Nummer 19. Donderdag 5 Maart 1885. 8e Jaargang. "mLLETT Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belg ie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. it De Echo van het Zuiden, m it to* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het eerste internationale feest te Antwerpen, ter gelegenheid der tentoonstelling zal, zoo meldt men een groot gymnastiekfeest zijn. De drie Turnvereenigingen te Antwerpen zullen dit feest voorbereidenhetwelk op een der openbare pleinen gehouden zal worden en tot deelneming waaraan alle buitendsche turners uitgenoodigd worden. „De Noord-Nederlandsche turners, op wier talrijke opkomst gerekend wordt kunnen op een hartelijk en warm onthaal staat maken," zoo eindigt het schrijveD. De Gazette de Charleroi zegtdat het allen schijn heeft alsof 90 pet. der werkstakers der mijn van Aiseau het werk hervatten zullen. In het bekken van Bergen neemt de grève echter in omvang toe; Vrijdag ochtend hebben zich weder 1500 man bij de werkstakenden aange sloten. De werkstaking in het bekken van Char leroi is inderdaad geheel geëindigd; de mijnwerkers van Aiseau hebben gisteren ochtend den arbeid hervat. In de Borinage daarentegen ziet het er minder gunstig uit. Er zijn verscheidene rustverstoringen voorgekomentengevolge waarvan een achttal arrestaties noodig geweest zijn onder welke ook die van een Eranschen socialist Eauviaux geheeten, de verschillende gendarmericposten belangrijk versterkt zijn en een eskadron lanciers en een bataljon jagers naar Hornu uit Bergen gezonden moesten worden waar het geheele garnizoen in de kazernes geconsigneerd is. Het Journal des Débats schijft Men verzekert iu officieuse kringen dat de Eransche regeering tot dusver geen mededeeling van Engeland heeft ontvangen dat het besloten heeft rijst niet te erkennen als oorlogscontrabande. In elk gevalindien Engeland dit besloten had, LXIII. Suze had het nogmaals gewaagd hare vriendin te naderen doch te vergeefs. Het gestrenge bevel van den fabrikant hield deur en poort gesloten. Het heette dat Hermine ziek was; en dit was zij ook van angst, zorg en verlangen. De boekhouder bevond zich nog altijd op reis niemand wist net der gevangene te zeggen, wan neer hij zou terugkeeren. Hermice hoopte, dat hij geld met zich brengen zoudehet was een troost voor haar dat Hessier beloofd had de jonge weduwe zoo spoedig mogelijk te bevredi gen. Suze bevond zich in den pijnlijksten toe stand daar Dirk Starke meer eischend werd. Bij mevrouw Grasberg kon zij geene hulp vin den de goede dame was zelve radeloos. Ook wist de houtvester geen raad te schaffende ontevreden oude heer bleef zwijgen zoo als altijd, en de ambtman had de opperhoutvesterij sedert zijn laatste bezoek vermedeD. Erederik was met de opsluiting van Hermine bekenddaar Suze het hem had medegedeeldmaar hij kon er niets tegen ondernemenen met geweld hare bevrijding te bewerken verboden hem zijn eer en kalm overleg. In gedachten verzonken door trok hij veld en bosch en slechts te huis deed hij zijn best vriendelijk te zijn, om den kommer zijner moeder niet te vermeerderen. Op zekeren morgen klopte Dirk Starke bij de jonge vrouw aan het venster. Suzedie aan de tafel zat te werken sprong verschrikt op „Ik moet u spreken fluisterde hij. „Nu „Dadelijk." „De buren kunnen ons zien en gij weet im- zou het tot geen ernstige gevolgen kunnen leiden. Immers het gebeurt dikwijls dat er onder de mogendheden verschil van zienswijze van dien aard ontstaat. Zoo beschouwt Engeland steen kolen als oorlogscontrabande terwijl Erankrijk altoos geweigerd heeft steenkolen als zoodanig te erkeunen. Erankrijk zou nu van zijn kam ten opzichte van de rijst bij zijne zienswijze blijven. Havas maakt een telegram uit Shanghai van Zaterdag middag bekend waarin gemeld wordtdat te Peking het gerucht in omloop is, dat alle groot-dignitarissen van het rijk uitge noodigd zijn hunne meening kenbaar te maken over de vraagof het raadzaam is den oorlog voort te zetten dan wel vrede te sluiten. Eigaro heeft het volgende schrijven ont vanger» van Michael Nlannery die onder zijn naam teekent „secretaris van het dynamiet- directorivm". ./Verscheidene bladen hebben de juistheid van het verslag van het dezer dagen te Parijs ge houden Iersche revolutionaire conclave in twijfel getrokken. Ik reken mij derhalve verplicht u te dezer zake te schrijven. „Ik ben het die de eer had uwen medewerker de zaal te laten zien, waar het conclave gehouden werd. Ik heb hem vervolgens naar eene der bovenverdiepingen gebracht, waar ik hem verslag heb gegeven van de besluiten der vergadering. „Niets kan nauwkeuriger zijn dan het verslag door Figaro van de bijeenkomst gegeven. De insinuatiën van sommige dagbladen zijn van grond ontbloot." Over de ellende die thans te Parijs ge leden wordt vinden wij droevige bijzonderheden vermeld. Eiken nacht slapen 200 personen die eten noch onderkomen hebben, in asylen, bestemd om die ongelukkiger, voorloopig te herbergen. Sedert 1883 is het getal dier totaal gebrek lij denden met 47 per dag aangegroeid. Op 30 Dec. van het vorige jaar verkeerden 50 dier ellendigen in een toestand, dat zij moesten „ont smet" worden. Voor rekening der armenzorg komen voorts niet minder dan 42,000 gezinnen. Voeg hierbijwat de particuliere liefdadigheid doet een huis schonk dezen winter een gift mersdat ik mij in acht nemen moet „Al zag ons het geheele dorp nu ga ik niét heen zonder met u gesproken te hebban." De oogen van den roode fonkelden van drift, zijn ademhaling was benauwd; nochtans zag hij er bleek uit en kon nauwlijks spreken. „Is het zoo noodzakelijk „In elk geval moet ik u spreken." „Ga dan in den tuin Dirk ik kom straks bij u." Hij opende het hek der heining, ging recht streeks naar het hem bekende prieel en wierp zich daar op een bank nederom uit te rus ten. De oude vrouw die in haar armstoel zat, had den roode gezien; angstig vraagde zij: „Was dat niet de zoon van den schout?" „Ja, moeder!" „Wat verlangt hij toch van u mijn kind Suze moest spoedig een leugen bedenken. „Misschien wil hij ons de eene of andere on dersteuning schenken. Ik weet het niet maar zal het wel spoedig hooren. Blijf maar stilletjes in de kameren zie eens naar de kinderen van onzen buurman, die straks hun avondeten komen halen ik heb hunne boterhammen reeds ge sneden deze liggen in de kast." Zij gaf hare moeder, die nog in rouwgewaad zoo treurig daar neder zat, een kus op de wang en wilde vertrekken. „Waarom beeft gij toch Suze,?" „Ik beef nietmoeder*, het schijnt u maar zoo, omdat ik haast heb." „Kunt gij Dirk niet binnen laten komen." „Ja, dat had ik wel kunnen doen, maar nil is het eenmaal zoo." Suze verliet het huis. Met een beklemd hart naderde zij het prieelwaarin de haar zoo ge duchte man haar verbeidde. Dirk was iuderdaai de schrik der arme vrouw en toch liep door het geheele dorp het gerucht dat zij hem huwen van 40,000 frank en men zal moeten erkennen, dat de toestanden verschrikkelijk zijn. Wel zijn in Jan. jl. 20,000 panden minder in de pandjes huizen gebracht dan in diezelfde maand van verleden jaar maar dit verschil is alleen hiervan een gevolgdat de armen niets meer hebben weg te brengen. Een onderofficier der kurassiers, te Ver sailles in garnizoen had in het begin dezer maand op marsch de aardigheidzijn paard eenige malen in de ronde te doen draaien. Toen hij zijn escadron wilde inhalen, gaf hij zijn paard dc sporen doch het beest door het herhaalde ronddraaien duizelig geworden stortte neder en de ruiter werd met verbrijzelden schedel opge nomen. Een kofiiehuishouder te Parijs ontving Maandag eer. schrijver» van de directie der gas fabriek om wegens een dringende zaak bij haar aan te komen. De man ging en liet zijn vrouw alleen thuis. De brief was echter valsch en door drie individuen gezonden, die van de afwezigheid van den man gebruik maakten om 12,000 fr. te stelen, na de vrouw half geworgd te hebben. De misdaad geschiedde op klaarlichten dag half vier in den namiddag. De militaire operatien in het noord-westelijk en het noord-oostelijk gedeelte van Tonkin welke na de inneming van Langson waren ge staakt om aan de troepen eenige rust te geven, zullen weldra hervat worden. Te Hanoi zijn nieuwe versterkingen aangekomen, welke weldra in gebruik genomen zullen worden. Generaal Brière de l'Isle is met zijne voorbereidselen om in de richting van Tuyen-Quanwaar eene opeenhoopir.g van Chineezen en Zwartvlaggen is, op te trekken bijna gereed. Te Parijs worden elk oogenblik berichten verwacht. Volgens en kele Fransche bladen moet reeds eene eerste ontmoeting met de belangrijkste dezer benden hebben plaats gehad. Havas maakt een telegram uit Shanghai bekendwaarin gemeld wordt dat de rivier Yung, die naar Ningpo leidt, geblokkeerd is. De vice-admiraal Courbet bombardeerde Chïn- haedat den ingang der rivier beheerscht. zou alleen uit trotschheid en eerzucht. O, had men de geheele toedracht der zaak gekend, had men het gesprek kunnen beluisteren dat thans in het priëel ging plaats hebbenhoe geheel anders zou men de weduwe beoordeeld hebben. Met de hoop op eene vreedzame schikking waren haar moed en geestkracht bezweken. Als ware zij eene misdadige die op het punt staat voor den rechter te worden gevoerdtrad zij in het priëelwaar zij weleer met haren Arnold zoo gelukkig geweest waszij wist niets meer ter harer verontschuldiging aan te voeren. „Hier ben ik zeide zij nauw hoorbaar en verlegen. Dirk sloeg geen acht op dat bekoorlijk gelaat; hij was in eene stemming, die het ergste deed vreezen. Suze had dit reeds dadelijk opgemerkt. '/Hebt gij het geld medegebracht vraagde de boer. „Neen „Haal het dan aanstonds, heden moet ik het te huis brengen of het loopt niet goed af." Suze sidderde over haar geheele lichaam. „Wat is er dan gebeurd, Dirk?" „Vraag mij niets, geef slechts het geld, heden wil en moet ik het hebben." „Ik kan het u niet geven." Dirk sprong op. „Waarom niet vraagde hij, bleek en bevende van woede. „Waar is het geld? Wat hebt gij er mede gedaan „Heb slechts geduld „Ik laat mij niet langer om den tuin leiden en heb met al uwe praatjes niets te maken Gij bedriegt mijvalsche vrouw Dirk barstte in tranen los.... het waren tranen van woede; dreigend hief hij zijne gebalde vuisten tegen Suze op. „Wilt gij mij slaan riep deze terugdein zende. „Dat hebt gij aan mij wel verdiendzoo het Vrijdag zijn in de provinciën Grenade, Malaga en Loja weer eenige schokken van aardbeving getoeld. Eenige gebouwen zijn ingestort, maar niemand is er bij omgekomen. Vrijdagavond laat verwierp het lagerhuis Northcot's berispingsmotie met 302 tegen 288 steramen. Met de minderheid stemden 39 Par- nelüeten en verscheidene liberalen, o. a. Goschcn en Eorster. Daily News gelooft dat de kleine meer derheid welke de regeeriog in het lagerhuis had bij de stemming over Northcote's motie waarschijulijk haar aftreden zal tengevolge hebben, en dat de kabinetsraad de vraag zal overwegen, of het ministerie zal aftreden. De Tory-gezinde dagbladen meenendat het aftreden van het ministerie onvermijdelijk is. De Times zegt dat het de vraag is of het ministerie iets overleven kanwat onder de bestaande omstandigheden als eene ernstige nederlaag moet beschouwd worden. Een telegram van Zaterdag avond zegt De heden gehouden vergadering van den kabi netsraad duurde van 2 tot 6yg uur. Uit ver trouwbare bron verneemt men dat dc ministers besloten hebben niet af te treden. Te Times verneemt uit Durban dat er sprake is om een legioen van 3000 Zoeloes naar Soedan te zenden. Het onheil te Shoeburyness met het sprin gen van eene granaat heeft nog noodlottiger gevolgen gehad dan aanvankelijk werd gemeld. Zes der verminkte militairen zijn nu reeds aan hunne vreeselijke kwetsuren overleden en ver scheidene anderen liggen nog bedenkelijk. Het gold eene proefneming met eene nieuwezeer gevoelige lont, door kolonel Lyons uitgevonden. Sommigen beweren dat de kanonnierdie de lont aan het projectiel bevestigde, daarbij geweld bezigdeanderen dat de lont reeds bevestigd was voor de granaat uiteensprong. Hoe dit zij, waar is, wat ik gehoord hebEn het moet wel waar zijn daar gij u zoo tegenover mij gedraagt. Gij wilt mij dubbel bedriegen „Maar Dirk...." „Ten eerste met het geld en dan met uwe belofte om mijne vrouw te worden: dat is nooit uw voornemen geweest. Gij hebt mij met schoone woorden zoeken te paaien gij hebt mijne zwak heid en toegevendheid misbruiktOik ver acht mij zeiven en mijne domheid dat ik dat niet gezien heb Maar gij hebt uwe rekening buiten den waard gemaakt, Suze, want Dirk Starke laat zich niet als een kwajongen behan delen Ik ga niet van hier zonder het geld ik moet het medenemen en dan ziju wij van elkander af." Suze was zoo ontsteld dat zij nauwlijks kon spreken. „Dirkstamelde zijik begrijp u niet zeg mij toch wat ik misdaan heb De roode wischte zich de tranen van de oo- gen. „Denkt gij dat ik blind ben 't Is waarik ben maar een boer, een ruw, onbeschaafd menseh, en zal het mijn geheele leven wel blijven.... maar mijn geld is goed genoeg om de schulden van den houtvester te betalen „Wat zegt gij daar Ja gij verstaat de kunst van huichelen zeer goed De houtvester trouwt een weeuwtje met twaalf dnizend thaleren daarenboven een lief gezichtje..En wat is dan eigenlijk nog een houtvester Gij hebt hem het geld reeds ge geven en gij betaalt daarvan zijne schulden Daarom mocht ik ook aan niemand zeggen, dat wij reeds verloofd warenUw rouwtijd moest als voorwendsel dienen en de praatjes der men- schen ook.... En terwijl ik welgemoed aan de oprechtheid mijner geliefde geloof, is zij bij den houtvester uit en t'huis...." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1