Nummer 98. Donderdag 11 December 1884. 7e Jaargang. ■««■■■■■■■■■a—m—— tl Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. UITGE VER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, 1 m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Belgische kamer besloot Vrijdag de beraadslaging over de quaestie der „gendarmes in burgerkleeding„ met de aanneming eener motie, waarbij het gedrag der regeering in deze met 66 tegen 35 stemmen werd goedgekeurd. Voor de stemming deed Frère-Orban opmerken dat de aanneming der motie zou gelijkstaan met eene veroordeeling van den burgemeester van Brussei die gelijk men weetmet nadruk tegen deze instelling eener geheime rijks-politie in de hoofd stad is opgekomen. 't Heetdat Buis nu ontslag zal nemen om de kiezers over zijne houding te doen beslissen- De minister van oorlog heeft aangekondigd dat het ontwerp betreffende de leger-reserve niet door hem zal worden ingediendomdat hij niet zeker is van eene meerderheid. BRUSSEL8 December. In de gemeente raadszitting van heden heeft de burgemeerster naar aanleiding van de debatten en het votum der kamer ten opzichte van de quaestie der gen darmes veiklaard dat hij volhardt in hetgeen hij gezegd en gedaan heeften dat hij in 't vervolg handelen zal zooals hij in 't verleden deed, namelijk waken zal voor de ongeschonden hand having van het recht der gemeentelijke autoriteit om op de openbare straat voor de orde te zor- gen. Het bekende voorstel van den heer Eloquet om de senatoren met toepassing van het algemeen stemrecht te kiezen heeft in den senaat een zeer ongunstig onthaal gevonden. De commissie, naar welke het ontwerp tot onderzoek was verzonden, heeft van het amendement Floquet niet de minste notitie genomen en diende het ontwerp in zijn oorspronkelijken vorm weder in. De senaat nam Zaterdag de vijf eerste artikelen hiervan onver anderd aan. Hierop nam de heer Ferry het woord om het voorstelom de leden van den senaat bij algemeen stemrecht te kiezen, te be- LV. Na het eten vraagde ik: „Waar moet ik ik slapen Op de bovenverdieping was het antwoord. //Geleid er mij heen ik ben zeer vermoeid/' z/Zeer gaarne z/De boer nam zelf de lamp en ging mij voor. Wij giDgen een trap opvervolgens over een la«gen smallen gang en hier opende hij de deur eenei wel eenvoudige, maar gemakkelijke kamer. Tegen den muur stond een groot bed, waarvan het dek lag opgslagen. Nadat de boer de lamp op de tafel gezet had zeide hij op een onver schilligen toon „Zult gij de lamp uitdoen, mijnheer, voordat gij in bed gaat /,Wees niet ongerustgoede vriendik ga voorzichtig met vuur en licht om." z/Slaap wel wGoeden nacht De boer vertrok. Ik bevond mij alleen. Doodmoede ontdeed ik mij van mijne kleederen en wierp mij op het bed nadat ik de lamp had uitgedoofd. De regen viel in stroomen neder en de wind deed de ruiten van het venster ramme len. Het was donkerdat ik in de kamer geen voorwerp onderscheiden kon. De stormachtige nacht was voor mij een waarborg voor mijne veiligheid want de vijand die niet ver van ons at ldgzou wel met zulk een weder aan geen overyal denken. Van de boeren hadden wij niets te vreezen daar wij met ons zessen aldaar in kwartier lagen. Tegen mijn ledekant stond mijn strijden. De beide takken der wetgevende macht, zeide hij hebben denzelfden oorsprong en eene verandering in de wijze van verkiezing zou het tegenwoordig stelsel omverwerpen. Het amendement-Floquetdat de heer Naquet gehandhaafd wenschte Ie zien werd verworpen. Hetzelfde lot onderging het voorstel van den heer Lareintydie de toepassing vau het algemeen stemrecht met twee trappen voorstond. Zaterdagavond was op verschillende plaatsen van Parijs een biljet aangeplaktwaarbij de werklieden die zonder werk zijn uitgenoodigd werden tot bijwoning eener meeting, die in de zaal Favier Zond.middag zou plaats hebben, ten einde krachtige maatregelen te nemen om ver- beleringen in hun toestand te brengen. De meeting was zeer druk bezocht en het ging er luidruchtig toe. Van tijd tot tijd kwam het in de zaal tot twisten die echter geene groote gevolgen hadden en na den afloop der meeting werden op straat geene manifestatiën meer ge houden. Terwijl de commissaris van politie te Saint- Ouen bezig was een vrouw te ondervragen, haalde deze éen revolver le voorschijn en schoot op den politie-secretaris. Laatstgenoemde boog het hoofd en de kogel vestigde zich in den muur. De vrouw werd ontwapendtoen zij voor de tweede maal wilde schieten. Prins Krapotkine de Russische revolutio nair die door het gerechtshof van Lyon in zake de aangelegenheden te Monceau-les-Mincs tot eenige jaren gevangenisstraf is veroordeeldis ernstig ziek. Op klaarlichten dag is een bende dieven, bij afwezigheid van den eigenaar een huis te ville d'Avray bij Parijs binnengedrongen zij hebben de brandkist, die aan den muur vast geklonken zatlosgebroken en op een kruiwagen weggevoerd met de 75.000 fr. in geld, die zich daarin bevonden. Mevrouw Clovis Hugues die Morin, den man, die haar gedurende twee jaren voortdurend belasterd heeftveertien dagen geleden bij het gerechtshof een paar revolverschoten door het hoofd heeft gejaagd is sedert dien dag geheel veranderd. De zenuwachtige opgewondenheid waarin zij in de eerste dagen na hare wraakne- sabel en mijne geladene pistolen die ik gedu rende den geheelen veldtocht bij mij had, lagen op een stoel voor mijn bed. Het was mij niet lang vergund aan de mijnen te denken, daar de slaap mij weldra overweldigd had. Hoe lang ik geslapen heb weet ik nietmaar op eens werd ik door een slag gewekt." z/Groote Godkermde mevrouw Grasberg die angstig toeluisterde. De opperhoutvester riep lachende z/Marigij weet immers reeds het einde van het verhaalzoo het anders ware afgeloopen dan zou Frederik hier niet zitten. Gelukkig dat de held zelf de gevaren vei haaltwaaraan bij is blootgesteld geweest." z/Mag ik voortgaan vraagde de zoon. De moeder gaf een toestemmend knikje en hij vervolgde z/De slag die mij gewekt hadwas ontstaan door het openspringen der deurdie ik zorg vuldig gegrendeld had. Ik sprong op en greep aanstonds naar mijne pistolen. In mijn bed zittendewachtte ik den afloop af. In den gang hoorde ik het rammelen van sabels en het dreu nen van voetstappen ik hield mij overtuigd dat het een vijandelijke overval was." z/En gij waart van uwe krijgsmakkers afge sneden vraagde de opperhoutvester. z/Ja." z/Had men u opzettelijk die afgelegen kamer aangewezen z/Ik kan niet met zekerheid zeggenof de eigenaar der hofstede van de zaak geweten heeft of niet. Ik zou blijven het laatste gelooven." v Verder verder 1" ,/In den gang werd hel op eens helder licht en drie of vier vijandelijke huzaren vertoonden zich aan den ingang der kamer. De aanvoerder eischte mijals zijn gevangeneophij vergunde mij ming verkeerde heeft plaats gemaakt voor bui tengewone droefgeestigheid. De herinnering aan het drama doet haar thans pijnlijk aan. De toestand van Morin waarnaar zij dagelijks in formeert doet haar verdriet. Het medelijden is gevolgd op de overprikkeling en den haat tegen baar vervolger. Haar gezondheid is ernstig ge schokt en zij begint reeds weinig voedsel te gebruiken. In het kabinet van den rechter van instructie is zij tweemaal ongesteld geworden. Hare beide dochtertjesdie in de meening ver- keeren dat hare moeder iu een ziekenhuis is heeft zij slechts eenmaal gezien sedert hare ar restatie doch het afscheid was zoo aangrijpend, dat men de kinderen niet meer bij haar durft te brengen. Men gelooft niet dat de zaak voor het midden van Januari in behandeling zal ge nomen worden. De kleermakers-gezellen te Parijs zijn zeer vertoornd op de journa'isten; dezer dagen hielden zij in gemeenschap met eenige andere ontevredenen, een vergaderingwaarop met de nieuwsgierigen ongeveer tweehonderd personen bijeen waren teneinde over de schandelijke houding, die de pers tegenover de arbeiders, die zonder werk zijn, aanneemt" te beraadslagen. Eerst werd de revolutionaire Cri du Peuple aangevallen; men weet het dit blad, dat de anar chist Druelledien het een geheim agent had genoemd gearresteerd is geworden en toen werd tegen den redacteur er van den bekenden com munist Jules Valles, de beschuldiging geuit, dat hij zich door den prefect van politie Camescasse liet bezoldigen. Hierna noodigde een anarchist de in de zaal aanwezige journalisten uit om op de tribune te komen, opdat mea hen van aanzien zoude leeren kennen en ter gelegener tijd zoude kunnen dood schieten. Verscheidene journalisten gaven gehoor aan deze vriendelijke uitnoodiging en gingen naast den president zitten. Er werd nu geweldig tegen de journalisten losgetrokken, sommigen dier heeren verwaardigden zich om te antwoorden en er ontstond eeD vree- selijk geweld waarbij een der aanwezige personen uitriep //Wij hebben ons lang genoeg met die vuile krantenschrijvers beziggehouden Als ze ons vervelen, moeten er niet veel praatjes verkocht worden maar moet men ze eenvoudig een pak eerst mij aan te kleeden. Ik stond op en kleedde mij aan. Gedureude dien tijd ontslond een geraas. De huzaren keerden zich om. Nu hoorde ik hevige kolfslagen luid geschreeuw en verschrik kelijk vloeken. Ik hield mij verzekerddat buiten mijne kamer in den engen gang een ge vecht plaats had. Ik vermoedde, dat mijne ja gers mij ter hulp kwamen. Half gekleed greep ik naar mijn sabel en wilde naar buiten. Daar ontmoetten mij 2 huzaren. Er ontstond tusschen hen en mij een hevig gevecht; die oude knevel baarden hieuwen op mij in als duivels. Een hunnereen moedig en geoefend vechter, sloeg er zoo geducht op losdat miju zwaard aan stukken sprong. Ik greep naar mijne pistolen die ik op de tafel gelegd had. Hoe het kwam weet ik nietmaar mijn schot miste. Woedend drong nu de huzaar op mij toemijn doel om te schieten had hem verbitteid. Ik greep het tweede pistnolik moest, mij verdedigen of sterven. Het schot ging af en vloekend viel de huzaar op den grond. Nu was ik verloren ik had geen sabel meer en de tijd om te laden ontbrak mij daar de tweede huzaar knarsetan dende van woede op mij aandrong. Zijne slagen ving ik met den stoel op. Gelukkig ging de fakkel uitdie mijn vijand in de eene hand had. Door de plotselinge duisternis beschermd, stiet ik het venster open en riep mijne mannen op. Het roepen was te vergeefs. Eensklaps werd het weder licht in den gang. Twee huzaren drongen in de kamermaar op hetzelfde oogenblik werden zij van achter aangegrepenmet kracht vielen de kolfslagen op hunne hoofden neder. Kermend zakten zij in elkander, zij waren buiten gevecht gesteld. Op den drempel stond Arnold Peters met de buks omhoog geheven gereed om den eersten den besten vijand die zich opdeed te treffen. De overwonnenen smeekten om lijfsbe- slaag geven." Met deze liefelijkheid werd de vergadering besloten tot gewelddadigheden kwam het echter nietwant het was bekend geworden dat de journalisten allen revolvers bij zich hadden ge stoken. - Morin de belasteraar van Mme Clovis Kugnes, is nu eindelijk overleden aan de wonden, die zij hem toebracht. Hij heeft tien dagen lang vreeselijke pijnen uitgestaan en hij leed meer dan als straf voor het zwaarste misdrijf kon ver gelden. PARIJS8 December. Bij de verdere be raadslaging in den senaat over de wet, regelende zijne samenstelling, diende de heer Léon Say een amendement in volgens hetwelk het aantal gemachtigden der gemeenten in het kiescollege van den senaat aanmerkelijk minder zal worden dan door de commissie is voorgesteld. De minister van binnenlandsche zaken bestreed dit amende ment dat verworpen werd met 153 stemmen tegen 106. De wet in haar geheel is vervolgens aangenomen met 136 stemmen tegen 24. In de kamer van afgevaardigden is bij de verdere behandeilng der begrooting van den minister van justitie, iu weerwil van de bestrijdig der regeering, een amendement goedgekeurd waarbij vermin deringen zijn voorgeteld op de posten voor het hof van cassatie en voor de hoven van appèl. Alle andere afdeelingen van genoemde begrooting zijn onveranderd aangenomen. Vervolgens werd beraadslaagd over de begrooting van eeredienst. Een voorstel van den heer Le pere om die begrooting af te schaffenwerd verworpen met 378 stemmen tegen 146. Er had verder oen levendig debat plaats over de afdeeling betreffende de bezoldiging der aarts bisschoppen en bisschoppen. De minister Martin Feuillée drong aan op het behoud van den status quo. De commissie stelde voor den post met 60,000 fr. te verminderen. Dienovereenkomstig heeft de kamer met 310 stemmen tegen 210 besloten en met 290 stemmen tegen 233 werd een voorstel der commissie aangenomen om den postuitgetrokken voor de bezoldiging der pas toors met 72,000 fr. te verminderen. De re geering had dit voorstel bestreden. houd ik ontnam een hunner den sabel. Nu had ik weder een wapen. Arnold viel mij om den hals z/Zijt gij ongedeerd „Ja vriend „En gij Arnold." „Zoo frisch als een hoen." „U heb ik mijn leven te danken." „Praat daarvan nietriep de dappere„ik verheug mijdat ik niet te laat gekomen ben dat licht het geval had kunnen zijn, daar ik de deur dezer kamer niet kende." „Laat ons nu onze makkers ter hulp snellen." Wij verlieten de kamer en stormden de trap pen af. Arnold droeg de fakkeldie hij van den grond had opgeraaptde huzaren, blijkbaar eene verkennings-patrouille hadden zich verwij derd. Van mijne jagers was er slechts een licht gewond. Ik vond allen op de plaats bijeen. Nu nam ik den boer iu het verhoor; hij zeide, dat men hem had opgeklopt en gevraagd, of er vijandelijke soldaten in huis waren en zij drongen naar binnen om huiszoeking te doen. Ik kon en wilde geen uitspraak doen over de schuld van den man daar er geen bewijzen van verraad voorhanden waren en de aankomst eener pa trouille zeer natuurlijk was. Ik keerde nu, vau mijne jagers gevolgd naar de kamer terug. Een der vijandelijke huzaren was reeds gestorven; de anderedie zoo hardnekkig op mij had aange drongen was op het punt van den geest te ge ven mijn kogel had hem de borst doorboord. Toen hij mij zagvraagde hij naar zijne kame raden. Ik zeide hem, dat zij vertrokken waren. „Zonder mijzonder mijstamelde hij. „Zij hebben mij in den steek gelaten zulke lafaards ziju niet waardig (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1