Nummer 24. Zondag 22 Maart 1885, 8e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, m ANTOON TIELEN Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UITGEVER: Waalwijk. Na het afdrukken van het vorig nummer is de heele drukkerij van onzen uitgever overgebracht moeten worden naar een nieuw lokaal, wat natuurlijk veel tijd heeft gevorderd. Onze abonnés zullen zich daarom heden wel met een half vel voor tevreden stellen. Eed. De Echo va, i Dit blad* verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Adver ten tien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitseh- land worden alleen aangnoraen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De directeur van het postkantoor te WA AL WTJK maakt bekend, dat ingevolge bepaling van Z. E. den minister van waterstaat, handel en nijverheid voortaan de bodeloop van BAARDWIJK naar WAALWIJK v. v. op de Zon- en erkende christe lijke feestdagen niet uitgevoerd wordt. Waalwijk, den 19 Maart 1885. De directeur voornoemd, BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Ontvangen hebbende eene aanschrijving van den hooged. gestr. heer commissaris des konings in Noordbrabant dd. 17 dezer, waarbij ter .openbare aankondiging is ontvangen de navolgende be schikking I De ministers van binnenlandsclie zaken en van financien Gezien de ingekomen ambtsberichten waaruit blijkt dat besmettelijke ziekten onder het vee in verschillende naburige rijken worden waargeno men Gelet op den gunstigen gezondheidstoestand van den Nederlandscnen veestapel, en op de belangen van handel en nijverheid Gelet op artt. 1 en 3 van het koninklijk besluit van 8 December 1870 Staatsblad no 194) en op artt. 1 en 2 van het koninklijk besluit van 9 April 1884 Staatsblad no 48) Brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat geenerlei dispensatiën van het verbod van in- en doorvoer van runderen, schapenbok ken geiten en varkens van buitenlands kunnen worden verleenddan bij hooge uitzondering, ter beoordeeling van den minister van binnenlandsche zaken 2o. dataan te vangen met 15 Maart a. s., de commissarissen des konings in de verschillende provinciën gemachtigd zijn dispensatie te verlee- nen van het verbod van in- en doorvoer van versche huidenverscli en gezouten vleeschon- fesmolten vetmestonbewerkte wol, onbewerkt aar, klauwenhorens en van allen afval van rundvee, schapen, bokken en geiten, op de volgen de bij den in- of doorvoer na te leven voorwaar den a. dat bij de aanvrage vermeld worde de aard en de hoeveelheid der in- of door te voeren artikelen en de plaatsen van herkomst en bestem ming; b. dat bij de aanvrage worde overgelegd een bewijs, waaruit genoegzaam blijkt, dat de in- of door te voeren artikelen komen uit eene door besmettelijke veeziekte niet bezochte plaats; c. dat de goederen behoorlijk zijn verpakt of gedekt en bij het vervoer buiten aanraking blijven van vee, en 'in de voer- of vaartuigen in afzon derlijke bergplaatsenniet voor veevervoer be stemd worden geplaatst; d. alles onverminderd zoodanige voorzorgen van bij zonderen aard, als in het belang van net weren van besmetting voor elk geval in het bij zonder, wegens lokale of andere omstandigheden, door 's konings commissaris bij het vervoeren, op leggen en behandelen der in- of door te voeren artikelen bovendien zullen worden voorgeschreven. Waalwijk, 20 Maart 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De werkstaking in de Borinage welke men als geëindigd beschouwde, krijgt thans we der een dreigender aanzien. De mijnwerkers verwerpen den goeden raadwelke hun gegeven wordten luisteren naar de opstokerijen van eenige heethoofden. Het dynamiet schijnt het middel tot schrikaanjaging te zijn dat zij ge kozen hebben. Voortdurend hebben arrestatiën plaats. De werkstake.s zijn zeer opgewonden en eischen de invrijheidstelling van hunne makkers. Zij beweren dat deze onschuldig zijn. Men heeft door middel van een dynamietpatroon een venster der werkplaatsen van Hom en Wasmes in de lucht doen springen. De schade is aanzienlijk, De leden der socialistische bakkerij //Vooruit" van Genthebben Zondag besloten om te be ginnen 10000 brooden naar de werkstakers te zenden. Zaterdag gingen nabij Antwerpen twee luchtreizigers, Dubois, een Franschman en Tarenzaeen Belg in een luchtballon op met het doel te Brussel weder neder te dalen. Tegen wil en dank maakten zij echter een tochtje over de Noordzee. Na twee verschrikkelijke nachten en een dag boven de Noordzee te hebben ge zweefd kwamen zij eindelijk te Keutshire in Eageland neder. Hunne krachten waren uitgeput, want de voorraad levensmiddelen dien zij me degenomen hadden bestond slechts uit een paar beschuiten en een weinig rlium. Bij het neder- komen werden de twee reizigers bereidwillig ge holpen door de Eugelsehe boeren door wie zij ook welwillend verpleegd werden. In de laatste maanden is de Prijs van het meelmet het oog op de voorgestelde verhooging der graanrechten drie francs per zak gestegen en wat hebben nu de Parijsche bakkers gedaan? Zij hebben den prijs van het brood van 2 kilo alvast met vijf centimes verhoogd, velen zelfs met tien centimes. Dat is zeker wel het beste argu ment tegen de nieuwe rechten, Dépêches uit Soeakin melden dat de Britsche strijdmacht Woensdag naar Hashien opgerukt is. Na de opstandelingen aldaar te hebben uiteenge jaagd zullen de Engelschen Osman Digma te Tamanieh aantasten. In antwoord op Osman Digma's uitdagenden brief heeft Graham eene proclamatie uitgevaardigd in welke bij den door den mahdi gevoerd wordenden verdelgingsoorlog brandmerkt als strijdig met den Koran. Enge land zegt hijvoert geen godsdienstoorlog, doch strijdt om in Soedan de rust te herstellen. De proclamatie herinnert Engelands overwinningen nabij de kust en vermaant de Arabieren tot spoedige onderwerpingdaar zij anders nog er gere nederlagen zullen ondergaan. De Standard vernam uit New-Yorkdat aldaar onrustbarende berichten ontvangen zijn uit Panamaomtrent den aanleg van het kanaal. Naar het heethebben verscheidene aannemers den arbeid gestaakt, omdat de maatschappij de gecontracteerde gelden niet heeft voldaan. Er is een onheil ophanden tenzij er onverwijld geld geschaft worde. Verder heet het, dat verschei dene aannemers-contracten frauduleus zijn. LONDEN, 20 Maart. Een telegram, aan het bureau van de //Daily Telegraph" aangeplakt, meldt dat het gevecht tegen Osman Digma 5 uren geduurd heeft en de vijand met zware ver liezen uit al zijn stellingen verjaagd is. LONDEN, 20 Maart. Generaal Graham seint van heden uit Hashien De troepen die heden ochtend ten 6 uur het kamp bij Soeakin verlietenbezetten verscheidene heuvelsden vijand voor zich terugdringende. Daarop beval Graham een afzonderlijk gelegen hoogeren heuvel die door den vijand bezet was, schoon te veger., hetwelk met doortastendheid volbracht werd. De vijand, welks aantal op 4000 geschat werd, trok naar Jaman terug, maar werd op zijn teiugtocht door de lanciers gechargeerd. Ook nog enkele andere schermutselingen hadden plaats, terwijl iutusschen een zareba door de troepen opgericht en versterkt werd. Een bataljon met 6 stukken geschut zijn daar achtergebleven. De overige troepen te Hashien teruggekeerd zullen naar Soeakin teruggaan. De verliezen der Engelschen bedragen 9 dooden en 38 gewonden. Het ver lies van den vijand is niet bekend, maar zetr belangrijk. In de steenkolenmijn Camphausen bij Saar- brucken heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Door een ontploffing zijn een groot aantal arbei ders die daar 500 meter onder den grond werk ten om het leven gekomen. De vlammen sloegen ellen hoog uit de mijn en een man die bij het seintoestel aan den in gang stond, werd er doorgedood. Ruim twee honderd manpeu waren beneden aan het werk en werden bedolven. Zeventien anderen waren even voor de ontploffing naar boven gehescben. Het puin belemmert het zoeken naar de bedol ven arbeiders zeer het zal nog wel een week duren voor de laatste doode gevonden is. Men dacht in het eerst dat al de mannen, die zich in de mijn bevonden, om het leven gekomen waren. Volgens latere berichten echter ziju er ook gewonden. Een dokter is te hunnen behoeve in de mijn afgedaald zij worden het eerst naar boven gebracht. Een knaap werd nog gered nadat hij 12 uren bedolven was geweest. Ieder lichaam dat boven komt wordt door de saamgestroomde menigte mannen vrouwen en kinderen met luid gejammer begroet. Er heerscht groote opgewondenheid, maar de orde blijft ge handhaafd. Onder de slachtoffers diezoo dan niet allen, toch voor het meerendecl den dood vonden, zijn 150 huisvaders. De ramp is de grootste van dien aard, welke ooit in die streek is voorgekomen. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. Een hevige brand heeft te Berlijn in de Markgrafenstrasse een huis van vijf verdiepingen vernield. Een der bewoners kwam in de vlammen om het leven cn een dienstmeisje werd zeer ern stig gewond. Te Andreasbergin den Hartz, kwamen dezer dagen acht menschen bij een brand om het leven. De eigenares van het huis was de eerste, die den brand bemerkte en in haar schrik waarschuwde zij de overige bewoners nietmaar liep heen, om een koe te redden. Aan haar verzuim wordt gedeeltelijk het verlies der acht menschenlevens geweten. ^jmiuawgaaT" Zondag 22 Maart GEEN repetitie van de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien. In plaats daarvan cp Woensdag 25 Maart a. s., 's middags ten 12 ure, op de zaal van Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 21 Maart 1885. De kamer van kooph. alhier heeft naar aan leiding van het wetsontwerp der tabaksbelasting een adres aan de hooge regeering ingediend. Het hoofdmotief, dat de kamer leidde om hare stem tegen dit ontwerp vau wet te verheffen, is gegrond op de algemeen gekoesterde vrees, dat eene belasting op tabak een gevoeligen slag zou toebrengen aan dien voornamen tak van nijver heid. Het zou te betreuren zijn, dat de betrekkelijk geringe som, welke de schatkist door de invoe ring dezer belasting zal genieten, een druk zou leggen op eene industrie waarvan de geheele handelswereld met zooveel achting ten opzichte var. Nederland gewaagl. Het verbod van gezouten huiden in ons land in te voeren is door Z.Exc. den minister van binnenlandïche zaken ingetrokken dezelve kunnen thans weer, evenals vroeger, verzonden worden met een certificaat van den burgemeester, uit Belgie langs de kantoren Rozendaal, Valkens- waard en Budel. Bij het rervoer te water langs het grenskantoor Hansweert vordert men nog speciale dispensaties voor iedere zending. Deze week is er een aanvang gemaakt met den aanleg van trottoirs in onze gemeente. De tweede kamer der staten geDeraaal heeft Woensdag, ua een uitvoerig debat, met 46 tegen 28 stemmen verworpen een amendement Roëll om de posten voor de instelling van een kustwacht te schrappen om die later na gron diger onderzoek te behandelen. Hoofdstuk marine is aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. Het debat over hoofdstuk Financiën is daarna voortgezet. In de Vrijdag gehouden zitting is het ontwerp tot herziening van de kiestabel ingekomen het is uaar de landsdrukkerij verzonden. Eveneens is ingediend een onteigeningsontwerp voor den spoorweg SneekJoure. Het debat over de begrooting van oorlog is voortgezet. Aangenomen is met 36 tegen 27 st. een amendement om te schrappen verhooging voor bevordering van commies tot hoofdcommies aan het departement. Met 38 tegen 31 st. is verworpen een amendement Kielstra om op te heffen de betrekking van bevelhebbers der militaire afdeeling maar met 44 tegen 25 stemmen aan genomen een amendementRoosenboom tot op heffing van drie dier bevelhebbers en de benoeming daarentegen van commandanten van de nieuwe Hollandsche waterlinie en van de stelling van Amsterdam. Met 49 tegen 17 st. is op dringend verzoek van den minister van .oorlog terug gekomen op het besluit van gisteren, om de behandeling van de wijzing der vestingbegrooting uit te stellen. Ze zal nu bij hoofdstuk 8 behandeld worden terwijl de minister meende dat, wat daarin mocht prejuducieercn op het voorstel Schepel, bij amen dement er kon worden uitgelicht. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch is de moordaanslag behandeld, geple cgd te Heesch den 12den October van het vorig jaar. De drie beschuldigden W. v. d. Elzen P. Vos en P. v. d. Bogaart allen wonende te Heesch die eerst tot drie of vier maal bekend hebben dat zij gegooid en geslagen hadden ontkenden nu iels te hebben gedaan. Bij gebrek aan bewijs werd W. v. d. Elzen vrijgesproken van den moord, terwijl tegen de twee anderen beschuldigd van mishandelingeene celstraf geëischt werd van 4 maanden. Volgende week uitspraak. Dinsdag 10 dezer des morgens 6 ure ver liet de 16jarige ouderlooze dienstknecht Heudricus B..., wonende bij den landbouwer Van Wanrooij op 't gehucht Kaathoven gemeente Berlikum heimelijk de hoevezonder dat iemand wist waar hij heen was gegaan en zonder eenig spoor van hem te ontdekken. Ieder verkeerde in de meening, dat hij zich in de nieuwe wetering aldaar zoude hebben verdronken. Vijl dagen achtereen werd door de landbou wers uit den omtrek naar hem gezocht en ge- vischtdoch zonder resultaat, totdat het eindelijk jl. Zondag-namiddag, zijnde den zesden dag, een 70-tal landbouwers, die den geheelen omtrek weder doorzochten (na door een hondje van den vermiste op 't spoor te zijn gebracht), gelukte den bewusten jongen in hel Wolvenbosch te Heeswijksch-Vinkeionder een boom op een legerstede van bladeren en heidein een deer- niswaardigen toestand te vinden liggen zijnde hij van honger en koude uitgeput en zijne beenen reeds gevoelloos. Hij werd door zijn vroegeren baasden op Kaathoven wonenden landbouwer Timmers in diens huis opgenomeu en liefderijk verzorgd zoodat men door eene langzame en voorzichtige voeding hem in het leven hoopt te behouden. Volgens zijne verklaring heeft hij uit vrees dat hij een standje zou krijgen de hoeve ver laten en zich toen met het doel om zich te laten doodhongeren naar het bosch begeven waar hij volgens zijne verklaring twee dagen latei wel zou gestorven zyn. De rechtbank te Rotterdam heeft tegen Marie Jeanne Lorette die den heer T. Sakurada, den Japanschen zaakgelastigde bij ons hof, met een revolverschot aan het hoofd verwondde waardoor hij spoedig daarop overleed rechtsin gang met bevel tot gevangenhouding verleend. Het R. N. verneemt nog aangaande den heer T. Sakurada dat zijne echtgenoote in Japan gebleven was en dat hij hier en in Brussel het leven van een vrijgezel leidde. Het gerucht looptdat de vermoorde het bal masqué in het feestgebouw te Rotterdam heeft bijgewoond echter zonder de dadereswier rustigen slaap hij eerst had afgewacht. Deze ontwaakt zijnde

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1