Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Te Cannes vergingen verscheiden vaartuigen in de haven door dien storm. Ook daar werden de wandelplaatsen langs de zee zwaar beschadigd door de golvendie het land indrongen tot aan de 20 meter verder gelegen tuinen. De koning van Spanje zette de vorige week zijn reis door de door aardbeving geteisterde streken steeds voort. Dinsdag heeft hij Grenada verlaten om Albunuelos te bezoekendoch hij heeft in het dorp Padoul halt moeten houden daar de wegen door de sueeuw en den storm onbegaanbaar waren. Daar hij toen zijn reisplan moest veranderenheeft hij andere dorpen bezocht en is naar Grenada teruggekeerd. Woensdag begaf hij zich naar Malaga. Albunuelos is door de bewoners verlaten de laatste schokken hebben de vernieling van de 450 huizen waaruit dit dorp bestond voltooid. Meer dan 300 dooden zijn onder de puinhoopen gevonden. Het aantal gewonden beloopt 200. De burgemeesters van Canillos, Algarobo, Tor- rox Nerja Yelez en Malaga hebben geseind dat nieuwe schokken vergezeld van aardsch ge rommel zijn gevoeld. De grond is gespleten en zwaveldampen stegen uit de diepten op. Tot de plaatsen, die de koning Woensdag zou bezoeken, behoort ook het dorp Guevejarwaar het ver schijnsel van de aardschuiving nog steeds wordt waargenomen. De koning heeft meer dan drie honderd duizend gulden uitgedeeld. In Andaluziè en in het geheele noordelijk deel van Spanje heeft in deze week een sneeuwstorm gewoed. Bishopde Engelsche „gedachtenlezeris dezer dagen veroordeeld tot een schadevergoeding van 10,000 pd. st., omdat hij zich niet bepaald had tot het lezen der gedachten van anderen, maar zijn eigen booze gedachten uitte in een lasterlijk vlugschrift tegen de heeren Maskelyne en Labou- cheredie getracht hadden hem van bedrog te overtuigen. Bij de Britsche haven Holyhead zijn weer twee stoomschepen, Admiral Moorson, van North Wallen Santa Claravan New-Yorkin aan varing gekomen met het gevolg, dat eerstge noemd vaartuig zeer spoedig zonk. Er was echter nog tijd om een boot uit te zetten; daarin werden twaalf mannen gered en twee anderen sprongen bij de aanvaring van het Engelsche op hei Amerikaansche schip over. Maar zestien menschen twaalf van de bemanning en vier passagierskwamen om het leven. Een op merkelijke bijzonderheid is dat de mannen die beneden de wacht hadden alle gered werden terwijl zijdie op het dek de wacht hielden verdronken. Te Holyhead heerscht groote verslageuheid. De meeste der verongelukten behoorden daar thuis. Te Braybij Dublin heeft een ernstig ongeluk met rijtuig plaats gehad. Het paard van een brougham waarin twee dameslady Ribton en mrs. Westgezeten waren werd schichtig en ging op hol. De koetsier viel van den bok en werd ernstig bezeerdmaar hij snelde toch het rijtuig na dat een eindweegs verder omver geworpen werd. Hij hield toen het hevig steigerende paard vast tot er hulp voor hem en de beide dames kwam opdagen. Lady Ribton was bewustelooszij kreeg een hersenschudding en men vreest voor het behoud van haar leven mrs. West is ernstig gekneusd aan het hoofd. Een brief van Alex. Siberiakoff, den man die met groote opofferingen en volharding den zeeweg naar Siberië langs de N. IJszee tracht tot stand te brengen gericht aan de Geogra- phische Mij te Bremen en gedateerd Irkutsk, den 8/21 November 1884behelst belangrijke bij zonderheden aangaande Sibiriakoff's reis die hij vernemen hoe het bij ons gaatwat hier in huis omgaat Hermine verschriktezij herinnerde zich dat zij Frederik beloofd had op alles nauwkeu rig acht te geven. „Meent gijvervolgde de fabrikantdat de opperhoutvester zijne toestemming geven zal dat zijn zoon de dochter van Börner tot zijne vrouw zal maken Hij denkt er even min aan als iken de houtvester kent zeer goed de bedoelingen zijns vaders. Meisje, gij zqt, zonder het te willenhet werktuig van een schandelijk bedrog „Neenneen riep zij met een weifelende stem„dat is niet mogelijk „Het is zoo de zoon speelt hier als spion voor zijn vader „Frederik is een man van eer." „Leer hem beter kennen ongelukkig kind „Ik ken hem." „Börner naderde zijne dochter en fluisterde haar toe «/Gij moet dan ook weten dat de vader voor zijn zoon bij den landraad von Hagenstein om de hand van eeu der dochters van den baron aanzoek doet. Weet gij datmijn kind Weet gij dat „Jadal weet ik 1" „Vau wien „Van Frederik zelf." „En toch „De opperhoutvester is tegen eene verbintenis met mijFrederik echter tracht eene verzoe- hing te bewerken even als ik...." „Leugensniets dan grove leugens O, hoe in het afgeloopen jaar langs een nieuwen weg de Petschola opwaarts en dan met rendieren over den Ural naar de uevenrivieren van deD Obheeft afgelegd. De reis van Oranez (aan de Petschora) tot Irkutsk heeft geduurd van 15 Sept. tot 5 November. S. hooptdat het hein zal gelukken bier een volledigeu zo- merweg totstand te brengen. Dan zullen de waren van Europa in denzelfden zomer Siberië kunnen bereiken en omgekeerd. Thans zal dat nog moeilijk zoo niet onmogelijk gaan. Men wilde onlangs te Tegernsee in Bei eren ook eens de Spaansche stierengevechten navolgen maar in plaats van stierenzou men koeien laten vechten. Op Drieknnigendag had zich een groote menigte op de bepaalde plsats verzameldeen orkest speelde eenige muziekstukken tot inleidingen daarna werde" de twee koeien in het strijdperk gebracht. De dieren waren echter niet strijdlustigzij hadden niets tegen elkaar. Hoe de eigenaars die 200 mark op hen gewed hadden hen ook trachtten aau te vuren, zij waren niet tot vechten te bewegen. Eindelijk kwamen zij op elkander toe niet woedend maar langzaam en vredig gingen vertrouwelijk naast elkander staan enbegonnen elkaar den kop te lekken tot groot vermaak van de toeschouwers. AKEN, 18 Januari. Even na 2 uur ontstond heden een vreeselijke brand. De Rijnsche laken fabriek is afgebrandzeven brandverzekering maatschappijen zijn hierin betrokken 500 werk lieden zijn hierdoor broodeloos. Om 4 uur werden de aangrenzende gebouwen sterk bedreigd. Tegen 6 uur des avonds was de brand in de lakenfabriek ongeveer gebluscht. Om twee uur 's nachts braken de vlammen in een aan grenzende fabriek uitdie ook geheel uitbrandde. In de lakenfabriek werkten circa 700 werklieden en in de andere verbrande fabriek 350 thans zija dus ruim duizend personen door deze ramp broodeloos. MANNHEIM 19 Januari. De Neue Badische Landeszeitung meldt Heden namiddag is te Hockenheim een handwerksgezel gearresteerd, die op een gendarme een revolverschot had ge lost. Hij had geen papieren ter legitimatie bij zich en is naar Mannheim overgebracht. Hij heeft omtrent zichzelven twijfelachtige verklarin gen afgelegd en weigert alle nadere inlichtingen. Men heeft bij hem patronen en een groot bedrag in geld gevonden. Bij Lucern brak dezer dagen op het meer dat slechts aan den kant is dichtgevroren een ijsschol los waarop zich een 1000-tal schaatsen rijders en toeschouwers bevonden die nu naar het midden van het meer dreven. Het gelukte echter nogmet behulp van haken en touwen, het ijsblok naar dén kant terug te trekken en alle die er op waren behouden aan land te brengen. Te Weenen is alweder een groot bankier Theodoor Noderer in hechtenis genomen wegens oplichterij en verduistering van gelden. Een groot aantal menschen die hun geld bij hem belegd haddenmoeten door hem geruïneerd zijn. De kamer nam met 162 tegen 73 stemmen het voorstel van het ministerie aan strekkende om den spoorweg van Milaan naar CJiiasso in 't gemeenschappelijk bezit van de maatschappij der Middellandsche zee en van die der Adria- tieche zee te brengen. Het ministerie stelde, de quaestie van vertrouwen. Een telegram uit Milaan van 18 dezer meldtdat er een sneeuwstorm heeft plaats gehad in Noordelijk Italië, die geheel Lombardije met een dikke sneeuwlaag heeft bedekt. De viijifrf iiii 11m i mii ■■■i.i— gemakkelijk laat gij u misleiden Wie is u nader de zoon van den laaghartigen opperhout vester of uw vader „Lieve vaderachdood mij niet „Wie is u nader riep de fabrikant nog luider. „Heb medelijden met mijne namelooze smart! Ik heb reeds zoo veel leeds gedragen dat ik eindelijk zal moeten bezwijken snikte zijne dochter. Börner staarde het weenende bleeke meisje aan als of er een gevoel van aandoening in hem opkwam riep hij „Voor het oogenblik genoeg Weinige dagen of weken zullen veel aan het licht brengen en u doen zien, dat gij op een ellendeling uw vertrou wen stelt. Verder zullen wij er niet van spreken; maar die verzekering geef ik u Grasberg kan nimmer een lid mijner familie worden. Volg mij thans naar huis.... verdedig den schurk niet meer, ik mag mij niet boos maken maar moet mijne gezondheid ontzien." Beiden verlieten den koepel. Tien minuten later was Hermine alleen in hare kamer. „De strijd begint op nieuw, fluisterde zij. „Nog wil ik Frederik niet wantrouwen al is de schijn in alles tegen hem; zoo lang ik van zijne trouw loosheid niet overtuigd ben blijf ik met innige liefde aan hem gehecht. O zoo het mij moge lijk warede reden van dien heilloozen twist te ontdekken, die in zulk eene diepe duisternis ge huld is Suze zal wellicht dezen avond nog ko menmet haar wil ik weenen en haar raad plegen." gemeenschap tusschen Milaan en de omliggende plaatsen is afgebroken eu op vele punten zijn de telegraafdraden gebroken. Volgens telegrafische berichten uit Rome is de paus zeer ziek lijdende aan koorts met pijn in de ingewanden. Uit Rusland worden weer gewelddadigheden tegen de joden bericht. Te Vilkomir, in Lithauen, heeft een bende rekruten de israëlieten zonder onderscheid van geslacht of leeftijd, aangevallen. Een werd gedood en een ander zwaar gewond. Door politie en brandweer werd echter weldra de rust hersteld. Er heerscht in het Noorden en het Oosten van Rusland een buitengewoon felle koude. Te Archangal bevroor dezer dagen het kwik in de thermometers (daartoe is, zooals men weet, een koude van 40° R. noodig), en de spiritus— thermometers wezen 43° R. vorst aan. Te Je- kateriusburg had men voor eenige dagen 42° vorst. Een der oudste en belangrijkste Amerikaansche ijzerfirma's die der Gebr. Oliver en Philips te Pittsburgwelke drie fabrieken bezat en 4000 werklieden in dienst had is zoo goed als failliet en heeft hare werkplaatsen gesloten. Het geheel onverwachte feit heeft te Pitsburg groote ont steltenis veroorzaakt. Waalwijk 21 Januari 1885. Door de regeering is bij de tweede kamer ingediend eene aanvulling van de wet op de handels- en fabrieksmerken noodig geworden door de aanneming der intern, overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom en strekkende tot verduidelijking of verandering van enkele artikelen der wet. De opbrengst der rijksmiddelen over het jaar 1884 is thans bekend en over de uitkomst valt niet te roemen. December heeft het iets beter gemaakt dau de vorige maanden daar de opbrengst f782,000 boven de raming kwam en f 847.000 boven de opbrengst van het vorige jaar. Desniettemin is het algemeen totaal over het geheele jaar f 103.759,000 dus beneden dat van 1883, toen het f 104,525,000 bedroeg, niet alleen maar ook beneden de ramingdie op f 104.945,950 was gesteld. En dat niettegen staande van de verhooging der accijnzen op suiker en gedistilleerd nog betere uitkomsten werden ver wacht. Het gedistilleerd heeft ten slotte bijna aan die verwachting beantwoord, daar het f23.204,000 opbracht bij een raming van f 22.100,000, maar de suiker, oorspronkelijk geraamd op Ql/2 raillioen, bleef met een opbrengst van f 5.846,000 beneden dat cijferja benedeu de uitkomst van 1883 toen zij f 6.272,000 gaf. Rekent men nu de meerdere opbrengst van 't gedistilleerd niet mede, dan zijn de belastingen te zamen f 2.290,000 bij de raming ten achteren. In een artikel „Inlandsche paarden,,, op genomen in eenige aan de belangen van landbouw en veeteelt gewijde bladen komt eene algemeene beoordeeiing voor omtrent onze paarden. Die algemeene beoordeeling, getrokken uit de verslagen der commissiën die door den minister van oorlog in 1884 belast zijn geweest met den aankoop van inlandsche paarden ten behoeve van het leger, bevat tevens eene opsomming der algemeen onder onze paarden voorkomende gebreken. De omtrent de Noordbrabantsche paarden verkregen indruk was geenszins ongunstig. De te Moergestel aangeboden paarden waren echter van minder gehalte dan die te Raamsdonk en te Waalwijk. Dewijl de in het jaar 1884 plaats gehad hebbende aankoopen van inlandsche paarden ten Met eene pijnlijke bedaardheid ging zij aan hare huishoudelijke bezigheden zij begaf zich naar de keuken om de toebereidselen tot het avondeten te maken. Wij willen den houtvester vergezellentoen hij den koepel verlaten had. Zijne eerste schre den richtte hij naar den hem bekenden uitgang, doch door de ingevallen duisternis moest hij den weg zoeken. De deur stond aan zoo als hij ze verlaten had in zijne opgewonden stem ming stiet hij ze open. Hij grijpt zijn geweer, dat hij tegen den deurpost geplaatst heeft. Het verwonderde hem dat zijn hond zich niet be woog daor deze nimmer de plaats verliet en het hem toevertrouwde goed getrouw bewaakte. Het dier had zich zeker verwijderd. Het geweer was er nog, dus moest de weitasch er ook zijn. In de stikdonkere duisternis kon hij niets on derscheiden. De houtvester bukte voorover zijne bevende hand voelde den honddie on beweeglijk op de weitasch lag. „Wat is dat?" mompelde hij. Hij riep zijn getrouwen waker bij zijn naam; het dier bewoog zich niet. Hij trok het zware lichaam naar den drempel der deurwuar hij ten minste de voorwerpen onderscheiden kon. De kop van den jachthond was verpletterd; dit bewezen hem niet alleen de bloedsporen maar ook de splinters van beenderen die de hand van den kundigen jager dadelijk herkende. „Ohoe laagriep de jongeling. .,Hoe verschrikkelijk laag is deze daad Om mij te kwellen slaat hij mijr. lievelingshond dood Nu twijfel ik er ook niet meer aan, dat van dezelfde hand het schot gekomen i9." behoeve van het leger het vermoeden wettigen dat bij voorzetting van dien aankoop steeds betere uitslag zal worden verkregen heeft de regeering bepaald dat voor de remonte een telken jare door den minister van oorlog te bepalen aantal inlandsche paarden zullen worden aangeschaft. Bij de tabaks- en sigarenfabrikanten te Eindhoven en omstreken circuleert een adres aan de tweedt kamer, inhoudende een met redenen omkleed verzoek ter wering van elke tabaksbe lasting het zij die accijns of invoerrecht mocht genoemd worden. Zoudag morgen werd door de harmonie TEspérance alhiereen buitengewoon matinee gegeven onder leiding van den heer Brohm uit 's Bosch. Bij deze gelegenheid werd dezen ver dienstelijken directeur onder een gepaste toespraak eene fraaie pendule aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor het vele goededat l'Espé- rance aan zijne leiding verplicht is. Na het succes, dat onze harmonie behaald heeft.in den wedstrijd te Breda, heeft zij gemeend op deze wijze hulde te moeten brengen aan diens behar tiging ten opzichte van haar aan den dag gelegd. Gevoelig voor zulk een verrassende attentie dankte de heer Brohm in welgemeende woorden de leden en het bestuur der harmonie. Tot president van de kamer van koophandel te 's-Hertogenbosch i9 benoemd de heer G. Bosch, en tot vice-peesident de heer Van der Ven. Men verneemt dat bij een onderzoek in de op den 14 dezer door brand vernielde fabriek te Tilburg gebleken is dat het goud- en zilvergeld, dat in eene goedesolide ijzeren kast geborgen wastot een klonkt is aaneengesmolten en het munt- en bankpapier een en ander tot een bedrag van om de f5000 totaal is verbrand. Talrijk zijn gedurende deze campagne de ongelukken welke op de suikerfabriek van den heer Wittouck te Breda plaats grijpen. Dezer dagen werden weer een werkman zoo goed als vermorseld. Hij geraakte te dicht bij een drijfriem zoodat deze hem aangreep en bijna in drie stukken sneed. De man laat een talrijk huisgezin na. De heer H. directeur van de diamant slijperij te Bergen-op-Zoom heeft het ongeluk gehad met de in volle werking zijnde machine in aanraking te komen, met het noodlottig gevolg, dat hij zeer ernstig aan het hoofd gewond werd. Terwijl te Beugen een familie aan het bruiloft vieren was bij gelegenheid vau het hu welijk van den zoon des huize9 werd de feest vreugde gestoord door het plotseling overlijden der moeder van den bruidegom tengevolge van eene beroerte. Te Oostelbeers is de woning en schuur van den landbouwer J. van der Laar afgebrand. Een paard een schaap en eene geit kwamen in de vlammen om. De eigenaar die zijn vee groo- tendeels redde, kreeg daarbij hevige biandwonden. De oorzaak is onbekend. Vrijdag en Zaterdag is de rechters-commis- saris, vergezeld van den substituut-griffier, te Ooltgensplaat geweestter voortzetting der in structie in zake den plaats gehad hebbenden manslag op 1 Januari jl. Meer dan 20 personen zijn gehoord. Volgens de geruchten zou de justitie op het spoor zijn van de schuldigen. Door «een uit Rotterdam komenden trein is Maandag morgen nabij Breda de overweg wachter Kloppers overreden en onmiddellijk ge dood. Te Roermond is de stoommeelfabriek van den heer H. van de Winkel in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel afgebrand. Door een onbekende oorzaak in de beneden verdieping begonnen, deelde het vuur zich terstond mede aan de graanzolders. Het in brand geraken van elke nieuwe ver dieping geleek een schitterend vuurwerk. Zes spuiten der gemeente en twee van het garnizoen waren vrij spoedig in werking. Eene verschrikkelijke woede maakte zich van den jager meester. Mei bevende handen nam hij het doode dier den halsband af, wierp de tasch over den schoudernam zijn geweer en sloeg den weg in naar zijne woning. Hij twijfelde er niet meer aan of een spion van den fabrikant had hem gevolgd en verraden. „Dat is dus mompelde hij met een bitte ren lach, „mijn eerste be^ek bij mijne verloof de Bij het beikenboschje ontmoette hem eene vrouw in wie hij aanstonds Suze herkende. „Waar heen gaat gij „Naar mejuffrouw Börner." „Nog zoo laat „Op den dag ontbreekt het mij aan tijd antwoordde Suze," bijna buiten adem door het loopen. Frederik verhaalde in weinige woorden de schurkenstreek en droeg der jonge weduwe op het gebeurde aan Hermine mede te deelen. „Lieve hemelriep Suze „duurt dan nog altijd de vijandschap voort Het is verschrikke lijk „Suze zeg het mij ronduithebt gij geen vermoeden op iemand Zij dacht eenige oogenblikken na. „Ik zou wel eenig vermoeden heoben mijnheer., de ambtman Kohier heeft Hermine..." „Neen neen de gepleegde wraak is te laag, te ellendig!" „Geef acht op dien man ik geloofdat hij u vervolgt." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2