Ontvangen dei dir, belastingen en acciinsen HOUTEN PINKEN, Vereeniging MUSIS SACRUM" BUITENGEWOON CONCERT WILLEM C. DECKERS. BRUINE BAZANEN, HET KANTOOR TE KOOP; PANNEN, SPARREN, TE KOOP Amerikaansche ADYERTENTIËN ontbonden en vereffend LAATSTE BERICHTEN G. Van Wijlen, PLANKEN, enz. op Maandag 16 Februari 1885 Tentoonstellingen. Cl ten doel gehad hebbende het voor Eene partij groote mooie Inlandsche SPRANG. TE WAALWIJK, zal, van 15 Februari 1885 af, geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, en wel: VOOR DE ACCIJNSEN alle werkdagen en VOOR DE DIRECTE BE LASTINGEN, Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. BURGERHOUDT. aan ongekend lagen prijs200 vaten stuur in het vervolg in het openbaar zullen wor den gehouden 2o. Dat de heercn J. Coolen en Scholten van Aschat als afgevaardigden dezer maatschappij de eerste vergadering van het Neder'andsch lauubouw- comité te Utrecht zullen bijwonen, en o. a. door hen aldaar het woord zal worden gevoerd om het te hernieuwen bankoctrooi zoodanig te wij zigen, dat promessen b. v. door de rijkspost spaarbank afgegeven ook door de bank zullen gedisconteerd worden 3o. een vast bureau op te richten, dat alle 2aken het comité betreffend zal behandelen met een bekwamen deskundige als secretaris. In de vrijdag te Tilburg gehouden zitting van den gemeenteraad is nadat het voorstel der commissie was verworpen om den hoofdelijken omslag hoogstens tot een bedrag van f 4-0,000 te heffen aangenomen het voorstel van burg. en weth., om dat bedrag te bepalen op hoogstens f 35,000. De voorzitter deelde mede dat waren ingekomen aanvragen voor het plaatsen van telephoonvsrbindingen van de heeren Bertels Co.te Amsterdam, der Bell-telephooncompagnie te Amsterdam Wolff Verkerk te Nijmegen Van der Made Couwman te Dordt Beysens Zn.te Kralingen H. Pessers J. llolt- schneider, te Tilburg. Hierover zal later beslist worden. Intusschen is er eene commissie van drie leden benoemd om den raad te dienen van adviesbetreffende de voorbereiding van de telephoonverbindingen. De arr. rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den notaris Verbuntfe Ravenstein aan gewezen tot het bijeenbrengen van de minuten van den voortvluchtigen notaris A. v. G.. uit Graveen ook de overige werkzaamheden te verrichtenwaartoe genoemde notaris bevoegd en verplicht was. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Zaterdag het vonnis van de rechtbank te Breda bevestigdwaarbij de 27-jarige dienstbode C. M. S., uit Zwaluwe die beschuldigd werd door onachtzaamheid den dood van haar pas geboren kind te hebben veroorzaakt is vrij gesproken. Met de aanstaande carnevals-feesten zai te 's Hertogeubosch vanwege de Oeteldonksche clubop Maandag een groote gecostumeerde optocht worden gehouden, en oen gecostumeerde rijtoer op Dinsdag terwijl alsdan ook de toe gestane loterij zal plaats hebben. Bij gelegenheid van de feestenzai in den nacht van 16 op 17 Februari, de exploitatie maatschappij verschillende extra-treinen doen loopen. Te Nijmegen heeft mevrouw de wed. H. Berends, geb. Albers van der Grift, haren honderdsten verjaardag gevierd. Deze dame is nog goed ter been en geniet eene goede gezond heid alleen is zij wat doof. Zij bezochtver gezeld van hare beide zoonsde St. Dominicus kerk alwaar te harer eer een solemneele hoogmis werd uitgevoerd. In onderscheidene straten wapperde van vele gebouwen de vauerlar.dsche vlag. Uit een Eugelsche beschrijving van de beoefening van het schaatsenrijden ten onzent. i, Hollandsche jongens gaan op de sehaat- sen naar schoolmelkmeisjes gaan met haar emmers op schaatsen naar de marktbedelaars bewegen zich op schaatsen van het eene huis naar het andere voort, postboden brengen hunne brieven op schaatsen rond. Het is volstrekt niet ongewoon op een der vele kanalen tal van boe renvrouwen tegen te komen die achter elkan der aanrijdendemet manden eieren en boter beladen zich mijlen ver naar de markt spoeden...." De hoofdconducteur J. M. Smeets die door de noodlottige botsing van twee goederen treinen zijne beide yoetcn verloor, is in het lief dehuis te Bokstel overleden. Zaterdag namiddag ging te Moergestel de landbouwer C. Vermeulen eene kar mest Daar het huis brengeü, dat hij iu Mei zou gaan be wonen. Op den weg daarheen reed de kar over een stronk met het gevolg dat kar en paard omvielen en op Vermeulen terechtkwamen die dood onder de kar vandaan gehaald werd. De commissie te Venraai, benoemd tot het instellen van een onderzoek in de zaak van den notaris Smits die zijne betalingen gestaakt heeft, bracht in eene tweede algemeene vergadering haar rapport uitwaaruit bleek dat het passief ruim f107,000 en het vermoedelijk actief, be staande in roerende en onroerende goederen ongeveer 40 pet. bedraagt ten voordeele der cre diteuren. Die goederen zullen nu door eene commissie publiek geveild worden. Nu de groote celgevangenis te Breda is voltooidzal daar ook een nieuw huis van be waring worden gebouwd, dat het rijk f 79,000 zal kosten. De plaats daartoe is reeds aange wezen namelijk aan de Pasbaan, en de opme tingen zijn reeds geschied. Te Zevenbergen is door de marechaussee aangehouden zekere M. B. die zich, naar wordt vermoedtheeft schuldig gemaakt aan diefstal. De directeur der diamantslijperij te Bergen op Zoom die onlangs met het hoofd tusschen de machine geraakte en zich daarbij zoo ernstig verwondde is nagenoeg geheel hersteld. In de vorige week zou te Tilburg een huwelijk voltrokken worden. De bruidegom, in eene naburige gemeente woonachtig, was op den namiddag van den va9tgestelden trouwdag met zijne familie en getuigen aangekomen om zqn bruid af te halen en voor altijd met het voorwerp zijner genegenheid vereenigd te worden, Wat ontsteltenis en teleurstelling ondervond nu de 21 jarige bruidegom toen hij in de woning zijner bruid vernam dat zijne beminde zich daags te voren met een ander had verwijderd tot het doen eener buitenlandsche reis. Men meldt uit Zalt-Bommcl Te dezer stede woonde eene hoogbejaarde weduwe met haren zoon welke laatste menschenschuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten tot een harer ken nissen haar heden namiddag bezoekendeden zoon voor het bed zijner moeder vond staan welke laatste bleek dood te zijn. De politie hiermede onmiddellijk in kennis gesteld, is daarop met den burgemeester en twee geneesheeren de woning binnengegaan en men bevond nu dat het lijk der moeder reeds in eenen slaat van ontbinding verkeerde. De zoon werd onmiddellijk, ofschoon tegen zijn zinper rijtuig naar het gemeentehuis overgebracht. De goud- en zilversmid V.in de Papestraat te VGravenhageis voor een niet onaanzienlijk bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen opgelicht door iemand, die voorgaf van W.te heeten en die als horlogemaker geruimen tijd bij den goudsmid op crediet benoodigdheden kochttotdat zijn verloofde IT. verzocht geen crediet meer te verleenen, doch dat zij alles zou betalen. Na een poos bleken beide personen niet te vinden te zijn. De justitie uit Middelburg beeft te Hulst gevangen genomen P. de le L,, gepen sioneerd wachtmeester der maréchaussee, die verdacht wordt schrijver te zijn van een be- dreigbrief met moord. Te Maastricht beeft in een der privaten van de kazerne op den Dries eene ontploffing plaats gehad, die erge gevolgen had kunnen na zich slepen doch zich thans gelukkig slechts bij materieele schade bepaalde. De ontplof fing schijnt ontstaan te zijn door het onacht zaam werpen van een brandende lucifer of sigaar in een der kokers van het privaat, dat in het midden van het kazernegebouw is ge legen. ITardsteenen serken met eene opper vlakte van 75 cM. en eene dikte van 12 cM. werden hetonderste boven geworpenterwijl het gewelf scheurde. Gelukkig waren de man schappen voor het houden van oefeningen buiten de kazerne aangetreden en bevond zich niemand op het privaat. De schade is vrij aanzienlijk. Zondag 8 dezer zijn door de politie te Delfshaven aangehouden W. J. Ileijstek en J. J. Th. Klumpers, als beschuldigd van oplichting. Nu (bij beschikking van de raadkamer der arrondissementrechtbank te 's-Hage van 3 Februari de beruchte zaak van Maria Catharina Swanenburg, vrouw van Johannes Van der Lindennaar den procureur-generaal bij liet gerechtshof is verwezen, kan reeds spoedig de publieke behandeling van deze cause célèbre worden tegemoetgezien. Immers binnen enkele dagen zal de zaak thans bij 's liofs raadkamer worden aangebracht, en wordt vrouw Van der Linden dan, wat wel niet twijfel achtig is, naar de openbare terechtzitting verwezen, dan kan deze nog in Maart plaats hebben. Er zal niet meer tijd tusscnen de verwijzing en de terechtstelling verloopen dan noodigis om den raadsman, die na de uitspraak van 's liofs raadkamer aan de beschuldigde wordt toegevoegd, gelegenheid te geven het ontzaglijke dossier te raadplegen. Van de zijde van het parket is de instructie afge- loopenen na [de verwijzing is de akte van be schuldiging, die in hoofdzaak gereed is, slechts op te makenen zijn de getuigen alleen op te roepen. Reeds nu is bepaalddat het openb. min. in deze veelomvattende en geruchtmakende zaak door den adv.gen.mr. Bijleveld zal worden waarge nomen, Toch zal de openbare behandeling niet van zoo langen duur zijn als de ingewikkelde instructie wellicht zou doen verwachten. De feitenwaar omtrent vermoedens van misdaad tegenover de giftmengster waren gerezenwaren zoo talrijk en grepen op zoo lang geleden tijdstippen plaats dat de instructie van zelfs een onbekenden omvang moest nemen. Het openb. ministerie heeft zich bij het nemen van zijn requisitoir tot verwijzing beperkt tot de feiten van de jaren 18811882 en 1883 voor zoo ver zeblijkens de instructie geen twijfel schenen over te laten. Die feiten komen neer op de opzettelijke ver giftiging van de volgende zes personen. Lambertus Van der Linden op 17 Febr.1881 Arend De Heesin October 1881 Susanna Aben op 1 December 1883 Hendrik Frankhuijzen en diens vrouw Maria Van der Linden, in den avond van 8 December 1883. Het is niet onmogelijkdat bij de akte van beschuldiging het getal dezer feiten nog eenigszins wordt vermeerderd, doch de verwijzing door de raadkamer der rechtbank heeft plaats gehad op grond van de bovengenoemde zes gevallen van opzettelijke vergiftiging. (Vad.) De fransche regeering heeft twee anarchisten een Duitscher en een Belg, uit het rijk gezet. Reeds vroeger werden zij eenmaal over dé grenzen gebracht. SPRANG 7 Februari. Begunstigd door liet goede voorjaarsweer zijn de landbouwers alhier en in de omstreken thans druk bezig met zaaien van granenwaartot de grond reeds zeer goed geschikt is. De handel in kalfvee gaat ook weder iets vlugger, zoo ook die in paardenwaartoe vele Fransche en Belgische kooplieden de veehouders opzoeken. Door de heeren A. C. Wertheiin, J. Duijvis J. M. van der Made, A. Daniels, A. J. van Beek J. J. B. I. BouvyJ. A. N. Schagen van Leeuwen, en mr. D. Josephus Jitta uitmakende de voorloopige commissie voor de 1 Centrale Yereeniging van Ned. Industrieelen, was 3 dezer eene vergadering van belang stellenden belegdtot bet constitueeren dier vereeniging. Het doel dezer vereeniging is de beharti ging van de belangen der nijverheid in 't algemeen en van die der Nederlandsche in zenders op tentoonstellingen in t bijzonder. Behalve de vaststelling der statuten en de benoeming van een best., was men voornemens tot behandeling van verschillende onderwerpen, behoorende tot den werkkring der vereeniging, gelegenheid te geven. De vergadering werd bijgewoond door de leden der commissie en door twaalf andere heeren. De heer Wertheim herinnerde, ter inleiding, aan het besluit der vergadering van 23 Dec. jl. Daarop is gevolgd de te 's Hage onder voorzitterschap des burgemeesters gehouden bijeenkomstwaarvan het negatief resultaat bekend is. Spreker deelt mededat op die vergadering groote invloed is uitfceoefend door eene verklaring van den heer De Monchy voorzitter der kamer van kooph. en fabr. te Botterdam waaruit bleek dat in de tweede handelsstad des lands weinig sympathie ge vonden werd voor de Antwerpsche tentoon stelling of voor ondersteuning onzer nijverheid om daaraan deel te nemen. Wel vonden deze gevoelens geen weerklank bij alle aan wezige presidenten van kamers van kooph. en fabr.maar daarentegen vond het besluit van 23 December in beginsel tegenspraak bij de meerderheid. Bij de onzekerheid van wel slagen wilde men den naam van Belgie en onze zedelijke verplichting tegenover dit land in 't geheel niet in de zaak mengen. Mislukte toch de pogingdan ware dit eene nieuwe krenking voor onze naburen. Het denkbeeld echter om juist dit punt, dat in de vergade ring van 25 December hoofdzaak geweest was, in de oproeping aan de natie te verzwij gen, meenden de heeren Wertheim en Duyvis die de vergadering namens de voorloopige commissie bijwoonden, niet te mogen aanvaar den. Daarna heeft de heer Patijn die ver gadering als niet meer kunnende leiden tot overeenstemming, gesloten. Na deze inleiding werd de oprichting der centrale vereeniging in beginsel aan de orde gesteld. De heer L. Krom meende twijfel uit te moeten spreken of opwekking onzer industrie tot deelneming aan tentoonstellingen wenscbelijk is. De financieele uitkomsten geven dusver daartoe geen aanleiding. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het doel der vereeniging niet issympathie op te wekken voor tentoonstellingen maarwaar die sym pathie bestaatde belangen der inzenders te behartigen. Een wakend oog worde dan ge houden niet alleen waar het er op aankomt deel te nemenmaar ook indien er sprake van mogt zijn het minder wenschelijke van deelneming in zekere gevallen te doen uit komen. Vervolgens werden de statuten der vereenigingbevattende 39 artikelen, vastge steld. Besloten werd op deze statuten de konink lijke goedkeuring te vragen. Inmiddels wordt gelegenheid tot toetreding geopend bij den' secretaris van het voorloopig comité. In eene volgende vergadering zal het bestuur benoemd worden. Door een der aanwezigen werd gevraagd of het niet wenscbelijk zou zijn alsnog een adres aan de tweede kamer te richten tot verleening van een subsidie voor de Antwerp sche tentoonstelling. De voorzitter acht zoo danig adres van een nog niet volledig ge constitueerde vereeniging minder wenschelijk, doch geeft in overweging, een schrijven uit naam der hier aanwezigen aan den minister van W., H. en Nijv. te richten. De vergadering besluit echter het adresin aansluiting aan dat van de Haagsche kamer van kooph. en fabr. te richten aan beide kamers der staten generaal. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met een woord tot opwekking en met dankbetuiging aan de aawezigen gesloten. stoomboot van lord Beresford, van het eiland nabij den waterval van Shabloeka, waar zij schipbreuk hadden geleden. Wilson is alhier aangekomen om lord Wolseley de bijzonder heden mede te deelen van zijnen verken ningstocht naar Khartoem. Gedurende de reis werd de bootbij Goebataangevallen door de opstandelingen, maar dezen werden teruggeslagen. TToor de talrijke blijken van belangstel- lingondervonden bij de geboorte van onzen zoonbetuigen wij onzen hartelijken dank. H. WITLOX. M. WITLOX-Bressers. Ingevolge art. 31 Wv. K.) Bij acte verleden voor notaris Rant te Waalwijk, den 8 Februari 1885, is op dien datum de vennootschapbestaan hebbende tussclien CORNELIS ADRIAANSE en WIL LEM JOHAN ANDRIES BASTING, schoenfabrikanten te Bezooienaldaar ge vestigd geweest onder de firma en en meenschappelijke rekening vervaardigen in den handel brengen van machinaal uit de hand gewerkt schoeisel. Alléén de gewezen vennoot BASTING is bevoegd tot invordering der pretensien ten behoeve der ontbonden vennootschap en is belast met de voldoening der tot dezelve behoord hebbende schulden. De gewezen vennoot BASTING alléén is bevoegd de voormelde affairehetzij voor zichhetzij met of voor anderen onder dezelfde firma te drijven. KORTI9 Februari. Sir Charles Wilson en zijne lotgenooten zijn gered door de geschikt voor SLOVEN, tegen billijke prijzen. Be Ontvanger Een partij Te bevragen aan het station te Waalwijk. prima kwaliteit, van onderstaande grootten 4-10 4V2-10 5-9 51/2-9. Monsters gratis en franco. Brieven francoonder letter T, aan den uitgever dezer courant. te geven door de liedertafel OEFENING en VERMAAK van Waalwijk en Bezooien met hoogstvereerende medewerking van den beroemden barytonzanger, den WelEd heer Aanvang ten 7l/2 ure precies. Leden der vereeniging en abonné's der liedertafel hebben vrijen toeo-anc. Inwoners van WaalwijkBezooien en Baardwijkgeen lid ot abonné zijnde worden toegelaten tegen betaling van 11.50. Vreemdelingen kunnen door de leden worden geintroduceerd tegen fl,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3