Nummer 17. Donderdag 26 Februari 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheeic rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Autwerpsche tentoonstelling zal met eene Nederlandsche feestcantate geopend worden, waar van de woorden door Van Beersde muziek door Benoit geschreven worden. Reeds is de tekst vervaardigd; hij berat ongeveer 75 verzen en bezingt in hoofdzaak het feitdat op de plaa's zelve, waar eens Alba's kasteel verrees, het bolwerk van oorlog en dwingelandij, nu een tempel van vrijheid vrede en algemeene ver broedering is opgericht. In den toestand der krankzinnige keizerin Charlotte van Mexico die op het kasteel Bou- chout te Brussel woontmoet een verandering ten goede zijn gekomen zoodat de geneeskun digen hoop hebben op haai volkomen herstel. Door de rechtbank te Ostende ziju een aantal visschers van Scheveningen gedagvaard om als getuigen op te treden in de verschillende processen daar aanhangigter zake van het willekeurig vernielen van vischtuig der Scheve- ningsche bomschuiten. Belgie schijnt dergelijke overtredingen ernstig tegen te willen gaan. Telkens hoort men weder uit Frankrijk van ,/revolver-dames'1. Te Parijs schoot dezer dagen een jonge vrouw een man die haar beleedigde nederen in de kleine stad Istres heeft een dame haren minnaardie haar niet wilde trou wen doodgeschoten. Te Marseille is brand ontstaan in een hotel, in de benedenverdiepingwaar het benoodigde gas voor de inrichting werd vervaardigd. Ieder oogeublik verwachtte men eene ontploffing, maar uit een moeielijk te omschrijven gevoel van welwillendheid heeft meu eene bruiloftspartij die op de eerste verdieping gehouden -verd, niet willen storen. Daar werd dus inderdaad op een vulkaan gedanst. Het huis is niet in de lucht gevlogen maar de schade bedraagt ruim 20,000 francs. Een professor op het biljart te Parijs de heer Dumansheeft een serie van 1057 caram boles gemaakt. LXI. //Wat mag dat zijn?" vraagde zij zich af. ,/Ik ken geen de minste aangelegenheid die aanleiding tot twist heeft kunnen geven. Welke lang ver geten geschiedenis kan Börner toch weder hebben opgerakeld, om mijn man in het verderf te stor ten Grasberg is een onbesproken braaf man, er is geen enkele zwarte bladzijde in ziju levens boekEn toch vreest hij den aanval van BörnerWat mag dat zijn?" Het gesprek in de kamer begon op nieuw. Mevrouw Grasberg bevond zich weder op haar post. z/Goed," zeide haar echtgenoot, wik zal uwen raad volgen. Gaat gij morgen mede naar Ila- genstein z/Maar niet zonder uw zoon." z/Ik zal het hem wel aan zijn verstand bren gen. Maar wat zal ik met dien Börner begin nen vraagde Grasberg. z/De ambtman fluisterde zacht ,/Zijt gij dan inderdaad niet in het bezit van een enkel papier betreffende die ellendige geschiedenis?" z/Neen z/De kleinste aanteekening was in staat den fabrikant te verpletteren." «Had ik die ik zou geen oogeoblik aarzelen den vijand te verpletterendie het waagt mijne eer aan te randen." Op eens liet zich buiten hoefgetrappel hooren. /,Daar komt de kapitein riep Kohierdie het venster genaderd was. De te Auch in Frankrijk verschijnende bladen maken melding van een strijd door den dierentemmer Pezon met een zijner meest woeste en gevaarlijke kweekelingen gevoerd. Na eenige jonge leeuwen beren en hyena's kunststukken te hebben laten verrichtenliet Pezon een prachtigen leeuw en een niet minder prachtige leeuwin in het hok komen. Toen de onverschrokken man het deurtje had geopend dat toegang tot de kooi verleent ontwaarde hij aanstonds dat de leeuw niet in zijn gewone doen was hij voorzag dat eene vreeselijke worsteling zeker zonde volgen en schreed naar de achterzijde van het hok, terwijl hij zich moedig voorbereidde op hetgeen komen moest. De leeuw snelde brullende en met de manen schuddende toeen had in drie sprongen den dierentemmer bereiktdie hem met opgeheven hand afwachttehet dier week achteruit en keerde woedend naar het tweede hok terug om onmiddellijk daarop weer terug te keeren. Het publiek was als versteend van schrik alle aanwezigen waren doodsbleek en iedereen begreep dat een oogenblik van zwakte bij den dierentemmer een tragische oplossing van het ongelijke duel tengevolge zoude hebben. De heer Pezon had gelukkig geen oogenblik zijne bedaardheid verloren begrijpende dat de laatste aanval geweldig zoude zijn had hij eene hooivork gegrepen die een der knechts hem toereikteaangezien de zweep geheel en al on voldoende was geworden. Schuimende van woede stortte de leeuw zich op den man nu en dan waren de strijders zoo dicht bij elkander dat het scheen alsof de temmer door de klauwen van het woeste dier was aan gegrepen- dat niet terug week niettegenstaande zijn meester hem zeer zware slagen toebracht. Wederom behaalde Pezon de zegepraal, maar de woede van het dier nam steeds toe en het publiek riep den dierentemmer toe om uit het hok te gaan deze wilde echter tot het einde toe zegevieren en hij dwong den leeuw om in het voor hem bestemde verblijf terug te keeren. Ten slotte mocht het gelukken om de deur te sluiten die beide strijders van elkander scheidde, en alle getuigen van het woeste schouwspel slaakten een zucht van verlichting. De senaat heeft op de begrooting voor //Spreek in zijne tegenwoordigheid van niets; zoo het mogelijk' isdan moei mijn familie er niets van vernemen.... O Godhet is zoo ver nederend zoo schandelijk voor mij //Bespoedig het huwelijk en alles is goed!" Mevrouw Grasberg ontving haren zoon in den gangzij had het vertrekje door eene deur ver laten die in den gang uitkwam. z/De ambtman is erfluisterde zij hem toe. z/Hoe is vader gestemd?" «Hij geeft zich moeite opgeruimd te schij nen." ,/Kohler zal hem wel afleiding geven." z/Frederik ik heb vreemde dingen gehoord.... daarin het kabinetje heb ik geluisterdde ambtman heeft uw vader geheel in zijne macht... ik bid u daarom u te houden alsof gij van het huwelijk met Adèle van Hagenstein niet ge heel afkeerig zijt." De houtvester vraagde verbaasd //Waarom toch, moeder?" z/Ik kan u in weinige woorden de redenen niet mededeelen en wij mogen het vermoeden niet opwekken dat ik geluisterd heb. Kohier is een verschrikkelijkeen afschuwelijk menschdie voorzeker de beide oude vrienden tegen elkander opzet. Hij schijnt ook uw vader te kunnen benadeelen.... Houd u echter als of gij niets weetvrij en ongedwongen; ook ik zal het doen, ofschoon het mij bang om het hart is. Wij moeten trachten er achter te komen het koste wat het wil." Frederik drukte zijner moeder een kus op de vvaDgen. z/Maak u niet beangst, lieve moeder; ik ben er immers nog. Ik zal voor mijn vader optreden, dienaar het mij toeschijntzwak begint te worden." eeredienst weder gebracht de uitgetrokken pos ten voor den aartsbisschop van Parijs, voor den bisschop van Algiers en voor pastoors welke posten door de kamer van afgevaardigden waren geschrapt of verlaagd. Allerlei oorlogsgeruchten drukken de Londen- sche beurs. Men verzekert, dat de Engelsch- ltussische betrekkingen zeer gespannen zijn de Engelsche garde-regimenten, die, zooals het heet, thans naar Soeakin ingescheept worden zouden werkelijk voor Afghanistan bestemd zijn. Eeaige Egyptische bescheiden aan het parle ment overgelegd zij behelzen eenige droevig belangrijke brieven van Gordon. De generaal betuigt daarin zijn leed over de herhaalde ne derlagen en klaagt er bitter overdat zijne talrijke beden om hulp onverhoord bleven. Hij verwijt Baring baatzuchtige onverschilligheid. De brieven maken een pijnlijken indruk. Te Londen verkeert men in verklaarbare ongerustheid over den staat van zaken in Soudan in het algemeen maar in het bijzonder over het lot der colonne die bezig is van Gubat naar Abu-Klea en vandaar over Gakdul naar Korti te retireereu. Zij wordt op het oogenblik ge commandeerd door generaal Buller en ondervindt groote moeilijkheden. De kameelen zijn zoo vermoeid, dat men ze niet overmatig durft be lasten en de ruiters dus te voet moeten gaan en een talrijke vijand die uitstekende scherpschut ters teltomzwermt bij voortdurig de kleine afdeeling. Zij telt slechts 2000 man en was voor eenige dagen nog ongeveer 150 mijlen van haar operatie-basis verwijderd. De water-voorraad is gering en ook ammunitie heeft men niet over terwijl de vijand sedert de inneming van Khar toum van alle benoodigdheden in de ruimte is voorzien. Reeds zijn een aantal manschappen der colonne de slachtoffers geworden van de ko gels der scherpschutters van den mahdi. Osman-Digmaheet hetzal waarschijnlijk nog voor de aankomst van Graham en diens hulptroepen een aanval wagen op Suakin. Het garnizoen herstelt in allerijl de leemten in de verdedigingswerken. Graham is met zijnen staf naar Soeakin vertrokken. //Gedraag u bedaard later zult gij vernemen waartoe zulks noodzakelijk is. Na het souper spreken wij elkander in uwe kamer. ,/Ik geef u een wenk als het tijd is." Zij ging naar de keuken. De houtvester trad de woonkamer binnen, waar Kohier hem reeds met den uitroep te gemoet kwam //Kapitein ik heb reeds lang verlangend naar u uitgezien En hartelijk drukte hij hem de beide handeD. z/Ik heet u welkom iu onze woningmijn heer wIk hoop u spoedig bij mij te zien z/Ik zal zoo vrij zijn." z/De avonden worden reeds lang, wij moeten voor verstrooiing zorgen. De volgende winter moet niet weder voorbijgaan, als de vorige... Wij zagen elkander soms in geen maand." Frederik beantwoordde zijn handdruk en wend de zich toen tot den opperhoutvesterdie rustig op zijn stoel zat //Goeden avond vader //Goeden avond mijn zoon Deze woorden werden door den grijsaard met eene kalmte uitgesproken, die men duidelijk hoo ren kon dat geveinsd was. Zoo de schemering niet reeds te sterk geweest wasdan zou de zoon op zijns vaders gelaat eene buitengewone spanning hebben kunnen out- waren. Het gesprekdat nu begon liep over de staatkundige gebeurtenissenwaarvan de nieuwsbladen gewaagden. De opperhoutvester nam er eigenlijk geen deel aan, maar zat zwijgend op zijne plaats. Des te levendiger was de ambt man. De meid bracht de groote straallamp bir.ner.die alleen bij bijzondere gelegenheden ontstoken werd. Nauwelijks was de kamer ver-- De Times verneemt dat de Russische troe pen zijn voortgeschoven naar Pandj Deh welke plaats bezet is door Afghaansche troepen met wier voorposten de Russen in strijd zouden kunnen geraken. Met het oog op de dreigende vijandelijke ontmoeting heeft zich de Engelsche grensregelings-commissie teruggetrokken naar de buurt van Herat. De gezondheidstoestand in het kamp te Korti is volmaaktdoch het is waarschijnlijk dat de naderende groote hitte het noodig zal maken eene andere legerplaats meer noordwaarts in de woestijn te kiezen aangezien het later onmogelijk zal zijn onder tenten te wonen. De door de woestijn naar Korti terug trekkende kolonne van Buller wordt voortdurend door nazettende Arabieren bestookt, wier scherp schutters, met Remingtons gewapend, uitstekend vuren. Vele Engelschen werden gedood of ge wond. Brackenbury's kolonne ontdekte eenige relieken en papieren van den verraderlijk ver moorden Stewart en van den verslaggever der Times Power. Aan den Standard wordt uit Kaïro geseind dat des khedive's broeder Hassan een vorstelijk gevolg en eerbetoon eischt tijdens zijne zending in Soedan. Anders weigert hij te gaan. Enge land heeft deze pretenties afgewezen en ver moedelijk wordt Hassan's zending daardoor op gegeven. Een geheimzinnige diefstal heeft er aan boord van den Atlantischen stoomer Celtic plaats gehad. Het bleek dat de mailzakken van den Britschen consul te New-York bevattende dé pêches voor de Britsche regeeringgeopend zijn geworden waarschijnlijk door Fenians. Van kapitein Gordon correspondent van Manchester Guardian bij het Engelsche leger in Soedanheeft men sedert zijne vermissing tus- schen Korti en Gakdul niets gehoord. Hij is dus waarschijnlijk het slachtoffer geworden eener bende rooflustige Arabieren. Bij de inneming van Khartoum zijn Gor don's papieren allen in handen van den mahdi gevallenen daarbij ook een groot aantal bank noten. Deze tracht hij nu tegen gereed geld kwijt te raken. Engeland verbond zichbij monde van Gorden tot het inwisselen van die lichtof de opperhoutvester stond op en begon ue kamer op- en neder- te loopen. Om zijn ware gemoedsstemming te verbergenbegon hij een oud jachtliedje te neuriën. z/'t Is ellendigellendigriep hij op eens. z/Watvader z/Dat de mooie jachthond dood is." //Verontrust u daarover niéthet ongeluk is zoo groot nietik heb reeds een uitmuntenden hond gekochtdie mij morgen reeds bezorgd wordt. Hij zal u wel aanstaan." Kohier liet zijn scherpen blik op den hout vester rusten die zich nu met zijn vader onder hield. De gerechten werden opgedragen en de vrouw des huizes noodigde den geachten gast aan tafel. Het gesprek ging niet recht van harte, ofschoon de gastvrouw het op hare wijze levendig zocht te houden. Kohier maakte telkens zin spelingen op den nienwen opperhoutvester en bracht een toast aan de aanstaande houtvesterin. De oude Grasbergzeidedat zijn zoon wel aan een huwelijk denken mochtopdat de Grasber- gen niet zouden uitsterven. Vervolgens werd het bezoek bij den landraad besproken en vast gesteld Frederik bracht er niets tegen in, zonder er echter zijne ingenomenheid mede te betoonen, daar de moeder hem een veel beteekenenden blik had toegeworpen. Dc wijnflesch werd dapper aangesproken de opperhoutvester dronk zooveel, dat hij weldra min of meer dronken werd. Men was dit van den ouden man niet gewoon die immer de matigheid zelve was. z/Von Grasbergriep hij. ,/Dat klinkt zoo, als ware het een oude adelzoo romantisch en kernachtig beiden. Ik verheug mij reeds op de afgunstigendie zullen schimpen en smalen Börner moet van spijt berstendie...." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1