Spanje. Ingezonden stukken. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitse,hland. Italië. Turkije. ge zult laDg vergaderen eer er iets anders ge daan wordt." Zijlmans „ik blijf protest aanteekenen. De lieer Van der Heijden „van voren en van achteren als gij wilt." De heer Zijlmans „waar zou het heen moeten als het doorgingdat men eenmaal genomen besluiten zoo maar kon herroepen als men de meerderheid heeft De heer Van der Heijden „gelukkig worden er niet veel zulke beroerde besluiten genomen." De heer Van Es verlaat de vergadering. De heer Zijlmans„een eenmaal genomen besluit kan nooit vernietigd worden. Nooit." De heer Baijens: „Waar staat dit geschreven? De heer Zijlmans „er ziju wel meer zaken, die niet geschreven zijn, maar toch wet zijn. De heer Timmermans Van Turenhout „en als iemand zooals de heer Zijlmans, nu goed vindt iets, dat nergens geschreven staat,als wet te proclameeren dan moeten wij daarin maar onderdanig berusten t De heer Van der Heijden „ik krijg ook trek in rooken en daar wij hier toch niet verder komen, ga ik in de andere zaal even opsteken; ik zal 'terugkomen zoodia ge weer begint." Langdurige pauze. De heer Van Es neemt zijne plaats weermin. De voorzitter „ingekomen een bericht...." De heer Timmermans Wz,„eerst stemmen over het voorstel Van der Heijden". De voorzitter„de eer van burgem. en weth. is er zóó tegen dat zij het met ^ogen toe staan. Wil men daarmede spotten?" De heer Van Heijst„daartegenover staat de eer der schutterij." De voorzitter „is do heer Van der Heijden weg De heer Van der Heijden ,;neen, hier ben ik alweer/5 De heer De Haan„al die moeielijkheden hadden zoo goed kunnen voorkomen worden als van 't begin af aan met overleg was te werk g6gDeniieereo Quirijos en Baijens stemmen dit volkomen toe. De voorzitter: „als de raad de officieren^ wil verzoeken hun ontslag in te trekken, goea." De heer Van der Heijden „breng mijn voor- stel maar in omvraag; ge kunt zoolang muilen als o-e wiltge moet er toch aan. Als een der leden van den raad met gedep. staten wil cor- respondeeren mag de secretaris zich dan daar mede belasten?" De voorzitter: „datmoet de secretaris weten. Ik zou wel willen dat de heele zaak aau ged. staten bekend was. Ik zal zelf alle stukken bij eenverzamelen en er eene brochure van maken. De voorzitter: ,,'t is treurig dat op deze wijze de gemeentebelangen worden benadeeld; het onderwijs lijdt er ook al onderer moet een onderwijzer worden benoemd. De heer Van der Heijden: „ge ceedt beter als ge de eer van de raadsleden ophieldt door een voorstel in stemming te brengendat de meerderheid wil." De heer Baijens „waar staat toch geschreven, dat wij niet op een vorig besluit mogen terug- k° Deneer Zijlmans„als er een gemeentebelang in betrokken was dan wel, anders niet. De heer Van Es verlaat de vergadering. De voorzitter ,,'t is bespottelijk voor de ge meente en den gemeenteraad. De heer Van der Heijden „vooraf voor de meerderheid, die niets gedaan kan krijgen dit schijnt aanstekelijk te zijn; er zijn meer ge meenten waar ze niets doen. De heer de Haan „is 't niet noodig een onderwijzer te benoemen?" De heer Van der Heijden „dat had al 2 maanden geleden kunnen gebeurd zijd als ge toen een onderwijzer benoemd had vao de twee, die zich hadden aangeboden." De voorzitter„in 't belang der gemeente hebben wij iemand noodig met acte voorEransch; ons lager onderwijs is goed maar niet het meer uitgebreid lager onderwijs." De heer Van der Heijden „allemaal macht spreuken. 't Is vleiend voor Goossen net gezegde van den voorzitter te moeten hooren. Ik, en velen met mij, houden Goossen voor een uit muntend onderwijzer, in t bezit van akte voor 't Eransch; met het oog op 't getal leerlingen hebben we geen tweeden met die aanteekenir.g noodi" Dat er niet al lang een benoemd is lio-t aan 't gemeentebestuur. De vorige verga dering stond op 't convocatiebiljsioenoeming van een onderwijzertoen de raad een besluit nam, dat niet in den geest viel van den voor zitter moesten er eerst weer andere formaliteiten in acht worden genomen die al lang hadden kunnen zijn vervuld." De voorzitter „de opinie moest eerst gevraagd worden van hei hoofd der school en van den arr. schoolopziener. Dit is 24 Januari ingeKO- men. Ik herhaalhet meer uitgebreid onderwijs is slecht in onze gemeente; maar de raad schijnt het ér op toe te leggen de avondschool te laten vervallen." De heer Van der Heijden: „gezit net te liegen zooals 't u te te pas komt; dit is voortaan elke vergadering 't geval. Waar heeft de raad ooit blijk gegeven dat hij de avondschool zou willen doen vervallen Maar ge zult gauw een onderwijzer willen hebben voor lederen leerling, die de Eransche les bijwoont. Na 24 Januari kondt ge den raad bijeenroepen om een onder- wiizer te laten benoemen ge wacht daarmede tot 3 Maart en nu is dit in eens zoo urgent geworden, dat gij weigert vooraf aan den wil der meerderheid te voldoen." De voorzitter: „Van der Heijden wil een vroeger genomen besluit vernietigd hebben, Zijl mans en Hoffmans verzetten zich hiertegen. Zoolang Van der Heijden zijn voorstel niet wijzigt is het niet vatbaar voor overweging." De heer Timmermans Wz.„Het reglement van orde zegt, dat, nadat een voorstel bediscus sieerd is, het in stemming moet gebracht worden." De heer v. d. Heijdcu „de voorzitter heeft wel het recht de uitvoering van een besluit tegen te houden, maar niet de stemming over een voorstel." De heer Mombers: „als de heer Van der Heijden mij een enkel gemeentebelang aanwijst, dat bij zijn voorstel is betrokken dan zal ik er mij bij neerleggen." De heer Van der Heijden „Van der Heijden kijkt door zijn eigen schuiframen, dat moest gij ook doen." Gelach De voorzitter „ik had gemeend al vroeger vergadering te beleggen maar uit om verschil lende redenen moeten uitstellen." De heer Vau der Heijden „ik dacht dat ge het soms gedaan hadt om u door dat uitstel verdienstelijk te maken met het oog op ver meerdering van uw tractementwaarover ook moet worden gesproken." De voorzitter „de Haan in oogenblikken van verveling is niets lekkerder dan een sigaar." Successievelijk beginnen de leden te rooken en worden er verschillende praatjes gehouden. Na eene geruime pauze zegt de voorzitter „Mijnheer Van der Heijdenhebt ge geen plan uw voorstel te wijzigen De heer Van der Heijden „ik heb geen plan daarop te antwoorden." De voorzitter„ik stel voor de zaak betref fende de schutterij te laten rusten tot de vol gende vergadering en inmiddels belangrijker zaken af te doen." Dit voorstel viel met 6 tegen 4 stemmen vóór de heeren Zijlmans, Mombers, Hoffmans en de Haan. Eerst op de bepaalde vraag van den heer Timmermans van Turer.hout werd deze uitslag medegedeeld. Na nog eenige vervelende oogenblikken, gedu rende welke er niets gezegd werdsloot de voorzitter de vergadering. kruis-eskader op de Yantse kiang een beweging tegen de schepen met rijst beladen. De rivier is versperd drie Chineesche kruisers kwamen de wijk nemen achter de versperring op drie- of vierhonderd meter afstands. Er werd vuur on derhouden met de forten bij den ingang der rivier. Een depêche uit Tientsin constateertdat de prijs der rijst 20 percent ggstegen is. Een telegram uit Shanghai van 3 dezer meldtdat het bombardement der forten aan den ingang van de Ning-po is gestaakt. De vice-admiraal Courbet is, naar men verzekert, naar het noorden gestevend en heeft eenige oor logsschepen tot bewaking der rivier achtergelaten. In den laatsten tijd zijn in Frankrijk verscheidene valsche banknoten van 50 francs in omloop. De bank die vroeger de valsche bil jetten inwisseldeweigert thans hieraan te vol doen. Het is dus noodzakelijk bij de ontvangst van Eransche bankbiljetten van 50 francs nauw keurig toe te zien. Bij een tooneelvoorstelling van liefhebbers in de Eransche stad Le Mans die een stuk opvoerden waarin geschoten werd heeft een der spelers bij ongeluk met eeu werkelijk geladen geweer een der toeschouwers doodgeschoten. Hij werd terstond in hechtenis genomen. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad ia een krnitfabriek bij de Spaansche stad Grenada. Ei werden 2 mannen gedood, 4 zwaar en 8 licht gewond. Gelukkig waren er juist weinig arbeiders in dat gedeelte der fabriek. Het gebouw geraakte in brand; de vlammen verspreidden zich snel, en een brandend stuk van het dak was op een bij gebouw geslingerd waarin een hoeveelheid van 1500 kilog. kruit lag. Maar een der opzichters wistmet levensgevaardie brandende stukken uit le blusschen zoodat nog erger ontploffing voorkomen werd. Mijnheer de redacteur Om verkeerde uitlegging te voorkomen van de woorden, door den voorzitter in de gemeente raadsvergadering van 3 dezer gesproken -. „Dat, als een nieuw bewijs van slecht toezicht „door officieren der schutterij te Waalwijk, 13 „beaumontgeweren zijn ingeleverd, waarvan slechts „3 in order", zij aangestipt, dat er bij de schut terij slechts 10 beaumontgeweren in gebruik zijn en die in den loop der vorige maand ter inlevering door mij zijn geïnspecteerd j dat na degelijk onderzoek slechts 3 stuks zijn ingenomen en zeven als onvoldoende onderhou den zijn geweigerd dat na eene tweede inspectie (eveneens door mij gehouden) ook deze laatste in orde in het magazijn zijn opgenomen. Met de plaatsing dezer weinige regelen zult u, geachte redacteur, verplichten den 2en luit. der schutterij, A. VAN DER LEE. Te Antwerpen is dezer dagen een nationale vrijhandelsbond gestichtwelke zich ten dofel stelt de belangen van den vrijen handel in België te bevorderen en die te verdedigen tegen het terugdringen naar het beschermend stelseldat zich ook daar te lande gelden laat. "Volgens berichten uit Antwerpen wordt aldaar ernstig gedacht aan het in het leven roepeu eener geregelde scheepvaart-verbinding tusschen die plaats en den Congo. Er moeten volgens Eransche bladeD groote hoeveelheden dynamiet te Antwerpen gestolen zijn ten behoeve van de Iersche Eenians. De Courrier du Soir verzekert, dat het dynamiet voor de jongste aanslagen te Londen in de Schelde stad gestolen werd. Een brievenbesteller te Brussel heeft zich met frs. 45.000 uit de voeten gemaakt. Bovendien waren in zijn bezit een groot aantal credietbrieven. Hij is te Antwerpen in hechtenis genomen, waar hij in drie dagen tijds niet minder dau fr. 1800 zou hebben verbrast. Tengevolge van den gespannen toestand in Ierland en den hatelijken ja zelfs vijandigen toon waarop door den lord mayor van Dublin en het Iersch nationale gedeelte van den gemeen teraad over het aanstaand bezoek van den prins van Wales gesproken iszal dit waarschijnlijk óf tot later worden uitgesteld óf een meer pri vaat karakter dragen. De lord mayor van Du- b[iu heeft niets minder verklaard dan de vlag van het Mansion House te zullen neerhalen, als de -vorstelijke personen in Dublin voet aan wal zétten, en de Iersch nationale league heeft eeu allerlilïtigste motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het vorstelijk bezoek in de gegeven omstandigheden eene nieuwe beleediging aan Ierland is. A _j| De Times verneemt, S^fde regeering eerst daags de goedkeuring van het parlement zal vragen voor eene onmiddellijke vermeerdering van het lege/JLmet 12001500 man. Jpjbert Bismark is te Londen aangeko men en Imd een onderhoud met lord Granville. Men 'zegjf dat hem is opgedragen de geschillen tusscheid^üuitschland en Engeland te regelen. Dat met het achterwaarts concentreeren der /Eugelsche troepen in Soudan spoed wordt ge- LmaajHkan blijken uit het feitdat Bracken- De kamer heeft met 264 tegen 150 stemmen de geheele wet op de invoerrechten van land bouwproducten aangenomen. Achthonderd werklieden in de wapenfabriek te Tulle zullen eerlang ontslagen worden. Generaal Brière de l'lsle heeft Zaterdag Phu Loan verlaten om op te rukken naar Tuyenguan. Het Chineesche leger te Yunnam heeft den weg versperd maar dit zal den marsch der Eranschen niet vertragen. De Eranschen hebben den 25on een woedenden aanval der Chineezen heldhaftig afgeslagen. Groot was het verlies des vijands. Generaal Négrier viel den 23sten Eebruari 's ochtends de Chineezen in de richting van Lang- Son aan sloeg hen op de vlucht en maakte zich meester van vijandelijke for tifi natie werken. Den 24sten waren transporten uit Fra .krijk aangeko men en de troepen ontscheept. Admiraal Courbet seinde len Maartdat hij voor de river Ninguo ishij begon met het bpry's colopne last heeft gekregen de verdere - tüehtiging vil den stam, welke de kolonne Stewart zoo verraderlijk vermoordde maar achterwege te laten en aanstonds over Merawi naar Korti terug te keeren. Uit Korti wordt van 4 dezer gemeld Ten gevolge der hevige hitte zullen eerstdaags de volgende beschikkingen worden genomen. Het hoofdkwartier zal naar Dongola worden verlegd. De troepen zullen naar verschillende posten langs den Nijl worden gezonden alle stoom- en an dere booten worden voor deze troepenbeweging in gereedheid gebracht. De thermometer wijst 104 graden in de scha duw aan. Het laatste convooi gewonden is te Gakdoel aangekomen. Dank zij de stilzwijgendheid der Russische regeering, zijn omtreDt de bewegingen der Russen in Azië uitsluitend berichten te putten uit de Engelsche bladen welke zich over deze bewe gingen zeer ongerust maken. In het hoogerhuis deelde lord Granville mede, dat de Russen met hunne voorposten den pas van Zulfikar, Akrabat en Sariyazi bezet houden een post van Turko- mannen uit Gulistan is geplaatst te Pulekhusti. De regeering heeft tot Rus and vertogen gericht, ten einde ernstiger er op aan te dringen dat dit aan zijue militaire bevelhebbers gestrenge be velen zou geven om zich van alle voorwaart- sche bewegingen te onthouden daar deze een conflict met de voorposten der Afghanen zouden kunnen veroorzaken. Rusland heeft den 24sten Eebruari antwoord gezonden; het weigerde daarin zijne troepen uit Sariyazi en Zulfiikar terug te trekkenmaar heeft aan zijne officieren bevolen, alle conflicten mei de Afghanen te vermijden. Sir Peter Lumsden heeft den Afghanen aangera den zich in de position die zij thans bezet houden te handhaven de regeering heeft aan Sir Peter Lumsden de instructie gezonden den Afghaneu dringend aan te raden niet buiten hunne tegenwoordige positiën vooruit te trekken. De onderhandelingen worden voortgezet. In het lagerhuis antwoordde Gladstone op vragen over de staatkunde betreffende Afghanis tan en of daar geheurtenissendie voor het staatsbelang schadelijk zouden zijnmogelijk warendat ten aanzien van Afghanistan's gren zen gevolgd wordt eene strikt nationale politiek, waarover het land iu 't algemeen waarschijnlijk een9temtniug is. In eene vraag naar de betrek kingen tusschen Engeland en Rusland werden deze gespannen genoemd. Gladstone achtte het uiet wenschelijk deze uitdrukking zelf te ge bruiken maar er zijn zeide hij zonder twijfel zeer moeilijke en teedere vragen hangende. Uit Lahore wordt aan de Standerd geseind, dat de overheden eene waarschuwing ontvingen omtrent het bestaan van een compiotom alle spoorwegbruggen iu de Pendsjab in de lucht te laten springen. Op de stadsmureu van Amritsar werden bilj tten geplakt, waarin tot oproer wordt aangehitst en waarin Abdoellah verkondigt dat de Eranschen cn de Russen den Indiërs te hulp zullen komen zooilat de Broeders naar de wa penen hebben te grijpen, de banier van den Islam te verheffen en de leugenachtige Christenbonden te verdrijven. In de gevangenis van Saïgon, Cochin China, brak dezer dagen een brand uit, welke een groot gedeelte van het gebouw vernielde, daar men door gebrek aan water en aan voldoende spuiten slechts weinig kon doen om de vlammen te blusschen. De 600 gevangenen voor het meerendeel tijdelijk daaropgeslotsn dwangarbeiders werden allen in veiligheid gebracht en door het kloek gedrag hunner weinige bewakers in bedwang ge houden. De rijksdag heeft bij de derde lezing der begrooting met 173 tegen 152 stemmende som van 20,000 M. goedgekeurd, welke bij de tweede lezing was verworpen en welke uitgetrokken is als bezoldiging vau een tweeden directeur aan het departement tan buitenlandsche zaken. Het centrum heeft ook nu tegengestemdvan de vrijzinnige partij stemden ongeveer 20 voor den post. De Norddeutsche Ailg. Zeiting noemt de openbaarmaking van het bericht over een gesprek, hetwelk den 25 November tusschen sir F. Maiet en prins Bismarck heeft plaats gehadeene hoogst in 'toog loopende betreurenswaardige in discretie waardoor voortaan alle vertrouwelijke woorden tusschen de staatsmannen van beider regeeringen ziju afgesneden. Het schijnt te doen te zijn geweest om ia Frankrijk wantrouwen jegens Duitschland te verwekken, hetgeen in het belang van Engeland zou zijn maar welk doel niet bereikt is. Te Leipzig is een persoon gearresteerd, die aan een juwelier een met brillanten en andere edelgesteenten bezetten armband ter waarde van fr. 25,000, ten verkoop aanbood. Deze armband is naar men stellig gelooftafkomstig van den grooten diefstaldezer dagen bij Gabriel Levy te Parijs gepleegd. Bovenbedoelde persoon Pierre C. genaamd is naar Berlijn vervoerd, en zijne maitresse die ongetwijfeld medeplichtig was aan den diefstalis gepakttoen zij bij een juwelier aldaar insgelijks kostbare voorwerpen met diamanten en paarlen ten verkoop voorlegde. De zoon van Gabriel Levy is thans naar Berlijn vertrokken met eenige politiebeambten. Een district der Alpen heeft besloten om vorst Bismarck op zijn 70sten verjaardag een flinken slier president te geven van echt Mies- bach Simmeringrr ras natuurlijk met het noodige aautal koeien. Eenige „Sennerbuben" uit de Beiersche bergen zullen dit eigenaardig geschenk naar Yarzin begeleiden. Zooals men weetwerd na het groote spoorwegongeluk te Hanau, in Nov. 11,, de schuld daarvan gegeven aan den telegrafist Gutberlet die door een voorbarig sein tot vertrek de botsing der treinen veroorzaaktewaardoor 22 menscken gedood en 25 gewond werden. Gutberlet is nu door de rechtbank te Hanau schuldig bevonden en tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De pauster gelegenheid van zijn verjaardag de gelukwenschen van hei college van kardinalen ontvangeude gaf zijne diepe droefenis te kennen over den toestand waarin het pausschap door de revolutie is gebracht. Verder zeide hij: „Er. bestaat tegen de kerk eene vijandelijke heerschappij die den tegenwoordigen toestand van den heiligen stoel nog verergeren kan zooals reeds gebleken is door de berooving van de Propaganda fide. Maar ook als de toestaud blijftzooals hij op dit oogenblik isdan nog ia hij onduldbaar. Noch ik noch een mijner opvolgers zullen zich er ooit bij kunnen neerleggen". Bij den geruchtraakenden moord in de kazerne te Napels waar een soldaatMisdes genaamd een aantal zijner makkers neerschoot, onderscheidde zich vooral de trompetter, Dircelli genaamd die Misdea vasthield totdat men hem meester geworden was. Dircelli werd als belooning voor zijn gedrag tot korporaal bevorderd en begiftigd met de medaille voor dapperheid. Hij keerde dezer dagen na volbiachten diensttijd naar zijn woonplaats terug. Daar moet hij nu vermoord zijn naar men zegtals slachtoffer der wraak van Misdea's bloedverwanten. Berichten uit Konstantinopel melden, dat Hassan Eehni Pacha nieuwe instructien heeft ontvangen waariu hem gelast wordt in volkomen overleg met Musurus Pacha te handelen en lord Gran-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2