Spanje. Engeland. Amerika. BINNENLAND. Duitschland. Italië. Uit den staat der opbrengst vau de indi recte belastingen gedurende de maand Januari blijktdat de ontvangsten 2,444,000 fr. beneden de raming zijn gebleven. Met den gezondheidstoestand der Frausche troepen op Formosa moet het treurig gesteld zijn. Reeds hadden verscheidene Parijsche bla den aangaande verontrustende berichten medege deeld waarvan gelijk te deuken is, geen gewag gemaakt is in de olhcieuse bladen. Thans deelt ook de Union mcdicale hieromtrent zeer ont moedigende tijdingen mede. Zoo wordt uit Ke- lung van 24 November aan dit blad geschreven: „'t Is jammerlijk onze kantonnementeu aan te zien en 500 a 600 man, die bleek en wankelend zich voortsleepen en tochondanks den drang der geneesheeren in de ambulances niet opge nomen willen worden. Trouweushoevelen sterven aldaar! In zeven weken tijds hebben wij 70 man ter aarde besteld en 50 ziju in hope- loozen toestand op een transportschip naar Saigon vervoerd. Groot zijn de verwoestingen door den typhus aangerichten nog grooter de verwoes tingen van de cholera. Gedurende eene maand hadden wij gebrek aan geneesmiddelen. Voor zwalvelzure natron werd zeewater in de plaats gesteld en voor quinine goede woorden." De schrijver meldt verder dat hij zelf 30 dagen met eene compagnie van 130 man in een af schuwelijk Chiueesch fort ziek lag. Vau deze 130 man lagen 62 door de koorts aangetast op de ellendigste legersteden van stroo. Geen ge neesheer en geen geueesmiddelen. Men zeide eenvoudig, dat deze er niet waren. De verdere berichten, loopende tot 23 Decem ber luiden niet beter. Het is in Spanje sedert 1829 niet zoo koud geweest als in dit jaar. In de provincie Leon stond de thermometer tot 19 Jan. op 19°R. onder het vriespunt, het ijs was daar 30 a 40 centi meter dik te Molinain Arragon had men den 16en Jan. 26° vorsthet brood was steen hard bevroren. In de provincie Guadaljara daalde de thermometer tot 14° R. onder nul. Ook op vele andere plaatsen in BurgosSegovia en Albacete heerschte een felle koude. Het aantal sterfgevallen onder jonge kinderen vermeerderde aanmerkelijkmazelen koortsen en keelontsteking maakten vele slachtoffers. De Observer zegtEr bestaat reden te ge- looven dat het kabinet na langdurige beraad slaging aan Wolseleyin antwoord op zijne vraagbevel heeft gezonden om zelfs ingeval van Gordon's doodden veldtocht voort te zetten. De regeering heeft thans besloten een speciaal corps geheime politieagenten te vormen tot bescherming der openbare gebouwen tegen dynamiet aanslagen. Vijftig agenten der Iersche politie, die de Iersche fenians zeer goed kennen, zullen voor dit doel beschikbaar gesteld worden. In den loop van den avond vanlOFebr., sloegen eene bende van honderd jonge lieden het venster van een geweerwinkel iu de rue Lafayette te Parijs in en namen eenige geweren en revolvers weg. De politie nam verscheidene der plunderaars in hechtenis, waaronder hun aanvoerder, die niet ouder is dan 18 jaren. De glazen van een instrumentwinkel aan den Bou levard Poissonnière werden eveneens ingeslagen. Het wordt bevestigd dat 26 Iersche dyna- mietmannen Woensdag te Parijs een vergadering hebben gehouden en men verzekert, dat zij den 23 Februari in de omgeving van Parijs weder een bijeenkomst zullen hebben, waarin deputaties van AmerikaIerland en Engelaud tegenwoor- zullen zijn. Onder de Europeanendie in dienst van den mahdi zijn bevindt zich ook Olivier Pain, wien het voor omstreeks negen maanden in weerwil van de hem door de Ëngelsche troepen in den weg gelegde hinderpalen gelukt is tot de" „Profeet" door te dringen. Olivier Pain was lid der Parijsche commune en werd, nadat deze door de troepen uit Versailles onderdrukt was tot deportatie naar Nieuw-Caledonia veroordeeld, van waar hij met Henri Rochefort in eene boot ontkwam. Toen hij na de amnestie te Parijs was teruggekeerd werkte hij aan eenige com munistische bladen doch met de journalistiek wilde het hem niet gelukken. In 1877 was hij met de Turksche troepen onder Osman pacha te Plevna ingesloten en bleef na der, val dier ves ting een tijdlang in Russische krijgsgevangen schap. Omtrent den val van Khartoem ontleenen wij het volgende aan eene particuliere correspon dentie van de N. R. Ct. De regeering is eindelijk er toe overgegaan de dépêche te publiceeren van luitenant Stuart Wortley. Waarom dit bericht niet vroeger ter kennis gebracht iskan moeielijk worden op gehelderd. Het behelst feitelijk niets wat niet reeds bekend wasdoch blijft niettemin belang rijk dewijl het lossegeenszins authentieke tijdingen ambtelijk bevestigt. Een telegram uit Metamnch aan de Daily News kan men wegens de vele onjuistheden daarin buiten rekening laten; maar de Standard is gelukkiger. In hare avond-editie geeft zij eene dépêche van den opvolger van den heer Cameron die blijkbaar uit ambtelijke bronnen geput heeft. Zijn verhaal hetwelk dat van luitenant Stuart-Wortleij aanvultlaat ik hier kortelijk volgen. De twee stoombooten met sir Charles Wilson en een gedeelte der Sussexers aan boord, verlieten Metamnek den 24sten Januari te acht uur in den ochtendom naar Khartoem te stoomen. Zij hadden eenige negertroepen aan boord. Te elf uur legden zij aan te Gandatoe, en de sjeikh Hoessein zond daar een boodschapper aan sir Charles Wilsonom hem te meldendat de stam der Sjagiehs bereid was zich bij de En- gelschen aan te sluiten zoodra dezen hun gezag zouden hebben gevestigd. De boodschapper zeide, dat de Britsche overwinningen grooten indruk gemaakt hadden en dat Gordon vijftien dagen lang hard gestreden had te Khartoem. De Epgelschen overnachtten te Bewena. Den volgenden dag voeren zij langs eenige vijandelijke werken te Waa-El-Habesj die echter alsnog geene kanonnen vertoonden. Eukeie schoten werden op hen gelost. Hier strandde één der bodems op eene klip. Het werd drie uur in den namiddag alvorens die boot vrij kwamen kort daarop vertrok zij. Den 27sten passeerden de stoomschepen de engte van Sjabloeka. Hier spraken de Engelschen een inlander, die hun vertelde dat Khartoem gevallen en Gordon dood was maar aan boord was niemand die het geloofde. Den geheelen dag door onderhield men op de voorbij varenden een tirailleurvuurdoch in den namiddag van den 28sten toen men Khartoem door eene telescoop kon beginnen te verkennen openden de „rebellen" met vier Kruppkanonnente Haltiyeh opgestelden talrijke geweren een hevig bombardement op Wilson's stoomer (de andere wasgelijk deze correspondent niet ver meldt doch gelijk blijkt uit het ambtelijke rapport van Stuart-Wortley vroeger gestrand). Naarmate het schip vorderdewerd het vij andelijke vuur heviger. Uit het eiland Toeti uit Oemdoerman hagelde het onophoudelijk op de koeu voorwaarts dringende schepelingen neer. Dicht bij Khartoem zag men dat er geen vlag gen wapperden op het regeeri&gsgebouwwaar Gordon verblijf hield. Dit gebouw was trouwens blijkbaar verwoest. Groote korpsen van Ara bieren met vele banieren ontwaarde men in de straten der staden hunne geestdrift was blijk baar groot. Daar de stoomboot gepantserd waskonden de Arabische kogels niet veel uitrichten. De Engelschen hadden slechts één doode en vijf gewonden gedurende het bombardement. Daar hij de stad bezet vond, besloot sir Charles Wilson den steven te wenden en naar Metamneh terug te gaan. Bij een eilandtwaalf mijlen bezuiden Gebel Royan hielden zij stil. Hier kwamen inlanders aan boord en vertelden, dat Khartoem den 26sten des nachts gevallen was door het verraad van Farag Pacha, die de poorten voor den mahdi had geopend. Gordon zou gedood zijn met al zijne Koptische soldaten. Later kwan een derwisch met een brief van den mahdi aan de Britsche officieren. Daarin ried de „valsche" profeet hun zich aan hem over te geven en mohamedanen te wordengelijk Gordon die zich te Omdoerman bij hem bevond en zich vóór hem en zijn geloof had verklaard. Wilden de officieren dien raad niet volgen, zoo dreigde de mahdi dat hij hen allen zou doen verdelgen. Den 30sten passeerde de stoomer weder de engte van Sjabloeka en aukerde vóór den nacht bezuiden daarvan. Twee mannen van den stam der Sjagiehs kwamen aan boord, Zij bevestigden den val vau Khartoem, maar zeiden dat Gordon, consul Nicola vijftig Grieken en enkele soldaten, zich opgesloten hadden in de katholieke kerk met levensmiddelen en ammunatie. De emirs zouden geweigerd hebben tegen de Engelschen te kampen tenzij de mahdi hen zelf aanvoerde. Het heette te Khartoem dat Metamneh geval len was. Kort hierna stiet het schip op eene rots en zonk, maar in dezen zinkenden toestand gelukte het den opvarenden den bodem bij een eiland te sleepen en daarop te vluchten. Alles werd gered. Loitenaut Stuart-Wortley begaf zich toen, met vier Ëngelsche soldaten en acht inlanders in een schuitje en voer den Niji af naar Metam neh. De vijand vuurde op hen, doch zonder hen te raken en veilig kwamen rle Engelschen des ochtends te drie uur te Goebat aan. Lord Charles Beresford vertrok zoodra mogelijk op een stoomerten einde Wilson en de zijnen te gaan af halen. Eene keurbende van twintig soldaten vergezelde hem. De berichtgever der Daily Telegraph te Me tamneh die eveneens een uitvoerig bericht seint hetwelk slechts luttel afwijkt van het bovenstaande, bevestigt het niet dat Wilson „alles" heeft kunnen redden wat zich op de stoomers bevond. Hij meldt integendeeldat de geheele voorraad le vensmiddelen en ammunitie aan boord, zoomede de kanonnen enz., verloren zijn. Deze corres pondent meldt, dat Stuart-Wortley in één nacht veertig mijlen aflegde. De beiichtgever der Daily Chronicle seint dat eene aanzienlijke krijgsmacht van den mahdi op Metamneh aanrukt. De Arabieren krioelden in de straten van Khartoem. Deze correspondent meldtdat het geweervuur der „rebellen" be trekkelijk onschadelijk was doch niet alzoo hun kanonvuurdat goed gericht werd. Ettelijke Krup-bommen barstten aanboord. De Arabieren hadden te Khartoem niet minder dan zestien stukken en hunne musketiers alleen werden op 7000 geraamd. Reuter's agent te Metamneh geeft den tekst der proclamatie door Wolseley aan de inland- sche bevolking uitgevaardigd. Daarin zegt de Britsche opperbevelhebberdat hij niet gekomen is om belastingen te heffen of iemand ie be- nadeelen doch om den vrede te herstellen. Hij belooftvoor alle producten te zullen betalen en Gordon's beloften te zullen uitvoeren. Hij dreigt hen te straften die zich niet onderwerpen willen maar noodigt hen ook i:i zijn kamp tc komen. Cunningham en Burton zijn, onder aan klacht van medeplichtigheid aan den dynamiet- aanslag in den Tower, opnieuw voor het politie gerecLt iu Bowstreet verschenen. De procureur der kroon heeft gezegd dat het onderzoek der politie heeft aangetoond dat de verklaringen van beide aaugeklaagden iu hunne vroegere verhoo- ren allerlei leugens inhouden zoo is Cunning ham den 20en December en Burton den 24en dier maand van New-York aangekomen; zij kim den elkaar bierterwijl het hoofdkwartier der samenzwering in de Vereenigde Staten gevestigd was. Er zijn bevekn gegeven om naar Egypte te zenden drie bataljons der koninklijke garde- iufanterie en vier bataljons linie-infauterie, ter wijl twee Ëngelsche infanterie-bataljons en één Er.gelsch cavalerie-regiment van Indië naar Egypte gezonden worden. Men gelooft dat al deze troepen gezamenlijk 8 bataljonsbestemming naar Soea- kim hebben. De Daily News meldt uit Varna dat er groote spanning heerscht tusschen Italië en Tur kije. De Porte heeft de uitrusting der Turksche vloot bevolen met vermoedelijke bestemming naar de Roode Zee. Aan de Times wordt uit Honkong geseind, dat een oproer op het Fransche pantserschip Bayard is uitgebroken en twaalf muiters dood geschoten zijn. Uit Gcebat wordt van 2 Februari gemeld. (Den 8sten uit Korti verzonden). De troepen van den mahdi zijn ijverig bezig met het maken van schietgaten in de gebouwen buiten Metam- meh de vijandelijke voorposten houden flink de wacht. De vijand vreest eenen aanval in den nacht. Een convooi der Engelschen werd den 30sten Januari op 3 mijlen afstands van Gadkoel aangevallen door een duizendtal vijanden. De Engelschen wierpen bommen onder de aanvallers en dwongen dezen zich terug te trekken, zoodat zij zelveu veilig te El Howeyas kouden komen. In de nabijheid van Woolwich aan den oever der Theems, neemt men thans een zonder ling verschijnsel waar. Sedert een reeks van jaren heeft men allerlei afval uit de aldaar ge vestigde gtoote rijkswerkplaatsen ,- als: asch, wol katoen, poetslappen en wat dies meer zij, uitge stort op een plek aan den oever der rivier waardoor in verloop van lijd een soort van dijk of dam van aanmerkelijke breedte en lengte is ontstaan. Ongeveer eeD maand geleden heeft men iu 't benedengedeelte van dien dijk brand ontdekt. Aanvankelijk was men vau meening dat het vuur spoedig vanzelf zou uitdooven, maar hierin heeft men zich erg vergistwant dezer dagen had de onderaardsche brand zich uitge breid oyer een oppervlakte gronds van ruim een acre of een halve hectare. Water in massa heeft men op dien dam en langs de hellingen doen stroomen maar geheel tevergeefs. Nu is een doorsnijding daarin gemaakt ter diepte van ruim 20 voet en op die wijze hoopt men het gevaar te boven te komen dat allengs ernstiger aanzien verkreegomdat de brand zich voortzette in de richting van de bewaarplaats van 't buskruit in het arsenaal voorhandenten behoeve van de artilleristendie granaten en andere projectielen vullen voor den staat. De Italiaansche gezagvoerder heeft den Egyp- tischen aanvoerder eene geschreven verklaring ter hand gesteld ter erkenning dat hij het protest van den Egyptischen aanvoerder tegen de Itali aansche bezetting ontvangen heeft. Eene tweede expeditie, ter versterking van de eersteis onderweg. Prins Amedeus (ex-koning van Spanje) maakt deze expeditie mede. De Ëngelsche regeering heeft zijn gezant aldaar last gegeven om de Italiaansche regeering te polsen over eene samenwerking in Soedan. Eene formeele vraag is nog niet gedaan maar men gelooft dat de onderhandelingen zullen worden hervat met het oog op de medewerking van Italië in oostelijk Soedan en dat er binnenkort een tractaat zal worden gesloten. In den boezem der Iersck-Amerikaansche dy namiptpartij schijnt oneenigheid te heerschen te oordeelen naar een bericht dat uit Chicago komt. Men moet namelijk reeds van O'Donovan Rossa genoeg hebben en hem vervangen willen uoor den rechter John Brenner. De partij is ver der voornemens hare aanslagen in het vervolg bepaaldelijk slechts tegen de Eugelsche marine te richten zoodat de openbare gebouwen in En geland voortaan met rust zullen wordeD gelaten. Tevens wordt over de oprichting eeuer nieuwe Iersche revolutionaire partij gesproken die tot nog geweldiger middelen haar toevlucht wil ne men dan Rossa en zijne volgelingen. Volgens de laatste berichten heeft Rossa een nieuw programma uitgesponnen. Hij beschouwt den op hem gepleegden aanslag als eene samen zwering van de Ëngelsche regeering tegen het leven van Amerikaansche staatsburgers waarin ook de Ëngelsche gezant te Washington betrokken is. Tot nog toe hadden hij en zijne aanhangers de in Amerika wonende Engelschen gespaard maar thans is ook hun de oorlog verklaard. Uit New-York wordt gemeld dat in een kolenmijn op het grondgebied der Indianen eene ontploffing heeft plaats gehad. Drie werklieden werden gedood en meer aan 100 gekwetst. Volgens de New-York Herald zijn twee jongelieden die deel uitmaakten van de dj'n'a- miet-partijonlangs vermoord geworden. Het lijk van een der slachtoffers werd gevonden in een bosch in den omtrek van Brooklynterwijl de andere zekere Devosvermoord werd te Wei- hawken. Zijn lijk werd door de moordenaars iu de Hudson-rivier geworpen. Deze laatste voegt het blad er bij had onlangs zijn partij verraden door aan den Engelschen consul te Washington voor te stellen al de dynamiet-mannen bekend te maken die zich uit Amerikanaar Europa zouden inschepen. Zaterdag zijn te Hamburg ingevolge een uit Berlijn gekomen bevelop het oogenblik der ontscheping van liet stoomschip Bohemiako mende van New-York een dame en tien passa giers in de haven gearresteerd eu zorgvuldig onderzocht. Men zegtdat men zeer belangrijke anarchistische documenten bij hen heeft gevonden. De Berlijnsche student Oelke in staat van beschuldiging gesteld wegens het doodschieten van een medestudent in een duelheeft een borgtocht van 24,000 mark aangeboden voor de opheffing der preventieve hechteuis. Zoowel de strafkamer van het Landgericht al» het koninklijke Kamergericht waarop de advocaat van den student had geappelleerd wezen dit verzoek van de hand. Men achtte bij de straf, die den student te wachten staat een ontvluchting zeer waarschijnlijk temeer daar de aanzienlijke borg tocht niet door Oelke zeiven was gegeven maar bijeen werd gebracht door deleden cïer vereeniging waarvan de student lid was. De doodstraf aan de twee veroordeelden Reinsdorff en Kuchter wegens den aanslag op den Niederwald is Zaterdagmorgen om 8 uur op de^ binnenplaats van de gevangenis te Halle voltrokken door den Berlijnschen scherprechter Krautsaie door vijf personen werd bijgestaan. De executie werd door vertegenwoordigers der regeering, der justitie en der politie bijgewoond bovendien waren nog 60 andere personen toege laten. Reinsdorff die geestelijken bijstand had geweigerd, bewaarde zijn bitterheid tot het laatste oogenblik. Zijne laatste woorden waren Weg met de barbaarschheid leve de anarchie Küchlerdie floor een geestelijke begeleid op de gerechtsplaats verscheen was kalm; tranen waren echter op zijn gelaat zichtbaar toen hij de trappen van het schavot moest beklimmen. Ip berichten uit Cairo wordt omtrent de be- zetting der stad Beiluto door de Italianen ge- zegddat zij de Egyptische troepen oatwapend, hen op eene Italiaansche stoomboot naar Mas- sovah ingescheept eu hun de wapens aan boord van dit vaartuig teruggegeven hebben. Waalwijk 11 Februari 1885. In de. maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jon gelingen als cadet aan de koninklijke Militaire Academie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitst namelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Teneinde alle aspiranten dezelfde vragen schrif telijk te doen beantwoorden waardoor eeu meer gelijke beoordeeling hunner bekwaamheden kan worden verkregen wordt het schriftelijke gedeelte van het examen op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Juni a. s. afgenomen in Meppel Nijmegen Breda en Amsterdam onder toezicht van com— missiën ieder besfaaude uit twee of drie leden der examen-commissie, welke volgens art. 7 der wet van 30 Mei 1877 (Staatsblad n°. 141) door den minister van oorlog wordt benoemd. Het mondeling examen wordt uitsluitend te Breda gehouden. De voorzitter der examen commissie roept de aspiranten te behoorlijker tijd daartoe op. Het geneeskundig onderzoek zal uitsluitend te Breda plaats hebben, onmiddellijk voor^ den aanvang van het mondelinge gedeelte van net exameD van elke groep der opgeroepen aspianten. Het schriftelijke examen duurt twee dagen het mondelinge examen met inbegrip van het geneeskundig onderzoek evenzoo twee dagen. Zijdie verlangen dat hun zonen of pupillen tot het aspirant-examen worden toegelaten be- hooren de kennisgeving daarvan in dier voege te zenden dat zij vóór 15 Mei a. s. aan het departement van oorlog ontvangen worde. De naam en woonplaats van den vader, de moeder voogdes of den voogd moeten daarbij nauwkeu rig worden vermeld. Voorts moet duidelijk worden kenbaar gemaaktvoor welken dienst (hier lelande of in Oost-Indië) en voor welk wapen men wenscht dat de jongeling worde opge leid. Voor nadere bijzonderheden, ook omtrent de eischen bij het toelatings-examen zie de St.- Ct. no 33. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het verzoekschrift van eenige ingezetenen van Drunen waarbij bezwaren werden ingebracht tegen de benoeming van een gemeenteontvanger. Thans zullen de betrokken personen zich tot den koning wenden. Door de Tilburgschc Club der Maatschappij van landbouw zijn adressen aan den gemeente raad ingediend, waarbij lo. gevraagd wordt om eene suusidie aan te wenden tot verbetering van den veestapel, 2o om de oprichting van eene vee- baseuleof de vergunning om die voor eigen re kening te mogen oprichten. Besloten werdde adressen voor de leden ter visie te leggen om in eene volgende vergadering te behandeleu. In de te Tilburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw is besloten o. a. lo. Dat de vergaderingen van het hoofdbe-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2