Nummer 42. Zondag 24 Mei 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Amerika. «j ±J UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. rnmammmammmmiB—m—mtmi—m—m—emmmBmmmmm MIL AdVgrtentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g °Pgcgeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Sïeiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van April. VaQ Waalwijk. A. G. Margadant. Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. De reis van den koning van België naar Berlijn is veertien dagen uitgesteld gedeeltelijk wegens de ongesteldheid vau keizer Wilhelm deels ook door eene zware ziekte van den vorst von Ho- henzollern vader der gravin van Vlaanderen. Men verwacht nng voor het eind der kamerzitting eene bespreking van de groote reserve quaestieom welke generaal Pontus minister van oorlog gebleven is. De clericale bladen bestrijden echter het voorstel van een reservelegereene reeks van artikelen iu een militair tijdschrift, door hoofdofficieren geschreven, waarin het ontwerp verdedigd wordt, gaat waar schijnlijk van den minister uit. Onder de nieuwe artisten die dezer dagen aan het Eden Theater te Brussel zijn opgetredeu doet zekere verbazing wekkende miss Wood, die „de koningin van de rook" wordt bijgenaamd het meeste opgeld. De specialiteit dier dame bestaat daarin dat zij zich als een bokking laat rooken zij wordt iu eene groote en hermetisch gesloten glazen kooi opgesloten en dan aan den invloed van eeu zwaren houtrook blootgesteld die zoo doordrin gend en verstikkend is dat een olifant het er in zoude afleggen. Zij blijft tien minuten achtereen in de onduld bare atmosfeer zonder dat die haar in het minst schijnt te hinderen. Het experiment ia zeer merkwaardigen miss Wood mag op het zeld zame voorrecht bogen in het Eden-Theater eeu geheel nieuw genre te hebben ingevoerd. werkstakende kleermakersknechts leggen op hunne vakgenooten die den arbeid voortzetten. In de Rue Saint-Marc heeft een patroon de politie te hulp moeten roepen oin twee gezellen te pakken, die zijne werkplaats waren binnengeslopen um zijne knechts aan te zetten den winkel te verlaten. Het comité voor het oprichten van een gedenkteeken op het terrein, dat de gemeenteraad van Parijs op Père Lachaise heeft afgestaan voor de graven van de in 1871 gevallen communards, heelt alle revolutionairen opgeroepen om den 24sten dezer den verjaardag van „de bloedige week", gelijk zij die dagen van Mei 1871 noe men plechtig te gedenken. Het comité noodigt hen uit, de citoyennes zoowel als de citoyens aanstaanden Zondag kransen bloemen, enz. neer te leggen op bedoeld terrein en alzoo de nage dachtenis der gevallenen van de commune te vereeren. Aan de partijgenooten in de departementen is het verzoek gericht vertegenwoordigers naar Pa rijs te zenden ten einde gezamenlijk bedoelde manifestatie aan den dag te leggen. Het oprichten van een gedenkteeken voor de gevallenen is nog altijd een droom van de revo lutionairen maar meer ook niet. De regeering heeft het verboden en zich beroepen op eene wettelijke bepalingdie geen monument voor gemeenschappelijke graven toelaat. Een wagenmet een zwaren boomstam beladen, overschreed de Waadtland.Fransche grenzen en werd door do Fransche beambten onderzocht. Reeds reed hij door, toen een hunner met zijn hamertje nog een slag op den boomstam gaf; een tak brak af, men zag een gat en daarin 414 kilo tabak. Wagen lading en paard werden verbeurd verklaard en de voerman naar de gevan genis gebracht. Drie van de 3500 personen die dr. Ferran te Aicira tegen de cholera inentte, zijn aangetast, maar in zeer lichten graad. Dr. Ferran acht twee inentingen noodzakelijkom geheel voor de cholera te zijn gevrijwaard. De onderhandelingen tusschen Patenötre en Lihungchang houden aan in zeer vriendschap- pelijken geester moeten nog maar twee puuteu geregelde worden. De kamer heeft alle artikelen van het wets ontwerp tot organisatie van het koloniale leger, zonder noemenswaardige wijziging aangenomen. Het handelstractaM met Nederland komt bij de kamer in behandeling dadelijk na de dis cussie over de motie van den heer Mees in den Haag. Wanneer de vermindering van het recht op kartonnages uit het tractaat verdwijnt, dan bestaat er geen oppositie meer tegen hef tractaat. De senaat heeftondanks het verzet van den minister-president Brissonmet 129 tegen 121 stemmen aangenomen het amendement op het ontwerp tot weder-invoering van den scrutin de liste waarbij bepaald wordtdat de vreem delingen niet worden medegerekend in het cijfer der bevolkingdat tot grondslag dient voor de bepaling van het aantal afgevaardigden. Dit kan de eindstemming over het wetsontwerp in de kamer gevaar doen loopen. De commissie voor het initiatiefbelast met het onderzoeken der aanvragen om het ministerie Ferry in staat van beschuldiging te stellen heeft de prise en consideration verworpen met 11 tegen 9 stemmen. De toestand van Victor Hugo, Frankrijke grootsten dichterdie aan longontsteking lijdt, is volgens de laatste berichten bedenkelijk. De hoop op genezing is gering. De toevloed van belangstellenden is zeer groot. De politie te Parijs heeft opnieuw een einde moeten maken aan den druk, dien sommige Het is moeilijk na te gaan hoe het thans met het Engelsch-Russische conflict gesteld is, daar nu eens wordt gemeld dat de partijen het bei den eens zijn terwijl den volgenden dag mede gedeeld wordtdat er stoornis in de onderhan delingen is gekomen. Zoo werden door de Standard tal van bezwaren geopperd die de onderhande lingen in den weg zouden staan, waarna de Pali. Mall. Gaz. verzekerdedat alles naar wensch gaat. Het is dus het beste de verschillende mededeelingeu der Engelsche bladen alleen voor kennisgeving aan te nemen. De Fall. Mall. Gaz. zegt ook dat het gerucht verzonnen isdat Rusland het recht gevraagd heeft om zich door een agent te Kaboel te laten vertegenwoordigen. Lord Wolsejey en diens staf hebben Suakiu verlatenen generaal Greaves aanvaardde het opperbevel. Met de ontruiming van Dongola (en daarmede van geheel Soudan) is aangevangen. Dit heeft tengevolgedat alle vreemde kooplieden en vele andere bewoners het in den steek gelateu land in allerijl ontruimen. Gordon's dood blijft dus vooreerst ongewroken en, wat erger is, het door hem voorbereide en aangevangen werk der vrijmaking van Soudan onafgedaan. In het Engelsch lagerhuis werd van re- geeringswege medegedeelddat de uit Suakin vertrokken afdeeling der garde bevel heeft ont vangen om eerst de haven Alexandria aan te doen, voor het geval dat de omstandigheden hare aanwezigheid aldaar nog mochten noodig maken. Zij zal echter niet aan wal gaan. Volgens Daily News heeft deze aankondiging groot opzien verwekt en houdt men het er voor, dat de maatregel in verband staat met de nog niet afgeloopen onderhandelingen met Rusland over de Afghaansche grenzen. The Times echter meent, dat het terughouden van de garde te Alexandrië niet uitsluitend ver oorzaakt behoeft te zijn door den stand der Engelsch-Russische onderhandelingen. In de aangelegenheden van Egypte is reeds genoeg voorhanden zegt het blad dat tot voorzichtig heid noopt en grond tot bekommeriug geeft. In het lagerhuis gaf Hartington aan North- cote ten antwoorddat het niet wenscheüjk was, in bijzouderheden de redenen op te geven, waarom de garde voor korten tijd te Alexandrie wordt gehoudeD. Het huis kent de redenen van het eenigen tijd geleden medegedeelde voor nemen om de troepen die in Soedan waren voor den dienst in andere deelen der wereld te Alexandrie bijeen te trekken redenen die eene krediet-aanvrage voor bijzondere voorbereidingen noodig maakten. Die voorbereidingen werden niet geschorst. De regeering acht het wensche üjk dat de garde voorloopig in de nabijheid der Middellandsche zee blijftmaar acht het niet wenschelijk, nauwkeurig op te geven voor hoelang en om welke redenen. Gladstone zeide dat hij, terwijl de onderhan delingen met Rusland over Afghanistan aan tien gang zijn onmogelijk zeggen kan wat hij met de bij de begrooting aangekondigde verhooging der belasting op sterken drank en bier voorne mens is te doen. Met de Portemaar met geen andere mogendheid heeft eene gedachten- wisseling plaats gehad over de bezetting van Soeakin na den terugtocht der Engelsche troepen. Dilke zeide dat het gerucht, alsof in Engeland de cholera was uitgebroken ter. eenenmale on gegrond is. E :n jonge dame stond eenige dagen geleden aan het Victoriastation te Londen om haar papa af te halen die met den sneltreiu moest aankomen. De trein liep binnen een heer van middelbaren leeftijd stapte met de andere rei zigers uit. Hij moet wel sprekend gelijken op den valer van het jonge meisje, want nauwelijks heeft hij den voet op het perron gezet of zij in zijn armen. De heer een reiziger iu is zeer verbaasd kijkt in 't rond en zijn medereizigers geestig toealsof hij zeggen wilde Welk pen geluksvogel ben ik toch Na een voor de zooveelste maal herhaalde vurige omhelzing ziet zij naar hem op en gilt „U bent papa niet!" Hij zeidedat zij gelijk had. Zij verontschuldigde zich. Hij verklaarde onder de beleefde buigiugeu dat oe ontmoeting hem zeer aangenaam verrast heeft. De „verkeerde papa" Verwijdert zich met eene levendige herinnering aan de jonge dame. De „verkeprde dochter" gaat heen roet de nog levendiger herinnering aan den ouden heer, iu den vorm van de prachtige juweelen doek spelddie zij hem ontstal. vliegt tabak knikt De rijkskanselier heeft aan de goedkeuring van den bondsraad een voorstel van Pruisen onderworpen waarbij dc overtuiging der bonds- regeering wordt uitgedrukt dat de regeering van den hertog van Cumberland te Brunswijk voor den binueulandschen vrede en de veiligheid van het land niet wenschelijk wordt geacht. Z. M. de keizer van Duitschland is wederom door eene lichte ongesteldheid (verkoudheid en heeschheid) aangetastzoodat hij verhinderd was de gewone wapenschouwing bij te wonen. De keizer houdt zijn kamer. Iu het slot Moubyou waar het Hohen- zollern museum is brak Dinsdag nacht ten 1 ure een ernstige brand uit. Het dak werd vernield maar alle kunstschatten werden gered; zij werden slechts gedeeltelijk door water be schadigd. Te Weenen woedde Vrijdag een geweldige stormdie boomen en heesters vernielde. De koude was daarbij zóó feldat zes personen, die in de buitenwijken den nacht op straat door brachten in den ochtend doolgovroren werden gevonden. Uit alle deelen van Oostenrijk en Hongarije komen berichten dat wijngaarden en akkers, die reeds goed in wasdom gevorderd waren door sneeuw bedekt zijn. Eén enkele nacht heeft overal onberekenbare schade aangericht. Het oude geloof in de (Die ijs-heiligen werd dus opuicuw bevestigd. Een stoombootwaarop zich 43 leden der aanzienlijkste Hongaarsche geslachten bevonden, werd Zaterdagterwijl zij op weg was naar een roeiwedstrijd te Fuered op het meer Balaton door een hevigen storm overvallen en opeen rots geworpen. Zij raakte weder los maar op een halve mijl afstands van den oever ontdekte men dat zij een groot lek bad bekomen en dreigde te zinken. Natuurlijk heerschte er groote opgewondenheid aan boord. Maar op last der graven Nadasdy en Esterhazy werd het gegil der dames overstemd door het orkest, dat zijn vrooüjkste wijzen speelde. Oudertusschen waren de pompen ijverig aan het werk. Na vijf uren van ingespannen arbeid was het lek gestopt, en toen de storm bedaarde keerde de stoomboot naar Fuered terug. De kroonprinses had beloofd aan den tocht deel te nemen; maar zij was toevallig verhinderd. Een logementhouder te Lindegg, (Oostenrijk) heeft zich door gewetenswroeging gepijnigd, bij het gerecht aangegeven als de moordenaar van zijn eerste vrouw voor tien jaren overleden. Hij bekende, dat hij de arme vrouw, die sedert zeven jaren bedlegerig was, vergiftigd had, op aanstoken van zijne minnaresmet wie hij kort daarna huwde. Het gerechtshof heeft den moordenaar tot 15 jaren dwangarbeid en de vrouw die hem tot de schandelijke daad aanzette, ter dood veroordeeld. Volgens een telegram uit Rome aan de Iudé- pendancp. Beige hebben de departementen van oorlog en mariue de noodige maatregelen g -nomen voor drie nieuwe militaire expedition waardoor tegelijkertijd met 8 a 10,000 man de garnizoenen aan de Roode zee zullen worden versterkt. Aan leiding tot deZen maatregel wordt gevonden in het verlaten vau Soedan door de Engelschen. Wat de bezetting van Soeakim betreftis het niet zekerdat zij ten behoeve van Italië zal plaats hebben. Gladstone door de aarzeling van Mancini ontstemd heeft openingen aan Turkije gedaan dat men liever te Soeakim zou willen zien dan Italië. Een plan voor een stadsspoorweg te Rome zal eerlang door don ingenieur Allievi aan het stads- provincie- en landsbestuur worden over gelegd. Maandagavond laat had de Vesuvius een heviger uitbarsting dan tot dusverre. De lava stroom vloeide in de richting van Pompeji. Uit Bergamo in Italië werd voor eenige dagen berichtdat aldaar een geval van echte Aziatische cholera was voorgekomen. Een nader onderzoek leerde, dat een 70-jarig handelaar in lompen door de ziekte was aangetast. Hij had aan het eir.de van het vorige jaar in verschillende oorden waar cholera gehcerscht had gebruikt waschgoed en kleeren opgekocht en bij zich aan huis bewaard. De cholerakiem schijnt dus hier na maauden sluimerens tot ontwikkeling gekomen te zijn wat met de meening van velen dat de cholerabacterie slechts een levensduur van eenige dagen heeftin strijd is. De overheden te Bergamo hebben intusschen alle voorzorgsmaat regelen genomen en den patiënt geheel afge zonderd. Deze is intusschen genezen, en er heeft zich later geen dergelijk ziektegeval meer voor gedaan. Een telegram uit La Libertad meldt dat Dinsdag een hevig gevecht werd geleverd tusschen de troepen van San Salvador en do opstandelin-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1