Nummer 89. 1 Zondag 9 November 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Li ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanj Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. e. De Echo van het Zuiden, S Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertenties 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Moniteur bevat een koninklijk besluit, waarbij het minimum van het wachtgeld der be schikbaar gestelde onderwijzers bepaald wordt op 1000 fr. Verder bevat het blad een circulaire van den minister van binneniandsche zaken Tho- nissen. betreffende de uitvoering der onderwijswet. Daarin wordt o. a. gezegd dat er geen vrijstel ling zal worden verleend van de verplichting om een gemeenteschool te hebben in gemeenten, waar niet het geheele personeel der geadopteerde school of scholen uitsluitend bestaat uit Belgen. Volgens de Escaut zullen de hoofdredacteuren van alle clericale bladen des lands binnenkort te Brussel eene vergadering houden. Er wordt niet gezegd tot welk doel. Eenige maanden geleden werd in de Bel gische gemeente Ukkel een diefstal gepleegd, ten nadeele van zekere reüteniersterdie door den dader of daders was gekneveld. Men heeft thans de hand op het gestolene, meer de 70,000 frank aan verschillende fondsen gelegd. Een drietal personen bevinden zich in hechtenis, onder welke de gewezen dienstmeid der bestolene. De senaat heeft bij de voortzetting der beraad slaging over de kieswet van den senaat met 145 stemmen tegen 117 het amendement aangenomen van den heer Lenoël, waarbij verklaard wordt dat de senaat zal bestaan uit 300 leden van welke 225 gekozen worden door de departementen en 75 door den senaat, allen zitting hebbende voor negen jaren. Het ontwerp der commissie hield in dat alle senatoren gekozen wordeu door de departementen. Ten gevolge van dit votum is het ontwerp op nieuw naar de commissie verzonden. Een nieuw succesdat door de Eransche troepen te Tonkin is behaaldis door genei aal Brière de l'lsle uit Hanoi onder dagteckening van 3 dezer per telegraaf medegedeeld. De colonne die naar Yeuthe optrok is op de achterhoede der Chineezen gestooten en heeft hun zwar6 verliezen toegebracht. Een andere colonne zuivert de omstreken van Thainguyen van vijanden. Aan de rivier Claire hebben de Franschen een goede stelling ingenomen terwijl aan de Roode rivier niets bijzonders meer is voorgevallen. Volgens de laatste berichten uit China zit de Chineesche regeeriug niet stil. Men bevestigt namelijkdat 18000 man Chineesche troepen nabij Pekin zijn geconcentreerd en dat 15000 man de verschanste kampen aan de beide oevers van den Pei-Ho bezetten. Een ander leger van 15000 man beschermt Woosung en het groote kanaal. Intusschen is te Shanghai uit Peking telegra fisch berichi ontvangen dat aldaar geruchten van vrede en van den afstand van het eiland Formosa aan Frankrijk voor twintig jaren in omloop waren. 21 mandarijnen zouden het voorstel omtrent het sluiten van vrede aangenomen hebben, maar de vader des keizers is er tegen. Men verkeert er in twijfelachtige hoop op vrede. Het groote verkeer door de Arlbergtunnel heeft Frankrijk aanleiding gegeven den Zwitser- schen bondsraad te raadplegen over het doorboren van den Simplon. Dit zou Frankrijk in staat stellen als mededinger van de Gotthardbaan op te treden. Italiëzegt men is voor het Sim- plonplan gunstig gestemd. De National en de Presse zeggendat Woensdag te Parijsin de straat Coquillière een persoon aan de cholera is gestorven. De Temps zegtdat er meer gevallen zijn, maar weinig in getal. Verder wordt medegedeeld dat Woensdag en Donderdag in de hospitalen en in de stad alle hygiënische voorzorgen zijn genomen. Woensdag stierven aan cholera te Nantes 5 te Oran 1 persoon. Op nieuw heeft de politie te Parijs een inval gedaan in een geheim speelhuis dat ge houden werd dooi twee vrouwen bijgestaan door een maneen Italiaan. De ondernemers dier speelhel zochten vooral galante dames van reeds tamelijk gevorderden leeftijd te lokken. De beide vrouwen scholden den commissaris van politie en zijn helper „moordenaars" en „canaille." Zij namen dus haar beide met den Italiaan die zich insgelijks te buiten ging, in verzekerde LIII. Hij wilde voorbijgaanmaar Suze naderde hem. „Frans Fink vraagde zij bevende. „Jadie ben ik." „Zijt gij teruggekeerd?" „En in welken staat Men heeft mij den arm aan stuk geschoten." Suze knikte met het hoofd. „Dat is treurig," fluisterde zij. „Ik kan niet meer werken en moet van de genade van anderen leven. En bovendien heb ik eene arme moeder te onderhouden." De jonge vrouw weende. „Dat is ergzeer ergzeide zij bewogen „maar ik ben nog ongelukkiger ik heb mijn goeden braven man verloren. Gij hebt Arnold gekend gij waart zijn vriend, zijn speelmakker." Frans beet zich op de lippen. „Wij hebben elkander somtijds gesproken, als hij toevallig aan de steengroeve kwam. Het is waarArnold was een braaf menschhij heeft nooit werk noch moeite ontzien..." „En niemand deed hij ooit opzettelijk eenig leed „Dat is ook waar „Hij hielp zijne vrienden daarwaar zijne krachten het hem toelieten. Achwij leefden zoo gelukkig, wij waren zoo tevreden met het weinigedat wij hadden." „Hij is gelukkigriep Frans haastig. „Dank God dat uw man niet verminkt is teruggekeerd." bewaring en legden beslag op den inzet van het speleen som van 2000 fr. De hertog van Aumale heeft Maandag een jachtpartij te Chaotilly gehouden ter eere van den groothertog Wladimir van Rusland. Ook moest de hertog van Chartres aan deze partij deelnemen. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld dat het onderhoud der prachtige stallen van den hertog van Aumale te Chaotilly, waarin zich 35 paarden bevinden den hertog jaarlijks 120,000 francs kost. Ten kantore van een wisselaar te Parijs den heer Rodriguesin de rue de la Paix is een som van 200,000 francswaarvan 60,000 fr. in gereed geld gestolen. De dieven wisten twee brandkasten open te brekenmen vond een nijptang en andere gereedschappen op den grond. Het blijktdat een knecht verzuimd had de deur voldoende te sluiten. Men is de inbrekers en hun buit nog niet op het spoor. In het Fransche dorp Antony, (dep. Seine) is een oud-notarisDelapalma genaamd ver moord door een knecht, dien hij ruim 25 jaren in dienst had. Deze knecht, Antoine Fouillot, die zich in den laatsten tijd eenigszins zonderling gedragen hadkwamterwijl de familie aan tafel zatmet een geweer in de hand de eet kamer binnen en loste twee schoten, doch zonder iemand te raken. Allen sprongen verschrikt op; de lampen vielen omdoofden uit en in de verwarring had niemand Antoine herkend. Men meendedat het afgelegen huis door roovers overvallen was. Ieder snelde naar de deur van het aangrenzend vertrek. Intusschen laadde Antoine ziju geweer opnieuw, en toen zijn roeester bij de deur kwam loste hij weder twee schoten op hem die nu den heer Delapalme doodelijk troffen. Daarop schoot de knecht, die, naar men thans vermoedt, aan vervolgingswaanzin leed, zichzelven dood. Een der andere bedienden werd licht gekwetst. laatstgenoemde stad is geheel van het spoorweg verkeer afgesneden. Men vreest dat er groot ver lies van menschenlevens is. Ook in de provincie Alicante is de schade zeer aanzienlijk. De brand te Huete, in de prov. Cuenza, die aan 27 menschen het leven heeft gekost brak uit in een gebouw, waar een bruiloftspartij plaats had. De gasten konden zich niet meer redden en hierdoor kwam het dat 27 van hen verbrandden en meer dan 25 gewond werden. In Spanje hebben weer overstroomingen het gevolg van hevige regens, groote schade aan gericht. De steden Myas, in Malaga, en Alicante staan voor het grootste gedeelte onder water, en „Oware hij zoo teruggekeerd riep Suze weenende. „Wat zou ik hem verzorgen wat zou ik voor hem werken het zou hem aan niets ontbreken. Misschien zou hij dan weder gezond geworden zijn Ach Godik zou mij zoo ver heugd hebben als Arnold maar gekomen was Ik benijd uwe moeder... zij heeft toch haren zoon wederdien zij lief heeft. Ik moet treuren en klagen." Hare snikken beletten haar meer te zeggen. „Dat baat niet!" zeide Frans, die innig geroerd was.„ Men kan doen, wat men wil, de doode wordt nooit weder levend. Gij hadt het moeten zien, hoe het in den strijd toeging, de kogels vlogen als bijen door de lucht en de menschen vielen als vliegen." „Vertel mij toch iets van mijnen Arnold 1" smeekte Suze. Een diepe zucht ontsnapte Franshij moest trachten een pijnigenden angst te verbergen, die hem bijna de keel toesnoerde. „Dat kan ik niet „Eu waarom dan niet „Omdat ik niet zonder afgrijzen aan die ver schrikkelijke geschiedenis denken kan. Mijne beste makkers werden neergeschoten en in de hospitalen hadt gij de verminkten eens moeten zien. Dank Goddat Arnold dadelijk doodge schoten is." Suze had haar zwarten boezelaar aan hare oogen gebracht en weende bitterbij de herinnering aan het geluk dat zij met haren Arnold verloren had. „Frans," fluisterde zij snikkende, „gij moet bij hem geweest zijn toen hij viel." „Dat is zoo, ik was niet ver van hem ver wijderd." „He«ft mijn arme man lang met den dood moeten voorstellen „Dat kan ik niet zeggen goede vrouwbij zulke gelegenheden heeft ieder zooveel met zich zelve te doen dat hij zich nauwlijks met zijn nevenman bemoeien kan." Frans beefdehij greep naar zijn arm, als of hij pijn had. „Achik beu recht ongelukkig geworden stamelde de jonge vrouw. „Hoe gelukkig had ik met Arnold nog kunnen leven en wij zijn beiden nog zoo jong en nu is alles weg, alles. Lieve Godik beu toch zulk eene groote zondares nietdat gij mij zoo zwaar straft Zonder Arnold zal ik niet lang meer leven en het komt op de verantwoording van hem die dat verschrikkelijke ongeluk over mij gebracht heeft." „Gij zijt de eenige nietlieve vrouw Peters wie zulk een ongeluk getroffen heefter zijn oudersdie hunne zonen verloren hebben." „Dat is geen troost voor mij." Zij droogde hare tranen en sloeg een blik waarvan de beteekenis niet teruggegeven kon worden ten hemel. Frans beet zich op de lippen en diep geroerd dacht hij „Die verantwoording ligt voor rekening van Dirk StarkeOdie roode is voor mij een duivel Suze greep hem op eens bij de linkerhand. „Mijn Arnold heeft dus niet veel geleden?" „Neen hij was spoedig dood 1" „Ik dank ubeste Frans voor deze tijding. God looneer a voor, ik kan het niet De jonge vrouw ging verder en verdween in de dorpstraat. „Ziedaar reeds eene eerste vrucht van mijne daad dacht Fransterwijl hij haar nazag..... „Had ik dat alles vroeger bedachtdan zou ik Over generaal Gordon is nog niet3 met zeker heid mede te deelen. Wanneer echter de be richten van generaal Wolseley aan sir Evelyn Baringden Engelschen gezant te Cairojuist zijnverkeert Gordon niet in het geringste gevaar. Hij berichttedat Wilson een dépêche ontvangen had van majoor Kitchenerwaarin onder dagteekening van 2 Nov. wordt medege deeld dat hei bericht door boodschappers uit Shendy is overgebrachtdat de mahdi met een groote macht oprukte en Gordon opeischte om zich over te geven. Gordon antwoordde toendat hij Khartoem nog wel twaalf jaar kon houden. De mahdi trok daarop zonder strijd terug naar Emmek een dagreis ten zuiden van Khartoem en twaalf uur van de rivier gelegen. Hij gaf verder te verstaan dat hij binnen de eerste twee maanden den strijd niet zou beginnen, waarop velen zijner volgelingen hem verlieten. Volgens berichten vaa Cape Coast Castle, moet de toestand in Ashantee weer veel te wenschen overlaten. Er hebben te Accra en Salt Pond hevige opstanden plaats gehad. Te Accra ontstond een schermutseling tusscben de Engelsche kolonisten, van de James, cn de Hollandsche nederzetters van de Ussher factory, waarbij een Nederlander gedood werd. Het gevecht werd door de politie tot een eind gebracht. In het lagerhuis verklaarde Chamberlain dat de regeering besloten is met inspanning van alle krachten hare verbintenissen in Zuid-Afrika na te leven en dit met toestemming van de kolonisten zeiven de Hollandsche meerderheid der bevolking niet uitgezonderd. Het adres van antwoord op de troonrede werd hierna zonder stemming aangenomen. wel opgepast hebben aan de inblazingen van den roode gehoor te hebben gegeven. En nu wil hij die lieve vrouw nog huwen neen daarvan zal wel niet worden. O dat ik haar juist moest ontmoeten de strafdie mij treftis zwaar maar ik heb ze verdiend. En dan moest Arnolda vrouw mij nog bedanken..." Met een waanzinnigen lach vervolgde hij zijn weg. Het zweet gutste hem langs het voorhoofd; hij moest van tijd tot tijd blijven staan, om adem te halen. „Het gaat slecht Frans niet waar?" vraagde hem een oude boer, die van het dorp terugkeerde. „Ja steunde de invalide. „Wil ik u leiden „Neen ik dank u ik zal alleen de herberg wel bereiken, waar ik den schout hoop te vinden." „Die is er reeds met zijn zoon ik heb hen beiden gezien. Is dat eene ellende, die de oorlog aangericht heeft „Ik kan mijn rechterarm niet meer gebruiken," zeide Frans. De landman schudde het grijze goofd. „Zoo zullen er wel meer naar huis komen die gezond en sterk zijn heengegaan. De arme weduwe Petersdie ik daar ginds ontmoette beweent ook haren man met heete tranen. Het is treurigmen weet bijna niet meerwat men zeggen moet. Overal is het ellende en jammer. Frans als gij gebrek hebt kom dan gerust tot mijik zal doen wat ik kan. Thans is het meer dan ooit de plicht van iedereen te helpen." De boer reikte hem deelnemend de hand en ging verder. „Ik zal er mij aan moeten gewennen!bromde Frans. „Men meent het goed met mijmaar vermoedt niethoe weinig ik hét verdien." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1