Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Italië. Rusland. beschouwd wordendoch met het oog op de geheel eigenaardige omstandighedenwilde hij liever de jury niet plaatsen voor eene zóó zware aansprakelijkheid, terwijl hij zelf terugdeinsde voor het uitspreken van een vonnis dat vanzelf met eene terdoodveroordeling gepaard zou moeten gaan. In afwachting van de beslissing der hoogere rechtbank zijn de gevangenen tegen borgstelling vrijgelaten. Ook uit Canada worden zware overstroo- mingen^ bericht. De St-Laurensrivier trad op verscheidene plaatsen buiten hare overs. Te Quebec alleenwaar vele huizen gedeeltelijk onderliepen schat men de aangerichte schade op 500,000 dollars. De aanneming van het wetsontwerpbe treffende de kieswethervorming, bij tweede lezing door het lagerhuiswordt zeer besproken te Londen en men gelooft, dat de belangrijke meerderheid die zich voor het ontwerp verklaard heeftde lords tot nadenken zal brengen men acht een vredelievende oplossing van het conflict tusschen de beide kamers waarschijnlijk. In deze meening is men versterkt door de rede voering van een der geachtsie leden der oppo sitie in het lagerhuis den heer Richard Cross, Zaterdag voor dat men tot stemming was over gegaan uitgesproken waarin de heer Cross tot de leden van zyn eigen groep een soort van uitnoodiging tot verzoening richtte. In een kolenmijn bij Tredegan (Monmouth) heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Er waren daar op dat oogenblik vijftien mannen aan het werk en zonder twijfel zijn die allen omgekomen. Men bracht tot dusverre vier dooden te voorschijn. Uit de met hongersnood bedreigde districten Burdwan Beerbohm en Bancoo-ain Britsch Indie komen gunstige berichten. De heer Rivers Thompson die dezer dagen daar een inspectie reis deed verklaartdat de oogst er vrij goed zal zijn en dat daar ten minste niet voor gebrek te vreezen is. als een martelaar hij werd door de beide andere knapen doodgeslagen. De jonge monsters moeten verklaard hebben dat het meisje, als zij niet gevlucht was een zelfde lot had ondergaan. Het is thans zekerdat de democraat Cleve land tot president der Noord-Amerikaansche Unie is gekozen. Om benoemd te worden heeft men 201 stemmen noodig er. hij heeft er reeds 219 terwijl Blaine er slechts 182 heeft. De republikeinen geven dan ook nu toedat hij gekozen isen het republikeinsche national- comité erkende Cleveland's keuze zelfs officieel. Niettemin schijnen de republikeinen toch den eisch te zullen stellen dat de stemmen, uitge bracht in den staat New-Yorkofficieel zullen worden geteldopdat de uitslag met de meeste juistheid blijken moge. Sedert 24 jaren is dit de eerste maal, dat de democratische partij weder aan het roer komt. Een onmiddellijk gevolg evenwel ten aanzien van het tariefhet groote puntwaarom de verkiezingsstrijd gevoerd werd zaldus herin nert de Haarl. Ct., hel optreden des heeren Cleveland die den 4den Maart het bewind aanvaarden moetniet hebben. Wel zullen de democraten in het huis van volksvertegen woordigers ofschoon minder sterk dan vroeger, in de meerderheid zijn, maar de meerderheid des senaats is republikeinsch en de protectio- nisten onder de democraten, met den heer Ran dall uit Philadelphia aan het hoofd, zullen in het huis steeds den doorslag geven. Ie reg. 2e bat. Ie comp. infanterie van Leeu warden naar Assendito 4e bat. Ie comp. van Assen naar Leeuwarden. 2e reg. Ie bat. infanterie van Grave naar 's Bosch. 5e reg. ^infanterie, (staf, koofdadm., Ie en 4e bat.) van 's Bosch naar Nijmegen dito 3e bat. van Nijmegen naar Grave. 2e reg, 5e escadron huzaren van Haarlem naar Yenloo. 3e reg, 2e escadron huzaren van Amsterdam naar 'a Gravenhagedito 4e escadron van 's Hage naar Amsterdam. 2e reg. Ie .comp. vest.-art. van 's Graven hage naar Naarden. 3e^ reg. 7e, 8e, 9e en 10e comp. vest.-art *an 's Bosch naar Gorinchem. 4e reg. Ie comp. vest.-art. van Gorinchem naar Helvoetsluis dito 2e comp, van Gorinchem naar Willemstad dito 3e comp. van Willemstad naar 's Hagedito 4e comp. van Willemstad naar Den Helderdito 5e comp. van Helvoet- sluis naar 's Gravenhagedito 6e comp. van Gorinchem naar Den Helder. Men schrijft uit Keulen In den afgeloopen nacht hebben vier gevangenen getracht uit de gevangenis alhier te ontsnappen. Een opzichterdie de ronde deed werd door hen geworgdmaar den toesnellenden wakers gelukte het toch alle vier de gevangenen weder op te sluiten. De laatste huizen der "Judengasse" te Frankfort a/M. worden afgebroken. Een tiental jaren geleden werden de woningen aan de westzijde der straat wegens hare bouwvalligheid geslecht; die aan de oostzijde werden nu ook te gevaarlijk en ziju dit jaar gaandeweg ontruimd. De familie Rothschild heeft te vergeefs getracht haar stamhuis te behouden maar zal nu zorgen, dat het zorg vuldig afgebroken wordt, ten einde het geheel in den oorspronkelijken staat in het park van den heer von Rothschild te Frankfort weder te laten opbouwen. Voor eenigen_ tijd werd een inwoner van Sosnowicein Pruisisch Silezicbestolen door een bij hem werkend gezel. De dief maakte van een pas, dien hij in een gestolen kleeding- stuk vond gebruik om zich elders voor zijn gewezen patroon uit te geven. Onder dien valschen naam pleegde hij opnieuw een diefstal en werd hij door de politie nagespoord. Toen nu de eigenlijke drager van dien naam onlangs van een buitenlandsche reis terugkeerde, werd hij gevangen genomen, en het duurde drie' weken voor hijna genoegzame bewijzen van zijn onschuld weder in vrijheid gesteld werd. Behalve het onaangename van den toestand waarin hij werd gebracht, leed de onschuldig gevatte door zijn gevangenschap groote schade in zija zaken welke hem door niemand vergoed wordt. Sedert het ontstaan der cholera in Italië zijn verscheiden gevallen van schijndood geconstateerd, welke in deze ziekte meer dan in andere schijnen voor te komen. O. a. overleed te Genua een dokter schijnbaar aan cholera, twee zijner collega's bevestigden zijn overlijden; den volgenden dag was men bezig, in een aangrenzend vertrek de doodkist te plaatsen, toen de deur openging en de gewaande doode met eene holle stem vroegwaarom men hem zoo lang op zijn thee met rhum liet wachten. In een oogwenk was er van de aansprekers nie mand meer te zien; maar ondanks de onmiddellijk ingeroepen hulp zijner collega's overleed de dokter den volgenden dag toch voor goed. Ondanks de strenge maatregelen der Russische regeering zijn de vrouwen in het zuidelijk ge deelte van Rusland nog een voornaam handels artikel. Een staaltje hiervan deelt een te Odesssa verschijnend blad mede. Vier vrouwen uit den omtrek dezer stad werden verkocht en naar Konstantinopel gevoerd. Alleen door tusschen- komst van de Russische ambassade te Konstan tinopel is deze schandelijke koop nietig verklaard en zijn de vrouwen in vrijheid gesteld en weder naar Odessa teruggebracht. Twee jeugdige moordenaars zijn te Nert- chinsk, in Siberië, gevat. Zij waren me., een anderen knaap en een meisje aan het wandelen en zij stelden voor een ravennest uit te halen maar hun makker en het meisje verzetten zich daartegen. Hierdoor ontstond een twist en de knapen werden handgemeen. Het meisje vluchtte, maar de kleine verdediger van het vogelnest viel rjWaalwijk, 12 November 1884. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn vastgesteld de gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1883 en is aangeboden de gemeentebegrooting over 1885. 6 5 Verder werd aan den onderwijzer aan de openbare school alhier, A. Jaspers, op ver zoek eervol ontslag verleend, onder toeken ning van eene gratificatie ten bedrage van f50, voor bewezen buitengewone diensten, terwijl aan dezelfde school tot onderwijzer benoemd werd A. C. van der Heijden, op een salaris van f 600. Aan het verzoek van A. Brekelmans, om te worden benoemd tot kweekeling aan de openbare school, kon niet worden voldaan, aangezien er voor 't oogenblik niet tot dus danige benoeming zou worden overgegaan. De voorzitter deelde nog mede, dat de noodige klinkers en trottoirbanden voor de trottoirs waren aangekocht. Eindelijk werd voorgelezen een schrijven van den kapitein kommandant der dienst doende schutterij aan den gemeenteraad. Dit stuk en liet naar aanleiding daarvan gespro kene, benevens een meer gedetailleerd ver slag der behandelde punten, zullen wij in ons volgend nummer opnemen. gisteren gehouden herstemming is tot lid van den gemeenteraad van Bezooien gekozen de neer WBrokken met 34 stemmen. De heer J. Schalken bekwam 27 Bij de herstemmingen voor de 2e kamer zijn gekozente 's Gravenhage de heer Wintgens met 1113 stemmen, tegen 984 uitgebracht op den heer Sluiterte Zeven bergen den heer Van der Borgh, z* M- koning zal de zitting der kamers Maandag a. s. in persoon openen. De uitslag van het Zondag, vanwege de koninklijke handboogschutlerij „De Batavieren te paard" te Rotterdam gehouden concours is als volgt Van elke vereeniging namen 6 schutters deel, die ieder 10 schoten deden. „Batavieren" te Tilburg 184 punten le gouden banierprijs. „Ons genoegen" te Herpt 171 punten 2e zilve ren banierprijs. „Alliance d'Amitié" te UI venhout 152 punten 3e zilveren baniersprijs. „Diana" te Helmond 6 rozen rozen banierprijs. Personeele prijzen. Elke schutter 10 schoten.' le gouden personeele prijs M. Van Beek Ba tavier, te Tilburg41 punten2e zilveren do. Eug. Lahay, van „Ous genoegen" te Helmond 37 punten; 3e. Zilveren personeele prijs Ade Hart, van „Ons genoegen", Herpt37 punten Rozen zilver verguld personeele prijs jonkheer C. T. Wesselman, van „Diana" te Helmond, behaald in concurrentie met 13 schutters van verschil lende corporatiën, aangeboden aan de feestvierende vereeniging. In t geheel namen 16 gezelschappen aan den wedstrijd deel. Naar wij vernemen, is door de Neder- landsche regelingscommissie voor de Antwerpsche tentoonstelling de betrekking van inspecteur der Nederlandsche afdeeling opgedragen aan dec heer J. A. N. Schagen van Leeuwen. Deze zal voor zoover de korte tijd het toelaat onze nijverheids-districten bezoekenom de indus- trieelen tot deelneming aan de tentoonstelling op te wekken. Tabelaanwijzende de garnizoensverande ringen die ingevolge kon. besluit van 7 Nov. Jl.— in 1885 znllen plaats hebben met 1 Mei a. s. De Prov. Nbr. Ct. meldt, dat door de hee- J. C. van Hattum te Sliedrecht en de firma Bekker van Seters Co. te Nijmegen een ge deelte van het te maken kanaal van Panama is aangenomen voor een bedrag van ruim zestig millioen francs. Met de uitvoering van dit belangrijke werk dat binnen de drie jaren zal moeten voltooid zijnis belast geworden de heer A D. vaD Se ters die daartoe reeds in do. 6 dezer met het stoomschip Lafayette van St. Nazaire naar Panama vertrok. ZEd. werd door twee zijner associé's, namelijk de heer F. A. van Seters te Vucht en de heer J. J. Bekker uit Amsterdam tot St. Nazaire uitgeleide gedaan. Het is hoofdzakelijk aan den ondernemings geest de veel omvattende kennis en de uitge breide relatiën van den heer Van Hattum te danken dat ook de Nederlanders geroepen zijn, het grootste der tot heden bekende werken der wereld te helpen tot stand brengen. De adj-onderofficijr-vaandeldrager Van Ginkelte Breda wien Zaterdag de gouden me daille voor 36 jarigen trouwen dienst werd uit gereikt ontving bij die gelegenheid van de offi cieren van het regiment eene fraaie bronzen pen dule met candelabres, benevens een album waarin de namen der schenkers en van de stafmuziek een gouden remontoir horlogewaarbij een gouden ketting van de gezamenlijke onderoffi cieren. Mej. D. v. d. Wal te Veendam, die het diploma bij de telegraphie bezatis nu ook ge slaagd voor het examen bij de posterijen. Zij is de eerste in Nederland en nu benoembaar als directrice van een vereenigd post- en telegraaf kantoor. Omtrent het vermoedelijk verblijf van den voortvluchtige^ Haagschen bankier Schouten fs tot nog toe niets bekend. Uit den Westersingel te Breda is opgehaald het lijk van C. Braun uit Tilburg, die tijdelijk als bankwerker op een fabriek te Breda werk zaam was en sedert 20 October j. 1. werd ver mist. De nieuw in aanbouw zijude kerk te Stra tum (Noord-Brabant) heeft Zaterdagmorgen bijna weder drie offers geëischt. Drie leidekkers had den over de nok van het gebouw een touw ge spannen waaraan zij zich onder het werk vast hielden. Het touw brak. Een der werklieden viel in de gootde tweede viel over de goot tegen den derde en kwam op de stelling terecht met eene zware verwonding aan zijn oor. De derde viel tegen eene deur en bleef daar be wusteloos liggen. Zij zijn gelukkig alle drie in het leven behouden. Door een onbekende oorzaak is aldaar dien zelfden morgen een timmermanswinkel tot den grond afgebrand. Toen het melkvee van den heer M. d. G. te Gorinchem uit het Monnikenland werd gehaald en alzoo den Dalemschen dijk passeerde, was een der koeien zoo darteldat zij boven op het rieten dak sprong van het huis bewoond door zekeren V. d. G. Zij vervolgde, evenals het paard van St. Nicolaasharen weg over dat dak en wilde zich aan het einde daarvan om- keeren, toen het dak den last niet kon torscheu en de ongevraagde gast beneden in den stal terecht kwam bij hare natuurgenooten en volstrekt geen letsel had bekomen. De eigenaar van het huis vraagt aan dien van de koe schadevergoeding voor de geleden schade. De andere zegt dat hij zijn dak hooger had moeten maken, zoodat tusschen de twee nog wel een hartelijk woordje over dit bezoek zal worden gewisseld. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seinde Maandag avond De heden ontvangen Amerikaansche bladen bevatten nadere bijzonderheden omtrent den brand van het Nederlandsche stoomschip Maasdam. De gezagvoerderde heer Van der Zeeheeft aan iemand, die bij hem informatiën aangaande de ramp kwam inwinnen, het volgende medegedeeld: Den 24sten October bemerkten de machinisten, dat het groote petroleum-reservoir, inhoudende 150 gallons petroleum, ten gevolge van storm achtig weder lek was geworden. Daarop gingen drie machinisten met eene lamp naar de machi nekamer om onderzoek te doen. Aldaar volgde toen eene hevige ontploffingwaarbij twee ma chinisten ernstige brandwonden bekwamen. De kapitein gaf dadelijk bevel om de stoompompen ia werking te brengenen binnen eene minut gaven zij water. Te gelijker tijd werden de luiken gesloten en de luchtkokers dichtgemaakt, terwijl de reddingbooten die door de vlammen werden bedreigd te water werden gelaten. Des middags, toen men den brand meester scheen te zijn, ontdekte de kapitein dat de ijzeren schotten van de kolenbunkers gloeiend stonden alsook dat het laadruim vuur had gevat. Daarbij kwam de sckrkkclijke ontdekking, dat een der stoom pompen onklaar was geworden. De bemanning en de passagiers begonnen toen allerij verigst met de handpompen te werkendoch in weerwil van de uiterste pogingen tot blusschiug bleef die arbeid vruchteloos. Evenzoo mislukten de pogingen om een gedeelte der lading uit te halen en over boord te werpen. Tegen 2 ure raakte eene tweede stoompomp onklaar en hield op te werken. De kapitein nam toen het besluit, het schip te doen verlaten. Het was op dat oogenblik eene schrikbarend hooge zee. Dit maakte de inscheping op de booten uiterst bezwaarlijk doch eindelijk mocht het toch gelukkenalle aaa boord aanwezige personen in de booten te krijgen. De booten bleven in de nabijheid van het brandende schip, in de hoop dat dit aandacht zou trekken waardoor de opvarenden meer kans zouden hebben om door een ander schip te worden gered. Die hoop werd verwezenlijktdoordien de Lloydsstoomer Rhein 's avonds kwam opdagen, waarna omstreeks middernacht alle personen be houden aan boord van dat schip waren opgenomen. Kapitein Van der Zee en de schepelingen roemen ten hoogste de nobele eu vriendelijke behandeling, die zij van den gezagvoerder en de officieren der Rhein ondervonden. De scheepsdokter der Maasdam bevestigt in hoofdzaak de mededeeliugen van kapitein Van der Zeemaar voegt er bij dat drie van de zes booten zeer lek waren en slechts met moeite boven water konden worden gehouden; de daarin aanwezige personen waren dan ook door de in spanning die zij uren lang hadden moeten aan wenden geheel uitgeput. Indien het stoomschip Rhein niet nog in tijds ware gekomen zouden die booten ongetwijfeld zijn gezonken. De dokter prijst de koelbloedigheid van kapitein Van dei- Zee, die de laatste was, welke het schip verliet. Het bovenvermelde wordt niet door alle pas sagiers onvoorwaardelijk bevestigd. Velen hunner, over de ramp ondervraagd, beweerden dat de stoompompen reeds terstond dienst weigerden ook doordien de slangen verrot waren. Ook' zeggen zijdat er op de tegenwoordigheid van geest bij den kapitein en de officieren wel iets viel af te dingen. Allen stemmen hierin overeen, dat de opvarenden een allermoeilijksten tijd in de booten hebben doorgebracht en dat het overgaan aan boord van de Rhein met levensgevaar gepaard gingdoordien het op dat oogenblik hard woei. De vrouwen en kinderen werden in manden opgeheschen terwijl de officieren der Rhein het eerst met hunne booten te hulp kwamen, omdat de schipbreukelingen geheel uitgeput waren. De meeste passagiers hebben alles verloren. Onder hen was een grijsaard uit Michigan die een legaat van 20,000 gulden was gaan afhalen, welk bedrag insgelijks bij de ramp is verloren gegaan. Te één uur 's namiddags waren de raads leden in een gemeentedie wij niet noemen zullen bij elkander gekomen. De vergadering was in vollen gang: de se cretaris rustte uit van het voorlezen der notulen, de stadhuisboden gaapten in 't volle aanschijn der vergaderde heeren, van welke sommigen op de veeren pennen kauwend slaperig voor zich staardenanderen poppetjes krabbelden op de blanke onschuldige velletjes papier vóór hen Op tafel en een van allen met stootende, afgemeten stem in gezochte, doch niet gevonden bewoor dingen, de belangen voorstond eeuer motie, die hij gemeend had te moeten stellen. „Bom, bam, tang, tang, rrrrangh klonk het eensklaps in de zaal. „Vi3chmarktsnoek kabeljauw schelvisch tong, 6 uur afslag Is er veel aan de markt, Barendje? vroeg de voorzitter aan den man met het glinsterend koperen uitroepersbord, die zich in de deur vertoonde. Dat mag zoo alburgemeester. Is er nogal tong? vroeg een der leden. - Tong nietmaar schelvisch is er een mooi zoodjezei Barendmet een beleefden groet zich verwijderende. U zei dusmijnheersprak de voorzitter, tot het lid dat even geïnterrompeerd wasdat uwe motie.... Dat mijne motie vele lichtzijden heeft, waarop ik de oppositiedie zich gevormd heeft, met het dool voor oogen.... De familie G., riep aan de deur der raad zaal op droefgeestige wijze, een man met een verdord lichaamlange zwarte jas en grooten steek met lamferde familie G., laat bekend maken dat hare oom de WelEd. heer Chrisiia- nus Petrus G., te haren huize hedenmorgen is overleden verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Ik zei dusmijne heerenhervatte hel raadslid D., dat het doel enz. Na hem volgden nog eenige sprekers. Eindelijk nep men van alle kanten „stemmen, stemmen De voorzitter wenkte den bode en sprak Maak de briefjes klaar en schuif de ramen naar de hoogteik hoor de „staf." Sommige leden keken op hun horloge en mompelden: „Ja, dat zal zijn, twee uur, dan kunnen ze terug zijn." En eenige oogenblikken later lagen de vroede mannen gebukt uit het raam en vingen gemoe delijk de tonen op der Juanita-marsch.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2