Nummer 86. Donderdag 30 October 1884. T Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie Frankrijk. De soldaat van de landweer. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, li Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De uitslag der herstemmingen is bekend. Bijna al de herstemmingen zijn ten gunste der liberalen uitgevallen. De hoofden der liberale partij te Brussel hebben verscheidene malen geconfereerd om tot de vorming van een canditatenlijst te komen, voor 't geval eener ontbinding van de kamers, Door wederzijdsche concessies tracht men tot eene lijst te komenwaarmede alle fracties der liberale partij zich zouden kunnen vereenigen. De ministerieele crisis is geëindigd. Nadat de samensteller van het nieuwe kabinet, de heer BeernaertZaterdag op nieuwe moeielijkheden was gestuitwegens de weigering van den heer De Becker om de portefeuille van justitie aan te nemen is hij er einddlijk in geslaagd Zondag middag om vijf uur de volledige lijst aan de goedkeuring van den koning te onderwerpen welke als volgt is samengesteld de heer Beer naert financiën De Volder, justitie; Thonissen binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs Pontus oorlog Van den Peereboom, openbare werken prins De CaramanChimay, buiten- landsche zaken en De Moreau, landbouw. De lijst is door der koning goedgekeurd en Maandag in den Moniteur opgenomen. Men ziet dus, dat voor de heeren Jacobs en Woeste, de heeren Thonissen Devolder in de plaats zijn gekomen terwijl de heer Beernaert de portefeuille van den heer Malou heeft over- geuomen en de heer De Moreau, van het ministerie van buitenlandsche zaken naar dat van landbouw is verhuisd. De heer Thonissen die professor aan de ka tholieke universiteit te Leuven was heeft zijn ontslag als professor gevraagdhetgeen hem verleend is. Niet zonder leedwezen ziet men te Leuven dezen professor, die door zijne veelzijdige kennis geacht en bemind was vertrekken. Zondag hadden de herstemmingen voor de gemeenteraadsverkiezingen plaats en de uitslag hiervan is de volgende In 53 gemeenten hebben de liberalen en in 29 hebben de clericalen gezegevierd terwijl in 10 gemeenten liberalen en clericalen zijn gekozen. De burgemeester Brussel heeft in den ge meenteraad voorlezing gedaan van de brieven gewisseld met den administrateur der algemeene veiligheid en den minister van justitie, betrekkelijk het gebruik maken van gendarmes in burgerklee- dingwaartegen de burgemeester zich verzette als eene onwettige handelwijze. De minister antwoordde dat de genoemde administrateur had gehandeld op bevel en onder verantwoordelijkheid van den ministeren geen verantwoording aan den burgemeester heeft af te leggen wegens de gegeven bevelen. De heer Bulls kondigde aan dat er eene interpellatie zal worden gehouden over deze zaak zoodra de kamers weder bijeen zullen gekomen zijn. De gemeenteraad van Brussel heeftna eene krachtige redevoering van den burgemeester, met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De gemeenteraad van Brussel overwegende dat de gemeentelijke verkiezingen de clericale politiek hebben veroordeeld dat de gemeentelijke kiezers op krachtige wijze hun zegel hebben gehecht aan het protest der bur gemeesters die het compromis der gemeenteraden hebben geteekend dat het hoog noodig is een einde te maken aan de onrust welke het ten uitvoer leggen der schoolwet in den lande ver oorzaakt dat het van belang is de desorganisatie van het volksonderwijs niet langer te laten voortduren spreekt den wensch uit dat de wet van 1884 worde ingetrokken." De gemeenteraad heeft daarop een krachtig gesteld protest tegen de inmenging van de al gemeene veiligheidspolitie in de gemeentelijke politie aangenomen. In den gemeenteraad van Antwerpen heeft de burgemeester in antwoord op eene interpellatie verklaard niet te weten of de militaire autori teit op den dag der verkiezingen19 dezer bevel had gegeven tot het uitzenden van troepen hier in de straten. Hij zal dien aangaande onderzoek doen. L. ,,Ik heb cp u gewachtFrans de twist met uwe moeder is van geene beteekenis. Wij wilden vroolijk zijn bij uwe tehuiskomsthier is eten en drinken in overvloed. Uwe moeder heeft mij getergd en wilde mij zelfs mishandelen." Frans zat op een bank aan de tafel. „'t Is goed de twist zal in mijne tegenwoor digheid niet weder beginnen. Geef mij te eten en te drinken moeder, zoo er wat is en ga dan naar bed om te slapen." De oude zag haren zoon aan, die een grooten baard had laten groeien. „Gij weet immersstamelde zij„dat uw vader gestorven is...." „Dirk heeft het mij geschreven. De arme man kon niet langer leven het is hem daar onder den grond beter dan hierdaar vindt hij rust. Breng mij te eten moeder Vrouw Fink waggelde voortzoo goed hare krachten zulks toelieten zette de mand op de tafel en haalde de flesch uit het bed. De zoon bereidde zelf zijn maaltijd door vleesch, brood en boter op de tafel te schikken en van alles iets te nemen. Dirk schonk hem een glas bran dewijn in met de opmerking op welke wijze dat goede maal in huis gekomen was. Zijn roes scheen voorbij en hij beschonwde belangstellend den teruggekeerden krijgsman. „Wat scheelt er ajglde hand vraagde hij toen hij bemerkte cEr de soldaat met moeite het mes gebruikte. „Mijn arm blijft stijf?" zeide hij. „Dat hebben de geneesheeren mij dadelijk gezegd. Doch dat komt er niet op aanik weet toch waarvan ik leven kan. Met het werken is het gedaan." „Zoo gauw nietbromde de boer. Nu hebt gij dubbel reden om uw woord te houden." Frans zag zijn vriend met een scherpen blik aan. „Ik kan toch niets meer dan het mogelijke doen Frans „Gij zult nu voor den dag moeten komen maarhet hindert u toch nietdaar gij geld genoeg hebt. U blijft toch nog zoo veel over dat gij er gemakkelijk van leven kunt. Doch hier van spreken wij later." Dirk beet zich op de lippen. „Zeker," riep hij na eenige oogenblikken, „ik houd mijn woord, gij hebt immers ook woord gehouden Frans legde zijn mes op de tafel en liet het hoofd op de borst zinken. „Ik heb woord gehouden!" mompelde hij op somberen toon. „Maar zoo ik geweten had, wat ik nu weetdan zou ik mijn buks een anderen kam gericht hebben zoo waar moge de duivel mij halen." De boer verschrikte. „Drink Frans drink zeide hij half zacht. „De drank is goedhij geeft vuur en brengt tot andere gedachten. Verduiveld wat zijt gij voor een kerel geworden De invalide dronk in eenen teug zijn glas ledig. „Verdoemdriep hij het zware glas op de tafel zettende „verdoemd Man gij hebt veel op uw geweten „Praat toch zulke domme praat niet!" „Vroeger was alles goed; maar na dien dag „Het zal alles goed blijven, zoo gij geen lafaard zijt Dirk zag om naar de oude vrouw, die op het bed lag te slapen en vreeselijk ronkte. In de kamer heeft Cunéo d'Ornano een voor stel ingediend tot het in beschuldiging stellen van do ministerswegens hei voeren van een oorlog zonder goedkeuring van 'tparlement. Hij heeft de verzending van zijn voorstel aan eene commissie gevraagd hetgeen verworpen is. De cholera, die, gelijk een telegram bericht heeftte Ypori zich heeft geopenbaard, schijnt er aangebracht te zijn door de bemanning van een schip komende van Cette. De eerstaangetaste was eene vrouwwelke linnengoed gewasscben had voor een matroos van de Louise Marie die te Cette aan wal was ge weest tijdens het heerschen der cholera. Per spoor waren 13 hunner te Fëcamp aan gekomen en van daar zijn drie naar Yport ge gaan na echter ontsmet te zijn. Den 5 October kwam kort na de aankomst der drie matrozen van de bemanning der Louise Mariete Yport het eerste geval voor. Den 8en October het tweede geval in hetzelfde huis; den 15en het derde bij een man die in het huis van de lijderesse no. 2 den nacht doorgebracht had. Achtereenvolgens waren Woensdag morgen 10 personen door de ziekte aangetast, waarvan er 6 overleden. Er kwamen in den loop van den dag weder 2 nieuwe gevallen bij. Het plaatsje telt 1800 zielen en is zeer onrein en dicht opeengebouwd. Strenge maatregelen van voorzorg zijn op last van den onder-prefect te Havre genomen, terwijl de maire van de nabijgelegen stad Fécamp voor ontsmettingsmiddelen heeft zorg gedragen. Al de goederen van de overledenen afkomstig zijn verbrand en alle straten ontsmetterwijl eene buitengewone cholera-commissie van 13 le den is benoemd met volmacht om al die maat regelen toe te passn die zij noodig zal achten, voorgelicht door twee geneesheeren. Het dorp Ypori is op omstreeks 1 uur afstand van Fecamp en op 4 uur afstand van de belang rijke havenstad Havre gelegen. De beide andere matrozen uit Cette te Yport aangekomen zijn welvarend. Ook omtrent de „Hoe staat gij met Suze?" vraagde Frans, zijn glas inschenkende. De oogen van den roode begonnen te flikkeren. „O dat zal wel schikken! het mooie weeuwtje schijnt tot nadenken te komen zij zal spoedig mijne vrouw worden. Als de rouwtijd maar voorbij is." Dirk Starke ledigde zijn glas. „Het is waar, riep hij, „Suze is de schoonste vrouw die ik ken Wat zal ik ze opschikken, als zij mijGe vrouw is; de dochter van den lands- raad zal er zich aan ergeren." Het geestrijke vocht had Frans inderdaad tot andere gedachten gebrachtzijne bleeke wangen namen een hoog roode kleur aan en zijne doffe oogen begonnen helder te worden. „Dat hebt gij aan mij te danken fluisterde hijzich over de tafel buigende. „Ben ik niet een man van mijn woord „Dat zijt gij „Heb ik moed of niet?" „Zekerzeker „Reeds bij de eerste gelegenheidpaf! daar lag hij. De paarden der vijandelijke kurassiers, reusachtige dieren, draafden over de lijken voort... wij moesten retireeien wat op den grond lag werd in duizend stukken vertrapt. Toen wij later onze gevallen makkers wilden opzoeken, vonden wij niets dan hoofden armen en beenen. Slechts twintig man waren er van onze geheele compagnie overgebleven onder dezen behoort kapitein Gras- berg en ik „Drink Frans er is nog genoeg in de flesch!" „Zoo gij dat ooit uit het geheugen verliezen mochtDirk dan schiet ik u eveneens neder!" De boer verschrikte. „Dat zou eene dwaasheid zijn 1" bromde hij. „Voor zulk eene daad wil men ook zijn loon ontvangen geloof mijhet is geen grap „Laat mij maar eerst eigenaar van alle* zijn, 10 anderente Fécamp gearriveerd, werd niets nader vernomen. Na de razziadie de politie te Parijs in de laatste dagen gehouden heeft onder de geheime speelhuizen is de stad gelijk trouwens te den ken isnog niet gezuiverd van die inrichtingen. Voor een paar dagen meldde de politie zich 'sa- vonds aan in een zoogenaamden Cercle de Table d'Höte (achter die benaming verbergen zich vele dier speelhcllen) in de Rue des Martyrshet duurde eene geruime poos eer haar opengedaan werden toen de politie binnenkwam vond zij een aantal lieden aan den gedekten disch etende en drinkende. Geen spoor van een kaart was te zien. De politie rook echter eene lucht van verbrand papier. Zij ging naar de keuken, en daar zag zij een hoop kaarten in vlammen opflikkerend in het fornuis. De politie nam de namen op van de aanwezige gasten en ging toen heen. In dezen Cercle de Table d'Höte werd grof gespeeld. Duizenden werden er door personen op één avond verloren. De commissie voor de begrooting heeft zich vereenigd met de nieuwe voorstellen der regeering ter bezuiniging eener som van 3.600.000 fr. In het geheel heeft de oorspronkelijke be- ffrooting nu eene vermindering ondergaan van 59.387.000 fr. De minister van financiën heeft zijnerzijds aan de commissie verklaarddat hij het voorstel aanneemt van den heer Jules Roche, rapporteur der commissieom de wet van 28 December 1880 aan te vollen met eenen bepaling, volgens welke een recht van 3 pet geheven zal worden van de bezittingen der geestelijke orde. De minister schat echter de daardoor te verkrijgen bate slechts op 2 millioen terwijl Jules Roche meent dat de sehatkist er 4 millioen door winnen zal. Voor wat het schoolfonds en het fonds voor de buurtwegen betreft, heeft de commissie besloten dat beide in 1885 gestijfd zouden worden door eene uitgifte van bons op korten termijn, zooals geschieden zal ten behoeve der buitengewone begrootingen van oorlog en marine. Voor het schoolfonds zal er een bedrag van 30 millioen aan bons worden uitgegeven en voor nu kan ik nog niet veel doen." Frans had gedronken. „Dat zal nog wel lang duren riep hij toen. „Uw vader is nog in de kracht zijns levens, hij denkt nog aan geen sterven. Gij zult evenwel uwe verplichting nakomen. „Jazeide Dirk zacht. „Hoeveel geld hebt gij bij u?" De boer bracht zijne beurs te voorschijn en schudde den inhoud op de tafel uit. Zij bevatte slechts weinige kleine zilverstukken. „Neem alles," zeide hij haastig. Een enkele blik overtuigde Frans van de hoe grootheid der som. „Ziju uwe zakken nu inderdaad ledig?" „Zoo waar ik hier voor u zit „Ik wil het gelooven Dirk. Morgen zorgt gij mij tien thaler te brengen gij brengt ze mij hier, want ik wil niet uitgaan ik moet uitrus ten." De roode beet zich op de lippen. „Fransgij maakt een goed begin denk aan onze afspraak. Ik betaal u in het geheel honderd thaler." De soldaat barstte in een schor gelach uit. „Dat zou een loon zijn! Neen, zoo zijn wij niet afgesproken vrek. Ik bezorg u eene mooie vrouwen gij wilt mij een aalmoes toewerpen? Anders kunt gij zoo op uwe rijkdommen snoeven. Ik verlang er slechts een klein gedeelte van, dat gij mij alleen reeds zoudt moeten geven, omdat ik verminkt ben. Gij hebt gezonde beenen, kunt trouwen maar ikwie zal mij nemen die slechts een enkelen arm gebruiken kan De meisjes lachen over den jongen invalide als hij van trouwen spreekt. Dus geen gekheid, maar gij zult mij vergoeding geven voor mijne ellende." De bedwelming van Dirk begon meer en meer te verdwijuen de blos op zijn gelaat was in eene aschvale bleekheid overgegaan. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1