Duits ehl and. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. het onderhoud van den Engelschcn minister als dat van baron I)e Courcel met prins Bismarck alleen over financieele onderwerpen geloopen zou hebben. Bismarck's politiek zou zijn de Egyptische quaestie steeds open te doen blijven en zich tegen het protectoraat van wie ook te verzetten. Wat betreft het voorstel om Ismail pacha weder op den troon te plaatsen dit zou meer een Italiaansck dan een Duitsch denkbeeld zijn. Koning Victor Ematiuël leende indertijd reusachtige sommen van den khedive en deze zijn nooit terugbetaald. Isuiaïl-Pacha zou nu van Humbert reeds groote sommen ontvangen hebben tot het sub sidieeren van Engelsche en andere couranten, die zijne belangen verdedigen. Door den khedive van Egypte Tewfik- pacha was 'net gerucht vernomen, dat Engeland er aan dacht Ismaïl-pacha op den troon van Egypte te herstellen. Ecrtsgenoemde heeft zich daarom om inlichtingen lot den heer Evelyn Baringden vertegenwoordiger van Engeland te Cairo gewend die hem verklaarde dat het gerucht geheel van grond was ontbloot. De regeering van Canada ontving berichten van gruwelen door de Indianen van den Grooten Beer bedreven bij het verbranden van Fort Pitt. Na verscheidene schermutselingen tusschen de Arizona-lndianeu en de troepen der Uuie werden eerstgenoemden verslagen. In de Pruisische stad Nordhausen heeft men dezer dagen een man gerat in wien men een leider der anarchisten meent te zien. Hij werd gevangen genomen wegens diefstal van eenige bedden en hij geeft voor Leo Busch te heeten. De inlichtingen die hij omtrent zijn betrek king en ziju vroeger leven gaf, bleken onwaar te zijn en men vermoedt dat de man die beschaafd en ontwikkeld is den diefstal alleen pleegde om onder den naam Busch veroordeeld te worden en zoo eenige op dien naam luidende papieren te bekomen want hij kan nu geen enkel stuk overleggen om tc bewijzen wie hij is. De politie doet ijve»ige pogingen om dat uit te vorschen. Gedurende een onweder, dat jongstleden Zaterdag boven Berlijn losbrak, werd een reus achtige beukenboom door den stormwind ont worteld en stortte met daverend gekraak neder. Gelukkig waren de honderden kinderen uit de buurtdie gewoon zijn in de nabijheid van den boom te spelen bij het losbarsten van de bui gevluchtwant anders zoude ongetwijfeld, vreeselijk onheil zijn aangericht. Er waren nog slechts twee kinderen bij den boom; het eene kind werd door de groote lucht verplaatsing op den grond geworpen maar bleef ongedeerd, terwijl het andere, een kuaapje, door een der takken getroffen en ter aarde ge strekt werd. Op het hulpgeroep van den jongen snelden twee hecrcn toe en baalden hem van onder den boom te voorschijn het bleek dat de onderkaak was verbrijzeld en onderscheidene tandcD waren uitgeslagen terwijl gelaat en handen ontveld waren. Het bericht van het gebeurde ging als een loopend vuurtje door de buurt en van alle kanten kwamen vaders en moeders aansnellen om hunne kinderen die nog niet te huis waren gekomen, te zoeken. De gevallen boom is zoo groot, dat men dier. op de plek zelf in stukken zaagtomdat men hem niet in zijn geheel kan iransporteeren. Het gemeentebestuur van Rome heeft tegen Prins Borghes: een rechtsvervolging ingesteld omdat deze de beroemde Villa Borghese voor het publiek gesloten heeft. Het beweert dat de prins het recht niet meer had op deze wijze met een eeuwenoud gebruik te breken. In de regeeringskringen werd met angst ver nomen dat de revolutionuaire beweging op nieuw belangrijke vorderingen maakt. De afgevaardigden der nihilistische partij gaan steeds voort propaganda te maken en men beweert dat zij onder de bewoners van Midden- en Zuid- Rusland met succes gewerkt hebben. De slechte economische toestand waarin wij ons thans bevinden, beeft de revolutionnaire propoganda zeer begunstigd. Ook in het leger merkt men weder onrustbarende verschijnselen op. Verscheidene dtr voornaamste politie ambt- tenaars zijn naar Kiew Kharkow en Kasan ge zonden om belangrijke nasporingen te doen. Behalve de reeds vermelde eeredegen, heeft de Russische generaal Komaroff, als belooning voor zijn overwinning aan de Kuschkrivier, vau den czar een jaarlijksche toelage van 5000 roebels voor den lijd van tien jaren out vangen. De generaal verzocht echter, de geheele som van 50,000 roebels ineens te mogen ontvangen omdat hij het geld dringend noodig had, en op voorspraak van den minister van oorlog, heelt hij niet alleen dien wensch vervuld gekregen maar het dubbele van de som 100,000 roebel, ontvangen. Zelden of nooit is wel een Russisch geucraai zoo ruim beloond voor een zoo kleine overwin ning. Generaal Grant deed dezer dagen voor het eerst weder zijn gewonen rijtoer door liet Central- park te New York en daarmede nog niet tevreden, beproefde hij dienzelfden middag, vergezeld door zijn zoon Frederik en zijn getrouwen neger, om tc voet uit te gaan. Hij deed ongeveer drie honderd stappen, zonder eenige ondersteuning behalve die van een gewonen wandelstok. Toen echter was hij te moede en moest hij hulp in roepen om weder thuis te komen. De Nev:-Yorksche bladen vermelden een en ander als bewijs van ziju herstel, dat door een verblijf in het zuiden van Californie verder tot volkomen genezing zal leiden. Men weet dat generaal Grant in de eerste dagen dezer maand in doodsgevaar verkeerde tn men elk oogenb'ik het bericht van zijn overlijden verwachtte. Zijn genezing wordt dan ook algemeen als een wonder beschouwd. Booze tongen wijzen er op dat het bericht van Grant's ongeneeslijke ziekte juist kwam op het oogenblik, dat het wetsontwerp werd behandeld en aangenomen waarbij aan den ex-president een levenslang pensioen werd toegekend en dat de eerste gunstiger verschijuselen zich voordeden nadat zijn voormalige comprgnon, James D. Fish, wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld was, en eenigermate officieel was uitgemaakt, dat Grant zelf het slachtoffer van diens onwaardige ma noeuvres was geworden. Anderen meenen dat de dokters zich vergist hebben en Grant geen kanker in de tong gehad heeft. Nog anderen vreezen dat de beterschap slechts tijd dijk zijn zal en de lijder werkelijk altijd uog in groot gevaar verkeert. Waalwijk 3 Juni 1885. Met genoegen kunnen wij mededeelcn, dat de gascommissie alhier, in hare laatste vergadering besloten heeft aan den gemeenteraad voor te stelien te beginnen met 1 October a. s. den prijs van het gas te verlagen en te stellen op 10 cent per M3 in plaats vau 12 cent. Dit gunstig resultaat pleit zeker voor het uitmuntend beheer vau commissie en directeur en opent het vooruitzicht dat, na het overwinnen van de eerste raoeieüjkheden aan de overname eener oude fabriek verbonden deze meer en meer in bloei zal toenemen en voor de gemeente ge- wenschte vruchten zal afwerpen. Juist na het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij het bericht, dat het ge meentebestuur van Loonopzaud-Kaatsheuvel en de directie der Noordbrabantsche stoomtramweg maatschappij het samen eens waren geworden. Dientengevolge hebben de werkzaamheden tot het opbreken der rails en het maken van den Dieuwen weg door Kaatsheuvel eeu aanvang ge nomen. Vrijdag is iu het gebouw van het provinciaal bestuur te 's Bosch aanbesteed Het voortzetten der nieuwe en herstellen van oude oevervoorzieningen, het uitvoeren vau bag- gerwerken en het maken van twee wisselplaatsen langs een gedeelte der Zuid-Willemsvaartpro vincie Noord-Brabant raming f 45,800. Minst ingeschreven door de hceren A. de Kort en H. J. Deckers, te Baardwijk, voor f 52,870. Naar men verneemt, heeft het bestuur der registratie zich in cassatie voorzien van het von nis der rechtbank tc Breda, waarbij gegrond wordt verklaard het verzet door den heer H. D. J. te Tilburg tegen het dwaugschriftdoor den ont vanger van registratie te Tilburg uitgevaardigd tot betaling van rechten en boeten wegens het ongezegeld afgeven van alléén met eene paraaf geteekemie quitantiën. De onwillige schutter te Tilburg, die zich geen uniform verkoos aan te schatten, verscheen jl. Dinsdag bij de wapeuoefëniug in eene nette uniform. Tweemaal veertien dagen bracht hij in provoost arrest doorcirca veertig gulden be taalde hij aan boeten en kosten, en driemaal werd hij tusschen p-ttitie-agenten weggevoerd. Op den jongstcn Nieuwjaarsdag zaten een achttal geniesoldaten in eene herberg te Oolt- gensplaat rustig bijeen. Ouder hen bevond zich ook de mineur K. H. T., die van het fort De Ruijternabij de Willemstad aan de overzijde vau de rivier gelegen, was overgekomen. Op eens kwam een troep joelende burgers de her berg biuncn waarvan een A. C. H., aan een der soldaten dadelijk eenige klappen ora het hoofd gaf. De militairen met eene kennismaking op deze wijze niet gediend vereenigden zich daarop en maakten met getrokken sabel de herberg en het teriein daarvoor schoon. De mineur 1\ boven reeds genoemd die met de burgers naar buiten was geraakt had het toen reeds hard te verantwoorden en daar hij alleen ougewupend was werd de tusscheukomst van zijn kameraden vereischt om hem te bevrijden. De militairen waren intusschen van elkander afgeraaktdoch drie hunner vluchtten in de richting van redoute no. 1 daar zij door den troep burgers werden achtervolgd. Toen de soldaten het waagden om wat uit te ru9ten van hunnen vermociendeu tocht, trad een van de boeren die met eeu stuk hout waarin een draaknagel stak gewapend was, op hen toe en reikte hun met de woorden, dat alles vergeten en vergeven was, de hand, die dan ook doo" de soldaten goedwillig werd aangenomen die hand was echter niet de vriendschapshand want terstond toen meerdere boeren nabij wareu gekomen allen met een stok in de hand, zeide hij „nu kan ik er wel twee aan.,, Op hetzelfde oogenblik bracht de oogenschijulijk vergevensge zinde doch wraakgierige boer aan een der militai ren een slag op het hoofd toe, die dezen roerloos ter aarde deed storten. De getroffene, de genie soldaat K. H. T.stond niet meer opeen kwartier later was hij overleden en werd hij op een ladder het fort prins Frederik binnengedragen. Volgens de getuigen van het feit was A. C. H. de voorste der burgers, die den militairen de hand der verzoening aanbood maar ook de persoon, die op zulk een verraderlijke wijze den nood- ïottigen slag toebracht. Deze persoon, oud 24 jaar, boerenarbeider te Ooligensplaaistond dientengevolge voor bet gerechtshof le 's-Gravenhage terechtonder be schuldiging van moedwilligen doodslag. Hij ent- kende ten stelligste den overleden mineur te hebben geslagen en zeide dat. een andere boe renarbeider P. S. den slag had gegeven. On derscheidene getuigen verklaarden echter onder eede dat besch. de dader was. De adv.-gen.mr. Bijleveldteischte eene veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstral. IV verdediger mr. Andries, meende dal noch wettig, noch overtuigend was geblekendat de dood van den mineur T. alleen aan de schuld van zijn cliënt kan worden toegeschreven. Het gerechtshof veroordeelde den beschuldigde tot 8 jaren tuchthuisstraf. Voor ongeveer 30 jaren werd door verschei dene vakbladen ook Nederlandsche# zeer aan bevolen het aankweeken van de akazia (Ho'inia Pseud-acasia) zoowel wegens de geschiktheid vau het hout ter bewerking op de draaibank als wegens de duurzaamheid als schuttingpaVn. enz., die veel aan wind en weder blootgesteld zijn. Sedert hoerde of las men er niet veel meer van. Thans deelt de Thüner Anzeiger een voor beeld mede dat de laatstgenoemde eigenschap van het akaziahout bevestigt. Nu 10 jaren ge leden werd een schutting geplaatstwaarvoor men bij gebrek aan een voldoend aantal eiken palen, ook eenige van akaziahout bezigde, waarvan sommige zelfs afkomstig waren van takken, dus niet vae de stammen. De laatste waren pas geveld en nog niet bijzonder zwaar. Toen nu in den vorigen zomer eenige reparatie aan de schutting moest gebeurenbleek hetdat de eiken palen (licht onder de oppervlakte van den grond bijna geheel vergaan de palen van aka ziahout daarentegen nog volkomen gaaf waren. De akazia is wegcr.s haren zeer weligen groei ook op minder vruchtbare grondsoorten (zand), waar b. v. de eik niet goed meer voort wil, de aanplanting alleszins waard. Hare sierlijke, ge vinde helder groene bladen en fraaie echter niet talrijke licht paarsche bloemtrossen in vorm eenigermate gelijkend op die der bekende Gouden regen (beide behooren tot de plantenfamilie der vlinderbloemingen) dienen mede tot aanbeveling. In kleine tuinen groeit de gewone akazia wel wat te wild ook doen hevige windvlageu som tijds vrij zware takken van stammen afscheuren hetgeen de meer als heester- dan als boom opgroei ende stammen natuurlijk terstond een onoogelijk voorkomen geeft. Door verstandig en vroegtijdig snoeien kan dit bezwaar voor eeu groot gedeelte voorkomen worden. Hinderlijk zijn ook wel eenigermate de vrij talrijke en scherpe dorens aan de jonge takken. Tegenover deze bezwaren slaan echter de bovengenoemde niet geringe voordeelen. In Duitschland o. a. Iang3 den Rijn en ook reeds te Kleef, treft men veelvuldig in parken en langs wandelpaden een soorl van akazia aan, die een platte dicht gevulde kroon vormt. In Nederland schijnt deze "Parapluie-akazia" minder gezocht te zijn ook maakt zij wel wat den indruk van stijfheid en past dus 9lecht voor tnincn cn wandelplaatsen. Deze akazia groeit veel minder snel dan de gewone. Te Blade' is overleden de oudste notaris in Nederland, de heer F. J. C. Meijer, in 93- jarigen ouderdom. Hij bad tot aan zijn dood gedurende 65 jaren dit ambt met ijver vervuld. Voor twintig studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten, bestaat gelegenheid om, tusschen 1 Augustus 1885 en 31 Juli 1886, ir. opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indiö, onder genot van een subsidie van f 8000. Gegadigden behooren zich schriftelijk te melden hij het departement var. koloniën.. Het nieuwe concertgebouw der liedertafel Oefening en Uitspanning te 's Bosch is feestelijk geopend. Zondag middag ten 1 uur werd het vaandel in plechtigen optocht door de werkende leden naar d.it gebouw overgebracht. Burg. en weth. aLmede een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten gaven door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk. Ten gevolge van ongesteldheid van den presidentden heer A. F. Cooijmans werd de feestrede uitgesproken door den vice-president den heer J. BoJsius. De burgemeester jhr. Jos van der Does de YVillcbois beantwoordde de rede van den lieer Bolsius. Hij gaf de liedortafel opnieuw de ver zekeringdat hare werkzaamheden door het bestuur der stad op hoogen prijs worden gesteld en uitte de beste wenschcii voor haren voortdu- renden bloei. De muziek der dienstdoende schutterij, onder de leiding van den luitenant-kapelmeesterden heer G. P. II. Kriens gaf daarna eene matinee en des avonds een conc rtwaarbij ook de lie dertafel een paar nummers uitvoerde. Zoowel de keu9 der stukken als de keurige uitvoering werden algemeeud geroemd. Maandag werden de feesten voortgezet. Het orkest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder leiding van den heerCoenen, gaf ten 1.30 eene raatinée en 'savonds eeu concert. De feestvreugde was algemeen van een aantal huizen \va ide de driekleur. De zaleu van hel nieuwe gebouw zijn ruim en op flinker» voet ingericht. Het geheel maakt een gunstigen indruk. Maandag in den vroegen morgen zonk in het Hollandsch diep.onder Lage Zwaluwe een met steenkolen geladen schipbehoorende aan J. v. d. S., van Drimmcle», Tien minuten lang heeft de schipper zich al zwemmende boven water gehouden waarna hij zich heeft weten te redden. Alles was verzekerd. Een geduchte brand barstte Zaterdagavond omstreeks 10 uren uit op het erf van den reeder en scheepsbouwmeester J. Pot te Vlaardingen. In een der groote pakhuizen ontstond de brand, cn binneu weinige oogenblik ken stond het m lichte laaie. In dat pakhuis lagen niet minder dan 17 haring»leeten met tocbehooren gereed voor de aanstaande hariugvisscherij. Voorts al lerlei scheepsgoederen. De vlammen, gewoed door de geoliede netten en geleerd touwwerk, spaarden niets. Binnen zeer korten tijd waren ale spui ten op het terrein, doch de kolossale watermassa vermocht niets tegen dien vuurpoel. Weldra vatte nu ook het woonhuis vuur. Doordever- eenigde werking der spuiten evenwel kon dit behouden blijven. Tegen 12 uren stortte het pak huis in en slaagde men er toen in het vuur te beperken. Den gchcelen nacht bleef die. massa netten touw en hout doorbranden doch men was het vuur meester. Nog tot Zondagavond wierpon 2 spuiten hare stralen op den smeulen de» hoop. De schade wordt op U/g ton geschat. Het verbrande is naar men verneemt verzekerd. Broeiing der geoliede netten beschouwt men als de oorzaak. Zondagavond omstreeks kwart voor tie nen had op den Buiten-Amstel te Amsterdam een aanvaring plaats die noodlottig afliep. Een drietal hoeren die in een giok van den roeiwedstrijd tc Haarlem waron teruggekomen werden aangevaren door een havenstoombootje. Aanstonds sprongen de twee roeiers uit de giek op het bootje over (ie derde persoon echter, de stuurman, geraakte, misschien bij en mislukte poging om hun voorbeeld te volger» te water en verdronk. Ongeveer te ecu uur is zijn lijk opgevischt. Nciar verzekerd wordt had men de roei ers een oogenblik le voren op de steigers nabij ,/De Hoop" op de nadering van'iet stoombootje opmerkzaam gemaakt en waren zij bij de aan varing aan liet verkeerde boord van het bootje dat de lichter, aan had terwijl op de giek geen licht brandde. Een paar personen hebben Zondag avond twee meisjes die op de Leliegracht te Amster dam liepenin het voorijgaan vitriool op de kleeren gegoten gelukkkig slechts met het ge volg dat de kleeren op enkele plaatsen ver brandden; de meisjes bleven ongedeerd. Zij kennen de bedrijvers van het feit niet. Men heeft alzoo voorloopig te denken aan baldadigheid, raa;n dan van (ie allerergste soort. Uit het Oranjekanaal te Erica (Dr.) is het lijk opgehaald van den eenigen zoon van een ingezetene aldaar. De oorzzak vau den dood van dezen oppassenden jongman is nog niet op gehelderd. Bij B. van Ommeren te Amsterdam die verdacht wordt een der aanplakkers te zijn van liet bekende oproerige biljet zijn bij de huis zoeking in beslag genomen het archief der ver- eeniging voor algemeen stemrecht, de ledenlijst, het notulenboek en eengo brieven. De man i9 nog op vrije voeten. Men schrijft uit Vlissingen dd. 29 dezer Eeu vrachtrijder van Middelburg op deze plaats, die eerst korten tijd geleden werd bekeurd we gens het moedwillig ontduiken der plaatselijke belasting op het gemaalbij den invoer eener groote partij tarwebloem en zich dientengevolge heel wat kosten er. moeite op den hals haalde, had aan dat lesje Diet genoegmaar waagde heden eene nieuwe poging tot smokkelen. Het schijnt den man echter op dit gebied niet mee te loopen, althans ook ditmaal was de waak zaamheid onzer stadscommiezen hem te slim af, cn werd hij aangehouden door den ambtenaar Metz die na bevonden te hebben dat een ge deelte van 's mans vrachtje niet ten kantore der plaatselijke directe belastingen was gedeclareerd, tegen den vervoerder proces-verbaal opmaakte ou de bewuste goederen f tien balen tarwebloem ieder van vijftig kilogram) in beslag nam. In plaats van zooals hij dacht vijf gulden belasting le verdienen verliest de smokkelaar nu niet alleen de waarde der verbeurdverklaarde goederen maar zal hij bovendien nog een aar dig sommetje aan boete moeten betalen waar door hem vermoedelijk de lust voor dergelijke praktijken wel zal vergaan. De tweede kamer heeft Dinsdag het debat voortgezet over de motie Cremers ontwerp Lohraan nopens het kiesrecht vooralsnog niet in de afdeelingen te onderzoeken. De heer Goeman Borgesius betoogde dat het ontwerpLobman moest leiden tot vertraging van de grondwets herziening dat a'tijd eene extra ontbinding noo dig zou worden dat de kamer niet genoeg voor bereid is cn dat men onmogelijk den belasting census kan wijzigen, waar voorgesteld wordt dien af te schaffen. De heer Gratama betoogde, dat hij aan grond wetsherziening de voorkeur gaf, omdat daardoor de mogelijkheid bestaat tot ruimer uitbreiding van het kiesrecht dan door het ontwcrp-Lohman. De heer Keucheniu9 betoogde dat de kics- rechterhcrz.iening voor grondwetsherziening over eenstemt met de vroegere wenschen der liberalen er. ook de consequentie is van hare beginselen. Grondwetsherziening zou slechts leiden tot zelf bedrog en de anti-revolutionairen weigeren vol standig mede te werken tot eene grondwetsher ziening welke niet opheft het onrecht van art. 194. De liberalen moester, er eene eer in stellen voor de grondwetsherziening eene nieuwe kamer saam te stellen. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën in zijne memorie van antwoord om-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2