De Antwerpsche tentoonstelling, BINNENLAND. UITVOER IN G EN."^ gen onder Mennendez. De laatsten werden geheel uiteengedreven na een gevecht van vijf uren. De San Salvadoranen maakten verscheiden hunner tegenstanders gevangen en veroverden eeue hoeveelheid wapens en twee kanonnen, die door Guatemala aan de opstandelingen waren verschaft. In de Canadasche telegrammen wordt ge meld dat honderd Canadasche cavalleristcn de omstreken van Batoche afloopen ten einde den gewonden Dumont, bekend als Kiel's rechterhand, gevangen te nemen. De Canadasche regeering acht Dumont zooveel te gevaarlijkeromdat hij een mau van meer talent en energie is dan Biel. Intusschen heerscht er in het kamp der Canadasche troepen groote ontevredenheid over den langen duur der campagne. Die troepen hadden gehoopt nu spoedig huiswaarts te kunnen keeren maar de Indianen schijnen vooralsnog niet geneigd om zich te onderwerpen. Hunne overwiuning nabij Battleford is beslissender dan men meende. Zij hebben zich meester gemaakt van dertig geladen waggonstoebehoorende aan de HudsoDbaai-Compagnieterwijl zij de bege leidende cavallerist- n hebben verslagen en daarvan twintig gevangen genomen. WAALWIJK. Maandag 25 Mei 1885 zal door de har monie FEspeiance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Kriegers Lieblungs Klange, marsch. Schroder. 2. Ursuleconcert-mazurka, Tack. 3. Die Hsinzelmanchen. Eilenbero-. 4. Potpourri populaire. Bethce.*' zich denken laatwemelde het van wandelaars van allerlei leeftijd en allerlei stand. Geen enkel oogenblik echter werd de goede orde ge stoord. Volks-concert op de markt te Waalwijk op Pinkster-Maandag, door de harmonie l'Espérance, aanvang namiddag zes ureu (bij gunstig weder.) Waalwijk 23 Mei 1885. Tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Kaatsheuvel is benoemd J. K. W. Zw»n<*, thans telegrafist 2e klas bij de rijkstelegraaf. Iu de tweede kamer heeft de heer Mees zijne interpellatie over den stand van het han- delstractaat met Frankrijk gehoaden. De minister van buitenlandsche zaken verklaardedat de Fransche regeering geneigd was het tot stand- komen daarvan krachtig voor te staan mits vervalle de vermindering van het tarief voor kartonnen doozen. De minister achtte dit wel gewenschtmaar wist niet hoe er toe over te gaan met of zonder overleg met de kamer. De heereu BahlmanVan Baar en A. van Dedera bestreden het schrappen van de karton bepaling en wenschten veeleer desnoods verwer ping van het tractaat in Frankrijk, en dan verhooging van den wijnaccijns. De heer Mees wees op de groote waarde van het tractaat voor onzen kolonialen handel en scheepvaart, op het gering belang van het ver minderd recht op karton. Hij stelde te slotte eene motie voor, verklarende dat de overeenkomst wenschelijk blijftook zonder de nieuwe bepa lingen vervat in het tarief A. omtrent kartons, Deze motie is, eenigszins gewijzigd, aangenomen met 41 tegeD 37 stemmen. Bij de tweede kamer is Vrijdag ingekomen een wetsvoorstel van den heer De Savornin Lolimann, tot wijziging van art. 1 der kieswet. Dit voorstel bevat de volgende bepalingen lo. Nergens den census te verhoogeu, en dus als grondslag f 20 aan te nemen 2o. Overal deu cencus op f 20 te stellen voor hen die tot dat bedrag aangeslagen zijn in die belastingen waarvoor de aanslag overal op dezelfde wijze berekend wordt 3o. Voor alle overigen alleen rekening te houden met de verschillen in den aanslag, welke berusten op het verschil in woonplaats. Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over het voorstel Schepel, tot beperking lan het verdedigingïstelsel tot de stelling Amsterdam. De heeren KielstraSeret en Van Wassonaer bestreden het voorstel als strijdig met het belang des lands. Men zou de geheele vesting Holland er door prijs geven, zonder bezuiniging te ver oorzaken, want men zou dan Amsterdam veel sterker moeten gaan verdedigen, wilde men voor komen dat de hoofdstad viel. De eerwaarde heer H. A. van Dooren pastoor der parochie Korvel te Tilburg, herdacht verleden Dinsdag zijn gouden priesterfeest. Het heeft den eerbiedwaardigen en algemeen geachten grijsaard dien dag geenszins aan schitterende bewijzen van sympathie ontbroken. De wijk Korvel was in geheei haren omvang in een lusthof herschapen hier ontwaarde het oog eene sierlijke allee van dennengroen daar een statige eereboogginds weer eene reusachtige pyramide en^ dal alles met kwistige hand smaakvol getooid. Bijna geen woning was er die, behalve met de nationale kleuren niet met een of ander toe passelijk opschrift prijkte. Na den hoogdienst in het rijk versierde kerk gebouw had de uitvoering der feestcantate plaats, en daarna de receptie van autoriteitenvan de feestcommissie en van zeei vele particulieren. In den namiddag werd den gouden jubilaris eene luisterrijke serenade gebrachtmaar vooral de avond bood een waarlijk schitterend schouw spel aau. Tusschen de guirlandes, aan deeere- bogen in de boe men waren zoover het oog kon reiken duizenden lampions aaugebracht en spreidden over gansch Korvel eene zee van licht. Door het prachtigst weder begunstigd slaagde deze illuminatie volkomen en zoo als Naar men verneemt zal het onderzoek over de verlofgangers der nationale militie in deze provincie plaats hebben als volgt Te Bokstel. Voor Bokstel, Ksch Liemde en St.Michiels-Gestel op 6 Juni, 's voorm, te HF/s uur. Te Oosterwijk. Voor Berkel, Haaren, Heivoort, Oosterwijk en Moergestel op 8 Juni, 's voorm. Ie 11 uren. Te Tilburg. Voor Tilburg, lichting 1881 en 1882 op 9 Juni, 's voorm. te 11 uren; voor Tilburg, lichting 1883 en 1884 op 10 Juni, s voorm. te 11 uren; voor Hilvarenbeek, Goorle en Diesen op 11 Juni, 'svoorm, te 11 uren. Te Loonopzand (Kaatsheuvel). Voor Loonop- zand Sprang en Udenhout (het gemeentehuis van Loonopzand is te Kaatsheuvel) op 12 Juni, 's voorm, te 10 uren. Te Waalwijk. Voor BaardwijkBezooien Kappelie, Vrijhoeve-Kapelle en Waalwijk op 13 Juni, 's voorm. te 10 uren. Te Heusden. Voor Drongelen, Drunen, Eethen c. a,lledikhuizen, Herpt c. a. Keusden Meeuwen c. a. Nieuwkuik c. a. Oudheusden Veen Vlijmen en Wijk c. a. op 15 Juni, 'svoorm. te 11 uren. Te 's Hertogenbosch. Voor 's Hertogenbosch op 21 Juni, 'svoorm. te IOY2 uur; voor Alem c. a. BerlikumBokhoven, Ororavoorf Den Dungen Erapel c. a. Engelen Nuland, Ros malen en Vucht op 23 Juni, 'svoorm. lOVg uur. Te Raamsdouk. Voor Raamsdonk, Geertrui den berg 's-Gravemoer en Waspik op 5 Juni, 's voorm. te 10 uren. Had men niet alleen geweten maar ook iu toepassing gebracht het middeldat men in België aanwend om vruchtboomen tegen de schade van nachtvorsten t" vrijwaren, er zou nu niet zooveel bloesem vernield zijn. Dit raiddel bestaat daarin dat men de boomen zoolang belet te bloeien tot het gev ar voorbij kar? geacht worden te zijn te dien einde spreidt men 's winters een dikke laag ruige mest rondom de boomen en laat die liggen tot er geen nachtvorsten meer te vreezen ziju. Al de andere ooftboomen zullen reeds bloeien als de met mest omgevenen nog geen enkele bloem vertoonenmaar de mest weggenomen zijnde, ontwikkelen da bloesemknoppen zich te sneller en met meer kans op een overvloedigen oogst. Een middel om afgesneden bloemen lang te bewaren, tegenwoordig in Frankrijk veel aangewend is het volgende men zet ze in water waarin ^3 a 5 gram salmiak is opgelost. Op die wijze moeten de bloemen 15 a 20 dagen lang goed blijven. Deze week lazen wij in verschillende bla den dat een Parijsche vrouw van vier kinderen bevallen was. Dit bericht blijkt nu van een grap penmaker afkomstig te zijn die er al de Parij sche bladen heeft doer, inloopen. De zoogenaamde kraamvrouw heeft intusschen last genoeg van die //grapwant het staat niet stil van ^bezoekers bij haar. Woeusdag alleen ontving zij de bezoeken van een veertigtal doctoren en journalisten zonder die der buren mee te rekenen. Onder de bezoekers bevond zich een dame, die voor vijf maanden van een drieling bevallen was en nieuwsgierig was om te weten of de vier pasgeborenen even welvarend waren als haar drie jongens. Uit Madioen wordt aan „De Locomotief" onder meer geschreven De bevolking van dit gewest verwondert zich over de menigte krokodillen die niet slechts in de Bengawan en Madioenrivieren maar zelfs in de kali VVilangan, een beekje van weinig betee- kenis .worden aangetroffen. Op den 5en dezer, ontmoette een houtvlot op de hoogte van Gendiagan drie krokodillen, die met wijd opengesperde kaken snel naderden. De vlot mandoer en zijn koeli's, die van eenige geweren voorzien waren, maakten zich aanstonds tot de jacht gereed en het gelukte hun, twee der monsters in de oogon te treffen zoodat de lijken weldra bovendreven. Een grassnijder daarentegen, werd bij de kali Wilangan een slachtoffer van de vraatzucht dezer dieren. Onlangs hielden zes Europeanen hier een drie- daagscheu krokodilleujacht. Met tien inlanders roeiden zij in eeD grooten rijstprauw den Benga wan op, telkens stukken hondenvleesch of kippen uitwerpende om de monsters te lokken. De jagers lagen achter de verschansing op de loer terwijl eveneens met geweren gewapende inlanders den boegspriet bewaakten. Op die wijze gelukte het vijf monsters te dooden die als tropheën op sleeptouw mede naar huis werden gevoerd. De Slijmat laat nu weer van zich hooren. Groote kolommen zwarte rookwaar tusschen groote vonken vuur zich bewegen en een helder schijnsel van zich verspreiden stijgen uit den krater. Een groot aantal Europeanen van Ban- joemas en Bagelen heeft over de dessa's Priatin en Seranjoe den top beklommen. Nadere bijzon derheden ontbreken alsnog. Te Breda is binnengebracht zekere P., uit Steenbergen, die wegens dronkenschap en slecht gedrag uit den militairen dienst is ontslagen en op 17 dezer aan twee veldwachters te Steenber gen ernstige wonden moet hebben toegebracht toen deze hem na het sluitingsuur uit de drank inrichting verwijderden. Hij ging hen achterna en bracht hun bij eene worsteling verscheidene messteken toe. Hij het schoonmaken van eene burgerwo ning te Oude-schildop Texelwerd op den zolder een flesch gevonden, welke nog nooit door de bewoners was geopend. Dewijl men toch wilde weten wat daarin was werd de flesch door den zoon der bewoners bij den haard geopend. Het bleek toen dat de flesch kruit bevatte. Onge- lubkig genoeg viel er een weinig in het vuur, hetwelk zich ook aan de rest van de flesch mee deelde. Een vreeselijke ontploffing volgde. De zoon, die de flesch hadgeoppnd, kreeg zware brand wonden en was ook door de scherven gekwetst; zijne kleederen waren bovendien in brand geraakt Gelukkig bleven de overige bewoners, waaronder een echtpaar dat onlangs de 60-jari^e bruilof! vierde, ongedeerd. Het gebouw leed belangrij ke schade aan ramen ruiten en dakpannen terwijl de muren hier en daar gescheurd zijn. Een reiziger van de Gooische stoomtram had de onvoorzichtigheid nabij Diemerbrug van een in volle vaart zijnd rijtuig te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij door twee tram rijtuigen werd overreden. In eene herberg te Diemerbrug binnengebracht is hij na tien minu ten aan de bekomen wonden overleden. Woensdag middag werd een Duitscher, wonende in de Helmerstraai te 's Hagedie dreigbrieven aan den heer Q. ir. het Voorhout had geschreven door twee inspecteurs van politie de heeren Dietz en Olivier gearresteerd, Hij verzette zich niet, ging gewillig het huis uit maar buiten gekomen zette hij het op een loopen naar den kant van de duiuen. De inspecteur Dietz waarschuwde hem niet door te loopen daar hij anders op hem zou schieten. Daar de Duitscher aan de waarschuwing niet voldeed losie de inspecteur werkelijk een revolverschot op den vluchtelingdie een eind doorliep in een vaart in de duinen sprongde vaart overzwom en zich toen overgaf voorgevende gewond te zijn wat echter niet het geval is. Hij werd alstoen per brandcard naar het huis van arrest overgebracht. Te Venloo is een kind van vijf jaar ver brand doordien het bij afwezigheid der ouders met lucifers speelde. Vóór eenige dagen is in het noorden van Friesland bij het ontwortelen van boomen een uitgeholde boomstam gevonden waarin het ge raamte was van een mansptrsoon, die waarschijn lijk in vroegeren tijd op de eene of andere wijze in de holte van den boom was gekomen. Dinsdag middag is te Dordrecht het ijzereD aakschip Cornelia schipper H. Emans, beladen met steenkolenkomende van de Ruhr met 'bestemming naar Antwerpen toen het onder de spoorbrug aau den kant van Zwijndrecht zou doorvaren zoodanig tegen de beschoeiing van een der pijlers geloope.ïdat het een lek bekwam ten gevolge waarvan het zichbaar begon te zinken. Onmiddellijk werden door enkele sleepbootjes, welke met het ongeval in kennis werden gesteld, pogingen aangewend om het aan den Zwijn- drechtschen wal op het droge te zetten welke echter mislukten door het breken van den sleeptros. Hierdoor zwaaide de aak om en zonk onder de tweede spanning van af den Zwijndrecht- schen wal. Persoonlijke oDgelakken hebben niet plaats gehad. Zondagavond is op den Scheveuingschen- wegnabij den toleen jongmensch van het voorbalcon van een tramwagen gevallen. Hij werd overreden de wielen gingen hem over het rech terbeen zoodat de voet bij den enkel zoo goed als gescheiden was van het been. De onge lukkige is door de politie naar het gasthuis in Den Haag overgebracht. Door tot hier toe onbekende daders is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de kapel te Kesselijk gemeente Kesselhet offer blok vond men 's morgens opengebroken en ge ledigd. De altaarsieraden heeft men onaangeroerd gelaten. De in Maart j.l. uit de gevangenis te Haar lem ontvluchte gefailleerde makelaar G. Visser, uit Beverwijk, is niet (zooals een kort na de ontvluchting openbaar gemaakte brief uit Londen moest doen vermoeden) de zee overgestoken maar heeft zich, zooals achteraf gebleken is tot in t begin dezer maand schuil weten te houden onder de gemeente Heemskerk. Van daar is hij weder op even geheimzinnige wijze verdwenen. De vrienddie hem zoolang huisvesting verleende is te dier zake naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. NIEUWKUIK22 Mei. In den loop van dezen zomer zal in onze gemeente een groot festival gegeven werden bij gelegenheid dat onze zoo gunstig bekende harmonie „Eendracht" van Oüsenoort en Nieuwkuik haar vijftigjarig bestaau viert. Tot het welslagen van dit feest worden nu reeds ernstige pogingen in 't werk gesteld en de goede keuze voor de leden der regelings commissie is ons een borg, dat het aanstaande gouden feest van de „Eendracht" van Onsenoort en Nieuwkuik zeer zeker slagen zalmen ver wacht dat een zeer groot aantal muziekgezel schappen gebruik zal maken van de vriendelijke uitnoodiging om in Nieuwkuik mede te komen feestvieren. Wij wenschen de „Eendracht" van Onsenoort en Nieuwkuik veel succes en sympathie toe. BOKSTEL22 Mei. Het bericht uit Bokstel aan verschillende bladen behelst een, naar 't mij voorkomt, vrij onschuldig, alledaagsch geval, waaraan meu een ietwat mysterieus tintje heeft trachten te geven. Ziehier de geheele geschiedenis: Een ongehuwde joodsche vrouw, zich noemende J. B. en volgeDS opgaat wonende te 's Bosch, zocht voor haar kind, een knaapje van ongeveer vier of vijf weken eene pleegmoeder, wijl het wicht haar belemmerde in de uitoefening van haar gewoon bedrijf. Na vrij wat vergeefsche pogingen slaagde zij eindelijk tegen eene tege moetkoming van f2,50 per week. Zij stelde terstond der pleegmoeder eenig goed ter hand, nam afscheid van haar kleine en van de vrouw, aan wier zorgen zij het toevertrouwde, en be loofde reeds den volgenden Maandag terug te zullen keereu. Het publiek, tuk op een schan daaltje e.i altijd gereed het ergste te denken, stak zich terstond in de zaak en meende, dat er nog wel wat anders achter schuilen zou. Ook de politie oordeeldedat ze zich met de zaak moest bemoeien en begon terstond met loffelijken ijver hare nazoekingen, maar op verkeerd spoor. De pleegmo. der, door al dat geschreeuw in haar rust gestoord begaf zich naar den rabbijn te 's B >sch om raad en voorlichting. Zijn eerwaarde beloofde voor het kind te zullen zorgen, ingeval de moeder zich niet van hare verplichtingen kweet. Deze echter, wellicht lang zoo boosaardig niet als velen, die zich onbevoegd en ongeroepen met de zaak bemoeiden, kwam op den bepaalden dag terug. Het aanbod van dön rabbijn geleek echter ook haarnaar het weldra bleek; moeder en pleegmoeder gingen dezen dus nogmaals spreken en het gevolg hiervan was, dat de kleine aan dien3 hoede en zorgen werd toevcitrouwd. (Fan onzen particulieren correspondent III. Eenige schreden links van de Antwerpsche bakkerij in het park verbergt zich onder een reusachtig dak van ruitvormige blauwe leien een huisje, dat ons onwillekeurig aan Ostade en Boot doet denken. Vier houten banken met een soort van tafel staan er om heen, terwijl de muren in vakken beschilderd zijn met schilden, waarop tusschen slingers van klimop dikbuikige kruiken en dito roemers elkander afwisselen. 'tls een oud Hollandsch gebouwtje, dat de firma Lucas Bols, uit Amsterdam, hier heeft laten oprichten, volgens de teekeningen van een Hollandschen architect; het is ge bouwd door een Hollandschen aannemer, met uitsluitend Hollandsche werklieden. De firma moge oud zijn zij bestaat, reeds meer dan 300 jaar zij is nog volstrekt niet ver ouderd, maar weet uitmuntend met haar tijd mede te gaanals zij deelneemt aan eene tentoonstelling doet zij dit grootscheeps en is dan ook reeds lang een goede bekende geworden van alle tentoonstellingsbezoekers. Als men het gebouwtje binnentreedt staat men in eene kleine vierkante ruimtewaar een door beschilderde ruiten getemperd licht op alles een veelkleurige schaduw werpt. Onnoodig te zeggen, dat ook daar binnen dé oud-Hollandsche stijl op onberispelijke wijze gevolgd is. En toch, niettegenstaande den lof, dien wij de firma moeten toezwaaien voor de wijze, waarop zij nu als altijd, voor den dag komt en waardoor hare deelneming aan eene ten toonstelling een krachtige bijdrage levert voor het succes der Nederlaudsche afdeehng, toch doet het ons leed, dat zij het oud-Hollandsch kleed, waarin zij haar gebouwtje van binnen en van buiten gestoken heeft, nog niet wat verder konsekwent heeft toegepast. Waarom het bedienende personeel ook niet in een oud-Hollandsch pakje gestoken Voor de eer, voor de waardigheid der firma was dit vrij wat beter geweest dan er een paar juffrouwen in te plaatsen, wier onmogelijk blanketsel en fantaisie-boerinnenkostuum een wanklank vormen met het overigens waarlijk artistieke geheel. Zulke toegetakelde //dametjes", al zijn zij in den grond van haar hart ook nog zoo fatsoenlijkbehooren in een proefhuis als dat van de erven Lucas Bols, niet thuis. Zulk eene firma moet zelfs eiken schijn ver mijden. Dat heel veel tentooustellingbezoekers op dien schijn af èn de firma èn het perso neel verkeerdgeheel verkeerd beoordeelen zie dat is waarlijk jammer.! Volgen wij verder het pad dat naar den grooten ingang van het hoofdgebouw leidt, dan vinden wij een anderen ouden bekende het met Oostersche pracht ingericht paviljoen van de firma C. J. Van Houten Zn., te Weesp, dat voor anderhalf jaar geleden te Nizza op de tentoonstelling terecht reeds de algemeene bewondering der bezoekers op wekte, en dat nu niet minder doet. Het is thans met groote kosten van binnen en van buiten geheel vernieuwd. De Indische stijl, de levendige, de schitterende Kleuren, alles werkt mede om dit gebouw, waar de firma haar door geheel de beschaafde wereld wel bekend fabrikaat tentoonstelt, in het oog te doen vallen, terwijl het aantrekkelijke nog verhoogd wordt door de heerlijke tropische gewassen, welke met de inheemsche bloemen en heesters een grooten ruiker schijnen te vormen. Overbodig zou het zijn om stil te staan bij de cacaosoorten, door de firma verwerkt en reeds tallooze malen door deskundigen aanbevolen als behoorende tot het best wat van dien aard wordt voortgebrachtliever treden wij binnen en staan daar verbaasd over de weelderige inrichting, welke er den

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2