Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNEN LAND. noodzakelijk zouden kunnen gemaakt worden. Voorts heeft de te Brunswijk bevelvoerende Pruisische brigade-generaal Wilgers eene procla matie uitgevaardigd waarin verklaard wordt dat, krachtens het bondsverdrag van 1867 en de rijksconstitutiehet onderzoek der quaestie over den opvolger des heriogs aan het Duitsche rijk toekomt. Allereerst zal da bondsraad beslissen over het legilimeeren der vertegenwoordiging van Brunswijk in den bondsraad. Tot dien tijd zal de keizer er voor wakendat op de rechtmatige regeling der troonopvolging niet worde vooruitge- loopen, en de militairerechten aan den persoon des overleden hertogs verbonden, worden verzekerd. Met dat doel en overeenkomstig de wet op het regentschap in Brunswijk van krachtheeft de keizer den generaal het opperbevel over alle troepen van het hertogdom opgedragen. Ten slot'e doet hij namens den keizereen beroep op de be volking, om de beslissing des rijks met vertrouwen af te wachten. Het officieel blad maakt deze proclamatie openbaaren merkt daarbij opdat het door de wet op het regentschap bedoelde verzoek aan den keizer betreffende de regeling der postitie van Brunswijk in den bondsraad en de quaestie van het militair opperbevel recde voor het uit vaardigen der proclamatie door den regentschaps- raad in denzelfden zin was beslist. Door ge noemden raad werd een op deze zaken betrekkii g hebbend schrijven aan den rijkskanselier gezonden, met verzoek om het aan de goedkeuring van den keizer te onderwerpen. BERLIJN 20 Oct. In de heden gehouden vergadering van Duitsche beetwortelsuiker-fabri kanten is besloten zich niet te vereenigen met het denkbeeld van dwangmaatregelen tot vermin dering van de beetwortelteelt; daarentegen ver^ klaart men vast overtuigd te zijn dat bij den tegenwoordigen stand van de suikermarkt de beetwortelteelt zich langs natuurlijken weg zal inkrimpen. 228 fabrieken waren vertegenwoordigd. Na bij de bakkers een bezoek gebracht te hebben kwam de Bazeler politie bij de slagers en kruideniers en ontdekte allerlei bedriegerijen Bij den een lag veel te veel papier in de eene schaaleen ander had uit de gewichten het lood weggenomen een derde had vet gehecht aan de eene zijde der weegschaa1 een vierde hing er haken aan als tot versieringin werkelijkheid om te bedriegen enz. Allen zijn gestraft. Te Weenen is een winkelierster door een knaap, die 'geld bij haar kwam wisselen, met een zwaren hamer ernstig gewond en daarna bestolen. De vermoedelijke dader werd later in een tabaks winkel gevangen genomen. Voorts werden er in de laatste veertien dagen drie horlogemakers winkels door inbrekers geplunderd. Volgens het Hongaarsche blad Egyétertes, hebben vier postduiven uit Parijs, die* te Pest ten huize van Graaf Karolyi werden losgelaten, in zeven uren lijds de reis van de Hongaarsche naar de Pransche hoofdstad volbracht. Wij deelen het schier ongeloofelijke feit mede gelijk wij het vermeld vinden. Zou men hier niet te doen hebben met eene drukfout Het bericht omtrent verraad ondei de politie beambten te Pest wordt bevestigd. Het is gebleken, dat een aantal der beambten in betrekking stonden met dievenbenden. Verscheidene zijn reeds in hechtenis genomen. Te Moskou hebben er laatstleden Dinsdag van wege de studenten ongeregeldheden plaats gehad. De verzending van daarop betrekking hebbende telegrammen werd geweigerddoch blijkens telegrafische berichten wordt in de Petersburger bladen van Vrijdag het gebeurde, medegedeeld. Intusschen heerscht er ook bij de studenten te St. Petersburg sedert de sluiting der universiteit te Kiew eene zeer bedenkelijke spanning. Zij hebben reeds oproerige proclamatiën verspreid. Te Riga heeft men aan boord van de uit Huil komende stoomboot Kelso, een aantal op ruiende geschriften in het Russisch en eenig kruit onder de steenkolen verborgen gevonden en in beslag genomen. De vermoedelijk schuldige, de timmerman had zich uit de voeten gemaakt. Volgens een berichtgever van The Times, heeft het hoofd der politie te St. Petersburg aan alle houders van logementen restaurants en koffiehuizen gelastde portretten van den czar en de andere leden der keizerlijke familie uit hnnne zalen en kamers te verwijdeien omdat de bezoekers niet altijd aan die portretten den verschuldigden eerbied bewijzen door hun hoed er voor af te nemen bij het komen en gaan. Een hevige brand is Zondag avond te Moskou uitgebroken in de winkels en magazijnen van Solodownikoff in het midden der stad. Eenige naburige winkelhuizen en de Duitsche schouwburg werden mede door de vlammen aangetast; maar volgens een bericht van Maandagmorgen is men er in geslaagd door voortdurend nathouden de omgelegen gebouwen te bewaren. Behalve 67 winkeh in de passage Solodownikow en het Duitsche theaterzijn nog 9 winkels en 2 kantoren door het vuur vernield. De schade wordt geschat op 3 millioen. Te Boston werd onlangs een meisje"van ruim 12 jaren gearresteerddie van hare ouders te Framingham (Massachusetts) de som van 60.000 dollars in banknoten, diamanten enz. had gestolen, waarmede zij zich naar Boston had begeven, om daar haar „minnaar" te ontmoeten en met hem naar een poëtisch land te vertrekken. Den vol genden dag werd de jonge avonturiersterwier verstand door het lezen van allerhande Ameri- kaansche romans blijbaar in de war was gebracht, met het gestolen geld naar huis teruggezonden. De jonge „minnares" gaf bij hare inhechtenis neming te kennen dat zij het voornemen had met haar „geliefde" te trouwen en dan met hem te vluchten. Den naam van haar echtgenoot in spe weigerde het meisje te zeggen. De New-York World weet te verhalen, dat William H. van der Biltde rijkste mau ter wereld, in de laatste twee jaren door ongelukkige speculaties en vooral door die zijner zoons, niet minder dan van dertig tot vijftig millioen dollars „armer" is geworden. De makelaars in Wallstreet, ofschoon niet geneigd zich over de zaken hunner cliënten uit te laten erkennen dat de geruchten grootendeels waren zijn. Daar Van der Bilt's vermogen echter op 300 millioen dollars (f 750,000.000.—geschat wordt is een verlies v^n een honderd millioen hollandsche guldens voor hem nog niet zoo heel erg. Waalwijk, 22 October 1884. De gisteren avond te Waalwijk geliouden vergadering, uitgeschreven door de subcom missie aldaar voor de internationale tentoon stelling te Antwerpen in 1885 was druk bezocht. Behalve door een aantal industriëelen uit deze en de aangrenzende gemeenten, werd dezelve bijgewoond door een deputatie van de Dongensche lederindustrievereeniging door eene van de Waspiksche looiersvereeni- gingen door verschillende belangstellende vreemdelingen. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat bereids een 25 tal M3 plaatsruimte, zoo door fabrikanten van hier als elders, bij de commissie waren aangevraagd. Hij ver zocht de hier tegenwoordigendie van plan waren te exposeerende aanvraag te willen komen onderteekenendaar de tijd daarvoor gesteldbijna was verstreken. Door een der Dongensche afgevaardigden werd verklaarddat in die gemeente eenige schoenmakers en enkele looiers bepaald zou den exposeeren dat er echter wel vijf-en- twintig meer dit zouden doeD, maar dat zij er van hadden afgezien en verlangden hunne onthouding te zien aangemerkt als een protest tegen het in ons land vigeerend tarieven stelsel. De voorzitter der "Waspiksche looiersver- eeniging verklaarde, dat ook eenige fabrikan ten van leder en schoenen wenschten deel te nemen en zich aan te sluiten bij "Waalwijk. Hij was echter met een paar andere heeren ter vergadering gekomen zonder bepaald mandaat om een zekere plaatsruimte te nemenmaar alleen nog maar om nadere inlichtingen in te winnende opgave zou dan volgen onmiddelijk nadat te Waspik nog een vergadering door belanghebbenden was gehouden. Verder w. rden verschillende inlichtingen gevraagd en gegeven omtrent de kosten van transport, plaatsruimte vertegenwoordiging, decoratie, enz. Deze inlichtingen komen ongeveer op het volgende neder De plaatsruimte kost f 15 per vierkante meter. De inzenders betalen de transportkosten tot Antwerpen, dat wil zeggen tot in de machinengalerij, die gelegen is vlak naast de nijverheidszalenvoor de overbrenging van het eene naar het andere lokaal moeten de exposanten zelf zorgenvoor een schoen maker of looier kan dat maar weinig kosten, daar één man dat werk in korten tijd kan varrichten. Er bestaat alle vooruitzicht, dat de inzen dingen der Nederlandsche lederindustrie bij elkander in ééne ruimte zullen worden ge plaatst. De in dit geval te maken kosten van decoratie komen natuurlijk ten laste van de exposantendie kosten kunnen voor 't oogen- blik niet juist bepaald wordenmaar zullen toch zeker niel meer bedragen dan f 2,50 a f 3 per meter. Iedereen is vrij zijn eigen vertegenwoor diger te kiezenook bij gezamehjke ten toonstelling. Nadat nog eenige heeren de aanvraag om plaatsruimte aan de commissie hadden over handigd ging de vergadering uiteen. Naar aanleiding van het op bovenstaan de vergadering besprokene, noodigen wij alle inzenders op het gebied van lederindustrie in het geheele land beleefdelijk uit, indien zij wenschen zich bij eene gezamenlijke expositie op de bovenaangehaalde voorwaarden aan te sluiten daarvan direct kennis te geven aan de redactie van het Nieuwsblad voor Neder- landsche leerlooierijen en aanverwante vakken te Waalwijk, met opgave van het aantal meters plaatsruimte, dat door hen is aangevraagd. De liberale kiesvereeniging te Zevenber gen stelde Zaterdag ochtend tot Candida at voor de tweede kamer mr. R. van de Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. De „Maasbode" van 19 dezer, de houding der katholieken tegenover de an tire vo- lutionnairen besprekendemet het oog op de verkiezingen in de districten Delft en Zevenbergenzegt o. a. Onze eer is in het spel de antircvoluti- onnairen willen ons voor zich in het stof doen buigenopdat zij onze ruggen zouden kunnen gebiuiken om de kamerzetels te beklimmen. Met alle krachtdie in ons is, roepen wij uitdat nooit Het geldt ons bestaan als zelfstandige politieke partij: de antirevolutionnairen willen de onbeperkte heerschappij voeren zonder eenige erkenning onzer rechten. Wij bestaan voor hen eenvoudig nietdan om door hen gehoond en gebruikt te wordenen hebben in hunne oogen dezelfde rechten als de slaaf! Met alle fierheiddie een katholiek hart bezitten kan treden wij dr. Kuyper en den zijnen tegemoeten zeggen hun gij zult ons geen slaven makenveeleer hebben wij uw lot in onze hand. Verder Onlangs, toen Van de Werk te Zeven bergen aftrad heette hetdat ditmaal de zetel aan de antirevolutionnairen zou over gelaten worden. De katholieken zouden in het volgende jaar bij de algemeene verkie zingen optreden. Dat hinderde ons geducht. Zevenbergen was altijd als .een katholiek district voor de katholieken opgeëisclitnu liet men het aan de orthodoxen over, alsof deze het een volgenden keer los zouden laten. Nog eens, het hinderde ons, maar wij zwegen. Nu gebeurt wat wij voorzagen, en wij zwijgen niet langermaar roepen den katholieken van Zevenbergen uit alle kracht toe geen enkele stem op den antirevolutionnairen can- didaatStelt een katholiek van goeden naam eendie bij allen bemind is. Laat Van der Borch vallennog liever een liberaal dan hem Ten slotte Of wij het spel der liberalen niet spelen? Misschien, volstrekt niet zeker. Maar zoo jaaan wie de schuld Is het in het ergste geval niet verkieselijker door de li beralen verdrukt dan door de antirevolution nairen tot ellendige slaven gemaakt te worden? In het Vad. geeft Jhr, De Casem- broot, wat de Arnh. Ct. noemt een „ka rakterstudie" van ds. Kuyper. Aan dit stuk ontleenen wij het volgende „De schrijver in de Standaard wil u naar de republiek terugvoeren, alsof gij niets weet van onze vaderlandsche geschiedenisvan al die twisten op godsdienstig en staatkundig gebiedvan al die dwingelandij van familie- regeeringenvan al rlie ellende en klein geestigheid, die toen Neerland's bodem heeft gekend en waarvan wij door het koningschap zijn verlost gewordenwij waren toen ja zeer groot op zeemaar aan wal door kibbelarij en kleingeestigheid verdeeld. „Gij kent de fabel van den kikvorsch en den stier. „Gij weet niet waar opgeblazen ijdelheid den mensch al toe brengen kan! maar wan neer iemand, begaafd met die geleerdheid en met die groote kennishet al rumoer ma kende en schrijvende van uit een nederig standpunt zoo ver heeft kunnen brengen in Nederlanddat hij niet alleen professor maar bovendien hoofd eener politieke partij is geworden, waarom zou hij dan niet meenen nog verder te kunnen gaan Om daartoe te geraken koos hij den godsdienst, zich bewust zijnde dat men ons Nederlanders of met den godsdienst, of met de beurs altijd in beweging kan brengenook gaf hij voor meer republikeinsch dan radicale om verwerpers in zijn achterhoede te voeren. Neenbrave landlieden en boeren luistert in Godsnaam niet naar dien politieken drijver, en wat den godsdienst aangaat, dien gevoelt en begrijpt gij best en beter dan zijn hoog geleerde." Na eene beschouwing over den godsdienst zegt de heer de Casembroot „Hiermede eindig iku nogmaals toeroe pende kiest echte liberale menschen voor de kamerdie zonder alles omver te werpen vooruit willen gelijkheid en recht voor allen betrachten en laat u niet in slaap wiegen door het eeuwig geleuter over den bijbel door ds. Kuyper om een toestand in 'tland te brengenwaarbij dominees en pastoors als staatslieden optreden den godsdienst in al zijn heiligheid daardoor verlagende en vertrappende, straatrumoer en barricades in ons rustig Nederland brengende en dat alles om volgens hem (den heer Kuyper) den heere Jehovah te dienen. En als door zijn gek wezel oproer zal ont staan zijn zoodat de eene Nederlander op den andere zal moeten schieten, dan zult gij hem den parlementspredikernim mer wanneers de kogels kletteren vooraan in t eerste gelid zien staan. De antirevolutiounaire „deputen-ver- gadering" verdeelde het land in drie groote afdeelingente weten in overwonnen dis tricten, kansbiedende districten en verloren districtenterwijl uit de bespreking bleek dat de kansbiedende districten nog een onder- afdeeling „hoopgevende districten" hadden. Tot de kansbiedende districten worden gere kend Groningen Zuidhorn Apingedam Winschoten Assen Leeuwarden Hoorn DelftHaarlem AlkmaarRotterdam, VHage en Amsterdam. Yan de aanbevolen candidaten wordt in de verslagen geen mel ding gemaaktwel echter wordt bij herhaling gemelddat van een samengaan met de katholieke partij geen sprake wezen kan tenzij deze er haar belang in ziet de candi daten der anti-revolutionnaire partij over te nemen. Wie de verhouding der katholieken en antirevolutionnairen partij kent, zegt het R. N.zal zeker de redactie der „Hoop" vrij naïef vindenwaar deze met het oog op bovenstaande zegt„Willen de Room- schen wat wij hen zeer zouden aanraden onze candidaten steunen dan is dit wenschelijk." Tot pastoor te Ewijk is benoemd de weleerw. heer H. van der Klokken. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bij eene algemeene aanschrijving aan de gemeentebesturen opgaven gevraagd, in welke gemeenten eene gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten is ingerichthoeveel vertrekken in de bedoelde inrichting aanwezig zijn en hoeveel ruimte ieder vertrek bevathoeveel lijders daarin kunnen worden opgenomen en of er ledikanten met beddegoed aanwezig zijn, en eindelijk of, zoo noodigpersonen voor verpleging van lijders dadelijk beschikbaar zijn. In den loop der maanden November of December e. k., zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam en te Rotterdam. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan voor 1 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen ge "xamineerd te worden behooren zich te wenden tot den inspecteur van Noord-Holland dr. J. Teixera de Mattos te Amsterdam, en zij, die Rotterdam verkiezen tot den inspecteur voor Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling te 's Gravenhage en bij het verzoek om toelating een extract uit de registers van den burgerlijken stand over te leggen, waaruit blijkt dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt en het bewijs dat zij als leer lingen-vroedvrouw bij een geneeskundigen in specteur zijn ingeschreven en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande hebben verricht. De gedep. staten van Noordbrabant zullen aan de provinciale staten voorstellen het getal provinciale veaartsen met drie te vermeerderen, en alzoo hun getal te brengen op 10. De in te nemen standplaatsen zouden alsdan zijn BoksmeerOsch 's Hertogenbosch Kappelle Heusden Almkerk Eiudhoven Helmond, Til burg en Oosterhout. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bij algemeene aanschrijving de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de noodzake lijkheid om voortdurend een goed toezicht te houden op de brandbluschmiddelen. De gemeen tebesturen worden tevens uitgenoodigd eene op gave te verstrekken welke brandbluschmiddelen in de gemeente aanwezig zijn of het personeel voor de bediening der brandspuitop gezette dagen wordt geoefend en of door het graven van brandkuilen in gemis aan waterwaar dit mocht voorkomen is voorzien. Zondag gaf de Rotterdamsche Gymnastiek- en schermvereenigir.g, daartoe uitgenoodigd, eene groote uitvoeringonder de leiding van haren verdienstelijken directeur de heer S. van Aken, in de sociëteit Souveniis des Montagnards te Tilburg. Bij aankomst aldaar werd de vereening opge wacht en gecomplimenteerd door het bestuur der sociëteit en vervolgens naar het feestlokaal bege leid. Tal van 's- Bossche en Helmondsche turners met hunne directeuren aan 't hoofd sloten zich bij den optocht aan. Onder aanbieding van den eerewijn werden de. gebruikelijke plichtplegingen gewisseld, en gaven do Rotterdamsche heeren door luide hoera's hun tevredenheid te kennen over het wapperen hunner stedelijke kleuren op den gevel van 'l gebouw. Ten 12 ure begon de uitvoering en was de verwachting hooggespannen van het buitengewoon talrijk en aanzienlijk publiek zij werd nog verre overtroffeu door de waarlijk schoone en prachtige oefeningen die in groote verscheidenheid, m e t en zonder gebruik van toestellen, onophoude lijk afwisselden. Na de pauze beklom de burgemeester van Tilburg de tribune en hechtte onder eene krachtige en voor Rotterdam zeer vleiende toe spraak een lauwerkrans aan het vaandel der turners. Oorverdoovende toejuichingen van de toeschouwers bezegelden deze daad. De heer Van Aken nam daarop het woord dankte den burgemeester en tevens alle leden

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2