ÜKEND^ST Huidenberichten. LAATSTE BERICHTEN Handelsberichten. Baardwijk en het geslacht van de Merwede. UITVOERINGEN. 318de STAATSLOTERIJ. AMSTERDAM, 1.7 April Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter- Woensdag 22 April. Voor eenige dagen is medegedeeld dat de invoer, o. a. van varkens uit Nederland in Duitseklandverboden zou zijn. Meppeler kooplieden hebben daaromtrent aan hun agenten in Duitschland inlichtingen gevraagd en Maandag per telegraaf ten antwoord bekomen, dat van zoodanig verbod niets bekend is. Voor de veehouders is deze tijding vau groot belang daar Duitschland nog steeds de grootste afnemer van biggen is. Alleen van het station Meppel werden er in de vorige week meer dan 1000 verzonden. De Exploitatie-maatschappij heeft de uit gifte der gecombineerde rondreisbiljetten aange kondigd. De proefneming daarmede ten vorigen jare aangevangen, heeft niet alleen in Duitschland, maar ook in Nederland zoo groot succes gehad, dat dit aanleiding heeft gegeven om ten gerieve van het publiek npg verschillende geheel nieuwe bepalingen van zeer milden aard in het leven te roepen. Zoo bij voorbeeld zijn enkele coupons geldig zoowel voor het vervoer per spoorweg als per stoombooto, a. is dit het geval met de coupons KeulenBonn BonnCoblenz Bingen. Eene andere faciliteit, die voortaau wordt gegeven is dat de reis als eene rondreis wordt aangemerktwanneer Nederlaud of Duitschland aan het ééoe grensstation wordt verlaten en weder aan een ander grensstation betreden. De rondreisbiljetten voor Nederland, Duitsch land en Oostenrijk kunnen wijders worden ge combineerd met rondreisbiljetten door Zwitserland, die mede op aanvraag worden uitgegeven aan de stations der maatschappij bij de brochure met kaart wordtdes verlangd, ook eene opgave gevoegd van de coupons voor rondreizen door Zwitserland. Te beginnen met 1 Juni worden voorts ge combineerde rondreisbiljetten door Nederland en België ingevoerd hetgeen ongetwijfeld van groote waarde is voor lien die dezen zomer de ten toonstelling te Antwerpen zullen bezoeken en daaraan een reisje door België willen verbinden. Deze billjetten zullen 20 dagen geldig zijn en moeten genomen ziju voor minstens 400 kilo meters. De opgaven der bevolking in Noordbrabant op 1 Jan. 1885 zijn opgenomen in de St. Ct. no 88. Het totaal bedroeg 246,960 m. 244,063 v. te zamen 491.023 zielen, waarvan te's Her togenbosch 25.720 Breda 19,466 Tilburg 30,904Eindhoven 4,412 Helmond 8,097 Bergenopzoom 11,324, Oorschot 4,205, Ouden- bosch 4,295 Waalwijk 4.236 Zevenbergen 6.625 enz. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1884: 244,235 m. 241.585 v. te zamen 485.820 zielen, en is alzoo toegenomen iu den loop van 1884 met: 2.725 m. 2.478 v. te zamen 5.203 zielen. De loop der bevolking dezer provincie was iu 1884 als volgtgeboren werden 8.282 m. 7.774 v. te zamen 16.056 zielen, terwijl stierven 5,903 m. 5.609 v. te zamen 11,512 zielen verschil 2.379 m. 2.165 v. te zamen 4.544 zielen. Het aantal personen, die zich gedurende 1884 in de gemeenten vestigden bedroeg: 13,085 ra. 11,990 v. te zamen 25,075 zielen, terwijl ver trokken 12,739 m. 11.677 v. te zamen 24,416 zielen verschil 346 m. 313 v. te zamen 659 zielen. Men meldt uit Tilburg, dat de 4 pCt. leening van f 20,000 voor die.gemeente, waarvoor de inschrijving was opengesteld, geheel genome" is door de Tilburgsche spaarbank tegen den koers van 1 OU/ie* Door de arrond.-rechtbank te Breda is bij ordonnantie iu raadkamer rechtsingang ver leend, met bevel tot gevangenhouding en instructie teo-en J. D., oud 30 jaren metselaar en tapper, geboren te Prinsenhagewonende te Breda die verdacht wordt iemand eeue verwonding te hebben toegebrachtwelke den dood ten gevolge heeft gehad. Thans is bij de besturen te Kapelle en van Vrijhoeven-Kapel een officieel schrijven in gekomen van de directie der Noordbrabantsche stoomtram-maatschappij waarbij mededeeling wordt gedaan, dat men voornemens is de lijn KapelleKaatsheuvel buiten exploitatie te stel len omdat deze niet aan de verwachting be antwoordt. Tevens wordt met die besturen een minnelijke schikking voorgesteld. Men meldt uit Geldrop dat de burgemeester aldaar een brandbrief heeft ontvangen met drie initialen geieekendhem aanmanende^ f25 te bezorgen op eene aangeduide plaats bij gebreke daarvan zou hij hetzelfde lot ondergaan als de heer van Oppen te Maastricht. Dat daaraan geen gevolg gegeven is spreekt van zelfs. 'tSchijnt dat men zware vermoedens koestert tegen een persoon vroeger in die gemeente woonachtig, wien het slechts te doen zou zijn, om onder dak en zonder werken aan den kost te komen. De initialen komen ook met diens naam overeeu. De offerblok-dieven in Limburg beginnen weder van zich te doen hooren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben zij twee offer blokken die aan kruisbeelden op den openbaren -weer onder Echt hingen, stukgeslagen en zich de daarin bevindende centen toegeëigend. De daders zijn tot hiertoe onbekend. Men herinnert zich dat eenige weken ge leden een goudsmid in een der logementen te Amsterdem dooi een Duitscher is bestolen voor twee gouden remontoirs en twee kettingen. Den zelfde Duitscher logeerde eenige weken geleden te Haarlem. Zijn logies betaalde hij niet, maar hij leende van den eersten bediende f 15 en gaf daarvoor een gouden ketting in pand. Later bleek de ketting een der gestolene te zijn. Een Middelburgsch winkelier is het slacht offer geworden van eene welberaamde oplichterij. Tusschen licht en donker vervoegde zich iemand in een winkel dieeen rijksdaalder op de toon bank leggende om bet een of ander vroeg. De verlangde waar werd hem afgewogen en geleverd en daarna twee gulden en eenig klein geld voorge teld. Terwijl de winkelier den rijksdaalder op namverdween de klant, vóórdat nog de win kelier tijd had gehad te bemerken, dat het geld stuk geen halve cent waarde had. Het was nl. een stuk lood, waarop een papieren rijksdaalder was geplakt. Nu die eene poging zoo goed geslaagd is, kan zij wellicht door «ndere worden gevolgd men zij dus op zijne hoede. Woensdag nam. brak een hevige brand uit te Maasnielbij den kuiper J. G. In korten tijd was de werkplaats met een grooten voorraad planken vernield. Het vuur deelde zich mede aan den daarneven gelegen stalen ook deze werd in asch gelegd. Alles was verzekerd. Oor zaak onbekend. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een drietal brutale dieven als pak huisknechts werkzaam bij den koopman in teer en pik K.in de Teertuinen. Aanhoudend hadden zij aanzienlijke hoeveelheden er van uit het magazijn ontvreemd en bij een tagrijn aan den man gebracht. Deze laatste de heler, wist het gestolen goed telkens handig buiten de stad te verkoopen doch werd bij het vervoer van twee tonnen teer naar eene der stoombooten aan het voormalige Westerhoofd door de politie op heeterdaad betrapt. Na den heler werden ook de drie stelers in hechtenis genomen. In den kelder van den tagrijn nam de politie nog aebt tonnen teer in beslag. Woensdag middag werd Timmermans in tegenwoordigheid van zijn derde slachtoffer ge bracht. Ofschoon het uur hiervan geheim was gehouden was toch een groote menigte op de been. Men onthield zich echter van luidruchtige ontboezemingen zoodat alles rustig afliep. De moordenaarbij het lijk gebracht zijnde, toonde zich ook thans even ongevoelig als bij de schou wing van de beide vorige lijken. Wel verklaarde hij spijt over den dood der beide kinderen te hebben doch uit zijne houding kon men overi gens geen berouw opmaken. Een kantoorbediende te Unterbarmen verdacht van diefstal, is iu hechtenis genomen. Men vond bij hem 1100 mark aan Duitsch geld en f72 aan Hollaudsch geld, bovendien eene revolver met patrogen. Te Tilburg zijn nog 15 oudTstrijders in leven allen gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. Twee hunner zijn 82 een 80 een 79 een 77 een 76 vijf 75 twee 74 en twee hunner 73 jaar oud. Te betreuren is het dat er sommigen bij zijn, die hun leven voor het vaderland veil hadden en op hunnen ouden dag met de zorg voor hun dagelijksch onderhoud te kampen hebben. In het tot de gemeente Ginneken behoo- rende gehucht Ulveuhout had in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. een diefstal plaats die minder om het ontvreemde bedrag, dauwelom de brutaliteitwaarmede hij werd gepleegd, niet onbelangrijk kan worden genoemd. Men heeft namelijk door het stukslaan eener ruiteen in een groot raam aanwezig raampje weten te openen en zich daardoor toegang tot de kerk verschaft, in welke men de drie aanwezige offerblokken verbroken en het geld daaruit zich heeft toege ëigend wat trouwens niet meer dan ongeveer f 10 zal hebben bedragen. Door hetzelfde raampje moet men zich ook weder verwijderd hebben althans aan de afsluitingen was geen geweld te bespeuren. De godslamp was naar beneden ge haald, zoodat men haar licht tot het plegen van den diefstal schijnt te hebben gebruikt. Ondanks de gedane ernstige nasporingen is men den dader of de daders tot heden nog niet op het spoor. (B. C.) Woensdagavond werd, naar men zegt, door het omvallen eener petroleumlamp, het woon huis met aangrenzende schuur van J. Hazejager aan den Pruiraendijk onder Ridderkerk, benevens eene afzonderlijk staande zwingel- en woonkeet in asch gelegd. Vee en inboedel zijn gered. Woensdag in den laten avond woedde een felle brand in een dennenbosch op de heerlijk heid Staverden (gem. Ermelo, Meluwe). Door de droogte en een flinken noordoostenwind namen de vlammen spoedig ontzettende afmetingen aan. Eerst na een paar uren tijds gelukte het aan eenige toegesnelde arbeiders de vlammen te beteugelen. Omtrent de oorzaak van dezen brand verkeert men nog in het onzekere. Het tegenwoordige droge weder is voor de vele bosschen en heide velden op de Veluwe een gevaarlijke tijd. Ook onder Olst woedde een hevige boschbrand, waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit de locomotief van den treiu die daar te ongeveer 1 uur voorbij kwam. Eenige hectaren akker maalshout welke binnenkort verkocht zouden wordenzijn geheel verbrand. Zij waren het eigendom van den heer Voute te Olst. Js HERTOGEN BOSCH 18 April. Dooreen aantal ingezetenen dezer gemeente is een adres gericht aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, houdende bezwaren tegen de thans ontworpen plannen tot verandering van het stations-emplacement alhier. Adressanten ver- meeaen dat aan hunne bezwaren kan worden te gemoet gekomen door het personen-station te vei plaatsen tot in de nabijheid der Vuchter poort. Hierdoor zou o. a. de weg naar Waalwijk zijne tegenwoordige richting kunnen behouden de bestaande goederenloodsen en spoorweghaven niet behoeven te worden verplaatst en verlegd en zulks eene groote besparing van kosten voor het rijk opleveren. Vervolg. No 4. 1447. October 16. Hertog Philips beleent Class, bastaard van den heer Dirk van de Merwede, met Baardwijk. Philips etc. doen condt alle luyden, dat voir onsen getruwen president, rade ende leenmannen van Hollant, hierna genoemtgecomen is onse getruwe rait ende camerlingheer Direk van der Merwede, ende heeft ons upgearagen ende quytgescondenals onse mannen wijsden dat recht was, tot behoeft' Clays, zijns bastairtzoon, dat dorp van Bairdwijck init allen zijnen toebe horen, in onsen lande van Heusden, gelijk hij dat van onstot enen onversterfliken erfleen gehouden heefttot desen dage toe ende zijn brieve, die hij van ons heeft, inhouden ende begrijpen. Twelke gedaen wesënde, soe hebben wij rechtevoirt wederomme verleent ende verliet, verlenen ende verlien mit desen brieve, behou- delijck ons ende enen yegelieken sijns rechts, Clays vau der Merwede, heren Diricx bastairis- zoen voornoemt, dat voiscreven dorp ende heer- licheyt van Bairdwijck, mit allen zijnen toebe- hoeren, gelijck dat beer Direk zijn vader, ge houden heeft, te houden van ons ende van onsen erven, graven off gravinnen van Hollant, hem ende zijnen erven tot enen onversterflicken erf leen. Ende dit gedaen wesende, soe heeft die voirnoerade Clais bij onsen concent ende wille, in tegenwoirdigheyd van onsed president, rade ende leenmannen voirscrevendat voirscreven dorp. omme gemaict heren Direk, zijnen vader, te gebruyken zijn leven lang. Ende wairt, dat die voirnoemde Clays, die bastairt storve, sonder wittachtige blikende geboirte van sinen wive after te laten, zoe sal dit voirscreven dorp ende leen weder comen ende erven up heren Direk, zijnen vader voirnoerat off up heren Dircx rechte leen volgerenwair hij doot, die dat dan houden sullen tot sulken leen als voir screven staet. Hier waeren bij ende over onse getruwe rade ende leenmannen, die heer van IJselsteyn, heer Geryt van Zijll, heer Aernt van Gendt, Jacob van Cats, Direk van Zwieten ende Geryt Potter van der Loo. In oircor.de desen brieve etc. datum XVI dage iu Octobri anno MCCCCXLVII. No 5. Bij brief van 18 Oct. 1453 beleent hertog Philips Jonkvrouwe Oedelye van de Merwede met de goederen, die haar vau haren overleden vader Direk zijn aanbestorven en die deze in 't laatst vau zijn leven bezat, o.a. de heerlijkheid van „Eten", item de sloten en dorpen 7an „Me- deweg" en „Babilonienbroek", de lage heerlijk heid van Drongelen, enz. „Joncfrouwe Oedelye" belooft iu dezen brief, dat zij altijd zal erkenen „sulke makinge als her Direk, hair vader voir- uoemt, bij onse hand gemaict heeft Jan ende Clais hoeren bastairtbroedereu." No 6. Uit een brief van 1459 blijkt, dat Claas bastaard van heer Direk van de Merwede, ge huwd was met Margriete Willem Bogaerts dochter. Hij geeft haar bij dien brief goederen en renten „in rechter duwarye ende lijftochte." Amsterdam. J. G. Eiederiks. Overgenomen uit liet Tijdschrift voor Noordbrahantsehe ge schiedenis, taal- en letterkunde. WAALWIJK. Concert te geven door de liedertafel „Oefe ning en Vermaak'' van Waalwijk en Bezooien in de zaal „Musis Sacrum", op Zondag 19 April, des avonds ure. BEZOOIEN. Uitvoeriug op Dinsdag 21 April 1885, ten huize van A. van der Zaken, door de zangver- eeniging „Vooruitgang zij ons doel" aauvang ter. 7 ure des avonds. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gezien het schrijven van den heer Ukerchef van dienst te 's Bosch, van den 14 April 1885 no 84, brengen ter kennis der ingezetenen dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op den le, 4, 5 en 6e Mei a.s., van des voormiddags 9A/s tot des namiddags 2 uur. Waalwijk, 18 April 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 2de klasse. Trekking van 15 April. No 8287 f 1000 no 5716 en 6158 elk t 400; no 3438 en 11969 elk f200; no 2663, 3301, 5912, 6938, 9111 en 11595 elk f100. 2de klasse. Trekking van 16 April. No 19476 f100. LONDEN, 17 April. Ondanks de terughou- denheid van het. ministerie, wint de overtuiging veld dat de Engelsch-Russische moeielijkheid geschikt is op don bekenden grondslag dat Rus land feitelijk de Afghaansche gronden krijgt, welke het verlangde. De bereidwillgheid der Engelsche regeering om concessies te doen wordt toegeschre ven aan dea onwil van den emir om de En gelsche troepen door te laten. LONDEN17 April. Volgens bericht uit Suakin zullen drie kolonueseene van Suakin (ie andere van Handoeb en de derde van Otao, morgen inet liet krieken van den dag oprukken naar Deberetom te trachten den vijand te omsingelen. In het lagerhuis heeft lord Eitzmaurice medegedeeld dat volgens de laatste berichten van Lumsden de uit Pendsdeh terugtrekkende Afghanen den 10 dezer deels te Kalehnaw, deels te Kuschk waren. In antwoord op verschillende vragen heeft Gladstone gezegd dat er heden een lang tele gram in cijferschrift van Lumsden is ontvangen, gedateerd 13 dezer. Het wordt thans ontcijferd. i)e regeering heeft zich aangaande de oprichting van een bestuur te Pendsheh nog niet tot de Russische regeering gewend. Zij wacht eerst nadere berichten af. BERLIJN 17 April. Blijkens alhier ont vangen berichten zijn Engeland en Rusland over eengekomen de onderhandelingen over eene definitieve regeling der Afghaansche grens te bespoedigen ter voorkoming van nieuwe onver wachte gebeurtenissen. Het bericht uit Rusland volgens hetwelk er in Afghanistan een opstand tegen den emir zou zijn uitgebroken heeft zich tot nog toe niet bevestigd. Daarentegen moet er te Herat oproer dreigen waartegen de gou verneur aldaar militaire maatregelen heeft ge nomen. St. PETERSBURG, 17 April. Het officieele blad meldt dat eene gisteren ontvangen dépêche van generaal Komaroff bericht, dat de Afghanen alle posten aan de Russische grens ontruimd hebben. De Russische voorposten nemen de vroegere stellingen .in. Een Russisch detache ment staat te Taschkepri. Generaal Komarof gaat dezer dagen ter inspectie van de troepen op de voorposten. WAALWIJK17 April. Ter jaarmarkt was de aanvoer in hoornvee be langrijk hij bedroeg ongeveer 500 stuksde handel was niet vlug; de prijzen worden lager, hetwelk reeds sedert eenigen tijd het geval is. De daling wordt zeer in de hand gewerkt door het ongunstige schrale weder, waardoor het gras gewas niets vordert, terwijl het stalvoeder voor kleine veehouders schaarsch en duur is. Kalfkoeien golden f 145 h 215. Dito vaarzen f 125 a 175. Weilammeren waren ook ruim ter markt en ruimden vlug op tegen f 3.50 h f 6.00 per stuk. Jonge varkens golden bij fermen aanvoer f6.75 k f 14.00. Ter botermarkt aangevoerd 1315 KG.; van 0,84 a 0.92 per KG. verkocht. Eieren f2.50 a 3,50 per 100 stuks. De graanmarkt was vast. Er werd gedaan: Ristarwe f9.00 per 80 kilogram. Roode tarwe f 7,75 per 80 Amerk. rogge f 6.80 per 75 Odessa f 6.20 Gerst f 4,75 65 Haver f9 f 9,50 per 100 Tarwebloem f 13,50 k 1' 13,75 per 100 kilogr. Roggebloem f 11,25 a f 11,50 per 100 u lil leder was de handel stationair; hoewel er nog al vraag bestaat naar diverse soorten blijven dé prijzen toch zoo wat gelijk met die van ongeveer eene maand vroeger. Huiden neigen iets lagerde voorraad neemt zachtjes aan toe en de kooplust, althans voor het binnenland, is niet groot. Overjarige schors wordt, zooals meestal in dit saisoen, sterk aangeboden tegen dalende prijzen. DORDRECHT, 16 April. Tarwe. De jarige ZeeuwseheVlaamsche en Overmaassche f f De puike nieuwe Zeeuwsehe, Vlaamsche en Over maassche f7,30, f8.00, de goede dito f6.50, 7,00, mindere en blauwe 17,00f 7.80 verkocht. Canada naar deugd van f 6,50 tot f 7,00 gedaan. Rogge. De nieuwe Zeeuwsehe en Vlaamsche van t 6.00 h 6.30., dito Overmaassche f 5,80, 6.00. Gerst. De nieuwe Zeeuwsehe en Vlaamsche Winter zakmaat f5,40 a 5,80, dito Overmaasche f4,70, f5.30, dito gestort f0,0,00. De nieuwe Zeeuwsehe en Vlaamsche Zomer zak maat f 5,10, f 5,30, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f 4,60 u 5,00. Haver. De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f 3.50 tot 4.20, dito dikke f4,50, 5.00, Paardenboonen f6,00 h 6,40, Duivenboonen 1' 6,30 tot f 6,80. Witte en bruine boonen. De nieuwe Zeeuwsehe naar deugd f0,f0.dito bruine f7.9,00. Erwten. De goedkokende blauwe naar deugd f6.50 tot f7,00. Mesting f0,00 tot f0,00. Koolzaad. Puik Zeeuwscli en Overmaasch zak- goed p.vl. 49 tot 54. Zomerzaad f8,00 tot f10. Nanariezaad f7,00 tot f8.50 Raapkoeken. Harde f88.f92, Lijnkoeken. Harde f 115, f 120, zachte f 130, 140. Aanstaande week hebben de volgende in schrijvingen plaats Maandag 20 April. 574 Oost-Indische buffelhuiden door zee water beschadigd ex „Conrad." Dinsdag 21 April, 8198 Oost-Indische buffelhoorns per „Ca- liforuie" van boord te ontvangen. 1374 Oost-Indische runder- en 2184 dito buffelhuiden ex „Duke of Westminster", „Conrad" en „Duke of Buckingham."

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2