Duitschland. Amerika. BINNENLAND. de lont bleek maar al te gevoeligen het moordtuig deed zijn werk maar al te goed. De kanonnier Allen werd letterlijk aau stukken gescheurd; aan kolonel Fox-Strangways en lui tenant Daykin werd één been, aan kolonel Lyons en kapitein Adams werden beide beenen afge slagen. Alle vier bezweken zij. Dan werd er nog een kanonnier gedooden verscheidene omstanders zagen zich door de rondvliegende scherven ernstig gekwetst. Onlangs overleed de zoon des beroemden liertogs van Wellington. In de nalatenschap vond men o. a. de adelaars met gestikte vaandels, die Napoleon in 1815 had laten vervaardigen om uit te deelen aan de departementen van Frankrijkals hij in zegenpraal terugkeerde. Napoleon ging echter naar St. Helena en koning Lodewijk XVIII, niet wetende wat met het vervaardigde te beginnen schonk aan Wel lington. Cunningham en Burton in hechtenis als betrokken bij het dynamiet-komplot, verschenen Maandag opnieuw voor den rechter in Bow-street. De procureur-generaal beloofde getuigenis te zullen aanvoeren ten bewijze van Burton's mede plichtigheid aan de ontploffingen in het station te Charing Cross en in andere Londensche stations, eenige dagen later. De regeering heeft een onverwijld genees kundig onderzoek gelast van alle in Groot-Brit- tannie aanwezige troepen van alle wapenen, ten einde met juistheid te weten welke legersterkte er terstond op de been kan worden gebracht. Dépêches uit New-York melden dat de Iersche partij definitief een plan heeft vastgesteld om hulp te verleenen aan den mahdi. New-York, PhiladelphiaBuffalo en Boston zullen elk tot de kosten 15000 dollars bijdragen bovendien leveren zij 200 manschappen voor een Iersch mahdi-legioendat minstens 1000 man sterk zal zijngewapend met sabelsgeweren en dynamiet-handbommen. Dc Herald publiceert reeds de namen der officieren en verzekert dat liet kapitaal gevonden is. De Amerikaansche dynamietpartij kondigt nieuwe ontploffingen te Londen aan alsmede een opstand in Ierland zoodra Engeland zijne troepen van daar terugtrekt. Bulier is te Korii teruggekeerd. De belangrijk versterkte vijand volgde de Engelschen door de woestijn maar nam een afwachtende houding aan. Buller liet, alvorens Aboe Klea te verlatende waterbronnen dempen en alle defensiewerken en krijgsmateriaal vernielen. De Times bevat nieuws uit Khartoem volgens hetwelk de moeilijkheden van den mahdi toenemen. De plundering van Khartoem stelde zijne troepen teleurterwijl zijn nu vergroot leger gebrek aan voedsel lijdt. Het heet dat des mahdi's troepen weigeren de Engelsche in het open veld te bevechten. De mahdi zou verraad duchten. Aan de Standard wordt uit Kairo gemeld, dat prins Hassan's missie naar Soedan doorgaat, en dat de Britsche regeering Hassan's eischen heeft ingewilligd. In den belangrijken handel in wilde dieren is tegenwoordig eene voor dierenhandelaars zeer ongewenschte vermindering der prijzen waar te nemen. Zoo werden onlangs bij den verkoop van de menagerie Wombwell te Londen de schoonste dieren voor spotprijzen van de hand gedaan. Een oliphantdie even groot was als de veelgenoemde Jumbo, waarvoor Barnum 40.000 mark betaald hadwerd voor slechts 2000 mark gegund, terwijl een leeuw voor 4000 mark en een half dozijn leeuwinnen met jonge leeuwen voor 7000 mark verkocht werdeu. Een tijgerdie twee zijner wachters had gedood werd met nauwelijks 1000 mark betaald. In den catalogus van den bekenden dierenhandelaar Hagenbeek te Hamburg stond een jaar geleden zes voet hooge olifanten voor 8000 mark het stukeen tijger voor 3000 en een panter voor 3000 mark genoteerd. In Elzas en Lotharingen is vanwege de over heid eene waarschuwing afgekondigd tegen En gelsche wervers. De te Berlijn verschijnende bladen bevatten opzienbarende berichten. De keizer van Oosten rijk zou zich persoonlijk tot keizer Wilhelm gewend hebben in het belang der toelating van den hertog van Cumberland op den troon van Brunswijk. Een bijzondere afgezant van koningin Victoria zou onlangs de bemiddeling van het Weener hof hebben ingeroepen. De groothertog van Saksen- Weimar zou met eene dergelijke zending naar Weenen zijn vertrokkenterwijl de erfgroot- hertog onderhandelingen voert te Berlijnom te verkrijgendat keizer Wilhelm het legitimi— teits-beginsel niet verzwakke. Deze beroeringen wekken veel misnoegen. Op den Rijn bij Wesel, had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een schipperdie met een lading hopstaken van den oever afge dreven was zag plotseling met schrik zijn schip op zijde kantelen terwijl het snel met de stroo ming meedreef. Zijn vrouw die met drie kin deren beneden in het- schip wasriep angstig door een luikje om hulp maar het water drong zoo snel naar binnen dat hij niets kon doen om hen te redden. Ook de pogingen daartoe aangewend door een aantal menschendie in booten te hulp kwamen bleven vruchteloos. De ongelukkigen waren jammerlijk verdronken. Het omkantelen was veroorzaakt door verkeerd laden. Aan het spoorwegstation te Erfurt klom onlangs een werkman uit nieuwsgierigheid of weetlust op een locomotief. Hij bezichtigde daar het een en ander, draaide aan krukken en kleppen en hij bracht daardoor ongelukkig de locomotief in beweging. Zij stoomde plotseling in snelle vaart met hem heen. Toen dc verbijs terde werkmau weder eenigszius tot bezinning kwamwas hij reeds een goed eind ver. Hij deed wanhopige pogingen om het stoompaard tot stilstaan te brengen maar hij maakte het daardoor niet beter. Want op eens ging de locomotief in nog veel sneller vaart met hem terug naar Erfurt. Daar slaagde men er in het gevaarte tot staan te brengen maar niet dan nadat het vier goederenwaggons verbrijzeld en een beestenwagen zwaar beschadigd had. De man was zeer ontdaan maar ongedeerd. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij het carnaval te München kwam iemand op de stoute gedachten van zich te vermommen als „zon met een aantal gouden stralen van papier rondom zijn gezicht geplakt. Maar hij moest voor die grap duur boeteu. De gom, waarmee hij zijn „stralen" had vastgeplakt, be vatte vergiftige bestanddeelen welke ziju aange zicht tot onherkenbaar wordens toe deden op zwellen en de arme man ligt nu bedenkelijk ziek. KEULEN 2 Maart. Zoo even is het Dom- hotel ingestort. De daariü aanwezige personen konden nog in tijds het gebouw outvluchten doordien het gevaar voor instorting merkbaar was door het waggelen en het kraken van het gebouw. Het zou binnenkort worden vervangen door een nieuw gebouwwaarmede reeds een begin van uitvoering was gemaakt. Op de jaarlijksche vergadering van de Ame rican Association werd de vraag behandeld, hoe men zonder rechtsireeksche gemeenschapdoor middel van een kabel seinen kon geven door het water heen. De aanleiding hiertoe verschafte een mededeeling van Graham Bell, den uitvinder van de telephoon omtrent seinen die door een klein vaartuig op de Potomac gegeven werden en door een ander vaartuig op een afstand van l1/* mijl duidelijk werden vernomen. Het eerste vaartuig was van een dynamo electrisch werktuig voorzien dat een krachtige stroom voortbrengen kon in den geleider bevond zich een stroom- verbrekerhet eene eind van den draad hing aan den voorsteven in het water, terwijl het andere eindezorgvuldig geïsoleerdop een aanmerkelijken afstand rchter het vaartuig met het water in gemeenschap stond. Op het andere vaartuig was ook een geleiddraad aanwezig waarvan de uiteinden zich in denzelfden toestand bevonden en die aan boord met een telefoon in plaats van met een dyuamo-electrisch werktuig verbonden was. Werd de stroom plotseling af gebroken en hersteld dan vernam men zulks duidelijk in de telefoon op het andere vaartuig. De geschikte plaats waar dit laatste zich moest bevinden was namelijk spoedig gevonden. In zoutwater slaagden de proeven vooralsnog minder goed. In den loop der gedachtenwisselingdie op deze mededeeling volgde vermeldde W. H. Preecs hoe men onlangs op een dergelijke wijze de gemeenschap tusschen Wight en Southampton had onderhouden toen de telegraafkabel opge nomen was. In den eenen draad bevond zich een telefoonin den anderen waren ongeveer 26 Leclanché-elcmenten en een stroomverbreker geplaatst. Op het vasteland hing het eene einde van den draad bij Hurst Castle het andere bij Porstmouth in de zee. Op Wight liep de draad, waarvan de beide uiteinden ook in het water hingenvan het pnnt tegenover Hurst-Castle dwars over het eiland heen naar Ryde. Bij Hurst-Castle lagen de tegenovergestelde uiteinden der beide draden ongeveer 1 mijl van elkander verwijderd de afstand tusschen de uiteinden bij Portsmouth en Ryde bedroeg ongeveer 6 mijlen. Volgens eene depêche uit Panama breidt zich de revolutie in Columbia uit. In een treffen bij Baranquilla werden de regeeringstroepen verslagen zij verloren 60 dooden en 200 ge kwetsten terwijl 300 van hen krijgsgevangenen werden gemaakt. Cartagenawordt door 800 opstandelingen belegerd. Waalwijk 4 Maart 1885. Gisteren avond ten 7 ure is onder voor zitterschap van den burgemeester eene open bare vergadering gehouden van onzen ge meenteraad waarbij alle leden tegenwoordig waren De orde van den dag luidde als vclgt 1. Kennisgeving P. Baijens, aannemende de benoeming van gasthuismeester, en verde re ingekomen stukken, (ter visie). 2. Beraadslaging benoem. 2n onderwijzer aan de openbare school, (stukken ter visie.) 3. Goedkeuring rekening kamer van koop handel over 1884, 4. Circulaire van ged. staten betreffende een nadere regeling der jaarwede van den burgemeesterwethouderssecretaris en ontvanger. 5. Benoeming stembureau voor al de ver kiezingen van dit jaar. 6. Medeeling proces-Tak en advies Berg- mann betreffende het gaan in hooger beroep. 7. Vaststellling suppl. kohier hondenbe lasting. 8. Mededeelidg dat B. W. het scbool- locanl op 13 Juli a. s. ter beschikking van de liedertafel hebben gesteld. Van dit alles is niets behanrleld. i [Na het voorlezen der notulen verlangde de lieer Van der Heijden, dat zijn voorstel betreffende de schutterijvoor liet sluiten der vorige vergadering gedaan éérst zou in behandeling worden genomenhierin werd hij door de meerderheid gesteund. Dit voor stel, op vordering des voorzitters schriftelijk geformuleerd luidt als volgt //De raad besluit terug te komen op liet besluit der vorige vergadering de klachten van de officiereu te erkennen, vervat in het schrijven van 1 Septemberen over te gaan tot de orde van den dag.,. De voorzitter weigerde echter halstarrig hetzelve in stemming te brengen, niettegen staande de raad nogmaals bij meerderheid van stemmen had doen blijken van zijnen wensch, dat dit wèl zou geschieden. De meerderheid weigerde even pertinent vooraf iets anders in behandeling te nemen, zoodat er in T geheel niets gedaan is. Toen de reglementaire twee uren om waren, sloot de voorzitter de vergadering. Het verslag van het gedurende die zitting gesprokene geven wij in ons volgend nummer. Veel is er sedert geruimen tijd ge sproken en geschreven over onjuistheden, on nauwkeurighedenverkeerde voorstellingen enz. van den voorzitter van Waalwijks gemeente raad. Eindelijk is de verdiende uitdrukking gebezigd. Nadat hem in de vergadering van gisteren avond reeds tweemalen onder het oog was gebracht, dat hij onwaarheden debiteerde voegde eindelijk een der raadsleden hem de volgende woorden toe Ge zit net te liegen zooals 't u te pas komtdit is voortaan elke vergadering 't geval." De voorzitter bracht hiertegen niets in en geen der leden achtte zich geroepen iets ter zijner verontschuldiging te zeggen. Commentaren zijn overbodig. Bij koninklijk besluit is op zijn ver zoek met ingang van 15 Maart a. s., eervol ontslag verleend aan H. J. Wellenbergh als burgemeester van Kapelle. Hel wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer is opnieuw, breedvoerig toegelicht, aan de staten generaal ingediend vergezeld van een ge detailleerde uiteenzetting van het plan voor dat werk en een nota omtrent de afmetingen der uitmonding. Het tegenwoordige ontwerp betreft alleen de vorming der nieuwe uitmonding met de aangrende scheepvaart- en uitwateringskanalen, alsmede de normaliseering van den Amer. Voor de werken, die het gevolg zijn van de verlegging van den Maasmond zullen later de onteigenings- voorstellen worden ingediend. Volgens de re geering beantwoordt het plan zoo volledig mogelijk aan het doel. Op enkele plaatsen wordt de aanvankelijk aangenomen richting gewijzigd. De voornaamste afwijking geldt de richting der rivier tusschen Haagoort en Keizersveer, daar zij thans het Oude Maasje niet volgt en polders ten zuiden der rivier brengt in plaats van ten Noorden. De nieuwe uitmonding zal worden gevormd door de vereeniging van de Maas bij Hedikhuizen met den Amer bij den overgang in het Oude Maasje. De nieuwe monding brengt geen beteekenende verlaging in de waterstanden boven Lith die echter wel verkregen wordt door de dichting der Heerenwaardsche overlaten. De werken tot ver ruiming van den Amer en die tot vorming van het nieuwe riviervak zullen de opening der ge meenschap tusschen de Maas en de nieuwe uilmonding voorafgaan De ten Noorden der monding gelegen plaatsen zullen nagenoeg in onmiddellijke gemeenschap met de nieuwe rivier komen en de gemeenschap over de rivier zal geschieden met stoombootveren te Heusden en Keizersveer en pontveren te Waalwijk en Kapelle. De kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg heeft in hare vergadering vrijdagavond onder meer besloten 1. Een zelfstandig adres te richten aau den minister van financiën om hem te verzoeken zijn wetsontwerp van belasting op de tabak in te trek ken. 2. Een zelfde adres te zenden aan den mi nister van buitenlandsche zaken om hem aan te sporen bij de Fransche regeering aan te dringeu op spoedige behandeling van het aanhangige handelstractaat tusschen Frankrijk en Nederland. Pieter Bruinsma heeft per telegraaf naar Christiana bericht gezonden, dat hij Axel Paul sen uitdaagt tot een wedstrijd om de champion- medaille. De directeur der brood- en meelfabriek te 's GravenhageVan der P., heeft zijn post ver laten. Door de justitie moeten termen zijn ge vonden om zijne opsporing en aanhouding te verzoeken. -- Vrijdag avond had te Tilburg een voerman het ongeluk dat zijn tweewielig wagentje, terwijl hij voor een anderen wagen wilde uitwijken omsloeg. Hij viel met het hoofd voor het iel der vrachtkar, waardoor hij vreeselijke kneuzin gen aan hoofd en hals bekwam. Ofschoon on middellijk hulp werd verleend kon men geene teekenen van leven meer bespeuren. Door rijksambtenaren te Venloo is weder eene bekeuring ingesteld tegen E. J„ die 115 kilo hoedfuiker, op eene hondenkar onder strooisel geladen, frauduleus uit Pruisen had binnenge voerd. Ook bekeuringen wegens het smokkelen van gedistilleerd ziju aldaar aan de orde van den dag. In een onder de gemeente Haarlemmermeer staaud huis heeft een brutale diefstal plaats ge had. Door de bewoners worden verscheidene kostbaarheden vermistais een gouden hals ketting met kruis een bloedkoralen k itting, een gouden slottwee zilveren horlogekettingen, een ziiVv r.ti: ifiu.s.- of loddereindoos en eeuige gouden vuurringen. M li verdenkt er in die gemeente een klein manspersoon vanmet grijzen baard. Hij heeft een muts op en draagt een kastje bij zich. De Nederlandsche loodsschoener No. 6 van Vlissingen was op zijn station in de Wie lingen toen van een binnenkomend stoomschip een loods gevraagd werd; de boot werd doorde drie loodskweekeliiigen MeijdertsAur en Adri- aause bemand om den loods Antheunisse aan boord van het stoomschip te zetten. Zoodra de boot te water was kenterde zij door een nog niet opgehelderd toevalwaardoor de vier per- soneo, die er in zaten, in het water vielen. Aan drie gelukte het zich door het vasthouden aan een riem, boven water te houden, zoodat zij door den loodsschoener konden gered worden. Alleen Meijnders was niet meer te zien en is helaas in de uitoefening van zijn gevaarlijk beroep omge komen. Zijn vader was schipper van den schoener en moest zijn zoon met eigen oogen in de golven zien verdwijnen. De omgekomene was een alge meen geacht man van 25 jaren hij was nog niet lang gehuwden laat zijue jonge vrouw met een kindje van eeoige weken achter. De overige d ie hebben bij het ongeval wel ecnig letsel gekregen doch zijn buiten levens gevaar. Het mail-overzicht van het Algem. Dgbl. v. N.-lnd. bevat o. a. het volgende De troepen op Borneo's Westkust krijgen ver sterking. Had men de twee corapagniën van Samarang niet terstond teruggezonden Dadat wel de rust te Mandor hersteld maar de op roermakers niet gevangen noch gestraft waren zoo zou men nu geen drie. compagniëD daarheen behoeven te zenden. Het blijkt, dat de toestand daar in groote verwarring is. Als men uit Atjeh verneemt, hoe de ontruiming onzer sterkten plaats heeftmoet men erkennen, dat de omschrijvingdoor [den minister van koloniën van deze operatie gegeven als het in nemen van een sterker positietoch eenigszins overdrachtelijk is. De goederen moeten grooten- deels achtergelaten worden en al schietende, en vooral ook beschoten wordendebegeven onze troepen zich van den eenen post naar den anderen terug. De verlaten posten gaan in vlammen op. Onze terugtrekking is een tijdelijke staking onzer operatiën op Atjeh omdat deze ons te duur werden en vooral zouden worden als zij tot iets leiden zouden. De eersten vraagdie de toekomst besffssen zalis Zal onze nieuwe positie het den Atjehers onmogelijk maken ook tegen ons te opereeren en voor een veel verder toekomstzullen wij ooit zonder een nieuwen oorlog op Atjeh verder komen? Op Kotta-lladja schijnt men over dit intrekken der oude sterkten, nog eer de nieuwe linie geheel gereed iszich tamelijk ongerust gemaakt te hebben. Op Deli houden de ongeregeldheden onder Chineesche koelies nog niet op. Behalve het geval, waarbij een koelieoproer slechts door een salvo, dat een aantal deed sneuvelenkon gedempt worden zijn onlangs twee Chineezen, die wegens aanklacht naar de hoofdplaats gebracht werden, verlostmet verwonding en doodslag van hun geleiders is een rooftocht gehouden, waarbij een winkel op een onderneming geplundeid is; en heeft er op een onderneming iu Serdangeen kolossale brand gewoed. De ondernemers, voor een deel buitenlanders verwijten der regeering, niet de noodige uitgaven te willen doen om de orde en rust daar te handhaven. Men behoeft echter geen buitenlander te zijn, om tot die klacht te komen; Politiemacht op meerdere punten onder ambtenaren met buitengewone rechtsmacht over de koeli-bevolkingeen soort van staat var. belegzou tegen zulke wetteloosheid als daar thans veld winthet aangewezen genees middel schijnen. Aardbevings- en lichte uitbarstings-berichten zijn tegenwoordig in verschillende plaatsen van den archipel niet zeldzaam. De natuurkundige Vereeniging werft aardbe vingswaarnemers zooveel mogelijk overal in den Archipelvan wie meer wetenschappelijke en nauwkeuriger mededeelingen dau de gewone verwacht kunnen worden. Te Deventer was Woensdag avond eene vrouw van 98 jaren in kennelijken staat van dronkenschap op eene openbare wandelplaats ge vonden. Men vond nog ongeveer eene halve flesch met jenever bij haar. Zij werd op eeu karretje door de politie naar hare woning ge bracht. Zaterdag avond is de machinist van de stoomtram GondaBodegraven bij het rangeeren doodgedrukt. Door eenige sportsmen is bij het Amster- damsche gemeentebestuur aanvraag gedaan om, op de terreinen achter het rijks museum wedrennen en harddraverijen te mogen houden. Het plan bestaat om reeds gedurende dezen zomer op nader te bepalen tijdstippen er een drietal tc doen plaats hebben. Naar men uit betrouwbare bron verneemt is deze aanvraag door het dagelijksch bestuur niet on gunstig opgenomen en zou erzoolang deze terreinnen onbebouwd blijvenbig dat college

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2