8 Houthandel, FIRMA Loonzagerij, [ens in gebtuik altijd in gebruik, -l WASCHPOEDER, Huidenberichten. Houtverkoopingen Stoomhoutzagerij P. C. A. KUIJPERS, BITTIIS, Handelsberichten. RECLAMES. ADVE RTENT1EN LOEFF DE JONG, te Drunen VEILEN EN VERKOOPEN ROETMAN SCHEFFERS EN CO., AMERIKAANSCH den vastentijd niet op den aangewezen dag, docli in Mei zal gevierd worden en een grootsch aan zien zal hebben. Van verschillende zijden zijn reeds belangrijke giften ea toezeggingen gedaan. Men schrijft uit Breda Met algemeen genoegen is hier te stede de tijding ontvang n dor benoeming van den wacht meester der kon. maréchausée P. de Vogel, tot broeder in orde van den Nederlandschon Leeuw. Deze onderscdciding heeft De Vogel te danken niet alleen aan zijn voortvarendheid eu schran derheid in vele politiezaken in het algemeen maar meer aan zijn ijver in de zaak van den diefstal aan het postkantoor, welke hij grooten- deels instrueerde en tot een goed einde bracht. Reeds werd hem daarvoor door den minister van justite eene belooning van f100 toegekend, tegelijk met den inspecteur van politieStellenboom, doch die belooning achtte men over het algemeen onvoldoende daar De Vogel ten gevolge van de aan den dag gelegde werkzaamheid in die zaakgeen gelegenheid vond om zijne eigen zaken na te gaan, en daardoor een zeer belangrijk geldelijk nadeel leed door de catastrophe der gebroeders Filbry welke kassiers bijna tegelij kertijd in hechtenis werden genomen. De wacht meester De Vogel heeft aan Breda, maar vooral aan het rijk vele diensten bewezen en menig in het Politieblad gesignaleerde onderging soms, na vele jaren aan het oog der politie en justitie te zijn ontsnaptdoor zijn scherpzinnigen blik en sterk geheugen de welverdiende straf. Omtrent de landverhuizing naar de Tr ns- vaal wordt in een hier te lande ontvangen brief, welken men aan het N. v. d. D. ter inzage verstrekte het volgende gezegd, dat wij meenen onder de aandacht onzer landgenoten te moeten brenger. De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoordig treurig. Er is geen werk geen geld, duizenden lijden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederland naar de Transvaal, vooral naar Pretoria komen vinden daar nietzooals hun was voor gespiegeld ruimschoots gelegenheid om geld te verdienen. Zij zien zish spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden veroordeeld, en een groot aantal hunner trekken te voet Natal en den Oranje-Vrijstaat in om te trachten daar iets te verdienen. „Waarschuwt", zoo zegt de briefsch ijver „toch aile werklieden tegen landverhuizing naar Zuid-Afrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde, het vuilste werk te kunnen verrichten. Zuid-Afrika heeft in dezen tijd geen Hollanders of Engelschen meer noodigen wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien." Dinsdag heeft nabij Leeuwaarden de groote internationale hardrijderij op schaatsen plaats gehad. Te tien uren des ochtends ving de wedstrijd aan. De prijzen waren de volgende le prijs f600 en de groote goudeu champion- medailleuitgeloofd door het gemeentebestuur van Leeuwarden. 2e prijs f300, 3e prijs f180, 4e prijsf 120. (De af te leggen afstand was 1600 meter met één keerpunt.) Alle prijzen zijn door Friezen gewonnen. De eerste prijs door P. Bruinsma uit Sneek de tweede door Renke van der Zee uit Workum de derde door W. Zijlstra uit Uitwellingerga; de vierde door T. B. Veninga uit Giekerk. De wedstrijd was te 1 uur 15 min, geëindigd. Mist en stofregen bemoeilijkten den wedstrijd. Bruinsma reed de baan af in 3 min. 373/s secondenv. d. Zee in 3 min. 38 seconden Zijlstra in 3 min. 478/5 secouden Veninga in 3 min. 48 seconden. De Nooren Paulsen en Werner, en de Engelsch- man Day hadden zich teruggetrokken, na vooraf de Friezen te hebben zien rijden I)e Friezen zijn geheel meester van het terrein gebleven. Niet alleen de overige Nederlandersmaar ook alle buitenlanders werden geslagen, zelfs verscheidene ver achter zich gelaten. Er heerschte algemeene en groote geestdrift over de zege der Friezen. De snelste rit werd gedaan door Van der Zee in 3 minuten 26 seconden (baan 1600 meter). De Engelschman Smart verloor het met 3.3375 tegen Kingma met 3.314/5. Duizenden menschen waren van den vroegen morgen tot den namiddag op de baan. Er waren files van rijtuigen. In weerwil van het ongunstige weder en veel water op het ijs, was er eene opgewekte stemming. De orde is ongestoord gebleven, en alles zonder ongelukken afgeloopen. Dinsdag nacht is op de spoorlijn voor het station Zwijndrecht het volgende ongeluk voorgevallen Terwijl men omstreeks half één bezig was eenige goederenwagens te laden kwam een van Dordrecht komende goederentrein op de zelfde lijn met zooveel snelheid op de stil staande wagens inrijdendat 4 van deze geheel verbrijzeld en de andere min of meer beschadigd werden. De machinist geraakte daarbij onder de wagens zoodat zijn linkerbeen boven de kuie verbrijzeld werd. Door de aanwezigen werd hij er onmiddellijk onderuitgehaald, voorloopig verbonden en in de wachtkamer gebracht waar hij eenigen tijd later door de genees- heeren Broeksmitvan Zwijndrecht, en Van der Meu'len, lijnarts van de spoorwegmaat schappij te Barendrechtverbonden werd. Door een uit Dordrecht ontboden trein werd hij vervolgens naar het gasthuis aldaar over gebracht. Bijna onmiddelijk na de botsing geraakten de wagens en de locomotief in brand, welke werd aangewakkerd door den hevigen wind. Of de brand ontstond door de wrijving bij de botsing veroorzaakt dan wel door het vuur uit de locomotief is niet bekend. Uit Zwijndrecht rukten spoedig twee spuiten ter hulp waarvan één water gaf. Gedurende het branden der wagens werden aanhoudend eenige knallen gehoordhetwelk aanleiding gaf te vermoedendat zich onder de goede ren waarmede de wagens geladen waren patronen bevonden. Het kan echter ook zeer goed zijn dat die knallen vercorzaakt werden door het springen van flesschen met wijn welke onder de goederen aanwezig waren. Aan de groote inspanning der manschappen welke aan de spuit werkzaam waren, en niet mmder aan de krachtige houding van den heer P. J. A. de Bruine, burgemeester te Zwijndrechtdie meermalen het voorbeeld moest gevenwas het te danken dat men betrekkelijk spoedig den brand meester was. Daarna werd door de manschappenwelke aanwezig warenen die van de treinen uit Dordrechtwelke ontboden waren onmid dellijk een aanvang gemaakt met het oprui men zoodat Woensdagmorgen te 61/2 uur de westelijke lijn vrij was en over die lijn het vervoer weer kon geschieden. Het was verschrikkelijk om te zienhoe die stevige wagens als glas waren verbrijzeld, zoodat opgroote afstanden goederen en stukken van den wagen verspreid lagen. Wat de oorzaak van de botsing is geweest, kan nog niet met zekerheid gezegd worden, wel echter dat de trein van Dordrecht on verantwoordelijk hard liep en voorbij de af- standssignalen stoomde. Dat echter wel po gingen zijn aangewend om te stoppen blijkt daaruitdat de remmen vast waren aange haald. Naar wij vernemenis de toestand van den machinistE. J. Beckx genaamdon gehuwd31 jaar oud en geboren te Kampen, naar omstandigheden zeer wel. Zijn been is halverwege het dijbeen geamputeerdzoodat wanneer er niets bijkomtvoor zijn leven geen gevaar bestaat. Uit Nieuwediep wordt gemeld van 28 Januari eden avond strandde, op de Razende Bol de Engelsche bark Chepicakapitein Rhode, komende met eene lading rood hout van Haiti en bestemd naar Hamburg. Nog vóór de van hier vertrokken sleepboot stad Amster dam met de reddingsboot de strandingsplaats had bereikt, waren 10 der opvarenden van het in nood verkeerend schip reeds gered door de bemanning van den in de nabijheid brui senden loodskolter No. 12 schipper Boon. De kapitein en stuurman hadden echter ge weigerd het te verlaten ofschoon dit voort durend door de branding werd gebeukt. Eerst toen de reddingsboot hulp bood, gingen zij hierin over en werden met de overige schip breukelingen behouden alhier aangebracht. Het schip heeft reeds den grooten mast verlorenis zwaar leken heeft veel water in het ruim. Schip en lading worden als verloren beschouwd. Een aangrijpend tweevoudig ongeluk gebeurde Woensdag namiddag in de stoom- koffiepellerij Insulinde gelegen aan de Zout keetsgracht en toebehoorende aan den heer G. H. van den Berg. Een 19jarig meisje, Matje in den Berke genaamd, werkzaam aan genoemde inrichtingis op de 5e verdieping in aanraking gekomen met een drijfas en was onmiddellijk dood. Bedoeld meisje was alleen op dien zolder werkzaam en ver van de drijfas verwijderd, Vermoedelijk is zij, toen zij door eene deurin verbinding staande met de koffiezolders naar haar werk wilde gaan, over de as gestapt en door eene zich hieraan be vindende spie gegrepen. De meesterknecht, op den zolder komendezag het ongeluk snelde heen om de machine te stoppenen weder boven komende, vond hij niet alleen het meisje maar ook hare moeder door de zelfde as gegrepenterwijl van deze laatste de schedel geheel verbrijzeld was. Volgens verklaring van verschillende werkvrouwen, die toegesneld waren heeft de moeder pogingen aangewend om haar kind te bevrijden en dit streven met den dood moeten bekoopen. Men stelle zich den toestand voor van den vader, die van het gebeurde onderricht, zich eens klaps van vrouw en dochter beroofd zag. Krachtens een bevel van de rechtbank te Arnhem werden te Nijmegen door de po litie in hechtenis genomen en van daar naar de gevangenis te Arnhem overgebracht P. K. en J. Th., die zich onlangs aan diefstal van eene aanmerkelijke hoeveelheid kunstboter uit de boterfabriek Batava, waarin zij als vaste arbeiders werkzaam waren hebben schuldig gemaakt. Beiden zijn gehuwd en vaders van een talrijk huisgezin. Woensdagnamiddag ontsnapte uit het huis van arrest te Winschoten zekere J. Z. van Beertabeschuldigd van diefstal van een schaap en eenige kippen. Op onverklaarbare wijze heeft hij middel gevonden zijne cel te ontkomen en den turfzolder te beklimmen waar hij door het dak is gebroken, vervolgens zich langs den muur heeft laten glijden en zoo over eene schutting heen den belenden- den pastorijtuin heeft bereikt/anwaar hij door nog een paar tuinende publieke straat en eindelijk het open veld in de richting van Nieuwe Schans is ingeslagen. De politie is ijverig in de weer om hem weer in handen te krijgen. In den nacht tusschen 28 en 29 dezer ongeveer te één uur is brand ontstaan in de leerlooierij van den heer Roosstaande te De Loo bij Koevorden. Yan de looierij is de brand overgeslagen op het woonhuis en op den daar tegenoverstaanden korenmolen. Alle drie perceelen zijn geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Uit Beverwijk wordt aan het Handels blad gemeld: Woensdagavond zijn een aantal personen, meest vletterlui van ÏJmuiden, in de nabijheid van Velzen, op het Nooidzee- kanaaldoor het ijs gezakt en allen ver dronken. 317de STAATSLOTERIJ. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e klasse. Trekking van 28 Januari. No. 7350 15470 f 1000no. 4950 6799 16585 f400; no. 64-19 19437 f200; no. 1293 5769 14942 17699 17890 18852 1914519483 en 20959 ieder f100. 5de klasse. Trekking van 29 Januari. No. 11105 f 5000; no. 470 3871 11931 f 1000 no. 3724 10361 16390 17485 f400; no. 9022 9479 18524 18841 f200; no. 564 3310 9970 10559 11370 11527 12733 16673 en 20243 ieder f 100. WAALWIJK, 30 Januari. Bij een druk bezoek op de jaarmarkt van heden was de handel over 't algemeen vrij levendig. Ter veemarkt waren aangevoerd p.m. 300 stuks hoornvee; de verkoop ging vlug en de prijzen waren hoog. Kalfkoeien golden f160 h 275. Dito vaarzen f 14-5 a 215. Ter botermarkt aangevoerd 1370 KG.; van 1,03 a 1.17 per KG. verkocht. Eieren f3.50 a 5,25 per 100 stuks. In granen was ook tamelijk veel handel met iets betere prijzen voor rogge en tarwe. In huiden en leder laat zich de wintertijd nog sterk gelden; de handel is traag; alleen voor consumptie bestaat eenige vraag. De handel in schors is mede uiterst stil. ROTTERDAM, 31 Januari 1885. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Afgedaan deze week 262 Samarang Buffel 7.32 K. per //C. Bellinger 172 Padang Runder ca. 5,84 kilo. 275 n n 3 per „Gelderland". 135 Macasser runder ca. S1^ kilo, per „Noach IV". Per diverse schepen zijn ca. 20000 Java runder en buffelhuiden lossende, welke in de eerste helft der volgende maand bij inschrij ving komen. 15 cent per regel. Naar wij vernemen uit de Moniteur is den heer VAN" DEN BERG, tandmeester, die aanstaanden Dinsdag 3 Februari te Waalwijk consult geeft, een nieuw bre vet verleend door den koning der Belgen voor het vervaardigen van een nieuw stelsel kunsttanden, waar hij alleen de uitvinder van is. De werkzaamheden van den heer VAN DEN BERG worden ons zeer aanbevolen. Een Waalwijker. Voorspoedig bevallen van een ZOON MARIE WITLOX-Bressers. Waalwijk, 22 Januari 1885, t Heden overleed tot onze diepe I droefheid, na voorzien te zijn van I de H. H. Sacramenten der ster venden, onze geliefde vader en behuwd- vader, de heer FRANCISCUS VAN RIEL, weduwenaar van mejuffrouw Catharina Antonia v. d. Maden in den ouderdom van bijna 81 jaar. JACQUES VAN RIEL. C. VAN RIEL-Verhoeven. Breda25 Jan. 1885. te houden door 1. Op Maandag 9 Februari 1885, voormiddags 10 ure. Hoekje onder Loonopzand, achter de W aalwijksche Kloosterdeeg. Voor den heer H. A. Van Wijlen, te Sprang. 80 a 90 koopen schoone mast en- sparren 40 a 50 koopen hop- en boon staken 2. Op Dinsdag 10 Februari 1885, voormiddags 10 ure, in het groot bosch in de Achterste Hoeven onder Loonopzand. Voor Mevr. dew. Van Heijst te 's Bosch e. a. 80 a 90 koopen schoone zware masten sparren en 60 koopen schoone hop- en boonstaken. 's-GREVELDUIN KAPELLE. OPENBARE VERKOOPING van Heden overleed, na voorzien, A te zijn van de H.H. sacramen- j ten, in den ouderdom van 83 jarenmijn innig geliefde oom, de wel-1 edele heer ADRIANÜS BENEDICTUS VAN LIESHOUT, oud-ambtenaar van het kadaster. E. W. BAIJENS. Waalwijk30 Januari 1885. Notaris te Drunen, zal voor de Erven van den Heer J. VELTMAN aldaar, op Don derdagen 12 en 26 Februari 1885, telkens 's avonds 6 ure, ten huize van JAN ELSHOUT te Drunen, in het open baar Onder Drunen. Eerste koop. Een kapitaal, voor al lerlei affaires geschikt en zeer gemakkelijk inge richt staande op den besten stand van het dorp, met Erf en annexen Tuin, kadastraal bekend in sectie A. onder nos 894 en 897, groot te zamen 6 aren 2 centiaren. Tweede koop. Een perceel BOUWLAND, ter plaatse genaamd Braken, kadastraal bekend in sectie A. onder no 678 ter grootte van 28 aren 80 centiaren. Inlichtingen bekomt men bij den heer J. VELTMAN, gemeentesecretaris te Drunen en ten kantore van voornoemden Notaris KUIJPERS. TE SCHIEDAM. Vereeniging van gistfabrikanten tot exploi tatie van zuivere Jenevergist. Levering in alle hoeveelheden. Prijsberekening steeds volgens de Schiedamsche beursnoteering. Zuivere Kroongist 41 Cts. p. Kilo vracht-onkosten Zuivere Cirkelgist SO jhet laagste tarief ter besparing van zeep en soda om het linnen te wasschen en te bleekeu zonder het zelve te verslijtenwordtdoor het groote geraak en bezuiniging hierdoor verkregen bijzonder aanbevolen. PRIJS per pakje 8 CENT. Verkrijgbaar voor Waalwijk bij Wed. J. KLEIJBERG-VAN REE. Te Bezooieii bij Erven J. DE BAKKER. Te Loonopzand bij Gez. VAN DE VEN,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3