Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. malidi en de Fransche kliek te Kairo. Het blijkt dat deze geregeld den mahdi inlichtingen gaf. De Standard verneemt uit Hongkong, dat de Franschen in Tongkin verlangend naar ver sterkingen uitzien, omdat hun zieken en dooden toenemen. Op Formosa blijven de Frausc.hen werkeloos. De Pall Mall Gazette beweert grond te hebben om te gelooven, dat er eene overeenkomst op til is tusschen Portugal en Duitschland tot het afstaan van de Delagoa-baai aan laatstge noemde mogendheid. Het blad gelooft dat de voorwaarden dier overeenkomst samenhangen met een plan van prins Bismarck betreffende Zoeloe- land en de Transvaal. De Times maakt een schrijven van Stanley openbaar, van 13 dezer, aan het handhaven van Frankrijk's aanspraken in het Kongogebied en beveelt der mogendheden aan, dit gebied toe te wijzen aan de Association Intemetionale. Door den politie-rechter van Great Yarmouth werd op rechtstreekschen last van de Britsche regeering eene vervolging ingesteld .tegen de Eo^elsche visschers, die op 29 Juli nabij de Hol- landsche kust eenen Duitschen visscher geplun derd hebben. De gedaagden zijn wegens zee- rooverij en diefstal aangeklaagd. Dij een onderzoek door twee ambtenaren der douanen te Dover bewerkstelligdvan de o-oederen welke Woensdag van het vasteland af komstig ontscheept zij" is eene kist gevonden, welk bijna 200 pond dynamiet bevatte. De inhoud der kist was als blik aangegeven. Het weigeren vaD 20.000 mark tot bezoldiging van een tweeden directeur bij het ministerie van buitenlandsche zaken heeft tal van beschou wingen uitgelokt. De Kölnische Zeitung zegt, dat het "ergerlijk is, dat den man, die in de geheele wereld als de eerste van zijn tijd geldt, van wien niemand kan ontkennen, dat hij het Duitsche rijk gesticht en het twaalf gevaarlijke jaren met ongeloofelijk beleid bestuurd heeft, die het rijk tévens een plaats onder de zeemogendheden heeft verschaft, dat dien man op 70-jarigen leeftijd de noodige medewerking onthouden wordt om zijn werk voort te zetten. Het Berliner Tagebl. meent dat het optreden van den rijkskanselier tegen de parlementaire meerderheid veel schuld heeft aan de verwerping van genoemden post der begrootingdoch het blad twijfelt niet of de som zal bij derde lezing der begrooting wel toegestaan worden. Ook Groot-Brittannië heeft de internatio nale Afrikaansche Vereeniging te Brussel thans erkend en de overeenkomst is tusschen den En- gelzchen gezant, sir Maleten den luitenanl- kolenel Strauch te Berlijn geteekend. De con ventie bevatbehalve wat reeds vroeger bekend werd nog de bepaling, dat beide contracteerende partijen zich de voordealen der meest begunstigde uaiie voorbehouden. Zij zal onmiddellijk in werking treden, nadat de ratificatien zijn uit gewisseld. Voor het geval dat het voorstel van Ame rika in de Congo-conferentie wordt verworpen heeft Italië voorgesteld dat de contracteerende mogendheden elke militaire actie in het bekken, de °mondingen en bijrivieren van den Longo verboden verklaren. Voor het geval dat ook dit wordt verworpen, is hierbij gevoegd een voorstel, om te bepalen dat voor ieder conflict de be middeling eener bevriende mogendheid zal worden ingeroepen. Het wordt bevestigd dat dezer dagen in het geheele Duitsche leger bij alle soldaten tot den rang van sergeant huiszoeking is gedaan naar socialistische geschriften. Onlangs heeft weer in het Wurtembergsche dorp Feuerbach een apotheker door onachtzaam heid den dood van een man veroorzaakt. Hij eraf nl een boer die op medicijnen wachtte en over pijn in 't lijf klaagde, een „slokje" om hem inwendig wat te verwarmenmaar hij schonk den man carbolzuur in plaats van de bedoelde schnaps. Het gevolg was dat de ongelukkige, niettegenstaande spoedige geneeskundige hu p binnen een paar uren overleed. De apotheker heett zich in handen van het gerecht gestel. dwenen. Men i6 nog bezig hen op te sporen. Vrouwen en kinderen trachten de mijnwerkers, die aan dat werk deelnemen er van ierug te houden om het gevaar dat hen bedreigt; maar de betrekkiugen der vermisten smeeken hun, op de knieëner mee voort te gaan. Een jong ingenieurdie in de mijn doordrongviel be wusteloos neer en verkeert in levensgevaar. De vrouwen en kinderen der verongelukten zullen uit het reservefonds van de Staats-spoor- wegmaatschappijaan wie de mijn toebehoort pensioenen ontvangen. Dat fonds bedraagt f2,000,000. Te Triëst heerschen de pokken sedert eenigen tijd. Het aantal ziektegevallen is gemiddeld 25 per dag en dat der sterfte ongeveer 20%, Verscheidene scholen en andere inrich tingen zijn op last der overheid gesloten, en de leerlingen der andere scholen alsmede de soldaten van het garnizoen moeten ingeënt of gerevacci- neerd worden. De Nieder Austro-Escompte-Gesellschaft maakt bekend dat de bestuurder der disconto-kas, Lukas Jauner sedert Donderdag morgen half tien ver dwenen is. Het bestuur gaf daarvan kennis aan de politie en onderzocht dadelijk de kas, waarbij bleek dat er ontbrak 1,509,060 fl. aan geld en 550 000 fl. aan papieren waarden, te zamen fl 2 059.960. Bij het laatste onderzoek der kas op 18 November was alles in orde gevonden. Waarschijnlijk hadden de malversaties dus in de laatste dagen plaats. Van andere zijde wordt gemeld dat in den namiddag gevangen werd genomen de discompteur Kuftleren dat dit sa menhangt met het verdwijnen van Jauner. Deze zou wissels van Kuffler hebben gediscompteerd, welke niet in orde waien. Tweeduizend mark is uitgeloofd op het arresteeren van Jauner. Xn het Karlthéatre te Weenen elke schouwburg krijgt daar, schijnt het, een beurt brak Maandagavond na afloop der voorstelling, een brand uit. Hij werd echter in tijds bemerkt en gebluscht. De schade is gering en de voor stellingen behoeven niet geschorst te worden. Alle hoop op redding van de nog vermiste slachtoffers van het vreeselijke ongeluk in de mijn van Anina (Hongarije) is nu geheel ver- In de menagerie van Bidel te Milaan heeft de leeuw Luxor gedurende een voorstelling de leeuwin Sultana aangevallen en gedood. Toen Bidel hem dwong zijn prooi los te laten, was de leeuwin reeds dood. Zij was 6 jaar oud en 6000 fr. waard. Bij Moskau heeft men een jonkman dood gevondenwiens lichaam zwaar verminkt en opzettelijk onkenbaar gemaakt was. Vermoedelijk is hij een ODtrouwe nihilistdie het slachtoffer is geworden van de wraak zijner vroegere par- tijgenooten. De internationale tentoonstelling te Philadelphia is dinsdag op plechtige wijze geopend, doch niet zooals dit gewoonlijk geschiedt. Daar president Arthur de plechtigheid niet in persoon kon bijwonen heeft men tusschen de machine-galerij cu het Witte Huis te Washington een afstand van 520 mijlen een net van electrische draden gelegddie president Arthur in staat stelden alle machinerieën in beweging te zetten door op een eenvoudigen knop te drukken die in de groote zaal van het paleis van den president was geplaatst. Een commissie van congresleden, leden vau het corps diplomatique en de voor naamste staatsambtenaren vereeuigden zich tegen 12 uur op het Witte Huis. Dc heer Arthur drukte in hunne tegenwoordigheid op den electrischen knop en onmiddellijk ware i alle machines op de tentoonstelling te Nieuw-Orleans in werkiüg. De indruk door deze bijzondere bewerking op het publiek te weeggebrachtwas groot. Onder de Europeesche landen die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn komen Engeland, Frank rijk België en Rusland voor. De groote meubelfabriek van de heeren Clarck Brothers te Philadelphia is Woensdag door brand vernield. De schade bedaagt f 440000. Omtrent de overeenkomst, welke de Ver- eenigde Staten van N.-Amerika met Nicarague gesloten hebben over het kanaal tot doorsnijding der landengteweet de New-York Times het volgende mede te deelen. Het kanaal neemt een aanvang bij de haven van Greytown kruist de San-Juan-riviervolgt deze naar het meer van Nicaragua en loopt aan den overkant van het meer naar den riviermond van Delmedio vervolgens naar Britohaven en de Stille Zuidzee. Door Nicaragua worden aan de regeering der Vereenigde Staten behalve het recht van graving en controle, een strook lands van drie mijlen ter weerszijden van de kanaallengtezoomede de eindhavens van Nicaragua overgadragen. Het behoudt enkel aanspraak op de helft der tol— reehten, alsook op zeker politierecht over het afgestane land dat voor het overige geheel en al bij het gebied der Unie ingelijfd wordt. De regeering der Unie regelt de kanaalrechten welke door hare ambtenaren geheven worden. Nicaragua mag commissarissen benoe men om op de heffing toezicht te oefenen, maar recht van tusschenkomst heeft het niet. De re- geering te Washington mag door het bouwen van vestingwerken en het aan land zetten van troepen alle maatregelen nemen ter bescherming van het kanaalmaar zij verbindt zichdeze krijgsmacht nooit tegen Nicaragua en tegen de bevriende Staten van Centraal-Amerikatenzij tot zelfverdediging, te zullen aanwenden. WAALWIJK. Zondag 21 dezer 's middags teil 12 ure zal door de harmonie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Le Printemps. Kom. 2. Concert-ouverture Hoffman. 4. Fleurs des Bois, fantaisie Perck. 5. Die alte Tante, marche populaire Curth. Waalwijk, 20 December 1884. Bij kon besluit van 17 Dec. is tot burge meester van Herpt en Bern benoemd I. Buys Mzn., secretaris dier gemtente. De hoofd-commissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen heeft haar mandaat in handen gesteld van Z. M. den kouing, terwijl de directie van het Nederlandsch haudelsmuseum zich bij adres tot de tweede kamer wendde, om te wijzen op de moeielijkheden waarin de af stemming van het aangevraagd subsidie velen onzer industrieelen brengt en te verzoeken als nog een subsidie te verleenen. JL- Het marktgeld, gedurende het jaar 1885 te Waalwijk te innen, is, bij de gisteren avond door B. en W. gehouden verpachting ingezet door F. Bogaerts voor f1095 en gemijnd door denzelfde voor f 1100. Op 17 en 18 dezer is met gunstigen uitslag te Middelburg examen afgelegd als apothekers bediende door den heer P. Th. van Eupen te Tilburg. Tot groot ongerief de betrokken gemeenten zat met lo Januari de postdienst tusschen Waal wijk en Geertruidenberg worden opgeheven en de postkar vervangen worden door den ouder- wetschen voetbodedie dan dagelijks belast zal zijn met het vervoer van brieven, pakketten enz. over een afstand van bijna vier uren. De omzet van hooi is in de laatste we ken in de Langstraat zeer grootdoch hoofd zakelijk noodomzet, daar houders,die met Kersimis landpacht moeten betalen verplicht zijn te ver- koopen en de groothandelaars perser, op risico. De prijzen varieeren naar qualiteit tusschen f10 en 13 de 1000 kg. De Baardwijksche overlaat staat gedeeltelijk onder water, zoodat de passage voor voetgangers zeer moeilijk is. De spoorwegbrug is nog niet gereedvan het aan te brengen voetpad kan alzoo nog geen gebruik worden gemaakt Aan genoemde brug wordt echter met den meesten ijver gewerkt. Nog deze week is het personeel met 20 man vermeerderd. Ook in het Bossche veld is de provinciale weg gedeeltelijk overstroomd. Het laat zich gemakkelijk verklaren dat men reikhalzend uitziet naar eene afdoende verbete ring. Mochtzooals reeds jaren er nog langer getalmd worden met het tot stand brengen der geprojecteerde lijn Zwaluwe's-Bosch, dan zou de provincie een goed werk verrichten door den weg van Vlijmen op te hoogenzoodat hij watervrij werd. Bij gedeputeerde staten van Noord-Brabant schijnt het voornemen te bestaan over te gaan tot herziening van de jaarwedden der burgemeesters, wethouders secretarissen en ontvangers. Naar men verneemt wordt vooraf het gevoelen der ge meenteraden over deze aangelegenheid ingewonnen. Krachtens art. 7 der wet van den 4en December 1872 (Staatsblad no. 134) is door gedeputeerde staten van Noord-Brabant bevolen, dat in de hierna genoemde gemeenten eene ge legenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten zal worden opgericht als -. a. Van duurzamen aard in de gemeenten Bergeu-op-Zoom BokstelBreda Eindhoven, Geertruidenberg Grave Helmond, 's Hertogen bosch Heusden Oosterhout, Osch, Rozendaal, Steenbergen Tilburg Uden VechelWaalwijk en Zevenbergen. b. Van tijdelijken aard en wel voorloopig tot 1 December 1885 in de gemeenten Baarle Nassau, Boksmeer, BudelGeldrop, Gemert Ginneken Litli Made Oorschot, Ossendrecht, Oud GastelRaamsdonk RenselUdenhout Valkenswaard Vlijmen VuchtWerkendam Willemstad Woudrichem Zundert en Zwaluwe. De sigaren- en tabaksfabrikanten te Eind hoven en uit de omstreken zijn uitgenoodigd tot het houen eener bijeenkomst op heden Zaterdag avondten einde een adres op te maken tegen het denkbeeld eener tabaksbelasting van welk adres aan al de leden van de beide kamers der staten-generaal een exemplaar zal wordea toe gezonden. Het Centr.-bestuur van het algemeen Neder landsch Werklieden-verbond heeft een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gericht, naar aanleiding van het debat over de interpellatie van den heer Bahlmann. Het bestnur verklaart evenals de meerderheid der kamer geen heil te wachten van het beschermend stelsel, maar zou toch gaarne zien dat de regeering het moge lijke deed om bij werken van grooten omvang wanneer het verschil in inschrijvingsprijs gering istoch de voorkeur te schenken aan de Neder landsche industrieelen. Voorts wordt de wensch uitgesproken dat de kamer aandringe op be spoediging van de reeds voorgenomen openbare werken en daarbij niet te korte termijnen van oplevering en niet te lange termijnen van beta ling worden gesteld. Het bestuur is volkomen overtuigd, dat de regeering het niet in hare hand heeft de bestaande werkeloosheid te doen ophoudenmaar meent dat men op deze wijze althans iets zou doen om de bij zoovelen heerschende ellende zoo dragelijk mogelijk te maken. Woensdag brandde te Kapelle het huis af van en bewoond door A. Muller, schoenmaker; de schade bedraagt minstens f 4100, terwijl het geheel verzekerd is voor f 1600. De bewoners die ter kerke waren, vonden bij hunne tehuiskomst het bed iu hun woon vertrek in brandhet vuur nam zoo snel toe dat bijna niets is gered knnneu worden. De oorzaak is verdachthet schijnt dat haat en diefstal de drijfveer tot de daad zijn geweest. Een streng onderzoek is ingesteld en de ver moedelijke daderdie op den loop is wordt ijverig opgespoord. Op 8 December jl.zijn te Leeuwarden van eene openbare bewaarplaats ontvreemd 1 bankbiljet, B. Y. 1465, groot f 100 1 bankbiljet, B. K. 2065, groot f60; 1 bankbiljet, B. L. 2773 groot f60. Die bankbiljetten zijn vermoedelijk van Leeu warden naar elders verzonden. De officier van justitie te Leeuwarden, verzoekt met den meesten aandrang opsporing en zoo apoedig mogelijk bericht. Donderdag ochtend is te Etten en Leur van den goederentrein no. 702 een gedeelte af gebroken, doordien er 4 wagens ontspoord waren. Het voorste gedeelte stoomde door naar Breda. De lijn was versperd alle treinen van Vlissingen en Antwerpen moesten gedurende een gedeelte van den dag over Zwaluwe-Langeweg naar Breda gaan. De oorzaak der ontsporing is nog onbekend. Men meldt uit Yenloo, dat Donderdag een goederentrein van Rotterdam naar Yenloo te Blerik ontspoord is en daardoor de verzending van personen en goederen op die lijn is gestoord. Wederom een kerkdiefstal in Limburg. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een brutale kerkdiefstal plaats gehad te Hoens- broek twee uren van Sittard. De dieven hebben zich ingang tot het gebouw weten te versehaffen door een venster boven den biechtstoel. De zil veren voorwerpen uit een tabernakel zijn ontvreemd en drie offerbussen geledigd. Tengevolge van dit misdrijf kon de vroegdienst Donderdag morgen niet plaats hebben. Yan de dieven weder geen spoor. Donderdag morgen omstreeks half zes, is brand out dekt in het meelpakhuis van den heer A. J. de Lije op den Amsterdamschen straatweg voorbij den Centraalspoorweg en schuin over de Prooststraat te Utrecht. De smeulende en bran dende massa was in een half uur door de brand weer gebluschtdie de spuiten door de -water leiding liet voeden en daartoe de slangen over de spoorstaven van den spoorweg moest leggen, aangezien die leiding tot vóór den spoorweg reikt. Gelukkig dat er alleen gerangeerd werd en nog geen treinen reden anders had het gebouw, dat van buiten weinig geleden heeftniet behouden kunnen worden daar de sloten in den omtrek droog waren. Nu is er meer water- dan brand schade. Ook dc vrijwillige brandweer was tegen woordig. De autoriteiteu waren mede ter plaatse. Men denkt aan broeiing op een der zolders. Ongelukken zijn niet voorgevallen. Een en ander is verzekerd. (U. D.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden door de politie te Gorichem 2 gevaarlijke sujetten aangehouden die zeker met geen goed doel de straat rondslenterden. Niet alleen dat zij gedeserteerd waren uit het gesticht te Om- merschans doch al ras bleek het, dat zij zich op andere plaatsen aan brutale diefstallen hadden schuldig gemaakt. Gistermiddag werden zij ge boeid naar Dordrecht getransporteerd. Wilhelmus Kerkhoven, die de vorige maand in de Dollebagijnensteeg te Amsterdam met twee revolverschoten door den kanonnier Pape werd verwoud, heeft thans mede het gasthuis hersteld verlaten. Te Noordwijk aan Zee zijn omstreeks 100 wagenvrachten balken delen en planken aange dreven alle van verschillende merken, doch naar men verneemt hoogstwaarschijnlijk van het op de Maasvlakte stukgeslagen schip Marnix. Maandag zijn te Amsterdam aangehouden een heer en eene jeugdige Duitsche damedie Zondagmiddag te Brussel een diefstal hebben ge pleegd van ongevaer 150,000 fr. aan juweelen. De bestolene was hen zoo spoedig mogelijk na gereisd en op aanwijzing van hem werden zij, in het bezit van al het gestolene gearresteerd. Te Amsterdam gaat men voort met het uitgeven van valsche conpons Ned. Staatschuld 3 pet. Soortgelijke valsche coupons werden laatstelijk in betaling gegeven bij een koffiehuis houder op den Nieuwezijds Voorburgwal en bij een winkelier in de Damstraat. Zucht naar opschik en het verlangen naar mooie kleeren brachten weder een dienstmeisje te Amsterdam tot diefstal. In haar laatsten dienst had zij op naam van hare meesteres, een paar dameslaarsjes en een regenmantel gekocht. Dit werd ontdekten te gelijk kwamen nu meer oneerlijke handelingen door hare gepleegdaan het licht. Zij werd door agenten in hechtenis genomen. Te Meppel deden Zondag twee personen de rondegeleid door iemand „die geen werk kon vinden" de eerste met eenige negotie, 's Avonds in de slaapstee teruggekeerd moest de opbrengst van den dag verdeeld worden. Bij die gelegenheid ontstonden groote onaangenaam heden en wel naar aanleiding van het teitdat op de dagwandeling beiden niet evenveel hadden geofferd op het altaar van Bacchus. De een had slechts „acht borrels" (waarde 40 ct.) de andere acht maatjes (waarde 64 ct.) gebruikt. De man nudie het kleinste deel had genoten eischte thans 24 ct. vooruit. Hiermede kon de „maatjes" man zich niet vereenigenen vandaar de hevige twistdie overigens zonder bloedvergieten afliep maar die weder een bewijs leverde, dat losse giften zelden het doel treffen dat de gever zich had voorge steld. In de nabijheid van Venloo hebben onbe kenden ingebrokeu in de woning eener weduwe. Men sneed eerst eene ruit uitna deze met zeep bestreken te hebben waarna men de vensters open maakte en de deurdie tot de aangrenzende kamers leidde, met een touw vast bond. Daarna droeg men eene commode en een linnenkastje het raam uit en verbrijzelde die op een kleinen afstand van het huis. Het daarin geborgen geldbenevens gouden cn zilveren voorwerpen werden daaruit genomen waarna de

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2