Nummer 85. Zondag 26 October 1884. 7e Jaargang. i«, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Li ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie De soldaat van de landweer Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. s De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Betreffende den politieken toestand in België deelen wij de volgende Reuter-telegrammen mede: BRUSSEL 23 October. In den boezem van het ministerie zelf houdt de verdeeldheid ten aanzien van het te nemen besluitaan. Terwijl de minister Beernaert volhoudt dat het heengaan van Jacobs en Woeste noodzakelijk is, verzet de chef van het kabinetMalou zich daartegen omdatvolgens hem daaruit noodwendig een breuk in de clericale partij zou voortvloeien. Daar de koning verlangt dat Woeste en Jacobs aftreden, heeft Malou, bij wijze van protestzijn ontslag gevraagd. Hij heeft tot den koning gezegd «Sire, veertig jaren strijd ik reeds om het vaderland en het koningschap te verdedi gen tegen de ondernemingen van het liberalisme en radicalisme ik heb er genoeg van en trek mij terug." Het bericht dat de kamers ontbonden worden, is onjuist, naar het achijnt. De koning zal Malou en Beernaert nogmaals heden avond ontvangen. Het ministerie heeft de leden van de rech terzijde van den senaat en van de kamer van afgevaardigden tegen heden middag ten 2 ure bijeengeroepen. De koning heeft den heer Malou heden voor middag tweemaal, bij zich ontvangen. In de eerste audiëntie namelijk had de koning verlangd dat de heeren Jacobs en Woeste zouden aftreden. Daarop is er een ministerraad gehouden, waarin besloteD werdte verklaren dat alle ministers solidair waren. Daarna is de heer Malou weder naar den koning gegaanten einde hem dat besluit mede te deelen. Z. M. gaf hierop ten antwoord dat hij de zaak in overweging zou nemer.. De koning verlangtdat er een gemengd ka binet zal wordeu samengesteld hetwelk de be grootingen en de voorstellen omtrent de nationale reserve zou kunnen aannemen waarna er in het voorjaar zou worden overgegaan tot de ontbinding der kamers. XXXXVIX. z/Ja zulk een bosch was het ook mom pelde hij„ik zal de plaats nooit vergetenDe verdoemde kogel kwetste mijn arm als of het zoo zijn moesthad het lood mij dan niet ergens anders kunnen treffen Net als of het zoo moest.., nauwelijks twee minuten later.... Voorwaarts voorwaarts Frans het huis uwer moeder is niet meer ver afWij zullen lekker leven en niet werken. O dat zal heerlijk zijn! Hal ha! Frans is nu rijk Hij sloeg met zijn stok tegen een boomstam, dat het door het bosch weergalmde, vervolgens ging hij zoo snel als zijne krachteQ het hem toelieten verder. Na een kwartier zag hij in de verte de witte steengroeve schemeren. //Eindelijk!bromde de wandelaar. //Zoo lang als heden is de weg mij nooit gevallen. Daar is de plaatswaar ik zoo menigen zweetdroppel gelaten hebwaar ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat den zwaarsten arbeid verrichten moesten wat ontving ik daarvoor als loon Weinige grosschen. Nu is dat anders, de groote steenen zullen mij geen zweet meer kosten." Frans kwam aan het tuinhek. «Wat is dat P zeide hij in zich zeiven. „Licht m het vertrek mijner moederDe oude slaapt oog nietdat heeft zeker iets te beteekenen." Hij naderde het venster en luisterde. Door een der glasruiten kon hij Dirk Starke bemerkendie aan de tafel zat en een glas brandewijn in de hand hield. Een dikke rook wolk omgaf zijn hoofd. Nadat hij gedronken had, bracht hij met welgevallen zijn kort pijpje De heer Pirmezlid van het linker-centrum, is gisteren avond ten paleize ontboden. Na eene bijeenkomst van de rechterzijde is tot de volgende wijzigingen in het kabinet besloten Jacobs en Woeste zullen aftreden en vermoedelijk zal dit ook het geval zijn met Malou. Beernaert zou dan hei hoofd worden van het gezwijzigde ministerie. De burgemeesters, die het compromis der gemeenten hebben geteekend zijn heden in het kabinet van den burgemeester van Brussel bij eengekomen. Er is een besluit genomen dat elk hunner in den gemeenteraad een voorstel zou doen om den wensch kenbaar te maken tot af schaffing der nieuwe schoolwetdaar de verkie zingen van 19 dezer het bewijs hebben geleverd dat het land die wet afkeurt. De onderwijzers alhier kwamen heden na middag bijeende heer Jansen leidde de ver gadering. De bijeenkomst had ten doel het vormen van een bond ter ondersteuning van de onderwijzers die van de nieuwe schoolwet slacht offers zijn. Het denkbeeld werd goedgekeurd. Met de samenstelling van een comité zal echter gewacht worden tot de politieke crisis afgeloopen is en het blijkt of de schoolwet zal worden ge handhaafd. In de samenkomst der leden van de rech terzijde heeft het ministerie zijn aftreden aan gekondigd omdat de koning heeft gevorderd, dat Jacobs en Woeste van hunne poriefeuilles afst ind zouden doen. 'Er zal een kabinet d'affaires uit het reohter- en het linkercentrum worden gevormd, waarvan Thonissen Pirmez BeernaertMalou en Pontus leden zullen zijnen hetwelk zal aanblijven tot na de beslissing over de begrooting van oorlog en het wetsontwerp betrekkelijk de leger-reserve. Daarna zal het parlement ontbonden worden. Een particulier telegram van de N. R. Ct. van denzelfden datum luidt Na eene vruchtelooze poging van Malou, om in de rechterzijde personen te vinden ter ver vanging van Woeste en Jacobs, heeft het minis terie zijn ontslag aangeboden. Het zal vervangen worden door een cabinet d' affaires uit het rechter- weder aan den mond en begon weder te dampen. De bontenmuts stond achteloos op het linkeroor van den boerdie op bevelende toon zeide „Nog een glas moeder Fink, dan zal ik gaan; Frans zal dezen avond nog niet komen, al heeft hij het geschreven." De oude zat op het bed dat tegenover het venster stond. „Wilt gij nog meer drinken „Het laatste glas; ik heb nog een langen weg te maken tot aan het dorp," „Dar. blijft er voor Frans niet in de flesch, als hij komt." „Gij kunt morgen in de herberg meer halen, natuurlijk voor mijne rekeningik betaal alles tot den laatsten penning toe. Wees nu niet zoo gierig en schenk het glas vol. De herberg zal wel gesloten zijn als ik er voorbij kom." Men kon het duidelijk aan Dirks spraak hoo- ren, dat hij te veel gedronken had. „Ik ben moebromde vrouw Finkdie in denzelfden toestand verkeerde. „Blijf maar zitten oude Waar is de flesck?" „Hier onder het kussen." „Hais daar de kelder. Hoe slim.... Gij wilt altijd de flesch bij de hand hebben tot zelfs des nachts. Nu zijt gij vrij gij hebt nu den ouden Fink niet meer te vreezen als gij te diep in het glas gekeken hebt." „Ja dat was een ellendig leven met dien ouden kerel Dirk stond op en naderde het bed. „Waar is de flesch vraagde hij kortaf. „Raak ze niet aankrijschte het wijf. „Zij nu eens goed, moeder Fink; één glaasje maar dan ga ik naar huis en kom morgen te rug." „Gij hebt genoeg gedronkengij kunt nu De boer lachte luidkeels. „Mag ik van mijn eigen brandewijn niet en linker-centrum dat enkel de meest dringende wetten zou aanbieden om vervolgens over te gaan tot eene ontbinding der kamers. Als toekomstige ministers worden o. a. genoemd Pirmez en Tho nissen. De tegenwoordige minister van oorlog zou blijven. In eeuige steden, onder anderen te Kortrijk en te Hasselthebben ongeregeldheden maar niet van eenigen ernstigen aard plaats gehad. In een dorp nabij Mechelen is er op een groep personen geschoten; één werd gedood, vier we"den gekwetst. De justitie heeft een plaatselijk onderzoek gehouden maar de dader was nog niet bekend, zoodat het de vraag is of zijne daad in verband staat met de politieke beweging. De regeering is eindelijk besloten een belang rijke versterking naar Tonkin te zenden alleeu zijn de ministers het nog niet eens op welke wijze troepen verkregen moeten worden. Gene raal Campenon minister van oorlogwil een legercorps mobiel maken terwijl de heer Ferry voor een dcrgelijken maatregel terugschrikt en hoogstens een divisie zou willen zenden, waarvan de eene brigade uit Afrikaansche troepen en de andere uit vrijwilligers, die men uit het leger van het vasteland zou kiezengevormd zou worden. De commissie voor het crediet ten behoeve der Tonkin-expeditie zal Ferry, Campenon en Peyron hooren. Campenon zal machtiging vragen om reeds nu te beginnen met het vormen van een aantal bataillons op de voorwaarden zooals die zijn gesteld iD het wetsontwerp betrekkelijk een koloniaal leger. l'Agence Havas zegt dat het mogelijk isdat een bemiddelingsvoorstel door eene der mogend heden zal worden gedaan doch dat het nog niet zeker is. Ferry heeft toegestaan dat de volledige processen-verbaal van de oude Tonkin commissie op nieuw, onder verplichting tot het geheimhoudingworden overgelegd. Volgens mededeelingen in de couloirs der kamei zijn particuliere berichten uit Madagascar drinken?" „Neen Dat is aardig „Ik moet voor Frans wat bewaren." „Gij liegtoude! Gij wilt zelf zelve drinken, en zijt nu reeds dronken. Hier met de flesch!" De oude had zich langzaam opgericht. „Raak mijn bed niet aan riep zij dreigend. „Ik beb dorst j" „Drink dan waterde put is voor het huis." De dronkaard begon zijn geduld te verliezen. Durft gij mij dat te zeggen „Ik zal u nog wel meer zeggen hernam de oude. „Laat mij met rust, ik wil slapen. Frans komt dezen avond niet meermorgen of over morgen." Dirk waggelde eene schrede verder. „Vrouw, gedraag u verstandig.... leg mij niets in den weg versta je, ik ben de zoon van den schout „Weeswie je wil.... Pak je wegik wil sla pen." „Ik betaal geen enkele grosch meer!" „Dat zullen we eens zien stamelde de ou de. De boer zette de vuisten in zijne zijde en ging met de beenen ver van elkander voor haar staan, zoo als hij gewoon wasals hij toornig werd. „Wat zult gij wel eens zien?" herhaalde hij norsch. „Gij zult Frans wel betalen zoo waar als gij dronken zijt." „Wat, ben ik dronken?" riep hij. „Als een tol „Gij hebt uw verstand verloren, gij zijt dron ken Ik sla alles kort en klein En als Frans komt, zal ik hem zeggen wat hij welen moet." De oude strekte hare magere armen naar hem uit. „Ga je gang daar ben ik niet bang voor „Zijt gij er niet bang voor, wijf!" ontvangeDdd. 1 Octobervolgens welke de opperhoofden van het eiland genegen zijn de Franschen te steunen. Een Fransche post, één officier en 12 soldaten sterk sloeg een aanval van 300 Hovas af. Te Passon-dova is eene vereeniging van vrijwilligers opgericht. Dj commissie voor de begrooting heeft besloten de ministers nog niei te hooren, omdat zij nog niet in bijzonderheden het aanbod der regeering kentom de begrooting met drie en een half million te verminderen. Te Saint Etienne (Fr. dep. Loire) is een dynamietaanslag gepleegd op de gendarmerie kazerne. Er was een helsche machine geplaatst voor het raam der slaapkamer van den brigadier en zijn vrouw. Het venster, de kamer en de meubelen werden zwaar beschadigdmaar geen mensch werd gekwetst. Er zijn negen anarchisten in hechtenis genomen. Te Lyon zijn weer een groot aantal op ruiende biljetten aangeplakt gevonden. Een Spaansch officier te Madrid, van een zeer sterken lichaamsbouw heeft veertig dagen ach tereen aan het ziekbed zijner dochter gewaakt. Toen zijn dochter buiten gevaar was en de vader rust wilde nemen kou hij den slaap niet vatten en wanneer hij indommelde was hij aan ver schrikkelijke droomen ten prooi. Dit alles on dermijnde zijn gezondheid derwijze, dat hij dezer dagen van uilputting gestorven is. De annexatie van Nieuw-Guinea door Engeland welke sedert eenige dagen reeds was aangekon digd is thans een afgedane zaak. Volgens de bevelen heeft het Engelsche stoomschip Nelson zich naar de Zuid-Oostkust van Nieuw-Guinea begèven en heeft dit gedeelte onder protectoraat van Engeland gesteld. Gladstone deelde in het lagerhuis mede dat het ministerie van marine sedert eenigen tijd een onderzoek naar den toestand van 's lands vloot „Neen „Wat weet gij dan Zeg, wat weet gij dan?" „Dat is mijne zaak „Gij wilt mij dus dreigen riep Dirk buiten zich zelve. „Ziet gij er mij voor aan, dat ik voor dreigen bang zijn zou Ik ben Dirk Starke, en mijn vader is de schout van het dorp. Niemand zal gelooven wat Frans van mij zegt, want Fraus wordt voor een leugenaar gehouden, als hij kwaad van mij spreekt. Ik ben een rijk man en een eerlijke kerel. Wie mij beleedigt krijgt met mij te doen. Omet Frans zal ik het wel klaar spelen, voor dien ben ik niet bevreesd." Dirk sloeg met ziju vuist op de tafel, zoodat dezeeen oud meubelstuk byna ineenviel. De oude schreeuwde luidkeels en wees hem de deur. „Nu dacht Frans„wordt het tijd dat ik naar binnen ga." Op eens deed hij de deur open en trad de kamer binnen. Was hij vijf seconden later ge komen, dan zou de door hare dronkenschap half waanzinnige den zoon van den schout met een bijl op het hoofd hebben geslagen. Frans stiet den boer terug en viel zijne waggelende moeder in de armen. De verschijning van den binnen tredende werkte verschillend op de beide twis tenden vrouw Fink staarde den soldaat van de landweer aan en wilde hem omarmen, doch Frans weerde de oude van zich. af; Dirk stond als een beeld, hij had in weerwil zijner dron kenschap en opgewondenheid zijnen vriend her kend wiens plotselinge verschijning hem juist niet veel genoegen scheen te doen. Frans wierp zijn stok en pak in den hoek en zeide koeltjes: „Dirkgij zijt en blijft een dronkaardzoo gij nuchier waart, zou ik een ander woordje met u sprekenevenwel doet het mij genoegen u te ontmoeten." De boer wischte met zijn mouw het zweet van het voorhoofd. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1