De Antweipsche tentoonstelling, TE HUUR tegen Augustus Jaloezieën GEHARD VAN DIJK, MEDEKIEZERS! Bastiaan Adriaan Middelkoop, Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN J. Yan Dijk. AD VE RTENTIEN YAN DER KLOKKEN, voor binnen en buiten, in alle kleuren, per vierkante meter f 3. HavenWaahcijk. notaris te Kapelle Vele kiezers bij de op aanstaanden DINSDAG te houden verkiezing voor EEN LID van de provinciale staten (vacature ROELAND MIDDELKOOP) hunne stem uit te brengen op diens zoonden heer notaris te Kapelle, Ofschoon gevoelig voor de goede gezindheid, uitgedrukt in de adver tentie in uw nieuwsblad van den 14n dezerwaarbij ondergetee- kende tot candidaat wordt gesteld voor de provinciale staten, acht hij zich verplicht beleefdelijk aan de kiezers te verzoeken, ditmaal hunne stem NIET op hem uit te brengen. ONDERTROUWD ADOLF JANSSEN en MATHILDE VAN BAAL. om op 1 Juli 1885 te worden afgelost, de obligatiën der gemeenteleening van 1882Nos 23-36 van de leening van 1878 no 57. EEN HUIS, staande aan de Noordzijde van de Hoofdstraat te Waalwijk, thans bewoond wordende door den heer ADRIANUS NIEUWENHUIJZEN. Mr. Timmerman Ter vervulling van de vacature in de STATEN van de PROVINCIE NOORDBRABANT, ontstaan door het overliiden van den heer ROELAND MIDDELKOOP zal op 19 MEI e. k. eene stemming plaats hebben. Dringend worden medekiezers uitgenoodigdhunne stem uit te brengen op den heer wien men de belangen in het district Heusden gerustelijk kan toevertrouwenen dieevenals zijn vaderom zijne rechtschapen heid en menschhevendheid aller achting ten volle verdient. opbreektvervoerd. Aldus hoopt men binnen eenige dagen de haven van Waalwijk te bereiken. Te Gestel is het door J. Roosen bewoonde huis en het onbewoonde daarnaast zonder be kende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Door de felheid van het vuurdat voedsel vond in de groote hoeveelheid stroo was aan blus- schen niet te denken. Er is weinig gered en van het geredde veel beschadigd. Alles was verzekerd doch zeer laag. Aan het station te Venloo werd Dinsdag nacht een wisselwachter door eene locomotief voorover geworpen, waardoor deze en 13 kolen wagens over hem heen gingen. Toen de trein voorbij was9tond de man op om zijn werk te hervatten hij waswonder genoegongedeerd gebleven. Alleen zijne kleeding was eenigszins gescheurd en het gelaat een weinig beschadigd. Woensdag ochtend werd E. Petersdie onlangste Gladbachtwee meisjes van 10 en 12 jaren mishandelde en daarna vermoordde aan de Pruisische justitie overgeleverd. De afzichte lijke moordenaar, buitengewoon klein van gestalte en met een zeer ongunstig uiterlijk was zwaar geboeid en werd goed bewaakt. Straatrooverij schijnt te Amsterdam dage- lijksch werk te worden. Dinsdag avond werd aldaar een meisjedat uit haar dienst naar huis gingin de Van Heemskerkstraat plotseling door een persoondie haar reeds een eindweegs gevolgd wasbij de keel gegrepen met het doel haar van haar oorbellen te berooven. Op haar hulpgeroep kwam echter spoedig hulp op dagen waardoor de diefin zijn opzet gestoord, het hazenpad koos. Maandag had aan het spoorwegstation te Leeuwarden het roerend afscheid plaats tusschen een huisman en zijn gewezen kostganger, iemand die lang in de Oost had verkeerd. Het opmer kelijkste was dat hij hem zijne vrouw cadeau gaf, nadat de drie betrokken personen in volle harmonie een glaasje hadden gedronken. De huisman zelf behield het kind een jongen van zes jaar. Een gezelschap dames, bij de aflevering tegenwoordiggaf in de vurigste bewoordingen hare afkeuring te kennen. Men schrijft uit de prov. Groningen Wat al lang te voorzien was is feit ge worden. De toevoer van onderwijzers en onderwij zeressen van de rijks normaalscholen te Groningen, Veendam, Oude Pekela, Warffum en Einsterwoldeen van de rijks kweekschool te Groningen, is zoo groot dat, waar vroeger voor f600 een of geen sollicitant was, er nu te Eext, prov. Gron. voor f550 acht en voor Veendam f 500 met handwerken reeds vier zijn. Eer we Mei '86 schrijven zullen er nog een aantal onderwijzers en onderwijzeressen bijgekomen zijnen de salarissen voor de nieuw te benoemen het minimum van f400 bereikt hebben. Vraag en aanbod regelen ook hier de prijzen. (Van onzen particulieren correspondent.) II. De meeste industrieelen klagen er in den regel overdat de deelneming aan tentoonstellingen h'un zooveel geld kost, maar juist daarom is het onbegrijpelijk hoe weinig het meerendeel zich haast om tijdig gereed te komen en dus zoolang mogelijk 't genot te hebben van de groote kos ten, welke zij zich getroosten. Hier te Antwerpen is het nog veel erger dan het in Amsterdam voor 2 jaar geleden was. Ook het comité is hier nog heel wat meer achter dan in Amsterdam het geval was. Dit benadeelt grootelijks èn de onderneming zelve èn allen, die door hunne medewerking tot haar welslagen hebben bijgebrachtd. w. z. de inzenders, waut het groote publiek, dat gewoonlijk gaarne zoo veel mogelijk waar voor zijn geld ontvangt, blijft daardoor in den eersten tijd weg, wetende dat het toch nog maar de helft kan te zien krijgen, van wat er later te zien zal zijn. Wij echter, wij willen niet doen zooals het groote publiek wij willen ons niet laten terug houden door de overweging, dat wij later ineens alles tegelijk kunnen zien. Lieve hemel, het publiek heeft ongelijk het gebeurt wel eens meer, dat het dit heeftmet zijn bezoek op te schorten. Er is toch nu reeds zooveel te zien, meer dan men in een heelen dagwat zeg ik, meer dan men in een week behoorlijk kan af kijken. Wij willen dus geen tijd verliezen, maar be ginnen met te zienwat nu reeds gereed is wat nog niet gereed is zullen we later wel vinden. Daar een vluchtige blik in het hoofdgebouw ons doet zien, dat daar alles nog in een tijdperk van wording verkeertdat de pakkisten er nog hei talrijkst vertegenwoordigd zijn, zullen wij er voor dezen keer niet verder binnen treden, maar ons liever bepalen tot eene wandeling door den tuin. Daaromgeven door bedden met anemonen en renonkelsmet rozen en geraniumswier kleurenpracht spoedig ons oog zal bekoren, wier welriekende geuren spoedig de lucht zullen bal semen, tusschen hoog geboomte en donker hees tergewas, verrijst een schilderachtig gebouw in den zoo aantrekkelijken Vlaamschen stijl, opge trokken van rooden bakstee.u en voorzien van een torentje. De bestemming er van is niet raadsel achtig. Zonder dat het noodig is door de wijd geopende deur een blik naar binnen te werpen zegt ons reeds het uithangbordgouden letters op zwarten grond dat wij voor de bakkerij staan voor het gebouwwaar een der oudste van alle kunsten en eene der belangrijkste tevens teu aanschouwe van het publiek wordt uitge oefend de kunst om den mensch een zijner voornaamste voedingsmiddelen te verschaften de kunst om van bloem brood te bereiden, brood in alle vormen en soorten. Het wa9 voorwaar eene uitnemende gedachte van de ondernemers om hun belangrijken tak van nijverheid op de wereldtentoonstelling te vertegenwoordigen. Van geen enkele onderneming kan het welslagen reeds bij voorbaat zoo ver zekerd geacht worden. De uitmuntende waar, de bewerking onder de oogen der toeschouwers en .de voorkomendheid der verkoopsters zijn er de beste waarborgen voor. Een paar groote glazen deuren geven toegang tot den winkel, waar zindelijkheid en frischheid u als 't ware te gemoet komen. Het nauwelijks den oven verlaten hebbende brood van allerlei soort, waarmede de witmar meren toonbank als overladen is, ziet er aan lokkend uit, en is een artikel, dat de krachten zelfs van de meest bescheiden beurs niet te boven gaat. Is het dan ook wonder, dat de bezoekers er letterlijk heen stroomen niet alleen om te zien, maar ook om te proeven. De broodjes en gebakjes gaan letterlijk bij duizenden en duizen den weg. Alle rangen en standen bezoeken de bakkerij en geen enkele bezoeker verlaat haar zonder een proefje gekocht te hebben van het heerlijke bakproductdat er op zulk eene aan lokkende wijze wordt uitgestald. Vier winkelmeisjesallen Antwerpsche bak kersdochters, zijn er belast met de bediening en zij doen dit met een beleefdheid en eene in nemendheid, welke het op zich zelf reeds on mogelijk maken om zonder iets te koopen zijns weegs te gaan. Een groote glazen deur ter zijde van den winkel voert ons naar de werkplaats, de eigen lijke bakkerij, welke eene nieuwe aantrekkelijk heid oplevert. Daar worden onder de oogen van het voort durend afwisselend publiek de brooden en broodjes bereid, welke dank hunne goede bewerking, dank hun smake'ijk uiterlijk, dank hunne lieve ver koopstertjes in den winkel zulk een gretigen aftrek vinden, dat de knechts van den morgen tot den avond schier geen oogenblik rust hebben. Orde, reinheid en overleg bij den arbeid zitten hier voor. Maar als een oningewijde brood ziet bereiden rijzen natuurlijk tal van vragen bij hem op. De werklieden kuuncn daarmede niet lastig gevallen worden. Zij hebben wel wat anders te doen, dan eiken bezoeker ten antwoord te staan. En toch wil de een of ander gaarne nadere inlichting hebben omtrent dit of dat. Dit be grijpt de even onvermoeide als voorkomende voorzitter van het Antwerpsche bakkersbond, dat de bakkerij oprichtte, ook en met de meeste bereidwilligheid en tevens op eene wijze, welke den man verraadtdie zijn vak in den grond verstaat, licht hij daarom iedereen in omtrent al wat hem over de bakkerij of de verschillende werktuigen, welke daarbij gebruikt worden, wordt gevraagd. Om kort te gaan de bakkerij werkt uitmuntend en zal ongetwijfeld geen minder goede zaken doen, dan die, welke op de Amsterdamsche tentoonstelling is te zien geweest. Ook daar toch was de bakkerij een der groote aantrekkelijk heden in het park en het park had daar heel wat aantrekkelijkheden vrij wat meer nog dan hier. De tuin van de Antwerpsche tentoonstel ling is niet alleen kleiner, veel kleiner, maar daarbij veel minder bezet met tentjes en kiosken er is veel minder afwisselinghet is er veel minder gezellig. De heeren van de commissie zijn zóó duur geweest met hunne plaatsruimte, dat zij de meesten hebben afgeschrikt en nu bij slot van rekening zelf het gelag betalen. WAALWIJK15 Mei. De handel in hoornvee was maar redelijk. Het gure weer der laatste dagen is oorzaak dat het grasgewas voor het tegenwoordige althans minder gunstig is, waardoor de kooplust niet tégen de verkooplust opweegt. Aangevoerd waren ruim 150 stuks. Kalfkoeien f 153 225. Dito vaarzen f115 a 180. voor weilammeren werd besteed f3,25 a 6.25 per stuk. Jonge varkens golden bij fermen aanvoer f6.75 a f 13.75. Ter botermarkt aangevoerd 673 KG.; van 1,01 a 1.19 per KG. verkocht. Eieren f2.50 a 3,25 per 100 stuks. De uitslag der huidenveiling van heden, te Antwerpen te houden wordt met belang stelling tegemoet gezien. Men verwacht, indien voor Duitsche of Engelsche rekening niet veel gekocht wordt, eene flauwe afloop, waartoe de groote hoeveelheid van p. ra. 24000, die men nu tegen het zomersaisoen onder den hamer brengt, wel aanleiding kan geven. Voor zwaar leder blijft geregelde vraag tegen vaste prijzen bestaan. AMSTERDAM, 15 Mei. Huiden. Ex inschrijving 17 Februari jl. zijn afgedaan: No 150, 787 stuks buffel-en ex inschrijving 30 Maart jl, no 316, 1390 id. id. Yan de heden gehouden inschrijving bleven onverkocht no 448, 449, 453, 455, het overige ging tot en om taxatie af. In- landsche artikelen flauw. Openbare vergadering van den gemeente raad op Maandag 18 dezer, voorm. 11 uur, belegd totverslag van burg. en weth. over de feesten der liedertafel en belooning van den bouwkundige. PARIJS14 Mei. De regeering heeft eene depêche van generaal Brière de l'Isle ontvangen uit Hanoi van 13 dezerwaarin hij bericht dat hij officieel de tijding heeft ontvangen dat de Chineezen den 5 en dezer Lang-Son ontruimd hebben. Wegens de materieele moeielijkheden vragen de Chineezen eenige dagen uitstel tot ontruiming van de Roode rivier. De generaal heeft den Franschen gezant Patenötre doen weten dat hij bereid is de Chineezen een nieuw uitstel van tien dagen te verleenen mits Thuan-Kuang den 2 3 sten dezer aan de Franschen overgegeven worde. Sedert het begin der ontruiming zijn benden zeeroovers waargenomen in de richting van Than-NoiDang-Son van de Zwarte rivier, van de Heldere rivier en van de Sougeon. De zeeroovers worden ijverig vervolgd. LONDEN 15 Mei. Gladstone heeft in het lagerhuis medegedeeld dat de onder handelingen met Rusland nog niet afgeloopen zijn. Ruslands antwoord op eene mededeeling betreffende een deel der grens wordt ver wacht maar zal eerst na verloop van eenige dagen ontvangen kunnen worden. Morgen zal de gevoerde correspondentie worden rondgedeeld zij breekt af bij het incident Pend-jehomdat de onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen. Der regeeriug is er niets van bekend dat Rusland verklaard zou hebben een gezant te Kaboel te willen vestigen. Gladstone verklaarde in de tegenwoordige zitting nog de volgende onderwerpen te willen behandelen het ontwerp omtrent de kleine landbouwers in Schotland, een ministerie voor Schotland het middelbaar onderwijs in Wales en aanvulling van een deel der wet betref fende misdaden in Ierland. Het huis der lords heeft in eerste lezing het ontwerp tot oprichting van een ministerie voor Schotland goedgekeurd. Daarna in twee de lezing het ontwerp betreffende de indeeling der kiesdistricten. De ondergeteekenden noodi- gen hunne medekiezers in het district Heusden uit, een man, vertrouwd met de belangen van het district, en wiens capaciteiten te algemeen bekend zijn, dan dat zij het noodig oordeelen daarover uit te weiden. G. Vermeulen Wz. Kapelle. M. Heijmans, wethouder, C. De Koon W. Ilagoort M. De Roon, Waspik. II. De Bont, wethouder P. Rui rij us, Waalwijk. Kr. üaspels Dussen. A. Van de KoppelAlmkerk. A. Den Dekker J, Den Boer W. De Jong W. Van Eeten, Uitwijk. J. J. v. Tienhoven v. d. Bogaard, Werkendam. T. J. Van BuurcnMeeuwen. A. Straver Jz. A. BollEotcn. G. BrandcrkorstGenderen, IIoucoopneusden. S. Verhagen Tilburg Waalwijk 7 Mei 1885. poor de vele bewijzen van belaugstelling, ondervonden bij gelegenheid onzer gouden bruiloft, betuigen wij, ook namens kinderenbehuwd- en kleinkinderen, onzen hartelijken dank. Waalwijk, 16 Mei 1885. J. KUIJSTEN en echtgenoote. Aan allen, die mij op 14 Mei jl. hunne vriendschapsbewijzen en belangstel ling betoondenzij langs dezen weg mijn hartelijke dank gebracht. P. QUIRIJNS. Waalwijk, 16 Mei 1885. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van mijnen dierbaren echtgenootden heer Reinier Antonius van der Lee betuig ik bij deze, mede namens mijne kin deren mijnen oprechten dank. Wed. REINIER VAN DER LEE. Waalwijk8 Mei 1885, affaire zal op (leuzelfdcn voet wor den voortgezet. Het gemeentebestuur van Waalwijk, burgemeester. Te bevragen bij den eigenaarden heer P. QUIRIJNS, te Waalwijk. Een man, te Waalwijk, R.K., VRAAGT 50 gulden, waarmede hij zijn wekelijksch inkomen met f 2,50 kan vermeerderenaf doening nader overeen te komen. Brieven franco aan den uitgever dezer onder motto liefdewerk/y.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3