Spanje. Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND. STAAT VAN BRIEVEN ^"uitvoeringen. vrouwen deelnameu en waarin besloten werd den eisch van 90 ceutimes arbeidsloon voor allen per uur te handhaven. Daar de werklieden in de departementen voor Parijs niet werken willen laten de bazen thans in het buitenland, te Luik en Verviers en aan den Rijn het bestelde in orde maken. Daar de smeden en timmerlieden insgelijks hooger loon verlangen hoeft het //uit voerend bewind" der werklieden vereenigingen besloten om de beweging zooveel mogelijk te ondersteunen en een algeraeene strike uit te lokken. De vergadering van Zondag besloot onder anderen den volgenden avond naar de groote magazijnen te gaan, waar nog gewerkt, wordt om de arbeiders dan te bewegen om zich bij haar aan te sluiten. De politie is intusscheu ijverig in de weer om gewelddadigheden to voorkomen. De kleermakersbazen hebben nogmaals besloten om niet toe te geven en verklaren zoo noodig hun werkplaatsen liever voor goed te zullen sluiten. Te Madrid is etn proces gevoerd waarbij onthullingen zijn gedaan, die algemeen de diepste verontwaardiging hebben gewekt. Voor omstreeks tien maanden werd er gezegd dat er bij den mi nister van binnenlandsche zaken den heer Ro mero Rebledo op het oogenblik dat hij zich te bed zou begeven eene poging tot diefstal was gedaan. De minister vond namelijk iu zijne kamer een onbekend persoon, die, toen hij den minister zag, uit het geopende venster sprong, maar op bet geschreeuw van dezen „houd den dief! in de armen viel van politiedienaren, die den man wegbrachten. Daarna werden twee anderen zijne medeplicktingen naar het heette, in verzekerde bewaring genomen. De instructie dezer zaak heeft zoolang geduurd dat het proces eerst voor eenige dagen in open bare behandeling kwam. De drie beklaagden in de gerechtszaal bin nengeleid zagen cr allererbarmelijkst uitzij geleken meer op bospitaallijders dan op gevan genen. Bij één hunner waren zelfs de verschijn selen vau tering iu vergevorderden staat merk baar. Het verhoor begon met een der beide andere beklaagden Munoz geheeten. Deze verklaarde dat bij en zijne metgezellen 'savonds voorbij het venster van 's ministers hotel zijn gegaan en dat een zijner kameraden, het venster geopend ziende, uit een grap zijn hoed greep en dien in de ka mer wierp. Wegens het late uur wilde hij niet schellen, maar geholpen door zijne beide makkers, die hem tot ladder dienden, klom hij door het vensterbereikte de kameren zijn hoed te rugnemende, zag hij den minister tegen zich over- staau. Daar deze alam riep, besloot hij uit het venster op straat te springen. Naar het bureau van politie gebracht wilde men hem daar dwingen te bekennen dat hij, in verstandhouding met eene der dienstboden van den minister, gekomen was om te stelen, en men diende hem verder nog eene dracht slagen toe. Vervolgens werd hij naar ue gevangenis ge bracht waar hij opnieuw een pak slaag ontving en iu drie dagen niets te eten en te drinken. Men stopte rheni in een zak en zeide hem dat men hem daar zou laten sterven, indien hij niet bekende dat hijin overleg met de meid des ministers binnengesloopen was om te stelen. De voorzitter vroeg hem waarom hij dit alles niet bij de instructie had verklaard. Munoz ant woordde dat hij dit niet dorst, omdat men hem gezégd had dat hij op last der overheid zoo behandeld was geworden. Hierna werd de teringlijder ondervraagd. Hij verklaarde gezond en wel inde gevangenis te zijn gekomen. Ook hem wilde men in de prefectuur van politie dwingen te bekennen, dat hij gekomen was om te stelen. De directeur der gevangenis evenzoo. Hij kreeg een pak slaag en men legde hem een stuk papier voor met last om het te teekenen. Hij weigerdewant het was zijne schuldbekentenis. Daarop werd hij nog meer gemarteld men sloeg hem bont eo blauw. Een der slagen viel op zijn hoofd neer; hij rolde tegen den muur en viel flauw. Eten en drin ken kreeg bij nieten men zeide hem dat hij in den cachot sterven zouindien hij niet bekende. Hij werd zoozeer door dorst gekweld dat hij zijne „urine" dronk en zijne tong ver- frischte aan de koude ijzeren staven van zijne cel. Ten einde raad, zette hij een kruisje onder het hem voorgehouden schrift. Deze verklaring werd telkens afgebroken door eene geweldige hoestbui Het openbaar ministerie heeft te kennen ge geven dat het zijne eer3te conclusie laat varen, dat het voor Munoz wegens inklimming in 'smi- nisters woningtwee maanden gevangenisstraf eischt en tot vrijspraak van de beide andere beklaagden concludeert. Toen de voorzitter ten slotte de beklaagden gevraagd had of zij nog iets te zeggen hadden, antwoordde één hunner met bevende stem dat men hen als zij vóór de uitspraak naar de ge vangenis teruggebracht werden toch mocht be schermen tegen de barbaarschheden. De voor zitter stelde de beklaagden gerust en liet den inspecteur komen wien hij strikten last gaf te zorgen dat de gevangenen behandeld werden met de meuschlievendheid, die de wet voorschrijft. Niet mogelijk den indruk te beschrijven, dien deze verklaringen in het paleis van justitie en daarbuiten gemaakt hebben. De Madridsche dagbladen verklaren dat in deze een streng on derzoek moet ingesteld worden. Deze zaak is eens cause célèbre geworden. Men spreekt \an niets anders. De regeerings-partij heeft ook Dinsdag het kabinet-Gladstone niet in den steek gelaten. De heer Massey Lopes had een voorstel ingediend, om de kosten voor het opmaken der nieuwe kiezerslijsten door den staat en niet door de ge meenten te doen dragen, welk voorstel deze week in behandeling kwam. De regeering was voor nemens de stemming over dit voorstel als een votum van vertrouwen aan te merken en dit votum is haar verleend met 280 tegen 258 stem men waarmede het voorstel Massey Lepes werd verworpen. De heer Gladstone had vooraf verklaard, dat hij de bijdrage van het rijk voor Ierland tot 15000, voor Engeland tot 40000 pd, st. ver hoogde. Het door de regeering bestreden ontwerp be treffende deu kanaaltunnelis bij tweede lezing met 281 tegen 99 stemmen verworpen. Met betrekking tot de Afghaansche grens regeling deelde de heer Gladstone het volgende mede „Ik ontvang van den heer Vou Staal bericht dat de ontwerp overeenkomst, waarvan is melding gemaakt tot grondslag zal strekken van de Afghaansche grensregelingen dat hij (Van Staal) bedoelde overeenkomst ter goedkeu ring naar Petersburg heeft opgezonden met de verklaring dat hij haar ondersteude." De heer Childers zeide, dat van het aangevraagd krediet reeds 725,000 pd. st. is uitgeven. Waar schijnlijk zal voor Soeakim nog 750,000 pd. st. gevorderd worden. De ontevredenheid der oppositie is nog sterk toegenomen door de verklaringen van het gouvernement over de ontruiming van Soedan en liet Engelsch-Russiscli conflict. Plet terugtrekken van de troepen, die den mahdi moesten bestrijdenwordt door de openbare meening afgekeurd en geeft nieuwe wapenen aan de oppositie, welke bovendien zeer verbolgen is over de aan Rusland ge dane concessiën. De radicalen, die in Enge land een machtige partij van den vrede tot eiken prijs beginnen te vormen, zijn de eenigen, die zich over dezen keer van zaken verheugen. De gematigd liberale organen zijn er mede verlegen en de Times laakt scherp de regee- ringspolitiek. De verklaringdie dit blad omtrent de gelatenheid geeft, waarmede bet lagerhuis het bericht van de ontruiming van Soedan ontvangen heeft, is zeer hard voor het kabinet. De reden dezer gelatenheid is volgens het city-blad een gevolg van den wrevel over de aanhoudende misslagen, door de regeering in Egypte en in Soedan begaan. Elk barer handelingen in die landen heeft bijgedragen tot verzwakking van Engelands prestige en daarom acht men zich gelukkiger te vernemen, dat de Britscke vlag daar niet meer zal wapperen, dan te weten dat zij er nog langer aan smaad en hoon blootgesteld zal blijven. Ofschoon de motie van afkeuring Maan dagavond indirect door lord Hamilton inge diend verworpen isgeeft de oppositie den moed niet op, en verzekert men, dat zij van de algemeen beerschende ontevredenheid zal gebruik maken om bet kabinet aan nieuwe aanvallen bloot te stellen. Hiertoe zal bet begrootingsdebat een goede gelegenheid aan bieden. Ook is men met betrekking tot de Afghaansche quaestie voornemens om na bet indienen bij het parlement der diplomatieke stukken over deze quaestie, hetgeen in deze week nog zal geschieden, een motie voor te stellen, waarbij de schikking met Rusland wordt 'afgekeurd. Het blijkt dus dat de oppositie geene pogingen zal sparen, om het kabinet Gladstone omver te werpen. Zware sneeuwstormen hebben gedurende de laatste dagen in Schotland gewoed en groote schade aangericht. Een aantal stuks vee kwam om het leven. De Schotten heiin- neren zich niet ooit zulk eene Meimaand te hebben beleefd. Uit Simla wordt gemelddat kolonel Stewart en een ander Engelseli officier naar Herat zullen vertrekken ten eiüde deu emir van ad vies te dienen bij de versterking van Herat. Dit bericht is in strijd met de jongste verkla ring van van den heer Gladstone namelijk dat kolonel Stewart onmiddellijk met sir Peter Lums- den naar Engeland moest terugkeeren. Abdurrhaman de emir van Afghanistan, heeft onlangstoen men den oorlog tusschen Rusland en Engeland voor onvermijdelijk hield, bij de goudsmeden zijner hoofdstad 15 gouden inktkokers (te zamen voor f21.000) besteld voor vijftien zijner generaals. Het is nl. in Afghanistan het gebruik dat de ten strijde trekkende legeraanvoerders van den emir behalve een zwaardook een gouden inktkoker ontvangen voor het senrijven van hunne berich ten. De inktkokers worden in lederen gordels, rijk met goud en edelgesteenten versierd, om het lijf gedragen. In die gordels zijn tevens amuletten, door heilige raanneD geschreven spreuken, welke de dragers tegen de gevaren van den oorlog moe ten beschermen. Een geducht mededinger van het kristal len paleis te Sydenham zalte Londen, eerst daags geopend worden, namelijk het Albertpaleis te Battersea in Zuid-Londen. Het bestaat, even als zijn prototypeenkel uit glas en ijzer, maar heeft minder reusachtige afmetingen. Daarente gen is het ontegenzeggelijk fraaier, juist dewijl het minder kolossaal is. Het heeft dit gein -en met het Alexandrapaleis op den Muswell-heuvel Waren het laatste en het kristallen paleis binnen eigenlijk Londen gelegen dan zou er vermoede lijk geen gegronde reden bestaan oui daar een nieuw paleis te stichten. De afstand, waarop de andere gebouwen van ons gelegen zijn vormen ontegenzeggelijk een groot bezwaar tegen een druk bezoek door de; meeste Londenaars. Reeds urn de niet onbelang rijke reiskosten welke alleen den toegangsprijs bijkans verdubbelen. Te Battersea zal dit bezwaai niet bestaan. Niét enkel zal men voor weinige pence van de meest afgelegen wijk zich daarheen kunnen begeven ook zal de tocht een kortere wezen dan naar Sydenham of Muswtll Hill. De maatschappijaan welke het Albertpaleis toebehoortbegint bovendien met een geenszins te versmaden voordeel namelijk een veel kleiner kapitaal. Zulks is het gevolg hiervan, dat zij de benoooigde terreinen goedkoop heeft kunnen ver werven en hetzelfde geldt voor het bouwwerk daarop neergezet. Dit is namelijk het gebouw, waariu de jongste tentoonstelling te Dublin ge houden is. Het werd na de tentoonstelling, voor afbraak verkocht en toen naar hier overge bracht. Met een kleiner kapitaal aanvangendeder halve geen grof winstbejag nastrevende om een dividend te verdienen op een „verwaterd'' kapitaal zal de Albert-paleis-maatschappij niet in de fout behoeven te vervallen harer andere zusters, die allerlei extra betalingen vergen voor de allerge ringste bezienswaardigheid binnen haar gebouwen en daardoor vele bezoekers afschrikken. Te Battersea zal de eensluidende toegangsprijs ook toegang verleenen tot al hetgeen binnen en buiten het gebouw d. w. z. in het fraaie park dat het omgeeftte zien zal zijn. Grootendeels zal het programma uit den aard der zaak dat in het Crystal Palace en in het Alexandra Palace gelijken. Er zullen schilderijen en andere ten toonstellingen worden gehouden enz. Muziek en dans zullen een hoofdelement vormen. In verband hie* mede valt het te constateeren, dat het Albert-paleis vermoedelijk de grootste concertzaal ter wereld bezit. Deze is 157 voet lang en 118 voet breed, met een beschikbare ruimte van 17,626 vierkante voeten terwijl zij in de groote opera te Parijs slechts 10,506 vier kante voeten bedraagt. De nieuwe concertzaal zal geheel afgesloten kunnen worden om het geluid te concentreeren en storingen van buiten te beletten althans tot een minimum terug te brengen. Wanneer men deze groote zaai binnentreedt, wordt de aandacht terstoud geboeid door een reusachtig orgeldat ten zuiden zich zeventig voet boven de vloer verheft. Het is een der grootste bestaande orgels en bezit o. a. een klokkenspelmet ruim zestig klokken die door een organist bespeeld kunnen worden. Tegenover het groote orgel heeft men aan het andere uiteinde der zaal een kleiner orgel ge plaatst en ditniet oneigenaardig een „echo orgel" gedoopt. Door een vernuftig uitgedachte draadverbinding zal namelijk de orgenist, op het groote orgel spelende de tonen kunnen seinen naar het kleine orgel dat alzoo, werktuiglijk, de aangegeven melodie zal naspelen. Zoo iets is nog niet vertoond en herhaalde proefnemingen toonen aan dat het verkregen effect niet alleen niet storend maar zelfs welluidend kan worden genoemd ofschoon ontegenzeggelijk vreemd, al vorens men het oor er aan hebbe gewend. De werkzaamheden binnen en buiten het paleis zijn ver gevorderd en het laat zich aanzien, dat de opening op den vastgestelden tijd zal kuunen geschieden zij zal nagenoeg samenvallen met die der tentoonstelling van uitvindingen welke in het South Kensington zal worden gehouden. De schikkingen te Battersea zijn aan bekwame handen toevertrouwd. Zij verraden veel onbekrompen heid en smaak. Zondag-ochtend heeft te Napels de plechtige inwijding plaats gehad van de reusachtige ver gaarkommen der nieuwe waterleiding op de Capo-di-Montevan waar het water tot de hoogste verdiepingen der huizen wordt opgevoerd. Het plan der waterleiding kwam reeds in 1840 te berde. Deze loopt van Serino Dij Avelino over een afstand var» 80 kilometers. Het officieel© blad maakt de wet openbaar welke door den keizer is goedgekeurdwaarbij bepaald wordtdat het Russisch de taal moet zijn, waarin op alle lagere scholen van Polen het onderwijs moet gegeven worden. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le en 2 helft der maand Maart 1885. Van Waalwijk. 1. Wed. Versteijne Kaatsheuvel. 2. Hendrik van de Wetering Nieuwkuik. 3. Hermanus Muller Rotterdam. 4. S. Hakken Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum: 1 Vrede des gemoeds De Vliegli. 2 De martelaars iu het Colyseum Rille. 4« Abendglocken Abt. DEUNEN. Maandag 18 Mei 1885, voorm. 10 ure, matinee door de harmonie de Eendracht in de zaal van den heer Van Huiten. Waalwijk, 16 Mei 1885. Laatstleden Donderdag mochten de echtelieden Johannes Kuijsten en Neeltje Kool het zeldzaam voorrecht genieten omringd van een vijftigtal kinderen en kleinkinderen hun gouden bruiloft te vieren. Groot was de belangsteling, die de jubilarissen van alle zijden mochten ondervinden. Door de goede zorgen der buren was hunne woning met groen vlaggen en inscripties ver sierd de beide harmouiec, benevens de lieder tafel, brachten hun ovaties en de gelukwenschen stroomden van alle kanten toe, terwijl een groot aantal geschenken er zeker toe bijdroegen om den dag voor het gouden bruidspaar en zijne gasten nog aangenamer te maken. Een ander jubilé mocht de heer P. Quirijns dienzelfden dag vieren ZEd. had toen namelijk gedurende een tijdsverloop van 25 jaren de betrekking van kerkvoogd der Ned. hervormde gemeente alhier bekleed. De vele verdiensten die de heer Quirijns zich als zoodan'g heeft verworven erkennendehebben de kerkeraad en het kerkbestuur ZEd. een prachtig cadeau be staande in een schrijfgarnituur met zilver ge monteerd, als aandenken aangeboden. Moge hetzoowel het echtpaar Kuijsten als den heer Quirijns gegeven zijnnog eene lange reeks van jaren met voldoening op dezen schoónen dag terug te zien Bij de door het ministerie van waterstaat enz, gehouden aanbesteding van 1. het voort zetten der steenglooiingen langs de dijken der Zuid-Willemsvaart, tusschen de, Dungensche brug en 's Hertogenbosch. Begr. f 6000 was minste inschrijver A. de Kort te Baardwijk, f 4944; 2. de voorziening van de kanaalboorden der Zuid-Willemsvaart, in de prov. Noordbrabant. Begr. f7000: H. J. Dekkers te Baardwijk f 5522. De tweeds kamer heeft Vrijdag de beraad slagingen aangevangen over het wetsvoorstel van den heer W. K. van Dedem, om in beginsel aan te nemen de uitkeering van een vaste bijdrage van 4 millioen jaarlijks door Indië aan de Ne- derlandsche schatkist. De heer Cremer verdedigde het ontwerp krach tig als een eersten stap om Indië tot ontwikkeling te brengen, hare toekomst te vei zekeren en dus als waarborg voor haar behoud. De heeren Schimmelpenninck en Oorver Hooft daarentegen bestreden het als geheel onaanne melijk, als in strijd met de grondwet, met onze rechten als koloniseerende mogendheid, en als zullende leiden tot uiet-werkelijke bijdragen, tot verwarring in de geldmiddelen tot nadeel van Indië en zeer verderfelijk werken tot geheele onafhankelijkheid van Indië. Tot lid van den gemeenteraad van Kapelle is gekozen de heer W. Quirijns, met 70 van de 84 uitgebrachte geldige stemmen. De heeren O. de Roon en D. de Braijn bekwamen elk 5 stemmen. Uit eene goede bron vernemen wijzegt de N. R. Ct.dat de verschillende geruchten welke door de buitenlandsche dagbladen omtrent het lot van het handelstractaat tusschen Neder land en Frankrijk in de laatste dagen werden verspreidzeer overdreven zijn. Het éénig bezwaardat er bij de Frausche kamer tegen de aanneming van dit tractaat schijnt te bestaan, spruit voort uit eene verlaging van het invoer recht op karton in Frankrijk. Deze verlaging heeft in dat land een onverwachten en grooten tegenstand ontmoetomdat zij ten gevolge van de bekende bepaling, welke in de meeste tractaten tusschen Frankrijk en andere staten gesloten wordt aangetroffen en volgens welke de onder danen der contracteerende staten op den voet der meest begunstigde natie worden geplaatst, rechtstreeks aan Duitachland en Zwitserland ten goede zou komen en voor de Fransche karton industrie belangrijke nadoelen zou kunnen op leveren. Het zou inderdaad na al hetgeen met het Fransch-Nederlandsche tractaat is voorge vallen zeer te bejammeren zijnindien het tot stand komen daarvan opnieuw om een betrek kelijk ondergeschikt punt zou moeten schipbreuk lijden. Eene inlandsche karton industrie van eenigen omvaDg bestaat in Nederland niet, zoodat het belang dier industrie niet zou kunnen op wegen tegen de overwegende voordeeleu, die de aanneming van het tractaat door de Fransche kamer aan de Nede» landsche nijverheid zou op leveren. Uit Tilburg wordt gemeld Onze gemeente bezit sinds eenigen tijd eene scheepstimmerwerf, en wel'in de ijzerfabriek van de firma Deprez Sc Co. in de Lange Nieuwstraat. Die firma heeft de levering aangenomen van zes kolossale modderbakken voor de gemeente Rot terdam waarvan de eerste gereed is. In het vervaardigen van die schuiten zit na juist de zwarigheid nietdoch hoe die te Rotterdam af te leveren. Ook hiervoor schijnt men een middel gevonden te hebben De schuit is op wieltjes geplaatst en wordt alzoo op spoorstaveu die jnen over eene zekere lengte neerlegt en weef

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2