Nummer 32. Zondag 19 April 1885» 8e Jaargang. L nu Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITGEVER: Waalwijk. Ni De Echo van het Zuiden, m JitU, IlimUIIJUUj Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De feestelijke verlichting te Brussel ter eere van koning Leopold's 50en verjaardagwelke wegens het slechte weder uitgesteld moest worden, is Zondagavond buitengewoon schitterend geweest. Behalve de gewone gasvlammenbrandden er 38,000 lampions en 11,000 venetiaansche lan tarens. Voor het aansteken daarvan waren 300 menschen noodig. De Fransche regeering heeft aan hare diplo maten in het buitenland bevel gezonden op hun post te blijven. Daarom heeft generaal Appert, Frankrijk's gezant te Petersburg, van zijn voor nemen om een verlof van eenige weken te vragen, afgezien. De heer Waddington die om familie aangelegenheden te Parijs moest zijn keert ook weder naar zijn post te Londen terug. Markies Tseng heeft het verlangen te ken nen gegevendat hij opnieuw de leiding van het Chineesche gezantschap te Parijs op zich wenscht te nemen. Li Fonh-Pao, die na Tseng's vertrek aan het hoofd van het gezantschap te Parijs stondscheept zich Zondag te Brindisi naar Ohina in. Van den heer Patenötre is een telegram ontvangen, meldende, dat de Chineesche regeering den onderkoning der beide Quangs bevolen heeft, den tolcommissaris te Canton en een mandarijn naar Hanoi te zendenom aan de Chineesche bevelhebbers de bevelen te doen toekomen met betrekking tot de ontruiming van Tonkin. Het Journal Officiel behelst de benoeming van Sadi Carnot tot minister van financienin de plaats van Clamageran. De Molé is benoemd tot minister van openbare werkeD. Generaal Courcey is nu door de Fransche regeering tot opperbevelhebber in Tonkin benoemd. Brière de l'Isle zal onder hem over de eerste en Négrier die weldra hersteld zal zijn over de tweede legerafdeeling bevel voeren. Brière seint uit Hanoi dd. 15 Aprildat hij boden had gezonden om de Chineezen te verwittigen dat de vijandelijkheden hadden op gehouden maar vóór deze boodschap den mi litairen mandarijnen was geworden deden deze, daar zij geen waarschuwing uit Peking ontvangen haddenden 14en op Kep een aanval met 2000 mande aanvallers werden teruggeslagende Franschcn hadden een doode en zeven gekwetsten. Een uitval van het garnizoen te Honghoa ver dreef een detachementdat een aanval deed op de kanonneerbooten. De generaal zond ook daarheen een bode met de tijding dat de vijan delijkheden geëindigd zijn. Eene dépêche van Courbet meldt dat de kruiser Estaing nog voor de wijziging der vredes- preliminairen een Chineesch schip genomen heeft met 750 man, officieren en 3 mandarijnen. De heer Camescasseprefect van politie is zijne betrekking moede en heeft zijn ontslag aangevraagd. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer Droinsecretaris-generaal voor de po litie bij de prefectuur te Lyon. Een troep Italiaansche werklieden te Bri- gnoux, departement Isèredie telkens overhoop raakten met hunne Fransche vakgenooten en niet zelden hunne messen trokkenzijn wegens het rumoer, dat zij in eene herberg maakten daaruit verjaagd. Om zich te wrekenhebben zij 's nachts een dynamiet-patroon in de onmid dellijke' nabijheid der herberg neergelegd. De ontploffing heeft gelukkig enkel stoffelijke schade teweeggebracht. Vier Italianen zijn nu in ver zekerde bewaring genomen. Het weldadigheidsfeest in het Parijsche stadhuis heeft ruim 300,000 francs opgebracht. De eene helft van die som komt aan de Pa- rrsche armen en de andere aan de gewonden in den oorlog van Tonkin ten goede. De kosten 72,000 francs worden door de gemeente voor hare rekening genomen. In een aphotheek te Parijs heeft een ont ploffing plaats gehad veroorzaakt door de on voorzichtigheid van een bediendedie met licht in den kelder gingwaar een flesch met een ontplofbare vloeistof gevallen en gebroken was. De spiegelruiten van den winkel vlogen aan stukken; van binnen werd groote verwoesting aangerichten er ontstond een begin van braud. Men was echter de vlammen spoedig meester. De bediende en een zijner makkers werden ernstig gewonden een vrouwdie juist den winkel voorbij kwam op het oogenblik der ontploffing, werd door stukken glas in het aangezicht ge kwetst. Te Duinkerken kwam dezer dagen een Amerikaan John Harry Bowleyr, uit New-York aandie met zijn vrouw en een 15 jarigen matroos in zijn stoomjacht de City of Chicago een reis rondom de wereld heeft ondernomen. Zijn vaartuig is 6,25 meter lang. Hij gaat nu, langs Frankrijk's waterwegen naar Marseille en vervolgens door het Suez-kanaal, naar Indie, om over den grooten Oceaan naar Amerika terug te keeren. Er is reden om te hopen op eene bevredigende oplossing van de onaangenaamheden, die uit het incident van Penj-deh ontstaan zijn. Engeland en Rusland zijn het eens geworden op den grondslag van eene blijvende grensbepaling voor het gebied van Afghanistan; deze zal den afstand van Penj-deh aan Rusland omvatten met toe stemming van den emir van Afghanistan. Een syndicaat van Londensche bankiers weigerde definitief in een voorstel van Rusland tot het sluiten eener private leening van twee millioen pond sterling te treden. De reis van het kroonprinselijk echtpaar door Ierland is bijna afgeloopen. Woensdag morgen te 11 uur zijn de prins en de prinses van Wales met prins Albert Victor te Cork aangekomen en hieromtrent seint de particuliere correspondent van de Independance Beige het volgende Artillerie salvo's zijn ter hunner eere gelost. Het comité van ontvangst en de magistraten van het graafschap Cork hebben aan het station adressen van welkomst aan de hooge bezoekers aangeboden. De rijtuigen geëscorteerd door een escadron huzarenzijn de stad binnengereden tusschen twee hagen van agenten van politie hebben zij zich naar de hoofdstad begeven. Op eenige /hoera's", beschroomd uitgebracht, hebben de separatisten geantwoord met een storm van gefluit en gehuil. Dadelijke ongeregeldheden hebben er echter niet plaats gehad. Alleen werd langs den ge- heelen wegdien de rijtuigen aflegden, gefloten en geschreeuwd. De mayor van Corkhoewel vijandig jegens de koninklijke familie gezindhad kalmte aan bevolen. Te 3 uur zouden de vorstelijke personen Cork verlaten en per stoomboot naar Queenstown vervolgens naar Killarneyeindelijk naar Lime- rik vertrekken. Men beschouwt het gevaar voor hun leven voorloopig als voorbij; maar Limerick is zeer opgewonden. 's Nachts werdvolgens den correspondent van Figarote Cork een oproer gevreesd. Aan den hoek van iedere straat stonden konstabels met geweren. Volgens een gerucht, afkomstig uit inland- sche bron zou tengevolge van het bezetten van sommige plaatsen door de Engelschenwaar Osman Digna rekende zich van water en fourrage te kunnen voorzien diens geheele troepenmacht verstrooid zijn. De Londensche werklieden spreken ook een woord mee in zake den dreigenden oorlog in Afghanistan. Het „Arbeiders-Vredebond" hield Zondag in zijn gebouwBuckingham Street, een vergadering, waarin besluiten genomen werden strekkende tot afkeuring van den oorlogszuchti- gen toon in de meeste dagbladenen aandrin gende op een vreedzame beslechting van de ge schillen met Rusland. De gebouwen der groote bierbrouwerij van Gillman en Spencein de Londensche voorstad Rotherhithe aan de Theems zijn Zondag in de asch gelegd. De brand was zoo hevigdat dertig stoomspuiten den ganschen dag hebben gewerkt, en desniettegenstaande warende vlammen Zondagavond laat nog niet gebluscht. Verscheidene aangrenzende woningen in de nauwe straten heeft men moeten omverhalen om verdere onheilen te voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk daar er een groote hoeveelheid mout en graan vernield is. Het zich terugtrekken van Von Schorlemer Alst als lid van den Duitschen Rijksdag moet minder aan „redenen van gezondheid„ worden toegeschrevennaar het schijntdan wel aan verschil van gevoelen met Windthorst over de leidiug der ultramontaansche partij. De Duitsche maatschappij tot ontwikkeling van Angra Pequeua en de andere bezittingen van Luderitz in Afrikais nu voor goed tot stand gekomen eu hare statuten zijn goedgekeurd. Op den St. Gotthardspoorweg is dezer dagen een welgeslaagde proef genomen met electrische verlichting van treinen. Het daarvoor bestemde werktuigdat in een afzonderlijken wagen was geplaatstwerd door stoom van de locomotief in beweging gebracht. Een lamp welke voor in den wagen was aangebracht, ver lichtte den weg tot 400 meters afstands. Ver moedelijk zal weldra voor de nachttreinen op dezen spoorweg electrische verlichting worden ingevoerd. Het rechtsgeding van de Gotthard spoorweg maatschappij tegen de erfgenamen van den in genieur Favre werd Zaterdag beslist. De scha devergoeding van 2.745.000 fr.welke de maatschappij eischte wegens te late voltooiing van de tunnelis haar ontzegd. Te Aeschkanton Bazellandsprong een slijpsteen bij het ronddraaien in stukken. Een daarvan doodde een werkman een ander stuk drong door het dakgebint en balkwerk en vernielde een bedeen derde van 500 pd. vloog door 2 muren en kwetste een meisje hoogstge- vaarlijk. Uit Pest wordt weder een moord bericht. Een ambtenaar van het kadaster is daar 's avonds bij het huiswaarts keeren in een der straten aangevallen gedood en van een som van f 720, welke hij bij zich hadberoofd. Men vond hem den volgenden morgen verworgd op een werf liggenwaarheen de moorden ars hem ver moedelijk gesleept hebben. De schuldigen zijn tot dusverre niet ontdekt* Aan de Russische antoriteiten in Polen, Podolie en Ukraine is last gegeven een oud bevel, waar aan niet meer de hand werd gehouden, stipt uit te voeren. Dit bevel betreft nl. het confisquee- ren van alle wapenen bij particulieren. De groote Poolsche grondeigenaren die een speciaal patent hebben waarbij hun toegestaan wordt wapenen in hun bezit te hebben zullen schriftelijk moe ten verklaren hoeveel en welk soort van wape nen zij hebben. Deze maatregelen zijn genomen in het vooruitzicht van eene bewegingdie En- gelsche agenten naar men zegt, in Polen zouden trachten aan te steken. Een telegram uit Libertad meldt dat de grond slagen voor den vrede door San Salvador en Guatemala zijn aangenomen. Te Abilieu Texas (Ver. St. van Noord-A me* rika) is een vrouwelijke bandietMaud Laynor geheeten in hechtenis genomen die om haar roofzuchtig en bloeddorstig karakter algemeen gevreesd werd. In weerwil van haar woest ka rakter bezit zij nevens een schoone gestalte een zeer edel eu zacht uiterlijk cn toch hanteert dit vrouwelijk monster alle wapens met een voor het door haar gekozen slachtoffer steeds nood- lottigen afloop. Een jaar geleden trok zij met een bende bandieten moordend en roovend Ar kansas rond en schoot een herbergier die niet spoedig genoeg zijn beste dranken voor den dag brachtdood. De vrienden van den vermoorde zetten de bende na. Maud geraakte haar gezellen kwijt en vluchtte op het beste paard dat zij bezat alleen in de richting van Kansas. Toen dezen vervolgens haar na vier dagen en 4 nachten had den ingehaaldsnelde zij een hofstede binnen en riep den bewoners toe dat zij een onschuldig vervolgde vrouw was. Deze bewoners trokken daarop de vervolgers te gemoet en wisten dezen, zonder bloedvergietentot den terugtocht te dringen. Het aantal bij verstek tegen haar gewezen vonnissen is reeds zoo grootdat zelfs de leef tijd van Methusalem niet voldoend zou zijn om de daarbij opgelegde straffen te boeten. Zij verricht wonderen op het gebied van ontvluch- tig waarbij haar buitengewone schoonheid me nig gevangenbewaarder verschalkt. Waalwijk, 18 April 1885. In zijn antwoord op het Voorl. Verslag der eerste kamer over zijns begrooting deelt de minister van financiën mededat de adviezen van de kamers van koophandel en fabrieken, ontvangen omtrent den voorgenomen tabaksac cijns de regeering tot de overtuiging hebben geleid dat hel voorshands raadzaam is dergelijke belasting niet in te voeren. De benoeming van F. C. Van Drunen tot gemeente ontvanger van Drunen is bij kon. besluit van 12 April 11. vernietigdop grond dat B. en W. dier gemeenlemet afwijking van het voorschrift der gemeentewetdat een aan beveling van twee personen aan den raad voor schrijft die aanbeveling heeft uitgestrekt tot al de 19 sollicitanten. Het bestuur der Bredasche harddraverij- vereeniging is er in geslaagd bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te verkrijgen, dat deze bij gelegenheid van de wedrennen en harddraverijen op 28 April e.k. te Breda te houdeneen extra trein zal doen loopen van Den BoschTilburgGilze-Rijen naar Breda en terugwaarvoor speciale retourkaarten voor den prijs der enkele reis voor alle klassen uit gegeven zullen worden. In de eerste kamer is Vrijdag hoofdstuk buitenlandsche zaken aangenomen met 34 tegen 1 stem na eenige gedachtenwisseling waarbij door de heeren De Sitter, Regout en Van Naamen sterk werd verlangd naar eene beslissing over het Fransche handelsverdragten einde ons vrijheid te geven tot spoedige verhooging van den wijn accijns. Sommigen wenschten zelfs, dat de mi nister een fatalen termijn zou stellen voor de goedkeuring van het verdrag. De minister van buitenlandsche zaken wilde zich verbinden tegen over de kamer om binnen een bekwamen termijn eene oplossing uit te lokken. De hoofdstukken justitie en binnenlandsche zaken zijn aangenomen na korte gedachtenwisse ling. Door den voorzitter van den raad van ministers is aan de tweede kamer toegezonden de tekst van de veranderde grondwet, volgens de ingediende wetsontwerpen van de bestaande grondwet en van het ontwerp behoorende bij het verslag der staatscommissie. De regeering heeft geene vrijheid gevonden om de andere stukken en adviezen van den raad van state over te leggen.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1