Nummer 101. Zondag 21 December 1884. 7e Jaargang. ""feuilleton. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Bekendmakingen De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Uithoofde van het Kerstfeest zal deze courant de volgende week alleen Woensdag verschijnen. Het daaropvolgend nummer zal den 1 Januari 1885 worden uit gegeven. Woor belanghebbenden staat weder, evenals vorige jaren, de ge legenheid open, in het nummer van 1 Januari hunne heilwenschen te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. NATIONALE MILITIE, Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Opgaven worden ingewacht tot uiterlijk Woensdag 31 December, 's middags 12 uur. Oproeping tot inschrijving. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betreffende de inschrij ving voor de nationale militie. Brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van het jaar 1885 hun 19de jaar zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1866, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of nietverplicht zijn zich in de maand Januari 1885 voor de militie te doen inschrijven dat voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 [Staatsblad No. 44] 2o. hijdie geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden, den 1 Januari 1885 voorafgaande in Nederland verblijf hield 3o, hijvan wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte kx'ijgsdienst is LVII. De opperhoutvester schudde laugzaam het hoofd. „Ik kan in de verste verte niet vermoeden wie de huzaar is kunnen wezen dien gij in de gelederen van den vijand ontmoet hebt. Is hij een avonturierdanHoe zag hij er uit Frederik beschreef hem zoo nauwkeurig mo gelijk de opperhoutvester herinnerde zich geen zijner bekenden, op wien deze beschrijving paste; ook was de huzaar te jongom tot de vrienden der jeugd van den houtvester gerekend te kunnen worden. „Breken wij ons daarmede het hoofd thans nietzeide Grasberg na eene pauze. „De hemel heeft het niet gewild dat ik den inhoud van het zakboek zou te weten komen berusten wij er dus in. Het zal wel niet van veel beteekenis geweest zijn. Gij zijt vermoeid van de reis Frederikgij moest naar bed gaan." „Uwe kamer is gereed," zeide de zorgvuldige moeder. „Het zal u aan niets ontbrekeD, mijn zoon 1" Frederik zeide zijn vader goeden nachten terwijl de oude man den teruggekeerde met trots en vreugde nastaarde, geleidde zijne moeder dezen met den blaker in de hand naar zijn slaapvertrek. Toen de echtgenoot tien minuten later weder binnentrad drukte zij haren geliefde aan haar hartzeggende: „God dank, wij hebben hem terug dat was een angstvolle, treurige tijd; het was alsof mij een zwaar gewicht op het hart lagofschoon ik het nimmer heb laten be merken. Dezen nacht zal ik na langen tijd voor de eerste maal rustig slapen." „Ook ik!" zeide de vader. „Het is toch wat onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomenterwijl daarentegen hij, die na eerst na het intreden van zijn I9dedoch voor het vol brengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht iszich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die Nederlander is, en 2o. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ou- derlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4o. van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's landsdienst in een vreemd land woont, in da gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is de vaderofis deze overleden, de moeder, of, zjn beide overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met w&arschuwing, dat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1885 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, den 12 December 1884. Burgemeester en wethouders voornoemd. VAN DER KLOKKEN De secretaris, y F. W. VAN LIEMPT. IGRONDBELASTING. De burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat ingevolge de wet van 20 Juli 1884 [Staatsblad no. 149] vervallenbehoudens de bij die wet ge maakte uitzondering, de bepalingen van de 5e Af l. der wet van 26 Mei 1870 voor de gebouwde eigendommen, waarvan de stichting, herbouw, bij- of opbouw of gedeeltelijke vernieuwing na den le Januari 1885 begint. Wiealzoo voor 1 Januari 1885 met stichting, her bouw, bijbouw of vernieuwing begonnen is, heeft aanspraak op den vrijdom bedoeld bij de wet van 1870. De ingezetenendie alzoo zijn begonnen met stichting, herbouw, bij-of opbouw of gedeeltelijke anders, als men weet dat zijn eenige zoon geheel in veiligheid is. Het was mij soms zoo zonder ling te moedevooral als ik den invalide zag ik wilde er u niets van zeggen om ook u den moed niet te benemen. Morgen doe ik aanvrage om pensioen, met verzoek om mijn zoon mijne plaats te zien vervullei een weigerend antwoord behoef ik niet te verwachten want Frederik is kapitein er. is gedecoreerd. Dat zal bij den Land raad gunstig werken." „Anton denkt gij dan nog altijd aan eene verbintenis met de llagesteins. Nu meer dan ooit. „Zoo Frederik nu geene neiging had „Ik zal wel eerst een woordje met hem spre ken de kansen zijn in dezen oogenblik te gun stig wij mogen ze ons niet laten ontsnappen. Zoodra de aanstelling tot opperhoutvester gekomen isdoe ik den eersten stap. Ons heeft de kortstondige oorlog iets goeds aangebrachtwij zullen trachten de rampen die anderen getroffen hebben naar vermogen te verzachten." „Börner „Vrouw „Wat verlangt gij „Spreek dezen naam niet meer uitriep Anton die reeds in bed lagdriftig. „Maar lieve hemelwaarom toch niet „Hij verbittert mij de vreugde dezer blijde gebeurtenis De fabrikant is een snood misda diger die meer dan eens het tuchthuis verdiend heeft. Van nu aan beschouw ik hem als mijn doodvijand." Marie waagde het te zeggen „Ik geloof nog nietdat het schothetwelk uw paard deed schrikken, opzettelijk is afgescho ten." „Geloof wat gij wiltmaar zwijg Maria zweeg. Het hinderde haar, dat de betrekking tusschen de beide familiën thans zoo sterk gespannen was. Alles was stil. Na tien minuten hoorde Marie vernieuwing van gebouwen, worden in hun belang uitgenoodigd daarvan uiterlijk vóór het einde dezer maand aangifte te doen ter secretarie, alwaar ook inlichtingen ter zake worden gegeven. Waalwijk17 December 1884. De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De Moniteur bevat het koninklijk besluit waarbij de. heer Buis wordt herbenoemd tot bur gemeester van Brussel; ook al de aftredende sche penen zijn herbenoemd. Het bericht van den opstand in de hoofdstad vau Corea en van het conflict dat tusschen de Chineesche en Japansche troepen is ontstaan, is le Parijs met eenige vreugde ontvangen. Hierdoor toch hebben de Chineezen zich ook met de Ja- panneezen bezig te houden eu is het mogelijk dal China handelbaarder zal worden wanneer het met twee rijken in strijd is. Van generaal Brière de l'Isle is intusschen weder geene ongunstige tijding ingekomen. Ineen telegram meldt hij, dat 3000 Chineezen een dorp bij Chu aantastteu maar met zeer groot verlies terug geslagen werden. Het verlies der Frar.schen was 24 aan dooden en gekwetsten. Verschillende dagbladen melden dat in den loop van Januari vele pantserschepen, thans over eenige stations verdeeld gewapend en naar ad miraal Courbet gezonden zullen worden, zoomede drie torpedobooten. Ook spreekt men van eene buitengewone lichting van mariniers. De kamer heeft alle hoofdsf. der begrooting van financiën aangenomen. Fallières bestreed om de kosten alle amendementen welke strekten tot vermeerdering van het aantal onderwijzers. Een amendement van de commissie voor de begrooting, dat voorstelde een krediet van 150,000 tasnaBaairs'Ttsanai iimmwi i mim n i m haren echtgenoot half luid zeggen „Ik wenschte toch wel te weten, wie de huzaar geweest is die mijn zoon dat zakboek heeft ter hand gesteld." Met deze gedachte viel hij in slaap. „Ik. wenschte wel te weten," dacht zijne echt genoot die den slaap maar niet vatten kon „of het schot uit Bomers tuin toevallig of op zettelijk geweest is. Misschien kan ik er achter komen ik zal met Suze spreken en haar ver zoeken er eens naar te onderzoeken. De jonge vrouw wie ik van nu af allen mogelijken bijstand verleenen wil, zal hiertoe zeker bereid zijn. Ach, de raenschen maken elkander het leven zoo bitter; daar ginds slaan zij elkander dood, zonder elk ander beleedigd te hebben jazelfs zonder elkander te kennenen hier zijn twee oude vrienden doodvijanden geworden. En zoo men van beiden de oorzaak onderzoekt dan liggen op den bodem eigenbaat en hebzucht. Mijn God, wanneer zal dat eens anders worden?" Langzamerhand werden ook hare denkbeelden meer verward zij viel in slaap. Frederik lag nog lang aan het geopend venster voor hij zich ter rust begafhij hield zijn oog gericht naar de streek waar de papierfabriek stond. De wind bracht tot hem het geruisch van den vloed en het klapperen der raderen. Nacht en dag werd er aan die plaats doorge werkt sedert het handelsverkeer zich weder hersteld had. „Zoo dicht in hare nabijheid te zijn dacht de kapitein „en niet tot haar te kunnen gaan, is hard. Ach zoo de morgen maar aanbrak. Suze moet onmiddellijk zorgen dat ik met Her mine eene bijeenkomst hebben kan. Dus is dc klove nog grooter geworden tusschen de beide familiën en ik had durven hopen dat de vriendschap hersteld zoude zijn. Neen zoo laaghartig kan Börner niet wezen het schot is buiten ziju weten gedaan. Ach Herminehoe moet dat afloopen? In elk geval, ik zal den aan fr. goed te keuren werd aangenomen met 305 tegen 198 stemmen. Voor het hof van assises te Marseille heeft eene dievenbende van 40 personen terecht ge staan die verscheidene maanden sebrik onder de bevolking heeft verspreid. Zooals te denken is, hebben de terechtzittingen vele dagen geduurd. Ue bende was uitstekend georganiseerd en onder tucht. Zij was in afdeelingen gesplitst, elke van deze had eer. hoofd. De justitie kwam tot de ontdekking der misdadigers, waartoe ook jongens van 18 jaren behoorden door een koetsier, dien de bende trachtte aan te werven en die de jus titie met a'les bekend maakte nadat hij inlich tingen had bekomen. De aanvoerders vielen nu gemakkelijk in handen van het gerecht, en ver volgens kwamen de andere leden der bende aan de beurt. De meesten hebben zware straf be komen. De poorterraad van Londen heeft besloten eene belooning van 5000 pond sterling toe te kennen voor de arrestatie van den schuldige aan de ontploffing bij de London Bridge. Een nader ingesteld onderzoek heeft geleerd dat de fundamenten der brug veel ernstiger be schadigd zijn dat men eerst vermoedde. De scheuren in het metselwerk zijn groot genoeg om eene hand door te laten. De Times verneemt uit Hongkong dat de Fransche gouverneur van Cochin-China een drei genden brief aan de regeering van Siam heeft geschreven betreffende de grensqnaestic tusschen Tongkin en Siam. De brief Leeft groote onrast verwekt onder de Siameezen. De depêches uit New-Fork melden het langdurig uitblijven van verscheiden Europeesche stoombooten tengevolge van stormweder op den Atlantischen Oceaan daaronder het stoomschip Schiedam. De Standard verneemt uit Korti dat er eene geheime correspondentie is ontdekt tusschen een F ransch journalist in het kamp van den u gedanen eed houden en ook gij zult mij niet outrouw worden. De scheiding heeft mij eerst recht doen gevoelen hoe dierbaar gij mij zijt. Gij zijt mij het liefstemijn alles op aarde. En al waart gij arm door elk verlaten ik zal, ik kan zonder u niet leven." Nadat hij nog lang zijn blik over het bosch had doen weiden begaf hij zich ter rust. Aan het ontbijt was de kleine familie van den opperhoutvester weder voltallig bijeen; Frederik zat weder op zijne plaats en zijne moeder bediende hem weder als altijd. „Nu is alles weder goed zeide zij lachende; „ik kan dien ledigen stoel niet zonder weemoed aanschouwen. Nu vertoont zich alles aan mijn oog in een geheel ander licht; het anders eeuzame en ledige huis komt mij als op nieuw beleefd als weder in zijn geheel voor. Een liefelijke geest zweeft in de opene ruimtedie nog plaats genoeg voor meerdere huisgenooten aanbiedt." Frederik kuste zijne moeder dankbaar de hand. Eene dienstbode kwam binnen met het bericht, dat de schrijnwerker Eckhardt gekomen was om eenige herstellingen te doen in de eetzaal. De vrouw des houtvesters verwijderde zich. Vader en zoon begonnen over de bezigheden van den dag te spreken daar Frederik geen enkelen dag rust verlangde te nemen. De opperhoutvester deelde hem medewat er in de laatste dagen had plaats gehad en wat er zoo al te doen over bleef. Daarbij verhaalde hij van de vervallen steengroef van den papierfabrikant. Den naam Börner noemde hij niet meer en het huisje aan de steengroeve achtte hij eene verzamelplaats voor wilddieven en allerlei gepeupel. Den zoon van den schout had hij voegde hij er bij, meer dan eens op weg daarheen ontmoet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1