Nummer 45. Donderdag 4 Juni 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 7 Mei 1885 3eafdeeling (Bijblad no. 42]. Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad no 72], Maken bekend Dat het te houden onderzoek [inspectie] van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 13 Juni a.s. des voormi] dags om 10 ure ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden Alle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April 1885 in het genot zijn gesteld van onbe paald verlof, om het even tót welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bii zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt: 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenniet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hii zich niet aan de hem opgelegde straf, dan woidlhij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naai de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeid, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door der. militie-cömmissaris te bepalen tijd en plaatsen op de in art. 140 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feitsub 4o. van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijntofaldaar ver schenen zijnde in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam makendat zij gedurende den tijddien het on derzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aangehaald art. 1302e en 3e lid der wetworden geacht onder de wapenen te zijn en het crimineel wet boek en het reglement vè-n krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. Ên opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijzeworden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk, 29 Mei 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het gemeentebestuur van Waalwijk, gezien het adres van Adr. Couwenbergverzoekende ver gunning tot het oprichten eener sigarenfabriek met drogerij in een perceel staande alhier in de Wagenstraatkadaster sectie C no 4. Gelet op de wet van den 2 Juni 1875 [Staatsblad no 95], tot regeling van het toezicht bij het op richten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend ver zoekschrift met de bijlagenbedoeld in art. 5 der voorschreven wetop de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd en dat op den 14den dag na dagteekening dezes, zijnde den 16 Juni 1885 door burgemeester en wethouders des voormidddags ten 11 ureop het gemeente huis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 2 Juni 1885. Het gemeentebestuur voornoemd, De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Charles Rogiervan wiens overlijden wij in ons vorig nummer melding maakten is 85 jaar oud geworden. Hij werd in 1800 te St. Quentiu geboren. Na te Luik zijn studiën volbracht te hebben stichtte hij met Lebeau en Devreux het blad Maibieu Lansberg, waarin de Nederlar.dsche administratie fel werd bestreden. Na het uit breken der revolutie van 1830 vormde hij een bataljon van 300 Luikenaars, waarmede hij naar Brussel trok. Op 19 September 1830 maakte hij zich daar van het raadhuis meester en belette hij het gepeupel om de stad te plundereu. Vijl' dageu daarna constitueerde hij met eenige andere leiders van den opstand de eerste Belgische na tionale regeering die den naam van „commission administrative" droeg. Later als lid van het voorloopig bewind en het nationale congres pleitte hij sterk voor een erfelijke constilutionetle monarchie. In 1831 werd hij gouverneur van Autwerpen en een jaar later minister van bin- uenlandsche zaken. Herhaaldelijk was hij later lid van een liberaal kabinet, totdat hij in 1868 in het ambtelooze leven terug trad. Toch bleef hij ook nog na dien tijd een der krachtigste bestrijders der antiliberale partij in Belgie. Er wordt reeds druk gesproken over het op richten van een standbeeld voor Rogier, dat dan op de Place des Nations te Brusselvoor het Noorderstation, zou verrijzen, ten einde op deze wijze den stichter van den eersten Belgischen spoorweg le eeren die zijn werk met al zijn kracht tegen de vooroordeelen van dien tijd moest verdedigen. Ofschoon het sterfhuis niet in de stad Brussel, maar in de voorstad St. Josse-ten-Noode is gelegenis het lijk toch naar het stadhuis overgebrachtwaar het op een sarcophaagin eeu op de binnenplaats van het stadhuis inge richte rouwkapelis tentoongesteld geworden. Bij de tentoonstelling hebben ergerlijke too- neelen plaats gehad. Benden heel en half be- schonkenen hebben zich met woest geweld een weg gebaand door de menigte en het stadhuis letterlijk bestormd. Toen zij voor den katafalk gekomen waren waarop het lijk van den alge meen betreurden staatsman rusthieven zij on eerbiedige en oproerige liederen aan. Enkelen balden den vuist tegen bet stoffelijk overschot en riepenWeg met den renegaat 1 Weder anderen wierpen zelfs met vuil naar den katafalk. Eene onbeschrijfelijke verwarring onder de dicht- opgedrongen menigte was daarvan het gevolg. Het betergezinde publiek keerde zich vol ver ontwaardiging tegen de beschonken ellendelingen, terwijl de gendarmerie tevergeefs beproefde orde en rust te herstellen. Eindelijk was zij genood zaakt den bajonet op het geweer te plaatsen en alle aanwezigen uit het stadhuis te verjagen. De deureo van het stadhuis werden gesloten en sedert dat oogenblik werd tot groote te leurstelling van honderdenniemand meer bij het lijk toegelaten. De menigte is nog langen tijd voor het stad huis blijven schreeuwen en tieren, en honderden zijn door de openbare macht in hechtenis ge nomen. Algemeen is de verontwaardiging over deze droevige schandalen. De Mouvement Géographique spreekt ten stelligste al de verspreide berichten tegen be treffende een aanval van Arabieren tegen stations der Association Africaine. I)senaat heeft de orde van den dag, voor- gesteld door Ravignan, waarbij wordt opgekomen tegen de (le verandering van bestemming van hel Panthéon verworpen en de door de regeering gevraagde eenvoudige orde van den dag aange nomen met 192 tegen 72 stemmen. Het Panthéon - het woord „Panthéon,, be- teekent tempel van alle GodeL" dat nu weder tol een begraafplaats voor beroemde mannen is aangewezen werd oorspronkelijk tot een kerk bestemd en da bouwmeester, Souffiot, koos zich de Si. Pieterskerk te Rome tot voorbeeld. Tijdens de omwenteling, bij den dood van Mirabeau, besloot men het i.og niet geheel voltooide groote gebouw op den berg Ste Genevieve uiet voor godsdienstoefeningen te bestemmenmaar het aan Frankrijk's groote mannen te wijdenen Mirabeau was de eerste die daar begraven werd, en vele overleden omwentelingshelden vonden daar hun laats.e rustplaats. Ook het stoffelijk over schot van Voltaire en dat van Rousseau zijn derwaarts overgebracht. In 1794 werd echter het lijk van Mirabeau en in 1795 dat van Marat door een tegen hunne nagedachtenis verbitterde volksmenigte uit het Panthéon gehaald. In 1806 maakte Napoleon hel gebouw weder tot eeu kerk maar hij liet het tevens een be graafplaats voor groote mannen blijven. In 1815 gaf Lode wijk XVIII hel gebouw uitsluitend aan zijn oorspronkelijke bestemming terug en hij liet bet opschrift ,/Aan de groote mannen. Het dankbare Vaderland./, uitwisschen. Bij de om wenteling in 1830 werd de kerk weder eeu Panthéon en zij bleef dit totdat zij onder Na poleon III weder uitsluitend aan godsdienstoefe ningen werd gewijd. Thans is de kerk van St. Genevieve weder een begraafplaats voor groote mannen geworden. Men mag wel vragen voor hoe lang Uit Marseille wordt een verschrikkelijk geval gemeld. Twee krankzinnigen in het gekken huis aldaar werden op last van den geneesheer in een bad gebracht. De opzichterdie bij hen had moeten blijven ging heeu om het ontbijt te gebruiken. Nauwelijks had hij de badkamer verlaten of een der krankzinnigen vei liet het bad en opende de heetwaterkraan zoodat het kokende water met volle stroomer. in het bad van zijn kameraad vloeide. De ongelukkige stootte vreeselijke kreten uitmaar lang duurde het niet want hij was spoedig een lijk. De andere zot wreef zich van pret de handen en sprong heen en weereven als een straatjongen die meent iemand eene onbetaalbare poets gespeeld te hebben. Er wordt nu eene vervolging ingesteld tegen den opzichterdie zijn picht verzuimde. Naar aanleiding van de strike der klee- dermakersgezellen te Parijs vertelt de Charivari het volgende gezegde van iemand die door zijn kleedcrmaker gemaaud werd „Drie maanden achtereen ben je alle Zater dagen bij mij gekomen met je rekening, en dan gebruikte je, als voorwendsel, dat je geld moest hebben om je knechts te betalen. Nu hebben al je werklieden het werk gestaakten je komt toch weder met dat ding aanzetten dat is een beetje kras 1" In den nacht van Zaterdag op Zondag is het lijk van Victor Hugo in de kist gelegd in tegenwoordigheid van een tiental personen, waar onder de heer en mevrouw Lockroy, Vacqucrie, George PerinGouzien enz. Het stoffelijk overschot is in een dubbele kisteene van lood, en eene van eikenhout gelegd terwijl in de kist gesloten zijn de portretten van de kinderen en de kleinkinderen een bouquet rozen en medail lons van Victor Hugo. Zondagmorgen te 7 uur is het stoffelijk over schot van Victor Hugo te midden eener onaf zienbare menigtenaar den Are de Tiiomphe overgebrachtwaar het op een praalgraf werd gelegd dat een waar monument is. Dit praalgraf, dat vervaardigd is volgens hel plan van den architect Gamier, is niet minder dan 22 meter lang. Het is versierd met een medaillon de vrijheid voorstellende alsmede met decoration die geschilderd zijn door RubeChapron en Jambon, terwijl standaards en draperièn het geheel omringen. Het timmerwerk alleen kost 6000 francs, aan rouw krip is 15000 francs besteed terwijl het geheele praalgraf 150000 francs heeft gekost. Een ontelbare menigte heeft Zondag voorbij het graf gedefileerd. De wacht is toevertrouwd aan de burgerwacht van Parijs te paard aan twee eskadrons kurassiers en aan de leerlingen der school-bataljons. In geheel Parijs werd in de laatste dagen over niets dan over de begrafenis van Victor Hugo gesproken. Het stadhuis is met zwart behangen terwijl de meeste huizen voorbij welke de stoet moet passeeren met teekeneu van rouw zijn voorzien. Verscheidene vreemdelingen zijn te Parijs aangekomen om bij de begrafenis plechtigheid tcgeuwoordig te zijn. In den omtrek van het Pantheon werden Zaterdag fabelachtige prijzen besteed voor vensters waar men den stoet kan zien voorbijtrekken. Maandag ochtend reeds vroeg bewoog zich eene onafzienbare menigte langs den geheelen weg dien de lijkstoet moest nemen. Ouder den Are de Trioraphe werden zes redevoeringen uitge sproken. Leroyer president van den senaat zeide dat Victor Hugo steeds het hoogste ideaal van recht en mensch.jlijkheid nastreefde en daar door een onbeschrijfelijken invloed heeft gehad op het zedelijk leven van Frankrijk. Floquet voorzitter der kamerzeide Dit is geene be grafenis het is eene apotheosehij begroette Victor Hugo ais den onsterfelijken apostel, wieDS woord eeuwig zal duren en ons geleiden zal tot de onherroepelijke overwinning van vrijheid, ge lijkheid en broederschap in deze wereld. Augier die namens de Fransche Academie het woord voerde zeide dat Frankrijk aan den souvereinen dichter heden de hulde bewijst als aan souve reinen. Gobletminister van onderwijszeide dat Victor Hugo de hooge personificatie was zijner eeuw, van welke hij het best in zich ver- eenigi hare geschiedenis en hare tegenstrijdigheden hare groote denkbeelden en haren twijfel, hare aspiraties en hare rampen. Hij wees op het verheven menschelijke in Hugo's karakterdie den geest van verdraagzaamheid en vrede ver tegenwoordigde. Na afloop der redevoeringen zette de stoet zich tegen 12 uur in beweging, liet einde van den stoetdie Victor Hugo's lijk begroette, was eerst te 4 ure aau den Triomfboogterwijl het hoofd van den stoet ten 21/3 ure het Panthéon bereikte. Op den tocht deed zich geenerlei on geval voor. Er heerschte volmaakte kalmte. Enkele personen leden ongemak door de groote menigte. Het défilé aan het Pantheon is ten 6 ure geëindigd. Er heeft zich niets ongunstigs voor gedaan. De houding der volksmenigte gedurende den geheelen dag heeft eene algemeene tevreden heid te weeg gebrachtalle vrees voor ongere geldheden doen verdwijnen en bijgedragen tot de vaste stemming der Beurs. De Daily News verneemt uit de beste bron dat het antwoord van de Russische regeering op Engeland's tegenvoorstel betreffende de Af- ghaansche grens Vrijdag te Londen is aangeko men, Het antwoord sluit het aannemen van het bedoelde voorstel in zich en brengt tevens de geheele Afghaansche grensquaestie tot eene bevredigende oplossing. Merutschak en Zulfikar blijveu ir. het bezit van den Emir. De taak der grenscommissie za! zich slechts tot onder deden bepalen aangezien de hoofdpunten der grensbepaling thans afdoende zijn vastgesteld. De onderhandelingen werden over en weer iu den meest verzoeningsgezinden en vriendschap- pelijken geest gevoerd en van weerszijden bleek het de wensch te zijntot de oplossing van dit eenmaal zoo dreigende vraagstuk te geraken. De jongste reis van lord Roseberry naar Berlijn en het doel der reis wordt nog steeds druk besproken. Ten einde aan al de geruchten een eiude te maken maakt de Pall Mall Gaz. een telegram openbaar volgeDS hetwelk zoowel

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1