Duitscliland. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. slaven zon worden binnengesmokkeld. De „Os- prcy„, juist van Madagascar gekomen, zond booten uitdie spoedig kanoos met 2 tot 6 slavenkinderen aan boord, opvingen. Men maakte daaruit op, dat de handel in vollen gang was het duurde ook niet lang, of men was de mis dadigers op het spoor. Op den 28 November zag men nabij Pemba van een der scheepsbooten een sloep, die poogde te landen. Deze sloep werd genomen. Zij hield 50 ton in en bevatte 169 slaven, behalve 30 passagiers en slavenhouders. De sloep was acht dagen geleden uit Mombassa vertrokken de slaven hadden slechts eten voor vijf dagen en drinken voor drie. Zij bevonden zich in een deerniswaardigen toestand. De ongelukkigen be proefden hun dorst onder de brandende zon met zout water te lesschec. Na de buitmaking stierven onmiddellijk vier kinderen. De atmosfeer op de sloep was zoo afschuwelijk, dat pikbroeken wier reukorganen juist niet zoo teergevoelig zijn, toen zij na de landing der slaven de sloep wilden schoonmaken, er van walgden. Er bevonden zich meuschea van verschillenden leeftijd aan boord, vanaf zuigelin gen tot oude mannen en vrouwen. Zij waren bijna allen naakteenigen hadden vuile lompen om, anderen konden van zwakte niet staan in een woord het was een vreese- lijk gezicht. Te Mombassa werd de geheele partij slaven, 240 in getal, ontvangen door zekeren Handford. Toen de „Osprey" den volgenden morgen Mombassa verliet, zag men twee kanoos en een sloep, die op Poruba aanhielden. Zoodra men er jacht op maakte hoorde men een kreet boven het water en tegelijkertijd het geroepman over boord. Dadelijk werd een kleine boot uitgezon den en een slaafje, een jongen van 12 jaar, op- gevischt. Bij het zien van de „Osprey" was hij van de sloep over boord geworpen. Op deze boot^waren 8 slaven, zeven wierpen zich in zeezes verdronken de jongen, dieu men opvischte, en een ander, die onder matter, in de s'oep lag, waren de eenige geredden. Had men dien jongen niet opgevischt, dan zouden er geen slaven aan boord gevonden zijn en de kanoos hadden even goed kunneu doorgaan voor gewone visschersbooten. Er waren nu omstreeks 30 a 40 gevangenen; die naar Zanzibar overge bracht en aan sir John Kirk overhandigd werden. Nadat zij schuldig bevonden en hunne goede ren verbeurd verklaard waren, werden zij ter bestraffing aan den sultan overgeleverd, daar ons hof daartoe geen recht had. Welke straf deze verachtelijke ellendelingen bekomen hebben weten wij niet. In 14 dagen waren 180 slaven genomen en tien booten. Dat de slavenhandel opnieuw uitgebroken is wordt voor ee i groot deel toegeschreven aan de terugroeping der „London", welk schip eenige jaren geleden gestationneerd was op de reede van Zanzibar. De rijksdag-commissie voor de gesubsidièerde stoomvaartlijnen heeft alle vragen omtrent de richting der hoofdlijnen onbeantwoord gelaten. Het aandoen van Rotterdam is thans twijfelachtig. De regeering behoudt zich een nadere omschrij ving voor. In den rijksdag werd behandeld het voorstel van Kablé om op te heffen de buitengewone machtden stadhouder over Elzas-Lotharingen toegekend. De onderstaatssecretaris Puttkamer zeidedat de toespraken van Anloine bij de verkiezingen bewezen hoe weining de regeering de vrije uiting van meeningen beperkt. De beweging tegen Duitschland verhindert de bevol king van Elzas-Lotharingen aan haar nieuwen toestand te gewennen. Wanneer de afgevaardigde van den Rijksdag Dollfusz in open brieven aan zijne waarde medeburgers te Parijs uitkomt voor „En waarom niet?" „Zie dat gij uwe ouders nog een weinig op houdt morgen breng ik u het geldik geef u mijn woord Verre zij het van mij u te willen misleideD, Dirk. Gij wantrouwt mij immers nietMorgen breng ik u het geld tot op den laat- sten penningzoo waar ik hier voor u sta." De roode zag haar vertrouwend aan. „Ik had gedachtbromde hij„dat ik alles nog dezen avond in orde had kunnen brengen opdat al dat misbaar en krakeel bij ons uit ware... Suzehebt gij het geld begraven dan zal ik helpen dat kan spoedig genoeg opgegraven worden." „Neen neen „Hoe zijt gij zoo op eens veranderd?" „Zoo gij mij lief hebtheb dan geduld." „God weet hetdat ik u bemin; maar bedenk eens wat opspraak het zal verwekken als de geheele zaak eens uitkomt." Een plotselinge inval gaf Suze weder nieuwen moed. „Dirk, gij zijt het eenige kind uwer ouders!" riep zij. „Dat ben ik ook." „Uw vader zal u niet aanklagen." „Daar denkt hij niet over hij gelooft dat een ander de dief is. Zoo men aan het onderzoeken gaat „Zoo ver laat gij het niet komen. Gij zegt aan awen vader dat gij het geld ter leen ge geven hebt en het spoedig weder terug zult ont vangen. Mij moet gij echter geheel buiten spel latenGij behoeft niet te zeggen aan wien gij het geleend hebt. Toon nudat gij mij bemintgij bewijst mij daardoor een grooten diensten zoodra mijn rouwtijd voorbij is, word zijne sympathie voor Frankrijk dan kan de reegeering onmogelijk represaille-maatregelen vaar wel zeggen. De rijksdag heeft geweigerd het voorstel van den Deen Jiinggreen tot het doen bezigen van de volkstaal bij verhandelingen tusschen overheid en bevolking in zoodanige gedeelten van Duitschland waar de Duitsche taal niet volkstaal is na ïr eene commissie te verwijzen. Schilling verklaarde dat de regeering niet treden kan in het voorsteldatwat de rechtsbedeeling betreftin vele streken Duitschers dwingen zou bij Duitsche rechtbanken recht te zoeken in eene vreemde taai. Het luchtballon-detachementvan het Duitsche leger beproefde onlangs een voor militaire doelein den nieuw geconstrueerde!) ballon captif. De ballon, die appelvormig en uit zijdestof vervaardigd is1400 M3 gas bevatten en acht personen dragen kaü werd onder de leiding van den majoor Bucholz gevuld en was tegen 12 uur 's middags gereed om opgelaten te worden. De strenge vorst en een buiteugewoon hevige wind namen niet alleen de krachten der gezamelijke manschappen van het detachement in beslag maar ook eene bepaa'd voor dit doel opgestelde locomobile. Hei netwerk loopt bij deze construc tie nietzooals tot dusver gebruikelijk was, in een ring bijeenmaar wordt aan eene 10 M. lange 5cM. dikke ijzeren staaf op bepaalde afstanden bevestigd. Aan de uiteinden der staaf is de kabei vast gemaakt waarmede de ballon met de aardoppervlakte in verbinding blijft. Die kabel is van ijzerdraad heeft een dikte van I cM. en de beide uiteinden loopen over eene lengte van 20 M. gaffelvormig ineen. Aan het midden der staaf haDgt de gondel die bovendien nog door middel van veiligheidskabels met de beide uit einden verhouden is. Door deze bevestigings- wijze worden de gevaarlijke standen die de gondel bij andere captif-inrichtingen inneemt vermeden eu blijft deze geheel rustig hangen. De geheele ballon met de daarbij behoorende uitrusting met uitzondering van de kabels zijn door het detachement vervaardigd dat uit vrijwilligers van het leger is samengesteld en waarbij bij voorkeur die handwerkers ingedeeld zijn, die geschiktheid bezitten voor dergelijk werk. Te Rotweil in Wurtemburg is Dinsdag middag in een kruitfabriek eene ontploffing ont slaan, waardoor vijf personen zijn gedood. Ook uit Duitschland komen weer dyna- mietberichten. De politie te Hamburg is door een ongeteekend schrijven gewaarschuwd dat er een plan is beraamd om de beurs aldaar op het oogenblikdat de kooplieden er vergaderd zijn door dynamiet in de lucht te doen springen. Een onderzoek van de kelders bracht niets verdachts aan het licht en men is geneigd den brief voor een soort van grap te houden. Maar er worden toch allerlei voorzichtigheidsmaatregelen genomen. Een paar jongelieden te Breslau die 's nachts wat „opgewonden" van een partijtje thuiskwamen gingen bij ongeluk een trap te hoog eu morrelden met hun sleutel aan de deur der dienstbodenkamer van hun bovenbuurman een kapitein. De meisjes, meenende dat er in brekers en moordenaars waren, schreeuwden om hulp. De kapitein kwam er op aan met een geweer gewapend en lostte drie hagelschoten op de jongelieden. Een hunner werd daardoor zoo ongelukkig getroffen, dat hij levenslangs een stij ven arm zal behouden. De kapitein werd wegens die overijlde han delwijze door een krijgsraad gestraft en hij aam dientengevolge ontslag uit den dienst. Daareubo- ven stelde de gewonde jonkmau een eisch tot schadevergoeding tegen hem in. Die eisch werd toegewezenen thans is de kapitein ook in laatster instantie veroordeeld om den gewonde al de kosten zijner verpleging en genezing te ver goeden en hem levenslang een toelage van 70 mark per maand uit te keeren. Berlijn is in zijn noordelijk gedeelte bezocht ik uwe vrouw." De weduwe had zoo snel gesproken, dat Dirk haar nauwlijks verstaan kon. „Suze ik wantrouw u waarachtig niet," riep hij„maar betel zou het echter zijn zoo ik dezen avond nog zeggen kon daar zijn die el lendige papieren hier liggen zij in den hoek der lade. „Dat kunt gij immers morgen ook nog zeggen, voor heden zuk gij hen wel een weinig kannen gerust stellen." „Het is eene netelige zaak." „Meent gij dat ik u met het geld bedriegen wil 70 daaraan denk ik niet eens!" „Zoo doe dan wat ik u gezegd hebmor gen avond breng ik u het geld, zoo niet vroeger. Had ik echter geweten dat het geld van uwen vader wasdan zou ik het niet aangenomen hebben." „Ziet gijzeide hij bevende, „om u tot vrouw te krijgen laat ik mij voor den dief houden Ik weet ook niet waar gij de papieren hebt maar zorg slechts ze mij morgen te geven, dan komt alles weder te recht. Met de twee ouden zal ik het wel klaar spelen. MaarSuze zoo gij mij bedriegtzoo gij een ander trouwt „Ik trouw geen ander; maar kom mede, ik ben koud Dirk hield haren arm in den zijne. Zoo gingen beiden snel voort tot zij het dorp na tien mi nuten bereikten. Het was reeds geheel duister geworden en de nachtwind blies scherp over de velden. Voor het huisje nam Dirk afscheid, nadat hij bezorgd gevraagd had of zijne geliefde zich niet wel gevoeldeomdat zij zoo hevig beefde. Suze stelde hem geru9tliet toe dat hij haar met een der plagen van Egypte nl. een lieir- leger van ratten. Deze dii ren dringen in grooten getale op klaarlichten dag in de huizen door en maken het den bewoners 7- er lastig. Zij zijn af komstig van de gemeent ijke vilplaatsmaar het bestuur daarvan deed niets om hen te ver delgen, en alle pogingen, daartoe door de bewoners van den omtrek aangewend bleven vruchteloos. De burgers zullen zich nu tot het gemeentebestuur wenden met verzoek het ongedierte op groote schaal te doeu uitroeien. De discussie over de koloniale, politiek der regeering is in de kamer van afgevaardigden geslo ten. Door geen der sprekers werd eene motie ingediend de minister Mancini betuigde zijne ingenomenheid daarmedehij richtte tot de ka mer het verzoek haar oordcel op tc schorten en inmiddels aan de regeering haar vertrouwen te schenken. De kamer stemde hiermede door toe juiching in eu de zitliug werd opgeheven. Paus Leo heeft nu in het Vaticaan eeu boekdrukkerij laten inrichten. Hij betaalde daar voor een half millioen lire uit eigen middelen. De drukkerij is voornamelijk voor het groote werk over de Roomsche pausen, dat Z. 11. laat uitgeven onder oppertoezicht van pat< r Tosti. Maar die uitgave gaat zeer langzaam, en om nu de druk kerij van werk te voorzien, zullen al de akten eu stukken der pauselijke miuisteriën welke vroe ger naar de drukkerij der „Propaganda" gezonden werden in het Vaticaan gedrukt worden. Een bericht uit South Norwalk Conn., meldt dat de werkstaking onder de hoedenmakers aldaar nog blijft voortdureu. De fabrikanten zijn echter daardoor niet uit 't veld geslagen maar hebben hunne vrouwen er toe overgehaald, om het maken van hoeden te verrichten. Iu plaats van de scha mel gekleede vrouwen en meisjes die zich des morgens naar hun werk spoedden ziet men thans elke morgen koetsen voor de fabrieken stilstaan waaruit de vrouwen en de dochters der fabrikanten gekleed in sealskin, stappen en de fabrieken binnengaan. Daar zetten zij zich te werk en ^arbeiden den geheelen dag met zooveel ijver alsof daarvan hun dagelijksch brood afhan kelijk was. De volgende mededeeling verscheen in the American Register van deze week. Een zekere Lendert de Brayn (Leendert de Bruin een Hollander, mag de prins van de Amerikaansche selderijmarkt genoemd worden. Vijftien jaar geleden was Brayn een arme tuinier, die uit moerasgronden in Michigan zijn onderhoud dacht te halen. Na alles geprobeerd te hebben, legde hij zich op seldery toe; thans is zijn gewas het geheele land door beroemd en Brayn is een rijk man. Wat twaalf jaargeleden in Allegan County slechts een moeras was is nu een uitgestrekt selderijveld waarbij een grond van L00 acres een tuintje zou genoemd worden. De oogst van 1884 werd op 5000 tons gerekend. Op een en kelen acre teelt Brayn 20,000 stokken die op de markt 45 cent (in Nederlandsch geidj per doziju opbrengen. (D.) WAALWJK. Zondag 1 Febr. 's middags, ten 12 ure zal door de harmonie PEsperance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Le héros du Niagara. G. Tack. 2. Concert-ouverture. Hofmau. 3. Le cadeau de Noces. v. d. Bogaart. 4. L'Etoile du matin. (Redowa.) Kessels. KAATSHEUVEL. Op Zondag 1 Februari des namiddags 6 urein de zaal van den heer C. Mombers, door het muziekgezelschap „Eaphonia". Waalwijk 31 Januari 1885. Onze gemeente heeft een zwaar verlies geleden door In t afsterven van den om zijne werken door ons gansche vaderland beroemden teekenaarden weledelen heer Adrianus Benedictus vau Lieshout, oud-ambtenaar van het kadaster die gisteren in den hoogen ouderdom vau 83 jaren, na eene kortstondige ongesteldheid overleed, tot zijne laatste oogeu- blikken nog met jeugdigen ijver bezield. Wat hij voor Waalwijk, wat hij voor Noordbrabantja, laat ons vrij zeggen, wat hij voor heel Nederland geweest is, ge tuigen zijne talrijke kadastrale kaarten en andere teekeningen, die alle ware juweelen van pennevruchten kunnen genoemd worden. Dr. Wapp en andere geleerden noemden hem in het gedenkboek der koninklijke school voor nuttige eu beeldende kunsten een voor naam kunstenaar, een uitstekend calligraaf, landkaartteekenaar en bouwkundige, den ver vaardiger van de uitgebreide en beroemde kaart van Noordbrabant. Reeds in 1820, 21 en 22 werd de heer Van Lieshout met de eerste prijzen bekroond; sedert heeft hij met zijne talenten gewoekerd en is hij een kunstenaar geworden, waarop Waalwijk met recht roem mag dragen. Daarbij genoot hij om zijn aangenamen omgang, om zijne bereidwilligheid om alles te steunen op het gebied van kunst, om zijn helder door- 1 zichtin de hoogste mate de algemeene achting. Geen wonder dan ook dat zijn heengaan de algemeene deelneming in onze gemeente wekt. Wij hopen nader op den levensloop van dezen beroemden W aalwijker terug te komen. Zijne assche ruste in vrede De adviezen van de betrokken gedeputeerde staten der provinciën over de voorgenomen wij ziging van de kiestabelzijn bij het ministerie van binnenlandsche zaken iugekomen. De aanmerkingen of bezwaren zijn thans in onderzoek ten einde zoo noodig, het oorspron kelijke plan daarmede in overeenstemming te brengen. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Breda moet herstemd worden tusschen de heeren Ant. Smits* en H. A. Sassen. De heer J. F. de Booij een der candidaten die slechts 35 stemmen miuder verkreeg dan de heer Sassen teekende protest aan wegens onjuiste aanduiding van personen, zonder qualificatie bij gelijkluidende namen. De voorloopige commissie der Centrale Vereeniging van Nederlandsche induslrieelen waarvan het doel is de bevordering van de be langen der Nederlandsche nijverheid in het al gemeen en meer in 5t bijzonder de waarneming der belangen van de Nederlandsche inzenders op tentoonstellingen noodigt alle belanghebben den en belangstellenden uit tot eeu vergadering, te houden te Amsterdam, op Dinsdag 3 Februari e. k., des namiddags ten 2 urein eene der zalen van het lokaal KRASNAPOLSKY. De onderwerpen op die vergadering te be handelen zijn lo. Constitutie der vereeniging 2o. Behandeling der statuten 3o. Benoeming van een bestuur 4o. Bespreking der belangen van de ver eeniging. In de maand Maart a. s. hoopt de heer H. A. van Dooren pastoor der parochie Korvel, te Tilburg, zijn gouden jubilé als priester te vieren. Reeds thans is men druk bezig met de toebereidselen voor het feestdat echter, wegen9 Dirk Slarke was om en door haar misdadig en een dief geworden, had zijne eigene ouder9 eene groote som gelds ontstolen. Eu in welken toe stand zou Hermine zich bevinden indien het geld niet dadelijk kon uitbetaald worden. Dien zelfden morgen had er een hevig too- neel plaats in het huis van den dorpsschout. DirkStarke zat met zijn ouders in het woonvertrek. „Ik heb nog eens nageteldzeide de vader, „de papieren zijn weg." Hij bracht in vertwijfeling de gebalde vuist aan zijn voorhoofd en riep uit „Twaalf duizend thaler dat is geene kleinig heid De moeder zat schreiende aan de tafel. 7Dat ik zoo iets moet beleven snikte zij. „Het verlies van het geld zou mij zoo zeer niet smartenmaar dat mijn eenige zoon Dirk sprong op. „Moedermaak mij niet voor een dief uit 1" riep hijterwijl hij de pijp uit den mond nam. „Gij zijt bij de schrijftafel geweest, niemand anders! Uw ongebonden leven kost geld, zoowel als uw omgang. Gij brengt met dien gemeenen Frans Fink geheele nachten doorhut gansche dorp heelt er den mond vol van...." „Wat gaan mij die domme boeren aan antwoordde de zoon op trot9chen toon. „Ik doe, wat mij behaagt en laat anderen doen wat zij willen Zijne moeder bleef echter volhouden. „Gij hebt Frans veel geld gegeven." „Wie zegt dat? „De deugnietdie niet werkt, heeft immer de zakken volslechts van u kan hij het geld heb ben, dat hij verkwist." (Wordt vervolgd.) een kus gaf en opende de deur harer woning. Op den drempel schenen al hare krachten haar te begeven. Het ontbrak haar aan kracht naar ziel en lichaam beiden. Met moeite bereikte zij de kamer. Hare moeder was nog niet naar bed gegaan zij gaf eeu gil, toen zij hare schoon dochter waggelende zag binnen treden die de oude vrouw echter zoo goed zij kon zocht gerust te stellen. „Ach ik ben maar een weinig vermoeid door het hard loopen!" fluisterde zij. „Het waait zoo hard en de wind sneed mij zoo scherp in het gezichtmaar ga naar bed moederhet is reeds meer dan tijd voor u." „Neen gij zijt ziek lief kind begon de moeder weeneude. „Het zal weer voorbij zijn als ik geslapen heb." „Dat God zich uwer erbarme Gij zijt zoo ble k en uwe oogen zijn rood van het weenen." „Moederdat komt van den wiuddie de bladeren reeds van de boomen schudt." Suze beefde van koude. Het gelukte haar eindelijk de oude vrouw ter ru9te te brengen. Toen zette zij zich neder in haar kamertje en begon over haren toestand na te danken. Na een uur zoo gezeten te hebben scheen zij een besluit genoraeu te hebben; zij ging te bed. Nadat zij haren kommer in een vurig gebed tot God had opgezonden, viel zij in een onrustigen slaap, die tot den morgen voortduurde. Afgemat stond zij op, toen de eerste stralen der zon door het venster vielen. Zij zorgde voor het ombijt en kleedde zich aan. Hoe bleek en vervallen was het voorkomen der arme weduwe! Het was haar als had zij eene groote misdaad begaandie van eene zware straf moest gevolgd worden.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2