Frankrijk. Zwitserland. Oostenrijk, Duitsehland. Engeland. Italië. T BINNENLAND] UI T V OE R IN GE N. De vader van liet meisjedat tengevolge van een bekomen \yonde bij liet tram-ongeluk op de lijn Brussel-Bois de la Cambre is overleden heeft van de tramwegmaatschappij een schade vergoeding van f 200,000 francs geëischt, Armand Peltzer is zijn einde nabij. Zijn beenen zijn reeds gez vollenhij kan niet meer loopen heeft veel pijn eu wordt door een hardnekkigen hoest gekweld. Zijne moeder en zijn dochtertje bezoeken hem dagelijks en Armand trekt dan burgerkleeren aan. In een Belgisch blad leest men dat te Pamel de vetste persoon der wereld is overleden. Hij was 35 jaar oud en woog 300 kilo's. Hij had een lengte van 1M 97 cM. en een omvang van 2 meters. Men had hem vroeger 100,000 francs geboden, indien hij zich <e Parijs in een kermistent wilde laten tentoonstellen, doch met veront waardiging had De Clercq zoo heette hij dit aanbod van de hand gewezen. Maandagavond geraakte iu de opera te Brussel bij de opvoering van de Obéron een sohsrm in brand. Onmiddellijk ontstond in de zaal een groot tumult en men bemerkte niet dat binnen twee seconden den vlam door een der zangers was uitgedoofd. Deze heeft lichte brandwonden aan de hand bekomen. Toen de voorstelling werd voortgezetkwamen de vluchte lingen weder terug. Ter aanvulling van het telegram van generaal Bnere de l'lsle uit Langson dat wij reeds medegedeeld hebben over het optrekken naar Langson heeft de regeering een tweede dépêche ontvangen, waarin gemeld wordt, datdenl2den des morgens de Franschen een zeer talrijk leger corps hebben aangevallen dat krachtig versterkte positiën had ingenomen en ondersteund werd door forten die met geschut bezet waren. Het gevecht om deze te nemen duurde tot den avond en werd met eene schitterende bestorming gesloten. Duisternis en slecht weder begunstigden de vlucht der vijanden die geheel in wanorde waren. Sedert 9 Februari bedragen de verliezen der Franschen 39 man aan dooden en 222 gewon den. Na eene schermutseling en eene beschieting zijn de Franschen thans van Donsoug naar Kelua gekomen en kampeeren 3 kilometer verder aan den grooten weg naar China. Een telegram uit Shangai bevestigt het bericht dat twee Chineesche schepen door de Fransche torpedobooten in den grond zijn geboord. Drie zijn ontkomen en hebben te Chihoi een wijkplaats gevonden. De Fransche belangen zijn aan Busland toevertrouwd. De Russische vlag wappert op de door Franschen bewoonde plek. Bij een juwelier te Parijs Gabriel geheeten wonende in de Avenue de l'Operais een aller— brutaalste diefstal gepleegd. De dieven hebben zonder eer.ige inbraak van buiten, enkel met valsche sleutelsden wiukel weten binnen te komen en hebben zich toen van het kostbaarste meester gemaakt. Ook hebben zij een ijzeren kist achter in den winkelwaarin eene hoeveelheid brillanten parelen smaragden, enz. onder welke halssnoeren die 's daags tot uitstalling dienden en eene waarde hadden van 30,000 75,000 en 80,000 fr. met geweld opengebroken en geplunderd. Er is voor eene waarde van niet minder dan 800,000 a 900,000 fr. gestolen. De dieven hebben zich alleen meestergemaakt van die voorwerpen welke geen merk of cijfer dragen. Zoo hebben zij de horloges onaange roerd gelaten. (vroeger de colonne Stewart), dat, na het bloedig gevecht bij de bronnen van Abu-Klea zich naar Gubat had doorgeslagen en aldaar verschanst, - dat troepjeheet het in een telegram uit Korti- heeft den 14den 11. datzelfde Gubat weder ont ruimd en is zonder op verzet te stuiten weer naar Abu Kiea getrokken van waar men zoo mogelijk den aftocht zal voortzetten tot Gakdnl, alwaar meer water is. Men zegt, dat de mahdi, met 40,000 man en vele kanonnen op weg is naar Metamneh. Reeds vroeger meldde men uit Korti aan the Standarddat een strijdmacht uit Khartoum de Eugelsche gemeenschapslijn bedreigt. De Pall Mall Gazette zegtdat met het oog op het terugtrekken van generaal Bulier van Goebat en op de concentreerende beweging, welke noodzakelijk is geworden door het oprukken van den mahdihet waarschijnlijk is dat de En- gelsche strijdmacht naar Debbah samengetrokken, en generaal Wolseley naar Kaïro geroepen zal worden om van daaruit de operaties te leiden. In het lagerhuis heeft Northcote eene motie aangekondigdinhoudende dataangezien de politiek der regeering in Egypte en Soudan groot verlies van menschenlevens en zware kosten veroorzaakt zonder gunstig resultaathet in 't belang van het Britsche rijk zoowel als vau de Egyptische bevolking dringend noodzakelijk is met vastberadenheid maatregelen te nemen opdat aan ae bijzonderethans der regeerin0* opgelegde verantwoordelijkheid voldaan en een goed^ en vast bestuur ingesteld worde in Egypte en in dat deel van Soedan hetwelk voor de veiligheid van Egypte tegen vijandelijke invallen moet worden beschermd. Cross heeft aaugekondigd dat hij Maandag voorstellen zal dat Indische troepen naar Sou dan gezonden worden. In het hoogerhuis heeft lord Granville gezegd, dat de regeering hoopt weldra een voorstel te doen tot oplossing der qnaestie van de Egyp tische financiënhetwelk voordeelig en ook noodzakelijk is voor Egypte, Engeland tevreden stellen kan en niet strijdig is met de eer. Voor de uitvoering moet deze regeling door het par lement worden goedgekeurd. De hoop op eene snelle oplossing der militaire moeilijkheden is tengevolge van verraad onvervuld gebleven, maar de politiek ten aanzien van Soedan is niet ge- wijzigddoch slechts door de gebeurtenissen belemmerd. Een terugtocht is onmogelijk. Aan lord Wolseley is de onbeperktste vrijheid gelaten omtrent de maatregelen toten den tijd van den aanval op Khartoem. Waarschijnlijk zal hij aan den veldtocht in den herfst de voorkeur geven maar hij heeft in last, de macht van den mahdi te breken. den voet van de meest begunstigde mogendheid zullen behandelen. Ook zullen wederkeerig misdadigers worden uitgeleverd. Andere bepa lingen zullen nog worden ingevoegd. Zekere heer von B.die in de Belforter- sirasse te Berlijn woontleed dezer dagen een zwaar verlies. Onder meer andere zaken bewaarde hij in zijn brandkast ook een fleschje met ge concentreerd zwavelzuur en dit is door eene no®- niet opgehelderde omstandigheid gesprongen" waardoor de vloeistof met de geldswaarden i. aanraking kwam. Toen de heer B. Z iterdag zijne brandkast opende, zag hij een ontzettend schouw spel. De bankbiljetten, op welke het noodlottig fleschje had gestaan, waren bijna geheel vernield; het scherpe zuur had de papieren geheel on bruikbaar gemaakt. Aangezien de nommers van sommige biljetten gespaard ziju gebleven hoopt de heer B. een gedeelte van de geleden schade vergoed te krijgen. Orde in zijn zaken te houden is goed en welmaar voor iemand, bij wien niet alles in ord'- iskan het gevaarlijk zijn. Dat ondervond dezer dagen een werkman te Mecklenburg, die in den laatsten tijd een aantal inbraken en dief stallen pleegde eu daarvan nauwkeurig boek hield. Hij werd onder verdenking vau diefstal in hechtenis genomen maar zijn schuld kon niet bewezen wordenen men was op het punt hem weder vrij te laten toen een beambte bij het nauwkeurig doorzoeken van den boedel des be schuldigden diens „grootboek" vond waaruit bleek dal de ordelievende man sedert 1883 niet miuder dan 60 diefstallen had gepleegd. Tegenover dit bewijsstuk kon de dief niet meer ontkennen, en hij zal nu zijn straf niet ontgaan. Men doet onderzoek naar medeplichtigen die hij gehad moet hebben. tegen eene Italiaansche expeditie naar Massowah, ter bescherming van de Italiaansche onderdanen in de lloode Zee". Hoewel nu een diplomatiek document niet bestaatis toch een schikking tusschen Engeland eh Rome gemaakten aan de verklaring van den heer Mancini hecht men geen geloof. De correspondent meldt voorts dat de Italiaansche schepen de Roode Zee niet,ver laten en ziclr van Massowah niet verwijderen zullenzoolaug de handhaving der orde hunne tegenwoordigheid aldaar noodig maakt. Eerlang zal te Rome een gedenkteeken opgericht worden voor kardinaal Mezzofanti, die om zijn buitengewone kennis van vreemde talen beroemd was. Hij sprak een aantal talen en dialecten met zooveel gemak dat ieder vreem deling met wien hij sprak, hem voor een land genoot hield. Het monument, door Bonola ge maaktis versierd met een bas-relief, waarop Mezzofanti wordt voorgesteld, gehuldigd door den genius der talen en de werelddeeleu Europa, Azië, Afrika en Amerika. Te Elberfeld brak in den vroegen ochtend brand uit in de woning van een alleen wonende 78-jarige weduwe. Toen men haar slaapkamer openbrak, vond men slechts een met brandwonden overdekt lijk. De brand zelf, die waarschijnlijk door het springen van een petroleumlamp was yeroorzaaklwerd spoedig gebluscht. Eerst toen de bediende 'sochtends den winkel opendebemerkte hij wat er 's nachts gebeurd was. Onmiddellijk werd een commissaris van politie gewaarschuwd. Uit het voorloopig on derzoek is gebleken dat de dieven goed bekend moeten zijn met de gewoonten van het huis en het personeelen dat zij minstens met hun drieën moeten zijn geweest. De torpedo's van de Bayareldie den I5den dezer twee Chineesche oorlogsvaartuigen in den grond boorden verloren slechts één man. De smeulende Duitscherhaatook bij lieden, die beter ontwikkeld behoorden te zijn, geeft zich te Parijs op nieuw lucht in een adres door een vergadering van 300 studenten opge steld waarin met krachtige bewoordingen gepro testeerd wordt tegen de hulde (een krans)door de Duitsche socialisten aan Jules Valles bij diens begrafenis gebracht. Het is van een groot aantal handteekeningen voorzien. Eene zonderlinge zaak is dezer dagen voor de correctioneele rechtbank te Lyon afgeloopen. Een koopman in graan zekere Portehad een 17jarigen jongeling van goede familie in zijnen dienst. Op zekeren dag verkocht de jongeling eenige stalen en stak er het geld van 4 fr. 50 c. in zijnen zak. Porte kreeg kennis van de zaak en liet zijn bediende twee schuldbeken tenissen teekenen de eene van 10 en de andere van 20 duizend francs. Wanneer deze niet wilde zou hij de zaak voor de rechtbank brengen. De ouders van den jongeling weigerden de schuldbekentenissen te voldoen en Porie bracht zijn bedreiging ten uitvoer. Het jongemenscb werd gehoord en deze verhaalde hoe de zaak zich had toegedragen. Dezer dagen zat zoowel de meester als de bediende op de bank der beschuldigden. De eerste werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete de laatste kreeg slechts een boete van 50 francs.' In het lagerhuis heeft Hartington verklaard, dat generaal^ Buller zijn terugtocht tot Gakdoel en waarschijnlijk tot Merawi voortzet. Aan een fonsenmakelaarop reis naar Liverpoolis gisteren terwijl hij sliep voor een bedrag van 35000 in buitenlandsche en koloniale effecten ontstolen. Onder de buiten landsche effecten zijn Mexicanen, Russen, Italianen en Portugeezen. Men heeft verdenking op twee vreemdelingen. Bij bet voor de Engelschen zoo beschamende van den gedwongen terugtocht van Gubat [het hoofdkwartier van Wolseley wordt waarschijnlijk ook verlegd van Korti naar Cairo] komt thans nog de droevige tijding, dat Stewart reeds den lben II. te Gakdul aan zijne bij Abu-Klea bekomen wonden is overledentot groote en algemeene droetheid der manschappen. Waarlijkspoedig zullen niet alleen de menschenlevens, maar zelfs de heldenlevens niet meer te tellen zijnwelke heeft0ng kki£e 00rl°g aan de Engelschen gekost Vrijdag den 13en 11, besloot generaal Buiier tot den aftocht van G'ibat. Metamneh was volgens ingewonnen inlichtingen bezet door een vijande lijke macht, viermaal grooter in aantal dan de -bngelsche en aanzienlijke versterkingen van den mahdi konden elk oogenblik verwacht worden, buller achtte het niet raadzaam zich met zijn klein leger van 2Ü00 man te laten omsingelen, en er bleef dus niets anders over dan terug te trekken. De twee overgeblevene stoom booten van Gordon werden, voor den aftocht, onbruikbaar gemaakt, door er de machines uit te nemen. Zondag met het aanbreken van den dag kwam men te Abu-Klea, tot groote verwondering van ■n ^afr Eggendekleine garnizoen. i- ,1 ^Iall Gazette zegt van dezen terugtocht: W 'a tt ï1, der, Arabieren tusschen Dongola en \\adyHalfa zullen zoodra zij ziendat de mahdi de Engelschen terugdrijft, tot hem overgaan, en wij mogen ons dus voorbereiden op het afsnijden der telegraafdraden, waardoor Wolseley thans aanhoudend in gemeenschap is met het ministerie van oorlog/' De Nijltocht zal waarschijnlijk ook worden op gegeven en aan generaal Brackenbury bevolen - worden met de booten naar Korti terug te keeren. Bij een schoenmaker te Bern, Rengli genaamd, kwam dezer dagen in den avond een werkmap die naar hij zeide een paar schoenen wilde koo- pen. Renggli bracht den man in zijn winkel maar nauwelijks waren zij daar, of zijn vermeende klant sloeg hem met een bajonet het licht uit de handen en gaf hem een hevigen slag op het hoofd. De schoenmaker vluchtte naar een hoek, nam een oude sabel die daar stond en hieuw met dat wapen rechts en links om zich heen. Hij sloeg den dief de bajonet uit de hand, en de man nam de vluchtmaar hij sloot de winkel deur van buiten dicht, zoodat de schoenmaker hem niet vervolgen kon. Rengglidie ernstig gewond waswerd na eenigen tijd roepen en kloppen door een buurman bevrijd. Deu dader van den moordaanslag, een gewezen schoenmakersknechi, is men nog niet op het spoor. Men vermoedt, dat hij lid was van een geheim anarchistisch genootschap en op last daarvan gehandeld heeft. De zaak heeft iu de Zwitsersche hoofdstadwaar men toch reeds aanhoudend door geruchten van aanslagen ver ontrust wordtgroot opzien verwekt. Uit Egypte komen tijdingen, die voor den Engelschen trots diep beschamend moeten wezen. Het kleine troepje onder generaal Buller en Wilson Pc Puifsche rijksdag heeft bij de voortgezette behandeling van het invoer tarief, het zoogenaamde operrgesetz 6trekkende tot belemmering van den graan-invoer op speculatie voor het in werkin®- treden der verhoogde rechten, aar.genomen. Tevens werden goedgekeurd de daarbij ingediende voor stellen volgens welke bij leveringscontracten die voor 15 Januari gesloten zijn het tegen- woord ge recht blijft bestaan, terwijl ook olie zaden olie in vaten en stijfselmeel onder de werking van het Sperrgesetz vallen. De wet bepaalt verderdat het invoerrecht op granen meel en gistende wijnenop bevel van den' rijkskanseliertot zoodanige hoogte kan worden opgevoerd als de rijksdag bij de tweede lezing van het tarief heeft toegestaan. Het ontwerp verdrag tusschen Duitsehland en de Transvaal houdt in dat het voor tien jaar gelden zal en dat beide staten elkander op De politie te Weeneu arresteerde dezer dagen een handwerksman Joseph Haas genaamd, die in 1863 een moord begaan had. De man had zich zeer sterk overgegeven aan misbruik van sterken draak en in zijn dronkenschap dreigde hij zijn vrouw voortdurend haar van het leven te zullen berooveu. Deze was daardoor op het laatst zoo bevreesd dat zij hem bij de politie aanklaagde. Haas ontkende eerst halsstarig, doch eindigde met te bekennen dat hij 22 jaar geleden met twee andere personen waarvan er éen reeds gestorven en een hem geheel onbekend was, een hem iugelijks onbekend persoon gedood cd het lijk in een put geworpen had waar de over blijfselen werkelijk nog gevonden werden. Te Weer,en stond dezer dagen een 1 Sjarige moordenaar terecht, Nawratil genaamd. Toen de man der door hem vermoorde vrouw Schiuke zijn getuigenis had afgelegd wilde hij zich, om den moordenaar niet meer te zien, verwijderen door de deur van de zaal der gezworenen. Dit werd hem echter niet toegestaan en om de rechts zaal te verlateu moest hij vlak langs Nawratil heengaan. Tegenover dei? moordenaar staande stiet hij plotseling een rauwen gil uit, overlaad de hem met scheldwoorden en nam een stoel op om hem de hersens in te slaan. Men greep den man vast en bracht hem na >r buiten terwijl het gebeurde natuurlijk groote opschudding onder het publiek verwekte. Nawratil werd tot 20 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Volgens de Oostenrijksche wetten kan over een 18-jarige nog geen doodvonnis worden uitgesproken. Nogmaals heeft de regeering de verzekering gegeven dat tusschen haar en de Engelsche re geering geen overkomst betreffende Soedan is ge sloten. Hiertegen wordt door den correspondent te Rome van de France de aanmerking gemaakt, dat wel is waar een tractaat in den let terlijken zin des woords niet onderteekend is maar dat, ten gevolge van de gesprekken van den minister Mancini met den engelschen gezant, een depêche werd gezonden aan lord Granville, waarop deze antwoordde: „dat hij bezwaar heeft WAALWIJK. Zondag 22 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1 Zondag op ;t meer Heinze. 2 Nachtlied 4 Les enfants de Paris. J3oieldieu. Waalwijk, 21 Februari 1885. liet concertverleden Maandag gegeven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien met vereerende medewerking van uen barytonzar.gerden heer Willem C. Deckersmag met recht schitterend genoemd worden. Schitterend door de tegenwoordigheid van de élite van Waalwijks burgerij, schitterend door de wgzewaarop de liedertafel zich van hare taak kweet, maar vooral schitterend door den meesterlijken zai;g van den onovertroffen Deckers. Viel het ons in „Pierre TErmite" opdat zijne stemin plaats van zwakker te worden met het toenemen zijner jaren, schijnt te winnen aan kracht en timbre de indruk dien hij maakte m „Leidens ontzet" was overweldigendaan de toejuichingen, die telkens losbarstten, scheen dan ook geen einde te komen. YVij mogen hierbij niet onvermeld laten, dat de heeren P. SnijdersGebrs van den Meijden- berg en Corn, de Cortie als geinspireerd door de tegenwoordigheid van den meester, zich zeiven als 't ware overtroffen in de verschillende solo s van laatstgenoemde cantate. De heeren Frans de Cortie en G. van Iersel zongen het duo uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart en „Joseph" van Méhulzooals wij dit van hen gewoon zijn, op onverbeterlijke wijze. De heer Deckers zong nog „Petrus Klage" van L. F. Brants Buij» en „Afscheidslied" van Giessen beiden aan ZEd. opgedragen door de componisten. De bijval, waarmede deze stukken door het opgetogen publiek werden begroet, is onbeschrijfelijk. Den heeren C. van Helvoirt en Jos. Deckers Jr. komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij de verschillende nummers op de piano accompagneerden. Dinsdagmorgen werd eene matinée gegeven, die zoo mogelijk nog drukker bezocht was en nog meer furore maakte dan de uitvoering van s avonds te voren. ..^e.. k?.er Beckers kan er zeker van zijn dat hij, bij zijne door hem toegezegde komst bij de ophanden zijnde viering van het 25 jarig bestaan der liedertafelmet open armen zal worden ontvangen. Wij zijn overtuigd te handelen in den geest van allen, die het voorrecht gehad hebben een dezer uitvoeringen bij te wonen indien wij den di recteur der liedertafel, den heer Frans de Cortie, openlijk hulde brengen voor de wijze, waarop hij de concerten en de voorafgaande oefeningen der leden weet te leiden, en voor het genot, dat hii ons verschaft heeft, door den heer Deckers te oewegen zijne geheel belangelooze medewerking te verleeneu. b Denzelfden avond gaf de harmomie PEspéranee een concert op de harmoniezaal met mede werking van den gunstig bekenden karakter ko miek der, heer A. de Winter, uit Breda; ook hier heerschte de grootste geestdrift in de eivolle zaal. De harmonie bracht hare schoonste num mers op uitstekende wijze ten gehoore en de heer De Winter voldeed als altijd zeer goed. De heeren Sclirijner, van Baardwijk, en De Greelf, van Btzooien, droegen, door hun meester lijk pianospel, veel bij tot het genoegen van den avond. Alles bij elkander genomen hebben Waalwijks ingezetenen dus geen reden om te klagen over gemis aan muzikaal genot gedurende de vasten- avonddagen. 's Konings verjaardag is alhier op de ge- oruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen en het luiden der klok. .1.i,ed'JrtaIel "0efening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien zond aan Z. M een tele gram van gelukwensching en had de eer direct een dankbetuiging namens Z. M. te ontvangen. Gisteren, bij gelegenheid der lotiDg voor de nationale militie, hebben hier ouder gewoonte vechtpartijen plaats gehad (usschen Waalwijkers en lotelingen van Sprang. Bij cen van die schermutselingen waarbij messen te voorschijn

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2