Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. het fonds der buurtwegen 10 millioen. Daar de buitengewone begrootingen nu reed9 geschat zijn op een cijfer van 195 millioen, zoo zal liet cijfer der uit te geven bons op korten termijn ver hoogd worden tot 235 millioen. De Temps meldt, dat er aanzienlijke verster kingen naar het verre Oosten zullen gezonden worden ook om de bezetting van het noordelijk deel van het eiland Formosa te vermeerderen terwijl Tongkin troepen moet ontvangen om de leemten aan te vullen. Naar Toulon is bevel gegeven om de be schikbare transportschepen te wapenen en de minister van marine is aan het onderhandelen met stoomvaartmaatschappijen om verscheidene schepen te huren. Met het oog op die maat regelen is er reeds een groote voorraad oorlogs- ammunitie en levensbehoeften te Toulon bijeen gebracht. De versterkingen zullen in twee af- deelingen spoedig na elkaar in zee gaan, omstreeks het midden der volgende maand. Met dat al zijn er geruchten in omloop, dat China tot vrede geneigd is. De beurs heeft daarvan de goede uitwerking ondervonden. Het pneumatische buizennet te Parijs ter verzending van brieven en telegrammen wordt uitgebreid. Eeeds den 15 December zal er van de nieuwe buizen gebruik worden gemaakt. In het bij het parlement overgelegde Blauwboek betreffende de zaken in Soedan is eene depêche opgenomen van Gordon aan den moedir van Dongola zonder dagteekening maar opgesteld voor den 23en Juli, waarin Gordon zegt: „Ik ben hier als een gijzelaar en bewaker, en ik acht het onmogelijk Khartoem te verlaten zonder dat er een regelmatig bestuur is ingesteld door eenige mogendheid." De opdracht door de Eugelsche regeering aan Wolseley gegeven, was Gordon en Stewart uit Khartoem te doen vertrekken en datals dit doel bereikt was, er geen enkele daad van aanval, van welken aard ook, mocht worden ondernomen. De instructie eindigde met te zeggen dat noch Engelandnoch de Egyptische regeering de verantwoordelijkheid welke dan ook op zich willen nemen voor het bestuur over het Nijldal ten zuiden van Wady Haifa. Eene officieele dépêche uit Wady Haifa zegtdat door de twee personenuitgezonden om een onderzoek in te stellen naar het veron gelukken der stoomboot van kolonel Stewart bevestigd wordt dat de kolonel en degenen die bij hem waren vermoord zijn. Twee consuls waarvan er een Nico'a heet, zeggen dat er geen twijfel mogelijk is aan de identiteit van Stewart. In het Hyde-park te Londen heeft Zondag namiddag de aangekondigde demonstratie plaats gehad ten gnDste der afschaffing van het hoo- gerhuis. Honderdduizend personen namen er aan deel. Er werd eene resolutie aangenomen, verklarende dat het huis der lords als nut teloos en gevaarlijk behoort te worden afgeschaft. Alles liep rustig af en de meüigte ging na afloop ordelijk uiteen. Zaterdag heeft men te Londen in den vroegen morgen getracht een der sluizen van de rivier Barn te doen springen door middel van dynamiet. De ontploffing heeft een weinig be- teekenende schade aangericht. De politie zoekt ijverig naar de daders van dit werk. Dit is de tweede aanslag van dezen aard in dit jaar. De groote ijzerfabriek te Cyfarthe (Wales) toebehoorende aan de firma Grawshay, is gesloten tengevolge van den stilstand in de zaken. De algemeene toestand der staal- en ijzernijverheid i9 betreurenswaardig. Te Melbourne is een bende valsche mun ters en dieven aangehouden. Deze bende bestaat uit losgelaten Fransche galeiboeven, die na hunne straf in nieuw-Caledouië ondergaan te hebben naar Australië gekomen waren. Er komt meer en meer een adelijk ele ment in den Engelschen handelsstand. Te East- bour (Sussex) heeft nu een lid van het aanzien lijk geslacht Cavendisch een theewinkel geopend. Hij verheugt zich reeds in een drukke klandizie. Da rijkskanselier stelde, op last van den keizer, aan den bondsraad voordat deze besluiten zou, dat de gevolmachtigde voor den bondsraad, door den regenischapsraad van Brunswijk overeen komstig de rijksgrondwet aan te stellenals vertegenwoordiger van Brunswijk in den bonds raad in deu zin der rijkswetzou erkend worden. De rijkskanselier deelde tevens den bondsraad mededat de keizer de bij de rijks wet den hertog van Brunswijk voorbehoudene rechten ten opzichte van het contingent over eenkomstig artt, 63 en 64 gedurende de voor- loopige regeering uitoefenen. Zaterdag namiddag ten twee ure werd in de Elisabethzaal van het slot de zitting van den raad van state geopend door den kroonprins in tegenwoordigheid van prins Bismarckalle ministers en alle leden »an den raad van state. De plechtige ter aarde bestelling van het lijk des hertogs van Brunswijk in den Dom had volgens het programma plaats. Eene dicht op eengedrongen menigte vulde de straten en bewees den hertog de laatste eer. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Berlijn gemelddalnu ook Engeland de uitnoediging tot bijwoning der Congo-conferentie heeft aan genomen de bijeenkomst in de eerste dagen van November zal plaats hebben. Naar hetgeen in politieke kringen wordt gezegd kunnen de voorstellen van Duitschland op aller goedkeuring rekenen. Wel gelooft men dat Engeland van tijd tot tijd zwarigheden zal opwerpen, doch de gegrondheid der voorstellen rechtvaardigt de hoop, dat ook deze tegenstand overwonnen zal worden. In elk geval mag men aannemen, dat deze conferentie niet zoo onvruchtbaar zal zijn als de Egyptische conferentie te Londen. Engeland zal op de conferentie vertegenwoor digd worden door sir E. Maletden Engelschen gezant te Berlijn, bijgestaan door een deskundige. Een vermogend koopman te Hamburg heeft bij zijn jongste verblijf te Berlijn een voor val ondervonden dat hem veel last en kosten veroorzaakt. Des avonds naar den schouwburg gaandekocht hij van een opkooper in den omtrek van den schouwburg een plaats, gaf een twintig markstuk en kreeg het noodige geld terug. Nauwelijks had hij in den schouwburg zijn plaats ingenomen of hij werd er uitgehaald, daar de verkooper van het plaatsbiljet beweerde, dat hij hem geen goudstuk maar een twee pen ningsstuk in de hand had gestopt. De Ham burger bestreed dit, totdat een politieagent tot hem kwam die kooper en verkooper verzocht hem naar het politiebureau te volgen. Na door den commissaris verhoord te zijn werden zij naar een ander politiebureau gezonden en daar werden beiden weder vrijgelaten. Intusschen was de tijd verstreken om nog naar den schouw burg te gaan zoodat de Hemburger zijn hotel opzocht en den volgenden morgen naar zijn woonplaats terugkeerde. Aan dit voorval niet meer denkendewerd de koopman dezer dagen verrast met eene dagvaarding om den 27sten dezer maand voor de rechtbank te Berlijn te verschijnen ten einde zich te verantwoorden tegen een aanklacht van opzettelijke bedriegerij, welke door den verkooper van het plaatsbiljet tegen hem is ingediend. Reiusdorff en de overige zeven anarchisten, die onder beschuldiging van een aanslag op den Niederwald beraamd te hebben in hechtenis zijn, zijn onder sterk geleide en in stilte van Elbelfeld naar Leipzig gebracht, waar eerstdaags het rechts geding behandeld zal worden. Een „servettendief,, is dezer dagen door de Berlijnsche politie gevat. Hij ging als een net gekleed heer in de restaurants, nam aan een der gedekte tafeltjes plaats, bestelde een glas bier of een andere kleinigheid, en stak dan ongemerkt alle servetten die hij grijpen kon in zijn zak. Hij stal op deze wijze reeds 121 servetten die hij onder verschillende namen beleende. Maar onlangs werd zijn diefstal opgemerkt door een der andere bezoekersdeze gaf den restaurateur er kenuis van en de man werd aan de politie overgeleverd. Door de Weener politie zijn nu negen leden gevat van de inbrekerebende die in een aantal juweliers- en horlogewinkels diefstallen pleegden. De nu gevangen genomenen zijn de daders van 20 groote en vele kleine diefstallen. De gezondheidstoestand van Napals is in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. In de laatste 24 uren zijn er slechts negen gevallen van cholera voorgekomenwaarvan er twee een doodelijken afloop hadden ongerekend de sterf gevallen van personen die reeds vroeger aan getast waren. Dezelfde verbetering in den toestand wordt in de omstreken van Napels waargenomen. In de provincie Cuneo is het aantal cholera gevallen gedurende het jongste etmaal geslonken tot 14 (9 dooden) in de gezamenlijke overige provinciën, zooals in Alessandria, Brescia, Caserta, ModenaReggio d'Emillia en Novara, kwamen 24 gevallen voor. In de provincie Genua geen enkel. Het officieele blad maakt een besluit der regeering bekend waarbij het door den minister van oorlog gevraagde ontslag wordt aangenomen en in zijne plaats benoemd wordt generaal Ri- cotti. De Moniteur de Rome keurt de zwakheid af van het Belgische ministerie-Malou dat de ontbinding der kamers had moeten vragen en onder zijne leiding de nieuwe verkiezingen had moeten doen plaats hebben. Uit Petersburg wordt geschreven dat in een der laatste zittingen van de commissie van toe zicht op deu openbaren gezondheidstoestand pro fessor Botkin lijfarts va" den keizer en een der voornaamste geneeskundigen van Rusland ver klaarde dat men bij het onderzoek naar de oorzaak van het groote aantal sterfgevallen in de gasthuizen te Petersburg tot het resultaat is gekomen dat de zieken grootendeels van honger stervendaar voor het onderhoud van eiken zieke slechts 13 a 14 kopeken (16 a 17 centen) per dag wordt verstrekt, dus een bedrag, waarvoor nog niet eens een goede soep te bekomen is. Daarbij komt nog dat de ziekenoppassers die een zeer gering loon ontvangen de zieken nog bestelen. In de laatste weken is de politie in Rusland bijzonder handelend tegen de nihilisten opgetre den. Dezer dagen nam zij te Petersburg op de Newsky-prospect bij de kathedraal van Kassan een zekeren Lopatin gevangen. Bij zijne arres tatie bood hij veel tegenstand doch werd door een drietal agenten onschadelijk gemaakt. Tot het publiek riep de gevangene Maakt bekend, dat ik gevangen ben 1 De politicagenten hielden hem den mond dicht. In de woning van Lopatin werd dynamiet en eenige balen drukwërkèn ge vonden. Lopatin is sedert 1876 bekend, zat reeds verscheidene jaren in de vesting gevangen, werd daarna vrijgelaten en vluchtte eindelijk uit Petersburg. Sedert een viertal jaren werd hij ijverig gezocht daar hij sedert den aanslag op Mesenzew van deelneming aan alle revoluti- onnaire ondernemingen werd verdacht. Na de arrestatie van Scbuchanow is die van Lopatin de belangrijkste. De moord van den Russischen luitenant kolonel Soudeikin moet niet aan de nihilisten toegeschreven worden. De aanleiding was een twist over een vrouw. De moordenaar, Degajef, was niet een „wreker^ van het nihilisme" zooals men in het eer9t dacht. Hij moet integendeel een verrader der partij zijn geweest, die 75 van zijn vroegere makkers in hauden vaD de politie leverde. Hij liet zijn diensten goed betalen en hij nam een som van 29,000 roebels mede naar Amerika. Aldus bericht men uit St. Petersburg aan de Iudépendance. De courantenper mail uit Buenos-Ayres ontvangen, loopende tot 25 September, behelzen nadere berichten over de groote verwoesting, al daar aangericht door de vreeselijke overstrooming, waarvan reeds kortelijk per telegram Averd melding gemaakt. Door buitengewoon hevige regens trad de rivier Riachneld buiten hare oevers en overstroomde het geheele laag gelegen district Barracas een der voorsteden van Buenos Ayre9. De eenige uitweg voor deze hoeveelheid water die ten laatste weer in de Riachneld terugvloeide was de Boca, waar de stroom versnelde tot op 12 Engelsche mijlen per uur. Den 23en September werden 6 groote schepen van hunne ankers ge slagen en over een afstand van 400 Yards langs de rivier voortgedreven. In hun vaart kwamen zij in aanvaring met een aantal andere schepen, en deze werden ook weer op hunne beurt in den stroom medegevoerd zoodat ten laatste een on telbaar aantal op 3troom liggende schepen zwaar beschadigd werden en er zelfs tien beladen lich ters in den grond werden geboord, waarbij men- schenlevens verloren gingen. De bladen vermelden de namen der bescha digde schepen maar er wordt ofschoon daar dikwijls Nederlandsche schepen in lading liggen, geen enkele Nederlandsche bodem als beschadigd genoemd. Een Duitscher te Brooklijn (New-York) is het gelukt petroleum en andere oliën in een volkomen droge massa te veranderen, die gemak kelijk goedkoop en zonder gevaar vervoerd kan worden. Door deze nieuwe vinding worden ook de waardelooze onbrandbare deelen uit de olie verwijderd en de vaste petroleum kan naar men zegtonmiddellijk in lampen gebrand en ook tot het maken van kaarsen gebruikt worden. De reeds vroeger vermelde schcepsspooi- weg over de Mexicaausche landengte van Tehuan- tepec schijnt thans werkelijk tot uitvoering te zullen komen. Men heeft daarvoor een weg opgespoordwaar slechts geringe stijgingen en insnijdingen noodig zijn. De baan zal eene lengte hebben van 220 Km. en de Mexicaansche Cordilleras op een 200 M. boven den zeespiegel gelegen punt snijden. Over een uit 25 rails bestaande spoorbaan zal zich een reusachtige wa rnet 3300 raderen bewegen. Elk rad moet een last van 100 tot 120 centenaars dragen. De geheele wagen zal een gewicht van 170,760 centenaars hebben en moet de grootste zeesche pen kunnen vervoeren. Aan de beide uiteinden der baan zal eene haven aangelegd worden met twee rijen torensen de baan zelve met hy draulische elevators tot voortbeweging van den wagen voorzien worden. Een arme drommel te San Francisco, ze kere John Jacobs die tot nu toe met het rond venten van sigaren een schamel stukje brood verdiende, kreeg dezer dagen uit Engeland bericht, dat een overleden bloedverwant hem niet minder dan 3,500,000 pd. st. had nagelaten. Hij zal zijn negotie nu wel in den steek laten om dit bagatelletje te gaan ontvangen. Angstvolle uren heeft de bemanning van de Duitsche bark Frederica Scalidie op een vreemd schip te New-York is aangekomen, op zee doorleefd. De bark die zich van Stettin naar Charleston op reis bevond had vari 2 tot 21 September met zware stormen te kampen. Langzamerhand waren alle masten stukgeslagen en had het schip eindelijk een lek bekomen. De matrozen pompten dag en nachtmaar het wa ter hield de overhand en steeg zichtbaar. Den 21 sten September was de bemanning zoo goed als uitgeput en elk oogenblik verwachtte men dat het schip in de diepte zou verdwijnen, totdat men een zeil in de verte bemerkte en de beman ning weder nieuwe krachten verzamelde. Eindelijk waren zij in de nabijheid van het vreemde schip gekomen doch men scheen van de noodseinen geen notitie te nemen. Ten slotte liet kapitein Hoppschild eenige matrozen met zijn boot naar het schip roeien omdat men een man aan het roer zag en men niet begreep waarom hij geen hulp bood. Toen men het vreemde schip met de sloep had bereiktzag men dat het schip F. J. Ferryman heette. De man aan het roer was eensklaps verdwenen en de matrozen be klommen het schip. Daar vonden zij den armen jongen dien zij nog kort geleden aan het roei hadden gezien in onmacht uitgestrekt liggen. Door middel van een weinig water werd hij weder bijgebracht maar hij was nauwelijks in staat in weinig woorden te zeggen, dat aan boord bijna allen dood waren, waarop hij zelf ook den laatsten adem uitblies. Bij een nader onderzoek van het schip bleekdat nog twee mannen der equipa ge in het leven warendie echter tengevolge van koorts en gebrek aan voedsel in een wanho- pigen toestand verkeerden. Ofschoon nu de be manning op het door de koorts verpeste schip groot gevaar liepgaf de kapitein Hoppschild toch de voorkeur aan het overstappen op dit schipin plaats van op zee in een kleine sloep rond te zwerven. In haast werden ook de ove rige leden der bemanning en zooveel voedings- midde'en als mogelijk was op dit vreemde schip overgebracht en den volgenden dag ging de bark Frederica Scali ten gronde. Kapitein Hoppschild en de zijnen pasten de twee zieke vreemdelingen zorgvuldig opzoodat zij dan ook spoedig in beterschap toenamen. Zij zeiden van Bathurst, van de westkust van Afrika te komen en op reis naar New-York te zijn. Bij hun vertrek bevonden zich behalve de kapitein, twe6 stuur lieden en vijf matrozen aan boord. Nauwelijks waren zij in zee gekomen of verscheidene man schappen werden door koorts aangetastzoodat de gezonden dubbelen dienst moesten doen. Eerst stierf de kapitein en vervolgens de twee stuurlie den en daar geen der overigen de stuurmans kunst verstond liet men het sehip maar drijven. Kapitein Hoppschild en de zijnen brachten de F. J. Ferryman en ook zich zelf eindelijk den 7den dezer behouden te New-York, want wanneer zij dit vreemde schip niet aangetroffen hadden, zou den zij wellicht van koude en gebrek in de sloep op zee zijn omgekomen. ccn aoBsnwrr Waalwijk, 29 October 1884. Uithoofde van^len invallenden feestdag zal liet volgend uiunmer dezer courant Vrijdag avond worden uitgegeven. Advertenties voor dat nummer gelieve men dien dag vóór 12 uur te bezorgen. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bij algemeene aanschrijving aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat zij niet zonder eenige bezorgheid hebben ontwaard dat de uitvoering der wetten van 10 April 1869 Stbl. no. 65, en van 4 December 1872 Staatsbl. no. 134 te wenschen overlaaten bepaaldelijk dat de artikelen 14 en 16 van eerstgemelde en art. 12 van laatstgenoemde wet niet overal in uit gewest behoorlijk worden opgevolgd. Terwijl zij hierop de aandacht vestigen verzoeken gedep. staten te worden ingelicht lo. of sedert de invoering der wet van 10 April 1869 écn of meer bijzondere begraafplaatsen in de gemeente zijn aangelegd, zonder hel verlof, bedoeld in art. 14 dier wet; of begraafplaatsen zijn aangelegd binnen den afstand van 50 meters van de bebouwde kom, en of binnen den bij de wet bepaalden afstand van begraafplaatsen zonder verlof gebouwen op gericht of putten gegraven zijn 2o. of bij elke begraafplaats zoo algemeene als bijzondere, eene inrichting bestaat, als bedoeld wordt in art. 12 der wet van 4 Dec. 1872 St.bl. no. 134 en voor zoover lijkenhuizen aanwezig zijn of deze op voldoende wijze worden onderhouden. Door een aantal ingezetenen en neringdoen den te Tilburg is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin zij te kennen geven zich bezwaard te gevoelen omtrent een voorstelingediend in de zitting van den gemeenteraad van den 8en jl., om de kermis, den laatsten Zondag van Au gustus aanvangende te stellen op den derden Zondag van Juni. Zij voeren aan dat onder de verschillende gronden die tegen deze verande ring te berde worden gebrachtwel in de eerste plaats rekening mag worden gehouden met de fabrieksarbeiders, welker verdiensten in Juni minder zijn 2o. dat het voor den landbouwer onmogelijk is midden in den hooitijd van de kermis te genieten zoodat zij verzoeken dat het voorstel tot het verzetten der kermis, dat inde volgende vergadering zal behandeld worden, ver worpen moge worden. Op eene daartoe te Breda gehouden ver- gade* ing is besloten tot oprichting van eene provinciale afdeeling der Nederlandsche maat schappij tot bevordering der pharmacie, die hare vergaderingen te Breda en 's Bosch zal houden. De heer Maassen, apotheker te Breda, is benoemd tot voorzitter, Steenstra te Breda tot le secretaris, en Reynen te Waalwijk tot penningmeester. De geneeskundige adjunct-iuspecteur van Noord-Brabant en Limburg heeft de mazelen te Sittard epidemisch verklaard. De vermiste persoon uit Tilburg die te Breda werkzaum was, is nog altijd niet opge spoord. In de veronderstelling dat hij verdron ken kan zijnis de politie nog altijd ijverig aan het dreggen doch tot nog toe zonder gevolg. Nader is gebleken dat D. B. door zijn metgezel, die geen Maandaghouder waseen eind wegs naar huis is begeleid en de brug hij dc Nieuwe Ginui kenstraat in normalen toestand is gepasseerd, zoodat er ten onrechte wordt beweerd, dat men hem in de Singelgracht had zien vallen. De knecht van de wed. P. K. op de Horst onder Oosterhoutdie eenige jjperaonen wilde verjagen, die bezig waren met bet oprapen van kastanjes is zoo erg door hen toegetakeld dat hem een arm werd gebroken. Volgens gerucht zou te Tubbergen een dynamiet ontploffing hebben plaats gehad. De toedracht der zaak is deze. G. Sch. komt van zijn werk en ziet vuur op den weg liggen. Hij wil dat uitdooven, maar tegelijk ontploft een zak, met buskruit gevulddoor baldadige handen daar neer gelegd met het ongelukkig gevolg dat hem niet alleen de kleeren, maar ook het gezicht verbrand i9. Of hij zijn oogen behouden zalmoet de tijd leeren.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2