Nummer 10. Zondag 1 Februari 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer, Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 aa?S,eI1UttgfveTden stukken'6elden franco te zenden Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het ongeluk met de stoomtram te Brussel, dat Zondag heeft plaats gehad en waardoor 24 personen meer of minder zwaar gekwetst werden, heeft den heer Somsé, een der Brusselsche af gevaardigden aanleiding gegeven tot de vraag aan de regeering of de reglementen zoowel als het toezicht en de controle op de tramways niet te wenschen overlaten. De regeering heeft zich over deze vraag niet uitgelaten maar zich be paald tot de mededeelingdat de gouverneur van Brabant een onderzoek naar de oorzaak en de aanleiding van het droevig ongeval heeftin- gesteld, dat nog niet is geëindigd. De Hollandsche club te Antwerpen heeft zich hij adres tot de eerste en tweede kamer gewend, verzoekende middelen voor te stellen, strekkende om Nederland op de internationale tentoonstelling te Antwerpen een waardige plaats te doen innemen. Alle bladen wijden beschouwingen aan dsn uitslag der senaatsverkiezingen, die Zondag heb ben plaats gehad, en met weinige uitzonderingen erkennen allen, ministerieele of oppositie, dat de „Union républicaine", de regeeringspartij, eene overwinning behaald heeft. De „République Franijaise" betoogt, dat ieder, die brankrijk thans in zijn geheel beschouwt, al meer en meer tot de overtuiging komt, dat de monarchalen bestemd zijn achtereenvolgend de positien te verliezen, welke zij nog bezitten, en dat niets anders noodig is dan standvastig te zijn en eendrachtig eu geduldig te werken, om van lieverlede de oppositie met wortel en tak uit te roeien. Voornamelijk wijzen de republikeinsche bladen op de nederlaag, welke de ex-ministers van 16 Mei geleden hebben, en over het algemeen is de slotsom der beschouwingen van bedoelde organen der persZiehier den uitslag der verkiezingen de dood der monarchie, het gejubel voor de LX VI. z/Ik houd u voor eene te goede doebter, dan dat gij uw vader in het verderf zoudt kunnen stortende aard der zaak vereischt dat ik zwijg en daarom zwijg ik ook." Suze had intusschen het berkenbosch bereikt. Het was een koude avondeen scherpe wind blies over de weidenboven welke eene grauw achtige nevel hing. De sterren schitterden aan den hemelofschoon, het nog niet geheel donker was De grond was bedekt met de afgevallen herfstbladerenen ritselden bij elke schrede die de jonge vrouw deed terwijl een koorts achtige gloed haar gelaat kleurde. Eeu zee van gedachten stapelde zich opeen; niet wetende met welke zich het eerst bezig te houden ging zij ciaariiecn. „Ik wil volstrekt niet meer denken," fluisterde zij in zich zelve; „hoe meer ik overleg, des te radeloozer word ik. Lieve God ik ben immers geen misdadigeik heb goed willen stichten zoo veel mijne vermogens het mij toelieten; en nu word ik van alle kanten bedreigd en in de engte gedreven zelfs mijne buren verdenken mij, omdaj ik zoo spoedig weder wil huwen. Doch er ge8chiede wat wil, de dood zal er einde aan make n. Vooraf wil ik de mo*ler van mijnen Arnold zoo goed mogelijk verzorgen. Mevrouw Grasberg, die zoo goed is, zal wel iets voor de goede oude willen doen. Ik wil kalm trachten te zijn eu mij voor den dood voorbereiden. Ach ja het beste is tot mijnen Arnold te gaan." Zij trad tusschen de eetste berken van het republiek. Het land heeft vonnis geveld en van dit vonnis kan niet in hooger beroep gekomen worden. Dc intransigente pers verheugt zich over de nederlaag van den heer Spulier, en beschouwt het mislukken zijner candidatuur als een ver- schrikkelijken slag aan het opportunisme toe gebracht. Naar men uit Parijs aan den New-York Herald bericht zouden de jongste dynamiet- aanslagen te Londen niet in de Vereenigde Staten maar in de Fransche hoofdstad zijn voorbereid, ten huize van een Ier in het Quartier des Invalides. Drie mannen zouden uit Parijs naar Londen gezonden zijn om de aanslagen te volvoeren. Een tweede, doch eveneens bloedig gevecht, heeft de brigade onder bevel van gen. Stewart tegen de rebellen geleverd, waarin de Engelschen weder de overwinning hebben behaald. Na den slag bij de Abuklea bronnen begaf generaal Stewart zich op weg naar Metemueb en na her haalde malen door troepen Soedaneezen te zijn tegengehoudenkwam het den 20n dezer bij Metemneh lot een gevecht, waarin gen. Stewart werd gewond. Volgens een telegram van generaal Wolseley werd generaal Stewart op vier mijlen afstand van den Nijl aangegrepen. Stewart liet halt ma ken en verschanste zich onder een hevig ge weervuur der vijanden. Na het bekomen van een wond, gaf generaal Stewart het bevel over aan kolonel Wilson, die de verschansing in den namiddag verliet de gekwetsten achterlatende. De vijand, door verscheidene emirs te paard aangevoerd, viel daarrp op het Engelsche leger corps aaD, doch werd herhaaldelijk teruggeslagen. Vijf emirs en 250 man werden daarbij gedood. De telegram spreekt niet van de verliezen der Engelschen, doch zegt alleen dat er 2 officieren werden gedood. Wilson bezette nu een klein dorp, Gubat, in de nabijheid van Metemmehwelke plaats hij versterkt en bezet vond door twee duizend op standelingen. Hoewel de verovering gemakkelijk boschin welker toppen de wind geheimzinnig ruischte. O dat ruischen in het bcsch klinkt zoo zonderlingzoo bovenaardsch en brengt den gevoeligen luisteraar in eene stemming, die hem boven het ondermaansche opvoert. Een krach tige geest schijnt die millioenen bladeren met éénen ademtocht te doen trillenzoodat hun gefluister tot een verheven toon zich verheft. Suze bleef staan het was haar als of zij zich der wereld nader bevondwaar haar Arnold haar wachtte. Nog nooit had zij zich zoo innig geroerd gevoeld nooit was haar verlangen naar de overzijde des grafs sterker geweest dan thans. De gedachte aan den dood had voor haar niets schrikwekkends meerneenzij stortte haar veeleer troost in de ziel en zeide haar dat haar lijden weldra geleden zijn zou. Op eens hoorde zij snelle schreden. Verschrikt wilde zij ter zijde gaan en zich verschuilenmaar reeds stond Dirk Starke voor haar. „Suze," riep hij buiten adem. „Wat is er gebeurd „Uwe moeder zeide mijdat gij naar de papierfabriek gegaan waart." „Zij heeft u de waarheid gezegd." „Eq ik ben u te gemoet gegaan." „Waarom „Ik moet met u spreken." „Gij hebt weder te veel gedronken.' O, ik drink sedert lang niet meer, omdat gij het mij verboden hebt. Uit liefde tot u doe ik alles al valt het mij nog zoo moeilijk." Zij wilde gaan. „Het is reeds laat, laat mij naar huis gaan." Dirk greep haar bij de hand. //Wij zijn hier alleen niemand kan ons be luisteren. Suze, gij moet mij nu uwe toessemming geven „Waartoe vraagde de jonge vrouwdie bemerkte dat de roode beefde als een riet." zou zijn, meende Wilson niet dat zij de waar schijnlijke verliezen van een bestorming waard was. Vier stoomschepen arriveerden te Gubat van Khartoem onder bevel van Musri-pacha en zet ten troepen en kanonnen aan wal. Wilson vertrok den 24n met een detachement infanterie op twee stoomschepen naar Khartoem. De macht van den vijand was 7,000 man waaronder ruiterij, velen met buksen gewapend. Het verlies der Engelschen is 20 man gedood en 60 gewond. De vijand verloor 1300 man. Het gevecht duurde den geheelen dag. In dezen slag zijn ook twee oorlogscorrespon denten gesneuveld, namelijk de heer Cameron, de correspondant van de Standard, en de heer Herbert van de Morning Post. Van alle ver slagen over den slag bij Abuklea trok dat in de Standard, van den heer Cameron, het meest de aandacht. De laatste brief van generaal Gordon was door generaal Wolseley den 29 December ontvangen. Daaruit bleek dat alles goed gaat. Gen. Gordon zeide Khartoem nog wel vier jaren te kunnen houden. Dc koningin heeft generaal Herbert Ste wart tot belooning voor de bewezen diensten tot generaal-majoor bevorderd en aan zijne troepen hare tevredenheid en dank doen te kennen geven. Hoe gaarne men ook de 'daders van de jongste ontploffingen in handen wilde hebben, tot heden is het der politie nog niet gelukt eenige helderheid in deze duistere handelingen te brengen. Volgens deskundigen zal de schade, in tegenstelling met een vroeger bericht, aan den Tower voor 1000, aan het parlementsgebouw voor 10,000 pd. st. hersteld knnnen worden; men denkt dat het laatstgenoemde gebouw weer geheel in orde zal kunnen zijn voor de herope ning der zitting, welke op 19 Februari bepaald is. De Parijsche Gil Bias beweert dat de da ders Ieren zijn, die in een Engelsche drukkerij te Parijs arbeiden en eenige weken geleden met verscheidene helsche machines naar Londen vertrokkende aanslag op de London Bridge zou hun eerste werk geweest zijn. „Ik moet het mijnen ouders mededeelen, dat ik u wil trouwen." „Wie noodzaakt u daartoe „Ja, dat is eene geheele geschiedenis, Suze.... Ik moet het dezen avond nog zeggen." „Maar waarom toch waarom toch „Mijn vader wil weten waar het geld geble ven is..,." Suze schrikte. „Moet uw vader dat weten „Ja, gewis." „Is het dan uw eigen góld niet?" Dirk werd verlegen. „Dat welwat mijn vader toebehoort, behoort ook mij toeMaar gij weethoe de oude is hij heeft toevallig ontdektdat de papieren er niet zijn en mijne moederdie altijd het ergste vreest, is buiten zich zelve. Ik kan het immers niet duldendat er morgen in het dorp van een grooten diefstal bij ons in huis gesproken wordt Er zal aangifte bij do overheid van gedaan worden. Dan komen de gensdarmes en houden huiszoeking.... en dat duld ik niet." Het was der jonge vrouw als ontzonk de grond aau hare voeten. „Menschstamelde zij„hebt gij uwen vader bestolen „Noem het zoo nietSuzeriep de roode. „Ik ben mondig en heb aanspraak op het ver mogen mijns vadersik heb het dus genomen omdat er haast bij scheen te zijn en ik geen tijd verliezen wilde. Als ik nu zeg ik heb Suze het geld geleendomdat zij mijne vrouw wil worden en ik haar in elk geval trouwen zal dan is alles goed. Gij brengt mij dus het geld terugwant anders breekt de duivel bij ons los. Mijne moeder huilt en gaat vreeselijk te werk en mijn vader wil de gewapende macht te hulp roepen. Ik moet hieraan een einde maken." Suze kon geen woord uitbrengen, Zij zag De heer Parnell, die te Miltowin Malhay eene redevoering hield, maakte met geen woord melding van den jongsten aanslag, en dit wekt de aandacht, zelfs bij de Engelsche radicalen. Eerstdaags worden naar Bechuanenland troepen ter versterking gezonden. De Canadeesche politie heeft een waar schuwing ontvangen, dat de Amerikaansche dy- namietpartij van plan is eene dynamietcampagne te houden in Canada. Men treft daar voorzorgs maatregelen en bewaakt de bruggen en openbare gebouwen. In de tweede editie der „Daily Telegraph" is eene dépêche opgenomen van den 28n dezer, uit Homdab, volgens welke de Arabieren Dins dag jl. de onder het bevel van generaal Earle staande troepen hebben aangevallen, maar dat zij werden teruggeslagen door de ruiterij en door het kameelkorps, welke daarop Let dorpje Warag bezet hebben, dat tot nu toe in handen der troepen van den mahdi was, De vijand heeft zich teruggetrokken naar Birti. De Amerikaansche dynamietpartij heeft op het vasteland een agent, 'die verklaart, dat de onlangs plaats gehad hebbende ontploffingen slechts de voorboden zijn van meer verschrik kelijke geweldenarijen. De lersch-Amerikaansche dynamietraad be schikt thans over groote middelen, tengevolge van een groot legaat, en is voornemens eene reeks vreeseüjke ontploffingen te Londen te doen plaats hebben, tot Engeland de Iersche republiek erkent. De agent zegt, dat de dynamietraad niet in Amerika zetelt, maar thans eigenlijk te Parijs is en voortdurend van plaats verandert. Het dynamietdat bij de laatste ontploffingen werd gebruikt, is slechts een gedeelte van groote hoeveelheden die door vrouwen verscheidene maanden geleden naar Engeland werden ge bracht. Het is onnoodig meer aan te voeren, want er is genoeg voorraad om de halve City in de lucht te laten springen. Hoe levendig nog de handel in slaven is op de Oostkust van Afrika, blijkt uit het vol gende, ontleend aan een brief uit Zanzibar Er liep een gerucht, dat er een bezending hoe haar toestand met elk uur ernstiger werd. „Hoe staat gij nu daar zoo stijf als een staak?" begon de roode driftig. „De geheele geschiedenis is van geene beteekenis en kan spoedig worden geschikt. Zoo gij niet wilt, dat ik onze verlo ving nu reeds wereldkundig maak geef mij dan de papieren terugik leg ze weder in een hoekje van de lade en morgen is de rust hersteld. Gij weet nu hoe rijk ik ben en dat ik u opreoht bemin weet gij ook. Zoodra gij mijne vrouw zijtkunt gij geheel over mijn geld beschikken." „Neen spreek niet van ons huwelijk," flui sterde de weduwe. „De menschen verachten mij nu reeds, teiwijl zij nog eerst vermoeden, dat ik u huwen wil." „Verachten zij u daarom „Omdat mijn rouwtijd nog niet om is; men beschuldigd mij van lichtzinnigheid, als had ik mijn braven man reeds zoo spoedig vergeten." hrederik sloeg vertrouwelijk zijn arm om haren hals. „Die u durfi beleedigenis zijn leven niet langer zeker Het is nijd nijd alleen, die uwe vijanden vervult en geen verachting. Suze, ik begrijp het reeds, dat gij gelijk hebt. Ach,ja, ik zal wachten omdat gij het verlangt. Ik zou u nooit aan het geld herinnerd hebbenhet i8 bij u zeer goed bewaard maar mijn vader gaat te werk als een bezetene. Gij kunt het u niet verbeelden welk een helsch leven het bij ons in huis ismijne moeder houdt mij zelfs voor den dief!" „Dat is verschrikkelijk „Geef mij de papieren lieve Suzehet blijft toch tusschen ons zoo als het is." „Wacht tot morgen smeekte zij zacht. „Hebt gij ze dan niet zelve onder uwe be waring „O jamaar gij moei wachten. Ik kan ze zoo gemakkelijk niet weder voor den dag bren gen.,.,."

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1