BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. schoolbehoeften f 500. van der Heijden «Bestaat liierop utróle Wie bestelt die en wie geeft ii voorzitter: «de ouderwijzer doet maande- rekening van de schoolgelden en uitgegeven lbehoeften. Ik geloof niet dat deze ergens er kosten dan hier. Hij geeft aan de ieer- Qen wat zij moeten hebben en verantwoordt t maandelijks." Al de overige artikelen worden achtereenvol gen voorgelezen zonder aanleiding te geven tot discussie. Nadat de voorlezing geëindigd was nam de heer van der Heijden het woord en zeide «Ik wensch nog op te merken, dat de schut- terijbegrooting zooveel verminderd is. Hebt gij nu niet meer noodig dan het nu uitgetrokken bedragzooveel te betermaar hebt gij meer noodigdan diende die post nu verhoogd te worden." De voorzitter«wij hebben voor monteering- stukken f85 uitgetrokken als f 60 voor kleeding en f25 voor onderhoud. Dit is genoeg. De schuttersraad vroeg f515; wij hebben het verminderd tot f 85." De heer van der Heijden «u zult mij permit- teeren dat dit verschil tusschen twee autoriteiten groote verwondering baart." De voorzitter «dit staat in verband met het rapport, dat B. en W. hebben uit te brengen omtrent het schrijven van den kapiteinkomman- dant der dd. schutterij. Ik wilde wachten met dit ter tafel te brengen tot na afloop der andere werkzaamheden. Maar nu verzoek ik den secre taris het voor te lezen. De secretaris leest het stuk voor; 't luidt als volgt Waalwijk, 10 December 1884. Met overlegging van den hierbij gevoegden brief van den kapitein kommandant der schutterij alhier dd. 1 Sept., ter fine van rapport in onze handen gesteld, hebben wij de eer u, mijne heeren, te berichten, dat genoemde brief op zijn zachtst genomen veel onjuistheden bevat en dat de klacht van den komm. geheel ongegrond is en onge past. Immers weinige dagen voor hel inleveren der wapens en kleedingstukken door de schutters, die dit jaar tot de reserve zijn overgegaan, heeft eene wapenschouwing plaats gehad, zoodat ten opzichte van de onderwerpelijke equipementstuk- kenwaren die toen in orde geweestna de inlevering van gescheurde broeken en jassen, verschimmelde chacots en verroest wapentuig geen sprake kon geweest zijn, zoodat ze weer dadelijk aan de dit jaar ingelijfde schutters hadden kunnen worden uitgereikt, dat door den komm. voor den 15 had behooren te zijn geschied. Zooals uwen raad bekendis, werd in dit voor jaar het benedenkamertje, genaamd den burger lijken stand, aan het rijk verhuurd en gevoegd bij het griffielokaal voor kantongerecht ingericht, in welk kamertje vroeger wel eens de inlevering der equipementstukken plaats had en eenige dagen werden bewaard. De werkzaamheden aan dit lokaal waren pas inde 2e helft der maand Juni afgeloopen, zoo dat er slechts eene korte tijdruimte over was voor de inlevering der schutterijgoederen. Deze zijn toen geborgen in hel teekenlokaal. Het toeval wilde, dat de metselaar, belast met het witten der plafonds en muren der teekenschool, zonder dat wij het wisten, begonnen was het plafond met een borstel schoon te maken ten gevolge waarvan de kleedingstukken waren be stoven hoewel ze slechts eenen enkele dag in dien toestand zijn verbleven. Toen dit ter onzer kenuis kwam is dadelijk order gegeven het schoonmaken te staken, terwijl aan den cipier werd opgedragen de kleeding stukken schoon te maken en te bergen. Deze kleedingstukken waren veelal in eenen slechten toestand van onderhoud aan elk ontbrak wat en de geweren droegen allen sporen van verwaarloozing zij waren diep ingeroest, zonder nog te spreken van schroeven, trekkers enz., die ontbraken aan de patroontasschen ontbrak veel wat er noodzakelijk toebehoort, zooals schroeven draaiers, krassers, olieflesschen enz., zelfs aan sommigen ontbrak de geheele bak. Intusschen de geweren zijn door de manschap pen der maréchaussee zoo goed mogelijk in ordei gemaakt, hetgeen de gemeente veel geld heeft gekost, terwijl de jassen en broeken allen hersteld zijn. Ook is een zeer geschikt magazijn van voldoende grootte gemaakt op de bovenver dieping van het kazernegebouw neven dat, waarin vroeger dp schutterijgoederen werden bewaard, maar^dat op last van den kantonrechter thans uitsluitend moet dienen tot berging van overtui gingstukken van het kantongerecht. Een ander magazijn is er nooit geweest. Wij hebben alles gedaan wat in redelijkheid van ons kon worden gevorderd, terwijl het uwen raad bekend is, dat nadat het benedenkamertje van het raadhuis aan het rijk ten behoeve van het kantongerecht is verhuurd, wij geene bene- denlocaliteit beschikbaar hebben om tot magazijn in te richten. Wij achten het beneden ons om verder de minder voegzame aanvallen van den komm. der schutterij te wederleggenen hebben mitsdien de eer uwen raad te adviseeren, den komm. aan te schrijven om zooveel de verplichting op hem rustzorg te dragen, dat de rijks en gemeente- goedeten, in gebruik bij de schutterij, steeds in goeden staat kunnen worden ingeleverd, en burg. en weth. in deze diligent te verklaren. Burgemeester en wethouders, enz. De heer Van Heijst«ik vraag het woord." De voorzitter«de heer Van der Heijden was aan - het woord toen ik het rapport van B. en W. heb laten voorlezen die is dus nog aan het woord en kan vervolgen." De heer Van der Heijden«ik wensch in overweging te geven den post van f85 te ver- hoogen heeft men niet meer noodig, dan hoeft men het niet te gebruiker.maar anders komt ge weer in conflict." De voorzitter«voor 't oogenblik zijn de kleedingstukken in fatsoenlijken staaten zou dus niet durven aanraden den post te verhoogen. Iedere schutter is verplicht zich zelve te kleeden, en de commandant schijnt ze wel allen op kosten der gemeente in 't nieuw te willen kleeden. Met de uitgetrokken som kunnen wij best volstaan. Voor het aftrekken der geweren vraagt de Komm. f 200 aanhij begrijpt dus zelf, dat zij in sleehten toestand zijn anders zou hij niet noodig achten ze te laten aftrekken. De heer Van Heijst «van morgen heb ik den comrüandant gesproken hij verzocht mij zijne zaak op te nemen, indien er iets van B. en W. zou komen ik heb hem dit beloofd. Daar mijne memorie echter te kort schiet heb ik hem verzocht eenige punten op het papier te zetten als u mij permitteert ze voor te lezen, zal ik het doen. Hij kan zich hier niet ver antwoorden." De voorzitter «hij heeft B. en W. nog al aangevallen. Hier is zijn schrijven en het onze. Wilt u echter vragen stelleu dan zal ik u ant woorden maar hem niet." De heer Van Heijst«de kommandant schrijft op 1 September lo. dat volgens rapport van de luitenants Bolk en Van der Heijden de equipementstukken der op 15 Augustus afgetreden schutters in order op de teekenschool zijn ingeleverd en hij dat nu (op 1 Sept.) daar onder onder slof terugvindt." De voorzitier«de kleedingstukken op 15 Augustus ingeleverdwaren in schandaligen toestand." De heer Van Heijst«2o dat ook andere tot het magazijn bchoorende goederen in de zomermaanden onder een tapijt op zolder lagen, omdat er toen geen magazijn was." De voorzitter«er is altijd een magazijn geweest op den bovenzolder van het kazernement; dit was tweeledig voor het kantongerecht en de schutterij. Hoogstens waren daar een paar equipementstukken maar zooals vroeger gezegd is, moest het daar weg." De heer Van Heijst«3o dat eenige dagen voor September een hokje is gemaakt, dat te klein is. De voorzitter «Voor de equipementstukken, die op 1 September moesten worden ingeleverd, is het wel driemaal te groot." De heer Quirijns «op 't oogenblik is hei toch veel te klein de helft hangt er wel buiteu." De voorzitter «als op 15 Augustus, zooals 't behoort de schutters waren ingelijfddan was alles weg er konden dan eenige broeken of chacots over zijn maar de geweren zouden zijn in handen der schutters. kunt toch wel begrijpen, dat als vroeger dat kamertje groot genoeg was voor do overtuigingstukken van het kantongerecht en voor magazijn der schutterij, het thans bijgebouwde voor dit laatste doei zeker groot genoeg zal zijn." De heer Quirijns «Zijn er dan van 't jaar geen schutters ingelijfd De voorzitter t schijnt niet. Wij hebben de geweren zoo goed mogelijk laten schoonmaken in 't belang der gemeente. Als de kapitein ze nu zag zou hij misschien zeggen dat ze goed in orde zijn maar de manschappen der maréchaus see hebben mij verklaard, dat zij er geen inspectie mede zouden durven makendaar zij zeker zouden worden gestrafi. 't Is voor B. en W. onpleizierig zich te moeten verdedigen tegen een zco fatale beschuldiging. De heer Van Heijst «'t is niet voor mij zelveik ben nooit schutter geweestmaar ik doe de vragen namens den commandant.'' 4o. Waar is de leugen, waar de zwaddertaal, waarvan de burgemeester den commandant op zoo onparlementaire wijze beschuldigt De voorzitter «natuurlijk volgens de theorie van den kapitein. Hij stelt voorop dat alies is zooals hij het schrijft." De heer Van Heijst«5o. hoe weet de burgemeester dat de equipementstukken niet goed zijn ingeleverd? Hij was daar niet bij." De voorzitter «niemand heeft last gegeven de goederen op de teekenschool te zetten. Wij hebben ze daar gevonden, terwijl een metselaar bezig was de muren af te stoffen. Wij hebben den man dadelijk laten uitscheiden en toen on middellijk de goederen onderzocht in presentie van den cipierer waren naden losknoopen en haken ontbraken een broek zelfs was geheel opengescheurddit kan toch niet zijn gekomen van dat weinigje stof." De heer Van Heijst «Maar wie moet daar voor zorgen dat die broeken waarin de eeue schutter na den andere inkruiptin goeden staat zijn De voorzitter «waartoe dienen de wapen schouwingen De schutter is verplicht zijne equipementstukken in goeden staat te onderhon den en de commandant is verantwoordelijk dat dit geschiede. Hij kan de schutters straffen hen het kapotte op hun eigen kosten laten maken. De heer Van Heijst«6o. Hoe weet de burgemeester d^t de wapenschouwing, die eenige dagen te voren heeft plaats gehadniet met zorg door den kommandant is gehouden Hij was daar niet bij. Uit verschillende rapporten van den kommandant aan den auditeur van Liempt blijkt, dat de kommandant die wei met zorg houdt. De wethouder van Es verklaart in de vergadering van 11 Nov. dat er pas een paar maanden een magazijn is en de voorzitterdat er altijd een is geweest. Tegenspraak dus Eenige dagen voor September is het door Meulkens getimmerd. Waar was het goed in dien lus- schentijd Onder een tapijthier en daar ver spreid. De magazijnmeester verklaart ditde schoonmakers weten dit en de secretaris van Liempt heeft dit openlijk verklaard in tegen woordigheid van de hr. P. Quirijns en A. Tielen." De voorzitter «hoe ik weet dat de wapen schouwing niet met zorg door den comm. is gehouden Weldoor de uitkomst daarvan dat er schroeven en trekkers aan de geweren mankeeren dit komt niet in één dag, dit laat ik mij niet aanleunen. De kapitein is zoo goed overtuigd, dat de geweren noodzakelijk moeten worden gerepareerd, dat hij er f 200 voor aan vraagt. Het dag. best., omdat het de intentie van den raad kentis zoo vrijgevig mogelijk zelfs aan de ouderofficieren geeft het uniformen. Wij hebben steeds de grootste zorg gedragen voor de rijksgoederen en daarover dan ook nooit klachten gehad. Ik heb nu deze ophelderingen gegevendr. van Heijst zeide daar straks, dat zijne memorie te kort wasu zult mij niet kwalijk nemen, dat op mijnen hoogen leeftijd mijn memorie soms te kort schiet om te antwoorden op al de vragen, die de kapitein zou kunnen goedvinden te stellen; is hij niet voldaan, hij adresseere zich aan den raad." De heer van Heijst «Ik dank u voor de tot hiertoe gegeven inlichtingen. Ik zou 't heel goed vinden, dat de kapitein zich aan den raad adres seerde." De heer Van der Heijden «het antwoord aan den kapitein hebben wij hooren lezen. De raad wordt toch niet geacht daarmede verantwoorde lijk te zijn ik voor mij neem er niets van aan." De heeren Quirijns, Timmermans en ik zijn boven geweest om het magazijn te zien bij die gelegenheid heeft Plas veel bevestigd van hetgeen de kapitein geschreven heeft. Ook zijn door Van Es onderhandelingen gevoerd met den kapitein over het maken van een magazijn." De heer Van Es «ik herinner mij, dat er in 't voorjaar over een magazijn is gesproken. Later ben ik met dr. De Haan, meen ik, boven wezen kijken en toen is bepaald daar het magazijn te maken." De heer dr. de Haan «Ik heb er niets mede te maken gehad't is geheel buiten mij en ik weet er niets van," De heer Van der Heijden -. «dat de goederen daar zoo gelegen hebben is waar, en dat het tegenwoordige magaziju meer lijkt op een konij- nenkooi dan op een magazijn is ook waar." De voorzitter«daar liggen de beide stukken; ten overvloede heb ik alle verlangde inlichtingen gegeven; ik zal nu de conclusie van het schrijven van burg. en weth. in stemming breDgen, lui dende, dat de raad besluite «Den kapitein aan te schrijven om, zooveel «de verplichting op hem rust, zorg te dragen, «dat de rijks- en gemeentegoederen, in gebruik «bij de schutterij, steeds in goeden staat kunnen «worden ingeleverd en burgem. en weth. in deze «diligent te verklaren." Vóór de conclusie stemden de beide wethou ders Van Es en De Haan en de leden Hoffmans, Mombers en Zijlmanstegen de leden Van Heijst en Timmermans van Turenhout, terwijl de leden Van der Heijden, Quirijns en Baijens zich buiten stemming hielden. De voorzitter deelt mede dat is ontvangen lo. Goedkeuring van Ged. St. op het raads- besl. waarbij nog f45.06 wordt toegestaan aan de teekenschoolcommissie, voor de laatste prijs— uitdeeling en feest. 2o. Besluit waarbij tot leder, van het college van zetters worden herbenoemd de heeren dr. de Haar. en C. G. van der Heijden. 3o. Besl. van ged. st. Itot wijziging van het model voor den hoofdei, cmslag. Hierna worden met gesloten deuren behandeld eenige bezwaarschriften tegen den hoofd), omslag benevens het suppletoir koaier. Na de heropening is aai de orde lo. Benoeming van een lid van het algemeen armbestuurin plaats vaa den heer Mombers. Deze wordt bij acclamatie herkozen. 2o. benoeming van een lid van het gasthuis- bestuur. Gekozen de heet C. A. Witlox met 6 stemmen. 2 stemmen wa'en uitgebracht op den hr. Mombers 1 op den hr. lloques en 1 blanco. De voorzitter vraagt aat den raad machtiging voor B. en W. om het marktgeld te verpachten. De gevraagde machtigitg wordt verleend. De heer Baijens«beter toezicht op het schoonhouden der markt :s wel noodig 't Is alles drek zwijnderij en smeerlapperij'k zou wel wenschen dat B. en W, een goed voorschrift dienaangaande maakten." De voorzitter«er lestaat een voorschrift en, voor zoover als het oize aandacht heeft ge trokken is de markt stéds in orde." De heer Baijens«ie heeren Van Es en Timmermans kunnen het'getuigen." De heer Van Es «'I zal wel zijn dat gij er mij ooit op hebt gewetenmaar dan zal er waarschijnlijk weer iets aiders geweest, waardoor het mij door 't hoofd giag." De heer Baijens «de marktmeester moet meer personeel aanstellen ik geloof wel dat de man, die nu de markt veegt, zijn best doetmaar hij is niet in staat om rat werk in korten tijd te doen zoodat de markt 't grootste deel der week smerig is. Er zullen wel bepalingen zijn, maar wat helpt ditals zij niet worden nage leefd op de niet nalevihg diende boete of zoo iets gesteld te worden." De voorzitter Wij tullen er op wijzen." Nadat nog B. en V'. gemachtigd waren op dezelfde voorwaarden als vroeger voor 6 jaar toe te treden tot den ve^kring en de heer Baijens nog herinnerd had aa:1. den memoriepost voor de werken in de Stationsstraatsloot de voor zitter de vergadering. Het slot van al de discussiën over het wets ontwerp waarbij de senaatsverkiezingen geregeld worden isdat het kabinet gezegevierd heeft. Het ontwerp is zooals het door den senaat is aangenomen ook door de kamer van afgevaar digden ongewijzigd goedgekeurd. Bij de voortgezette beraadslaging over de begrooting van eeredienstheeft in de Fransche kamer de regeering andermaal eene kleine neder laag geleden. 't Betrof het crediet voor het kapittel der kanunniken van St. Denis. De bisschop Freppel had het crediet met hand en tand tegenover een voorstel tot afschaffing verdedigd terwijl de regeering wel wilde toe geven dat het crediet nog slechts strekken zou, zoolang de tegenwoordige kanunniken in het leven bleven. Maar met aanzienlijke meerderheid (354 tegen 130 stemmen) besloot de kamer tot onmiddellijke intrekking van het crediet. Met 242 tegen 231 stemmen is voorts ge schrapt het crediet voor de seminaria dat de regeering nog een jaar gehandhaafd had willen zien. Officieele berichten betreffende de aangele genheden in Tonkin zijn in den laatsten tijd schaarsch. Uit Londen wordt thans gemeld, dat volgens een telegram uit Hongkong in Tonkin in de laatste dagen hevig gevochtèn iswaarbij de Chineezen tot den aftocht genoodzaakt werden. De Times meent te kunnen verzekeren, dat de poging van Lord Granville om tusschen Frank rijk en China als bemiddelaar op te treden, zoo goed als geheel mislukt is. Dit zou de reden zijn van de staking der onderhandelingen, welke ten onrechte aan de ongesteldheid van markies Tseng werd toegeschreven. Eene dépêche van Miot uit Tamatave van den 6den Dec. is aangekomen meldend, dat de Franschen Vohemar en het fort Ambanion bezet hebben en dat de Hova's naar het Zuiden zijn gevlucht. De commissie voor de weredteutoonstelling heeft eene keus gedaan uit de verschillende ter reinen die voor deze onderneming waren aan bevolen. Met eenparige stemmen heeft zij in beginsel zich verklaard voor het Champ de Mars, terwijl voor de werkliedententoonstelling of la Galérie du travail, Vincennes is gekozen, onder voorbehoud vau het nader overleg met den mi nister van oorlog. De verkiezing van het bestuur der rechtsge leerde faculteit van de hoogeschool te Madrid was in de tegenwoordige omstandighedennu de strijd tusschen de studenten en de professoren eenerzijds en de regeeiing anderzijds nog voort duurt een feit van groot gewicht. De keuze viel op mannen die volstrekt niet tot de voor standers van het kabinet behooren. Met eene meerderheid van 92 stemmen haalde de liberale studentenpartij de overwinning. Deze uitslag wordt als een zware nederlaag voor de regeering aangemerkt en zal al de fractiën der oppositie sterken in haar besluitde studentenquaestie tot een onderwerp van diepingrijpende discussie in de cortes te maken. De Londensche rechtbank deed uitspraak in het geval van de schipbreukelingen der Mignon- nette die het leven behielden door den scheeps jongen Parker te dooden zijn bloed te drinken en hem op te eten. Dudley en Stephen werden ter dood veroordeeld maar men meent dat de koningin hun gratie zal verleenen. Ter hoogte van Boscastleeen de onstui- migste gedeelten der kust van Cornwales, strandde in den" nacht van Vrijdag op Zaterdag de schroef stoomboot Aliance uit Cardiff. Bij deze ramp verloren 25 personen het leven. Nog vele andere schipbreuken worden bericht, waarvan de meeste gepaard gingen met verlies van menschenlevens. Een andere schipbreuk meldt men uit Calais. Niet ver van die plaats is wrakhout aangedreven, dat toebehoord moet hebben aan een schip van aanzienlijke grootte, wat tot de gissing aanleiding geeftdat het vaartuig met zijn geheele beman ning is verongelukt. Woensdag bracht een Fransch visscher een met koper beslagen scheepsboot binnen die hij onbeheerd in zee drijvende had gevonden een tweede dergelijke boot dreef ook te Calais aan het strand, waarin scheepsmeubelen, dekgereedschap en een bordwaarop de naam Baltic geschilderd. Als een staaltje van de wildrijkheid in Pruisen wordt medegedeeld dat op één dag in de na bijheid van Mainz met 10 geweren zijn geschoten 153 hazen en nabij Babenhausen, bij Darmstadt, met 14 geweren mede op één dag34 reeën 28 hazen6 houtsnippen en 2 vossen. Te Oldendorf (Brunswijk) liet een vrouw die een boodschap moest doenhaar jongste kind dat in de wieg lag, achter aan de zorg van een 4-jarig meisje. Door het spelen met lucifers geraakte de wieg in brand. Juist op dit oogenblik kwam de moeder binnen, die nog tijd had haar kind ongedeerd uit den wieg te nemen. TeDgevolge van den schrik en de strenge berisping harer moederkreeg het 4-jarig meisje een toevalwaarna zij onmiddellijk overleed.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2