Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. mm UITVOERINGEN. i' 'privatim" daarop de genoegens der hertenjacht 'te smaken, stelde dezer dagen eene rechtsver- volging in tegen een schoenmakertje, dat aan den zoom van zijne bezitting woont, en dit wel wegens het laten grazen van een lam (zegge één lam) binnen de grens van 's heeren Winans's grond- gebied De heer Winans komt er rond voor uitdat hij niet rusten zal alvorens hij niet al leen al de lammeren maar ook al de menschen, die aan den zoom vau zijne jachtgronden woon achtig zijnvan daar verdreven zal hebben. Op deze wijze werdenen worden nóg in Schotland gansche districten ontvolkt ten behoeve der her- tenjacht van eenige rijke heeren; en het landvolk, dat zich elders op een lapje grond verdringen ^moetziet dear halve provinciën ongebruikt liggen op welke het zelfs geen lam mag laten weiden. Het gerucht uit Melbourne (meer dan een -! gerucht is het nog niet)dat Duitschland zijne vlag zou geheschen hebbeu aan de noordkust van Nieuw Guinea werd door de Pal Mall Gazette met gelatenheid ontvangen. Vaarwel de hoop (roept het blad) dat wij de westelijke stille Zuidzee •y geheel voor onszelven hadden kunnen behouden, j Wij hebben verzuimd ook op de noordkust van Nieuw Guinea bij tijds beslag te leggenen nu blijft ons niets anders over dan in Duitschland's optreden aldaar kalm te berusten. Vrij ongunstige berichten komen uit Zuid- Afrika omtrent de Engelsche expeditie onder be- vel van sir Charles Warrentwelke belast is met de Boeren te verdrijven, die zich op het grond gebied van Bechuana'and gevestigd hebben, het geen in strijd wordt geacht met de conventie, die de Transvaalschc regeering met Engeland heeft 1 gesloten. Volgens een telegram uit Kaapstad is een groot aantal Boeren uit den Transvaal vertrokken om hunne landgeuooten tegen de Engelsche expedi- i tie te verdedigen. De president der Trar.svaalsche republiek de heer Kruger, wenschte een conflict I met Groot-Brittannië ie voorkomen en heeft dientengevolge de grootste pogingen gedaan om de Boeren van hun voornemen af te brengen maar tevergeefs. Men vreest dat de expeditie van i sir Warren in een werkelijken oorlog zal ont aarden waarvan de gevolgen ernstig zullen zijn, daar men meentdat Duitschland den Boeren steun zal verleen en. Zaterdagochtend is brand ontstaan in het goederen bureau van het Windsorstation te Londen; het geheele bureau is met een aantal goederen verbrand. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat de brand is veroorzaakt door het ontploffen van eene zorgvuldig in een kist ge sloten „helsche machine" Eenige metalen tand raderen almede flesschen met ontplofbare stoffen zijr. onder het puin gevonden. Een telegram van 22 dezer meldt hierom- gUJrent, echter het volgende: Het bestuur van den spoorweg verklaart, dat i 'geen grond voor het vermoeden bestaat, dat de brand van het station te Windsor door fenians veroorzaakt is. Men gelooft aan eene toevallige |j omstandigheid. Latere bijzonderheden bewijzen, i dat er geen ontploffend werktuig onder de bagage I geweest is. De fleschwelke volgens de eerste berichten nitroglycerine zou hebben ingehouden, f,. bevatte werkelijk niets dan een geneesmiddel. Te Birmingham heeft Dinsdag jl. de uit- gever van het humoristisch weekblad Dairt 't welk verklaard had dat een der ministers in I de zaak van de bij de verkiezingen aldaar voor gevallen ongeregeldheden gesteund was door de eeden van „zakkenrollers en horlogedieven"in ziji: bureau een bezoek gekregen van een negental mannendie hem kwamen vragen of hij hen daarmede bedoeld had. Al spoedig gingen zij tot dadelijkheden over, sloegen hemwierpen hem op den grond en sleepten hem daarna naar den trap, waar zij hem j met geweld een eindweegs de trappen afsleurden en hem dan plotseling loslieten zoodat hij naar j beneden viel op een klein portaaldaar grepen zij hem weer en herhaalden dezelfde manoeuvre, totdat hij op het volgende portaal te land kwam, bij de derde trap dezelfde vertooning. Vrij zwaar gekneusd met gescheurde kleeren gelukte het j bem toen de straat op te rennen, vervolgd door i zijn aanvallers, wien hij echter nu ontsnapte. De redacteur moet voornemens zijn vooraan zijn bureau gelijkvloers te vestigen. Tegen de beschuldigde anarchisten, die wegens ?n beraamden aanslag op den Niederwald 'aardoor het leven van den keizer en de geheele eizerlijke familie in gevaar heeft verkeerd, in de fffsloopen week te Leipzig hebben terechtgestaan, jrden door het gerechtshof de volgende straf- >n oitgcf.proken tegen ReinsdorfRusch en de doodstraf, tegen Bachmann twaalf li tegen Holzhausr tien tegen Söhngen en -heii h vijf jaren tuchthuisstraf. Töllner werd i Het wordt vrij wel bevestigd dat de ie vlag nu ook geheschen is op de Noord- jst- van Nieuw-Guinea en op eenige eilanden Australischen Archipel. Reeds eenige geleden weet men werd melding ge in onderhandelingen te Londen, die ten adden, dat de Engelsche regeering besloot Zuidkust van Nieuw-Guinea met de ogen eilanden onder Britsch proiec- stellen. De nu vermelde eilanden aniuë Nieuw-Ierland en de Admi- B .den liggen nabij de Noordoostkust i'uineu Het oorlogsschip, dat er de heesch is waarschijnlijk de „Eli- i commandant ook Angra Pcquena $j|\ bescherming stelde. De verdwenen directeur van de disconto-bank te Weenen Lucas Jaunerbroeder van den schouwburg-directeur Jauneris gevonden. Hij heeft zich van het leven beroofdzijn lijk is herkender zijn 24 gulden bij den overledene gevonden. Omtrent de beweegredenen van zijn verdwijnen zijn tal van geruchten in omloopdie in hoofd zaak hierop neerkomen, dat hij onbevoegd groote kredieten aan niet soliede personen heeft verleend. Dat vermoeden wint nog meer veld daar de bekende groote speculant Kuffler gearresteerd is. Kuffler vertegenwoordigde een consortium van geldschieters en speculanten dat met ongunstig bekend staande maatschappijen en firma's in betrekking stond en haar wissels disconteerde. Deze wissels heeft Jauner, die een intieme vriend van Kuffler was, op verlangen van laatstgenoemde eigenmachtig en in strijd met de statuten op nieuw gedisconteerd. Zeker is het, dat Jauner en Kuffler te zamen werktenwelke sommen er mede gemoeid zijn weet niemand een on derzoek is ingesteld naar het aantal valsche wis sels dat in omloop is. Een groote menigte omringt het gebouwwaarin de bank is geves tigd. Jauner was 26 jaar bij de disconto-bank werkzaam en genoot overal een onbetwist ver trouwen. Jauner en Kuffler zijn beiden getrouwd. De vrouw van eerstgenoemde gaat voor een der eerste schoonheden van Weenen door; ook heeft hij verscheidehe kinderen. Kuffler is kinderloos. Ovei de politie-schandalen in Hongarije's hoofdstad liet een der afgevaardigden de heer Gayzich zeer scherp uit in de onlangs gehou den zittiug der Hongaarsche kamer. Hij zeide o. a. „Iedereen weetdat de politie der hoofdstad omkoopbaar is, dat valsche spelers onder protectie der politie, met wie zij deelen, speelbanken houden; dat de onzedelijkheid zoo groot isomdat de helers met de politie gemeene zaak maken. Dat te Buda-Pest het stelen vrij isheeft de onder vinding duidelijk genoeg bewezendat echter politieagenten en ambtenaars met helers en kop pelaars zoodanig verbonden zijn dat de dieven eerlijk met de politie deelen dat is althans ge deeltelijk nieuw. Het is voorgekomen dat de politie een behendigen zakkenroller arresieerde, omdat hij weigerde een deel van zijn buit af te staan; toen hij beterschap beloofde, werd hij weder vrijgelaten. Het is ongehoord, dat ambtenaren, die zich aan zulke schurkenstreken schuldig makenover het leven het vermogen en de gezondheid der burgers waken moeten. Paleizen in de drukste straten worden op klaarlichten dag aangevallen, openbare gelden verdwijnenspoorloos, op de post gaan honderduizenden verloren, en de politie schijnt niet in staat de dieven op te spo ren. Een reek3 bloedige moordtooneclen hebben er plaats gehad terwijl de daders vrij rondwan delen en hun beschermsterde rijkspolitieeen lang leven toewenschen. Reeds sedert jaren klaagt men hieroverzonder dat er verbetering in den toestand komt." Op deze wijze ging de heer Gay geruimen tijd voort. De ministerpresident Tisza beantwoordde hem gaf toe dat er veel verkeerds aan het licht gekomen was en vreesde dat het ingestelde gestrenge onderzoek nog meer aan den dag zou brengen doch kwam ten ernstigste op tegen de bewering dat de regeering de zaak wel zou vergoelijken. Na dit antwoord ging de kamer tot de orde van den dag over Intusschen hebben de chef der veiligheidspolitie en de stadscommandant reeds „verlof" bekomen. Te Rome werd Vrijdagnacht door de politie een aanplakbiljet afgescheurd, waarop geschreven stond Oberdank. Uitgewekenen uit Trente en Istrië legden beden onder den historischen aman delboom van de villa Clori eene kroon neer ter eere van Oberdank. De politie nam die weg. Te Milaan nam de politie Vrijdag een jongmensch gevangen die bij het gebouw der politie eene bom trachtte neer te werpen. Eene andere bom werd ontdekt bij het paleis van justitie. Acht jongelieden die manifesten van de ver eeniging Garidaldi te Triest rondventten, werden in hechtenis genomen. Be Italiaansche regeering heeft den inge nieur Giordano belast met het voorbereiden van een practisch onderzoek, betreffende net plan tot liet maken van een onderzeeschen tunnel ter verbinding van Sicilië met het vasteland. Geheel Petersburg heeft zich gedurende eenige dagen met niets ar.ders beziggehouden dan met het rechtsgedingdat vijf dagen in beslag geno men heeft. De beruchte zaak van den voormaligen po.itiebeambte Miranowitsch werd behandeld, die beschuldigd werd in den nacht van 8 September van het vorige jaar de dertienjarige Sarah Becker in een der vertrekken van het gebouw, waarin zijn bureau gevestigd is, vermoord te hebben. Hij ontkende elke schuld en beweerde in dien nacht in zijne eigene woning geweest te zijn welke door verscheidene straten van zijn bureau ge scheiden ligt. Hoewel iedereen voor zich zelf overtuigd wasdat hij de moordenaar is, waren echter nog te weinig bewijzen voorhanden om hem te straffen. Naast hem op de bank der beschuldigden was de 27-jarige Ssemjonowa gezeten, een zeer coquet persoontje, wie het blijkbaar genoegen deed door zoovele menschen in de gerechtszaal bezien te worden, en die meermalen onnoodig e 1 om haar flinke gestalte, lief gelaat en eenvoudig doch fijn costuum te laten bewonderen. Zij onderhield zich meermalen lachende met den voor haar zittenden advocaatwien zij van tijd tot tijd beschreven stukjes papier overhan digde. Ook wierp zij haar verloofde, den vroe- geren politie-luiteuant Besak die eveneens op de bank der beschuldigden was gezetenher haaldelijk een blik toe. Beiden werden beschuldigd van de handelingen van den eersten beschuldigde op de hoogte te zijn geweest. Ruim vijftig getuigen zijn in deze zaak gehoord cn de uitslag van dit rechtsgeding isdat Mi ranowitsch volgens het oordeel der jury aan de hem ten laste gelegde misdaad is schuldig ver klaard en dientengevolge veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid. Besak is wegens geheim houding van den moord, bedrog en diefstal, tot verbanning naar Siberië veroordeeld terwijl zijn verloofde Ssemjonowa vrijgesproken isomdat zij vroeger reeds in een krankzinnigengesticht is geweest en volgens het oordeel der genees kundigen steeds de vrees bestaatdat zij weder in haar vroegeren toestand zal vervallen. Een Londensch huis heeft een contract geteekend tot het graven van 15 millioen meter in de sectie Culebra van het kanaal van Panama voor nog geen 8frcs. per ratter en het werk zal in twee jaren zijn voltooid. Een zeer groot aantal Euro peesche werklieden zal worden aangeworven. Het droge seizoen is begonnen. De gezond heidstoestand is goed. Het werk vordert. Een treurig ongeluk wordt uit New-York gemeld. Het katholieke weeshuis te Brooklyn is Donderdagnacht te midden van een hevigen sneeuwstorm afgebrand. Van de 700 kinderen zijn 85 die in het hospitaal lagen, waarschijnlijk omgekomen. Een non, die hen poogde te redden, vond ook daarbij den dood. Onder het puin vond men 10 dooden; maar het onderzoek wordt voortgezet. Volgens een ander bericht worden nog 116 kinderen vermist. Men vermoedt echter dat zij voor het meerendeelzoo niet allengered zijn en zich door de stad verspreid hebbei| WAALWIJK. Zondag 28 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1. Zauber der Nacht. Kreutzer. 2. Hymne an die Musik. Lachner. 4. Slotkoor uit Eine Nacht auf dem Meere Tschirch. Waalwijk, 24 December 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad heden Woensdagavond ten 6 ure. Te behandelen zaken 1. Benoeming van een gasthuismeester. 2. havenmeester. 3. 2 leden der gascommissie. 4. Mededeeling van den uitslag der oproeping van sollicitanten naar de 2e hulponderwijzersplaats aan de openbare school. 5. Ingekomen stukken (ter visie.) In de Maandagavond gehouden vergadering der scherpschutt.-vereen. „Nederland en Oranje", gevormd uit de dienstdoende schutterij alhier is met algemeene stemmen op eene na besloten, aan den burgemeester Van der Klokken ontslag te geven als haren beschermheer. Van dit be sluit is aan ZEd. Achtbare kennis gegeven in een schrijven van den volgenden inhoud Aan den edelacktbaren heer F. A. 1). van der Klokkenburgemeester te Waalwijk. Edelachtbare heer De beschuldiging, in de raadsvergadering dezer gemeentedato 10 December 11., den heeren officieren der dd. schutterij alhierwaaronder ook onze geachte presidentten laste gelegd waardoor wij ons persoonlijk gekrenkt achten verplicht onze vereeniging, onder dankbetuiging voor de vroeger bewezen diensten UEd. Acht baren' bij deze ontslag te geven als haren be schermheer. Met de verschuldigde hoogachting teekenen wij De scherpschuttersvereeniging „Nederland en Oranje" te Waalwijk liet bestuur O. W. H. VAN TUSSENBROEK, vice-pres. H. VAN DEN HOEK, secretaris. De bierbrouwerij „de Klok" alhier, gisteren avond door notaris Rant definitief verkocht is met de bijbehoorende weilanden en bouwplaatsen overgegaau in handen van den heer F. M. In- genhousz, te Breda, voor f 25.600. Ds. W. van Elden, te Overzande, (cl. Goes) heeft het beroep naar de herv. gem. te Waalwijk aangenomen. Aan de memorie van beantwoording op het voorloopig verslagomtrent de spoorwegbe- grooting over 1885 ontleenen wij het volgende betreffende de lijn Zwaluwe's Bosch: „De geheele lijn van Zwaluwe tot Baardwijk, met de doorlaat bruggen over de Baardwijksche overlaat en het Bossche Veld, zijn besteed en behalve bij Geertruidenbergwaar eerst over de belangen der vestingwe.ken moest beslist zijn bijna gereed. Verder staat de richting in verband met de beslissing aangaande het station te 's Hertogen- bcsch. Eene oplossing aangaande dit elationvoor zoover dit mogelijk is aan alle gestelde eisohen voldoende en tevens geringere uitgaaf vorderende, is nog niet gevonden." 't Zal dus waarschijnlijk nog heel wat duren eer het gedeelte Baardwijksche overlaat-'s Bosch tot stand komt. Waarlijk een prettig vooruit zicht voor de Langstraat in 't algemeen maar VQoral voor de bewoners der dorpen, tusschen deu overlaat en den Bosch gelegen die op 't oogenblik weer van geregelde communicatie met de buitenwereld zijn afgesneden. Een wetsontwerp betreffende de onteigening voor de verlegging van den Maasmond zal weldra de kamer bereiken. Naar wij vernemen wordt de heer A. Baggermangeagreëerd klerk ten postkantore alhier, met 25 dezer aan het postkantoor te 's Bosch tijdelijk geplaatst en zulks wegens ziekte van deu commiesden heer N. Haremaker. Tot onderwijzer aan de openbare school te Zevenhuizen is benoemd de heer A. Kuysten, te Bezooien. Door den gemeenteraad van Sprang is met algemeene stemmen tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw Van Buuren thans werkzaam te Meeuwen op een salaris van f 600. Bij de firma J. Van der Endt Zoon te Maassluis zal, te beginnen met 1 Januari, een nieuw weekblad verschijnen onder den naam Het Moederlandweekblad voor de Nederlanders in den vreemde en in de Koloniën. Het blad staat onder redactie van den heer J. Hendrik van Balen. De gemeente Tilburg is eigenares geworden van een groot perceel bouwgrond in het midden der stad in de Poststraat. De eene helft zal verkocht worden voor bouwplaatsen en op de andere zal een school gebouwd worden voor m. u. lager onderwijs, daar, zooals het schijnt, de onderhandelingen omtrent het huren van de schoollokalen van den heer Borsten zijn afge sprongen. De koopsom van het terrein met de onkosten bedraagt bijna f30,000. Aangezien bij het gemeentebestuur van Til burg door verschillende personen aanvragen zijn gedaan tot het bekomen van concessie voor telephonische geleidingen, zoo is door dat bestuur eene uitnoodiging gericht aan belanghebbenden, om de voorwaarden op te gevenwaarop zij de concessie wenschen te bekomen. Een hoofd- vereischte echter wordt vooropgesteld, nl. dat het telefoonnet uitgestrekt moef worden over het centrum der stad, de Koningshoe/en, Broekhove.-u, Korvel en Goorkezoomede Jat het politiebu reau de hoofden der politie en braifjclweer kosteloos moeten worden bediend. Naar men beweert óestaat er gegrond vooruitzicht dat op initiatief van eenige ledjen der staten-generaal te 'sllage al/nog een subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling zal worden toe gekend. Verder wordt medegedeeld dat mr. J. E. Banck door den rasi van commissarissen van het Nederlandsch hardelsmuseum als gede legeerde bij gemelde tentionstelling is benoemd en dat mr. C. J. E. gaaf Van Bylandt zijn betrekking als Nederlandsih commissaris-generaal zal b'ijven handhaven loodat men de hoop op eene waardige vertegenwoordiging van de belangen onzer nijverheid nog nfst behoeft op te geven. Tachtig-duizend meten van het terrein zijn reeds verhuurd. (Q) Naar wij verneaenzegt het Vaderland, hebben eenige heeren net initiatief genomen om te overwegen of bt mogelijk zou zijn uit particuliere bijdragen oen fonds bij een te bren gen, om de Nederl ndsche nijverheid in staat te stellen behoorlijk vertegenwoordigd te worden op de tentooustelliu,' te Antwerpen. Dat enkele kamerleden behoori.i tot hen die voor eenioe dagen met dit d/d eene bijeenkomst hebben belegd heeft wahschijnlijk aanleiding gegeven tot het berichtdd van eenige kamerleden het initiatief zou uitgton om alsnog eene rijksbijdrage te verkrijgen. Zm wij welingelicht, dan is hier van geen sprake Het aant'i firma's en vereenigingen die het adres van ïdhaesie aan het adres van het Nederl. handehnuseum in zake de subsidie voor de Antwerpse^ tentoonstelling aan de staten- generaal ondêteekend hebben is geklommen tot zeventig. Dezer dgen vervoegde zich bij den winkelier C. K. te DO'gen een onbekend, welgekleed heer, voorgevende belast te zijn met de invordering van pretens: s voor den fabrikant BI. te Tilburg^ van wien genoemde winkelier goederen had ontvangen. Daar men de zaak wantrouwende, bezwaar naakte aan zijn zoogen. lastgevin» te voldoen<reigde hij dat binnen 3 dagen per wissel zou worden beschikt. Daarvan is echter tot heden nits vernomen zoodat men versterkt is in de mening dat de man geen eerlijke bedoe lingen Ld. "!,en schrijft uit Dongen Alsfeen bewijs dat de toonkunst hier druk beoefe'J wordt, dieue, dat de feestelijke inwijding- heeft plaats gehad van de nieuw gebouwde zaal voor iet tweede harmoniegezelschap. Handhaaft „Mu.«s Sacrum" sinds tal van jaren zijn geves tigde.! goeden naam de jeugdige vereeniging „Geluld overwint" toont aan de goede verwach ting bij toeneming te zullen beantwoorden. Eeii welgekozen muziekprogramma en voordrach ten verschaften een genotvollen avond. Het nieuwe lokaal beantwoordt aan de gestelde eischen. Nadat de heer Van Selsrseen der 'chefs vf.u de firma Bekker Van Seters en van Hat- i/.in in persooi te Panama het voorloopig aan- enomon werk het slechten von 6«n Oerg

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2