Nummer 102. Donderdag 25 December 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Li ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van d> landweer. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novtlle. 1 De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uit Duitschlana zoo meldt men uit Ant werpen zijn in de laatste dagen meer dan honderd toezeggingen van inzending ontvangen. Engeland zal bij de opening vertegenwoordigd zijn door zijn gezant te Brussel. In Oostenrijk vergaderde het uitvoerend comité om het versieringsplan te onderzoeken door zijnen bouwmeester Eraile Bressierontworpen en tevens om den grondslag vast te stellen voor den catalogus der afdeeling. De heer Maurice Monthiers is benoemd tot commissaris der nijverheids- en handelstentoon stelling van de Fransche republiek te Antwerpen. De heer Pene zal in deze afdeeling een negerdorp van 40 a 50 huisgezinnen tentoonstellen. Deze negers komen van de Westkust van Afrika de groep zal een belangwekkende tegenhanger zijn van bel negerdorouit Congo gezonden. Het Mexikaansthe gouvernement zalmocht het noodig zijn een schip bevrachten om de producten van dit land welke in New-OrleaDS zijn toongesteld, naar Antwerpen over te brengen. Guatemala en Nicaragua hebben bericht gegeven dat zij bereid zijn afgevaardigden te zenden om hen officieel te vertegenwoordigen in de international» jury's. De Avisador commercial van Havar.ua riep de tabaksfabrikanten op. Aan de Kaaphebben de wijnstokkweekers van Paarl besloten dit zij specimens van wijn naar Antwerpen zulfm zenden om aldaar ten toongesteld en geproefl te worden en daarenboven eene volle lading wijn van den laatsten oogst. De kamer heeft he laatste gedeelte van de begrooting van ontvangten onveiandprd aange nomen. De heer Nackai las uit naam der rech terzijde eene verklaring voor inhoudende dat de rechterzijdein de commissie buitengesloten, niet zou stemmen voonde begrooting in haar geheel. LVIII. wDie afschuwelijke roode zeide Frederik wis mij altijd een dooru in het oog geweest. Het is zeer wel mogelijk dat hij met liederlijk volk omgaatwant een fatsoenijk man wil zich met hem niet inlaten al is ziji vader een ver - mogend man." Op het oogenblik toen hij lit zeidetrad zijne moeder in de kamer. /,Baas Eckhardt riep zij„v;rtelt mij daar iets dat ik voor boosaardiger* labor houden zou wanneer de schrijnwerker niet een te braaf man was. Neen het is niet mogelijk*' /,Zeg het maar kortafMariefat is er ge beurd z/Ik verzocht Eckhardt in het voorbijgaan bij Suze aan te gaan en haar bij mijie zenden, omdat ik de weduwe van den bra,}n Arnold Peters wil ondersteunen. Daarop ihudde de baas het hoofd en antwoordde mijllat hij bij haar niet aanging en zij onk geen aderstand behoefdeomdat zij in overvloed en vreugde leeft." Frederik lachtehij meende de brop te ken nen waaraan Suze haar onderhoud to danken had. „De praatzuchthernam hij„is op hd dorp niet minder dan in de stadlastertongeii vindt men overal. Omdat de weduwe geen kebrek lijdtis zij een voorwerp van nijd gewon1 n. „Dat is nog niet alles vervolgde de mov Ier. „Als dat alles waszou iki het mij zeer kunnen begrijpen. Suze zal wé'dra gaan trouw o." „Trouwen riep de oppdthoutvester, De wet op de middelen in haar geheel werd daarop aangenomen met 420 tegen 80 stemmen. De instructie in de zaak van mevr. Clovis Hugues is afgeloopen. Zij is verwezen naar het hof van assises daar er termen bestaan om haar te vervolgen wegens moord met voorbedachten rademaar er is geen reden gevonden om haren man te vervolgen wegens medeplichtigheid. De gewestelijke raad der Seine heeft een voorstel van de heeren Dreyfus c. s. aangenomen, waarbij aan de kamers verzocht wordt elke ver hooging van rechten op het graan en het vee te verwerpen. Tot de overwegingen waarmede het voorstel ingeleid werd behoort ook deze dat de landbouwers door eene doelmatige bear beiding van den bodem te zorgen hebben dat de onkosten op hunne voortbrengselen minder worden en alzoo in staat te zijn met goed ge volg de mededinging met het buitenland vol te houden. Er hebben Zondag avond te Rijssel eenige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de stu- denteu aan de katholieke universiteit en die aan de rijks hoogeschool. 250 der eersten zijn sa mengeschoold voor het gebouw der rijksinstelling. Daarop volgde een gevecht tusschen beiderlei studenten. Een paar hebben lichte kneuzingen ontvangen. Een student der katholieke hooge school is wegens het beleedigen van de politie in verzekerde bewaring gebracht. Te 9 ure heeft de politie, bijgestaan door eene patrouille soldaten de rust hersteld. Naar luid var. een telegram uit Cochin- china hebben de Chineezen een katholieken zendeling, Reysac genaamd, in zuidelijk Tongkin vermoord en is de vervolging tegen de katho lieken algemeen geworden. Aan een der postbureaus te Parijs is een zeer aanzienlijke diefstal gepleegd. Een verzegeld pakket met eene waarde van 120,000 fr. is ont vreemd. De diefstal werd eerst ontdekt toen de persoon aan wien het pakket geadresseerd was, het aan het bureau kwam opeischen. Den dief is men nog niet op het spoor. Er is een on derzoek ingesteld. „Met wien?" vraagde Frederik. iiMet den zoon van den schout van het dorp". De kapitein barstte in een luid gelach uit. „Met Dirk Starke met dien roode Moeder, als men een ander genoemd had zou ik het misschien kunnen gelooven maar dat men den afschuwelijksten kerel uit het dorp noemteen algemeen bekenden deugniet, neen hel is dui delijk genoegdat het laster is." „Zij zijn reeds verloofd." „Ook dat nog „En de bruidegom komt al met aanzienlijke geldsommen voor den dag." „Leugens leugens „Eckhardt zelf heeft een gesprek tusschen de verloofden die elkander dikwijls laat in den nacht sprekenaangehoordzoodat er geen twijfel meer bestaat. De schrijnwerker is zeer boos op haarhij verzekert dat hij het bericht niet gelooven zou zoo het hem door een ander verteld werd maar daar bij oor- en ooggetuige geweest is moet hij de weduwe wel voor door en door slecht houden. De liefde tusschen beiden is overigens reeds van vroegerSuze heeft haren man reeds bedrogen toen deze nog leefde." „Lieve moedergeloof niet hetgeen men van de weduwe verhaaltvoor het ons nader beves tigd wordthet zou versshrikkelijk misdadig zijn en de diepste verachting van elk welden kende verdienen. Ik zal er zelf naar vernemen en de waarheid wel weten te ontdekken. De opperhoutvester bleef heden tehuishij moest zich van de vermoeienissen der laatste weken een weinig trachten te herstellen. Frederik deed zijne eenvoudige houtvesters uniform aan wierp zijn buks over den schouderriep zijnen hond verliet de opperhoutvesterei en sloeg den weg in naar het dorphetwelk hij na 10 mi nuten bereikte. De hefstmorgen was reeds zeer koelmaar klaar en helder. De boomen waren Dezer dagen is te Parijs het laatste gedeelte van een belangrijk werk tot stand gekomen namelijk de organisatie van de pneumatische stadspost, die den 15den dezer voor het geheele gebied der stad geopend is. Zooals men weetworden de brieven dis op deze wijze verzonden worden in bussen gedaan, welke nauwkeurig passen ir. de daarvoor bestemde buizen die de geheele stad doorsnijden. Door middel van luchtdruk worden deze bussen van het eene postbureau naar het andere verzonden. Dit gaat zóó snel dat thans onder de ongun stigste omstandigheden een brief naar het verst verwijderde bureau binnen één uur na de afzending aan het adres bezorgd wordt. En toch bedraagt de afstand der beide uiteinden van het buizennet in rechte lijn meer dan II kilometer. Met den aanleg werd voor 17 jaar een begin gemaakt door de Couchydestijds directeur der telegrafen. Aanvankelijk bleef de dienst beperkt tot het oudste gedeelte der hoofdstad dat door den binnensten kring van boulevards begrensd wordt. Toen nu langzamerhand het buizennet werd uitgebreid werd voor bet gemak van het publiek op de brief-er.veloppes en briefkaarten die voor de pneumatische stadspost bestemd waren, sleeds een schetskaartje van Parijs afgedrukt waarop die wijken welke voor den genoemden dienst opengesteld waren, duidelijk van de overige gedeelten onderscheiden waren. Met de uitbreiding van het buizennel ging eene verlaging van het briefport gepaard. In het begin was dit 75 centimes voor een brief en 50 centimes voor eene briefkaart. Sinds 1881 is het 50 centimes voor een brief en 30 voor eene briefkaart. Voor 30 centimes kan men thans ook een gewonen brief na posttijd naar een spoorwegstation laten expedieeren om van daar naar buiten verzonden te worden. Dc kosten van aanleg bedragen meer dan één millioen en in het geheel zijn er zestigduizend meter pijpen gelegd. Behalve Parijs bezitten alleen Berlijn en Weenen eene even uitgebreide pneumatische stadspost. Naar het schijntis generaal Campenon minister van oorloggeneigd te voldoen aan den wensch van den gemeenteraad van Parijs, om het overvloedig met vruchten beladen met zwaar beladen wagens keerde het landvolk uit de velden terug en eene menigte vrouwen en kinderen stroomden naar de omliggende akkers om aren te lezen. Ook bemerkte men hier tn daar een soldaat van de landweerdie zijn vreedzaam handwerk weder had opgevat. De afgedankten onderscheieden zich door hun zwaren baard en gebruinde gezichten zij groetten den kapitein op krijgsraans wijzedie hun groet op kame raadschappelijke wijze beantwoordde. Ohoe groot en heerlijk zijn de zegeningen des vredes; zij behooren terecht onder de kostelijkste goe deren der aarde. Frederik kwam aan het huisje van Espe. De verlatene zat op de bank voor zijne deur, bezig met manden te maken. Toen hij den houtvester bemerkte stond Lij op. „Staak uw werk nietgoede vriend „Mijnheer Bomer heeft mij werk gegeven ik moet voor hem een dozijn draagkorven voor de fabriek maken." „Dat is braaf van den fabrikant." „Vrouw Peters heeft mij dat werk bezorgd. De goede vrouw doet zooveel voor mij; zij kleedt en voedt mijne lieve moederlooze kinderen." De tranen kwamen den kloeken man in de oogen hij beefde over het geheele lichaam. Frederik was diep getroffen. „Ik heb reeds van uw ongeluk gehoord, Espe; gij zijt wel te beklagen, u heeft een zwaar verlies getroffen." „Toen ik te huis kwam, lag mijne vrouw in de kistjuffrouw Börner en mijne buurvrouw, die zelve nog om haren man treurtbrachten bloemen an kransenOverigens heeft zich niemand om de doode bekommerd." „De houtvester legde den mandenmaker de hand op den .schouder." „Gij kunt, op mij rekenengoede vriend gij zult niet vergeten worden. De aanstelling Champ de Mars voor altoos aan de stad af te staan. De gemeenteraad verlangt het bestendig bezit van- die plek grondsten einde het ten toonstellingsgebouw dat in 1889 er prijken zal, in wezen te laten. De eenige voorwaarde, welke de minister stelt is dat de gemeenteraad een ander excercitieveld aan het departement van oor log geve. De storm in den nacht van 19 op 20 dezer heeft in vele departementen groote ver woestingen aangericht. Daken zijn van de huizen afgeslagen te Périgueux is de groote bazar op het plein Montaigne tegen den grond geworpen, te Blaye zijn de kettingen van de schipbrug af gerukt. Te Nantes heefi de storm twee dagen geduurd ,- de wandelwegen waren er bedekt met takken van boomen en de straten met de over blijfselen van leien daken. Hier en daar is ook veel hagel gevallen. Zoo te Amiens, waar ze de grootte hadden van een duivenei. Kolonel Majendie heeft Vrijdagmorgen den zeer lagen waterstand benut om zich wederom in eene schuit naar den beschadigden pijler der Londen Bridge te laten roeien en er een nader onderzoek in te stellen naar de uitwerking der dynamiet ontploffing op Zaterdag. Het heeft ten volle b vestigd de uitkomsten van het voorloopige derzoek van denzelfden regeerings-ambtenaar. Luttel twijfel kan er nu bestaan hoe de mis dadigers te werk zijn gegaan. In de brugpijlers zijn holen welkenaar men gistdienen moe ten om water af te voeren mocht dit in het binnenste der pijlers doordringen. De euveldoeners hebben dit geweten en die holten willen benutten voor hunnen aanslag. Een geval in Schotland werpt een treffend licht op de gedrochtelijkheden van het grondbezit aldaaren op de grieven welke den apostel van de „nationalisatie des lands" Henry George juist benoorden de Tweed zooveel bijval doen vinden. De heer Winanseen ongehoord rijke Amerikaan die in de Sehotsche Hooglanden eene oppervlakte van 350 v. E. mijlen boschland heeft aangekocht met geen ander doel dan om die ik voor Arnold Peters bestemd hadzult gij bekomen en ik zal zorgen dat gij er een goed bestaan in vindt. Ik ben opzettelijk hier gekomen om u dit tot troost en geruststelling te zeggen." „Ik dank u kapitein Ach nu zal het mij nog eens goed gaan op de wereldzoo mijne vrouw nu nog leefde Wij hebben in de laatste jaren veel armoede geleden." „Ik geloof u Espe." „Het is zoo stil in mijn huisje, overal mis ik mijne vrouw." „Zij was reeds lang ziek." „En toch had ik haar gaarne zoo gehouden, nacht en dag voor haar gewerktal viel het mij zwaar." „God heeft uwe levensgezellin van een zwaai lijden verlost." De werkman streek met zijne hand over zijn gelaat en voegde er toen zuchtend bij: „Het is waar, kapitein, dia-aan denk altijd, maar als ik in de kamer kon n kinderen aanzie en dien ledigen sto< tafel aanschouw, dan weet ik niet i troosten zal. Ik zou het dan knnnen uit. uree wen, dat is eene smart, die niet besch- ven is." De landweermau beet zich op de lij staarde met vochtige oogen ten hemel hij van daar troost en hulp verwach' is alleen gestorven fluisterde bij, „i in hare smartelijke uren niet kunner daarom was ik zoo beklemd op mar? als voortgedreven en had nergens ri in den nacht ben ik voortgereisd z krachten het mij vergunden. Eo' ■■e laat. Mijne goede brave vr in de kist. Ach ik kon ten m lijk vólgenHet is Gods wi onderwerpen

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1