BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. houdersen vestig ik de aandacht speciaal op art. 179 litt. a in verhand met art. 135 dier wet, opdat ieder kan nagaan in hoever de genoemde autoriteiten hun eed en plicht nakomen. Argus. ll»l I i>—■■.«SEP» De gendarmerie v»q Brussel heeft eenige dagen geleden zekeren Blanckaert uit Lierin de gevangenis opgesloten. Blanckaert wordt beticht, een minderjarig meisje ontvoerd te hebben. De kerel was eenigen tijd geleden de held eener zonderlinge gebeurtenis. Op zekeren avond dat hij door een politie-agent aangehouden werd, weigerde hij mee te gaan; toen de agentjhem bij den kraag vatterukte hij zich los ea sprong de vaart in. De agent sprong hem achterna. Deze kon niet goed zwemmen en was op het punt van te verdrinkenmaar Blanckaert-zelf bracht den agent aan den kam en ging vervolgens stillekens naar huis. De rechters zullen ongetwijfeld deze verzachtende omstandigheden willen in aanmer king nemen. Te Brussel is voor het hof van appèl de zaak voorgekomen van den advocaat en plaats vervangend rechter die beschuldigd wordt de fortuin van twee weezen, waarover hij het beheer had te hebben verkwist. De zaak is uitgesteld, tot het begin van Maart. Het schijntdat de beschuldigde ziek is. Zondag heeft te Brussel een ernstige bot sing plaats gehad tusschen twee stoomtrams welke de liefhebbers van schaatsenrijden naar het Bois de la Cambre vervoerden. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld Het ongeluk had plaats des namiddags ten 3 ure op de lijn St. Kruisplaats bij Elzene. Een stoomtramop weg naar het Bois dc Cambre werd voorafgegaan door een anderen stoomtram; beiden waren vol bezet. Toen eerstgenoemde de helling afdaalde, werd de machinist eensklaps ge waar dat de remkliuk van zijne locomotief niet meer werkte. De trein no. 1die vóór hem was reed minder snel dan de zijne. Hij deed dus al wat mogelijk was om te stoppeD doch te vergeefs. Met gevaar van de machine te doen springen wierp hij den stoom achteruit. Doch niets hielp de trein rolde met duizelende snel heid de helling af. Een politieagent, het gevaar ziendegaf het alarm aan de personen, die op het platform van den eersten treiu stonden; ver scheidene heeren konden aan het gevaar ont snappen door van het rijtuig te springen. Doch weldra volgde eene verschrikkelijke botsing. De locomotief van den tweeden trein verbrijzelde de twee rijtuigenen van onder de overblijfsels werden een aantal gekwetsten opgenomen. Het was een hartverscheurend tooueel. Eene oude dame die op den grond lag met een gebroken been, riep om hare dochter, die een eind verder lag met beide gebroken 'oeenen. Een heer was een zijner voeten letterlijk afgesneden. Van nog twee andere passagiers werden de beenen ver brijzeld. De gekwetsten werden in naburige hui zen opgenomen. Na de eerste hulp werden er vier per rijtuig en een per draagbaar naar het St. Jans-hospitaal vervoerd. Een aantal andere personen zijn allen meer of minder gekwetst; een daarvan heeft eene erge verwonding in het aan^ gezicht bekomen. Ten omstreeks 5 ure is de jus titie op het terrein verschenen om voorloopig onderzoek te doen. Uit Hongkong wordt van 24 Januari getele grafeerd Na een hevig gevecht bij Kelung zijn de Franschen met verlies van 7 5 dooden en gewon den teruggeslagen. Met ziet een gecombiueerden aanval op Kelung en Tamsui welhaast te gemoet. Eene nota van Havas zegtdat de En- gelsche dépêchesdie het échec van Courbet melden, zeer overdreven zijn. Courbet seint, dat een detachement afrikaansche infanterie onvoor- zichtiglijk beproefde zich meester te maken van zeer solide versterkte Chineesche werken ten zui den van Kelung. Het detachement had 19 doo- deö 12 ernstig en 14 licht gekwetsten. Deze ontmoeting met den vijand had plaats vóór de aankomst der versterkingendie den 20sten Januari te Kelung ontscheept zijn in de beste gezondheid en na eene gelukkige reis. De gouverneur van Cochinchina heeft uit Pnumpeuh geseinddat de Fransche troepen na een geforceerden inarsch op den 21sten dezer Sivotha hebben overrompeld. Zij jaagden zijn bende uiteen en doodden een twintigtal zijner volgelingen. Men gelooft dat Sivotha gewond en te paard ontvlucht is. De troepen zetten de vluchtenden na. Ferry heeft Zaterdag morgen in den mi- nistertaad Engelands antwoord op de voorstellen der mogendheden nopens Egypte medegedeeld. Engeland stemt er in toe dat de leeniug bedraagt negen millioen en gewaarborgd wordt door alle of slechts door eenige mogendheden; het neemt de belasting van 5 pet. op de coupons van alle Egyptische schuld gedurende twee jaren aan daaina zullen de mogendheden beslissen of dc belasting nog zal blijven en voor hoelang. Enge land schijnt genegen om het vraagstuk der vrij heid van scheepvaart door het kanaal van Suez te binden aan de hangende vraagstukken. De gezworenen geroepen om uitspraak te doen in het proces tegen de acht anarchisten verwijderden zich vrijdag avond een kwart na elf uit de gerechtszaal naar de raadkamer. Een uur daarna kwamen zij terug. De voorzitter der anarchisten-vergaderingNaudeten zekere Simian die eenvoudig geroepen had Leve de commune werden vrijgesproken. Vijf anderen werden wegens het aanzetten tot moord en pluu dering elk veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf en Millet werd wegens poging tot moord van den politie-dienaar Pottery veroor deeld tot vijfjaren tuchthuisstraf. Toen Millet zijn vonnis vernam, riep hij: Leve de anarchieLeve de anarchie Leve de so ciale revolutie De verdediging der zeven eerste beschuldigden was vooral daarop gegrond, dat zij enkel in theorie socialistische of arnarchistische begrippen hadihn verkondigd en dat dc getuigenissen tegen hen hoofdzakelijk slechts berustten op verslagen van dagbladen. De sub-commissie voor de wereld-tentoon stelling van 1889 wil dat het publiek zal uitge- noodigd worden om eene waarborgsom van 10 millioen bijeen te brengen ten behoeve der on derneming tegen aandeel in de winsten, zoo die er mochten zijn. In een hotel te Parijs logeerde verleden week een 5S jarig handelaar in wijn uit Puligny. Hij sliep gerust toen hij eensklaps wakker werd door een helscb leven. Men klopte aan zijn deur, terwijl tegelijkertijd allerhande barbaarsche geluiden in den gang werden waargenomen. De koopman een ware reus wapende zich met een grooten stok en ging de deur openen. Onmid dellijk werd hij aangevallen door twee negers die deel uitmaakten van de troep, welke in Parijs sedert eenigen tijd is tentoongesteld en in hetzelfde hotel gelogeerd. De heer D., de wijnhandelaar namelijk, weerde de twee mannen, die blijkbaar dronken waren, van zich af, en slaagde er in ze op de vlucht te drijven. Eenigeoogenblikkeu later kwamen zij echter terug met zes hunner kameiaden. De koopman riep te vergeefs om hulp en toen een van de paneelen der deur dreigde ia te storten nam hij zijn beddelakken bond het aan een ijzeren stang aan het raam en wilde op deze wijze vluchten. Ongelukkigerwijze brak het laken en de heer D. viel van een hoogte van 5 meter op de straat. Toen meu den man vondzag men dat zijne beide beenen waren gebroken. Zijn toestand is gevaarlijk. De volledige uitslag der verkiezingen voor den senaat is aldus gekozen 67 republikeinen en 20 anti-republikeinen. De republikeinen hebben 22 stemmen gewonnen. De gewezen ministers de Fourtou en de hertog de Broglie zijn gevallen de een in het departement Dor- dogr.ede ander in Eure. De heer Challemel Lacour, gewezen minister van buitenlandsche zaken, is te Marseille herkozen. Onder de herkozenen telt men voorts de heeren Waddington en de Saint-Vallier. Een hevige brand heeft dezer dagen het kasteel Poirier de Hautbij St. Lo geheel in de asch gelegd. De vlammen braken 's avonds te 10 uren uitde bewoners die allen reeds te bed lagen konden niets doen dan te trachten hun leven te redden. De kleinkinderen van den eigenaar den heer Bauguellatwerden uit een venster geworpen eu hunne ouders sprongen hen na. De bedienden wisten ook behouden uit het kasteel te komen. Maar de bejaarde eigenaar en zijn vrouw die terugkeerden om hen te ha len kwamen in dc vlammen om het leven. De commandant der brandweer deed een uiterste po ging om de echtgeuooten te redden en hij was bijna daarin geslaagd, toen plotseling het gebouw instortte. Hij werd daarbij zelf ernstig aan het hoofd gewond. De schade bedraagt 200.000 francs. Weer heeft een ernstige dynamietaauslag heel Londen in rep en roer gebracht. Zaterdagmiddag te kwart over tweeën hadden met een tusschenpoos van eenige minuten twee dynamiet ontploffingen plaats in het parlementsgebouwde een in een gewelf van Westminster Hallde andere in de gangen welke naar de publieke tribune van het lagerhuis leiden. In Westminster Hall is groote schade aangericht al de vensterruiten in den voorgevel ziju verbrijzeld en het westelijke deel van het parlementsgebouw is in een puin hoop verkeerd. Dc zetel van den speaker (voor zitter) is vernield. De middelzaalwaarop de gangen der beide parlementshuizen uitloopea is zeer beschadigd. Twee politie agenten in Westminster Hall zijn gewond men wanhoopt zelfs aan het behoud van een hunner. Een bezoeker is evenzeer ern stig gekwetst. Bijna op 't zelfde oogenbik had in den Tower een ontploffing plaats en wel in den Witten toren in dat gedeelte waar de geweren worden bewaard. Op het oogenblik der explosie bevon den zioh daar vele bezoekers. Al de vensterruiten zijn gebroken, en een begin van brand ontstond welke men echter spoedig meester werd. Het gebouw zelf heeft van buiten geen schade gele den. Vijf personen werden daar gewond waar van twee ernstig. Twee personen zijn in arrest genomen maar weder op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt ijlden al de personen die de vergaderzaal van het lagerhuis bezochten naar Westminster Hallom naar de oorzaak van de eerste ontploffing in het gewelf te vernemenen ontsnapten zij dus aan de gevolgen der tweede outplofiing in de zaal van het lagerhuis. Te Westminster houdt de talrijke politie Pa lace Yard bezet. Niemand wordt toegelaten. Dit is verreweg de ernstigste aanslagdoor de Fenians tot dus verre gepleegd. Een ooggetuige doet het volgende verhaal Te tien minuten ozer tweeën ma >k die de localen van het parlement agenten van politie, die daar op waciu opmerkzaam op een zwarten nachtzak, <lie baar vergeten in een gewelf van de West urn r Hall lag. De inspecteur van politie Col»; den zak op om dien naar boven te breng"u maar nauwelijks was hij boven aan den trap of de inhoud van den zak ontplofte en kwetste Cole ernstig evenals den agent van politie Cox die bij hem stond, terwijl een gat van 36 duim middellijn en 48 duim diep in den muur gcslag-m werddie de trap van het gewelf scheidt. Al de vensters van de vestibule (Westminster Hall) waarvan eenige van fraai beschilderde ruiten waren voorzien sprongen stuk en het plafond werd zoo vernield dat het daglicht er door scheen. De glasscherven hebben vele voorbij gangers op straat gewond. De hoofdinspecteur van politie Dennery zond onmiddellijk een zijner agenten naar de naast- bijgelegen politiepost om versterking te halen. Maar nauwelijks was die agent vertrokken of een tweede onsploffing volgde, 13 minuten na de eerstewaarvan men zich zoo precies over tuigen kon omdat door die tweede ontploffing al de klokken in 't gebouw op 2 uur 23 bleven stilstaan. Eenige bezoekersdie in het gebouw warenhadden zich gelukkig na de eerste ont ploffing verspreid zoodat niemand door die tweede gewond werd daarentegen bracht die tweede ontploffing heel wat schade teweeg. Onder andere zijn bijna al de ruiten in de vergaderzaal van het lagerhuis gesprongen, terwijl verscheidene zetelswaarouder die van Gladstone en John Bright vernield werden. Als eene curiositeit wordt er bijgevoegd dat de rechterzijde der zaalwaar de leden der op positie hunne zetels hebben gespaard bleef. Als eene andere curiositeit wordt het volgende gemeld: het balkon der tribunedat besterad is voor de leden van het hoogerhuis wanneer die naar de beraadslagingen in het lagerhuis willen luisteren is met een schild versierd waarop o. a. de Iersche harp (het nationale teeken van Ierland) is aangebracht. Dat schild is door de ontploffing afgerukt en juist neer gekomen op de plaats waar de heer Parnellde bekende leider der Iersche bewegingzit. Genoemde tribuDe is overigens geheel vernield; de deuren zijn zoo goed als verbrijzeld en de presidentstribune is belangrijk gespleten, terwijl de grond der zaal opengebarsten is en verscheidene eikenhouten pilaren die het plafond der couloirs ondersteundem ingestort zijn. Het oog ontwaart overal puinhoopeneven alsof een aardbeving heeft plaats gehad. Een ontzaggelijke menigte verzamelde zich teistond rondom de plaats van het onheil en de politie had moeite om het terrein te behouden. Toen de menigte vernam dat een persoon ge arresteerd wasrichtte men zich onmiddellijk naar Scotland Yard (hoof-bureau der politie in de nabijheid van het parlement) en uit de be dreigingen was duidelijk te bespeuren dat de menigte den verdachte zou gelyncht hebben als zij hem in handen had kunnen krijgen. Deze gearresteerde beweert een Amerikaansch matroos te zijn. Men wint inlichtingen omtrent hem in. Een heer en dame, die zeer opgewonden schenen, werden eveneens gearresteerd, maar onmiddellijk weer vrij gelaten. Een nauwkeurig onderzoek in alle deelen van het gebouw bracht geen verdere helsche machines of verdachte personen aan het licht. Een groot aantal leden van het parlement, o. a. sir James Mc. GarelHog, Iersch afgevaar digde van Truro, de heer Puleston, afgevaardigde yan DevouportHenry Edwards afgevaardigde van Weymouth zijn gekomeu om de plaats van het onheil in oogenschouw te nemen waar de kolonels Henderson en Ford reeds bezig waren een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Sedert' de laatste dycamietaanslagen hadden de deurwaarders van het parlement strenge orders om aan iedereen den toegang te weigeren die een pak droeg. Men begrijpt dus niet hoe de misdadigers er in geslaagd zijn om hun dynamiet in de zaal te brengen. Een plaatselijk onderzoek schijnt echter aan te duidendat het dynamiet op de trap gelegd moet zijn, die van de couloirs naar de tribune der lords geleidde. De ontploffing in den To.ver had precies te twee uren plaats er waren circa 70 menschen in het gebouw. Hier maakte de ontploffing op allen den iudruk alsof een groot gebouw instortte. Onmiddellijk werden alle poorten van den Tower gesloten en de politie belette iedereen wie het ook washet ,gebouw te verlaten voor allen onder en in verhoor genomen waren. Allen waren bijna blind van het stof. Het dynamiet moet hier neergelegd zijn in de Banqueting Hall, de zaal waar de wapens en kostbaarheden ten toongesteld zijn. 's Zaterdags is de toegang tot den Tower vrij van daar het groot aantal per sonen in het gebouw. Ondanks het onderzoek heeft men geen der aanwezigen als verdacht in hechtenis kunnen houden. Een telegram van generaal Wolseley, ge- dagteekend Zaterdag namiddag van Kortizegt dat de kolonne van generaal Earlmet eenige stukken geschut cavalerie en het kameelenkorps, dien ochtend van Handab is vertrokken naar Berber langs den weg naar Abnahmeci. Van generaal Stewart zijn geen nadere berichten ontvangen. Hierover begint meer en meer on gerustheid te heerschen. Men vreest dat de Arabieren hem hebben afgesneden. Particuliere berichten bevestigen dat Metammeh eene sterke stelling ismet Kruppgeschut gewapend, waar tegen Stewarts duizendtal machteloos moet zijn. Uit Kaapstad wordt gemeld Van Rook die de moordenaar van Bethell zou zijn, is in hechtenis genomen. Men koestert ti neden in Basuto- <1 us ver is cr wegens r nog niemand gevat. politie eene ontdekking gedaan vv- lke tiaar op het spoor der •jchnlriigen brengen zou. Men verzekert dat de regoering eenen brief ontvangen heeft met aan duiding van het operatie-plan der dynamietman- neu. LONDEN. 26 Januari. Door dc politie werd strenge surveillance uitgeoefend over de reizigers die to Dover per stoomboot aankomen of ver trekken. Er is geen nieuwe inhechtenisneming voorgekomen in verband met de aanslagen van Zaterdagmaar de politie hecht groot gewicht aan eene arrestatie, welke Zaterdag bewerkstelligd is. De aangehoudene is een jong Iersch Ame rikaan heden zal hij in Bowstreet voor den politierechter verschijnen. De gezant der Argentijnsche republiek heeft van den president te Buecos-Ayrts, onder dag- teekening van hedeneen telegram ontvangen iuhoudende dat er geen reden voor de afkondiging van den staat van beleg, en er geen vrees behoeft te bestaan voor verstoring der openbare orde. LONDEN. 26 Januari. (Part.) Dépêches uit New-York melden dat er groote ontsteltenis en verontwaardiging in de Unie heerschtwelke nauwelijks kleiner is dan alhier. De meerderheid der Amerikaansche bladen dringt op krachtige maatregelen aan; vrees voor de Amerikaansche dynaraietpartij schijnt aan deze krachtige taal niet vreemd. Particuliere dépêches uit de hoofdstad der Unie schetsen de socialisten als zeer bedrijvig. De aanwezigheid van vele duizenden werkeloozen in de hoofdsteden baart zorgde werkstakers volvoeren dynamietaanslagen tegen fabrieken in verscheidene plaatsen der Unie. De Iersche dynamietpartij in Amerika jubelt over de aanslagen te Londen. O'Donovan llossa vertoonde eene kabeldépêche geteekend nommer Iwelke de verwoesting vau het lagerhuis aankondigde. Slechts Fordde uitgever van de Irish Worlden oprichter van het dynamietfondsis gereserveerder; hij weigert inlichtingen dewijl deze de Engelsche regeering in haar onderzoek zouden kunnen helpen. Aan Daily News wordt uit Varna gemeld, dat naar aanleiding van Italie's voornemen om Tripoli te annexeeren de Porte besloot troepen daarheen te zenden en er de vestingwerken te verbeteren LONDEN, 26 Januari. Eene dépêche van generaal Wolseley van heden ochtend uit Korti, zegt dat er geen reden is ongerust te zijn over het uitblijven van berichten omtrent het korps van Stewart. De berichten van den 17n waren overgebracht door Baschibozouks van welken er echter thans geen meer bij Stewart's korps zijn. Berichten kunnen derhalve thans niet andera overgebracht worden dan door een boodschapper op een kameelonder Engelsch escorte. In den rijksdag werd het crediet van 150,000 mark voor onderzoekingen tn Afrika, met groote meerderheid bewilligd. Bij die gelegenheid werd de weigering van den post van 20.000 mark voor een Iweeden directeur aan buitenlandsche zaken nog eens opgerakeld en de adresbeweging, onder het Duitsche volk naar aanleiding daarvan ont staan,door Centrum en Fortschritt als „kunstmatig verwekt,/ veroordeeld. Conservatieven en nationaal- liberalen verheerlijkten haar daarentegen als van zelve ontstaan en van hooge beteekenis. Naar het schijntzal de commissie voor de stoomvaart-subsidies in overleg met de regeering de keuze der havenswaarover de lijnen zullen loopen aan de beslissing vau den rijksdag over laten. Zoowel de regeering als de commissie hebben bezwaar tegen den eisch dat uitsluitend nieuwe schepen in de vaart moeten worden gebracht, of dat zij alleen op Duitsche werven zouden mogen gebouwd worden omdat daarmede te veel tijd zou verloopeu. De schepen op de Australische eu Oost-Aziatische lijnen zullen om de vier weken, en die op de Afrikaansche lijn eenmaal per maand moeten varen. Een post van 227,000 mark tot bevordering der zalm-visscherij werd door het Pruisisch huis van afgevaardigden goedgekeurd, nadat natuurlijk eerst door eenige afgevaardigden de gewone klaagliederen waren aangeheven over de „roof- visscherij" der Nederlanders. Yan regeeringswege werd geantwoord dat vriendschappelijke onder handelingen in gang zijn die een bevredigenden uitslag schijnen to beloven eene mededeeling die met toejuichingen werd begroet. Een paar wachthonden van de stedelijke compostfabriek te Mannheim hebben dezer dagen 's nachts ingebroken in een naburige schaapskooi en groote slachting aangericht onder de 200 schapen die daar waren. Ruim 40 waren doodgebeten of akelig verminkt, 60 andere waren gestikt in het gedrang, dat bij den aanval ontstond; en de overige werden gewond of op de vlucht gejaagd. De veehandelaar, wien die schapen toebehoorden, dient nu een eisch tot schadevergoeding vanf 3000 tegen het gemeentebestuur van Mannheim in. Het Berl. Tgbl. deelt iets mede uit het leven van den vermoorden politiecommissaris Rumptt' zelf en wel de wijze waarop hij ridder van het legioen van eer werd. Op zekeren dag kwam een zeer deftig gekleed heer bij hem, om zich te beklagen dat men hem zijn horloge en een kostbaren ring ontstolen had. Rurapff zag den man aan nam daarop het photographie album der gesignaleerden opbladerde er in en sprak toen ,,'t Is goed, mijnheer Goldschmidt,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2