Nummer 99. Zondag 14 December 1884, 7e Jaarga m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. n ANTOON TIELEN, Li UITGEVER: Waalwijk. Bekendmakingen national^IvTilitie. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, II Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naai- plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Oproeping tot inschrijving. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72)betreffende de inschrij ving voor de nationale militie. Brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van liet jaar 1885 hun 19de jaar zijn ingetreden namelijk die geboren zijn in het jaar 1866, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of nietverplicht zijn zich in de maand Januari 1885 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 [Staatsblad No. 41] 2o. hijdie geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maandenden 1 Januari 1885 voorafgaande in Nederland verblijf hield 3o, hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten v.as, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomenterwijl daarentegen hij, die na eerst na het intreden van zijn 19de, doch voor het vol brengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordtingeschreven: 'lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die Nederlander is, en 2o. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ou- derlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4o. van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is de vaderofi9 deze overleden, de moeder, of, zijn beide overledende voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwingdat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1885 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijkden 12 December 1884. Bux-gemeester en wethouders voornoemd. VAN DER KLOKKEN De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VERGADERING van Woensdag 10 December's av, 6 uur. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. Afwezig de heer Timmermans Wz. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd, met eene door den heer Van der Heijden verlangde bijvoeging. Aan de orde Gemeentebegrooting over 1885. De voorzitter laat den secretaris lezing geven va het rapport, uitgebracht door de commissie van onderzoek. Dit rapport luidt als volgt Aan clen gemeenteraad van Waalwijk. De ondergeteekenden, door uwen raad in de vergadering van 11 November jl. benoemd tot het onderzoeken der begrooting van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1885, 1. Kunnen met genoegen den raad rappor teeren dat de cijfers van inkomsten en uitgaven door burg. en weth. met alle nauwkeurigheid zijn geraamd. 2. De commissie kan zich echter moeielijk ver eenigen met het in hoofdstuk Iart. 2 onder de woordelijke benaming van //gedeelte van het vermoedelijk goed slot der rekening over 1884 f 5000.uitgedrukte. Het vermoedelijk goed slot der rekening over 1884, f 5000.dat als zoodanig is voorgesteld, mag, volgens bescheiden raeening der commissie, niet zoo uitgedrukt worden, wijl dit goed slot is verkregen door een 'ouitengewonen post van inkomst, door hei overnemen va» den provincialen weg, en behoort te zijn «goed saldo f 5000. door een buitengewonen post van inkomst, wegens het overnemen van den provincialen weg." 3. Hoofdst. II, afd. I, art. 3. Verhooging van 25 tot 40 opcenten van het personeel." In hoe verre de raad zich kan vereenigen met het ver- hoogen der lasten van de ingezetenen, geven wij gaarne aan zijn oordeel over wij meenen dien post niet te mogen aanraden dewijl door het besnoeien van den post //uitgaven buitengewone werken", die verhooging kan gemist worden. 4. Hoofdstuk V, art.I. /,Geldleening f4000. voor buitengewone openbare werken." De com missie kan niet nalaten op te merken, dat deze post haar een groote teleurstelling bezorgde, aan - gezien de bestemming ook aangeeft //aanleg van trottoirs aan de zuidzijde, der straatomdat de voorzitter in eene openbare vergadering bij ZEd. voorstel tot het leggen van trottoirs op een meer kostbare wijze (f 24,000) dan nu is aan genomen, verklaarde, de uitgaven voor dien aan leg in 4 jaren door de gewone middelen van inkomsten te kunnen bestrijden en nu wordt voorgesteld eene leeniug van f 4000.en ver hooging van het personeel wat men toch niet onder de gewone middelen van inkomsten mag verstaan. 5. Uitgaven. Hoofdst. III, art. 5 c., //aanleg van trottoirs aan de eene zijde der Stationsstraat f 750." De commissie wenscht den raad op te merken, dat er een besluit van den raad bestaat, waarin is aa igenomen 1. Trottoirs zuidzijde der Grootestraat 2. noordzijde 3. Stationsstraat, in genoemde volgorde; uit te voeren, en daarom vermeent zij te moeien voorstellen dezen post geheel te doen vervallen, te meer daar er andere openbare werken in genoemde straat behooren vooraf te gaan, en men met de voorgestelde som van f750,geen weik kan uitvoeren, dat aan de behoefte dier straal voldoet. 6. Wijders geeft de tommissie den raad in over weging deze begrootiïg artikelsgewijze te be handelen. Het antwoord van burg. en weth. op dit rapport komt op het volgende neder Tegen de onder 2 door de commissie voor gestelde wijziging heblen burg. en weth. geen bezwaar. De beslissing omtrent punt 3 laten burg. en weth. aan den raad o^er. Omtrent punt 4 zeggen burg. en weth. dat, waren verschillende pos'en der vorige begrooting niet aanmerkelijk overs;hreden en had men zich bepaald om de trottoirs in 4 jaren te leggen, een leening onnoodig au zijn geweest. Wat den post van f'750 aangaat voor aanleg van trotloirs aan eene zijde der Stationsstraat, na al de klachten, die jer reeds over den toestand dier straat zijn aangetevenhebben burg. en weth. gemeend, deze stm te moeten aanvragen om tenminste een voetpid te kunnen daarstellen. Na voorlezing van dit antwoord wordt over gegaan tot artikelsgewijse behandeling der be grooting. Alle artikelen worden achtereenvolgens door deD secretaris voorgeleze». Inkomstet. Hoofdst. Iart. 2, gedeelte van het ver moedelijk goed slot der rekening over 1884, f 5000.wordt gewijzigd zooals door de com missie is voorgesteld. Hoofdst. II, afd. I, art. 3. 40 (vroeger 25) opcenten op het personed f2590. De heer Baijens //Ik ben het in zooverre met de commissie eens, dat f750 voor trotloirs in de Stationsstraat niet» beteekenen als men zoo'n voetpad maakt din zit over 14 dagen toch weer alles onder det moddereen water- lossing is veel noodzakelijkerik zou dit geheel laten vallen en een memoriepost uittrekken voor een waterleiding, waaraan de grootste behoefte bestaat. Ik heb ook gezien dat men dat voet pad zou willen maken van oude steenen hier tegen heb ik ook veel bezwaarwant dat die dadelijk versleten zijn kan men zien bij de heeren Van Calker en Gerris." De heer Van Es //het dag. bestuur heeft gemeend die verhooging te moeten voorstellen om een equivalent te vinden zooals men weet hebben wij voor de overname van den prov. weg f5000.gekregen; die worden nu gebruikt voor de trottoirsniemand echter zal denker, dat die weg geen onderhoud noodig heeft deze voorgestelde verhooging bedraagt f 1100 'sjaars, dus voor '85 zullen wij ongeveer f 700 te goed maken, die wij dan konden gebruiken voor de Stationsstraat. Wat de verhooging zelve aangaat, deze is billijk onze naburen zijn allen hooger Tilburg b.v. betaalt 50-60 pet. 't is dus goed dien post te behouden, te meer omdat hij be taald wordt door de inwoners die het meest luxe tentoonstellen we hebben de laatste jaren ondervonden hoeteel last we hebben met den hoofdelijken omslagwe hebben dien nu zoo ver dat wij hem met de percentage kunnen dwingen. Maar voor verdere verhooging zal de voorgestelde zeer goed te pas komeD." /Baijens spreekt van de steenen bij Gerris maar toen die gelegd werden heb ik al dadelijk hooren zeggen dat die geen 3 jaar bestand zouden zijn dat zijn geer. harde klinkers, die wij van plan zijn te leggen welhet plan was een weg te leggen van 1 ll2 M. breed, met de kantkeien, die in de straat vrij vallen. Wij zijn te meer daartoe geleid omdat de steenen nu zoo goedkoop zijn omdat de steeg nu al 3 a 4 jaren steeds met beloften gepaaid is, hebben wij gemeend nu van de gelegenheid te moeten gebruik maken. De waterlossing doet daaraan niets af. De raad moet het echter weten." De voorzitter „ik wensch alleen hierbij te voegen, dat wij tot ons voorstel geleid zijn door den slechten toestand der steeg. Omtrent de hoedanigheid der klinkers kan men gerust zijn. Te Bergenopzoom worden ze gebruikt wel niet op de voornaamste gedeelten maar toch op de meest beloopen punten. Bij Gerris zijn metsel- sleenen gebruikt, die schilferen af." De heer Baijens „als dat zoo is, dan heb ik een tweeledig bezwaar. Bergenopzoom gebruikt ze niet op de voornaamste punten en hier zou men ze in de Stationsstraat leggen men schijnt dus deze straat als een uithoek te beschouwen, terwijl integendeel de Stationsstraat vooruitgaat, en, zooals zich laat aanzien, dit steeds meer en meer doen zal. Leg dan die klinkers aan den Hoek, die mettertijd zeker zal achteruitgaan." De voorzitter//De heer Baijens schijnt uit het oog te verliezen, dat bet slecht9 een tijdelijke toestand betreft. Overigens heeft het door hem omtrent de Stationsstraat gezegde veel van een oratio pro domo." De heer De Haan //met weerzin heb ik er in toegestemd de verhoogiug voor te stellen ik deed het alleen voor de steegnu ik echter van de commissie en den heer Baijens hoor, dat die weg kan worden uitgesteld, kan die verhooging vervallen en de Stationsstraat later ineens goed gemaakt worden." De heer Baijens//altijd onder voorwaarde dat er een memoriepost voor worde uitgetrokken. De heer Van der Heijden //Al lange jaren geleden hebben wij een besluit genomen om trottoirs te leggen. We kunnen nu ook wel be sluiten een rioleering ]en trottoirs te leggen in de Stationsstraat." De voorzitter //toen wij vooraf overwogen of wij verhooging zouden voorstellen, was ik het geheel eens met dr. De Haan. Wat andere ge meenten aangaat, hetgeen daar goed werkt, kan hier schadelijk zijn. Het personeel is reeds hoog, gebouwde eigendommen ook nu loopen wij nog gevaar dat de teruggave van J/s van bet perso neel geschrapt wordtdit is een groot verlies ik hoop niet dat het zal gebeuren, maar zoo ja, dan zullen wij maatregelen moeten nemen. De 30 pet. subsidie voor het onderwijs zijn ook alweder gekrompen die gelden voortaan enkel de kosten van het onderwijzend personeeldit drukt de gemeente ook al meer." De heer Van der Heijden ,/de heer Van Es heeft gezegd dat die verhooging in 1885 onge veer f 700 zou opbrengen; als we nu daartegen f 700 minder noodig hebben voor het voetpad in de Steeg, kunnen wij die verhooging schrap pen. Ook heeft Van Es gezegd, dat die ver hooging meest betaald wordt door de gegoede ingezetenen kijk dan maar eens op den hoek van de markt." De heer Van Es ik heb gezegd door de inwoners, die bet meest luxe tentoonstellen." De heer Van der Heijden: „Is dat luxe?" Bij stemming verklaarden zich de heeren Van Es, Hofïmans en Mombers voor de veihooging al de overige leden er tegen. Bij hoofdst. III. art. 3, d, huur van de localen bij hét kantongerecht in gebruik f 300, zegt de heer Van der Heijden „ik heb gehoord dat na het verbouwen een kleine verandering i9 achter wege gebleven en dat de gemeente dientengevolge de hoogere huur mist." De voorzitter„dit is waarmaar wij hebben met den minister gecorrespondeerd en nu is de huur ingegaan op 1 Juli." Uitgaven. Hoofdst. I, art. 8, b, jaarwedden van veld wachters en politieagenten. De heer Baijens „Vroeger is er wel eens ge sproken van een tweeden veldwachter toen werd gezegd, dat dit punt zou behandeld worden by de begrooting voor 1885 maar nu zie ik er niets van." De voorzitter„ik wil niet zeggen dat een tweede veldwachter niet noodig ismaar toch geloof ik, dat het oogenblik om er nog een te benoemen niet gekomen is." Hoofdst. Ill, art. 1, onderhoud van kunst wegen, straten en pleinen f 1300. De heer Van der Heijden „onder die f 1300 is daaronder ook begrepen het onderhoud van den grintweg te Bezooienis daarvoor soms niet genoeg uitgetrokken dan moet men den post verhoogen vroeger was die weg goed, maar op 't oogenblik is hij slecht." De voorzitter„ik heb er dezer dagen nog naar geinformeerdtoen i9 mij gezegd dai hij goed was." De heer Van Es „Van der Heijden heeft in zoover gelijk. Twee maanden geleden was de weg slecht en toen kwamen er verschillende klachten. Onze wegwerker Pietje verwaarloosde toen den weg en toen hebben wij hem ontslagen. Toen is de weg door Gerrit van Broekhoven in orde gebracht. Nu is hij de laatste 4, 5 weken met dit weer zeker niet zoo goed als vroeger, maar toch is alles gedaan wat kon in 't midden is hij wel wat los, omdat men hem aan den kant heeft moeten afsteken en dat midden op gooien." De heer Van der Heijden „Is hij ook de laatste 14 dagen geslicht De heer Van Es„De laatste 14 d■'gen niet." De voorzitter„Van Broekhoven hi>^ mij gezegd, dat het noodig zal zijn er ecnige xarren grint op te rijden. Ik zal dadelijk naar den toestand onderzoeken. Overigens zullen op 't oogenblik wel alle grintwegen slecht zijn. Hoofdst. IV, art. 3, c., belooning voor de brandmeesters f205. De heer Quirijns „Is het getal brandmeesters tegen Nieuwjaar niet verminderd De voorzitter„Dit is geschieder zijn er vier minder. Hoofdst. IV, art. 8, Kosten van ontginning van woeste gronden en van verbetering van andere gemeentegronden f 30. De heer Zijlmans „bij de lezing van dit art. komt mij onwillekeurig de Groensteeg in den buitenpolder voor den geest. Die wordt behan deld als een sloot. Met kleine kosten, door den grond uit den sloot op den berm te laten werkeD, zou die strook grond heel wat meer opbrengen, 't Is thans zoc erg dat sommige paehters ver geten dat zij gepacht hebben." De heer Van Es„Ik moet gulweg bekennen, dat het de laatste jaren veel minder opbrengt." Hoofdst. VI., afd. I, art. 9. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1