Nummer 34. Zondag 26 April 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk, Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, SS3S Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; eroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Dinsdag gehouden zitting der ka mer van afgevaardigden las de minister-president een schrijven voor van den koning der Belgen, waarin deze de toestemming der vertegenwoor diging verzoekt tot het aannemen van den titel van souverein van den Congo-staat. In den brief wordt uiteengezetdat de nieuwe 9taat volkomen onafhankelijk zal zijn en dat er tusschen België en den Congo-staat slechts een persoonlijke band zal worden gelegd. België zal noch op financieel, noch op militair gebied eenigen last oudervinden. De minister B^ernaert stelde daarop namens het ministerie voor om den koningkrachtens art. 62 der grondwetvergunning te verleenen tot het aannemen van den titel. De kamer verzond hei voorstel naar de sec tiën. Het gerucht van eene nieuwe leening wordt tegengesproken. Het financieele evenwicht kan zonder leening worden hersteld. Wel is een beroep op het crediet te wachten doch eerst tegen het volgende jaar. De heer WaddingtonFrankrij'k's gezant bij het Engelsche hofis naar Londen terugge keerd. Volgens de laatste telegrammen uit Tonkin trekken de geregelde Chineesche troepen zich langzaam ten noorden van Schu en aan de oe vers van de Rooae rivier terug. De zeeroovers en Zwart-vlaggen willen het vredesverdrag niet erkennen zoodat men zich op eenige gevechten met hen nog voorbereid moet houden. Met betrekking tot de zaak van den Bos- phore moet Frankrijk besloten hebbenalle eischen onverkort te handhaven en daaraan kracht bij te zetten door het zenden van eene vloot naar naar Alexaudrië. Engelsche ingenieurs verster ken de forten van Alexandrie. Het dienstmeisje van een geneesheer te Parijs dat onlangs ontslagen werdnam daar voor een [bloedige waak op haar meester. De dokter werd eenige dagen na haar vertrek bij een ernstig zieke vrouw geroepen, maar toen hij de hem aangeduide kamer binnentradsnelde zijn gewezen dienstbode op hem toe en loste twee revolverschoten op hem waardoor hij zeer ge vaarlijk gewond werd. De overheid heeft besloten al hetgeen uit China en Indie komt waar de cholera heerschtaan quarantaine te onderwerwerpen. De ministerieele bladen gelooven niet dat de aansluiting van de liberale fracties tegen de be- houdslieden eenige uitkomst op zal leveren. De berichten omtrent de Engelsch-Russische geschillen zijn heden weer zeer ongunstig. De Russische Regeering zou geweigerd hebben niet alleen het gedrag van generaal Komaroff af te keuren maar zelfs een nieuw onderzoek te doen instellen naar hei gebeurdewijl zij ditna de inlichtingendoor Komaroff gegevenmet de krijgsmans-eer in strijd acht. Het wordt dus langzamerhand een eere-zaak tusschen de beide leger-aanvoerders en als zoodanig uiterst netelig en moeilijk te beslissen, daar de een vrij wel het tegendeel beweert van wat de ander verzekert. Gladstone zou Dinsdag deze weigering reeds gekend hebben. Dat hij haar nog niet aan het parlement mededeeldewordt beschouwd als een teeken, dat hij de zaken niet tot het uiterste wil drijvenzoolang nog eenige kans op het behoud des vreds bestaat. Ambtelijk bevestigd evenwel is Rusland's weigering nog nieten het is ook moeilijk te denken dat de russische regeering al betrekkelijk zoo spoedig tot een uiterste zou'zijn overgegaan, waarvan haast geen terugkeer mogelijk is. Eene dépêche van Lumsden uit Tirpoel van 17 dezer, weerlegt ernstig de mededeelingen van Komaroff omtrent het gebeurde te Pendjeh. Zij wijst op de gematigdheid en het geduld der Afghauen gedurende twee maanden yan onop houdelijke uittarting. Toen de Russische strijd macht op 30 Maart avanceerdewaren de Atghanen verplicht zich te verdedigen. Lumsden ontkentdat Engelsche officieren den Afghanen aanrieden zich niet terug te trekkentoen Komaroff hen daartoe sommeerde. In den Dinsdag gehouden kabinetsraad werd Lumsden's dépêche overwogen. Daarna werd er eene dépêche naar Petersburg gezonden, die volgens den Standardbetoogt dat de Russen bij het gevecht van Ak Tepe de aan vallers warenweshalve de Britsche regeering zich genoopt voelthaar vroeger geuit verlangen naar het verloochenen van Komaroff's handelwijze te herhalen. Uit een goede bron wordt de verzekering ontvangendat de uit Petersburg ontvangene dépêche de weigering inhoudt van deJRussische regeering om nieuwe inlichtingen in te winnen over de verklaring van generaal Komaroff. Men gelooft dus in de Engelsche en Russische di plomatieke kringen dat het behoud van den vrede onmogelijk is. De kredietaanvrage, welke bij het parlement is ingekomen, bedraagt 11 millioen pd. st., waar van 41/2 millioen voor Soedan en de rest voor de algemeene, niet op Soedan betrekking hebbende krijgstoerustingen bestemd is. In het hoogerhuis lichite lord Granville deze kredietaanvrage toe. Hij zeide dat het aange vraagde krediet voor Soedan niet bedoelde het bestrijden van uitgaven voor toekomstige offen sieve operatien aldaar of een aanstaand voort rukken naar Khartoem. De politiek der regeering ten opzichte van de verdediging van Egypte was niet veranderd. De arbeid aan den Soeakimspoorweg zou, in verband met het staken der actieve operatien, geschorst worden, doch de Britsch-Indische troepen zouden Soeakim en eenige punten in de nabijheid bezet houden, totdat andere schikkingen zonden ge troffen zijn. De in Soedan vrijkomende troepen zullen ter beschikking van den dienst in den vreemde ko men, hoewel aan de aanzienlijke versterkingen, die Indie verlangt, Engeland zal tegemoet komen. Onafhankelijk daarvan vormen de in Soedan en Egypte vrijkomende strijdkrachten eene reserve. Onze ernstige wensch voegde de minister ten slotte er bij is dat onze betrekkingen met alle mogendheden vriendschappelijk blijven. De vermeerdering van onze militaire en mari tieme strijdmacht doet niet te kort aan onzen wensch om alle geschillen met andere landen op vreedzame wijze te regelen. In het lagerhuis is het debat over de krediet aanvrage tot a.s. Maandag en de indiening van de begrooting tot den 3 On dezer verdaagd. De heer Gladstone deelde mede, dat er geen bericht ontvangen was, dat Oostenrijk, Duitschland of Frankrijk de sluiting van de Dardanellen had aangeraden. Het gerucht van onderhandelingen met Turkije over het bezetten van Egypte door Turksche troepen was ongegrond. Volgens de //Pall Mall Gaz." heeft het kabinet besloten om den spoorweg van Soeakim niei verder voort te zetten dan tot Tambuck, Sinkat of een ander station, gesticht als gezond heidsoord voor het garnizoen, dat te Soeakim moet gehouden worden. Het gros van Graham's troepen wordt teruggetrokken zoo spoedig de omstandigheden dit zullen veroorlooven. Aan den Nijl zullen de troepenbewegingen zich be palen tot hetgeen noodzakelijk is om Opper- Egypte tegen den opstand van den mahdi te beschermen. Bovengenoemd blad wesrspreekt het gerucht betreffende eene overeenkomst voor de bezetting van Egypte door Turksche troepen. Maandagavond zijn de prins en de prinses van Wales van Killarney over Limerick te Du blin teruggekeerd. Te Cork is na hun vertrek, tengevolge der gisting in de stad, een hevig straatgevecht ontstaan. Eenige Engelsche soldaten zijn in St. Patrickstreet door de menigte om singeld, uitgescholden en mishandeld, onder het geroep: „leve de mahdi!" Een algemeene vechtpartij volgde tot de gen darmerie met veel moeite de ongeregeldheden onderdrukte. Den volgenden morgen werden twee van de belhamele tot gevangenisstraf veroordeeld. De Engelsche regeering ondersteunt Nubar- pacha volstrekt niet in de zaak van den Bosphore Egyptien. Alle bladen erkennen, dat de Egypti sche regeering niet goed gedaan heeft, tot de sluiting der drukkerijen van den heer Serrière met dergelijke formaliteiten over te gaan. De Engelsche regeering heeft met den heer Evelyn Baring geraadpleegd, die verklaart, dat de vertegenwoordigers van Frankrijk op eene verzoenende wijze moeten bejegend worden en dat men hun voldoening schuldig was. De Times echter beweert, dat de handeling onwettig was; men gelooft dat in deze zaak spoedig eene schik king zal komen. Wolseley wordt hier terugverwacht. Men verzekert dat Engeland al zijne troepen van den Boven-Nijl in Neder-Egypte concentreeren zal. Wolseley moet zich verklaard hebben iegen den weg over Soeakin. Donderdag te elf uren heeft er in eene kamer van het gebouw der admiraliteit eene ontploffing plaats gehad. Alle vensters sprongen. De adjunct-secretaris der admiraliteit is ernstig gekwetst. Uit het plaatselijk onderzoek blijkt, dat waar schijnlijk eene dynamiet-bom van de zijde van St. James Park door het venster geworpen is. De muren van het vertrek zijn ongeschonden maar de kamer is overdekt met de stukken der vernielde meubelen. Een onderzoek heeft dui delijk bewezen dat de ontploffing niet aan het ontsnappen van gas te wijten is. Op de plaats, waar de ontploffing plaats had, is onder het puin gevonden de wijzerplaat van eene kleine Amerikaansche pendule, met wijzers. De wijzerplaat werd ter onderzoek gezonden aan den inspecteur van ontplofbare stoffen. Men gelooft dat het een stuk van een heisch werk tuig is. Gladstone zeide in het lagerhuisdat hij niet van plan was de verdere briefwisseling over het Afghaansche vraagstuk mede te deelen vóór de beraadslaging over de krediet-aanvrage op Maandag. Wij zouden gaarne zeide hij nauwkeurig het vraagstuk bij die beraadslaging uiteenzetten maar wij voeren nog eene brief wisseling van het uiterste gewicht. Wij kunnen onmogelijk alles mededeelen, en eene gedeeltelijke mededeeling kan misverstand ten gevolge hebben. Daarom hebben wij besloten niets mede te deelen. den voornaamsten anti-semitischen getuige een vleesch'nouwer Behrends genaamd. Tengevolge daarvan stelde het openbaar ministerie eene ver volging tegen hem in als den eigenlijken moor denaar terwijl de wegens zijn getuigenis ge vangen genomen joden in vrijheid gesteld werden. Woensdag middag te 12 uur heeft de keizer, omringd door alle ministers op plechtige wijze de zitting van den rijksraad gesloten. In zijne rede heeft de keizer de talrijke wetsvoorstellen opgesomd door welker vaststelling de rijksraad op maatschappelijk en staatkundig gebied ver beteringen heeft tot stand gebrachtterwijl hij met blijdschap gewaagt van de belangrijke stap pen welke gedaan zijn in de richting van het herstel van het evenwicht in 's lands financien. De keizer zegt ten slottedat de goede betrek kingen met alle mogendheden de verwachting rechtvaardigen dat voor de monarchie de vrede ook in de toekomst zal bewaard blijven, zoodat de regeering ongestoord het werk zal kunnen voortzettenhetwelk zij langs den door haar ingeslagen weg begonnen is. Volgens een gerucht in de diplomatieke kringen zouden belangrijke onderhandelingen gevoerd worden tusschen het kabinet te Weenen en de Porte over de aaustaaude bezetting van SienitzaNovi-Bazar en Mitrovitza door Oostcn- rijksche troepen. Wanneer de conventie gesloten wordt, zal zij echter niet voor de maand Sep tember in toepassing worden gebracht, daar Oostenrijk-Hongarije thans niet voldoende troepen heeft om nieuwe bezettingen uit te voeren. Verleden week is de eerste proef op groote schaal genomen met de electrische verlichting van de ballons captifs bij het Duitsche leger. Te Schöneberg werd de ballon opgelaten en hoog boven de aarde het electrisch licht ontstoken dat zijn krachtig schijnsel tot op den vasten bodem wierpen de luchtvaarders volkomen in staat stelde alles waar te nemen wat er beneden hen plaats vond. Te Dantzig begon Woensdag het sensatie makend proces wegens een moord in het West- Pruissiche dorp Skurez. Daar werd namelijk voor een jaar een knaap van veertien jaar vermoord en in stukken gesneden. Bij de toen plaats gehad hebbende anti-semitische beweging werd de beschuldiging tegen de ter plaatse wonende joden ingebracht, dat zij een ritueelen moord hadden gepleegd op den knaap. Middelerwijl rezen echter de zwaarste beschuldigingen tegen Uit Chieti, in de Abruzzen, wordt geseind, dat te Ortona eene groote gisting onder de be volking heerscht naar aanleiding der invoering van de belasting op de haardsteden. Het raad huis is in brand gestoken en het archief is een prooi de- vlammen geworden. De onderprefect, bijgestaan door den officier van justitieeen rechter van instructie en een kapitein der gen darmerie, heeft zich naar de plaats begeven. Ten slotte hebben de troepen de rust hersteld. Aan den voet van den berg Montalto, in Calabrieis een kloof van vijfhonderd meter lengte ontstaan. Het dorp Uffogo heeft veel geleden door het verschijnsel. Twaalf huizen zijn er ingestort en nog twintig andere dreigen in te vallen. De kloof gaat steeds verder. Hetzelfde verschijnsel is te San-Benedetto, mede in die streek, voorgekomen. De schade is daar minder groot maar een aantal huizen moesten ontruimd worden. De politie is er in geslaagd de hand te leggen op eer. vereeniging van misdadigers, eene Camorra in het klein, die haren hoofdzetel had te Girgenti. In en rondom deze stad hadden sedert geruimen tijd allerlei bandietenstukken plaats inbraken, moorden, ontvoeringen en wat al niet meer zonder dat men ooit de daders kon ontdekken. Een toeval heeft eindelijk de justitie op het spoor geholpen, en zoo is haar gebleken dat zij te doen had met eene bende van niet minder dan 250 misdadigers. Deze bende voerde den naam van „de Broederhand*, hetgeen al aanstonds doet denken aan hare zustervereeniging van „de Zwarte Hand" in Spanje. Zij schijnt gesticht te zijn door een aantal boe ven, die uit de strafkolonie op het eiland Utica ontslagen waren. Hare leden zocht zij bij voor keur onder de landbouwers en de arbeiders zwavelgroeven, wien zij zand in de oogen strooide door middel van zekere communistische beloften. Aanvankelijk heette het, dat de vereeniging slechts „onderling hulpbetoon" en „verzet tegen de onderdrukking door de kapitalisten* beoogde. Waren echter de argeloozen hiermede in het net gelokt, dan zagen zij zich door eenen vree- selijken eed gebonden tot blinde gehoorzaamheid jegens de hoofdlieden onder bedreiging met straffen, die even snel als onverbiddelijk aaa verklikkers of weerspannigen voltrokken werden. Kortom, in alle dingen werd zooveel mogelijk

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1