■U>e, haven van Waalwijk is sedert ook aan merkelijk verbeterdterwijl uithoofde der gere zen moeielijkheid omtrent de kruising van den staatsspoorweg met den tram te Kapelle het niet raadzaam schijnt om verdere kosten aan de lijn en daarmede in verband te brengen stoomvaart, te besteden. De oplossing dezer zaak voor le bereiden is het onverpoosd streven der directie geweestzooals uit de gevoerde correspondentie ter vergadering aanwezig alsmede uit het gemotiveerd voorstel betreffende de zijlijn Kapel le verder za' kunnen blijken. Duitschland. Italië. Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. Afghanistan Zoclfihar behoudenhetwelk een veel gewichtigere stelling en bovendien drie dag- marschen nader bij Herat is. Volgens de Bremer dagbladen heeft de Engel- sche rogeering bij de Noordduitsche Lloyd aldaar pogingen aangewendom eenige der grootste en snelste stoombooten dier maatschappij te huren om ze tijdelijk als kruisers, bij een mogelijken oorlog met Ruslandte bezigen. Het voorstel is echter van de hand gewezen, niettegenstaande de aangeboden voorwaarden zeer gunstig waren. Men onderstelt dat de maatschappij dit besluit heeft genomen met het oog op de nieuwe stoom- bootlijnen welke door de Duitsche regeering gesubsidieerdop Oost-Azië en Australië zullen worden opgericht. Volgens een telegram uit Weeoen aan het Berlijnsche Tageblatt heeft graaf Bardide neef en erfgenaam van wijlen den graaf van Chambord Woensdag jl met den schilder Rossi en eenige andere vrienden op een lagunen-bootje Venetie verlaten omondanks de waarschuwingen van velen Triëst te bereiken. Sedert heeft men niets' van het bootje of de reizigers vernomen. Men vreest dus dat zij verdronken zijn. Graaf Bardivan den oudsten Bourbonschen tak is in 1851 geboren en is in tweede hu welijk getrouwd met de prinses Adelgonde van Braganza. De regeeringsbode meldt dal te Petersburg een dépêche van generaal Komaroff is ontvangen waarin bericht wordt, dat de Afghanen al de posten op de grenzen ontruimd en de Rus sische wachtposten hunne vroegere positiëu hernomen hebben. Een Russisch detachement staat bij Pasch Kepri. Generaal Komaroff gaat eerstdaags de troepen op de wachtposten in- specteeren. De Eranschc regeering heeft een antwoord verlangd binnen twee dagen op haren eisch, dat de drukkerij van den Bosphore Egyptien heropend en de bevelvoerende politie-ambtenaar die met geweld den diplomatieken agent uit de drukkerij liet verwijderen afgezet worde. Deze eisclien gaan vergezeld van de bewering dat aan Frank rijk het recht toekomt te beslissen omtrent quaesties waarbij Eransche bladen betrokken zijn. De Egyptische regeering heeft nog niet ge antwoord maar tot dusver in hare besliste houding volhard. De Engelsche troepen hebben Otao bezet zonder tegenstand, Maandag heeft zich de hoofd macht des legers van Soeakin r.aar Handoeb begeven. Te Soeakiu zal een kameelkorps worden samengesteld, gelijk aan dat hetwelk lord Wolseley vormde. Het zal als vliegende colonne dienen ter bescherming van de werklieden aan den spoorweg van Soeakin die nu tot Handoeb ge reed is. Voor den verderen aanleg komen 1200 koelies uit Indie. "Volgens berichten uit Dongola hebben de stammen die in opstand gekomen zijn tegen den mahdinl. die van Gowameh, Ghodiat Howazma en Tellata de door Sheikh Abuanga aangevoerde soldaten van den valschen profeet op 5 mijlen benoorden El Obeid verslagen. De laatstgenoemde plaats bevindt zich reeds in de handen der tegenstanders van den mahdi. Uit Canada wordt gemeld De gisting onder de Indiaansche stammen neemt toe. De gouverneur-generaal heeft aan het parlement der kolonie een som van 15000 pond gevraagdom djju opstand ie kunnen dempen. Uit Battleford wordt gemeld dat zich in den omtrek der plaats iederen nacht Indianen ver- toonen van het fort uit werden in iedere richting vuren gezien hetgeen door hen die met den Indianen oorlog bekend zijn, als zeer verontrustend beschouwd wordt. Men weet niet of de Indianen zeggen, mijnheer Kohier?" „Zeer zekerwant ik kan het bewijzen! Maar ik moet wegGij neemt dus de uitnoodiging aantegen zes uur haal ik u met mijn rijtuig af." „Een oogenblik nog och beste Kohier, mijn oprechte vriend Zeg gij het nu Börner eens in het gezicht, voor wien gij hem houdt; gij zult mij een grooten dienst bewijzen." De opperhoutvester opende de deur van het kabinetwaarna de fabrikant binnentrad. „Hier ben ik, mijnheer de ambtman Kohier trad verlegen achterwaarts. „Wat moet dat 'beteekenen vraagde hij sis send. „Spreek mijnheer Kohierspreek nu riep Grasberg. De ambtman had zich reeds weder hersteld. „Ik begrijp alles zeide hij beleefd ofschoon zijn gelaat een weinig bleeker was dan gewoon lijk ;S„juist omdat ik het spreekwoord vergeten heb „soort zoekt soort bevind ik mij in dezen onaangenamen toestand." De fabrikant viel hem in de rede met eene stem bevende van toorn. „Gij zijt het niet waardig eene minuutlanger in ons gezelschap te vertoeven. Verpest de lucht niet, die wij inademen." tot Fortt Pitt zijn doorgedrongen. Vijfhonderd man troepen maken een gèfor- ceerden marsch door 200 mijlen prairie, moeras en heuvels vol struikgewasom Battleford te gaan ontzetten. Een liefdadigheids genootschap te Boston is op een eigenaardig denkbeeld gekomen het- deed in den afgeloopen winter vier kleedermakers door die wijken der stad loopen die door de arme bevolking worden bewoond. De kleermakers hadden opdracht om gaten in broeken jassen en andere kleedingstukkei. gratis met sterk laken te lappen en ieder op die wijze te helpen die geen geld genoeg bezat om zelf voor het verstellen zorg te dragen. Tot zoover is de zaak volstrekt niet buiten gewoon, maar er komt iets bij, dat er een zeer eigenaardig Amerikaansch karakter aan geeft; de stukken stof, waarmede de kleedingstukken der armen worden hersteldzijn warm en van uit muntende qualiteitmaar bevatten in groote letters, waarvan de kleur al naarmate van de kleur van 't laken verschiltaankondigingen waarbij de aandacht var» het publiek op een purgeermiddeleen haarbalsem een huwelijks bureau of iets dergelijks wordt gevestigd. Waalwijk, 22 April 1885. Zondagavond j.l. gaf de liedertafel „Oefening en vermaak" in de zaal „Musis Sacrum" het laatste winterconcert van het afgeloopen jaar. Ouder de talentvolle leiding van den heer Frans de Cortie werden de verschillende nummers van 't programma op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebrachteo muntte vooral de uitvoe ring van het zware koorstuk „In 't woud" van R. Hol uitrecht matigen bijval verwierven de solisten voor de wijze waarop de Tenor, de Ba- ryton en de Bas respectievelijk „Gebed in Nood" van Berlin, een passage uit de opera „Le tribut de Zamora" van Gounod, en een Aria uit „die Jahreszeiten" vaD Mozart vertolkten. Tijdens het concert werden bij monde van den directeur in een toespraakwelke het publiek meer dan eens toejuichte, de belangelooze toe wijding gehuldigd en de groote verplichtingen erkenddie de liedertafel heeft ten opzichte van den heer Van Helvoiriwiens voortreffelijk pianospel zoo meuige uitvoering opluisterde en steunde. Als stoffelijk bewijs van waardeering en erkentelijkheid werd hem namens de werkende leden der liedertafel een prachtige gouden ring aangeboden, die met een gepast woord van dank werd aangenomen. „Oefening en vermaak" heeft de reeks zijner wintervoorstellingen in alle opzichten op waardige wijze gesloten. Aan het jaarverslag omtrent den toestand der Noordbrabantsche Stoomtramwegmaatschap pij te Tilburgontleenen wij het volgende: In den loop des jaars is gedaan wat mogelijk was om de gewone uitgavenzoover dit ge schieden kon zonder den goeden gang van zaken te schaden, tol een minimum te beperken en alle te vermijden uitgaven te doen ophouden. Wijders is er naar gestreefd om de boekhouding en de administratie zoodanig te doen zijn dat die aan goede orde en duidelijkheid niets te wenschen zouden overlaten. De zijlijn naar de haven van Capelle heeft door het niet tot stand komen eener dagelijksche stoom- bootdienst op Rotterdam, waarop die lijn hoofd zakelijk gebaseerd was om destijds gevreesde concurrentie le weren, niet aan de verwachting beantwoord. Het hoofdpersoneel bleef in den loop des jaars onveranderd en gaf opnieuw reden van tevre- Grasberg opende de deur. „Ik verzoek u te vertrekken riep hij spot tend beleefd„mijne honden zullen u uitgeleide ;doen Tiras Waldman Twee groote jachihonden schoten toe. Kohier liep onder het razend geblaf der beide dieren die hij met de zweep van zich moest afhouden, het voorplein opbesteeg zijn paard en rende voort. „Ziedaar onze wraak zeide de opperhout vester lachende. „O, hoe schandelijk; hij maakt hier mijne dochter verdachtterwijl hij mij zijn geheel vermogen aanbiedtzoo ik ze hem tot vrouw geef." „Hij bestaat voor ons niet meer en wij willen vergeten wat er geschied is. De kerel heeft zich zoo snel uit de voeten gemaal t, dat ik hem niet eens de quitantie heb kunnen toonen. Laat ons alle opzien vermijden opdat hel geluk onzer oude dagen niet verstoord worde." Aan het middagmaal dat de vrouw des huizes tot een waar feestmaal had weten te maken namen ook Arnold en Suze deel. De soldaat van de landweer verhaalde zijne lotgevallen en bewees, dat het hem onmogelijk geweest was te schrij ven daar hij bij goedhartige menschen die in een afgelegen oord woonden aan eene langdu- denheid. Een woord van lof mag niet onthou den worden aan den werktuigkundige, tevens chef van de exploitatie, den heer Laurey, alsmede aan den chef van administratie den heer Christ; bei den hebben trouw en ijverig huune plichten ver vuld. De winst- en verliesrekening over 1884 sluit met een voordeelig saldo van 198.38° hetwelk echter slechts verkregen isdoordien de drie commissarissen ieder f250 van hnnne wedde aan de kas der maatschappij gelaten hebben. Dit min gunstige resultaat moet aan verschil lende oorzaken worden toegeschreven. In de eer3te plaats wijl de zijlijn de kosten van exploitatie niet dekt, verder daar aan weg en materieel vooral door 't aankoopen van stalen rails en wielbanden meer dan gewone uitgaven moesten gedaan worden en bovendien, zooals voor zegd is, een aantal crediteuren, die bij 't opma ken der balans van 1883 niet bekend waren, ten bedrage van f 1202.44° moesten betaald worden waarbij nog komt dat het nadeelig saldo van 1883 ad f2868,615 te dekken viel. Indien de maatschappij ontslagen wordt van voorschreven lastpost en de lijn in voorgestelden geest gewijzigd wordt, mogen bij minder onkosten meer inkomsten worden verwacht. In de verleden Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij is met algemeene stemmen besloten de zijlijn naar Kapelle te doeu vervallen. Maandag morgen een weinig na 4 uur was de trottoirband tegenover het poortje bij den heer F alhier weder lager gelegd e<i de trottoir tot aan het inrijpoortje regelmatig oploopend ge maakt de nachtwacht schijnt gedurende die operatie toevallig niet op die hoogte te zijn ge weest. Naar wij vernemen is tegen den heer F proces verbaal opgemaakt. De minister van financien heeft zijn ontslag als zoodanig genomen. De directie van het Nederl. handelsmuseum deelt mededat de spoorbaan in de tentoon stellingsgebouwen te Antwerpen op hoog bevel den 2 Eisten April gesloten wordtwaardoor alle recht op manutention na dien datum vervalt en de kosten van transport der goederen van het Zuiderstation tot in de gebouwen voor reke ning vau heeren tentoonstellers komen. Door den rijks-veearts F. Boots te Tilburg werden Woensdag en Donderdag jl. wederom twee gevallen van tuberculose (parelziekte, pokken) geconstateerd. Het vleesch en de ingewanden van beide runderen werden als nadeelig voor de gezondheid van den mensch volgens voor schrift der stedelijke politie-7erordening begraven. De kamer van koophandel te Maastricht beeft haar bedenkingen tegen de voorgestelde wijzigingen der zegelwet aan den minister doen kennen. Zij toont daarin o. a. aan, dat de ver hooging van de prijzen van het naar de opper vlakte gezegeld papier ten nadeele komt van handelaren en fabrikanten en dat het zegelrecht op de patentbladen te gelijk geheven met het zegelrecht cp de quitantien van betaald patent recht uit een oogpunt van billijkheid niet, te rechtvaardigen is. Zij keurt voorts af de straf bepaling in art. 44 dievolgens haar niet in evenredigheid met de overtreding is. Maandagmorgen tusschen half vier en zeven uur had te Tilburg een brutale diefstal plaats. In de buffetzaal der Nieuwe Koninklijke harmonie werd de lade van het buffet met den inhoad ongeveer f 200 ontvreemd. De vermoedelijke dadereen bediende dier vereeniging wist te ontkomen doch volgens geruchten is hij later gerrresteerd. Omtrent het faillissement in Den Haag meldt Het Vad. de volgende bijzonderheden: Een der meest bekende bankierskantoren alhier is gevallen de commanditaire Haagsche BaRk- vereeniging (Felix Polak Co.) Toen het publiek hedenmorgen toegang ver langde tot de kantoren zoowel van eftectenzaak als van de staatslotrrij het oude kantoor van M. M. Polak Zoon werd dit door de politie verbodenterwijl in de kantoreu zeiven een inspecteur van politie wacht hield en de officier van justitie zich druk bezig hield met de opne ming van kas en boeken, rige ziekte geleden had. De wond was niet zoo gevaarlijk geweesthij had die gekregen zonder het eigenlijk te weten van waar. De voorvallen, die hij schilderde komen zoo menigvuldig in eiken veldslag voor dat wij ze met stilzwijgen zullen voorbijgaan. Arnold was van alle com municatie afgesneden en zeer ziek geweest en na zijne genezing naar huis teruggekeerd, daar hij van zijn korps geen enkel man in 's vijands laad vond. Men zat lang aan tafel, vraagde en ver telde en dronk ten slotte op het welzijn van het bruidspaarwiens verloving de beide vaders nu openlijk mededeelden. „Hebt gij het geld reeds bezorgd vraagde Maria in stilte aan Suze. Mijn man heeft het zelf aan den schout ge geven. „Nu is alles in orde Tegen den avond scheidde men. Frederik vergezelde zijne bruid naar de fabriek. Toen hij legen tien ure des avonds naar huis terugkeerde, schrikte niet ver van het dorp zijn paard van een geweeeschot. Met moeite bracht hij het dier tot staan. Een man waggelde een eind weegs voort en zonk toen nederuitroepende „Dat heeft Dirk Starke gedaan." Frederik steeg af en her kende Frans Fink die stervend op den grond lag. Hij gaf er kennis van aan den schout, die De heer Felix Polak de oudste firmaat, die in 'tal van belangrijke industrieele ondernemingen, gasfabrieken veenderijen enz. betrokken is, was afwezig. Reeds voor een zestal dagen ging hij op reisvermoedelijk met het plan om niet weder terug to keeren. De tweede vennoot in de commanditaire bankvereenigingde heer Louis Wolff, eoramissaris van de centraal-spoor- wegtnaatschappij en president van de Nederl. gasmaatschappijwas nog eergisterenavond ten kantore van de firma. Gisterenmorgen begaf hij zich op reis en in den avond ontving men hier uit Antwerpen het berichtdat hij door een pistoolschot een einde aaR zijn leven had ge maakt. Sedert eenige dagen hadden er reeds ongunstige geruchten over de Haagsche Bankvereeniging geloopen. Door belangrijke verliezen was de zaak sinds geruimen tijd in wankelenden toestand. Een zwaar verliesdoor een groot faillissement te Parijs geleden, deed de maat overloopen. De heer Polak scheen onmiddellijk het hope- looze van den toestand in te zien en maakte zich uit de voeten. De heer Wolff was aanvan kelijk ook aan wanhoop ten prooi en beproefde ook in zijn woning zelfmoord te plegen doch zijn jeugdige echtgenoote belette dit. Hij trachtte daarna door zeer belangrijke beursoperatien te Amsterdam waar hij in de laatste dagen voort durend heen reisdeeen slag te slaan ,- doch ook dit mislukteen na eergisteren gaf hij den moed op en maakte op de vermeldde wijze een einde aan zijn bestaan. Op dit oogenblik is de omvang van deze financieele eatastrophe nog niet te overzien. De zaak is in handen der justitie. Zooveel is echter reeds nu gebleken dat er een hoogstbelangrijk tekort is en de Haagsche Bankvereeniging sedert lang feitelijk in staat van faillissement verkeerde. Maatregelen tot opsporing van den voortvluch- tigen vennoot zijn genomen, doch men vermoedt dat hij gelegenheid gevonden heeft reeds naar Zuid-Amerika scheep te gaan. Uit Roermond meldt men De boschbranden zijn aan de orde van den dag. Zaterdag ziju de bosschen gelegen te Echterbosch gem; Echttoebehoorende aan vier landbouwerstotaal afgebrandde schade is aanzienlijkniets was verzekerd. Ook werd Zondag namiddag in de richting SwalmenBruggen een hevige boschbrand op Pruisisch grondgebied waargeuomen. Te Alfen a/d Maas brandde Zondagavond een hooiberg afterwijl in een woonhuisdat reeds vlam had gevatnog met mannenkracht het vernielend element bedwongen werd. Te Hilversum brak Zondag namiddag om streeks 3 uren waarschijnlijk door onvoorzich tigheid terwijl de eigenaar ter kerke was, brand uit in een hooiberg aan de Havenstraat. Het vuur deelde zich al spoedig mede aan de daar naast staande boerderijwelke door de droogte der laatste weken en den tamelijk sterken wind eveneens eene prooi der vlammen werd. De levende have en inboedel werden grooten- deels gered. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Uit Dreumel wordt aan de N. R. Ct. van 19 April gemeld Dezen namiddag zijn hier in een uur tijds zeven huizen eene schuureen berg met oud hooi en twee hooimijten door de vlammen vernield. De brand is naar men vermoedt, aan eene hooimijt begonnen. Een vijftal huizen zijn tegen brandschade verzekerd. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Tegen 3 uur Zaterdag n. m. werd te Roer mond de brandklok geluid. De woning van den herbergier C. J., gelegen even buiten de stad stond in brand. Het grootste gedeelte daarvan, evenals de schuur met granen stal en eenig akkergereedschap werden vernield. Twee varkens kwamen daarbij om het andere vee en de meu bels werden gered. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Nabij het station Barneveld aan den Oos terspoorweg is Zaterdag namiddag, waarschijnlijk door eene vonk uit eene locomotiefbrand ont staan in de dennen met heidegelegen langs genoemden spoorweg. Toen de brand reeds over eene aanmerkelijke oppervlakte gewoed had, ge lukte het door aanwezigheid van een aantal personen de vlammen te stuiten. Op verscnil- het lijk in het brandspuithuisje liet brengen. Den volgenden morgen vonden eenige visschers het zielloos lichaam van Dirk Starke in het riet van den stroom.... den rijken schout trof het treurige lot, zijn zoon als zelfmoordenaar naast Frans Fink te moeten begraven. De ambtmanmet wien de beide misleide vrienden zich niet meer inlieten verkocht zijne goederen aan eene maatschappij en verliet de landstreek. .Maar reeds na acht weken deed lier- mine haar intocht in de opper houtvesterij en Arnold werd, daar hij er de noodige kundigheden toe bezatop verzoek van den opperhoutvester benoemd. Grasberg en zijne echtgenoot woonden bij hunne kinderen zij maakten één gezin uit. Börner voltooide zijne fabriek en werkte met nieuwe machiues hij wilde voor zijne kinderau een vermogen vergaren en dan zijne zaken van de hand doen, zoo een vernieuwde oorlog hem zulks niet belette. Hermine en Suze hadden elkander lief als zusters. Eerst in den volgenden winter vernam Börner, hoe de jonge vrouw hem, in zijne geldelijke verlegenheidgered hadhij zond haar tot kerstgeschenk een biljet van duizend thalersdie zij te gelijk als interest voor het geleende kapitaal beschouwen moest. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2