Engeland. Oostenrijk, Rusland. Duitschland. BINNENLAND. profeesoren, die eea contra-protest hebben ge- teekend, wegbleven. De decaan der geneeskundige school heeft zijn ontslag genomen. De prefect van Toledo heeft gelast, geene passagierstreinen te laten vertrekken. De Londensche //Standard" meent inlichtingen te kunnen geven omtrent hetgeen de regecring ten opzichte van Egypte zal voorstellen. Het blad spreekt van een voorschot van 5 millioen pond^ sterling. De inkomsten der Egyptische domeinen worden in de Eogelsche bank gestort als onderpand voor de leening welke door En geland a 3U2 pCt. gewaarborgd wordt. De rentevoet der prioriteitsschuld blijft on/eranderd; maar aan deze schuld wordt toegevoegd het bedrag der schadevergoedingen wegens de ge beurteniseen te Alexandrië. De rente der geheele geünificeerde schuld wordt met een half pCt. verminderd waardoor jaarlijks 32,000 pond sterling bezuinigd worden. De rente der aan Engeland toebehoorende Suez-kanaalaandeelen wordt met een kwart pCt. verminderd. Onder voorzitterschap van het bekende radicale parlementslid sir Wilfrid Lawson is Dinsdag te Londen in een vergadering van ra dicalen officieel gevestigd een „volksbond tot afschaffing van de erfelijke wetgevende kamer." De gehouden redevoeringen waren niet van de gematigdst.jmaar men scheen het er toch over eensdat van een bedaarde propagande meer heil te wachten is dan van geweld. Uit Kaapstad wordt gemeld De vrijbuiters in Gozenland hebben de voor waarden der Kaapsche ministers aangenomen. Volgens die voorwaarden zal Bechuanenland bij de Kaapkolonie worden ingelijfd de vrijbuiters zullen het gebied van Montsioa ontruimen de conventie met de Transvaal zal worden nageleefd, en de rechten onder Britsch protectoraat ver kregen zullen geëerbiedigd worden. In afwach ting van de ratificatie dezer schikking zal het Kaapsche gouvernement eenen administrateur benoemen. Iu 1883 zijn in Engelsch Indië weder ongeveer 23,000 menschen door wilde dieren of door den beet van slangen omgekomen. Van dat cijfer zijn niet minder dan 20,067 sterfge vallen van oen slangenbeet het gevolg geweest. Ia 985 gevallen hebben tijgers in 287 wolven,' en in 217 luipaarden den dood teweeggebracht. Van vee kwamen 47,478 stuks door dezelfde oorzaken om maar daarvan slechts 1,600 door slangenbeet. ?an de derde en vierde klasse der klassenbe- lasting weder zal worden ingediend. De toestand der geldmiddelen laat toein alle nieuwe be hoeften ordelijkerwijs zonder al te sterken druk op de belasting betalende» te voorzien. Dis heer Richter verklaardenamens de vrij zinnige partijdat deze tegen elke nieuwe ver hooging van belastingen is. De heer Franken stein zeidedat het centrum slechts de nood zakelijkste uitgaven zou toestaan. Benda deelde mede dat de nationaaï-li'oeralen zijn voor cene gepaste belasting-heffing, maar het initiatief daartoe niet zullen nemen. In de zitting der Congo-confercntie werd heden het verslag der commissie uitgebracht en hare voorstellen aangaande de grenzen van het Congo-bekken werden op alle punten van beduidenis aangenomen ook dat de conferentie den wensch zou uiten tot uitbreiding van het Congo-gebied naar het Oosten onder waarbor ging der aldaar bestaande souvereiniteitsreebten, welke voornamelijk door PortugalZanzibar en een koning der inboorlingen uitgeoefend worden. De mogendheden zullen voor de regeling der hierop betrekking hebbende vraagstukken hare goede diensten daar aanbieden. Morgen zal voor enkele bijzondere punten eene commissie bijeenkomen welke uit vertegenwoordigers van dezelfde staten als aan de eerste commissie deel namen bestaan zal. Als deze arbeid geëindigd is, zal eene commissie van redactie alle tot dusver genomen besluiten formuleeren. In het noorden van Hongarije heeft men veel last van wolven die in groote troepen door de koude uit het gebergte naar de bewoonde streken gedreven worden en daar angst en schrik ver spreiden, Te Homonna o. a. drong een troep van on geveer 120 wolven in het dorp door terwijl de bewoners in de kerk waren en lieten zich niet verjagen voordat een escadron uhlanen met sabels en karabijnen op hen aanviel. Uit den omtrek van Neuss worden eenio-e aauvallen van wilde zwijnen bericht. Een dag- looner aldaar o. a. werd dezer dagen door een wild zwijn aangevalien, en ondanks zijn tegenweer zoo ernstig gewond dat hij weldra overleed. s-Hertogenbosch, 6 November 1884. Di kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft dezer dagen bij uwe excellentie beleefdelijk aangedrongen op de voltooiing der geprojecteerde spoorweglij n Z wal uwe V Bosch. Is deze lijn van onbetwistbaar nut voor de Langstraat, ook de belangen van 's Bosch en omstreken zijn bij die lijn in groote mate betrokken. Uwe excellentiedie met den localen toestand alhier ten eeuenmale bekend is, behoeft zulks niet te worden aangetoond. De kamer te V Bosch neemt derhalve de vrijheid uwe excellentie met aandrang te ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat deze nuttige lijn zoo spoedig mogelijk in haar geheel in exploitatie gebracht worde. Ook liet voetpad, dat over de brug in den Baardwijkschen overlaat gemaakt wordt, zal bij werking van dien overlaat groote diensten bewijzen en wij durven van de belangstelling van uwe excellentie verwachten, dat maatregelen zullen genomen worden, op dat in ieder geval ter gereeder tijd dat voet pad ten dienste van het publiek zal kunnen worden opengesteld. De kamer enz. "Bij gelegenheid van liet le winterconcert, verleden Zondag door de harmonie PEspérance alhier gegeven, overhandigde de burgemeester, de heer Yan der Klokken, aan den directeur van liet gezelschap een prachtige medaille, omgeven door een lauwerkrans, als herinne ring aan hare glansrijke overwinning op liet concours te Breda. Het concert waswat de concerten der harmonie steeds zijn druk bezocht en ge animeerd de werkende leden gaan steeds vooruit en steeds trachten zij de uitvoeringen meer luister bij te zetten. Voor dezen keer verleende de heer J. De Winter uit Breda zijn gewaardeerde medewerking. Onnoodig dus te zeggen, dat het talrijk publiek zich uitstekend amuseerde. Dehoofdcomm. voordo behartiging van de Ned. belangen op de int. tentoonst. te Antwerpen in 1885 te houden brengt ter kennis van be langhebbenden bij den tuinbouwdat gratie plaassruimte wordt toegestaan aan diegenen, die genegen zijn door sierlijken aanleg hunner in zendingen (bloemen en planten) de Tuinbouw tentoonstelling op te luisteren onder de voor waarde evenwel dat gedurende den geheelen duur der leutoonstelling die aanplantingen goed zullen moeten worden onderhouden. Belang hebbenden zullen dienaangaande zich moeten verstaan met het uitvoerend comité te Antwer pen. ^.00r "?en ndnister vau waterstaat is af wijzend beschikt op het verzoek van S. Brons om behalve voor den aanleg en de exploitatie van een telephoon-uet te Bredate gelijker tijd vergunning te verleenen voor de uitbreiding vac dat net tot omliggende gemeenten. De raad der gemeente Dongen heeft in zijne jongste vergadering besloten over te gaan tot den aanleg van een klinkerweg van den Hoogen Ham over de Bolkeusteeg en Zandsteeg tot aan den klinkerweg op de Dongensche en 's-Gravenmoersche vaart. In de kosten van aanleg en éénjarig onderhoud wordt door de provincie voor 40 ten honderd bijgedragen. Met het leggen van eene ijzeren brug over de rivier de Mark ter verbinding van de ge meenten Zevenbergen en Etten—Leur, is men zoo goed als gereed, zoodai deze brug den In Januari, den tijd van opleveringwel voor het verkeer zal kunnen worden geopend. Thans is men druk bezig den tocgansweg op de vereischste hoogte te brengen Volgens Daily Chroniclezou Rusland toebereidselen maken tot hel inlijven van het khanaat Khiva. Zooals men weet heerscht daar onder de inwoners groote ontevredenheid tegen den khan maar men weet ook dat de Eogelsche pers, op het stuk van Russische veroveringen aan eenzijdigen waanzin lijdt. Woensdagavond om 6 uur is een poging gedaan om het stadhuis van Royton, bij Oldham, in het graafschap Lancashire, inde lucht te doen spriDgen. Hoewel de ontploffing geweldig was, zijn geen persoonlijke ongelukken hierdoor ver oorzaakt het gebouw zelf is ernstig beschadigd. Men schrijft deze misdaad aan de fenians toe maar tot heden is men de schuldigen nog niet op het spoor. Bij de beraadslaging over de staatsbegrooting in den rijksdag verklaarde de minister van fi nancien Schott dat het nu de zaak van den rijksdag was aan te geveD welke belastingont- werpen deze geschikt acht eo steunen wil. Hij deelde mede dat bij den Pruisischen landdag in de volgende zitting het wetsontwerp tot intrekking huiselijke zaken bezorgd had, ging zij naar haren buurman Eckhardtzij had bevonden, dat Her- miue's beurs zooveel bevatte als tot de oetalin* der doodkist noodig was. De schrijnwerker was ijverig bezig. De anders zoo vriendelijke man vraagde op ontevreden toon, wat zij verlangde. „Ik kom mij van mijne belofte kwijten, goede buurman. Hoeveel kost de kistdie ik besteld heb Na eenig overleg vraagde hij drie thalers. Suze legde drie blanke zilverstukken op de tafel. Eckhart nam ze zonder een woord te spreken op en wilde met zijn werk voortgaan. „Baas begon Suze. „Ik heb geen tijd, mijn werk eischt spoed." „Ik wenschte u iets te vragen." z/Wat dan „Gij hebt mij altijd zoo vriendelijk behandeld en mij altijd zooveel deelneming betoond doch sedert gisteren is het geheel veranderd en ook uwe vrouw...," ^Eckhardt stelde door een slag met zijn hamer zijn schaaf recht. „Arnold Peters was mijn beste vriend en buur man, dat is waarmet zijne weduwe kan ik echter niet op dien voet blijven, dat is mij on mogelijk." „Waarom niet „Omdat ik niet wil. Liever had ik, dat gij mij de kist schuldig gebleven waart. Thans kan mijne buurvrouw ruim in het geld tasten. Sedert Arnolds dood is alles in overvloed en vreugde. Het gaat mij natuurlijk niet aan, daar ik°uw voogd o iet ben maar een raad geven mag ik u toch maak het niet al te erg. Toen Arnold wegtrok verzocht hij mij u in bescherming te nemen tegen zekeren roodeHet was echter niet noodig. O de goedmoedige arglooze Arnold 1" Len Russisch geestelijke, van Kraszunora werd onlangs terwijl hij met vrouw en kind in een slede op weg naar Lonka was, door wolven aangevallen. De paarden draafden hevig ver schriktin woeste vaart door, en de°vrouw liet in haar zenuwachtigen angst het kind dat zij op den schoot had uit de slede vallen. De vader sprong onmiddellijk uit het voertuig, dat met de vrouw er in pijlsnel voortgleed e°n nu kwam het tot een verwoeden strijd tusschen den geestelijke en de wolven. Twee der dieren werden neergeschoten maar de talrijke wolven hadden weldra zoowel het kind als den vader overweldigd en verscheurd. De arme vrouw, die reeds in een zwakken lichaamstoestand verkeerdekwam meer dood dan levend met de slede te Lonka aan. Men twijfelt aan het behoud van haar leven. Waalwijk, 29 November 1884. Het indertijd opgenomen adres, dd. 14 October, der kamer van koophandel alhier, in zake de spoorweglijn Zwaluwe-'s Bosch werd door de Bossche kamer op de volgende krachtige wijze bij de hooge regeering ge steund Eckhardt begon hard ie kloppen, als wilde hij de plank aan stukken slian. Suze stond met saamgevouwen handen beweeg- loos achter den schrijnwerker; zij begreep dat haar geheim verraden was. „Baas," zeide zij toen de hamer een oo^en- bhk rustte, „meent gij dan dat ik dat geld op eene oneerlijke wijze verkregen heb «Ik meen niets, vo^strelct niets." „Wat hebt gij dan tegen mij?" //Niets, niets „O, zoo gij het wist hoe bitter ik mijn man nog altijd betreur De werkman greep driftig het gereedschap weder op en begon te schaven en liet zich ver der niet storen. De arme Suze kon niet anders doen dan zich verwijderen. „Het zij zoo", dacht zij, „de wereld zal wel dra zien hoe ik mijn Arnold liefheb en eer. Ik zal alles dragen wat mij is opgelegd. Het geld schijnt mijn buurman verdacht voor te komen, hij heeft van zekeren roode gesproken, daarmede heeft hij Dirk Starke bedoeld. Ach, ik mag niets doen dan zwijgen en verdragen. Als het maar niet bekend wordt, dat ik Hermine's vader ge holpen heb... Dat zou een groot ongeluk zijiT." Des namiddags kwam Heimine zij liet zich door een jongen der fabriek bloemen en kransen nadragen. De beide vriendinnen gingen naar het sterfhuis voor hetwelk de kinderen speelden. Suze had den sieutelzij deed de deur open. Daar stond de kist op twee stoelen midden in de kamer. Zij was nog wel gesloten, Dedoode lag daar in haar wit doodhemd, naar plaatselijk gebruik. Haar mager ingevallen gelaat teekende kalmte en hare handen lagen kruislings op hare borst. Hermine en Suze baden korten tijd en tooiden toen de doode voor hare laatste rust plaats. De kransdoor de jonge dame zelve gewonden werd zacht der doode op de slapen Z, H. de Paus heeft benoemd tot proost van het kathedraal kapittel van 's Bosch den hoogeerw. heer E. C. Swagemakers, vicaris- generaal en deken van 's Bosch, en tot kanunnik van bovengemeld kapittel den zeer- eerw. hooggel. heer A. van de Laar, professor in het seminarie te Haaren. De grondwetswijziging is door de 2e kamer aangenomen met 66 tegen 8 stemmen, dus het vereischte 2/3. Tegen stemden de heeren Bahlmann, Reuther, Keuchenius, Yos de Wael, Yan Baar, Lambrechts, Ruijs en Wintgens. De lieer Bahlmann heeft zijne inter pellatie gehouden over de werkeloosheid. Hij schreef die toe aan de slechte uitkomsten welke de industrie opleverde, ten gevolge van onze slechte tariefwetgeving. l)e regeering kan echter eenigszins aan den nood tegemoet komen door de gesubsidieerde stoombootlijnen („de Nederland'' en de „Zeeland") te ver plichten hier te lande booten te doen aan bouwen voorts door bij aanbestedingen niet wegens een gering verschil het werk aan buitenlanders te gunnen. Ook drong hij aan om bij de aanbestedingen in December voor bruggen over Maas en Donge de buitenlan ders geheel te weren en alzoo honderden ar beiders hier te lande werk en brood te geven. De electrische verlichting wint meer en meer veldwaar het toepassingen op groote schaal geldt; doch voor huiselijk gebruikt wordt zij weinig aangewend wegens den grooten om slag dien zij vereischt. Door Trouvé is nu voor huiselijk gebruik eene electrische lantaarn, in ver schillende vormen aan de Fransche academie aangeboden welke in deze behoefte zal voorzien. Het is een kistje voorzien van eer. hengsel en een gloeilamp. Zoodra men het opneemt, heeft men lichtzet men het neei zoo is het licht uit. Ook omgekeerde inrichtingen heeft hij o-e- maaktdie branden zoo lang zij stilstaan. °De brandweer te Parijs heeft deze inrichtiugen in gebruik genomen om plaatsen te bezoeken die met ontplofbare gassen gevuld zijn. Woensdag verscheen de grijze Tobias voor het gerecht te Amsterdam. De zaak nam echter geen aanvang daar het openbaar ministerie tegen den tweeden beschuldigde, die voortvluchtig is, een nieuwe dagvaarding om te verschijnen ver langde. Tot zoolang wordt ook de zaak van den vader aangehouden. De geschiedenis met hel lot, waarop een der hoofdprijzen der Amsterdamsche tentoon stelling is gevallen wordt in het N. v. d. D. anders medegedeeld dan in de N. Goudsche Ct! Die lezing is als volgt Ongeveer tien of twaalf dageD geleden ver voegde zich een jonkman uit Gouda aan het Paleis van Volksvlijtmet het verzoek den 5den hoofd prijs vau 25,000 fr. te mogen zien welke op zijn lot gevallen was. Men toonde hem bij vergissing eerst een servies van Christofle en daarna het er naast staande tafelgarnituur van Meuricfl den prijs voor no. 184800 3de serie. „Naar gewoonte werd hem aangeboden des- verkiezende den getrokken prijs voor hem te verkoopen welke dan zeker een aanmerkelijk kleiner bedrag zou opbrengen, dan waarvoor het geanonceerd stond. Dit werd door hem afgesla gen. De afgifte van den prijs evenwel kon alleen geschieden tegen inlevering van het lotdat hij toen niet bij zich had. Later werd dit door hem aangeboden. gedruktde losse bloemen werden over het ge heele lichaam gestrooid. Suze beschouwde het versierde lijk met een onbeweeglijke^ blik. Haar gelaat had eene on heilspellende uitdrukking aangenomen. „Wat scheelt u vraagde Hermine op deel- nemenden toon. „Allerlei gedachten gaan mij door het hoofd," antwoordde zij zonder haar blik af te wenden; „ik zou wel eens willen weten, waarheen de zie! der arme vrouw gegaan is of het haar vergund zou zijn den man te omzweven wien zij in het leven heeft toebehoord of na den dood zij elkander wedervinden die elkander hier hebben liefgehad." „Suze, Suze!" „Als ik dit verstijfde lichaam aanschouw, dat weldra tot stof zal zijn vergaan Spreek toch zoo niet!" riep Hermine ontsteld. „Ailen vinden wij elkander u eder aan gene zijde des grafs zonder daar eene tweede schei ding te vreezen. Dat leert ons de Heilige Schrift, dat leert ons het verstand wanneer het de na tuur volgten ook daarin het vergaan en weder ontstaan opmerkt." Ach ja 1 zuchtte de weduwe. „Maar waarom moet men zich verbinden om na korten tijd weder te moeten scheiden Zoo gij even als ik een geliefden echtgenoot hadt te betreuren zoudt gij anders denken en gevoelen dan nu, bij het aanschouwen van dit lijk. Dooddood.., achhet is toch een verschrikkelijk woord! Nu eerst is zijne beteekenis mij geheel duidelijk ge worden': De menschen zijn zoo koud en gevoelloos, zij slaan geen acht op het leed, dat in het hart der verlatene huisvest „Suzekunnen deze woorden een verwijt tot mij zijn Zij stond op en drukte hare vriendin in hare armen een stroom vau tranen vloeiüe uit hare oogen, terwijl zij snikkend uitriep: „Neen, zoo ik u niet gehad had, zoude ik reeds bezweken, een prooi der wanhoop geworden zijn. Troost mijHermine troost mij „Laat ons deze plaats verlaten, zij is niet »oed voor u." Herinine wilde de weenende met zich voeren, toen zich op eens de stemmen der kinderen deden hooren roepende: „Vader, lieve vader!" De irier.dinnen zagen elkander ontsteld aan. Zij naderden het openstaande venster. Daar stond Espe, de soldaat van de landweer, op het grasperk; hij lichtte de kinderen beurtelings opdrukte ze aan zijn hart en kuste hen. De kindereD juichten, klemden zich om de knieën huns vaders en tracht ten tegen hem op te klimmen. Espe, een kloek gespierd manhad het jongste meisje op zijn schouder gezet en wilde aldus in huis treden. De lange scheiding, de gevaren des oorlogs waren vergeten de vader smaakte de vreugde des we- derziens zijner geliefden en verheugd riep hij „Moeder moeder kom spoedig aan het venster, hier ben ik Eensklaps zwegen de kinderen stil en zagen treurig tot hun vader op. „Is moeder in den tuin vraagde hij. De kleinen zwegen. Thans eerst bemerkte Espe de vreemde ge zichten in zijne woning; hij zette het kind°op den grond en nam zijn schako af. „Wat beteekent dat? bromde hij in zich zelve, door een angstig gevoel aangegrepen. „Is moeder erger geworden?" Op hetzelfde oogenblik trad Suze rasch naar buiten. „O, buurman," riep zij, „gij komt juist te reenter tija Gedraag u nu als een man... Gij weet het zonder twijfeldat ik mijn Arnold verloren heb... ik moet ook het harde lot dra gen (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2