Nummer 40 Zondag 17 Mei 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. i De Echo van bet Zuiden. toi, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advert,entiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ïoor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. INSCHRIJVING-SCHUTTERIJ. De burgemeester der gemeente Waalwijk roept mits deze op zoodanige ingezetenendie op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden, nameliik die geboren zijn in I860, benevens de zoodanigen, die zich van buitenlands binnen deze gemeente gevestigd hebben, voor zoo verre zij nog in eene der klassen van de schutterij vallenom zich tusschen den 15 en 31n Mei aanstaande, ter secretarie van het gemeentebestuur te Waalwijk voor den dienst der schutterij te doen inschrijven; zullende tot het ontvangen van hunne aangifte te dier plaatse dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 worden gevaceerdde invallende Zon- en feestdagen hiervan uitgezon derd. Tot naricht der belanghebbenden dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het rijk hun gewoon verblijf houdendeen alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan, voor zooverre zij in de voorrechten van Neder landers kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in alle gevalle door de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeener. mocht, tot de vrijgestelden of uitgeslotenen van den schutterlijken dienst te behooren. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig isen datbij aldien in de verschillende gemeenten, waar iemand verblijf houdt of den zetel van zijn vermogen heeft ge vestigd alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaandezelve zich moet doen in- schriiven in die gemeentealwaar hij voor de personele belasting is aangeslagen; moetende amb tenaren zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zijdie bevonden zullen worden zich niet vóór den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijvendoor het plaatselijk bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en ter zake van hun verzuim in eene geldboete vervallen terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving feen redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten unnen aanzien bestonden. fin worden overigens de ingezetenen aangenaamd om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoor lijk geschiede en zij niet komen te vervallen in straffen bij de wet bepaald. Waalwijk9 Mei 1885. De burgemeester VAN DER KLOKKEN OPENBARE VERGADERING van Woensdag 13 Mei's av. 6 uur. Afwezig de heeren Van Es Van Heijst, Tim mermans Wz. en Zijlmans; beide eerstgenoemden met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurdnadat in dezelve nog was opgenomen dat de harmonien l'Espé- rance en Chrispijn om beurten de jaarlijksche subsidie van f 60 zullen genietenten minste als Chrispijn dit aan den gemeenteraad verzoekt en zich bereid verklaart ook 6 volksconcerten gedurende de zomermaanden te geven. De voorzitter deelt mededat tot groote teleurstelling van B. en W. bericht is gekomen van den heer Ch. M. Jansenonderwijzer te Nieuwvosmeerdat hij zijne candidatuur intrekt, en den raad verzoekt hem niet te benoemen tot onderwijzer aan de openbare school alhier daar hij die benoeming toch niet zou kunnen aannemen. De voorzitter betreurt dit zeer, daar alle ingewonnen informatien en ook persoonlijke kennismaking de verwachting rechtvaardigden dat Jansen juist de onderwijzer zou zijn geweest, dien wij zochten. Intusschen, dit is nu eenmaal zoo. Wat nu te doen. Drie wegen staan volgens het oordeel van B. en W. open. lo. Kan de raad aan Janssen f 750 tractement geven in plaats van f700 2o. kan de raad besluiten met de benoeming te wachten tot na de najaarsexamens, als wanneer er waarschijnlijk meer onderwijzers met acte voor Fransch disponibel zijn, en inmiddels machtiging te vragen een kweekeling aau te stellen; 3o. kan een nieuwe oproeping geschieden en de advertentie zoo worden ingekleed, dat het tractement bedraagt f 600 voor een ouderwijzer zonder- en f700 voor eeu met acte voor Frausch; de voorzitter houdt de eerste weg de beste. Hierna ontstaat tusschen verschillende leden en den voorzitter eene gedacbtenwisseling over de mogelijkheid, om als gehuwd onderwijzer in onze gemeente fatsoenlijk te leven en zijn prestige op te houden met een salaris van f750. Nadat nog gebleken was dat de voorzitter niet de minste zekerheid had dat Jansen de benoe ming zou aannemen als men het salaris ver hoogde tof f750 deed de heer Van der Heijden het voorstel te wachten met de benoeming tot na Augustusen inmiddels een kweekeling voor dien tijd aan te stellen. Dit voorstelgesteund door den heer Tim mermans van Tureuhoutwerd met algemeene stemmen ongewijzigd aangenomen. De voorzitter gaf vooraf nog in overweging, of het niet goed zou ziju intusschen toch een oproeping te doen; kwamen er dan geschikte sollicitantendan hoefde men niet tot het najaar te wachteD. Dit denkbeeld van den voorzitterbestreden door dr. de Haan en den heer Baijens vond bij de leden geen bijval. Nadat door den raad aan B. en W. machtiging was verleend tot verpachting van het grasgewas der gemeente over 1885 deelde de voorzitter mede dat waren ingekomen de volgende ver zoekschriften. a. van notaris Binktot aanleg van een buizenleiding in aansluiting aan de gemeenterio- leeringover een stuk gemeenteeigendom. Onder door den raad vastgestelde voorwaarden tot wederopzegging toegestaan. b. Van de subcommissie tot het inzamelen van gelden voor de feestelijke viering van het 25jarig bestaan der liedertafel „Oefening en Vermaak" alhiervragende eene subsidie van f 250 voor het geven van een festival van harmonien bij die gelegenheid. De heer Van der Heijden wenschte wel te weten welke soorten van feesten men zich voor stelde te geven en voornamelijk in welke mate het publiek daarvan zou kunnen profiteeren. De voorzitter kon daarop geen bepaald antwoord geven. Alleen heeft hij gehoord dat men van plan is een festival te geven en bij die gelegen heid een grooten optocht te houden door de gemeenteoverigens zal 't afhangen van de middelen waarover men zal kunnen beschikken, of er een grootere of kleinere kiosk zal worden ingericht voor de te vieren feesten. Aan den heer Timmermans van Turenhoutdie verlangde te weten of de aanvraag een punt van overwe ging bij het dag. best. had uitgemaaktkon de voorzitter niets zeggen. Het verzoekschrift was 's morgens eerst ingekomende wethouder Van Es was nog niet. thuis; die wist er dus zelfs nog niets van. De heer Timmermans van Tu renhout vond echter dat dusdanige zaken door B. en W. behooren te worden voorgelichthij stelde daarom voor de aanvraag te stellen in handen van B. en W. die dan in een volgende vergadering rapport zouden uitbrengen. Hier was niets tegen vond de voorzitter, als alleen dat de commissie veel haast scheen te hebben. Overigens wil hij gaarne met de heeren der subcommissie confereeren (waarom juist de subcommissie die aanvraag deed en niet de commissie zelve vund de heer Quirijns vreemd) de liedertafel heeft aan de gemeente vele diensten bewezen en hare eigen eerzoowel als die van Waalwijkin 't binnen- en buitenland hoog gehoudenhij zou dus voorstellen b. v. aan staanden Vrijdag met de aanvragers een bijeen komst te houden en hunne plannen te vernemen. Binnen eenige dagen zouden dan de raadsleden worden geconvoceerd om in deze een besluit te nemen want de zaak moet niet tegen gehouden worden. Dit was ook het gevoelen van den heer Tim mermans van Turenhout die oordeelde dat de sympathiedoor den voorzitter der liedcrtafel toegezwaaid door elk raadslid en door de heele gemeente wordt gedeeld. Door voor te stellen de aanvraag te onderwerpen aan de vjorlichting van B. en W. was 't zijne bedoeling niet de zaak te traineeren maar om op de hoogte te komen. Hoe eerder er een beslissing zal vallen hoe liever 't hem zal zijn. Nadat de voorzitter nog betuigd had, dat 't in 't geheel niet in zijn plan gelegen had de ge voelens van den heer Timmermans ten opzichte van de liedertafel verdacht te maken en nadat dr. de Haan nog gelegenheid gevonden had de hilariteit op te .vekken door te zeggen dat een festivalals dat gegeven werd waarschijnlijk, zooals de heer Baijens aanraadde 's Maandags zou plaats hebben omdat Zondags met kermis hier in Waalwijk de dames niet in de koffiehuizen mogen komen werd het voorstel Timmermans met algemeene stemmen aaugenomen. c. Van den directeur der gasfabriek Van Dijk, verzoekende vaststelling van zijn salaris als ge- meentebouwkundige zoowel over 84 waarvoor hij nog niets heeft genoten als over 85, tot een bedrag van f 250 voor iedereen lijst van de verrichte werkzaamheden is er bijgevoegd. Twee gevoelens stonden lijnrecht tegenover elkander. Op den voorgrond stellende dat de gemeentebouwkundige naar verdiensten moest beloond worden waren eenige leden, de heeren De Haan Van der Heijden en Mombers tegen een vast salaris zij wenschten hem te betalen voor het werk dat hij deed. Anderen, de heeren Baijens en Hoffmans, vonden dat, als meu een gemeentebouwkundige heeft, over wien men altijd kan beschikken, men hem ook een vast salaris moet toekennennaar de werkzaamheden der laatste jaren te oordeelen is f250 zeker niet te veel. Of burgemeester en wethouders tevreden waren over de bouwkundige werkzaamheden van Van Dijk? Voor zoover zij er ondervinding van hadden en er over konden oordeelenjawel zegt de voorzitter wat bestekken en teekeningen aangaat't is moeilijk die te beoordeelen, maar de ondervinding heeft geleerd dat de werken uitgevoerd naar die bestekken, zeer goed voldoen. Ten slotte werd ook deze zaak op voorstel van den heer Timmermans Van Turenhout ge- renvoyeerd naar burg. en weth., die beter dan de raadsleden kunnen oordeelen over de door Van Dijk verrichte en nog te verrichten werk zaamheden is de raad dan goed voorgelicht dan kan in de volgende vergadering met kennis van zaken een conclusie worden genomen. De voorzitter wilde nu de vergadering sluiten maar enkele heeren hadden nog iets te zeggen. De heer Van der Heijden wees er op dat bij alle besprekingen, door de commissie voor de trottoirs gehouden steeds het beginsel had voorgezeten bij den aanleg steeds den bestaanden toestand in acht te nemen en niemand hinder aan te doen. Als men daar, waar nu is uitge scheiden, zoo doorgaat, wordt er bepaald aan de huizen waterschade veroorzaakt. De voorzitter heeft daarvan nog niets gezien, maar als 't is, zooal9 de heer Van der Heijden zegt, dan is 't een groote foutwant dan zou men onaangenaamheden krijgen en die moeten worden vermeden hij zal het nazien en laten veranderen als er reden voor is. De heer Hoffmans gaf eenige inlichtingen hoe het op gemakkelijke wijze kan verholpen worden, waarna de heer Timmermans Van Turenhout de aandacht, van burg. en weth. vestigde op de markt, waar geen water te krijgen is hij wenschte te weten of er geen middel zou zijn om de bestaande pomp in orde te maken en of tege lijkertijd er de urinoirs niet geplaatst zouden kunnen wordenzooals door den raad al lang geleden is gedecreteerd. De pomp weer in werking 9tellen zal niet gaan, oordeelt de voorzitter, omdat het water is afgekeurd men is nu bezig de northonpomp voor het huis van Van Tilburg in orde te maken; voldoet die dan kan men verder zien. Over de urinoirs vernamen wij van den voor zitter niets. De heer Baijens verlangde in het verslag over den toestand der gemeente over 1884 te zien bijgevoegd, dat ook iu de Stationstraat de toe stand van voetpaden en waterlossingen voor ziening eischtaan zijn verzoek zal worden voldaan. Alsnu sloot de voorzitter de vergadering. trr.x.Trr-t.tti' n De kamer van afgevaardigden heeft Dinsdag bij de behandeling van het wetsontwerp op de recidivisten artikel 1 met 403 tegen 60 stem men aangenomen en vervolgens al de andere artikelen zoomede het ontwerp in zijn geheel met 386 tegen 57 stemmen goedgekeurd. Het 6erichl van de Times dat de onder handelingen tusschen China en Frankrijk op een hinderpaal waren gestuitis geheel van grond ontbloot. Integendeel wordt uit Tientsin gemeld, dat de officieele onderhandelingen gisteren een aanvang hebben genomen. De beide partijen aldus meldt men zijn zeer verzoenend gezind en zijn het eens om geen der bepalingen in de vredes preliminairen vermeld te betwisten. Den lsten J uli a. s. zal in het Nijver heidspaleis eene „tentoonstelling van den arbeid" geopend worden dat is van werken die door arbeidersgroepen of door afzonderlijke arbeiders, behoorende tot eeu der groepen vervaardigd zijn. De tentoonstelling zal geopend blijven tot 1 November. De regeering heeft aan de syndicale kamers van werklieden die de tentoonstelling organiseeien eene toelage van 20,000 fr. toe gezegd. Ook bekomen zij 10,000 fr. om arbeiders naar de Antwerpsche tentoonstelling te kunnen zenden. Naar gemeld wordt heeft de regeering besloten één en hetzelfde toltarief voor Annam, Tongkin en Cocinchina aan te nemen. De Fransche goederen zullen insgelijks aan een recht onderworpen worden maar zij zullen 75 pet. minder betalen dan die van andere landen, on verschillig of deze onder Fransche of vreemde vlag aangevoerd worrien. Volgens de Revue-Gazette maritime et commerciale is de majoor Landas die het plan van den kolonel Roudaire omtrent het tot stand brengen vau eene Afrikaansche binnenzee over genomen heeftdezer dagen met de leden der commissie van onderzoek voor deze aangelegenheid uit Afrika in Frakrijk teruggekeerd en wel met de gegronde verwachting, dat het plan spoedig verwezenlijkt zal kunnen worden. Het doel dezer reis was het meest geschikte punt te bepalen voor den aanleg van eene haven aan de monding der kleine rivier Oued-Melah. De commissie is begonnen met in de oase van Oudreff, op een kilometer afstands van de Middellandsche Zee en 800 meter van de Oaed-Melah de plaats voor een artesischen put uit te kiezen en dadelijk is met de botiog er van een begin gemaakt. Wanneer die bron de hoeveelheid water geeft die verwacht wordt, zal het land uitstekend geschikt worden voor aanplanting van dadels palmboomen olijven en voor den graanbouw, en zelfs voor den wijnbouw. De havendie na Algiers de beste van de Noor-Afrikaansche kust belooft te worden zal een levendigen handel doen ontstaan doordien het vervoeren de lading der koopwaren vergemakkelijkt zullen worden vooral ook daar hier de schepen aan wal kunnen komen terwijl ze in alle andere havens van Tunis op 2 a 3 kilometer van den vasten wal verwijderd raoeteu blijven. De commissie is dus tot dusverre goed geslaagd in haar streven en vol goeden moed omtrent de verdere uitkomsten van hare onderneming. De werkstaking onder de kleermakersge zellen te Parijs duurt voort en Zondag werd er in de groote zaal-Levis op nieuw een vergadering gehouden waaraan ODgeveer 2000 mannen en

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1