1. Bijzonder reglement voor het waterschap de Hillekens en Achterboerkens. Ontwerp van besluit tot wijziging van het besluit van 11 Juli 1883 tot oprichting van het waterschap het Woud. Bogrootiug van kosten van aanleg van een kunstweg van de Zuidwillemsvaart door Erp naar den communalen klinkerweg Erp Boekei. Een ontwerp van besluit tot intrekking van het besluit van 9 November 1883 no. 1. Een verzoekschrift vuu de Noord-brabantsche Maatschappij van landbouw om eene bijdrage van f 1500 over 1885. Ontwerp van bijzonder reglement voor het waterschap „het Woud." Een verzoekschrift om eene bijdrage in de kosten van aanleg van een kunstweg onder de gemeente Dongen. Ontwerp van besluit om aan de gemeente Dinteloord in onderhond en beheer af te staan een gedeelte provincialen weg. Verzoek om wijziging der voorwaarden, waar onder bij besluit van 15 Juli 1884 No. 22 eene bijdrage is toegekend in de kosten der over brugging vau de rivier de Mark aan het Lam- gatsveer. Verzoek om verhooging der bijdrage, bij besluit van 16 Juli 1884 no. 26 verleend in de kosten van een kunstweg van Wouw naar de Wouwsche Plantage. Er zijn door Andouard cn Dezaunay proeven genomen omtrent den invloed vun het voederen met pulpe op de melk. Hiertoe zijn zeven melkkoeien aan gelijke stalvoedering onderwor pen geworden welke gedurende drie maanden van 16 tot 60 kilo pulpe per dag ontvingen; het ontbrekende werd door ander voedsel aangevuld. De uitkomst was van bevredigenden aarddaar de melkafscheiding toenam met het pulpe en ook het botergehalte der melk grooter werd. Alleen voor de boterbereiding is echter het voeren van pulpe geschikt want tevens bewezen deze proeven dat de melk niet zoo lang goed blijft en dus minder geschikt is om als melk in den handel te worden gebracht. (Académie des Sciences.) Uit Parijs komt de welkome tijding dat het „poney-haar" uit de mode gaat, althans de beschaafde vrouwen weer liever een hoog en rein voorhoofd toonen dan het te bedekken met de leelijke haar-franje. Om nu echter die dames, wier afgeknipt voor hoofdhaar nog niet lang genoeg gegroeid is om met goed gevolg naar achter gekamd te worden, in de gelegeuheid te stellen deze mode te kunnen volgen, zijn witte kanten versierselen bijna iu den vorm der Italiaansche platte hoofddeksels, inge voerd die aldus de coiffure op haar plaats houden en tevens dienen om het schilderachtige van dit hoofdtooisel te verhoogen. Als een bewijsdat het met de Twent- sche industrie nog niet zoo geheel slecht gesteld ismeldt men ons uit die streek Te Enschede zijn sedert 1 Januari gebouwd 92 huizen te Hengeloo 63 huizen en te Al- meloo 49. Te Hengeloo en te Almeloo werden in elke plaats 2 fabrieken aanmerkelijk uitge breid. Bovendien worden te Enschede twee nieuwe spinnerijen te Borne éen nieuwe spinnerij en te Oldenzaal éen nieuwe weverij gebouwd. Te Almkerk is Zaterdag ochtend brand ontstaan in een huisje staande aan den Korn- schen dijk en bewoond door den arbeider Jacob Vos. Het huisje is gedeeltelijk afgebrand, maar bijna de geheeie inboedel is gered. Omstreeks 10 uur Zaterdegavond ontstond te Harderwijk brand in den korenmolen toebe- hoorende aan den heer Van Mentz, en staande aan den haven. Binnen korten tijd stond dat houten gebouw geheel in vlam en binnen één uur was het geheel uitgebrand. Bij een gevecht tusschen een zeeman en een wachtmeester der huzaren laatstl. Zondag nacht op den Zeedijk te Amsterdam ontstaan werd de wachtmeester door zijn tegenpartij het linker been gebroken zoodat hij per brancard naar het militair hospitaal moesi vervoerd worden. De zeeman is in hechtenis genomen. Gedurende de laatste dagen zijn te Leeu warden verscheidene jeugdige straatdieven aan gehouden. Twee hunner hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van lompen uit balen, die aan den wal stonden en hadden het gestolene reeds te gelde gemaakt. Een ander werd betrapt op hel oogenblik dat hij in een bakkerswinkel een mand met brood wegnam. Ook is in ge noemde stad eene naaisterdie onderscheidene haar ter bestelling gegeven goederen had verkocht, ter beschikking de politie gesteld. Vrijdag nacht werden in de R. K. kerk van den H. Augustinus aan de Houtstraat te Nijmegen twee offerbussen opengebroken en al het daarin aanwezige geld daaruit gestolen. Ver moedelijk heeft de dief zich vorigen avond in de kerk laten insluiten, dewijl er geen uitwendige braak aan het gebouw werd waargenomen en een der deuren des morgens open werd ge vonden. Vrijdag ochtend omstreeks vier uur ontstond er brand in de boerenwoning Hcuver, bewoond door Herms. Nijmeijer te Daarle. De brand woedde zoo sneldat de bewonersman en vrouw met zes jeugdige kinderen, met en benevens de dienstboden ter nauwernood bijna ongekleed uit het brandende huis konden komen. Eene on gehuwde vrouw uit Den Ham, die als dagloonster bij Nijmeijer aardappelen rooide en dien nacht daar ook was blijven slapen wilde nog iets uit het brandende perceel helpen redden, doch moest het met den dood bekoopen. Men heeft haar lijk verkoold en verminkt onder het puin terug gevonden. Van den inboedel is niets gered alleen het vee is behouden. Huis en een gedeelte inboedel is verzekerd bet korengewas hooi enz. echter niet. Door den minister van waterstaat is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van hoofd stuk IX der staatsbegrooting van 1884 om voor dat jaar 75.000 gulden beschikbaar te stellen voor de hoofdcommissie, belast met de behartiging der Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Antwerpen. Gelijk bedrag wenscht de regeering ten laste van het dienstjaar 1885 te brengen zoodat het geheeie crediet voor deze zaak 150.000 gulden zou bedragen. Naar men verneemt zijn de commission- nairs in effecten Dirk Tobais oud 65 jaren, en Elisa Marie Cornelis Tobias, oud 33 jaren, dezer dagen door de rechtbank te Amsterdam ter crimineele terechtzitting verwezen. Zij worden beschuldigd van lo., bedriegelijke bankbreuk door als gefail leerde kooplieden bevonden te zijn van een bij zonderen last voorzien of tot bewaarnemers gesteld zijnde, aan gelden en handelspapieren, de gelden of de waarde der voorwerpenwaartoe die last of bewaargeving betrekkelijk was, te hunnen bate te hebben aangewend en door boeken gehouden te hebben die den waren staat hunner baten en lasten niet opleveren 2o. valschheid iu geschriften van koophandel door verandering van feiten die die geschriften moesten inhouden en doen blijken door den eersten beklaagde twee malen, door den tweeden beklaagde drie malen gepleegd; 3o. het desbewust gebruik maken van valsche siukken door beiden vijf malen gepleegd. En de tweede beklaagde bovendien van „een- voudigen diefstal." Hunne misdadige handelingen hebhen reeds in het jaar 1881 een aanvang genomen. De ver duisterde gelden bedragen eenige tinnen gouds. Zooals bekend bevindt zich de eerste in hech tenis terwijl de tweede voortvluchtig is. Uit Osch wordt gemeldt Zondagavond is hier een moord gepleegd. Eenige jongeliedendie een bezoek hadden gebracht aan het naburige Heeschwerden even buiten de gemeente zonder eenige aan leiding dóór enkele personen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aangevallenen wisten ofschoon gekwetstte ontkomen maar de derde die bij den eersten slag ineen zakte is Maandag ochtend niet ver van zijne woning bewusteloos gevonden en heeft eenige uren daarna den geest gegeven. De verslagene, P. C.was een jongeling van 23 jaren werkzaam bij de registratie alhier, zeer gezien bij zijne superieurenen de zoon eener ach tenswaardige familie. De verslagenheid in het dorp is algemeen; dit is dan ook niet te verwonderenwant dit is reeds de derde moord binnen twee jaren, en bijna dagelijks hebben er aanrandingen en vechtpartijen plaats. Zondag avond vooral ging het er erg toeen terwijl op de eene. zijde van het dorp een moord werd gepleegdhad op den anderen kant eene bloedige snijpartij plaats. Heden ochtend werden enkele vechtersbazen gearresteerd, doch de ijverige politie is klaarblijkelijk niet talrijk genoeg om dit alles te voorkomen. Er heerscht eene zekere ongerustheid onder de gegoede burgerij en velen wagen zich ;s avonds niet meer op straat. Het is onbegrij- lijk dat er in den tegenwoordigen tijd in ons land nog eene plaats wordt gevonden waar het zoo onveilig isen het is te hopen dat de justitie spoedige en degelijke maatre gelen zal nemen. Zondag nachtongeveer half twee brak in een der dichtst bebouwde gedeelten van Papendrecht een geweldige brand uit in de schuur van den bouwman A. v. Wijngaarden. Weldra lagen schuur en belendend woonhuis in asch. Niets, zelfs geen lijf- en beddegoed, kon behouden worden. De burgemeester en verdere autoriteiten waren spoedig ter plaatseen aan hun uit stekend beleid, zoowel als aan de uitmuntende houding der brandweer is het te danken, dat de brand bij gemelde gebouwen bepaald bleef en dat niet een aanmerkelijk gedeelte der gemeente in vlammen is opgegaan. Door zeldzame krachtsinspanning mocht het geluk ken nabij staande panden, waaronder met riet bedekt en die reeds brandende warente behouden. Oorzaak onbekend. De mailboot Prinses Elisabeth, van de maatschappij Zeelandheeft Vrijdag op hare reis van Queensborough naar Vlissingeu met zwaar stormweder te kampen gehad Op de hoogte van Westhinder kreeg de boot zooveel water over, dat twee vuren werden uitgedoofd, waardoor men niet genoeg stoom kon houden en slechts langzaam vorderde eerst Zater dagmiddag te 4 uur kwam zij te Vlissingen aan. Een ander der schepen van de maatschappij, de Prins Hendrikheeft Maandagmorgen van Vlissingen komende in de haven van Sheernees de as gebroken. Reizigers en goederen worden overgenomen door een rijks sleepboot. Zondag avond te 91/2 ure is te s Bosch brand ontstaan in de woning van den landbouwer en hovenier MZwanenberg. Of schoon vijf brandspuiten, spoedig ter plaatse waren duurde het bijna een uur voor men water geven kon. Door de ijverige bemoei ingen der brandweermannen en van eenige buren waren intusschen de kinderen die reeds ter ruste lagen in veiligheid gebracht en al de meubelen gered. De branddie men te 11 uur meester was heeft zich tot één pand bepaaldwat zeer gelukkig mag heetenaangezien in de onmiddellijke nabij heid daarvan zich bevinden aan de eene zijde het geneeskundig gesticht van krankzinnigen en aan den anderen kant de St. Jacobskazer- ne. Naar men zegtis het huis verzekerd in de 's-Hertogenbossche brandwaarborg-maat schappij. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e klasse. Trekking van 14 October. No. 16942 f15,000; no 3628, 3793, 13053 en 19710 elk 1,000; no 2670 2884, 5343 en 7796 elk 400; no 239, 11605, 12297,13520 15758. 15769 en 16611 elk 200; no 1762, 1764, 1928, 5717, 5904, 8303, 9529,11822, 11874, 14874, 15086 15464 15628, 16817, 17648 19798 en 20705 elk 100; 'oor de vele belangstelling, hun betoond bij de geboorte van hunnen ZOON betuigen de Heer en Mevrouw RITS hun nen beleefden dank. Waalwijk14- October 1884. x De subcommissie te Waahoijk heeft de eer ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat eene vergadering zal gehouden worden des avonds ten 77° ure, op de zaal van Waalwijk15 October 1884. DE SUB-COMMISSIE. tegen goed loon. Geschiktheid om in een drukken winkel te bedienen is een vereischte. Adres, onder letter B, aan den uitgever dezer courant. met franco inzending van een MONSTER (6 stuks), te leveren franco voor de wal in de haven aldaar. Be Burgemeester BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SPRANG dat de door hen ontworpen veranderingen in den legger van de openbare wegen en voet paden in die gemeente, gedurende dertig dagente rekenen van af den 16n October 1884, op de secretarie aldaar ter inzage van een ieder zullen zijn nedergelegd. Dat gedurende dien termijnalsmede acht dagen daarna, elkeen bevoegd is mondeling of schriftelijk bezwaren tegen dien legger in te brengenen dat op Zaterdag den 22 November 1884, des voormiddags van 10 tot 12 ure, eene zitting zal worden gehouden op. de secretarie van genoemde gemeente, tot het aanhooreu der bezwaren, welke monde ling zullen worden ingebracht. SPRANG, 15 October 1884. De burgemeester, J. VAN DIJK. De secretaris DORRENBOOM. te Waalwijkzal voor A. BLIJLEVENS te Made Eene aanzienlijke partij gerief hout, als vlot- en achterdeelen schalenschrooten ribben en latten. te Waalwijk, zal voor den heer C. VAN IERSEL Az., te Udenhout op Dinsdag 28 October 1884, 's middags om 12 uren ter herberge van WILLEM BROKKEN, te Bezooien, Breeder bij biljetten omschreven. tegen HOOG LOON vast werk en mooie ruime inwoning vrijbij Vleeschstraat, hoek Klaasstraat, VENLOO. NB, Goede getuigschriften wenschelijk. Stooiiitram wachtkamer h 5 cent verkrijgbaar bij te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3