Duitschland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. betrekking tot de ban cl el wijze van het Engelsche gouvernement in zake Bechuanaland. Er werd een verzoekschrift onderteeksnd waarin de re- geeering der kolonie wordt verzocht al het hare te willen doen om het gevaar af te wenden het welk voor Zuid-Afrika dreigt te zullen voort spruiten uit eene tusschenkomst van het En- gelsche gouvernement. De Standard vernaemt uit Calcutta dat er te Ayrwa bij gelegenheid van een Mohamme- daansch feest, eene ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen Mohammedanen en Hindoes. De troepen herstelden de orde. De Daily Telegraph verneemt dat de Engelsche regeering aangeboden heeft bemidde lend op te treden tusschen Frankrijk en China, zoodra de gelegenheid daartoe zich openbaren zal. In het Engelsch lagerhuis heeft minister Ashley medegedeeld dat aan den gouverneur der Kaap-kolonie, sir H. Robinson, den 7 dezer per telegraaf bevel werd gegeven om, zocdra het Kaapsche ministerie er mede had ingestemd, de Transvaalsche regeering uit te noodigen hare jongste handeling ten opzichte van Monsiva on gedaan te maken. Voorts kreeg hij ook in last, met het Kaapsche ministerie middelen te beramen tot verzekering van de handhaving der conven tie. Ashley lichtte dit nader toe. De Transvaal- sche regeeriog en volksraad zeide hijhebben de proclamatie betreffende het gebied van Mon siva ingetrokken maar sommige Boeren blijven nog altoos in Bechuanalanden dit kan niet worden toegelaten. De regeering heeft daarom besloten geen oplossing goed te' keurendan waarbij onvoorwaardelijk wordt erkend, dat binnen het gebied van Monsiva geen dier vrijbuiters zal mogen blijven. Kolonel Warrendie binnen veertien dagen derwaarts gaatzal worden be geleid door eene voldoende strijdmacht, om aan de bedoelingen der regeering klem bij te zetten. De afgevaardigde Holland bestreed hierna de regeerings-politiek in Zuid-Afrika, die de Boeren tot hunue drieste houding aanmoedigt. Eene sterke strijdmacht aan de grenzen had de gewelddadigheden kunnen verhinderen. Het verheugde spreker, dat kolonel Warren derwaarts zal gaanmits door voldoende strijdkrachten gesteund. Door het crimineel gerechtshof ie Londen zijn dezer dagen weder verscheidene vergrijpen tegen de zeden zwaar gestraft. Een verleider van minderjarige meisjes werd tot levenslangen dwangarbeiden een soldaat die zich op dergelijke wijze misdroeg tegenover een jonge dametot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld. Voorts werden vonnissen van le venslangen, 15- en 7-jarigen dwangarbeid geveld over twee mannen en een vrouw, die leden waren van een bende, welke zich toelegde op het af persen van geld door het dreigen met beschul digingen van onzedelijke handelingen. Het gewezen Engelsch parlementslid Whal- ley voor een paar jaren nog een vertegen woordiger van Peterborough en een groot vriend van den valschen Tichborne is wegens dief stal vanjuweelen tot negen maanden dwangarbeid veroordeeld. Hij verkeerde langen tijd in benarde geldelijke omstandigheden en bestal eindelijk eene dame, bij wie hij inwoonde, voor een som van 200. Daarna vluchtte hij met zijue vrouw naar Boulogne maar hij werd gevat en uitgele verd. De instructiëa der Engelsche regeering aan Wolseley zullen waarschijnlijk in het Engelsch lagerhuis aan de conservatieven aanleiding geven tot eene interpellatie. Uit Wady-Halfa wordt aan Daily News gemeld, dat de bezorging der Soudan-expeditie vrij wat te wenscben overlaat. De transporten komen zeer ongeregeld aan van hot eene is er te vgel en van het andere te weinig of in het geheel niets. Van de honderd Nijl-booten zijn geen vijf-en-twintig in orde en de stoomboot met de manschappen van het zoogenaamde kameel corps aan boord, is tusschen Assiout en Assouan aan den grond geraakt. Een en ander zal zeker niet strekken tot bespoediging van Gordon's „ontzet". Bijzonder gelukkig bij de wedrenen is de Engelsche duivenhandelaar Hamon geweest. Hij had in dit jaar voor het eerst een paard St. Gatien bij de Derbry-rennen en het dier was er worden. Ik moet het hoofd r.iet laten hangen, ik moet met vastheid optreden als de soldaat, die van zijne zaak zeker is. Als Börner ons uit dit huisje jaagtomdat hij toch een kloek werkman noodig heeftdan zal ik wel eene andere woning vinden want ik ben niet meer arm en Katharina brengt een aardig sommetje mede." Een duivelenlach speelde om zijnen mond. Op eens grijpt hij de flesch, brengt die aan zijn lippen en in een teug vloeit het overschot in zijnen mond. ,/Hè, dat verwarmt, dat geeft andere gedach ten," zeide hij. De werking van het geestrijk vocht bleef niet lang achterFrans maakte zich waggelend een leger gereed, trok zijne kleederen uit en legde zich neder. De lamp, die hij vergeten had uit te doen brandde nog eenigen tijd toen ver minderde het vlammetje tot een ^onk en was eindelijk geheel uitgedoofd. Den volgenden morgen werd vrouw Flink het eerst wakker, hief steunend haar mummiënge- laat op en zag in de sombere kamer rond, welke reeds door de morgenzon beschenen werd. //Wat is dat vraagde zij zich zelve, toen zij op het andere bed een man zag liggen. Zij herinnerde zich de terugkomst van haren zoon niet, dien zij den vorigen avond in hare overwinnaar een geval dat eenig wa9 in de Sport-geschiedenis van Engeland. In Augustus 11. won een ander paard van hem Florence, te Baden-Baden den grooten jubileums-prijs. Eu nu onlangs bij de groote herfsl-handicaps wonnen de beide paarden onder zeer ongunstige om standigheden weder eerste prijzen. Hamon moet daardoor een som van f 1.500.000 gewonnen hebben. Uit Dover wordt gemeld, dat de stoomboot St. Jacqueskapitein Plisson van Havre naar Antwerpen, geladen met verschillende koopwaren, Zondagmorgen nabij Dungeness in aanraking geweest is met het driemaatschip Amaranth, van Padsttowkapitein Coombesen bestemd van Para naar Dordrecht. De St. lacques is te Dover binnengeloopen en in dc dokken gebracht; deze is erg beschadigd aan stuurboord. De Amaranth is gezonken de kapitein en een man der equipage werden gered door de Favorite van Dover en in deze haven aan wal gezet. De vier overige mannen der equipage zijn verdronken. Het heeft een pijnlijken indruk gemaakt dal de laatste hertog van Brunswijk niets van zijn kolossaal vermogen vermaakt heeft aan wel dadige instellingen en aaa zijn land en stad waar men hem zijn gierigheid en zijne uitspattingen steeds bereidwillig vergaf. Zelfs zijne oude be dienden vergat hij. De Hertog van Cumberland is eenig erfgenaam en belast met het uitbetalen van enkele legaten o. a. aan acteurs van den hofschouwburg. Het testament van den man die zoo geheel opging in zijne eigenen lage genoegens is ge- dagteeker.d 1868en door den hertog zeiven geschreven het schijnt echter dat het niet wet telijk bekrachtigd is. Dan worden verscheidene codicillen die onder berusting van het hof van Breslau zijn van krachten men hoopt dat die gunstiger beschikkingen voor het hertogdom zullen bevatten. De overleden hertog was een der rijkste vorsten van Europazijn vermogen wordt op ten minste 150 millioen mark door sommigen zelfs op het dubbele van die som geschat. De Duitsche oorlogsbrik Undine, van Kiel vertrokken met bestemming naar de Middelland- sche zee is bij Aggerstrand cp het zand geraakt. De ijverige pogingen tot redding zijn, wat de bemanning betreftgelukt. Slechts twee personen ontbreken. Verdere bijzonderheden zijn nog onbekend. De kassier van een groote glasfabriek te Wee- nen die daar reeds 30 jaren werkzaam was heeftnaar nu gebleken is zijn patroons ver scheidene jaren lang bestaleu tot een gezamen lijk bedrag van f 150.000. Bijna al dat geld verspeelde hij in de loterij. Deibele zoo heet de diefis voortvluchtigen de politie kwam hem tot dusverre niet op het spoormaar een Weener geneesheer en een bediende der fabriek, die in den diefstal betrokken moeten wezen, zijn ia hechtenis genom .n. De ter dood veroordeelde nihilistische dame Wera Fiegnerwier vonnis door- den czaar in dwangarbeid is veranderd zal hoogstwaarschijn lijk deze straf niet lang te dragen hebben, daar zij naar men meldt in het laatste stadium van tering verkeert. In Rusland heeft men een postvereeniging ontdektdie de staatspost zeer benadeelde. De vereeniging had bureelen in vele groote steden en belastte zich met het bestellen van brieven tegen verminderde prijzen door middel van ge bruikte postzegels er op te plakken. De schade door die vereeDiging aan de staatspost toegebracht, wordt geschat op ongeveer anderhalf millioen gulden. Het reusachtige gedenkteekeu voor Washing ton dat in de hoofdstad der Vereenigde staten opgericht wordtis een zuilaan de buitenzijde van wit marmer, aan de binnenzijde van graniet. dronkenschap gezien had. //Zou dat Dirk Starke zijn", vraagde zij//het is mij alsof hij gisteren avond hier geweest is?" De vrouw richtte zich geheel op, bond een doek om het hoofd, daar haar sluik grijs haar verward over hare oogen hing en schikte de oude kleeren recht, die haar mager lichaam be dekten. z/Dirk Starke heeft altijd geld bij zich", fluis terde zij//de dronkaard zal het niet bemerken, dat ik zijne zakken doorzoek hij zal toch niets voor zijn slaapplaats willen betalen, daarom neem ik wat ik krijgen kan. Dat heeft Frans mij ge zegd voor hij heenging." Zij had alleen oog en oor voor den slaper, die zich zoo gelegd had, dat zij zijn gezicht niet kon herkennen. De half uitgeslapen roes hield hare zinnen nog beneveldzij zag alle voor werpen als door een floers. Met een strakken blik naderde zij het bed, dat in den donkersten hoek der kamer gespreid was. Als een harpij strekte zij hare magere armen uit, bukte voorover en wilde de kleeren van den slaper onderzoeken. Frans bewoog zich. //Drinken.... geef mij te drinken", stamelde hij. /,Ik heb. dorst... Dirk pak u voort of ik sla u dood Hij liehtle zijn linker arm op en zijne ge- Het voetstuk is 17 voet hoog cn heeft een om- vaag van l^G1/^ vierk. voet, terwijl de zuil zelf 500 voet hoog wordt. Van binnen zullen ijzeren trappen naar den top leiden en voorts is er een liftwaarmede nu nog de bouwmaterieelen opgehesclien worden (tot een gewicht van 6000 kilo), maar die later bezoekers naar boven zal brengen. Het touw van dien hijschtoestel is een ijzertouw van II duim middellijn. De verschillende vóór langen tiju ge schonken herinneringsïeekenen, worden van bin nen ter versiering aangebracht. In een steenkolenmijn te Younhslown, die aan de Pennsylvanische Coke-compagnie behoort, heeft Dinsdag een ontploffing var. mijngas plaats gehad. Reeds veertien lijken zijn uit de mijn opgehaaldterwijl van de gewonden eenigen zulke ernstig brandwonden hebben bekomen, dat zip waarschijnlijk het leven ér niet af zullen brengen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum 1 Sangers Morgenfahrt Abt. 2 Vrede des gemoeds De Vliegli. 4 Op het kerkhof De Vliegh. Waalwijk, 31 October 1884. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rijks ontvanger Ie Kaatsheuvel c. a. J. M. Becking, thans te Asten c. a. De minister van binneulandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat verzoeken om toelating tot dc in November en December e. k. te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onderwijs in de FranscheDuitsche en Engelsche talen en hare letterkundeniet meer kunnen worden ingewilligd. Wij vernemen dat de onlangs benoemde leden in de commissie voor de Anlwerpsche tentoonstelling, de heeren G. J. van Heek, W. M. Visser en R. A. W. Sluiter, voor die functie bedankt hebben. (N. R. Ct.) In de commissie tot aankoop van paarden in Noordbrabant, zijn benoemd de heeren Knöte, luitenant kolonel der artillerieJhr. Gevaerts tot Geervlietritmeester van het 2e reg. huzaren, en de paardenarts 2e klasse Van der Wal, van het 2e reg. huzaren. De werving voor het legerdie langen tijd gesloten was bij het 2e reg. huzaren is nu weder opengesteld. De deze week gehouden verkiezingen voor de tweede kamer zullen naar het zich laat aanzien geen verandering brengen in de partij verhouding in dat lichaam. De liberalen zullen er niet //onder", de anti-liberalen niet //boven op" zijn. Het schijnt dat de suikerfabrikanten zich zelf bedrogen zullen hebben door het strenge beding om de koppen der bieten tot onder het laagste blad te laten afsnijden. Volgens infor matie moeten er vele rottende peeën in verschil lende scheepsladingen zijn aangetroffen wat volgens deskundigen het natuurlijk gevolg is van de omstandigheid dat in het zoogenaamde leven der bieten is gesneden. Men leest in de Middelb. Ct. Eenigen tijd geleden werd in een der Zeeuw- sche bladen melding gemaakt van een gerucht dat een jongmensch overleden zou zijn ten gevolge vanbij gelegenheid van zijn groen-loopen aan de hoogeschool te Leiden ondervonden mis handelingen. Naar men ons meldt wordt naar het gebeurde een onderzoek ingesteld vooral ook omdat dit feit niet op zich zelf zou staan. Zoo spreekt men nog van een jongmensch dat ook ten gevolge van hetgeen bij die balde vuist kwam juist op het hoofd zijner moeder neder. Het was eer. krachtige slag, die haar getroffen had en op den grond wierp: z,Heb ik nog kracht?" vervolgde de slapende. //O, ik ben sterk.,." Hij wilde zich weder omkeeren toen begon de vrouw te huilen terwijl het bloed haar ge laat rood kleurde. Ellendfce dronkaard Pak je weg uit mijn huisik^duld je hier niet langer Zij zag de bijldie naast het bed op den grond lag. Met bevende handen betastte zij haar hoofd. Zij zag het bloed aan hare vingersWoedend greep zij de bijl en wilde zich wreken op hem, die haar bloed had doen vloeien. z,Wie schreewt daar?" riep Frans opspringende. „Ik heb het u reed9 lang toegedacht!" steunde de door woede verblinde. „Mij De vrouw met haar bloedend gezicht zag er verschrikkelijk uit. „Gij wilt u aan mij vergrijpen? Ellendeling!" er» dat zeggende hief zij de bijl op. Frans weerde met de hand den slag af, die op het punt wa3 hem te treffen. „Moeder, zijt gij krankzinnig? Gij wilt mij, uw zoon doodslaan De onde zag nu hare dwalingzij liet de bijl vallen, Frans stond optrok ijlings zijne klee- gelegenheid aan dezelfde universiteit is voorge vallen thans in een krankzinnigen-gesticht verblijf houdtterwijl een ander, afkomstig uit Noordbrabantals groen veertien dagen lang van 's morgens vroeg tol 's avonds laat gedwongen werd ontzagelijk veel te drinken en dientengevolge kort daarop aangetast werd door eene zeer ern stige maagziekte, zoodat hij geruimen tijd onder geneeskundige behandeling was. Van dergelijke geruchten zouden wij geen melding maken wanneer wij geen grond voor de waarheid er van hadden. Iemand, die kiezer is en verhuist naa~ een andere gemeente, waar bij ook volgens den census evengoed kiezer zou zijn blijft toch dat jaar kiezer in zijne oude woouplaats. Daar er maar weinigen tijd en geld voor over zullen hebben om naar hun oude woouplaats te trekken als er gestemd moet worden verliest zoo'n kiezer feitelijk zijn kiesrecht. Het Dbd. vraagt of daarom overschrijving van kiezers niet moest worden ingevoerd Iemand die met 1 Nov. verhuisde naar eene woningwelke hem de vereischte voorwaarden voor kiesbevoegdheid verschafte kreeg zijn aan slagbiljet voor de belasting eerst 31 Maart, toen, de gelegenheid om te reclameeren tegen de kie zerslijst, waarop men hem nog niet geplaatst had, gesloten was. Mag iemand door de langzame werking der administratieve belastingmachine van zijn kiesrecht verstoken worden? vraagt het Vad. Als men met het opsommen der gebreken onzer kieswet wil beginnenkan men zoo wel aan den gang blijven. (R. N.) De directie der Ned. Amerikaansche stoomvaart-maatschappij ontving Dinsdag avond laat het volgende telegram van de agenten der Norddeutsche Lloyd te Southamp ton in dato 28 Oct. De gezagvoerder van het stoomsship Odervan New-York naar Bremen heden hier aangekomen rap porteert den 25sten October op 49° NBr. en 27° WL. het stoomschip //Maasdam" in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren over boord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoomschip Maasdamkapt. v. d. Zee, vertrok 13 October van Rotterdam naar New-York met 141 passagiers.) De Ned. Amerik. stoomvaart-maatschappij heeft heden het navolgend nader telegrafisch bericht ontvangen van de agenten der Nord deutsche Lloyd te Southampton //Stoomschip Oder vond Maasdam geheel uitgebrand. Zag niets van booten. Maasdam in gewone route zijnde opvarenden vermoe delijk gered door eenig uitgaand schip. Bremer stoomschip Eider van New-York wordt hier morgen verwacht. Ons uitgaand stoomschip Donau vertrok heden morgen met instructie scherp uitkijken." De ramp is gebeurd in den Atlautischen Oceaan en in den gewonen koers der stoom schepen naar Amerika bestemd. Toen de boot werd aangetroffen had ze zeven dagen reis. Met het oog op de drukke vaart van stoomschepen naar Amerika, is het waar schijnlijk: dat de opvarenden door een of ander stoomschip zijn gered. Mochten de schipbreukelingen hunne toe vlucht eehter hebben moeten zoeken in de aan boord zijnde sloependan mag men hopen dat dfze door een of ander passeerend stoomschip zijn gezien die de ongelukkigen aan boord heeft genomen. Het aantal pas sagiers was betrekkelijk gering en dus was in de booten voldoende ruimte voor de opva renden. Reden tot bezorgdheid voor het leven der passagiers bestaat dus waarschijnlijk niet. Men mag verwachten dat er zeer spoedig tijding van hen zal worden ontvangen. Reeds meermalen is gewag gemaakt van het stoomrijtuig door den heer IT. C. F. Couwenbergcivielingenieur te 's-Hage uitgedacht. Het schijnt thans werkelijk tot eene proefneming met deze uitvinding te zul len komen. Althans de heer Couwenberg wil deren aan en vraagde toen naar de oorzaak van het bloed dat het gezicht zijner moeder bedekte. Zij verhaalde hem, hoe zij had willen onderzoeken, wie er op het leger lag en hoe zij daarbij op eens een slag had gekregen. Brommend ging zij naar buiter., om zich aan den waterput af te wasschen. Het frissche water bracht haar tot volkomen bewustzijn. Toen zij terugkeerde zat Frans in gedachten aan de tafel en rookte zijn pijp. Nu eerst reikte zij hem de hand en betuigde zij hare vreugde over het weerzien. „Zij weet nietdat zij mij gisteren reeds ge sproken heeftdacht de zoon. Treurig zag hij de oude aan, die toebereidselen tot het ontbijt begon te maken. Daarbij verhaalde zij van den gierigen Dirk die alleen dan geld gaf, waoneer zij hem er lastig om viel. Zij liep af en aan. Aan den haard buiten brandde een vuurdat door droge takken onderhouden werd. Frans zag naar het bedwaarin vroeger zijn zieke vader gelegen had. Hij ondervond toch een gevoel van weemoed op het gezicht dier ledige plaats. De overledene had hem dikwijls zijne verkeerdheden onder het oog gebracht en goede lessen gegeven wanneer het pas gaf. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2