Nummer 38. Zondag 10 Mei 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Vier merkwaardigheden zal men op de Ant- werpsche tentoonstelling kunnen zien en wel (zeer terecht) in een bijzondere afdeeling, zegt een Belgisch blad 1. Brood uit onvervalschte tarwe. 2. Melk zooals zij van de koe komt. 3. Boter zonder bijvoeging van ander dierlijk vet. 4. Bier uit gerst met de noodige hop zonder strychnine, gentiaan, duizendguldenkruid, quassia, chicorei, vlierbessen enz. Het reuzenkar.ondoor den Franschen overste De Bange uitgevonden en vervaardigd is thans gereed. Het geschut is 11,30 meter lang en weegt 37 tonbehalve het richttoestel en het ondersteldie elk nog 20 ton wegen. Met dit kanon kan een kogel van 450 kilo en 1 meter lengte tot op een afstand van 20 kilo meter geschoten worden. Dit gevaarte is bestemd voor de Antwerpsche tentoonstelling. Het is te hopen alleen daarvoor. Te Etterbeek ontstond brand in eene dro gistwinkel aan den straatweg van Tervueren in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het vuur werd het eerst bemerkt door eenige jongelieden, die juist voorbij kwamen. Met behulp eener ladder slaagden zij er in eene vrouw en haar kind van de tweede verdieping te redden. Deze vrouwBragnon geheeten zeide hundat hare moeder en twee harer kinderen zich nog in het brandende huis bevonden. Ongelukkig had de brand zulke verhoudingen aangenomen dat aan het redden der ongelukkigen niet meer viel te denken. Weldra kwam men met verscheidene hand brandspuiten en iets later met eene stoomspuit toesnellen. Afdeelingen soldaten van verschil lende wapens zetten het terrein af. De hulp beteekende echter niet veeldaar er in den omtrek volstrekt geen water was. Tegen zes uren in den morgen was de brand uitgewoed. Men haastte zich het vernielde huis binnen te treden om naar de lijken der slacht offers te zoeken. Eindelijk vond men zever koold en onkenbaar. De grootmoeder was 76 jaar oudde beide knaapjes 11 en 9 jaar. De echtgenoot der geredde vrouw werd sedert eenige maanden in een krankzinnigengesticht verpleegd. Zijne echigenoote zette de zaak voort. Men kan zich de wanhoop der arme vrouw niet voorstellentoen men haar den dood harer moeder en twee zoontjes berichtte. De politie te Antwerpen heeft de hand gelegd op drie Duitschers, die op zeer vernuftige wijze in hun onderhoud voorzagen. Van wel willendheid overstroomende strekten zij hunnen landgenooten die te Antwerpen naar de nieuwe wereld zich kwamen inschepen tot vraagbaak en gids en hielden zij hen gedurende hun ver blijf in de havenplaats onafgebroken gezelschap. Nu en dan werd er als tijdpasseering een een voudig kaartspelletje gedaannatuurlijk met zeer lagen inzeten bijna zonder eenige uitzon dering verloren de beminnelijke cicerone's. Dezen betaalden hun verlies dan met Belgische en Fracsche goudstukkenwaarvan zij echter altijd nog een aardig sommetje in zilver- of nikkel- stukken terug ontvingenzij speelden immers nc Dit hoog Maar toch altijd nog veel te hoog rcor de Maners, want de goudstukken waren valsch. Me! 308 tegen 57 heeft de kamer het eenige artikel vao het tractaat van Hué goedgekeurd. - E commissie, die het initiatief genomen heeft om het ministerie-Ferry in staat van be schuldiging te steileD heeft besloten binnenkort de. leden der rechter- en der linkerzijde, die hiermede .stemmen, afzonderlijk te hooren. Het centraal-comité der royalisten is g vormd en heeft reeds voor den verkiezingsstrijd •0,000 francs beschikbaar. Alle groote kleerenwinkels te Parijs hebben zich bij geschrifte verbonden de eischen der kleermakersknechts niet te zullen inwilligen. Om de openbare meening te laten beslissen in hun geschil met de knechts hebben zij aangeboden hunne boeken ter inzage open te stellen voor degelijke expertswant daaruit zou het blijken, dat de zaken tegenwoordig slecht gaan en dat zij met geen mogelijkheid hooger loon kunnen uitkeeren. Een van de belhamels ie Armentières is door de rechtbank te Itijssel veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het be- leedigen van en verzet tegen de openbare macht. Vier anderen zijn tot minder gevangenisstraf veroordeeld. Er zijn langs gewonen weg tijdingen uit Cambodja en Cochiuchina van einde Maart en van de eerste dagen van April ontvangen. Daar uit blijkt dat in Cambodja de rust nog verre van hersteld is. Verscheidene kolonnes moesten tegen de opstandelingen, meer of minder open lijk aanhangers van den president Sivothas, broeder 7an koning Norodom, uitgezonden wor den. Het blijkt ook dat de opstandelingen in een vroeger gevecht tegen de Franschen eenige hunner kanonnen veroverd hadden, want thans wordt bericht dat een detachement mariniers den 30n Maart de verschansingen der Cambod- janen bij Kompong-baï aangevallen, de man- schappen verjaagd en de kanonnen heroverd hebben. Daarentegen zagen de Franschen zich elders genoopt de door hen bezette posten te verlaten, met achterlating zelfs van de kanonnen en ammunitie. Er waren nu troepen uit Ton kin ontboden om de bedoelde posten opnieuw te bezetten. Ook in Cochinchina moet het er alles behalve rooskleurig uitzien. Het schijnt dat de gouver neur der kolonie door zijn gewelddadig optreden tegen koning Norodom van Cambodja, wien hij het bekende vernederende tractaat heeft afgeperst, een goed deel der bevolking van Cochinchina tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Er blijft echter altijd eenige onzekerheid omtrent den toe stand in Cochinchina bestaan. De bladen te Saigon, de hoofdstad luiden wel is waar ge ruststellend maar die zijn niet veel te ver trouwen. De gemeenteraadsverkiezingen zijn Zondag reeds begonnen met het benoemen der presiden ten en bestuursleden, die gedurende drie dagen de stembureaux vormden. De coalitie van liberalen en republikeinen had al hare krachten geconcentreerd op de groote steden en algemeen met schitterend succes. Sagasta MoretSalmeron Martos Castelar hadden redevoeringen gehouden om de kiezers tot deelneming op te wekken. Ofschoon er op de 28,000 kiezers 11,000 ambtenaren zijn, die voor de regeering gestemd hebben, is de regeerir.g volkomen geslagen. Van de 50 benoemingen te Madrid zijn er 32 in liberalen, 18 in ministcri- eelen zin uitgevallen. De coalitie verkreeg voor hare candidaten 9832, de regeering slechts 7946 stemmen. Ook te Sevilla, Barcelona, Tarragona, Bada- joz, Valladolid en in elf provinciale hoofdsteden heeft de oppositie de overwinning behaald. Voor al wordt dit toegeschreven aan de republikeinsche kiezers, die vroeger steeds weigerden, zich met de dynastieke linkerzijde te vereenigen. De raad van state heeft het besluit ver nietigd waarbij de gemeenteraad te Madrid geschorst was, tot welken maatregel de minister van binnenlandsche zaken eenige weken vóór de verkiezingen was overgegaan. Verscheidene liberale dagbladen te Madrid en te Barcelona zijn in beslag genomen. en den heer Stewart naar Londcu terug te oepen. De heer Gladstone deelde in het lager huis mede, dat deze terugroeping veroorzaakt was wegens het besluit de gedachteinvisscling over de hoofdpunten van de quaestie der grens regeling te Londen te voeren, waardoor in den aard der instructie van de officieren en beambten, die op de plaats zelve over de bijzonderheden der regeling zullen beraadslagen, eene verandering is gekomen. De terugkomst van sir Peter Lumsden naar Londen geeft tot verschillende geruchten aan leiding. In de conservatieve kringen verzekert men, dal hij in ongenade is gevallen en daarom teruggeroepen is terwijl uit andere bronnen wordt medegedeeld, dat sir Lumsden zijn ontslag heeft genomen, omdat hij zich door het Londen- sche kabinet verlaten achtte. Reeds bijna twee maanden geleden was er sprake van zijn ontslag daar de generaal van dat oogenblik af meende, dat de regeering hem niet voldoende steunde in zijn tegenstand tegen de onrechtmatige hande lingen der Russische troepen op de Afghaansche grens. Te Londen zegt men, dat de aanstaande ontruiming van Soedan door de Engelsche troe pen aan de opstandelingen in den omtrek van Soeakim-Berber moed heeft gegeven. Men ver zekert dat Osman Digna opnieuw 3000 man onder zijn vaandel heeft geschaard. De Daily News verneemt dal Rusland de positieve verzekering heeft aangeboden dat het niet voornemens is van Herat bezit te nemen noch thansnog later. De Pall Mall. Gazette zegtdat Enge land Port Hamilton niet bezet heeft, en dat het ook niet bezet zal worden, omdat thans de vrede is verzekerd. Op de Theems nabij Londen worden proe- veu genomen met door electriciteit voortbewogen booten ten dienste der waterpolitie. Het vaar tuig paart snelheid aan vlugheid in zijne bewe gingen. Het maakt geen gedruisch en is in het donker onzichtbaar. Het werd vervaardigd door de firma Stevenson 8t Smith, is 25 Eng. voet lang en ö1/» voet breed. De drijfkracht wordt door 50 accumulatoren geleverden de verza melde kracht is in staat het bootje met eene snelheid van 8 Eng. mijlen per uur gedurende 4 uren voort te sturen. Moeten genoemde accu mulatoren ook de ten behoeve van het on derzoeken eener watervlakte voorop geplaatste 3000 kaarsen sterke lamp voedengedurende de geheele vaart, dan vermindert de drijfkrachts- duur tot 21/j uur. Deze lampwelker stralen naar alle zijden kunnen gericht worden, verlicht volkomen een afstand van 200 tot 250 meter. De proefneming duurt voort. Hetgeen waarschijulijk niet weinig tot een spoedige en vredelievende oplossing der Afghaan sche grensquaestie zal medewerken, is het besluit der Engelsche regeering om sir Peter Lumsden Het huwelijk van prinses Hendrik is Woens dag middag te half twee te Berlijn voltrokken in het paleis van den vader der bruid prins Frederik Karei, waar de hofzaal en de aangren zende galerijen feestelijk voor de plechtigheid ingericht waren. Een drom pages en jagermeesters opende den huwelijksstoet. Daarop volgde de hofmaarschalk die het bruidspaar geleidde. De prins van Saksen Altenburg maakte in zijn Russische ruiterij-uni form een goeden indruk en de prinses zag er allerbeminnelijkst uit. Zij droeg een kleed van roomkleurig satijn versierd met theeroozen en een krans van die rozen op het hoofd, met een diadeem van juweelen. Achter het bruidspaar traden de Duitsche keizer, met de moeder der bruidprins Frederik Karei met de Duitsche kroonprinses en daarna de overige vorstelijke familieleden. De huwelijksinzegening duurde slechts kort, met het oog op den hoogbejaarden keizer. De bruidzoo meldt de berichtgever der N. Rott. Cour., waaraan wij deze bijzonderheden ontlee- nen, was den geheelen morgen zeer ontroerd, en na het wisselen van de ringen beefde zij zóo dat men een oogenblik moest wachten met het vervolgen van de plechtigheid. Die pauze werd aangevuld door het sehoone gezang van het domkoor. Ouder de vele gelukwenschen, het jonge paar gebracht waren ook vele uit Nederland, en de prinses betuigde herhaaldelijk haar genoegen daarover. Te Berlijn zijn berichten ontvangen vol gens welke een uigestrekte strook gronds aan Afrika's oostkust ten noorden van Zanzibar voor Duitschland verworven is. De rijksdag heeft het ontwerp eener beurs- belasting met 177 tegen 74 stemmen aangeno men. De bekende Afrika-reiziger dr. Nachtigall, wiens dood gemeld wordtwas nog slechts 51 jaar oud. Hij studeerde in de medicijnen en was van 1858 tot 1861 officier van gezondheid. Zijn gezondheidstoestand schreef hem een zachter klimaat voor zoodat hij eerst naar Algiers en vervolgens naar Tunis ging waar hij lijfarts van den bey van Tunis werd. Daar hij met de ge bruiken van den Islam en de taal der Arabieren bekend waswerd Nachtigall in 1868 met de taak belast om van Tripolis aan sheik Omar van Borneo geschenken van koning Wilhelm van Pruisen te brengen. Eerst -Tuli 1870 bereikte de koene reiziger ondanks alle gevaren en hin dernissen Koek, de hoofdstad van Borneo, waar hij den vorst de geschenken overhandigde. In 1872 reisde Nachtigall naar Baghermi maar werd door ziekte verhinderd om zijn plan tot onderzoek der zuidelijk gelegen landstreken ten uitvoer te brengen. Het glanspunt van dezen tocht was het bezoek te Wadoitot dusver slechts door een blankedr. Vogel bezocht, die er door de hand des konings zeiven den dood vond. Op zijn terugkeer langs den Nijl bereikte hij Darfurvan waar hij naar Kordovan en Khartoem reisde. Na aldus vijf jaren in het hart van Afrika te hebben rondgezworven, keerde Nachtigall in 1874 naar Cairo en van daar naar Duitschland terug. In 1882 werd de reiziger aangesteld tot Duitsch consul te Tunis en in April 1884 werd hem een zending naar Afrika s Westkust opgedragen. In Mei van dat jaar ondernam hij met de kanon neerboot Möwe de reis naar de landen, aan de kust van Guinea gelegen, van waar hij niet meer in het vaderland zou terugkeeren. Een zeer werkzaam lid der anarchistische partij te Bern is in hechtenis genomen, nl. een weduwe, Maria Lnuchel genaamd. Behalve met het beddemakersvak, waarmede zij in haar onder houd voorzag, gaf zij ook les in het Fransch en vooral aan hare partijgenooten zoodat velen, waaronder Kammererwerkelijk bij haar het Fransch hebben geleerd. Ook was zij bij het afscheidsfeest van laatstgenoemde tegenwoordig. In het vereenigingslokaal der anarchisten kwam zij veel, daar zij als geheime secretarisse een deel der belangrijke correspondentie uitvoerde. Zij was een der hoofdpersonen, die uitgestrooid heeft, dat Kammerer naar Amerika was ver trokken. De kleermaker Falk, dien de bondsraad het vorige jaar het land heeft uitgezet, heeft langen tijd bij haar gewoond. Zij werd reeds in Maart van het vorige jaar verhoord en was bij het jongste onderzoek eveneens eenigen tijd in hechtenis. In de zitting Woensdag door de kamer van afgevaardigden gehouden, verzocht deheerMan- cini dat de kamer haar oordeel zou te kennen geven over de politiek der regeering. De heeren Cairoli en De Renzis dienden daarop eene motie van wantrouwen in. De discussie daarover werd, op verzoek van den heer Mancini, tot den vol genden dag uitgesteld. Graaf Tolstoide eerste minister, moet be denkelijk vziek zijn. Hij is vervallen tot een diepe neerslachtigheid. Verscheidene beroemde

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1