Nummer 8. Zondag 25 Januari 1885. 8e Jaargang. 5- i L "feuilleton. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dumont deed in de kamer een voorstel om inkomende rechten te heffen van de levensmid delen. Beernaert en Jacobs verklaarden dat zij dit voorstel bestrijden. Zonder tegenstand werd besloten het in overweging te nemen. De gewezen Belgische minister van finan- cieu Malou heeft een kaart van Belgie ontworpen en uitgegeven waarop alle plaatsen gekleurd zijn volgens de politieke gezindheid welke bij de laatste parlements-verkiezingeu de meerderheid heeft verkregen. Zoo zijn de clericale plaatsen rood eD de liberale districten blauw gekleurd terwijl die districten, waar de opinie verdeeld is, grijs zijn gekleurd. Deze kaart wordt druk ver kocht vooral aan handelshuizen fabrieken verzekering-maatschappijen enz.die uit deze kaart kunnen zien welke agenten reizigers enz. zij moeten hebben om goede zaken te doen. Te Brussel heeft men den sneeuwmodder zeer snel opgeruimd door middel van 300,000 KG. zouthetgeen een uitgaaf van f 2,000 heeft veroorzaakt. Het gemeentebestuur deze proef volkomen geslaagd ziendeheeft een nieuwen voorraad zout opgedaan. De vijver ia het Bois de la Cambre te Brussel wordt des avonds electrisch verlicht ten behoeve der schaatsenrijders, zoodat zij, die door hunne zaken verhinderd zijn des daags van h-t ijs te profiteeren des avonds hun schade kunnen inhalen. Tot middernacht leveren de ijsbanen bij het electrisch licht een tooverachtigen aanblik. In Belgie zijn Zaterdag niet minder dan vier spoorwegongelukken voorgekomen. B.ehalve het ongeluk met den sneltrein van Doornik naar Brussel is te Namen een locomotief, die op een verkeerd spoor was tegen een anderen trein ingeloopen. Er bevonden zich in den trein ge lukkig weinig reizigers. Een van hen is gewond aan het hoofd. De materieele schade is aan zienlijk. Te Marloie hadden drie personen LXIX. De houtvester bekommerde zich om de vrouw verder nietmaar vervolgde zijnen weg. Naden kende over hetgeen er had plaats gehad en de slechte verstandhouding tusschen de twee familiën kwam er achterdocht bij hem op tegen Suzeals of deze de hand in het spel had. Was het geld niet in staat geweest haar jegens haar echtgenoot ontrouw te maken en zou zij dan ook nietuit geldzuchttot nog erger in staat zijn Daar zij zelve den naam van Kohier genoemd had kon zij in dienst van dien man niet zijn. Zijne overdenkingen werden spoedig van dit onderwerp afgeleid hij moest zich met de bron des kwaads bezig houden en deze was de raadselachtige vijandschap tusschen de beiden mannen. Doch hoe die te ontdekken Waar was het begin er van? Wie zou de minste inlichting kunnen geven Maar vooral was het de arme Herminedie hem bezorgd maaktedaar zij zeker al de gestrengheid van haren vertoornden vader zou te verduren hebben. En hoe hij peinsde hij kon geen middel vin den om aan dezen toestand spoedig een einde te makenhij nam zich intusschen voor te verzwijgen wat hem wedervaren waswant hij wilde de verbittering zijns vaders niet vermeer deren zoo hij geen olie in het vuur wilde gooien. Doch dit was reeds van een anderen kant geschied. Toen de houtvesterna zich eerst in zijn vertrek verkleed te hebbende woonkamer binnentradvond hij zijne ouders in een vrij ernstigen twist. De laatste woorden zijner moeder bewezen hemdat deze vrede wil stichten. „Frederik /'riep de houtvester„voor de eerste in een verkeerden trein plaatsgenomen. Zij be merkten dit eerst toen de trein begon te rijden. Een van hen sprong uit den trein en kwam met het hoofd tegen een paal aan. Te Doornik werd dienzelfden dag een postbode overreden. Tusschen Frankrijk en Italië zal het verkeer gedurende eenige dager, gestremd zijn tusschen Bardonnèche eu Chiomonte ligt de sneeuw twee meters hoog. Een viertal gevaarlijke valsche munters die te Parijs uit la Roquette naar een andere gevangenis gebracht werden ziju op klaarlichten dag, 's morgeus te tien uren, uit het rijtuig, waarin men hen vervoerde ontsnapt, zonder dat iemand weet hoe. Hunne bewakers hadden niets van de vlucht bemerktzij ontdekten eerst bij de aankomst op de plaats hunner bestemming dat de vogels gevlogen waren. Het Journal des Débats deelde het een en ander mede uit senen brief van 15 Nov., gericht aan Soedansch koopman te Alexandrie. Volgens dit schrijven zou de mahdi beschikken over eene legermacht van meer dan 100,000 welgeoefende manschappen en staan hem verscheidene offi cieren ter zijdedie uit het leger van Hicks Pasha naar hem overliepen. Zijn plan zou wezeu, het Engelsche leger stil tot Khartoem te laten voorttrekken, het dan den terugtocht af te snijden, en hetmet Gordon het lot te doen deeleu van de troepen van Hicks. Naar de Pall Mall Gazette vermoedtis dit nieuws uit de tweede hand afkomstig van een te Kaïro verschijnend Arabisch blad, Merat-us- Shark dat op dit stuk meer zijne wenschen dan den wezenlijken staat van zaken zou laten door schemeren. Te Poulainville bij Amiens zijn zestien kinderen die zich op het ijs in den vijver ver maakten eensklaps allee te gelijk door het ijs gezakt. Geen der kinderen is gered kunnen worden. Het sneeuwballengooien heeft dezer dagen te Armentières (Fr. dep. Nord) een menschen- maal in mijn leven moet ik u een bevel geven „Welk is dat vraagde de houtvester verbaasd. „Zoo het u ooit mocht in de gedachten komen met de familie Börner in betrekking te komen dan houd ik op u als mijn zoon te beschouwen. De zoon zag zijnen vader ontsteld aan. „En gij weetvoegde de opperhoutvester met bevende, stem er bij, „hoe lief ik u heb!'' Daarop reikte hij hem bewogen de hand en verliet het vertrek. „Moeder, wat is er gebeurd „Ik weet het niet," antwoordde Maria treurig. „Uw vader kwam in eene booze stemming te huis en gaf mij geen antwoord op mijne vragen Iemand moet hem weder iets ten nadeele van Börner in het oor geblazen hebben. O zoo ik slechts een enkelen blik in die geheimzinnige betrekking kon werpen." „Misschien de baron von Hagestein „Het kan zijn intusschen weet ik niethoe hij dat zou kunnen daar hij tot den burgerlijken fabrikant in niet de minste betrekking staat." Frederik deelde nu zijner moeder uitvoerig mede wat hem overkomen waszoo wel in den koepel als buiten den tuin. Getroffen schudde Maria het hoofd. „Dus is Börner door zijne verbittering als met blindheid geslagen zeide zij. Hier moet een derde achter de schermeD zittenanders was iets van dien aard niet mogelijk. Niet alleen uw vadermaar ook Börner bezit een te eerlijk karakterFrederikwij moeten achter het geheim trachten te komen, het koste wat het wil 1" „Maar hoe hoe riep de houtvester „Moe der, help mij! Van Hermine zie ik Diet af, ik kan niet al wilde ik het. Het arme meisje lijdt niet minder dan ik." „Is haar de reden van den twist niet bekend „Dan zou zij mij die we! medegedeeld hebben. De opperhoutvester trad weder binnen onte vreden legde hij zijne pijp ter zijde en ging naar zijn kautoor. leven gekost. Een troep arbeiders en meisjes die uit hnn fabriek kwamen vermaakten zich daar met het gooien van sneeuwballen en een der meisjes werd door epn ongelukkig wat harden bal zoo hevig aan den slaap getroffen dat zij bewusteloos neerviel en na eenige uren overleed. „Figaro" heeft eeD zijner medewerkers naar zuidelijk Spanje gezondeD om er de door de aardbeving aangerichte verwoestingen gade te slaan. Deze berichtgever, den 18 dezer te Ma laga aangekomen, meldt van daarOp den weg van Antequera herwaarts heeft de sneeuw ons overvallen en is ons blijven volgen tot aan de poorten van Malaga. Niets zeldzamer hier dan de heerschappij vau den wintervorst, in het door de zon zoo begunstigde land, waar de rietsuiker geteeld wordt en waar men sedert 25 jaren geen .'lokje sneeuw heeft zien vallen. Een trophische plantengroei in deze streek en rijp op de boomen aller zonderlingste uit werking van dit contrast Het onder duizender lei vormen gekristalliseerde water toovert sterren op bloem en blad. Maar wat bovenal een heer lijk schouwspel oplevert, dat is het sneeuwpoeder op de toppen der oranjeboomen, het eerste zijne blankheid vermengende met de groene en gouden linten der bladeren en vruchten. Den 18n dezer heeft de koning het stadje Periana bezocht, dat 1800 voet boven het water vlak der zee gelegen is, of beter gezegd, gelegen was. Van de 800 huizen, die dit plaatsje telde, zijn 750 in bouwvallen verkeerd, en van de overige 50 zijn slechts 12 bewoonbaar. Bij de beide eerste aardbevingen in de vorige maand werden er 45 personen gedood. Te Torrox zijn nieuwe aardschokken ge voeld. De openbare inschrijvingen ten gunste der slachtoffers nemen steeds in aantal toe. De koning is naar Madrid teruggekeerd. In het Noorden is zooveel sneeuw gevallen dat het spoorwegverkeer is gestremd. „Laat het voor heden zoo zijn mijn zoon zieds de opperhoutvesterin wij zouden de zaak bij uwen vader nog verergeren zoo wij nu bij iiem om opheldering aandrongen. Ik hoop dat wij spoedig vernemen mogenwat er eigenlijk van de zaak is." „Dat geve God Frederik kuste zijne moeder goeden nacht en ging naar zijne kamer. Ook was de toestand van Suze niet verbeterd, integendeel nam de verlegenheid der arme we duwe meer en meer toe. Al zocht zij afleiding in de verzorging van de kinderen haars buurmans, welke aan haar als aan eene moeder gehecht waren toch kon zij haar pijnigenden angst niet verdrijven. Met eiken dag werd het haar dui delijker dat zij een te gewaagden stap gedaan had. Hoe gaarne had zij Hermine om terug betaling van het geld verzochtmaar zij had den moed er niet toe, daar zij wist hoe hare vriendin bovendien nog leed. Hermine had geen geheimen voor hare vriendinen daarom had zij haar alles verhaald. „Suze,„ zeide op zekeren avond de diep be droefde verloofde, „bezorg dezen brief aan Fre derik ik moet hem spreken en met hem over onzen toestand raadplegen. Reeds heb ik sedert acht dagen niets van hem vernomen." „Ik beloof u mij zoo spoedig mogelijk van mijn last te kwijten." Hermine weende Suze weende met haar. „Hebt gij mij nog iets ie vragen?" vraagde de dochter van den fabrikant. „Vnor het oogenblik nietzeide de weduwe zacht. „Dus later." „Dat geloot ik wel." „Het geld, Suze, zullen wij u spoedig te rugbetalen. O hoe groot is de dienstdien gij ons bewezen hebt „Spreek daarvan niet.../' Naar de „Daily News gelooft is de regeering geneigd om aan te nemen dat Frankrijks voor stel betreffende Egypte, niettegenstaande gewich tige bezwaren daartegen toch met eeuige be langrijke wijzigingen, als grondslag tot verdere onderhandelingen zou kunnen dienen. De expeditie van generaal Wolseley heeft hare eerste overwinning op het leger van den mahdi behaald, in welk gevecht beide partgen gevoelige verliezen hebben geleden. Omtrent deze ontmoeting met de rebellen wordt van de Abukieabronnen onder dagteekening van den 17n dezer het volgende gemeld De Engelsche colonne onder aanvoering van generaal Stewartkwam gisteren hier aan en vond de bronnen door 10,000 rebellen bezet. Hedenmorgen rukte de Engelsche macht, ter sterkte van ODgeveer 1200 man, in carré op tegen den vijand die plotseling eene charge maakte en gedurende eenige oogenblikken tot in het carré binnendrong. De Engelschen sloten zich echter weder aaneen en richtten een moord dadig vuur op den vijand, die eindelijk afhield 1200 lijken rondom het carré achterlatende. Onze verliezen zijnnegen officieren gedood onder welke kolonel Burnaby, en negen gekwetst onder welke de lords St. Vincent eu Airlie65 minderen gedood en 85 gekwetst. Gen. Stewart ontkwam ternauwernood het gevaar en een paard werd onder hem doodgeschoten. De Engelsche troepen hebben daarna de bronnen bezet. Gen. Stewart zal onmiddellijk naar Metammeth op rukken. Ook in Engeland, te Leden, in de om streken van Colchester (graafschap Essex) zijn in den nacht van Zondag op Maandag aard schokken waargenomen. Zij hebben geene dooden of ernstige beschadigingen veroorzaakt, maar een schok heeft al'e bewoners gewekt en bracht de meubelen en vensterruiten in beweging. In April van het vorig jaar zijn in dezelfde streek ook aardschokken gevoeld. Als een bewijs van den slechten toestand waarin de landbouw ook in Engeland verkeert, „Ik zal eeuwig uwe dankbare schuldenares zijn." Suze zag hare vriendin bedroefd aan. „Zoo gij slechts gelukkig zijn moogtzeide zij zacht. Een diepe zucht ontsnapte aan Hermiue's boezem. „Nadat ik zoo veel geleden en gedaan heb is het doel weder verder verwijderd." „Hoop slechts!" zeide de weduwe. „Ach ik zou bijna den moed verliezen." ./Zoo lang de dood niet tusschen beiden treedt, is de vervulling van uw wensch niet onmogelijk; maar wanneer het graf zich opent zoo als bij mij het geval is Eeu hevig snikken verstikte de stem der arme weduwe. „Ik, heb geen hoop meer zeide zij na eenige oogenblikken. „Suzemen zegtdat gij weder wilt huwen." „Wie zegt dat zeide zij driftig. „Bloos nietlieve vriendin Niemand zal het u ten kwade duiden zoo gij weder in het werkelijke leven terugkeert. Gij zijt nog jong en kunt niet altijd treuren. O, vergeef het mij, mijne liefste dat ik dit punt aanroervoer gij er zelve van begint te spreken. Ik wil u echter een raad gevenkies geen man alleen om u eene onbezorgde toekomst te verzekeren.... reik alleen zoodanig een de handdien gij achten kuntvindt gij zoo iemand niettrouw dan nietik neem het op mij uwe toekomst te verzekeren de nood mag u niet tot een onge lukkig huwelijk dwingen, dat kan ik niet dulden. De zaken mijns vaders verkrijgen weder met den dag meerder uitbreiding, en zoo zal ik in staat zijn u mijne oprechte vriendschap en dankbaar heid te bewijzen. En wilt gij het aandenken aan uwen overleden echtgenoot bewarenzoo volg mijnen raad." Suze barstte in tranen los. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1