Amerika. BINNENLAND. Handelsbei-iehten. geneeskundigen zijn naar Rusland geioepen om over zijn toestand te beraadslagen. Het departement van buitenlandsclie zaken te Petersburg verbood de telegraafagenturen de dépêche mede te deelen, welke meldde dat aan den koning van Denemarken de scheidsrechter lijke uitspraak in het geschil tusschen Rusland en Engeland zal worden opgedragen. Naar het heette werd dit verboden omdat het telegram speculatie ten doel zou hebben. lgens de laatste tijdingen uit Battleford het gevecht op 3 dezer, werden de en totaal geslagen met een verlies van 100 dooden en werd het overschot ianen uit hunne laatste stellingen ver president van Columbia gaf den gezant ,t in zeven van de negen staten der de orde hersteld is. Waalwijk, 9 Mei 1885. In ons verslag van de laatste gemeente- raads vergadering is een storende zetfout onop gemerkt geblevener staat namelijk„ze (de leening van 1882) is aangegaan tegeu 4 pet. en gemiddeld 94x/2 Pct-"l dit moet ziia »"V2 Pct'" In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Drunen is F. van Drunen wiens benoeming tot gemeenteontvanger onlangs door den koning was vernietigd, opnieuw als zoodanig gekozen. Op aan haar gerichte vragen geeft de re- I dactie der Gemeente-stem de volgende antwoor- 1 den 1. De drie voorwaarden van art. 26 zijn bij I gecombineerde bedrijven van een Mei af dade- I lijk en onvoorwaardelijk aan de vergunning ver bonden. Zoolang dus de afsluiting niet tot stand is gekomen, moet de verkoop bij het glas wordeD gestaakt. 2. Degenen, die drankverkoop en winkelnering gecombineerd uitoefenen hebben de keuze tot 1 Juni a s. om hunne vergunning al of niet te laten varen. 3. Het scheren en haarsnijden is geen win kelnering dat beroep mag dus worden uitgeoe- fend in een lokaal met vergunning; evenzoo het beroep van kleermaker. 4. Wie goederen te verkoop voorhanden heeft drijtt winkelnering. De omstandigheid dat de sigaren alleen aan drinkers verkocht worden kan daargelaten nog dat dit moeielijk te con troleeren is daartegen niets afdoen. Onder deze vlag zoudeD de tappers ook wel broodjes koek kruidenierswaren enz. kunnen verkoopen. Een sigaar is geen noodwendig appendix van een borrel. Welke belangen er aan het zoeken van kievits-eieren verbonden zijnblijktbehalve uit hetgeen wij daaromtrent reeds meedeelden uit de volgende bijzonderhedenvoorkomende in de Leeuw. Ct. Het met 30 April gesloten tijdvak van het zoeken van kievits-eieren heeft zoowel hen, die er zich mede bezighielden als de handelaren alles behalve wind-eieren opgeleverd. Hoogst aanzienlijk waren weder de aanvoeren te Leeu warden de eigenlijke markt in het artikel. Zonder overdrijving kanvolgens ingewonnen inlichtingen, het getal aldaar aangevoerde kievits eieren op p. m. 250,000 worden gesteld. In de laatste paar weken was de prijs 12 a 13 cent per stuk doch in de eerste dagen van het sei zoen werden schier fabelachtige prijzen vooreen enkel ei betaald. Reeds toen er nogal een kleine voorraad kwamwerden door èen der eerste handelaren, den heer T. van der Werf, voor een diner 20 stuks voor f26 geleverd. Hoogstbelangrijk waren de uitvoeren, niet alleen naar alle provinciën van ons landmaar ook naar Engeland Frankrijk en Duitschland; zelfs naar Konstantinopel werden er verzonden. Er waren dagendat genoemde handelaar alleen per postpakketdienst een 80tal kistjes met de geliefkoosde waar verzond. Den lsten Mei hadden de belangrijkste aanvoeren plaats. Zij bedroegen 30,000 a 40,000 stukswaarvan alleen naar Londen 15,000 werden geëxpedieerd. Een vreemd verschijnsel deed zich te Beesd voortoen in de laatste dagen het vee uit de stallen naar de weiden gedreven werd. Nauwlijks waren zij in de vrije luchtof verscheidene hunner braken een poot. Dit was niet alleen in dit jaar hiermaar ook in andere Linge dorpenook aan den Waalkant te Herwijnen en bij Leerdam en aan den Diefdijk tusschen Gelderland en Zuid Holland. Somtijds kan de gebroken poot nog gezwachteld en hersteld worden maar in de meeste gevallen helpt dat nieten moet het beest afgemaakt en het vleesch voor een spotprijs verkocht worden. Opmerkelijk is het ookdat dit ongeluk in de meeste ge vallen aan ossen overkomt en betrekkelijk weinig aan melkkoeien. Ter navolging Een kastelein te Reuzel die tevens eene kruideniers affaire heeft, welke onmiddellijk met het dranklokaal in verbinding stond achtte zich verplichtvolgens de voor schriften der drankwetin zijn dranklokaal zoodanige verandering te brengen dat er geene gemeenschap met de andere affaire kon plaats vinden. De deur van het bedoelde lokaal werd doarom dichtgespijkerd. Maar nu ontdekte onze snuggere waarddat het dranklokaal niet aan zijne roeping kon beantwoorden daar er geene gelegenheid was om het binnen te treden. Op welke wijze zou j hij nu de gasten binnen kunnen krijgen Fluks komt eene gedaebte bij hem open van de gedachte tot de daad over gaande nam hij een der buitenramen uit en zette eene ladder tegen den muur. Daar langs ziet men nu de stamgasten vreemdelingen, kasteleiu en huisgenooten op- en afklimmen de één om zijn glaasje te verorberen, de ander om te tappen. De Duitscherdie eenigen tijd geleden een goudsmid te Amsterdam eenige gouden ket tingen en horloges heeft weten afhandig te maken, is uitgeleverd en bevindt zich reeds in de cel lulaire gevangenis aldaar. De meeste gouden voorwerpen zijn te Brussel beleend. Te Breda is eene 21jarige dienstmaagd gearresteerddie eerst twee dagen in haren nieuwen dienst was, en zich toen daar reeds aan diefstal schuldig maakte door uit een gesloten linnenkast f 60 te ontvreemden. Het werd door de vrouw des huizes ontdekt, die de linnenkast open vond. Alhoewel de dievegge eerst bleef ontkennen, beleed zij later het geld op de vliering en tusschen de steenkolen in den kelder te hebben verstopt. J. D., te Breda, die verdacht werd iemand eene verwonding te hebben toegebracht, welke den dood tengevolge had, voor welk feit hij door de arrond. rechtbank aldaar naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Bosch werd gewezen, is op vrije voeten gesteld. Aan de Klundertsche haven is op het droge gespoeld een kinderlijkje, dat blijkbaar reeds verscheidene dagen in liet water gelegen had. Op last van den burgemeester is het ge kist en op het gemeentekerkhof begraven. De justitie doet onderzoek. Uiterlijke teekenen van misdaad waren bij de schouwing niet te be speuren. Te Leur had Woensdag eene hevige vecht partij plaats, met dit gevolg dat zekere B. ernstig gewond werd. J. v. N., die hem verschillende messteken toebracht, is, na kort geleden uit de gevangenis te zijn ontslagen, opnieuw gearresteerd. De toestand van den gewonde is niet hopeloos. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder aanleiding te hebben gegeven tot het ergerlijke tooneel. Naar Dorst (bij Oosterhout) heeft elk jaar in de eerste twee Zondagen van Mei, eene bede vaart plaatsvoornamelijk om voor kinderen met uitwendige ziekten verbetering of genezing te bekomen. Bij gelegenheid van deze bedevaar ten ontstond er Zondag 11. in eene herberg een hevige twist over het plaatsen of wegnemen eener melkkan waarbij W. v. H., wonende te Tete- ringen door J. C. en H. v. d. H., beiden van Bredamet een stoel zoo ruw op het hoofd werd geslagendat hij vrij ernstige verwondin gen bekwam. Het gevolg hiervan was, dat beide laatstgenoemde bedevaartgangers door de rijks politie voorloopig iu arrest werden genomen en tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Onder de gemeente Velzen s in de her berg „De Haven van IJ muiden", op de Heide, brand ontstaan. Het geheele huis werd in de asch gelegd. Na afloop der Meimarkt te Lochem heeft een jongeling zijn kameraad met een mes in den buik gestoken welke ernstige verwonding ge vaarlijke gevolgen kan hebben. De dader bevindt zich in hechtenis. Twee runderen die te Oud-Vroenhoven frauduleus uit België waren ingevoerd zijn op last van den districtsveearts te Maastricht afge maaktterwijl tegen de geleider se ene bekeuring is ingesteld. //Wie van jullie kan me vertellen, jongens" vroeg een schoolmeester „waar zwaarspaat ge vonden wordt Onmiddellijk schreeuwden tal van jongens tegelijkertijd „In 't brood!" riep de zoon van een bakker, „In het meel!" de zoon van een molenaar, „In het papier óe zoon van eeu papierfa brikant „In de leVv rworstde zoon van een slachter, „In het linnen de zoon van een wever „In de chocolade de zoon van een banket bakker „In de peper de zoon van een kruidenier „In de kaasde zoon van een kaasboer „In de suiker de zoon van een raffinadeur, „In het leder de zoon van een looier. „Heel goedjongenssprak de meester „dat is heusch heel goed geantwoord Dezer dagen werd het kleine Veere ver eerd met een bezoek van den prins van Batten- burgtwee officieren en nog een heer. Het bezoek gold de bezichting vau den beker van Maximiliaan van Bourgondie. Dit kunststuk is thans gratis te bezien doch er is een bus ge plaatst waarin de bezoekers een gift kunnen steken ten behoeve van de armen der gemeente. Bij de opening van de bus werd ditmaal daarin gevonden een Engelsche schilling. In de gewone bijeenkomst der afdeeling Utrecht van de maatschappij van nijverheid hield Dinsdag avond de heer J G. vau Gennepkapitein der veld-artillerie aldaar, eene voordracht over het hoefbeslag der paarden. Na te hebben herinnerd dat reeds de Grieken en Romeinen beproefden de hoeven hard te maken door vilten sandalen enz. later van ijzer en soms ook wei van edele metalen, toonde spr. aan hoe het eerste hoefbeslag dagtee- kent van 1066 toen Willem de Veroveraar in En geland kwam. Daarna gaf spr. eene beschrijving van den hoef, waarbij een doorgesneden hoef ter verduidelijking aan de vergadering werd vertoond. Uit spr. medeaeelingen bleek dat de hoef bestaat uit kootbeenkroon'oeen en hoefbeen waaraan zich bevinden de gewrichtsvlakte, wandvlakte en zoolvlakteen voorts het straal- of spoelbeen, al hetgeen omgeven is door een vezeligen beursband en door in- en uitwendige zijbanden. Het geheel is omsloten door een koker van hoorn, waaraan men onderscheidt den hoornwand de hoornzooi en den hoornstraal. De mechanische verrichtingen van den hoef beschrijvende neemt spr. de beschou wingen tot grondslag van den heer Lungwit/., die daaromtrent in het tijdschrift Der Hufschmied het volgende mededeelt: 1°. Iedere hoef, zoowel de zieke als de gezonde verwijdt zich aan zijn drachtkroonrand. 2n. Bij den gezonden hoef verwijdt zich de drachtwand zoowei aan den kroonrand. als aan den draagrand. 3°. De verwijding in de achterste helft van den hoef heeft eene kleine verkorting in de leng tedoorsnede ten gevolge, die voornamelijk plaats heeft aan den kroonrand van den toon. 4°. De verwijding van den wanddraagrand toont zich verschillend naarmate van den vorm van den hoef. Bij scherphoekige en daarmede overeenkomende hoefvormen vermeerdert zij van den toon naai de dracht en vermindert weder aan het drachr- uiteinde. 5°. De verwijding van den draagrand heeft slechts bij den onbeslagen hoef op volkomen wijze plaats. 6". De rekbaarheid van den hoef- vorm en de goed ontwikkelde niet besneden straal begunstigt de verwijding van den hoef aan den draagrand. 7°. liet beslag zoowel als de droogheid van het hoeftioorn benadeelen in hooge mate de mechanische verrichtingen van den hoef. 8°. Bij hoeven met ingetrokken drachtwar.den en met ondergeschoven hoekwannen blijft de vat baarheid zich onder de lichaamslast te verwijden, bestaan het achterste gedeelte van den draeht- draagwand neemt daaraan echter geen deel, maar doet het tegenovergesteldehet schuift zich onder en vernauwt zich min of meer. 9". De voor hoeven verwijden zich meer dan de achterhoeven. Na verder te hebben betoogd dat bij den on beslagen hoef, als de meest natuurlijke toestand de verwijding en vernauwing geregeld plaats heeft en noodig is om den hoef gezond te houden, kwam spr. tot de middelen die het gezond houden van den hoef het meest kunnen bevorderen. Het beslag is wel het meest nadeelig aan eene goede ontwikkeling van den paardenhoef, maar het is bij gebruik der paarden op harde en kunstwegen een noodzakelijk kwaaden dat kwaad dus zoo min nadeelig mogelijk te doen zijn moet het streven zijn van ieder die daarop eenigen invloed kan uitoefenen. Ook het besnijden van den straal, die een wezenlijk aandeel heeft in de verwijding van den hoef, heeft een hoogst nadeeligen invloed en toch ziet men het vaak op erbarmelijke wijze geschieden. Voigens spr. is het dus blijkbaar noodzakelijkdat geen hoefsmid tot de uitoefening van zijn beroep worde toegelaten, alvorens hij blijken gegeven iiebbe voldoende bekend te zijn met de mechanische verrichtingen van den hoef. Het beslag met halvemaanvormige ijzers was altijd het doelmatigstemaar bij de wijze van gebruik onzer paarden is dit veelal onmogelijk. Men moet echter aan deze twee voorwaarden vol doen horizontale draagvlakte en mogelijkheid dat de straal door den druk van den aardbodem wordt uitgezet. Is de draagvlakte van het ijzer niet horizontaal of wordt de straal door het be slag van den aardbodem verwijderd, dan kunnen daardoor slechts verdere afwijkingen veroorzaakt worden van den toch reeds onder ongunstige omstandigheden verkeerenden hoef. Ook de nieuwe 1 er der hoefrotatie moet alles vermijden wat het hoefmecliamsme verzwakt of tegenhoudt. Een dertig jaren geleden werd de hoef door de meeste smeden als een stuk hout behandeld op den gang en de stelling van het paard werd geen acht gegeven. Kwam het paard in de smidse dan werd de oude hoef met geweld afgerukt en op onverantwoordelijke wijze met de houwkling en het werk mes berecht. Dat was meestal het werk der smidsjongensder leerlingen. Daarbij wex-den natuurlijk ook de edele deelen van den hoef gekwetsten men kapte soms maar door tot er bloed kwam zoo'n kleine aderlating was niet kwaad meenden de smeden. Op zulk een verzwakten hoef kwam dan een breed, holgesmeed ijzer zonder draagrand of afdak maar met zwaren greep en kalkoenen. Dikwijls verliet het paard kreupel de smedex-ijexx de smid vond het zeer natuurlijk dat het beest eex-st aan zijn nieuw beslag moest wennen. Om iets te kunnenmoet men het geleerd hebben, zegt spr., en het moet gezegd wox-den ook thans nog zijn goede hoefsmeden hier nog maar dun gezaaid. Maar dat is niet hunne schuld. Hoe wordt het vak beoefend, waar wordt het onderwezen? Op het platte land leert de zoon het van zijnen vader en erft daarbij alle eigenaardigheden, vooroordeelen, overleveringen en kwade gebruiken, die zells met de grootste moeite niet weg te redeneex-en zijn. In onze provincie zijn de klacliteix behoudens enkele xxitzonderingen niet groot. Spr. schrijft dit toe aan de veeartsenijschoolwaar de leeraren langzamerhand een goeden hoefsmid tot een uit stekenden hebben gevox-ixxd, en die in deze in richting kennis maakt met alle gevallen die zich kunnen voordoen. Van zijne kunde en bedreven heid is natuurlijk veel overgegaan op andere smeden eu ofschoon langzaamdie wijze van van opleiding werkt toch goed. Waar blijft het evenweldat het vak van hoef smid zeer moeillijk is; theoretische kennis moet gepaard gaan aan groote handigheid, doorzicht, bedaardheid, fermiteit, kracht en somtijds moed. Voor alle vakken, hetzij van onderwijs of industrie, bestaan in ons land leerscholenmaar eene goed geoi'ganiseerde hoefsmxdsschool ontbreekt nog altijd. Alleen te Venloo bestaat eene xnilitaire school die goede resultaten afwerpt, zoodat de daar gevormde smeden bij het verlaten van den dienst bij particulieren in den regel goede plaatsing vinden. Spr. geeft daarmee het wensclxelijke aan om in den regel de dx-achten van den hoef te sporen daax-entegen den toon te verkorten. Ook de stempelhoeken moeten gespaard worden evenals het glazuur van den hoornwandde hoef mag niet met gloeiend ijzer worden gebx-andde draagrand moet zoo horizontaal en vlak mogelijk gesneden of bekapt worden. Spr. vertoont eenige ijzers die in Amsterdam Rotterdam en Noord brabant nog veel gebruikt worden, en die door hun gewicht alleen eene ware marteling voor de paarden zijn. Vooral dringt spr. op het gebruik van goed materiaal aan Zweedsch ijzer en Bes semer staal. Een normaal hoefijzer moet overal even dikvlak en horizontaal zijnalleen aan den toon een opzet met stoot. Naar den binnenkant moet het eenigszins af hellen de nagelgaten moeten op de goede plaats zitten en vijf of zes nagels zijn voldoende. Voorts moeten de koppen der nagels in eene rits zakken zoodat hun bovenkant gelijk aan hetijzeren vlak komt. Kalkoenen mogen aan de ijzers niet voorkomendie verhinderen dat de straal den grond raakt, de werking van banden en pezen belemmert eix het overkoot loopen veroorzaken kan. Zonder kalkoenen glijden de paarden wel, maar vallen doen zij niet. Spreker ondexwoxxd dit dagelijks bij de oefeningen met de batterij en voerde ook als een bewijs aan dat onlangs het paard;, bereden door de echtgenoote v:n een zijner collega's, op hol ging en door een groot gedeelte van de stad over de gladde straatsteenen voortrolde, zonder dat dit paard dat ook geen kalkpcT'en aan liet beslag had, gevallen is. De ijzers bij de batteri j in gebruik wox'den door spreker vertoond en verklaard. De dikte er van mag niet meer dan 1 of 1.5 centimeter zijn en het moet naar den vorm van der. hoef wórden vervaardigd, terwijl niet omgekeerd deze laatste moet gesneden wox'den naar den vorm van het ijzer, waardoor kleinhoeven veroorzaakt worden. Raspen en vijlen van den voorwand is slecht, daar dit aanleiding geeft totbrokkcllioeven. Ook het besmeren van den hoef met allerlei smeersels en vetten vei'dient afkeuring. Het inslaan met koemest is om de ammoniakverbindingen ook nadeelig. Het hoorn wordt daardoor eei'St wel week xnaai later weer veel harder. Spr. beveelt water als het beste en goedkoopste middel om de hoef lenig te houden aan. Px-oeven in Duitsch land genomenwaar twee officieren lxunne esea- drons van gdijke sterkte, de een met water, de ander met vet behandeldenhebben aangetoond dat water de voox-keur verdient en zelfs glycerine of vaselineoverigens de onschuldigste vetten op den hooru nadeelig werken. Spr. toont dit door proeven met hoorn in waterglycexdne en vaseline aan. Ten slotte dringt spr. er op aan dat pogingen worden gedaan om in den onhoudbax-en toestand, die eene ware marteling voor vele paarden is, verbetering te brengenop het voorbeeld van Duitschland, dat, na de herhaalde betoogen van graaf Einsiedeldie zich dit tot levenstaak had gesteld nu eindelijk eene wet heeft ingevoerd die bepaalt dat alleen zij het vak van Ixoefsmid mogen uitoefenen, die in het bezit van een di ploma zijn, Avaaruit hunne bekwaamheid bliikt. WAALWIJK8 Mei. De veemarkt was wederom goed voorzien en ditmaal was de handel vlugger,daar het overtol lige grasgewas vele koopers uitlokt voor iong en vaarhoornvee. Kalfbeesten werden bovendien voor Belgie op gekocht. Kalfkoeien f155 h 220. Dito vaarzen f 130 a 135. voor weilammeren werd besteed f4,80 a 7 per stuk. Jonge varkens golden bij fermen aanvoer f6.50 a f 13.50. Ter botermarkt aangevoerd 687 KG.; van 87 a 0.96 per KG. verkocht. Eieren f2.50 a 3,00 per 100 stuks. De behoefte aan zwaar lecler blijft voort duren de prijzen gaan langzamerhand hooger en terwijl in de zomermaandeii de voorraad meestal het geringste is en de prijzen daar door vaster zijnkan men met recht op eene verdere prijsverheffiug min of meer rekenen. Schors wordt veel aangeboden. Fransche prima Berry en uit het departement Cher wordt a 173 tot f76 per 1000 K. G. in bussels franco hier geleverd. AMSTERDAM, 8 Mei. Bericht van de makelaars Brouwer Aneher Dordregter. Huiden. Stille week. Uit de inschrijving van 24- April werden nog afgedaan: no 417, 231 O.-Ind. runderhuidenbenevens ex in- schrijviug 23 Maart, no 294, 93 O.-Ind. buffelhuiden, terwijl 831 Pxidang runderhuiden ex „Koning Willem III" ook nieuwe eige naars vonden. In inlandsch goed gaat weinig om. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op 15 Mei, namiddags half een ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 8e afdeeling. No. Per „Batavier." Tax. 435. 1010 Samarang runder 37/10 k. 63/64 Per „Padang." 436. 1550 Samarang runder 4V8 62/63 437. 180 62/s 49/50 438. 615 buffel 83/4 29/30 Per „Ghyabassa." 439. 346 Oost-Ind. buffel 8y5 36/37 440. 192 83/4 32/33 Per „Waronga." 441. 599 .Oost-Ind. buffel ö1/* 39/40 *42. 170 9 29/30 443. 21 Samarangaard buffel 10V3 36 37 444. 105 Oost-Iud. buffel 102/5 33/34 445. 86 Soerab.aard liy5 25/26 Per „Duke of Buckingham." 446. Ill Passaroean runder 34/5 66/67 447. 59 Soerabaya 43/4 47/48 Entrepotdok 5e afdeeling. Per „Prinses Marie." 448. 801 Samarang runder 37/8 56/57 449. 58 aard 7 49/50 450. 181 buffel 12!/2 41/42 Per Con rad." '451. 79 Samarang runder 31/2 76/77 452. 21 5y4 V 59/60 453. 243 4a/l00 56/57 454. 101 8 47/48 455. 223 buffel 103/5 39/40 456. 259 73/4 36/37 457. 336 lOi/io 31/32 458. 253 8i/g 27/28 459. 35 91/10 7 21/22 Amsteidamsch Westelijk entrepot. Per „Prins Hendrik." 465. 566 Cheribon buffel 8y8 42/43 466. 112 7Vs 35/36 467. 617 10y5 37/38 468. 67 8y5 23/24&j 41 8V2 469. 96 lOi/io 26/27 470. 153 sy3 - 22/23

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2