Nummer 90. Donderdag 13 November 1884. 7e Jaargang L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Bekendmakingen 4ÏÜITENEAND. Belgie De soldaat van de landweer. Frankrijk. Spanje. Engeland. U UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, tal, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. POSTERIJEN. In verband met een vervroegd vertrek van den stoomtram WaalwijkTilburg ten 10.50 des morgenszal de bus aan den Hoek voortaan gelicht worden ten 10 ure des voormiddags. De directeur van het postkantoor te Waalwijk, BAGGERMAN. Waalwijk 10 November 1884. De oudste minister van staat, baron d'Huart, is op 84jarigen leeftijd gestorven. Vóór 1830 was hij lid der provinciale staten van Luxemburg en districtscommissaris te Grevenmacher. lu het constitueerend congres gekozen werd hij reeds drie jaar later door Leopold I tot minister van financiën benoemd in het kabiuet-De Meuleuae- relater was hij minister zonder portefeuille in het zoogenaamde kabinet der zes Malou's." Bijna onafgebroken tot 1880 was hij lid van den senaatin welk jaar zijn zoon in zijne plaats gekozen werd. In 1845 tot minister van staat benoemd heeft hij deze hooge waardigheid dus bijna 40 jaren bekleed. De Association libéiale, heeft na eene rede van Janson den wensch uitgesproken, dat de schoolwet ingetrokken en de kamers ontbonden zouden wor den. Het oordeel der pers over de circulaire van minister Thonissen met betrekking tot de uit voering van de onderwijswetloopt zeer sterk uiteen. Terwijl de meer geavanceerd liberale bla den aan de strekking en den inhoud der cir culaire hnlde brengen en ook de verzoenings gezindheid van den nieuwen minister prijzen, zijn de meer bezadigd liberale bladen vrij hef tig in hunne beoordeelingzij verzetten zich bovenal tegen de poging om de liberalen in slaap te sassen door kleine concessies, welke hoogtens LIV. De haatdien hij Dirk Starke toedroeg, werd met eik oogenblik grooter. Voor de vensters der herberg stonden eenige gasten die den naderenden verminkte belangstellend gadesloegen. Ook bevond Dirk Starke zich onder hen hij trok dikke rookwolken uit zijne pijp en lachte als een duivel. Zijn gelaat was rood als zijn haar en zijne kleine oogen fonkelden. Frans bemerkte hem hij stampte met zijn stok op den grond en zwoer zijnen vijand het leven zoo on aangenaam mogelijk te maken. Toen hij de gelagkamer binnentrad werd hij van de boeren omringdelk wilde berichten hooren aangaande den slag verlangde te vernemen hoe het dezen of genen uit de gemeente gegaan was. Frans weerde hen allen af met de woorden „Laat mij eerst tot mij zelve komen; ik ben dezelfde mensch niet meerdie ik voor maanden was. Die zoo zwaar gewond is kan niet spreken als de pastoor op den predikstoel. Men nam hem zijn hoed af en geleidde hem naar een stoel. Het bleeke gelaat van den ge wonde moest wel aller medelijden opwekken. En hoe zwak was die lachhoe koortsachtig die oogen. Het weleer zoo sterk gespierde lichaam scheen van alle krachten beroofd te zijn. Dirk Starke beval den waard bier te brengen. De volle kruik werd gebracht en Frans ledigde haar achterelkander. „Nog meer, nog meer, riep hij. „Ik moet mij herstellen ik heb versterking van noode De tweede kruik stond voor hem. ,Fransfluisterde Dirkdie hem vertrou- zoolang waarde hebben als de agitatie in den lande voortduurtmaar die de wet zelve in we zen laten. De Gazette o. a. zegtdat al die kleine gedienstigheden geene beteekenis hebben, cn dat het eenige gewichtige punt der circulaire is dat de regeering de schoolwet van den heer Jacobs niet zal herzien dit maakt verzoening onmogelijk en zegt hel hebben wij twee mi nisters wegens die wet verjaagdwelnudan niet gerust vooraleer ook de ministers verjaagd zijn die de wet onveranderd handhaven Van den kant der katholieke pers is het alleen het officieu6e Journal de Bruxelles dat met de circulaire is ingenomen. Wel is waar zien alle katholieke bladen daarin „l'exécution de la loi", maar voor het officieuse orgaan in den zin van „uitvoering", en voor de overige bladen in dien Vein „voltrekking van het vonnis." Zoo zegt de Bien publicdat al teekende de heer Thonissen ook de circulaire 't eigenlijk het liberalisme ge weest is dat ze dicteerde het feit is diep be droevend en de gevolgen zullen zich in 'tgebeele land doen gevoelen. Niet minder bitter is de Courrier de Bruxelles„Ziedaar niets dan concessiën aan het liberalisme Laat ons hopen dat het de laatste zal zijn want als het minis terie op dien weg voortgingdan vreezen wij maar al te zeer dat het weldra van concessie tot concessiekomen zou in den toestand vaD concession a perpétuité Te Wasmesin Henegouwen had een aard-gasontploffing plaats. Twintig personen zijn daarbij gedood en vijf gekwetst. De commissie der kamerbelast met het uitbrengen van rapport over het vroeger door de regeering aangevraagde crediet van omstreeks 11 millioen ten behoeve van Tongkin heeft den heer Franck-Chauveau met 6 stemmen van de 10 tot rapporteur benoemd. De meerderheid is voor het verleenen dier som; ook de minderheid, bestaande uit de heeren ClemenceauGeorge Perin Andrieux eu Granet, wil het crediet toestaan maar uiet aan het tegenwoordige kabi net waarin zij geen vertrouwen stelt. De minister van marine en koloniën heeft der welijk den arm om den hals sloeg„neem u in acht." „En waarom „Drink zoo veel niet?" „Vreest gijvrek dat gij een te hoog gelag zult moeten betalen „Waarachtig niet „Wat wilt gij dan „Als gij te veel drinkt zoudt gij dingen kun nen vertellen die niemand behoeft tg, weten." „Ha, zoo, dan kent gij mij slecht! Leve de oorlog riep hij met eene schorre stem. Hij zwaaide de kruik omhoog en dronk van het schuimende gerstennatdat hem in die stemming bracht, welke hij verlangde. De gemeene, ruwe natuur vertoonde zich weldrahij begon te vertellen en roemde zijne eigene dapperheid die ook zoo als hij zeidedoor zijn kapitein geroemd was. „Hebt gij dan geen ridderorde?" vraagde de dorpsschout. „Die komt nog." „Dat verwondert mij." „Ik werd in den slag zwaar gewond en nu moest ik naar het hospitaal; de eene docter wilde mij den arm afzetten de andere was er tegen... toen hebben zij mij zoo ver gebrachtdat ik naar huis kon reizen mijn stijve arm maakte mij voor verderen velddienst ongeschikt." „Wanneer komen dan de anderen „Ik weet het niet, doch zij zullen niet lang op zich laten wachten, want de oorlog is geëindigd, zoo veel heb ik onderweg vernomen. Ik wenschte ook gesneuveld te zijn Dirk was zeer bevreesd, dat Frans, die somtijds zeer opgewonden was zich te veel zou uitlaten; daarom wist hij aan het gesprek eene afleiding te gevenwaardoor de ontslagene gelegenheid had over zijne eigene dapperheid uit te weiden. De boeren luisterden met verbazing toeFink commissie te verstaan gegeven dat zoo er geen minnelijke schikking met China getroffen wordt, men eene nieuwe credietaanvrage van 40 millioen voor Tongkin in de eerste helft van het volgende jaar kan te gemoct zien. Zaterdag hebben de kapiteins Renard en Krebs hunne proeven met der. bestuurbaren luchtballon herhaald. Zij zijn gelijk vroeger, te Meudon opgestegen. Op zekere hoogte gekomen, hebben zij den boeg gewend en zoo zijn ze van hunne luchtvaart, steeds in de richting welke zij aan het luchtschip gaven op dezelfde plaats neergekomen vanwaar zij de reis aanvaard hadden. De proef is mitsdien volkomen gelakt. De tocht heeft 45 minuten geduurd. Een luitenant der gendarmerie bijgestaan door tien manschappen eu een commissaris van politie heeft te Montceau-les-Mines een werk man die een aanslag tegen een opzichter deed met. een dynamiet-bom op heeteraaad betrapt. De werkman was gewapend met een revolver, waarmede hij vuurde loen hij zich omringd zag. Drie gendarmen zijn door de schoten gewond van welke een gevaarlijk. De werkman is almede gekwetstdoch in lichten graad. Den 7den dezer kwamen te Nantes acht cholera-gevallen voor. Drie personen stierven er dien dag aan de ziekte. Volgens dr. Brouardel bestaat omtrent den aard der cholera te Parijs geen twijfel meer. Alle gevallen die aldaar zijn voorgekomen, zijn van Azialische cholera. Omtrent het inrichten van een ziekenhuis speciaal voor choleralijders, wordt met de geneesheeren geraadpleegd. Tn- tusschen wordeD de zieken in het Tenon-hospi- taal gebracht. De ziekte is het eerst ontstaan in de rue Marguerite, een armoedige straat, met kleine, oude woningen, grootendeeis door vod denrapers bewoond. Tot heden heeft de ziekte alleen zulke personen aangetastdie in behoef tige omstandigheden verkeerden en wier levens wijze onrein was Het buitengewoon zoele weder schijnt de uitbreiding der ziekte te begunstigen, zoodat men hooptdat bij het intreden van het koude winterweder de ziekte zal beperkt worden. Men zal de Parijsche bevolking steeds de waar heid omtrent den toestand mededeelen, doch met i in —ai Li I sloeg op de tafel en gesticuleerde met zijn lin kerarm terwij! hij telkens de bierkruik lustig aanspraak. De boeren wilden nu ook iets naders van Arnold Peters hooren die den heldendood gestorven was. „Die brave man fluisterden de omstanders tot elkander. „Hebt gij hem zien vallen?" vraagde de schout. „Een oogenblik slechts en toen jaagden de kurassiers over hem heen alles verpletterende wat onder de hoeven der paarden kwam. Vraag mij niets meer riep Frans op eens woest uit. Toen stond hij opverliet de kamer en ging in den tuin. De boeren spraken onder elkander en zeiden „Hij betreurt zijn dapperen krijgskameraad!" „Het is ook jammer dat Peters gevallen is ik heb oprecht medelijden met zijne weduwe." In het geheim fluisterde de schout zijn buurman toe „Als Fink doodgeschoten was hadden wij een deugniet minder in de gemeente; nu zullen wij hem moeten onderhouden daar hij niet werken kan. Ik geloof dat de kerel zich erger voordoet, dan hij werkelijk is. De geheele familie Fink bevalt mij nietde oude drinkt en deze heeft altijd grooten dorst." „Buurman uw zoon is de vriend van dezen Finkgij weet, dat zij reeds lang met elkan der omgaan. Zie hij is hem gevolgd en betaalt het gelag ook voor hem." De schout antwoordde hierop op Irotschen toon. „Wat denkt gij welbuurmanMijn Dirk spreekt met iedereen in de gemeenteook met dezen Fink dat i3 natuurlijk. Maar zoo hij met hem ojpgingzou ik het wel weten te beletten. Mijn zoon is een goedhartig mensch, hij geeft altijd met volle handen. Om al de krijgsverrichtingen te hooren vertellen, mag hij uitzondering van genoemde wijk, is de algemeene gezondheidstoestand te Parijs zoo uitmuntend dat er vooreerst voor overdreven vrees geen grond bestaat. Aan het Journal des Débats wordt het volgende uit Londen geseind „Eene schikking tusscheu Frankrijk en China schijnt zeer waar schijnlijk. China zou het tractaat van Tientsin uitvoeren Frankrijk Kelung bezetten totdat de Chineesche troepen Tonkin geheel en al ontruimd hebben China zou geen schadevergoeding aan Frankrijk betalenmaar het is mogelijk dat China bereid zal worden bevonden om aan de betrekkingen van de militairen die bij Bac-lé gesneuveld zijn zekere som uit te keeren." Het Journal des Débats voegt hierbij De inlichtingendie wij hier te Parijs ingewonnen hebben bevestigen hetgeen ons uit Londen ge telegrafeerd wordt in alle opzichte. De overslroomingen in Spanje strekken zich uit over de provinciën Valencia, Alicante, Almeria, Malaga Murcia en Albacete. Zooals reeds ge meld werd er groote schade door aangericht en is het spoor- en telegraafverkeer tusschen vele plaatsen gestremd. In vele steden en dorpen kwam het zoo onverwachts, dat de inwoners zich met groote moeite konden redden. Zij werden in booten en schuiten van de daken hunner woningen gehaald. Er gingen echter, voor zoover bekeud isweinig menschenlevens verloren. Het hof van Assizen te Exeter deed Donderdag uitspraak in de bekende zaak van Dudley en Stevens kapitein en stuurman van het jacht Mignonnettewegens het afmaken van den scheepsjongen Parker ten einde met diens vleesch hunnen honger te stillen. Juister gezegd: het hof deed geen uitspraakdoch verwees hen naar eene hoogere vierschaar het zoogenaamde Court for Crown Caces Reserved. Wel deed de rechter te Exeter uitkomen dat er op een wettelijk standpunt geen twijfel aan kon bestaan of de daad van Dudley en Stevens moest als moord >*IVIWTM1M—————a——W—fc—P——M—M—ij wel een dozijn kruiken betalendaar heb ik niets tegen." De oude Starke zou eene geheel andere ge dachte van zijn zoon gehad hebben zoo hij in plaats van een versche kruik te bestellen en te drinkenhem beluisterd had. Frans stond bij de kegelbaan en staarde naar den sterrenhemelwaar de eene ster zich na de andere vertoonde. Het was doodstildaar al de gasten in de gelagkamer waren. Dirkdie reeds buiten overal had rondgekekenvond eindelijk hemdien hij zocht. De ontslagen soldaat bemerkte den boer nietvoor deze hem de hand op den schouder legde. „Mensch wat doet gij toch fluisterde hij hem toe op den toon van verwijt. Frans staarde hem met fonkelende oogen aan, „Gij zijt mijn duivel I" siste hij. „Gij hebt mij ellendig gemaakt 1" En te gelijk dreigde hij hem met de vuist van den ongekwetsten arm. „Houd op met die grappen 1" hernam de roodeterwijl hij de vuist afweerde. „Zoo ik geweten had dat gij een lafaard waartzou ik mij lot een ander gewend hebben. Gedraagt gij u niet als een kind dat den melkpot zijner moeler heeft omgeworpen Dirk trok hem met zich verder in de duis ternis der boomen. „Hier zijn de beloofde tien thalers," fluisterde hij„vergenoeg u vooreerst daarmede want ik heb niet veel meer te geven. Gij weet immers, dat ik niet kan doen wat ik wil. Het is een tienthalerschein bewaar het goed Frans greep haastig naar het geld. „O, ik kan het wel gebruiken! Hier er mede (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1