Nummer 31. Donderdag 16 April 1885. 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. Sus «B5*srs Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Men. schrijft aan de N. R. Ct. van Zaterdag uit Brussel Armand Pelzer is gisteren in de gevangenis te Leuven overleden. De gevangene had sedert het zichtbaar verer geren zijner kwaal vergunning verkregen, dagelijks eenige oogenblikken zijne moeder er. zijn broeder te zien. Donderdag avond waren zij nog bij hem geweest en hadden hem schijnbaar in eeuigszins gunstiger toestand verlaten. Toen echter gisteren ochtend de geneesheer aan het ziekbed kwam zag deze terstond dat er in den nacht eene verandering in den toestand gekomen was cn het einde zeer nabij was. Terstond werden per telegraaf de moeder en het dochtertje van den zieke ontboden doch toen zij kwamen was hij reeds overleden. Léon Peltzer kreeg gisteren ochtend vergunning om tot zijn broeder te worden toegelaten, maar hij werd door Armand niet meer herkend. Te ruim 1 uur des namiddags blies deze den laatsten adem uitmet het hoofd leunende tegen den schouder van hem die de uitvoerder was van zijne misdaad. Armand i9 gestorven zonder dat ooit eene erkentenis over zijne lippen is gekomen, dat hij de misdaad heeft bedreven waarvoor het hof van gezworenen hem ter dood veroordeeld heeft. Een telegram uit Bergen van Zaterdag ochtend 7 uur meldt weder eene ramp in een kolenmijn. Vrijdag avond/te 9 ure heeft in de mijn no. 2 van den Couchar.t du Flénu eene plotselinge ontlading van mijngas plaats gehad ten gevolge waarvan 14 personen brandwonden hebben bekomen. Drie hunner zijn zwaar ge wond doch dooden waren er niet te betreuren. Thans maakt het Journal officiel de volgende nota bekend: „Dépêches uit Peking hebben sedert verschei- LXIX. Hessier zeidedat hij dit niet meer ontken nen konde. Börner vouwde de handen en riep aangedaan uit „Is het dan ter wereld mogelijk! Kohier wilde er wel niets van weten dat hij mij dienst bewe zen hadmaar liet het evenwel duidelijk genoeg doorschemeren dat hij het geld bezorgd had." „Ook ikzeide de boekhouder, „was lang van dezelfde meening, en dacht dat de ambtman geholpen had." „Dat heeft hij niet!" zeide Frederik beslist. „Maar hoe is de arme vrouw daartoe in staat geweest „Dat moge, mijnheer Börner, het eenige ge heim zijndat gij mij wel zult willen ten goede houden voor alsnog te verzwijgen." „Hessier, gij betaalt aan die vrouw het geld onmiddellijk terug." „Het ligt reeds gereed 1" „En bovendien eene belooning „De brave Suzebegon Frederik„is reeds beloondde hemel heeft haar haren doodge- waanden 'echtgenoot gisteren wedergegeven...." De fabrikant kon eene hevige gemoedsbeweging niet onderdrukken. „Goede God zeide hij zacht, „juist den man, die mijn grootste vijand was, heb ik voor mijn eenigen vriend gehouden..,, de arme Suze 1" Maar ook de arme Hermine 1" „Ga bij haar, mijnheer!» „Dan eerst.wanneer gij mij verzekert geen haat meer tegen mijn vader te koesteren." dene dagen berichtdat de vrede gesloten was tusschen Frankrijk en China. „Inderdaad ten gevolge der onderhandelingen met een gemachtigde der Chineesche regeering zijn de vredespreliminairen den 4 April te Parijs geteekend. Op deze akte zou te Peking de afkondiging volgen van een keizerlijk besluit waarbij de overeenkomst van 11 Mei 1884 (de overeenkomst te Tientsin gesloten) geratificeerd en aan de Chineesche legers van Kuang-Si en van Yunnan bevel gegeven wordt op bepaalde termijnen zich terug te trekken van de (Tong- kineesche) grenzen. Dat besluit moest door den onderkoning van Tcheli ter kennis worden ge bracht van den Franschen consul te Tientsin. „Heden 9 Aprilheeft de minister van buitenlandsche zaken te Parijs van den Fran schen gezant te Shanghai een telegram ontvangen waarin hij meldt dat dit besluit in behoorlijken vorm uitgevaardigd en hem ter kennis gebracht is." Niettegenstaande de Chineesche regeering de vredespreliminairen heeft geteekendheeft de minister van oorlog bevolen met het zenden van troepen naar Tongkin voort te gaan. Morgen en eenige volgende dagen wordt uit Marseille van 9 dezer gemeldzullen te Toulon 4000 man 1000 paarden en muilezels 10,000 ton oorlogsmateriaal en 7 batterijen artillerie scheep gaan naar Tongkin. Het ontbreekt ook niet aan bladendie de regeering op het hart drukken toch vooral voor zichtig te zijn met China en ook na het sluiten van het definitieve vredes-tractaat het hemelsche rijk ontzag in te boezemen door machtsvertoon. Zoo ouder anderen de Siècle. Zelfs als men aanneemt, dat China oprechtelijk den vrede wensebtzegt dit blad mag onze regeering toch niet nalaten troepen naar Tongkin te zenden. De Rèpublique fran9aise merkt op dat na den vrede met het hemelsche rijk de Zwartvlaggen nog vernietigd moeten worden en de gisting in Annam en Cambodja te keer moet worden ge gaan. Alleen reeds daarom zou er versterking naar het Oosten moeten worden gezonden. In Frankrijk is het thans kalm. De aan dacht is grootendeels op het Engelsch-Russische conflict gevestigdhoewel men de zending van versterkingen naar Tonkin ondanks het onder ga—L „Haast u om spoedig de oude vriendschap te herstellen." Hij reikte Frederik de hand. Nu eerst spoedde deze zich tot zijne bruid, die in angstige verwach ting hare kamer op en nederliep. Toen haar geliefde de deur opendevloog zij hem met den uitroep te gemoet„Gij brengt goede tijding!" „De beste van de wereld Na eene langehartelijke omhelzing, deelde de meer dan gelukkige bruidegom haar vooreerst de verzoening der beide vaders mede, daarna de terugkomst van Arnold Peters. Hermine was buiten zich zelve van vreugde en juichte „Nu ontbreekt er niets meer aan mijn geluk!" riep zij, „Frederik voegde zij er snikkend bij, „ik heb een vreeselijkden verlovingstijd door staan." „Des te gelukkiger hoop ik zal tijd van ons huwelijk wezen 1" Na een kwartier werd de vertrouwelijke bijeen komst der beide geliefden door de binnenkomst van Börner en Hessier gestoord, „Kinderen riep de fabrikant„ik heb u en mijnen braven vriend groot onrecht aangedaan maar vergeeft het mijhet samenweefsel van list en bedrog was zoo fijn gesponnen dat ik wel verblind handelen moest. Mijn vriend Grasberg was du9 geheel in zijn recht; hij heeft den koop prijs tweemaal betaald. Dat schijnbaar verschil gaf de eerste aanleiding tot onze vijandschap.... Ik voel er mij toe gedrongen mijn miskenden vriend het eerst de hand te biedenlaat ons naar den opperhoutvester rijden. Gij Hermine, moogt nu geheel vrij zijn in uwe keuze ik be grijp het nu zeer goed, dat Kohier, al bezat hij ook millioenen geen echtgenoot voor u zijn kon." Börner kuste zijne dochter aangedaan eu reikte den nieuwen opperhoutvester de beide handen. Hessier stelde Hermine twaalf banknoten ter hand. teekenen der vredes preleminairen niet uit het oog heeft verloren. Maar dtt is slechts een voorzorgsmaatregel. Het definitief vrede3tractaat en het handelsverdrag zullen binnen kort tusscben China en Frankrijk geteekend worden. Veel wordt er geschreven en gesproken over het gebeurde aan de grens van Afghanistan en de lust om met Rusland te gaan oorlogvoeren is hierdoor sterk toegenomen. De bladen wijden alle hoofdartikelen aan de houding van Rusland bij het voorgevallene en daaronder komen niet weinige voor, die in groote opgewondenheid zijn gesield. De Standard o. a. zegt, dat het de plicht is der regeering om den gezant terug te roepen indien niet binnen 24 uren de meest volledige genoegdoening is ontvangen. Het blad besluit met er op te wijzen, dat het eind der worsteling voor Rusland zal zijn het bankroetgevolgd door een revolutie en het uiteenvallen van het rijk in kleine deelen. Men verzekert dat de meerderheid van het kabinet zich niet wil tevreden stellen met het desavoueeren van generaal Komaroff's handeling door den heer Von Giers maar dat zij eisebt, dat Rusland zijn troepen tot Sarakhs en dus geheel zal terugtrekken. Vrijdag werd het gerucht verspreid dat de ministers de koningin hadden verzocht om uit Aix-les-Bains terug te keeren. Dit is echter niet juistde crisis is nog niet gekomen in het stadium waarin de tegenwoordigheid der ko ningin onmisbaar is. Door Russische agenten zijn groote sommen geboden om snelvarende Engelsche stoomschepen aan te koopen. In Engeland is men met het sluiten van zulk een loop niet geslaagd maar uit Amerika heeft de Russische regeering meer dan ééne aanbieding ontvangen voor den verkoop van snelvarende stoomschepen. Lord Dnfferin, de onderkoning van Britsch- Indie waarschuwde de regeering in eene dépcche, dat het in geheel Indie een hoogst noodlottiger. indruk zal makenwanneer men Rusland niet noodzaakt aan de verplichtingen die het op zich genomen heeftgetrouw te blijven. Alle „Betaal gij onze schuld." voegde hij er lachen de bij. „Den interest moet gij zelve berekenen." Een half uur later reed het rijtuig van den fabrikant het voorplein af.... in de open coupé zaten Börner en zijner dochter. Frederik reed naast den wagen een schoon, fier jongeling, die met de meeste vlugheid en bevalligheid zijn paaid wist te berijden. „God dank!" fluisterde de boekhouder, die uit het venster van het kantoor den kleinen op tocht nastaarde. „Ik zoude de medewerker tot een groot ongeluk geweest zijn zoo Kohier zijn doel bereikt had. Een grooter en uitgeleerder schelm kan er niet bestaan. Börner zou toch niet tegen zijn eigen schoonzoon hebben kunnen optreden.... en Kohier zou ten slotte nog den vader zijner vrouw bedrogen hebben. Het ellen dige geld is zoo vast aan zijne ziel gekleefd, dat het er niet van te scheiden is. Het rijtuig hield het eerst voor Suze's woning stil. De jonge vrouw, die nu haar rouwgewaad had afgelegd, kwam hare vriendin buiten reeds te gemoet ijlen en zag zij er al bleek uit, toch bewezen harejtrekken genoeg dat er geluk en vrede in het harte woonden. „Is het dan toch waarSuze „Ja ja 1 Arnold is teruggekeerd." „Waar is hij „Daar 1" „De soldaat van de landweer kwam juist uit zijne kamer. De ontmoeting laat zich niet be schrijven. „Suzefluisterde Hermine„God heeft u beloond zoo als gij het verdient 1 een mensch kan u dat niet naar waarde doen. Mijne getrouwe vriendin mijn reddende engel 1 Betaal nu de geleende som terugwaardoor u de laatste steen vau het hart wordt genomen." Onder het storten van tranen van vreugde en geluk ontving Suze de banknoten uit de hand Indische ambtenaren dringen thans op oorlog aanomdat nu de invloed van Rusland in centraal-Azie nog niet is gevestigd. De Standard meldtdat de emir, ofschoon hij aanvankelijk er tegen was dat de Britsche troepen in Afghanistan binnenrukten, sedert het gevecht te Pendjdeh omgedraaid is en thans geen bezwaar heeft tegen het oprukken der Engelschen naar Herat. Daily News'zegt dat in afwachting van Ruslands ophelderingen de wapening door Engeland met verdubbelden spoed wordt voortgezet. De telegrammen uit Petersburg luiden tegenstrijdigsommigen ademen vrede anderen verzekeren dat Rusland op groote schaal de krijgstoerustigen voortzeten dat Ruslands regeering elke verdere apologie weigert, de leed betuigingen van De Giers voldoende achtend. De correspondent vau de Standard bij de En gelsche grenscommissie telegrapheert dat de Russen na het gevecht met de Afghanen een vreeselijk bloedbad hebben aangericht. Ettelijke honderden Afghanen zouden letterlijk vermoord zijn. De heer Lumsden brak het kamp der commissie te Gulran op en trok vandaar terug naar Tirpoelaan de rivier Heriroed. Onderweg overviel een verschrikkelijke sneeuwstorm de commissiewaardoor veischeidene inlandsche volgelingen bezweken. De bestuurders van het groote en prachtige Netley-ziekenhuis bij Southampton ontvingen verschillende 'brieven van onbekendenwaarin gedreigd werd het gebouw door dynamiet in de lucht te doen vliegen. Dezer dagen is een pakje in de nabijheid van het hospitaal gevonden, dat een ontploffingsmiddel bevatte. Men heeft nu buitengewone maatregelen genomen voor de veiligheid der inrichting. Volgens een berichtgever van The Times, zijn minstens 200 Russische officieren van het leger en de vloot gevangen onder verdenking van hoogverraad. Onder de troepen vooral onder de zeer slecht betaalde meerderen moet een ontevreden stemming heerschen. De meeningen omtrent de verhouding tus schen Rnsland en Engeland loopen zeer uiteen. Terwijl van de eene zijde verzekerd wordtdat de oorlogsverklaring spoedig verwacht kan wor- gggzg'JPaJr.'-—T,.t^VJi<,'7«TiVv:g.Tseg'aaaam^fajt!Lai-"*^-—-tui inn iw harer vriendin die niet minder bewogen was. „Wij hopen u heden nog bij ons te zien, want mijn vader verlangt u ook te spreken 1" Frederik noodigde den soldaat van de land weer uitzoo spoedig mogelijk aan de oppar- houtvesterij te komen. Arnold beloofde het. Het rijtuig bereikte weldra zijne bestemming; toen het de voorplaats opreed stonden de oude opperhoutvester en zijne echtgenoot aan het ven ster. „Börner 1" riep de grijsaard bevende. „Antongij moet kalm de dingen afwachten, die op het punt staan plaats te grijpen." „O wat heb ik met hem te doen 1" „Gij hebt gezegevierd Anton want Börner komt het eerst tot u 1" Een straal van vreugde schoot uit de oogen van den opperhoutvester. Zijne gade had juist de zwakke plaats van den tieren en eerzuchtigen man getroffen. Op eens trad Frederik binnen. „Onze buurman Börner 1" zeide hij dezen aan dienende. De fabrikant trad op den houtvester toe hij kon van aandoening niet spreken, maar zwijgend reikte hij hem de quitantie over. Grasberg sloeg een blik op het papier. „En brengt gij mij die zelf vraagde hij ge troffen. „Verlangt gij oog meer Grasberg Behoef ik het u nog te zeggen dat wij beiden schan delijk misleid en bedrogen zijn „Gij hebt rechtsingang tegen mij gevraagd." „Een leugen 1 Zoo ik aan de inblazingen van Kohier gehoor gegeven had, dan woedde nu een advocaat legen u...." „Kohier wilde voor mij getuigen 1" zeide de opperhoutvester. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1