BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Amerika. Oostenrijk, Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND. jXl Ter gelegenheid der internationale tentoonstel ling te Antwerpen zal aldaar congres worden gehouden tot regeling der internationale ruiling van afdrukken en afgietsels van kunstvoorwerpen; aan alle regeeringen zijn uitnoodigingen tot deel neming gezonden. De senaat heeft het ontwerp betreffende de surtaxe op granen in zijn geheel aangenomen en vervolgens dat betrekkelijk de surtaxe op vee. In de kamer zeide Ferry Het leger in Tongkin is volstrekt niet afgesneden en Negrier wordt volstrekt niet bedreigd. Langson is veilig. De minister Peyron gaf geruststellende ophel deringen omtrent den toestand der marine. Er hadden bij de verschillende motiën levendige incidenten plaats. Ten slotte werd de eenvou dige orde van den dag waarmede de regeering zich had vereenigdaangenomen met 273 tegen 227 stemmen. Naar het Berl. Tagebl. verneemtmoet China, na den nederlaag dien zijne troepen aan de Franschen bij Dongdang hebben toegebrachl, weder moed gekregenhebben om den oorloog voort te zetten zoodat het de onderhandelingen met Frankrijk weder heeft afgebroken. Volgens den Parijschen correspondent van de Köln. Zeit is in de regeeiingskringen te Parijs er ernstig sprake van om aan China officieel den ooglog te verklaren en een divisie om Canton te bezetten aftezenden. Eene dépeche van Negrier uit Langson van 26 Maart luidt: Eene talrijke brigade te Langson bijeengetrokken zijndeben ik den 25en den geheelen dag met de voorhoede gebleven voor de Chinecsche poort om den vijand af te wachten die niet verscheen. De Chiueezen leden den 24en groote verliezen. Ik ben den 26en te Langson gebleven, zonder dat iets is voorgevallen. Onze verliezen zijn 7 officieren 6 gekwetst 72 soldaten gesneuveld of verdwenen 190 ge kwetst. Een telegram van Brière meldde aan Negrier dat Brière geen meerdere versterkingen noodig had en zijn geschut voldoende was. Né- g,ier oniviug werkelijk den 26en troepen ter versterking van de reservewelke te Chu ver toeft. Een later dépêche van Brière uit Hanoi meldt dat Negrier zwaar gewond is en gedwongen werd Langson te ontruimen. Kolonel Herbinger moest voor de overmacht des vijands op Dongson en Thannoi terugtrekken. Er worden onmiddellijk versterkingen gevraagd. Ju een Zondag avond gehouden kabinets raad onder voorzitterschap van den president der republiek zijn besluiten genomen geëvenre- digd aan den toestand. Reeds dien avond is bevel gegeven versterking van troepen en geschut naar Tongkin te zenden. Er is verder besloten bij de kamer eene credietaanvrage van 200 mil- lioen in te dienen waarvan de helft strekken zal voor de minister van oorlog en de andere helft voor den minister van marine. Maandag was in den omtrek van het paleis Bourbon eene talrijke menigte volks bijeen. In de couloirs ging het zeer levendig toe. De bu reaux van de groepen der linkerzijde hadden besloten den minister-president uit te noodigen om te verklaren dat de nieuwe credietaanvrage voor Tongkin de laatste daad zal zijn van het tegenwoordige kabinet. De heer Jules Ferry heeft daarop geantwoord dat zulk eene verklaring niet aan een votum der kamer moet voorafgaan, maar er op dient te volgen. De heer Delafosse Bonapartistheeft voor gesteld de ministers in staat van beschuldiging te stellen. Met 304 stemmen tegen 161 is dit verworpen. i De miuister president las eene verklaring voor, waarin hij zegt dat de hoop die hij op grond van de Zaterdag ontvangen dépêches van generaal Brière de l'Isle gekoesterd hadzich niet ver wezenlijkt heeft. Uit een Zondag ontvangen telegram is gebleken dat de Fransche troepen Lan°--Son ontruimd hebben. Een Zondag nacht ontvangen telegram meldt dat onze dappere sol daten den terugtocht volbrachten zonder dat zij verontrust werden. De verdediging van de Delta is verzekerd maar de toestand legt aan Frankrijk nieuwe plichten op. Noodzakelijkerwijze moeten wij ons nu tot het defensieve bepalen. De regeering heeft bevolen de noodige versterking naar Tongkin en Cochinchina te zenden. De vice-admiraal Courbet heeft last ontvangen Petchili te blok- keeren. De Fransche eer heeft Lang-Son te wreken (Bijval van het centrum en levendig protest'van de rechterzijde). De pogingen, die 'hans in 't werk gesteld moeten worden, moeten eeëvenredigd zijn aan den toestand. De regeering vraagt een crediet van 200 millioen namelijk 100 millioen voor het departement van oorlog en 100 millioen voor dat van marine. De minister-president vroeg daarna het dadelijk benoemen eener commissie, aan welke hij op helderingen zou gevendie hij met van de tribune kon mededeelen. Hij deed een beroep op al diegenen, die de vaderlandsliefde boven alle andere overwegingen laten gaan. Van dc credietaanvrage maakte hij niet eene quaestie van vertrouwen. (Protest.) Later vervolgde de minister kunt gij mamtesteeren oij het votum over de quaestie van vertrouwen of wantrouwen. Thans vraagt hij van de kamer dat zij zich m de afdeelingen begeve voor de crediet-aanvrage. Na eene rede vau de heeren Clemenceau, Kibot en Raoul Duval tegen het kabinet vroeg de minister-president de prioriteit voor zijn voorstel tot het benoemen der commissie. Dit voorstel werd verworpen met 308 stemmen tegen 161. De minister deelde hierop mede dat het kabinet aftreedt. Naar heigeen men in de couloirs verneemt, moeten eenige invloedrijke leden der Union lle- publicaine reeds sinds lang met den lieer Frey- cinet hebben onderhandeld over een kabinet in verzoenenden geest tusschen de republikeinsche partijen. De commissie der kamer van afgevaardigden, belast met het onderzoek der nieuwe crcdieten, is benoemd. Tien harer leden verlangen eerst nog inlichtingen. Morgen komt de commissie bijeen. Iu den senaat heeft de voorzitter gewezen op de treurige berichten uit Tongkin. Hij meende namens den senaat bewondering en sym pathie [jegens de soldaten en zeelieden aan den dag le moeten leggen (Toejuiching) en voegde er bijdat thans op den senaat de plicht rust, de noodige gelden voor den oorlog toe te staan. De heer Léon Say zeidedat men met de feiten nauwkeurig bekend moet zijn en hij dus een amendement op het credietontwerp zal voorstellen. Op het bericht der aftreding van het ministerie is de zitting eerst geschorst en daarna gesloten. Havas logenstraft het bericht, uit Rome aan Reuter's Office gezonden waarin gemeld werd dat het Vaticaan met het oog op de be snoeiingen die de Fransche begrooting van eeredienst heeft ondergaan besloten is eene nota aan de Fransche regeering te zendenwaarin haar aangezegd zou worden dat zij het concor daat te handhaven of op te zeggen heeft. Een hevige orkaan beeft aan de oostkust van Madagascar gewoed. Twee Fransche schepen en een Amerikaansche bark leden er schipbreuk, en zeventien menschen kwamen daarbij om het leven, Een dame die dezer dagen te Parijs een huwelijksinzegening bijwoonde, betrapte een naast haar in de kerk gezeten dame op het stelen van haar geldtaschje. De beschuldigde ontkende het feitten hoogste verontwaardigdmaar zij trachtte zich toch uit de voeten te maken. Een welgekleed jongmensch was toen zoo vriendelijk tusschenbeide te komen en de dievegge weg te brengen naar de politie. De dochter der bestolene verdacht echter den ridderlijken helper van medeplichtigheid. Zij volgde de tweegreep de damejnist toen deze de kerk wilde verlaten bij den arm en riep de hulp der politie in. De jonkman had het intusschen raadzaam ge oordeeld zich te verwijderen. Het gestolen geld werd bij de dievegge gevonden. Maar een beurs, welke aan een andere dame ontstolen was, bleek niet in haar bezit. Deze is waarschijnlijk mede genomen door den jongen heerdien men nog r.iet op het spoor is. Een rechtsgeding van gelijken aard als dat tegen Mme Hugues is thans te Auxerre in be handeling. Daar staat Mme Francey terecht die, zooals wij indertijd berichtten, den bouwkundige Brisebartdoor wien zij haar eer belaagd zag doodgeschoten heeft. Uit verscheidene getuigenissen omtrent Brisebard blijktdat deze een man van slechte zeden was, en wat de beschuldigde omtrent zijn gemeen gedrag tegenover haar verhaalt, wordt wel waar schijnlijk geacht. Maar op vele punten blijft de zaak nog duisteren het is nog lang niet zeker of Mme Francey wel, evenals Mme Hugues, vrijgesproken zal worden. In het lagerhuis heeft Lord Fitzmauricc gezegd dat het antwoord van Rusland is afge zonden. Hij was nog niet juist met den inhoud bekend maar heeft vernomen dat het vooruit zicht geeft op eene spoedige bijeenkomst der grenscommissie en de wensch er in wordt uit gesproken dat door die bijeenkomst de agitatie van beide zijden tot bedaren moge komen. Wegens den verzoenenden geest van dit antwoord achtte spr. alle irriteerende opmerkingen ongeweuscht, omdat daardoor eene vredelievende oplossing in gevaar kon worden gebracht. Na een ten paleize gehouden kabinetsraad, heeft de Porte aan Musurus Pasha en Hassan Fehmi de opdracht gezonden de declaratie en de conventie betrekkelijk dc Egyptische financiën te onderteekenen onder zekere voorwaarden, aan welke lord Granville zijne goedkeuring heeft gehecht. Wolseley en Buller zijn Vrijdag met den staf te Donvola aangekomen; Wolseley gaat naar Kaïro. Cole en Cox, de politie-agentendie zich bij de dynamictontploffingen in Westminster zoo dapper gedroegen waren Donderdag de helden van den dag. Zooals men weetzijn zij reeds tot sergeant bevorderd en bekwamen aanzienlijke geldsommen tot belooning; maar Donderdag werd hun in Westminster-Hall nog een bijzondere hulde gebrachtin tegenwoordigheid van acht honderd hunner makkersen een aanzienlijke schare genoodigden waaronder mevrouw Glad stone lady Harcourt enz. enz. De minister van binnenlandsche zaken bracht hun daarnamens de koningin nogmaals lof toe voor hun moedig ^edrag. Aan Cole werd daarenboven door sir Harcourt de Albertmedaille op de borst gehecht. Ook de sergeanten Garner en Snell^ die onlangs bijna het leven verloren in een drijfjacht op een paar inbrekerswerden door den minister voor het front geroepen. In de verschillende toespraken werd deLon- densche politie zeer geprezen. Sir Harcourt roemde haar „als een der beste, zoo niet de beste der weaeld". Een particulier telegram uit Berlijn aan de N. R. Ct. meldt het volgende De ministerieels crisis in Frankrijk heeft in de politieke kringen alhier groot opzien verwekt, doordien zij ten eenenmale onverwacht was. Op het oogenblik is het hier de voornaamste vraag, of de politiek tusschen Duitschland en Frankrijk in de tot nu toe gevolgde overeenstemming zal worden voortgezet, dan wel of er eene toenadering van Frankrijk tot Engeland zal plaats hebben. De republieken Salvador Costa Rica en Ni caragua brpr.gen 20,000 man in het veld. Costa Rica draagt honderduizend dollars bij, en weDscht het grootste deel harer troepen binnen haar eigen gebied te houden. In Mexico wordt de algemeene stemming te genover Guatemala steeds ongunstiger. In de kamer van koophandel te Weenen heeft zich Vrijdag j.l. de groote meerderheid der leden verklaard tegen de nieu.ve rechten op nijverheids producten, zooals die in de ingediende tariefwet geving (waarvan de behandeling naar men weet verdaagd is door het uiteengaan van den rijksdag) worden voorgesteld, 't Is een inderdaad opmer kelijk verschijnsel, dat die tegenstand niet kwam van vrijhandelslieden; de meeste sprekers in de genoemde kamer waren echte protectionisten. Er begint dus reeds onder de beschermden zeiven verzet te komen tegen de van regeeringswege opgedrongen vermeerdering van protectie. In de „Bettina-mijn„ bij Dombrau in Silezië heeft Vrijdagnacht een hevige ontploffing plaats gehad. Er waren 40 mannen aan het werk. Men hoopt, dat zij niet allen gedood zijn. Het lagerhuis heeft met 294 tegen 246 stem men het regeeringsvoorstel betrekkelijk de regeling der Egyptische financiën aangenomen. De Times verneemt dat de Russische re geering bevel heeft gegeven tot het samentrekken van 50.000 man nabij Bakoe en dat zij den gouverneur van den Kaukasus naar Petersburg heeft ontboden tot het bijwonen van eenen krijgs raad. Te Portsmouth is bevel ontvangen om on middellijk voor uitzeilen gereed te maken drie gepantserde schepen vier korvetten een ad viesjacht en zeventien kauonneer- en torpedoboo ten. Te Devor.port werd de beslissende orde ontvangen om onmiddellijk voor den dienst gereed te maken drie pantserschepen twee korvetten en alle beschikbare kanonneer- en torpedobooten. Een verzoekschrift om het Afghaansch geschil te onderwerpen aan de uitspraak van scheidsrechtersdoet de ronde onder de minis— tcrieelgezinde leden van het parlement en is reeds door velen geteekend. De Standard vernam dal Rusland op Engela^ds voorstellen antwoordde met voorstellen zijnerzijds. Naar het schijnt, wil Rusland de onderhande- lie^en rekken. Uit den Kaukasus wordt bericht dat Rusland bevel gaf 50,000 soldaten bijeen te brengen te Bakoe. De Times verneemt dat Rusland trachtte verscheidene Engelsche stoom schepen te charteren en dat de Engelsche regee ring dit vernemende die schepen in haar eigen dienst nam. Te Londen loopt het geruchtdat de emir van Turkestan aan de Russische troepen toege staan heeft dwars door zijn gebied tot Amou- Daria op te rukken en tevens op zijn gebied zich van oorlogsmunitie te voorzien. Dit bericht wekt te Londen te meer opzien omdat de emir van Turkestan de schoonbroeder is van den emir van Afghanistan en dat zijn gebied naast het Af- ghaansche is gelegen. Te Messina heeft een hevige orkaan gewoed. Een stoomschipdat zich gereed maakte om te vertrekken, is door een windvlaag tegen het pant serschip Duilio aangeworpen en zwaar beschadigd. De passagiers moesten in allerijl in de booten het schip verlaten. De Duilio kwam voorts nog in botsing met eeD ander schipde Barion, dat mede zeer ontredderd werd. Verder richtte de storm groote schade aan or.der de kolenschepen, waarvan een met zijn geheele lading zonk. De Deutsche Zeitung zegtOndanks alle oorlogspellende berichten van Engelschen kaut behouden wij de vaste hoop op eene gunstige oplossing der nog voortdurende onderhandelingen. Een oorlog ter wille van eeu stuk woestijn in Centraal-Azië zou te weinig in het belang van beide naties zijn en zou geheel Europa schade doen. Hoe belust op oorlog zich de kooplieden der City ook mogen aanstellen de Engelschen kunnen niet vergeten dat de Russen geen Soe- danners zijn maar in den krijg wél geoefende soldaten tegen welken eenen oorlog te beginnen zonder eenige reden inderdaad groote roekeloosheid zou zijn. Volgens het Journal de St. Pétersbourg zou het te veel gezegd zijn indien men beweerde dat het antwoord van Granville nieuw licht op den toestand zou hebben geworpen, liet éénige wat vaststaat, is, dat de Russische regeering niet zal nalaten een tegenantwoord te verzenden, en dat nog niets reden geeft om eenen ongun- stigen afloop der onderhandelingen te doen ver moeden. Misschien wegens het te verwachten antwoord stelde Hartington voor het debat over de boodschap der koningin nog uit te stellen. Waalwijk1 April 1885. Gisteren hadden wij het genoegen de étalage te zien, die de heer lierman Zeegers, firma P. J. van Gils alhiergereed heeft gemaakt voor de Antwerpsche tentoonstelling. Zij bestaat uit eene naald, circa 3.60 M. hoog, verdeeld in onder scheidene afdeelingen, die bezet zijn met de ver schillende door den heer Zeegers bereide elixer soorten, negen in getal. Het geheel, vooral het voetstuk, maakt op het oog een zeer gunstigen indruk door de groote afwisseling in flacons en etiquetten en den goeden smaak, waarmede alles is gerangschikt. Wij hebben er ons niet aan ge waagd de deugdelijkheid van elk der verschillende elixers te onderzoekenmaar die, welke .wij ge proefd hebben vonden wij uitmuntend. Bij de geringe deelneming aan genoemde ten toonstelling in ons land en vooral in ouze streek, is het een verblijdend verschijnsel te zien, dat Waalwijk ten minste flink zal zijn vertegenwoor digd zij het dan niet quantitatiet dan toch qualitatief. Onze beste wenschen vergezellen den jeugdi gen industriëeldie moeite noch kosten heeft gespaard om met eere op te treden in den vreed- zamen wedstrijd der volkeren en den naam der ook te Amsterdam bekroonde firma P. J. van Gils nieuwen luister bij te zetten. Bij de voortgezette beraadslagingen over de drankwetwijziging in de tweede kamer, heeft de regeering het artikel betreffende de gecombineerde neringen gewijzigd in dien zin dat na 30 April 1885 de verkoop van sterken drank in gecom bineerde neringen niet anders geschieden^ mag dan iu jgesloten flesschen kannen of kruiken doch zonder beperking van de hoeveelheid, zoo dat de eisch, dat minstens 3y2 deciliter moest verkocht worden, is vervallen. Hierop trok de heer Van der Kaay zijn amendement in terwijl het gewijzigd amendementClercx, om den bestaan- den toestand voor de gecombineerde neringen met twee jaren te verlengenverworpen is met 36 tegen 24 stemmen. Een amendementvan Houten om aan de bestaande banketbakkers en confituriers, die thans daartoe het recht bezitten, vrijheid te geven om te blijven schenken, is verworpen met 34 tegen 26 stemmen. De geheele drankwetwijziging is aangenomen met 46 tegen 4 stemmen. Een ontwerp tot aanvulling van de wet op de middelen is ingekomen. De kamer is op reces gescheiden, waarschijn lijk tot 5 Mei. P. de L. L., gepensioneerd wachtmeester der marechaussée te St. Jan Steen die den 9 Februari door de justitie in voorarrest is geno men als verdacht van een brief te hebben ge schreven voor een ander, inhoudende bedreiging met moord, is, na onderzoek, uit zijn voorarrest ontshgen. In het Amsterdamsch entrepotdok zijn de pakhuizen Assen en Almelo voor een groot deel ingestort. De beide panden zijn als het ware naar el kander toegezaktdoorzetting der binnenmuren schijnt de de oorzaak van het ongeval te zijn. Met meer andere pakhuizen behoorden Almelo en Assen tot een groep panden die reeds lang bestonden alvorens aan de oprichting van het entrepotdok werd gedachtwellicht zijn zij een paar eeuwen oud. Op het oogenblik van het onheil bevonden zich eenige personen in dienst van de heeren Koop- maus Bruinierop den ondersten zolder van Almelo; een onheilspellend gekraak deed hen verschrikken en juist in tijds de vlucht nemen, want weinige oogenblikken later had de instor ting plaats die wolken stofs omhoog deed stij gen. In het dok zelf is uitwending aan de beide perceelcn niet veel bijzonders te zien de voor gevels zijn ongedeerd gebleven een kort bezoek dat wij op den eersten zolder van Almelo brach ten schonk ons echter de overtuigingdat de ramp niet enkel het achtergedeelte der perceelen heeft verwoest maar dat zij geheel gecondem- neerd zijn. Op weinige passen afstands van den toeschouwer hangt eene niet te omschrijven massa uit balklaaggoederen en puin bestaande, drei gend boveu een kostelijken voorraad wijn die uit circa zestigduizend flesschen bestaat en in eigendom aan de firma Koopmans Bruinier toebehoort en waarvan te vreezen is, dat zij voor een groot deel verloren ie; natuurlijk waagt nie mand zich voorloopig aan een nader nauwgezet onderzoek. De achterzijde der ingestorte perceelen levert een jammerlijk beeld van verwoesting opde achtergevels zijn met een klein deel van den den voorraad goederen in de gaug gestort die zich tusschen de achterzijde van de pakhui zen van het dok en den scheidsmuur aan de laagte van den Kadijk bevindt het geheel is het best te overzien wanneer men uit een der tegenoverliggende perceelen een kijkje neemt. De achtergevels zijn geheel verdwenen en men ziet in de met bietsuiker en rijst volbeladen zoldersmeerendeels zijn de zakken en balen netjes op elkander gestapeld blijven liggen. Een

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2