Rusland. Amerika. BINNENLAND. Duitschland. Italië. UITVOERINGEN. kan strekken, dat de opbrengst van 20.000 heet. kroonlanderijen, die in 1883 f 648,000 bedroeg, in 1884 f288,300 minder opleverde, terwijl het bedrag der achterstallige pachten niet minder dan f312,000 was en 375 hectaren dier lande rijen onbebouwd lagen wegens gebrek aan pachters. De Engelsche zaakge^stigde te Athene is daar in een openbaren tuin door een wachtheb bend gendarme mishandeld. De minister van oorlog heeft dien gendarme twee maanden arrest opgelegd en hem uit den dienst ontslagen. Hij behoudt zich voor hem ook nog gerechtelijk te vervolgen. Het gebeurde zal geen andere gevolgen hebben. Een bijzonder groote doode walvisch is aangespoeld op de oevers van de Engelsche rivier de Severn. Hij is ongeveer 23 meter lang en ruim 40,000 kilogr. zwaar. Ook op de Fransche kust, aan het strand te Luc sur Mer, (Calvados) spoelde een walvisch aan van de soort die bij IJsland en Groenland gevonden wordt. Die zeereus was ook 40,000 kilogr. zwaar19 meter lang en 10 meter in omvang. Misschien was het wel een gescheiden echtpaar Het zoeken naar verborgen schatten blijft aan de orde van den dag. Men rust thans weer te Newcastle een expeditie uit naar het eilai.d Trinidad bij de -kust van Braziliëwaar een groote schat begraven moet zijn. Het geld en de kostbaarheden werden daar indertijd door zeeroovers in veiligheid gebracht, volgens het verhaal van een ouden zeeman, die zelf een der roovers moet geweest zijn en die plannen heeft met nauwkeurige aanwijzingen van de plaats, waar de schat te vinden is. Maar aan die aanwijzingen heeft men niet veel, want bij een onderzoekeenige jaren geleden door een scheepsknpitein ingesteld, bleek een grondver schuiving op die plek te hebben plaats gehad. Velen twijfelen daarom of de schat ooit op het eiland geweest is en zoo ja of hij er nog is. Maar de ondernemers der expeditie zijn vast overtuigd, dat het geld er moet wezen. Het schip ,/Aurea", dat voor den tocht naar Trinidad wordt uitgerust, krijgt echter, voor alle zeker heid, een lading steenkolen mede, welke het, als de schat niet gevonden wordt, naar Kaapstad zal brengen om geen geheel vergeefsche reis te doen. Te Petersburg heeft baron Korff in het Eco nomisch genootschap een voordracht gehouden over den achteruitgang van den Russischen graanhandel en de middelen om daarin verbe tering te brengen. Hij voorziet echter, dat de graanprijzen zullen blijven dalen. De verbetering der verkeersmiddelenhet Suez-Kanaalde doorgraving der landengte van Panama doen het aanbod steeds toenomeu. Indie is nauwelijks met Europa gaan wedijveren of het heeft reeds schitterende uitkomsten verkregen. Men heeft daar twee oogsten 'sjaars en de Hindoesche arbeiders hebben woning noch kleeding noodig en leven van een handvol rijst per dag. Indisch graan overtreft het onze ver in hoedanigheid en de gemeenschap met het morgeuland zal steeds beter worden. Baron Korff verwacht wel heil van de verbetering der verkeersmiddelen in Rusland zelfdoch is overigens van meening dat men ook daar beter zal doen om zich op andere takken van landbouw en vooral op veeteelt te gaan toeleggen. De te Odessa verschijnende Revue Commerciale ziet echter de toekomst van den graanbouw nog zoo donker niet in. In 1884 is er meer graan uitgevoerd dan in de laatste jaren en ondanks den lagen prijs is er in het najaar vrij wat meer gezaaid dan vroeger. In elk geval zal voor het binnenland steeds graan verbouwd moeten worden. Het denkbeeld van verbetering der binnenland- sche verkeermiddeler. acht laatstgenoemd blad echter ook in dit geval zeer aanbevelenswaardig. VALPARAISO, 20 Januari. Zaterdagavond er door middel eener helsche machine een aanslag gepleegd op het leven van den president der republiek Chili. De daad is mislukt. WAALWJK. Zondag 25 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak/y van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: PROGRAMMA AD LIBITUM. Er is een nader bericht uit Mannheim omtrent den aldaar aangebrachten arrestant uit Hocken- heim. Gelijk men weet had hij bij zijn arrestatie een revolverschot op een gendarme gelost en waren er bij hem een aantal patronen, alsook eene aanzienlijke som geld gevonden. Ook is reeds gemelddat hij geen papieren bij zich had en weigerde eenige inlichting te geven. Naar hetgeen men thans nader verneemt, heeft men bij hem aan het binnenvlak der hand eeöe wond ontdekt, die blijkbaar door eene snede is ontstaan en ongeveer 8 dageu oud moet zijn, terwijl bovendien is gebleken, dat hij .acht dagen geleden zich te Frankfort heeft opgehouden. Verder wordt nog gemeld, dat een ingezetene te Frankfort aan de politie het een en ander had medegedeeld, waarin men thans aanleiding heeft gevonden tot het vermoeden, dat de aan wezigheid van den onbekende aldaar in verband heeft gestaan met den gepleegden moord op den Polizeirath Rumpff. Bovendien komt het signa lement van den arrestant geheel en al overeen met dat, hetwelk de Frankforter politie naar de mededeelingen van den bedoelden ingezetene had openbaar gemaakt. Te Dortmund is een dienstmeisje van een vleeschhouwer in een vertrek, waaronder zich de slagerij bevond, zoo ongelukkig in een groote snijmachine gevallen, dat de dood na korten tijd volgde. Het eene been van de ongelukkige was onmiddellijk van het lichaam gescheiden, terwijl het andere been in de lengte was opengesneden. Het meisje bad voor het venster van het vertrek iets willen waarnemen in de tegenoverliggende woningbij het terugtreden deed zij een misstap en was zoo door een openstaand valluik gevallen in de slagerij. Daar de aderen doorgesneden waren, was de dood een onmiddellijk gevolg van het bloedverlies. Een hevige brand heeft te Hamburg eenige pakhuizen geheel of gedeeltelijk vernield. Een brandweerman kwam om het leven en twee anderen werden gekwetst. De schade moet ruim een millioen mark bedragen. Volgens tijdingen uit het Noorden zijn eenige dorpon in den omtrek van Chiomonte onder de lawines bedolven geworden. Uit Turijn zijn troe pen derwaarts gezonden om hulp te bieden. Naar luid van berichten uit Cuneo heeft het daar drie dagen aaneen gesneeuwd. Op sommige pnnten staat de sneeuw ter hoogte van 6 voet. De spoorweggemeenschap tusschen Frankrijk en Italië langs den Mont Cenis zal waarschijnlijk verscheidene dagen gestremd zijn. Sommige plaatsen van Italië worden zeer geteisterd door lawinenwaardoor verlies van verscheidene menschenlevens te betreuren is. In de gemeente Frassinese bij Siesa werden 15 huizen onder de sneeuw bedolven en 11 personen gedood. Tusschen Mojola (provincie Cuneo) en Demonte verongelukten 3 werklieden. Te Fras- sino werden 30 lijken van onder de sneeuw gehaald; 10 personen werden gered, terwijl een veertigtal zich nog onder de sneeuw bevinden op wier redding weinig hoop is. Waalwijk, 24 Januari 1885. Bij kon. besluit is L. D. G. Teychiné, secret, der gemeente Breda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit zijn tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de ondeischeidene militieraden voor de lichtin°- der nationale militie van 1885 benoemd Provincie Noorribrabactin het eerste mili tiedistrict tot voorzittermr. W. D. Bosch, lid der provinciale staten tot zijn plaatsvervanger, L. van Meerwijklid der provinciale staten; tol lid mr. A. H. Sassen, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenboschtot zijn plaatsvervanger R. A. van der Ven, wethouder van 's-Hertogen bosch in het 2de militiedistrict: tot voorzitter, mr. J. W. van den Biesen lid der provinciale staten; tot zijn plaatsvervanger, mr. M. P. M. van Dam lid der provinciale staten tot lid, mr. E. de Man Ez.lid van den gemeenteraad van Breda tot zijn plaatsvervangerE. H. A. Gulje', wethouder van Breda; in het 3de mili tiedistrict: tot voorzitter, mr. A. J. II. van Baarlid van de provinciale statentot zijn plaatsvervangermr. a. Verheijeu van Estvelt lid der provinciale staten tot lid, J J. Schutjes, lid van den gemeenteraad van Eindhoven tot zijn plaatsvervanger, J. W, van der Velden, lid van den gemeenteraad van Eindhoven. De commissaris des konings in de provincie Is oordbrabant heeft bepaald dat voor het jaar 1885 de loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op dagen en uren zooals hieronder is aangewezen. In het 1ste militie-district. Ten overstaan v. d. mil.-comm. J. J. v. Thiel. 's Hertogenbosch Dinsdag 10 Februari, des morgens ten ÏO1/" ure. Voor de ingeschrevenen van de gemeente 's Hertogenbosch, van de letter A tot en met K. Idem Woensdag 11 Februari, 's morgens ten IOY2 idem L. tot en met Z. Idem Donderdag 12 Februari, 's morgens ten IOY2 ure voor Alem Bcilicum Bokhoven Cromvoirt, Den Dungen, Empel, Engelen, Nuland, Rosmalen en Vucht. BoxtelVrijdag 13 Februari's morgens ten IOV2 urevoor BoxtelEschLiempde en St. Michiels-Gestel. Oosterwijk, Zaterdag 14 Februari, 's morg. ten 11 ure, voor Berkel, Haaren, Helvoirt, Oosterwijk, Moergestel en Udenhout. Tilburg, Maandag 16 Februari's morgens ten 10 urevoor Tilburgvan de letters A tot en met K. Idem Dinsdag 17 Februari's morgens ten 10 ureidem de letters L tot en met Z. Idem Woensdag 18 Februari, 's morgens ten 10 ure, voor Diessen, Goorle en Hilvarenbeek. Loonopzand, (in het gemeentehuis te Kaatsheuvel) Donderdag den 19 Februari, des middags ten 12 ure voor Loonopzand. Waalwijk, Vrijdag 20 Febr., des morgens ten 10 ure, voor Baardwijk, Bezooien, Kapelle, Sprang, Vrijhoeven-Kapelle en Waalwijk. Heusden Zaterdag 21 Febr. des morgens ten 972 ure, voor Drongelen, Drunen, Heesbeen, Heusden Meeuwen Veen en Wijk. Idem, Maandag 23 Februari, des morgens ten II72 ure, Hedikhuizen, Herpt, Oud Heusden, Nieuwkuik en Vbjmen. Woudrichem Dinsdag 24 Febr., des morgens ten 10 ure, voor AlmkerkAndtlDussen Giessen, Rijswijk, Werkendam, de Werken en Woudrichem. OssDonderdag den 26 Febr.des morgens ten 11 ure, voor Lit, Littooien Oss en Ooien. Idem Vrijdag 27 Febr.des morgens ten 11 ure voor Berckem Geffen Heesch Herpen en Megen. UdenZaterdag 28 Febr., des morgens ten lD/g ure voor Dinter Heeswijk Nistelrode en Uden. GraveMaandag 2 Maartdes morgens ten 11 ure, voor Deursen, Diedeu, Escharen, Gassel Grave Husseliug Ravenstein Reek Schaaik, Velp en Zeeland. In hèt 2 de militie-district. Ten overstaan van den mil.-comm. Cavaljé. Breda Maandag 9 Febr.des morgeus ten 10 urevoor de ingeschrevenen der letters A. tot en met J. Idem Dinsdag 10 Febr.des morgens ten 10 ure idem K tot en met Z. Oosterhout, Woensdag den 11 Februari, des morgens ten 11 ure voor Oosterhout. RaamsdonkDinsdag den 12 Februarides morgens ten 10 ure voor Geertruidenberg,'sGra- venmoer, Waspik en Raamsdonk. Zwaluwe, Vrijdag den 13 Februari, des morgens ten IO72 urevoor Hooge en Lage Zwaluwe Made en Terheiden. Zevenbergen Zaterdag den 14 Februari, des morgens ten IOY2 ure, voor Klundert, Willemstad en Zrver.bergen. Oudenbosch, Maandag den 16 Februari, des morgeus ten IOY2 ure voor Fijnaart Ouden bosch en Standdaarbuiten. Idem Dinsdag den 17 Februari, des morgens ten lOVg «re voor HoevenOud en Nieuw- Gastel en Rucfen. Roozendaal, Woensdag den 18 Febr. des morgeus ten 10Yo ure, voor Roozendaal en Wouw. Steenbergen Vrijdag den 20 Februarides middags ten 12 urevoor Dinteloord Nieuw Vosmeer en Steenbergen. Bergenopzoom Zaterdag den 21 Febr., des morgens ten IU/2 ure, Bergenopzoom. IdemMaandag 23 Febr. des morgens ten 11U2 ure voor Halsteren, Huibergen, Ossendrecht, Putte en Woensdrecht. Etten Dinsdag 24 Febr. des morgens ten 10 ure voor Etten. Prinsenhage, Woensdag 25 Februarides morgens ten 10 ure, voor Prinsenhage. ZundertDonderdag 26 Febr. des morgens ten 11 ure voor Rijsbergen en Zundert. Ginneken, Vrijdag den 27 Feöruari des morgens ten 10 ure, voor Baarle-NassauChaam, Gin neken en Teteringen. Gilze, Zaterdag den 28 Februari, des morgens ten 11 ure, voor Alphen, Dongen en Gilze. Het lijvige advies van den raad van state over de voorstellen tot grondwetsherziening is dezer dagen van wege Z. M. den koning aan den ministerraad gezonden. Een wetsontwerphoudende een nieuwe wijziging van de wet op den kleinhandel in sterken drankis door de regeering aan den raad van state gezonden. Volgens de nieuwe kiestabel, die thans bij de betrokken provinciale besturen aanhangig is gemaaktzouden er vier nieuwe kiesdistricten komen Loenen, GeertruidenbergHelder en Heerenveen, terwijl Amsterdam Rotterdam en 's Graven hage elk een afgevaardigde meer te verkiezen zouden krijgeD. Ten einde de nog dikwijls voorkomende misleidingen bij de werving voor het leger in Ned.-Indië te voorkomen is bepaald dat min derjarigen, die zich aanbieden tot dienstneming bij de koloniale troepen voortaan moeten over leggen wanneer de vader is overleden, een be wijs van toestemming van de moedervoogdes en een bewijs van overlijden van den vaderwan neer beide ouders zijn overleden, een bewijs van toestemming van den voogden een bewijs van den kantonrechter, wien he« aangaat, dat hij die de toestemming gafwettig voogd is. Krachtens artikel 16 der armenwet is door ged. staten van Noord-Brabant aan het college van regenten over de Godshuizen te 's Bosch machtiging verleend voor den bouw van een krankzinnigengesticht te Vucht overeenkomstig het ingezonden plan. De gemeenteraden van Loonopzand en Udenhout hebben bij gemeenschappelijk besluit eene regeling getroffen omtrent den aan te leggen keiweg uitgaande van- den prov. weg aan het raadhuis te Udenhoutdoor de Schoorstraat tot aan het perceel dier gemeente kadastraal be kend sectie A no. 149. verder in westelijke rich ting naar den oliemolen onder Loonopzand om vervolgens door de Oude Bossche baan aan te sluiten aan den klinkerwegsluitende aan den prov. keiweg van Tilburg naar Waalwijk. Er bestaat gegrond uitzichtdat er eene telephonische verbinding van Dinteloord met Steenbergen tot stand zal komen. Vroeger was er sprake van een telegraafkantoor, doch daaraan valtals te kostbaar niet te denken. Eeerstdaags zal de aanbesteding plaats hebben van het vergrooten der stationsgebouwen te Zevenbergen en te Oudenbosch. Tot dusver was er voor reizigers der verschillende klassen slechts ééne gemeenschappelijke wachtkamer, die, vooral te Oudenbosch in zeer haveloozen toe stand verkeerde. Volgens de Noordbr. is het geschil tus schen de raadsleden en den burgemeester te Andel niet bijgelegd. Al de raadsleden van Andel hadden hun ont slag genomen en bij de nieuwe verklizing zijn allen met bijna algemeene 9temmen herkozen. De oude raadsleden hebben ingevolge de wet de ge loofsbrieven onderzocht en goedgekeurd der nieuwgekozenezoodat de afgetreden leden na die daad hebben opgehouden lid van den raad te zijn en daar nu de nieuwe leden weigeren de gevorderde eeden af te leggen ,is die gemeente zonder gemeenteraad een toestand die toch niet zal kunnen blijven, maar waaraan alleen een einde zal kunnen gemaakt worden door den burge meester op te offeren die de sympathie mist van de kiezers zijner gemeente en hun afge vaardigden. De stoomvaart van Dordrecht op Rotterdam en Gorinchem is geheel gestremd. Verschillende stoombooten hebben de wijk genomen naar den Biesbosch. Ook het fregatschip Noach 111 is daarheen gebrachtdoch helde wegens den lagen waterstand geducht over zoodat men bij hoog water naar veiliger plaatsen zal uitzien. De veerstoombooten van Doadt op Zwijudrecht en Papendrecht hebben gisteren den ganschen dag nog geregeld dienst gedaan ofschoon vaak groote stuurmanschap noodig was om niet in de groote schollen gezond ijs bekneld te rake". Aan beide veren zijn de ijsschouwen in gereed heid gebrachtterwijlblijkens officieele ken nisgeving het verkeer over de spoorwegbrug voor voetgangers naar Zwijndrecht wordt open gesteld. Uit eene circulaire van de derectie van liet Handclsmuseum blijkt, dat het gelukt is nog intijds het 00 spronkelijk voor Nederland gere serveerde terrein te behouden, de Nederlandsche afdeeling bevindt zich thans ter linkerzijde van den hoofd-ingang, grenz-nde met eene frontbreedte van 75 meter aan de hoofdgalerij en met 25 meter middengalerij aan de Fransche afdeeling. Men schrijft uit Amsterdam De beteekenis van het woord ijsvermaak kan men hier in al zijne trappen en graden leeren kennen. In 't klein ziet men het op baantjes tusschen de bruggen der grachten. Daar slaan de eerstbeginnenden hunne schuchtere vleugels uit en beproeven de meer gevorderdenof zij in de jaren dat het ijs hen foptede kunst nog niet verleerd zijn. Deze woelende en wriemelende menigteop den verstijfden waterplas tusschen de hooge huizenlevert een vreemd gezicht op. Des avonds wanneer de gaslantarcns een twij felachtig licht op de ijsvlakte werpen en de schaatsen hun eigenaardig geknars in de stilte doen hooren krijgt het tafereel iets fantastisch. Het is ah werden kaboutermannetjes afgestor venen wier zielen geen rust kunnen vinden op een onzinnigen rondrit in de duisternis, tusschen de woningen der levenden voortgezweept. De Keizersgracht, het breedst en hel minst door schuiten bedorven is het meest geschikt voor de ijsvreugd op kleine schaal. Daar geeft ook heden avond de Amsoerdamsche Skating- club haar eerste ijsfeest. Het stukje gracht tus schen de Harten- en de Wolvenstraat is daartoe uitgekozen en van alle oneffenheden met zorg gezuiverd. Het ijs is hierdoor spiegelglad ge worden over de geheele breedte der gracht be rijdbaar en heeftdoor lantarens omgeven, met winpels en vlaggen versierd, door eerepoorten toegankelijk en met ververschingtenten gestoffeerd al het aanzien eener balzaal in de open lucht waartoe de feestelijke tonen der muziek mede het hunne bijdragen. Op de Stadhouderskade en op de vijvers en slooten van het Vondelpark heeft de ijsliefheb- berij reeds een eenigszins royaler karakter. Goede rijders ziet men daar hun slag slaan. Op het witte ijskleed toonen de figuren onzer dames bevrijd van de onsmakelijke aanhangelsdie haar op de wandeling noodzaken tot allerlei onnatuurlijke bochten zich ir. verrassende bevalligheid en stoutheid. De in elkander loopende slooten en vaarten maken het reeds hier mogelijk, den tocht een redelijk eind uit te strekken. Op den zui- delijksten vijver in het Willemspark toonen echter de leden der Amsterdamsche IJsclub hunne kunst. Het is een lust voor de oogenzoovele krach tige en bevallige gestalten snel en met gratie over het spiegelvlak te zien zwieren zelfs al is het zwieren van sommigen nog maar krabbe len en al wordt de snelheid hunner vaart niet zelden gestuit door een ontijdigen val. De Amstel is het tooneel van de groote ijs- vreugd. Nog ver voorbij Schollenbrug, tot waar de ijsvlakte met den parelgrijzen horizont samen vloeitwoelt het ijsvolk door elkander. Op de weteringen en slooten tusschen den Amstel en het terrein achter het Rijksmuseumwaar de waskaarsenfabriek met hare walmen de heldere winter-atmosfeer verpestoveral is het vol rij ders en rijdsters. Jongen en ouden sterken en teeren vluggen en tragen worden als in een Sint Vitusdans, meegesleept. Iemand op straat, zonder schaatsen onder den arm wordt al9 ieis bijzonders aangezien. Een dag of wat van die drukte en men kan zeggen dat den stadbewo ner weder een kapitaal van frissche luchtvan lichaamsbeweging en stofwisseling is toegevoerd waar hij een heele poos op teren kan. Te Breda is een jongelimg, welke eenige- gen tijd ongesteld was op een gegeven oogen- blik aan de hoede zijner bewakers ontsnapt en uit een raam gesprongen.—Men vond hem bij het nieuw stedelijk ziekenhuis deerlijk gehavend lig gen. Toen hij naar zijne woning werd getranspor teerd is hij eenigen tijd later daar overleden. De jonge man die Maandag onder Ter heiden gevonden is was een visscher uit Moerdijk. Door misbruik van sterken drank schijnt hij van den weg afgeraakt en op eene sloot door het jjs gezakt te zijn. Toen hij zich daaruit gewerkt had bleef hij verkleumd van de koude liggen van 's avonds eif tot 's morgens vroeg. Door

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2